De Gomeenlekiezing De conferentie te Londen DE FORTUINZOEKERS Ministerie vod Landsverdediging Nieuwjaarsgiften voor dan Paus. ■Vï V, Zondag 6 Maart Maandag 7 Maart 1921 De Graanhandel Geen klassen binnengeroepen! XXVII» JAARGANG NUMMER 55 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— 33^.€3-233Ljj©lZ> 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 03.50 Uitgever: J. Van Noffel-De Gbndt a- :s:s.} H. Coleta Zon op 6,23, ouder. 5,40 H. Thomas |Zon op 0,21, onder 5,41 Nieuwe Maau den 9 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, Ie Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Dc gemeentekiezing staat vóór de deur; de roode omwentelaars, die het werkvolk misleiden door leugens te schrijven en den ondergang van den middenstand hebben gezworen, willen ten allen prijzen meester worden, en tegenover dit dreigend gevaar blijft de kleine burgerij onverschillig, ja, leenen sommige katholieke middenstanders de hand aan naamlooze krachten om hunne partij ie bekampen. De ncringdoeners, die vóór den oorlog stiefmoederlijk behandeld werden en gedurende den wer-ldstrijd hunne taken gansch zagen stil leggen, zijn misnoegd, Die verbittering heeft zich lucht gegeven met de laatste kamerkiezing honderden kleine burgers hebben wit of tegen de katholieken gestemd, zoo gezegd om zich te wreken over Mijnheer X, Y, of Z, De dwa- cen 1 zij hebben hun eigen gestraft 1 Hunne onverschilligheid of stomme kort zichtigheid was troef voor de socialisten, hunne doodsvijanden. Ze moeten den steen niet werpen naar de katholieke ministers, om hunne karakterloosheid tegenover ep hun onverstaanbaar toegeven aan de rooden, ze moeien niet roepen tegen minister Wauters, die dcu vrijhandel wit dooden, noch tegen Destrée, die ons onderwijs wil ontehristenen; dat ze op hunne borst slaan en zeggen, door onze allergrootste schuld; hadden zij hunnen plichi van burger, katholiek en christen ge kweten dan zouden de katholieken nog meester zijn in het land. Men werpe ons niet vóór de voetende gemeentekiezing is zoo belangrijk niet als de kamerkieziog. Dwaasheid der dwaasbeden Moeten er aan de stad geene belastingen betaald worden Mogen de gsmeenlefinan- cien in de war loopeu 'i Is de gemeente, om zeggens, niet almachtig in zake onderwijs Zal een rood gemeente bestuur zijne coöpera tieven niet bevoordeeligen, en de kleine neringdoener3 cene vernietigende concurentie aandoen Kan een gemeentebestuur geen maatregelen nemen, zedelijke en stoffelijke, om zijne aanhangers te vermoerde ren eu zich vast te schroeven in de gemeanlezetels Is het omdat het bestuur van zoo weinig belang is, dat heden in Italië, iu bijna allegameenten, een bloedige strijd wordt geleverd, door burgers, boeien en werklieden tegen de roode oproermakers Oefent de gemeente kiezing geen invloed uit op de kamerkieziog Is het welgelukken der eerste geen waarborg voor den goeden uitslag der laatste? Begrijpt ge niet, middenstanders, dat het gaat om uw bestaan zelf Welaan dan, alle persoonlijke veelen be graven; de kafholieke princiepen, waarvan ge steeds de hardnekkigste verdedigers ge weest zijt, opnieuw trouw gezweten Partij, belang boven eigen belang gesteld, niet werken vodr personen, doch voor de ka'.ho ke partij, omdat wij katholiek zijn 1 Gedenk, middenstanders, dat gij plichten te vervullen hebt tegenover a zeiven, tegen over de maatschappij en God. Uwe plichten jegens u zeiven zijn uw eigen belangen, be letten dat mannen aan 't roer komen, die uwen stand zullen doen verdwijnen en u 't brood ontnemen voor vrouwen en kinde ren. Gij zijt verantwoordelijk tegenover de maatschappij. De middenstand mag niet ver dwijnen hij is de eiken brug geworpen over den broeden en diepen afgrond, welke de werklieden van den hoogeren stand scheidt neem die brug weg en de afgrond wordt ge vuld met tranen en bloed. Middenstanders, redt de samenleving, weer de omwenteling af. Uwe plichten jegens God verbieden u te stemmen voor de vijanden van ons Geloof, voormannen, die onzekinderen willen dwin gen eene zedenleer zonder God te volgen, 69 VERVOLG. Het was een vaderlands volkslied, geschikt om de zinnen van de twee uitgewekenen, in hunne eenzame ballingschap, op te vroolij ken. Toch kondon de harten van hen, die luisterden, ongeacht het getokkel der snaren niet opgewekt worden, even alsof zij door een naderend gevaar bekneld werden. Ook zij, die zong, was onder dezelfde gemoeds aandoening, en in spijt van hare pogingen, bereikte hare slem haren gewonen omvang en liefelijkheid niet, terwijl de snaren van het speeLluig geen geluid schenen te geven. Op eens, terwijl zij midden in een lied was, sprongen de twee bloedhonden, die brj haren voet op den vloer gelegen hadden, uit hunne liggende houding op, en begonnen hard te blaffen ter zelf der tijd zij door de opene deur naar Luiten snelden. Het gezang hield terstond op, terwijl de baron en Don Valerian haastig oprezen. Het geblaf van een waakhond op eene rustige hoeve, gelegen (e midden der be schaafde wereld geeft een denkbeeld van het treffend effect, dat dit geblaf veroor zaakte. In de eenzame hut moest het noodza kelijk een opschudding te weeg brengen. Op dal oogenblik hoorde men een hoefslag op de steenen. De mustangmerrie stond op zeer tamelijken afstand behoorlijk gestald. Er waren geen andere dieren in de vallei. De vertrokken gasten hadden de twee rii- voor mannen, die den schooloorlog zullen ontketenen en met die vijanden stellen wij alle tegen partijen gelijk, want, zegt 't Evan gelie a Die niet met Mij is, is tegen Mij. Dat is de plicht der kleine burgerij, de steunpilaar van het maatschappelijk gebouw. Bindt zij den strijd onverschrokken aan, dan zullen de hoogere standen en de werklieden ons volgen wij zullen do roode omwente laars verpletteren en onze gemeente redden van den ondergan^ Omver en er overLeve de katholieke partij Gepensionneerde officieren Op aandringen van den Minister van Lands verdediging heeft de heer Minister van Spoor- wegen zoo welwillend geweest, 50 qJO op den prijs te verminderen der verplaatsingen per spoor zooals in 't verleden te vergunnen aan de gepensionneerde officieren, die, op het oogenblik der pensionneering, de norma le ouderdomsgrens voor de pensionneering, dus de bi jaar, bereikt hebben. Bedoelde vermindering zal den belangheb benden toegestaan worden op vertoon eener geelkleurige eenzelvigheidslcaart welke zal afgeleverd worden door het Ministerie van Landsverdediging. De belanghebbenden worden verzocht een aanvraag in dien zin alsmede hun photogra phic le sturen aan den Bevelhebber der Pro vincie waar zij woonachtig zijn Deze photographie (in burgerkleedij en het hoofd onbedekt) moet onbcstempeld zijn, enkel van voren genomen, niet op kaarten geplakt, 4 cm. breed en G cm. hoog, waarvan 1 cm. voor bet hoofd. Op de keerzijde van de photographie moe ten volgende inlichtingen leesbaar en met inkt geschreven zijn naam en voornamen, graad, stamboek nummer, regiment tot tiet welk de belankhebbemie 'voor het laatst behoorde, plaats en datum van geboorte, datum van pensionneering en huidig adres. De kaarteu zullen afgeleverd worden door bemiddeling van den Bevelhebber der pro vincie. In geval van overlijden van den titularis der gemeende eenzelvigheidskaarl moeien de ouders of erfgenamen van den afgesiorvene ze terugzenden aan den Bevelhebber der provincie. Oorlogsinvaiieden en Gedemobiliseerde soldaten Ieder soldaat die wensente aanspraak te maken op een pensioen wegens invaliditeit was gehouden zijne rechten te doen gelden voor 29 November 1920. Op voorstel van den Minister van Lands verdediging heeft de Koning dezen termijn verlengd tot op 1 April 1921. Hetzelfde uitstel wordt toegestaan, aan de gedemobiliseerde militairen om aanspraak te maken op allerhande militaire vergoedingen welke hun nog zouden verschuldigd zijn. Heroproeping der Reserve officieren voor de schiet-en veldoefeningen 192! De reserve-officieren zullen dit jaar mogen deelnemen aan de schiet en veldoefeningen, gedurende hoogstens veertien dagen, bij voorkeur met de eenheid tot dewelke zij behooren, tenware zij verkiezen op een latei- tijdperk eraan deel te nemerT. De reserve-officieren zullen bericht ont vangen omtrent de terugroeping door bemid deling fan den korps of dienstoversten. De Bevelhebbers der Leger-, Ruiterij- eu Zwaargeschutafdeefingen alsmede de alge. meene opzichters zullen een besluit treffen aangaande de heroproeping der reserve officieren onder hun bevel dia erin toestem- ezels medegenomen de overige ezels, wa ren met den knecht MaUheus ngar de neder zetting. Is Mattheus terug riep de baron en August gelijktijdig uit. Dan hebben wij re den van blij te zijn, ïn jjlaals van te ver schrikken. Kom, Valerian, nu zullen wij onze cigaretten krijgen. Ik kan niet gelooven, zeide Valerian, dat het Mattheus is, de honden zouden hem herkend hebben. Hoor, hoe ze blaffen. Hó 1 wat is dat? de stem van onzsn bloedhond Iemand houd hem vast Een kreet van een knecht die buiten was, gevolgd door eene woordenwisseling, als van iemand die zich van een, die hem vast houd, los wil maken, benevens de schrille kreten van het dienstmeisje, werden allen gelijktijdig vernomen. Valerian greep naar zijn sabel Van Rolla en August grepen het eerste wapen, dat ben onder de band kwam. Maar daar. waar geen gelegenheid is ze te gebruiken, zijn wapens nutteloos. In den ruwen wand waren aan weerszijden deuren, en door beiden drong een stroom van men- sclien in uniform, gewapend met geweren, pistolen en lansen, naar binnen. Voordat Don Valerian zijn sabel kon trekken, waren verscheidene lansspilsen op zijn borst ge richt terwijl Van Rolla eu zijn zoon op ge- lijke wijze bedreigd werden. Allen zagen l et nutteloozc er van in, zich tegen zulk eone overmacht te willen verweeron eene daad die sle.hts hunne dood ten gevolge zou hebben. men deel te nemen aan de schiet en veld oefeningen. Evenwel zullen de inspecteur-generaal van Gezondheidsdienst en de inspecteur-generaal der Intendance het aantal herop te roepen reserveofiicieren beperken tot de slipte nood wendigheid van de diensten tot dewelke deze officieren behooren en naar gelang van het nut dat deze tei ugroepiug kan hebben voor deze officieren Uit eene verklaring van minister Wauters blijkt dat het nog niet mogelijk is te voorzien of de voortbrengers vrij over den inlandschen oogst van 1921 zullen mogen beschikken Alles zal afhangen vau de graanopbrengst in de wereld, de prijzen der overzeescffe mark ten en de koers van den wissel. Indion de prijs van het uillandsch graan blijft dalen, dan kan de terugkeer tot den vrijhandel voorzien worden. Het is ook nog niet mogelijk het bedrog van den aankoop prijs le schatten. Voor do rogge zal de vrij handel binnen kort kunnen hersteld worden Tot hiertoe heeft liet Belgisch gouverne ment nog geene maatregelen genomen, in be trek met de strafmaatregelen welke tegen Duitschland voorzien zijn. Maandag zal de minister van landsverde diging in den ministerraad kenbaar maken, welke klassen desgevisSIertd zouden binnengeroepen worden. Tot hiertoe kan bepaald uerzekerd «werden dat ©r nog niets foesSasft is. Er wordt veel gepraat, omdat men soldaten ontmoet in de statiën, die naar hunne we- derzijdsche regimenisdcpols trekken. He. zijn enkel milicianen van de bijzondere licht üng van 1919, die volgens een S©ES©ia uitgeleverd bevelschrift huiskamp gaan doen. Zoo was reeds lang voorzien dat de '105' batterij van het 12° artillerie, schietoefenin gen zon gaan doen in het kamp van Eisen born. Deze batterij is dan ook Donderdag morgend vertrokken. 16* LIJST. Overdrachtfr. 54,438.40. L'Abbo de Maredsous, 100 fr.; H. Vader, gen ons docliterken, Leuven 25; M. en Mev'. A. Nerinckx, Leuven 100; M. L. Kruyihoght, inge nieur, id. 25; M. en Mev. Legrand-Rut ten, Kin- kempois ICO: Gesticht der Zusters van Liefde, Brugge 06,25; De geestelijkheid der dekenij An- toing 115; Les reiigieuscsjjde la Visitation 25; Naamloos, Gaurain 100; JSaamloos 100; Dr de Give de Villenfagne do Loön 50; Mej. van Hoo- rebeck, Aalst 5j; Senator en baronnes H. de Ia Faille d'Huysse 100; Mej. Clara Liefman, Aude- naerde 100; J. De Wolf-Bruggeman en familie, Gent 100; Mad.Tbienpont-Liefman, id. 100;Naam- loos.id. 100; W. S. id. 50; Mad.Ferd. Pussemier Eecloo, 100; M. en Mevr. Jacques De Brouwer, Geut, 100£E. Dumaitre, Kortrijk, 1; Om het huwelijk te sluiten, 5Ter cere van den H.Jozof Leuven, 2 J. J., priester, 5 J. J. V. 5 Naam loos, Kortrijk, 5 id. Barry, 5 id. Gent, 10 Pour quo Dieu exau.ee iocs voeux, 5; M. Van Beirendonck, Pulie, 5; H. V., zegen mijne toe komst, Aalst, 2 Uit Buggenhout, 5 Remercie- ment aN.-D. deLourdes, C. D., 10; H. Vader, zegen een huisgeziu, Denderliouïem, 10 Dank baarheid M. Aalst, 10 Ter eere van het H.Hart Moorsel.5 H.Hart van Jezus, zegen ons huis gezin, 5H. Hart, mijne wenschon wezen ver- wezentlijkt, 1 Boldersafdeeling St Stephanas, Gent, 15 uneservante, id., 2; St Pére, bénis- sez-moi, id. 5Un prctre du diocése de Mal., 20. Totaalfr. 56,216,15. Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van het blad of aan M. Leo Mallié, sekreta- ris, 150, Belliardstraat, Brussel. Een motid van de Kamer van Koophandel voor Duisburg-Werel. Essen, 4 Maart. De Kamer van Koop handel voor Duisburg-Wezel heeft de vol gende motie Ier kennis gebracht van de rijks regeering en den 'rijkspresïdent De Kamer van Koophandel te Daisburg Ruhrort is zich volkomen bewust van de strekking der maatregelen, welke in het voor uitzicht zijn gestold voor het geval dat Duitschland de voorwaarden der Entente niet aanvaardt, zoowol voor het ekonomiacbe leven van Duitschland, als meer in het bij zonder voor liet door de Kamer verlegen woordigde gebied. Des te meerder mag zij daarom aanspraak er op maken, dat er naar haar geluisterd worde. Zij verzoekt de Rijks- regeering ten dringendste om aan het eenmaal als juist en goed aanvaarde standpunt onder alle omstandigheden vast te houden. Wat zal de Duilsche afgevaardiging doen De bijzondere medewerker van het Havas agentschap te Londen heeft aan een lid van de Dnilsche afgevaardiging gevraagd, wat de Duilsche afgevaardigen dachten van het soort ultimatum van M. Lloyd George. De Duitschei* verklaarden, dat het hem onmogelijk was daarop te antwoorden, daar de Duilsche afgevaardiging nog geene verga dering gehouden had sinds de zitting van Donderdag middag. Hij deed evenwel opmer- ken, dat het korte antwoord door M. von Simons gegeven na de verklaring vfn M Lloyd George, met goedkeuring van heel de afgevaardiging gegeven werd. Over de kwestie of de Duitsche afgevaar digden te Londen zouden blijven of naar Ber lijn terugkeeren, wilde hij niet spreken. Het is overigens meer dan waarschijnlijk dat M. von Simons en zijne gezellen te Lom den zullen blijven, daar zij door een bijzon dere telegraaflijn met Berlijn in verbinding slaan. De Duitschers beginnen reeds te draaien. Het Acht U/tv Abcndblatt van Berlijn, be weert jdat men in de Berüjner politieke kringen van oordeel is, dat de Duitsche tegen voorstellen niet moeten aanzien worden als het laatste wat Duitschland aan te bieden had, doch dal het enkel voorstellen waren, jedaan om tegenover de voorstellen van de conferentie van Parrjsgeslekl te worden. Deze laatste voorstellen worden in Duitschland als onaanneembaar aanzien. In aanmerking nemende, dat M, Lloyd George de Duitsche tegenvoorstellen cnaan neembaar verklaart, moet men nu toch niet denken dat het onmogelijk is een middenweg, 'l is te zeggen een derde voorstel te vinden, dat mits wederzijdsche oilers zou toelaten eene overeenkomst te treffen. Het blad loochent ten slotte, dat M. von iraons bevel kreeg de cijfers door hem opgegeven niette overschrijden. In den Reichstag. Bij liet oponen der zitting van den Ueichs- j verklaarde M. Loebe, dat het goaverne ment nog niet in 't bezit was van het verslag van de Duitsche afgevaardigden en dat er dus nog geene verklaring van wege het gouver nement kon gedaan worden.' M. Ledebour vroeg dat er ontniddelijk tot een debat zou overgegaan worden, daar de feiten genoeg bekend waren, om den Reichstag toe te laten zijn oordeel te vellen. De dunkwijze der verschillige kommissiën is veel belangrijker dau de verklaring van een lid van het gouvernement. De tijd is kort en indien wij naar de verklaring van hel gouvernement moeien wachten, zal de bespre king van den Reichstag te laat komen. Geef a over, oproerling schreeuwde eene stem, boven het geraas uit leg uwe wapens af, terstond als gij uw leven lief hebt. Soldaten, ontwapent ze. Don Valerian herkende die stem. Had hij ze vroeger gehoord, misschien had hij zijn sabel niet overgegeven en een wanhopige worsteling ondernomen. Maar het was tb laat. Juist, toen het wa pen liem uit de vuiat gewrongen werd, zag hij, in do deur den man, dien hij, van allen, het meest te vreezeu had. Het was kolonei Pa terra. Klapdorper en do gids bleven, in het ce derbosch verborgen, met ongeduld den mor- gendstond afwachtende, tan einde iets na- dors te kunnen weten. Hunne overdenkin gen waren verre van aangenaam, zij hadden groot belang in hetgeen da zon aan hol lioht zou brengen. Beiden hadden eene geliefde in 't gevaar. Geen van beiden konden een oog 3luiien. Met gespannen verwachting en fel bewogen gemoederen, lagen zij wakker, de uren en de sterren met ongeduld lellende. Zij spraken zeer weinig, eu dan nog fluis terend. De nacht verliep in diepe stilte. Zij kon duidelijk de stemmen dor wachthoudende lanciers hooren, Klapdorper, die huune taal verstond, kon zelfs den zin van hun onder houd begrijpen. Het gesprek dat de lanciers voerden was losbandig on godslasterrijk. Po chen op hunne avonturen en verwei.schingen tegen de heïllooze expeditie, die hun van hunne uitspanningen -gscheiden hield. Het voorstel Ledebour wordt verworpen.* Tijdens de bespreking der dagorde, deelde de voorzitter de strafmaatregelen mede door M. Lloyd George voorgesteld. Hij v egde er bij Niemand in deze zaal beweren, dat de schikkingen van Parijs in overeenstemming zijn met het verdrag van Versailles. M. Hoff man vroeg dan op zijne beurt dat or lezing zou gegeven worden van geheel de verklaring van M. Lloyd George. Nu ontstaat een geweldig rumoer en da zitting wordt geschorst. Vele afgevaardigden blijven op hunne bank, in afwachting, dat de zitting heropend worde, doch de bureeloverste komt twee uren later zeggen, da,t de zitting geëindigd is en morgen zal heropend worden. In afwachting. Vrijdag zijn uit Londen geene berichten betrek hebbende op-de coQferencie toegeko men. De Belgische afgevaardigden hebben den geheelsn dag gewerkt en hadden eanigo zeer belangrijke besprekingen met de expor ten. In de ministerieel® middens denkt men daf de Duitsche afgevaardigden Maandag mor gend nieuwe tegenvoorstellen zullen doen. Naar men verzekert, hebben zij er cene gan- scne reeks in hun bezit. M. Lloyd Georga en Admiraal Beatty Londen 5 Maart. M. Lloyd George bad gisteren avond een langdurig onderhoud met admiraal Beatty, stafoverste der Engelscha vloot. Het geld hier de bespreking van den toestand met het oog op de toepassing der strafmaatregelen. De stem der dooden. Een roerend beroep op maarschalk Foch. Londen, 5 Maart. De sekretaris van het' nationaal verbond van matrozen en stokers der handelsvloot, heeft uit Cardiff volgend telegram gestuurd aan maarschalk Foch a De weduwen en weezen van 15.000 ver moorde zeelieden, stellen in u, om recht matige vergoeding te bekomen, hetzelfde ver trouwen dat zij hadden, in uwe groots zegepraal. Duitschland had de strafmaatrogelen voorzien Berlijn. 4 Maart. De Duitsche overhe den van de bezette gebieden, hebben te Ber lijn eene conferencie gehad met - de Reichs- ministers. De kwestie der strafmaatregelen kwam er ten berde. Het gouvernement ver klaarde, dat alhoewel de" strafmaatregelen waarmede Duitschland bedreigd werd erg waren, deze toch niet onverwaohls kwamen en dat het gouvernement zooveel mogelijk maatregelen genomen had, om de uadeelea zoo klein mogelijk te maken. Het oordeel der Italiaansche pers. Rome, 4 Maart. De Idea Nazionale schrijft Indien de Daiiscfie tegenvoorstel len aangenomen worden, zou het overwin nend Italië zwaarder getroffen worden dan bet overwonnen Duitschland. De - Tribuna zegt, dat men Duitschland er aan herinneren moet, dat men de eisclien der geallieerden slechts een gedeelte verte genwoordigen van de ontzaglijke verwoes tingen, die de Duitschers aangericht hebben. Andere braden slaan een pro-Duitsehen toon aan. Zoo meent de Tempo dat ook ditmaal de hebzuchtige anti-Duilsche politiek zal zegevieren. De conferencie zal niets an ders bereiken dan dat het papieren kasteeL dat de Versailles werd opgericht, een ver dieping liooger zal worden. De vraag ia echter, hoelang de zwakke grondvesten den voortdurenden grooteren druk zullen kunnen uithouden. Iels later bleek uit het scbdnael van vuur, dat vau den top des bergs gezien kon wor den, dat zij licht hadden ontstoken en kort daarna vernam men uil de woorden dat zij zich met het nationaal kaartspel onledig hielden. Tot middernacht fttisterden Klapdorper en de jager naar het gejoel en gelier der spe lers. Toen echter werd hunne aandacht af getrokken door andere klanken, die hunne ooren bereikten. Uil de vallei klonken de echo's van het luid geblaf der bloedhonden. Bijna onmiddelgk daarop eene mensohen* stem, dieweder snel door eene andere ge volgd werd. De eerste was die vau Ge- lerius do andere van de dienstmeid. De luisteraars hoorden al deze geluiden en kon den er de beteekeais van raden. Nu zijn ze bij de hut, fluisterde de gids, de honden hebben aangeslagen, toen zij de dieven en moordenaars hoorden naderen. De eerste kreet was van den knecht Cele- rius, dio andere was de bare die van mijne liefste. Verduiveld als ze een haar van haar hoofd krenken. Weg met die ge dachten waar praat ik van De jager hield, al gevoelde bij zijne on macht, plotseling op met spreken en richtte zijn oor naar beneden, om te luisteren. Klapdorper deed ook hetzelfde, zonder acht op hem te slaan. Geheel zijne ziel werd door de gebeurtenissen medegesleept. Uit de vallei steeg een mengelmoes van stemmen op, waaruit echter niets te onder scheiden was. De stroom, die een waterval vormde, maakte eer. groot geweld, slechts een gil of kreet kon daarboven uit gehoord worden, eu na de zooeven gehoorde gil van de meid en de knecht werd er niets meer vernomen wat eehter het meest er toe bijdroeg, om d® angst der luisteraara te vermindereo, was. dat er geen enkel geweerschot werd verno men had Klapdorper op dat oogenblik een schot gehoord, dit zou hem meer verontrust hebben, dan de trom van een op hem gericht geweer. - Goddank, zeide hij, na een geruimen tijd te hebben geluisterd. Don Vaieriau heeft geen tegenstand geboden. Hij hoeft wel in gezien, dat hel niet baten zou, en zich dus maar stil overgegeven. Nu zal het eerste gevaar geweken zijn en zijn zij gevangen. Welnu, beter dan dat ze lijken waren, was de troostende opmerking van den gids. Zoolang er adem in hun lijf is, kunnen wij hoop houden, zooals ik reeds gezegd heb. Laten wij mond houden, mijn vriend, en aan don strijd bij de wageus eu den nood ia het "nol denken. Wij zijn er toen goed afge- oraen, op euue wijze, die ik als oen wonder beschouw en wij kunnen ook hier evengoed afgekomen zijn. Zoolang wc een koppel goede messen in de gordel hebben, zullen wij nooit zeggen ster von. Dat is mij a vast enomen besluit. De woorden van Nommen klonken bemoedigend, maar toch kondeji zij niet beletten, dat, zoowel hij als zijn makker; spoedig daarna tol diep* ontmoediging ver en. ^Vorvolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1