FERENCIE VAN LONDEN Be onderhandelingen totaal afgebroken Be militaire maatregelen onmiddellijk toegepast 9 Oe vreeselijke zeeramp De verklaring vaa Dr voa Simons. De DuHschers gaan beraadslagen. Ds Afbreuk Nads eindzilting. Woensdag Maart 1921 Enstige overweging De zifiiny ven Maandag namiddag Redevoering van li Lloyd George Antwoord van von Simons Do militaire dwangmaatregelen. Een internen» van M. Jaspar. XXVII* JAARGANG NUMMER 57 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 T"> A n "RT A T~> g CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgeyer: J. Van Ndffel-Db Gbnbt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zïcli te wenden tot het Agentschap Hatas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Beurse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C. i H. Franciscus Zon op 6,17, onder 5,45 Nieuwe Maan den 9 De samenleving verwijdert zich meer en meer van God en wil niet meer weten van de zedenleer welke van Hem uitgaat. Niemand raoet dus verwondert de oogen opentrekken en verbaasd staan voor de hui dige maatschappij die eene kweekichool wordt van vrijlevers, genieters, genotwaar nemers, apachen, en omwentelaars. Het materialism us of de stofleer leert men niet straffeloos aan en voort. Ook zulke lee- ting heeft natuurlijke en logische gevolgen welke zich niet laten wachten alhoewel de profeten van het materialismus ze toch niet altijd voorzagen. Nu ze moeten het weten als het spreekwoord poets wederom poets tot verwezenlijking en uitvoering geraakt. Onvermijdelijk moet die stofleer de we reld onlkristenen en een antisociale en anti' godsdienstige zedenleer inbrengen en overal doen indringen. Slaan we een oogslagje op het huisgezin en op het familieleven. Deze woorden ver dorven, verdelgd, verwoest, vernield, misda den, gruweldaden worden er met gerustheid van geweten en opgeruimdheid van geest, wetens en willens bedreven. De geboorten worden er stelselmatig be perkt door strafwaardige, snoode en zondige middelen. Vandaar de logische en recht- Btreeksche nasleep, het onvermijdelijk ge volg de opvoeding krijgt er geen toegang meer of is er maar al te dikwqis ontoereikend om goede vruchten op te leveren. liet vaderlijk gezag is te niet. De eerbied voor de moeder beslaat niet meer of ligt ver welkt ten gronde. Het vaderlijk huis heeft geen aantrok meer. Wat wilt ge er aan doen De familie is ontvoogd, zij is thans vrij, (o verderfelijke en snoode vrijheid) van al de zoogezegde vernederende slavernij en en jukken welke het katholicismus baar op de schouder wierp Inderdaad het gezag, het aanzien, de eerbied, de hoogachting, de eer baarheid, de eenvoudige gegegerflieid, de edelmoedige verkleefdheid, de eeredienst der familietradities en het oprecht christen vlaamsch geloof verdwijnen stillekens aan uit zulke middens. Op alle manieren in zekere scholen door de lezing van zekere boeken en bladen be proeft men het om al de opleidingen dooi de christelijke zedenleer ons geschonken te doen het onderspit delven voor een nieuwer* wetsche en in schijn onverschillige opvoe. ding En indiep men kinderen opkweokt en deze tot de jongeliedenjaren opgroeien, dan meer dan elders beètatigt men hoe schrikkelijk ijdcl die zielen zonder ideaal ronddwarrelen. Hoe kunnen de onderwijzingen hoe wijs en redematig deze ook mogen wezen van eene burgerlijke zedenleer in staat zijn en machtig genoeg om de ontbreidelde slechte driften van een leugellooze en woelige jeug dige inborst en van een misschien reeds be dorven hert in loom te houden, dan wanneer de godsdienstige en godvruchtige reratoeslel- len daartoe somtijds onmachtig zijn. Zulks bedwingen ware wonderen verrichten en dat kan of zal de leeke moraal nooit tot stand brengen. Hoe zal men dat stormen naar plezier, zin nengenot; dat openbaar misprijzen der goede zedenleer inhouden Anders niet tenzij door de verchristelijking der personen in 't bijzonder on der families. Zooveel het in onze macht ligt slaan we de handen aan zulk goed werk en beginnen wij met ons eigen persoon en huisgezin". Marc. TEGEN HET DUUR BROOD Het verbond der Kleine Maaldera heeft se dert gcruimen tijd den terugkeer lot den vrijep handel gevraagd van de tarwe, de roggeen de bloem. Onlangs nog heeft het in dien zin een verzoekschrift gezonden aan den Minister van Bevoorrading om hem al het rut aan tc wijzen welke de bevolking uit dus danige handelwijze zou trekken, zooals na melijk den afslag van het brood. Inderdaad, het buitenland biedt ons legen, woordig onbeperkte hoeveelheden bloem aan van allereerste kwaliteiten aan ongeveer20 fr. de 100 kil. minder dan die van den Bel gischen Staat. Do Minister keurde ons voorstel af zeg gende dat de omstandigheden nog niet gun stig genoeg zijn om terug te komen aan den gewonen toestand. Na wederom afgewezen te zijn, zijn de Kleine Maalders krachtdadig tegen deze Minislerieele verklaring opgekomen zij heb ben dc beweringen, welke zij be. at weder- legt en nogmaals de menigvuldige vóordec. )en doen opmerken welke de bewoners zouden genieten indien, den graan-en bloemhande! vrij was. Zij drukken bijzonder en dat is tegenwoordig de groote vraag op den on ver mijdel ij ken afslag van het brood hetwelk Kou beter zijn als nu vermits het geen rijst of maïs meer zou bevatten zij drukken ook rog op de noodzakelijkheid van dezen maat regel om een einde tc stellen aan de verkwis ting van het Staatsgeld dewelke voortvloeit *oowel uit de hooge prijzen welke de Staat aan zijne waren betaalt als uit de vergoedin gen die betaalt worden aan do verschillij© beambten wier bevoegdheid maar al te twij felachtig is. Sovjet- De Klein Maalders voegen er nog bij dat niets aan het Ministerie van Bevoorrading zou beletten stocken graan of bloem Ie be houden die zouden dienen om het land te beveiligen voor hetgeen zou kunnen gebeuren als het nieuwe stelsel de uitslagen niet gaf welke men er van verwacht. De pretesthou- ders vestigen ook de aandacht op bet bedrog, op den sluikhandel welke zoo nadeelig zijn aan de verbruikers en die zouden afgeschaft worden door den vrijen handel. Eindelijk vragen de Klein Maalders dat men ook den zemelhandel vrij late, zooveel te meer uaar Belgie voordeel zou kunnen trekken uit de gunstige voorwaarden aan dewelke Fiankrijk ons zemelen aanbiedt. Het zal belangwekkend zij te vernemen welk antwoord de Klein Maalders zullen ont vangen, immers zij schrijven in deze omstan digheid de belangen der Bevolking te verde digen. De Voorzitter J. CALLQENS De opstand tegen hei -bewind in Rusland Ce ernst van den toestand De inlichtingen uit verschillende bronnen toegekomen bevestigen den ernst van den toe stand der Sovjets-regeering, die ditmaal schijnt te strijden te hebben met een gevaar lijke tegenom wen telaarsbe weging. Een snelbericht uit Viborg langs Helsing- fors, zegt dat een gedeelte der vloot van Cronstadt een malrozenkorps aan wal heeft gezet, die de bolsjewisten uit de kleine haven Orientenbourg verjoeg. Andere schepen zouden de Neva opgevaren hebben en detachementen zijn te Petrograd ontscheept. Een gedeelte der garnizoen heeft de partij der tegenonwentelaars. De roode troepen rukken in de richting van Katchine op, waar Troizky en liet bolsjewistisch opper bevel zich bevinden. De versterkte vesting van Krasnaia Gorka, in den golf van Finland, zou op het punt staan met de opstandelingen van Cronstadt samen te spannen. Het einde dor Sovjets nabij De laatste snelbericbten uit Reval toege komen, beschrijven den toestand van Rusland ,ls hel einde benaderend. Trotzky en Lenine zouden er zich volkomen rekenschap van den toestand geven en aan stalten maken om hun vlucht te verzekeren. Lenine in het bijzonder zou sterk onder den indruk der gebeurtenissen wezen. De andere bolsjewistische opperhoofden uit Moskou zouden met angst bevangen zijn. Generaal Kozlovsky staat aan 't hoofd der beweging te Cronstadt ontstaan, en wordt dour de bolsjewisten als gevaarlijk aanzien. Men vreest dat de huidige beweging veel bloedvergieten zal kosten. Tchitcherine verklaarde Indien wij moe ten sterven, zullen er velen met ona het leven bij inschieten. Het valt dus te vreezen dat de talrijke gevangenen, het zullen te bezuren hebben. Later vernemen wij dat Krasnaia Gorka door de Witten zou ingenomen zijn. De Daily Cronicle verneemt uit Berlijn dat de opstandbeweging in Rusland zoo ernstig gg^orden iaën zich zoo vlug uitbreidt dat de regeering der Sovjets al hare krachten en beschikbare middelen zal moeten aanwenden om het algemeene oproer te onderdrukken. IN IERLAND Aanslag en wraak. Uit Dublijn wordt gemeld Zondag werden bommen geworpen op een militaire vrachtwagen. Vier der ingezetenen werden gekwetst. Een policic-patrouille vond een groep man nen in een korrenveld, in den bmtrek van Dublijn. Daar dezen geen gehoor gaven aan het bevel van te blijven staan, heeft de policie gevuurd, een man doodend en er twee kwetsend. De burgemeester van Limerick vermoord Men meldt uit Londen De burgemeester van Limerick werd heden, Maandag, door een schot gedood in zijne woning. Zijne vrouw werd gekwetst. De gewezen burgemeester, thans gemeen, teraadslid, werd insgelijks door een schot gedood in zijne woning. Alle twijfel is opgeheven aangaande de Madimba Thans is alle twijfel aangaande het gezon ken schip opgeheven het is bepaalde de Madimba Uit Oostende kwam het bericht, dat vis- ■cherssloepop uit zee weergekeerd, een heel groot aantal wrakken en coliis medebrachten die zij drijvend vonden. Alles bijeen had men ongeveer een honderdtal colli, waarop het woord Congo geschilderd staat. Twijfelen is dus niet langer mogelijk. Men vond ook een kist met de signaalvlaggen van de Madimba De reederij, die inlichtingen bij de signaal- staties inwon, kreeg bericht, dat van de Madimba niets meer vernomen werd. i Ziehier den tekst der verklaring Maandag middag door dokter von Simons afgelegd Hel is mij nooit in het gedacht gekomen te beweren dat het Duitach gouvernement geene verantwoordelijkheid had voor den oorlog. Echter is het punt of eene natie daar voor moet verantwoordelijk gesteld worden en of die natie nu Duitschland is, door het verdrag van Versailles niet opgeklaard ge worden. Voor ons is het verdrag van Versailles wettig, daar wij het geteèkend hebben. Door dit onderteekenen hebben wij niet alleen herkend dat wij den oorlog verloren hadden, doch wij hebben ook eene verbinte nis aangegaan. De voorzitter der conferencie heeft ver klaard dat de zaak geoordeeld was, doch men weet, dat alle wetten toelaten de zaak te her zien. wanneer de veroordeelde partij, nieuwe bewijzen kan aanbrengen. Ik ben het ten volle met M. Lloyd George eens. dat er vergoeding moet zijn en dat de aangerichte schade moet hersteld worden. Wij moeien al doen wat in onze macht is om aan het herstellingswerk mede te helpen. De arbeidersbevolking van Duitsch land geeft zich heoi goed rekenschap dat zij de bewoners der verwoeste gebieden moet helpen. Hier moet ik doen opmerken, dut de verbondenen hetgeen tot hiertoe op dut ge bied door Duilschbtud gedaan werd, niet naar waarde weten te schatten. Men heeft beweerd dat Duitschland het inzicht had to kennen gegeven het verdrag van Versailles niet ten uitvoer te brengen. Een onpartijdig oordeel zal niet kunnen loochenen, dat voor een land dat uitgeput en verarmd is door een oorlog en den blokus, zulke leveringen niet zonder zware offers kunnen geschieden. M. Lloyd George heeft beweerd, dat dc belastingen in Duitschland zoo hoog niet zijn als bij de verbondenen. Zulks komt doordieu de experten der verbondenen eene verkeerde rekening opge maakt hebben. Een officieel dokuraent, uitgaande van den Engelschen minister van koophandel verklaart, dal de belastingen in Duitschland 43 per honderd van de inkomsten per hoofd bedragen. Wat de onrechtstreeksche belastingen betreft, is het mogelijk, dat om zekere rede nen, deze min bedragen in Duitschland dan in sommige verbonden landen, doch van nu af heeft de Duilsche fiskus het plan opge maakt, om dezo aanzienlijk te verhoogen. Wat echter daardoor zal opgebracht worden, zal ter nauwernood voldoende zijn, om het tekort der begrooting te dekken. Ik waarschuw de verbondenen dat zij niet moeten trachten, Duitschland meer te doen betalen dan mogelijk is. De bedreiging met strafmaatregelen kan niet gesteund zijn op het vredesverdrag, daar zulks rechtstreekseh strijdig is met de schik kingen van den Volkenbond. Duitschland maakt geen deel van den Volkenbond, doch hel heeft niettemin de schikkingen geteekend Daarom doet Dutschland een beroep op den Volkenbond om verzet aan te leekeaeu tegen de dwangmaatregelen. Voor mij is de kwestie van recht op ver goeding van het grootste belang en alle dwangmaatregelen, indien zij hun doel niet bereiken, zullen nieuwe straffen medebrengen en aldus zullen wij geen vrede krijgen, doch integendeel nieuwe oneenigheid. Wij allen willen deze drukkende atmosfeer verlaten, om eendrachtig samen te werken. M. Lloyd George heeft gezegd, dat dc verbondenen niet zinnens waren Duitschland te ruineeren en tot slavernij te brengen, doch dat een voorspoedig Duitschland voor de ver bondenen een waarborg van welzijn was. Wij van onzen kant zijn overtuigd, dat Duitschland nooit zijn ekonomisch leven zal terugvinden, zoolan.' zijne gewezen tegen strevers zoo erg onder de gevolgen van den oorlog zullen lijden. Hoe de kwestie der vergoedingen nu ook geregeld worde, wij bevinden ons allen in een gemeenschappelijken nood, welke slechts kan gelenigd warden, door gemeenschappe lijke inspanniugen. Geloof wel, dal Duitschland bereid is, hier een grooter inspanning te doen dan de anderen. Wij vragen dat de verbondenen ons zouden helpen een middel te vinden om onze verplichtingen ten uitvoer te brengen. Wij mecuen, dat onze betalingsvoorstel len een onderzoek waard zijn. Mogelijks zouden wij betalingen in natuur en in speciën aannemen. Al deze kwestiön zouden echter door experten grondig moeten onderzocht worden en zoo ware er misschien middel om de erge moeilijkheden waartegen wij thans worstelen, uit den weg te ruimen. Dr. von Simons vroeg eenige oogenblik- ken later nogmaals het woord en kwam dan met een voorstel voor den dag om de onder handelingen voor acht dagen te schorsen. M. Lloyd George antwoordde onmiddelijk dat zulks niet kon zijn en dat er 's namiddags om 4 1/2 ure een nieuwe zitting zou plaats hebben waarop het antwoord der Entente zou gegeven worden. Reeds dan had men den indruk dat de onderhandelingen voor goed zouden afgebro ken worden. Alle afgevaardigden, experten, enz,, wa ren liet eens om te verklaren, dat de rede voering van Dr von Simons een zeer slechten indruk gemaakt had. von Simons doet geen de minste toegeving, /elfs geen stap lot eone verzoening. De tweede zitting van den Hoogeren Raad had Maandag namiddag, om 4 1/2 ure in het Sï. James Palace plaats. Eene overtalrijke menigte verdrong zich in den omtrek van het paleis. D1 von Simons en de Duitsche afgevaar digden waren onder de eerste aankomenden. Maarschalken Foch en Wilson, generaals Weygaud, Noliet, Marietti, Maglinse, woon den de zitting hij evenals de financieele en ekonomische experten. De Duitsche generaal von Secht kwam evenals *s middags in uniform. Na de zitting geopend verklaard te heb ben, jjam M. Lloyd George onmiddelijk het woord, om t#zeggen, dat de nieuwe Duit sche voorstellen totaal onaanneembaar zijn en dat de Verbondenen de toepassing der dwangmaatregelen niet langer kunnen uit stellen. M. Lloyd George voegde er bij, dat hij rechtzinnig betreurt zulke maatregelen te moeten nemen, daar de verbondenen enkel den wereldvrede betrachten, doch gezien de halsstarrige weigerende houding der Duit- schers moeten de verbondenen er toe beslui ten. Voor wat betreft de vergoedingen bewe ren do Duitschera niet ie weten hoe zij zullen kunnen betalen. De verbondenen moeten eene vaste basis hebben om deze kwestie op te lossen. Het is waar dat de experten voorstellen hebben gedaan, om de vergoeding op 5 jaar te betalen, doch deze voorstellen zijn op geen enkele conferencie der verbondenen aan- vaard geworden. M. Lloyd George onderzocht dan de Duit- sche legen voorstellen en zegde dat deze ge heel buiten doel zijn. Zij geven slechts den echlja dat de overeenkomst van Parijs aan vaard wordt en dan nog slechts voor 5 jaar, En met het voorbehoud voor wat betreft Hoog Silezie, zijn het geen voorstellen voor 5 jaar, doch slechts voor 5 weken. Na vijf jaren zou er geen vast cijfer meer zijn, zelfs geen stelsel om een cijfer te beko men. Men ziet] dus dat de Duitsche voorstel len zeer onduidelijk zijn en dat indien de verbondenen dc herstellingen zelf zouden moeten bekostigen. Wat meer is, Duitschland zou de vijf eerste betalingen doen bij raiddel eener leening. Met wat zullen zij dan later betalen Wij moeten zekerheid hebban en tot hiertoe zijn wij slechts van iets zeker de Duitsche voorstellen zijn onaanneembaar. Duitschland spreekt gedurig van zijne zoogezegde zware offers, doch wat moeten Frankrijk, Belgie en Engeland dan zeggen. Indien Duitschland dit jaar de verplich tingen der overeenkomst van Parijs volbracht zou het slechts een vierde moeien vinden, van wat Engeland te betalen heeft. Het geval van Frankrijk is nog lastiger, daar Frank rijk voor het herstellen der verwoeste ge- bicden atleeu reeds 12 miljard noodig heeft. Voor wat de verantwoordelijkheid van Duitschland betrclt, moet hier gezegd wor den, dat deze verantwoordelijkheid onweer legbaar bewezen is en overigens tot grond slag diende van hel verdrag van Versailles. De voorstellen van Parü* bieden eene groote vermindering der eischen der verbondenen; Deze willen met Duitschland onderhandelen over den duurtijd der betalingen en de toe passing van den taks van 12 0/q. Doch de verbondenen moeten eene basis hebben om bet bedrag der vergoeding vast te stellen. Eene eenvoudige be'aliog-belotte is ook niet voldoende. Wij hebben gezien hoeveel waarde Duitschland hecht aan zijn hnndtecken. Er moeien borgen zijn. Eindigende, verklaarde M. Lloyd George, dat M. von Simons zichtbaar tracht de kwestie op de lange baan te schuiven. De dwang maatregelen moeten dus onmiddelijk toege^ worden. M. von Simons vroeg alsdan om de zitting voor eenige minuten te schorsen, daar hij met deandere Duitsche afgevaardigden wildt beraadslagen. Zulks werd toegestaan en dc Duitecheri gingen in eene andere zaal. Na een tiental minuten keerden de Duitsche afgevaardigden terug. M. von Simons verklaarde andermaal dat de voorzitter der conferencie zich vergiste over de inzichten van Duitschland. Ook Duitschland wil zoo spoedig mogelijk eene regeling. Ik heb slechts eon voorstel medege bracht en in den korten tijd welke men mij liet heb ik geen gelegenheid gehad andere voorstellen op te maken. Ilc vraag niet beter dan een bepaalde overeenkomst. De experten zouden dus moeten vergaderen, doch de druk der dwangmaatregelen heeft de lucht onzui ver gemaakt M. Lloyd George antwoordde niet, doch verklaarde dat de zitting geheven was. Da Duitscher konden dus vertrekken en zif lieten het zich geen tweemaal zeggen.... De verbondenen bleven noo samen in ba raadslaging. Het was 6 1/2 ure toen de Duilsche afge- vaardiging hetSl-Jaines Palace verliet. Geen der leden spraak een woord cn allen zagen doodelijk bleek. Er hadden geene incidenten, plaats. De Duitschers stapten onmiddelijk in hunne autos en keerden naar hun hotel terug. De zitting was pas geëindigd toen Maarschalk Foch reeds telegrafisch aan generaal Des- gouttes bevel gaf onmiddelijk Duisburg. DusscEdorf en Ruhrort te bezetten. Oeneraal Maglinse gaf zijne bevelen aan generaalRucquoy in den Belgischen sekt or. M. Jaspar verklaarde na de zitting aan ee«r dagbladschrijvers De conferencie van Londen eindigt mol het nemen van dwangmaatregelen en hieraan heeft alleen Duitschland schuld. De verbon denen waren het eens om aan te nomen, dat de wijze van uitvoering der overeenkomst van Parijs zou besproken worden en het ia zeker, dat zoo de Duitschers daarin toege stemd hadden, de genomen beslissing zou vermeden geweest zijn. Het aanbood va» 22 1/2 miljard mark goud, door Duitschland gedaan, voor al de vergoedingen, was zog belachelijk, dat alle bespreking overbodig was. Een tweede aanbod, onderworpen aan onaanneembare voorwaarden, zou de zaak nog van vijf jaar uitstellen, en dan ware de kwestie zoo goed als onoplosbaar geworden. De dwangmaatregelen welke zullen toe gepast worden, zijn van militarisehen en ekonomiscben aard. Gij weet welke de mili taire maatregelen zijn. Er is hier geen kwes tie van het bezetten van hel Ruhrgebied, doch alleen van de twee bruggen van den Rhijn en Dusseldorf. - Hei ekonomisch oogpunt der dwang maatregelen strekt tot het verzekeren der be taling der vergoedingen, door het inrichten eener nieuwe tollijn, eu liet ontvangen iicr taksen op de grens van het bezet gebied. Van den anderen kant zal in de yerboo*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1