Ma ie Conferentie IS Da brief van Z. Heiligheid Paus Benedictus XV Hevigs Heldentod la Schooien Dlusd; ag Maart 1921 ever ds hooding dor Geestelijkheid tan Beigië in do talenkwestie KleüwjasrsgiJten voor dsn Paus. -vv\ XXVII' JAARGANG NUMMER Ë2 Kerkstraat. 9 ea 25, Aalst.— Tel. 114 DAGBLiAD 3 CENTIEMEN WEKELIJKS G.FsO Uilgever: Publiciteit builen het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas.S, Martelaarplein, J. Van Noffbl-De Gendï te Brussel8, Place de la Bourae, Parijs en 6#'Bream's Buildings Loodras E.G.4 II. Lor.genis Zonop6,05, onder 3,54 rste Kwartier den 16 Ziehier de zoo getrouw mogelijke vertaling van het schrijven van den Heiligen Vader san II a fine Hoogwaardigheden de Bisschop pen van België Gclipfde zonen 'en ccricaarde broeders heil' en.apostoii'scfteh zegen. Te allen tijde, gij weet het wel, en gedu rende den wieeden oorlog en sinds den vrede van Versailles, hebben Wij ons met eene vaderlijke bezorgdheid met de belangen van het Belgische volk bezig gehouden. Ook bedanken wij God, den Gever van alle goed, dat II'j gewaardigde ons toe te laten uw vaderland te zien gelukkig heropstaan en de hoop van zijn ouden voorspoed te zien herne men, dank aan den moed en don onderne mingsgeest van alle maatschappelijke stan den. Wij honden er echter aan n niet de diepe ontroering tc verbetgen, Eerwaarde Broeders, die in Ons den tot hier genaderdon weer klank verwekt der geschillen, ontstaan uit eene bij u lang beroerde kwestiede» VJaam- sche zaak eene ongetwijfeld ingewikkelde en moeilijke kwestie. De nienschen van dezelfde partij verschil- len van meening over de oplossing die er aan gegeven moet worden. Wij zullen haar enkel onder godsdienstig oogpunt aanraken, voor eenig doel hebbend, zooals het Onze plicht is, het welzijn der zielen. Dit was het standpunt van Leo XIII, On zen voorganger zali er gedaohtenis, in zijnen brief van 20 Oogst i901 aan de Bisschoppen van Bohenien en Moravië, naar aanleiding der in dit land over de taalkwestie ontstane geschillen. Hij verklaart zich niet te willen inlaten met de twistgeschiilen. Hij heeft maar één verlangen dit hetwelk hem opgelegd is zijn herderlijken last, 'tis te zeggen door dat de godsdienst niet onder de geschillen Jijden zou. Wij hebben besloten, zegt hij, Ons te onthouden hel in betwisting zijnde vraag- puot door te hakken. Voorzeker, in de gewilde gren/en .de taal van liet land ver- h uedigen, biedt in zich zeiven niets straf- baars, op voorwaarde evenwel dat hier - ook, zooals voor de andere rechten van particulieren, het algemeen welzijn niet iijde onder deze defensieve actie. Het is' dus plicht voor de openbare macht van, in alle eerlijkheid de vrijwaring der indivi. n dueele rechten te verlangen, derwijze dat, ovcnwel, het algemeen wolzijn van he; geheel der burgers noch geschokt, noch verdrukt worde. Wat Ons aangaat, Onze zending legt Ons op mei zorg te waken dat deze geschillen geen gevaar voor den gods- dienst opleveren; deze is het eerste heil der zielen on de bron van alle andere goe- deren. Wij declen, Eerwaarde Broeders, deze be zorgdheid, eene dringende rede noopt Ons u te schrijven. Men moet inderdaad vreezen dat dergelijke besprekingen voor gevolg zou den kunnen hebben onder de burgers de banden van lielde te lossen die hen moeten vereenigen, de eendracht te ondermijnen dank aan dewelke de kleinste Staten groot worden, dan terwijl de tweedracht de groot ste Staten ten ondergang voert. Men moet vooral vreezen, dat de geestelijkheid iets van hare waardigheid verliezen van het doeltreffende harer zending, indien zij zich met eene ongematigde vurigheid in de be spreking inmengde. 7 6 VtRVOLG. Daarvan waren zij ruim voorzien, en ware het noodzakelijk geweest het gevecht voort te zetten, of liet vooruitzicht bestaan van een tweede sing te slaan, zou zouden zij opge trokken zijn, ook a! luid de vervolging hen in de bergpassen van de Rockymouotains ge- bracht. Wildon vervolgen ca verslaan was hunne roeping, hup plicht, hun verlangen. Maar de kolonisten verlangden naar hunne woningen lorug, ora de onrast te doen op bonden der dierbaren, die hen daar wachten •B blijde tijding zouden zij hen brengen. Terwijl de voorbereidselen voor de terug tocht hun voortgang hadden, slaakte eon Speurhond, die met veel anderen, de wapens en kleedinget ukken der verslagen vijanden bijeen raapte, een kreet, die zijne medege zellen bij hem bracht. Wat ia het 1? vroeg de kapitein. Ivijk eens, kapitein, ziet ge dat ge weer Ja, een jagersgeweer. Van wien is dat Dat is juist de vraag, hoewel ik die wel niet behoefde te doen j jongens, kout oen van u beiden dit schietgeweer De een na den ander kwam naderbij en bekeek het geweer. -Ik wel, zei de een. Ik ook, zei een ander Een dorde en oen vierde, allen bevestig den het op een toon van verwondering. De houding, door de geestelijkheid te nemen niet alleen in deze kwestie, maar altijd, wordt ons voorgeschreven door den Apostel. In zij nen brief aan de Hebreeuwen, schetst hij overheerlijk de priesterzending. Elke hoogepriesler, tusachen de men sehen gekozen, is door de nienschen aange steld voor hunne betrekkingen met God Daaruit volgt dat do plichten van den pries ter volstrekt goddelijke plichten zijn het :;ezag, dat deze zending toekent, mag dus niet »en dienste der belangen dezer wereld gesteld worden. Zoomin aan de geestelijkheid als aan welk- danige categorie van burgers is hal gebruik de? burgerrechten ontzegt maar zij heeft, bij de uitoefening ervan, tot plicht nooit de welk' dadigheid harer gewijde zending te compro mitteeren. De priester moet overal en altijd, ijn gedrag naar die regelen schikken hij is het vooral verschuldigd wonneer hij, door prediking of onderricht, aanzijn volk de be- ";inselen der ckristene wijsheid aanleert. Gij- zult dus, eerwaarde broeders, er over vaken dat do geestelijkheid aan de vorming der jeugd vorming welke voor haar eene gewetensplicht is een bovennatuurlijk cachet geeft bet is noodzakelijk dat ra en g'c- makkelijk inden priester den «man van God erkenne. Om de verhoopte overvloedige vruchten van zijn arbeid te oogsten, zal de priester alle kennissen moeion opdoen door de tegenwoordige tijden vereischt en die hem door zijne leerlingen goed zullen doen aan zien dat hij zich vooral toelegge goed de taal machtig te zijn, gebruikt in verschillende maatschappelijke klassen, waarmede hij door zijne ambtsplichten in aanraking komt. zoo niet zou de uitoefening van zijn ministerie hem onmogelijk zijn. Wat de gewijde preken betreft, zullen de priesters zich Ie vreden stellen met het ver klaren der geloofsleer en der zoden dat zij terzij laten elk onderworp vreemd aan hunne bovennatuurlijke zending, dat zij blijk geven van den ernst die past aan een zendeling van het goddelijk woord. Dat zij terugkeeren, in dien zij die moge! ij* vergeten lieouen, aan ue voorschriften op 23 Juni 1917 door de Heili ge Congregatie van bet Consistorie uitge vaardigd. Deze voorschriften zijn overge bracht in het boek van het kan-mniek recht ten einde de uitvoering der maatregelen, uit gevaardigd door onze Encycliek Humani generis Redemptorem tc verhellen. De werkdadige macht der pers heelt zich op verbazende wijze uitgebreid zij is onein dig groot zoo voor het goede als voor liet kwade, vermits do dwaling evenals de waar heid met eene ongelooflijke snelheid kan ver spreid worden. Wij willen dus dat de gave geschriften uit ie geven geregeld wordt 'dooi de godsdienstige opmerking van Can. 138G van het boek van kannoniok recht. Dit Canon verbiedt aan de geestelijken hoeken uit te geven over wereldlijke zaken hande lende, in dagbladen, bladen of revues te schrijven, of van zulke uitgaven hel bestuur te nemen zonder de toestemming hunner ordi- narissen. Het is in de seminaries dat waardige die naars der Heilige Altaars gevormd worden. Laat uw voornaamste zorg wazen, eerwaarde broeders, dat uwe seminaries van jonge prie sters waarlijk dit allereerst doel hunner stichting verwezenlijken. Er moet met de meeste zorg vermeden worden dat daar ge schriften toegelaten worden welke in deze gewijde plaatsan het rumoer der wereldsche twistpunten zouden doen binnendringen en do geesten zouden kunnen afwenden van den godsdienst, de godsvrucht en de goede stu diën. Maak, zooafs Leo XIII het in Zijn hooger- vernielden Brief vroeg, uat de Seminaristen van eerst af leeren met elkaar ingenomen tc zijn, met een eenvoudig hart en met heel broederlijke gevoelens ook zijn zij geboren tot een nieuw leven, niet door het vleesch, maar door het woord van den levenden God. Onderdrukt met kracht de storende betoo^in- pen, duit bepaald niet dat zij voortduren. Indien de kandidaten tot hot priesterschap door de verscheidenheid hunner afkomst niet een zelfde taal kunnen spreken, dat ze dan evenwel maar eon hart en eene ziel hebben. De geestelijkheid zal zonder eenigen twijfel aan hare heilige zending voldoen, indien zij in hare wijze van denken en handelen ten opzichte harer gewijde herders de gedrags lijn volgt opgelegd door de gehoorzaamheid. Er is stellig geene reden toe over dit onder werp meer te zeggen. Deze grondbeginselen zijn door allen gekend, wij hebben ze ver klaard in Onze Encycliek Ad Beatissimi Principis Apostolorum gezonden aan de katholieke wereld in het begin van Ons Pon- lifieaat. Evenals de Paus van Rome hol opperste gezag voert in de algemeone Kerk, zoo ook houden de bisschoppen eenzelfde ge zag in hunne bijzondere Kerken alle geloo- vigen, maar vooral alle priesters zijn hen dus onderwerping en gehoorzaamheid verschul digd. Moet men het niet als wreedheid aanzien dat zij die, zonder rekening le houden der overgroote moeilijkheden door de treurige tijden aan de Lisschoppen in het uitoefenen hunner herderlijke plichten veroorzaakt, het gewicht en de zorgen er nog van verzwaren door hen de verschuldigde onderdanigheid te' weigeren Be gedragslijnen, welke wij hier neer schrijven ten bate uwer geestelijkheid, zijn a fortiori van kracht voorde reguliere geeste lijkheid, voornamelijk gehouden naar de volmaaktheid in da'deugden te streven deze vooral zal zich le onthouden hebben van elke handel wijze geschikt baar van een zoo edol doe! af te wenden. J)at de twee geestelijkheden dus gevolg geven aan uwe raadgevingen in nauwe ver- ee liging blijvende met U, zullen zij op de zielen een weldoende apostolische werking ocferjnn, de vev-e;i;g;:ijr^s?chen de verschil lende klassen der maatschappij versterken, vereenginwelke, den dag dat het gansche Belgische volk zijne vrijheid terugwon, voor uw vaderland een zoo groote roem en zoo groeten voorspoed verwekte. Dat het volk, naar het uoorbeeld van zijne geestelijkheid, dezelfde gevoelens koestera. dat het de kwetsende woorden vermijde deze zijn niet alleen eeno beteedigmg van God maar ook eene afwijking van de' liefde en de eendracht. Wij hebben er aan gehouden, Eerwaarde Broeders, u dit oordeel te geven, niets op het oog hebbende dan het hoogste welzijn van Onze zonen, maar vooral van de piicstors, u-we medewerkers in uw ambt. Met de oogen ten hemel gericht, belieft hel Ons, voor hen allen het gebed van den Heer Jezus te herhalen Heilige Vader, be waar door Uwe genade, hen dia Gij mij hebt gegeven... O, mijn Vader heilig hen iu de waarheid (Joannes XVII, 11.17.) Het is slechts met de hulp der sterkte van hier boven, dat wij het goed kunneu willen en volbrengen. Ook vragen Wij dringend aan God, dat Hij gewaardige uwe berd rlijke bezorgdheid te steunen en de geestelijkheid tot het sterke werktuig van zijne glorie te maken. Als voorleeken van deze hemelsche gaven ten bewijze ook van Onze bijzonders welwil lendheid, Geliefde Zonen en Eerwaarde Het rijk zal zijne broeders van Rijnland Broeders, schenken Wij u van ganscher harte niet in den steek laten en ai het mogelijke aan u zclven en aan de kudde, aan eiken van doen om ze le helpen in den nood, dien zii u toevertrouwd, den apostolischen zegen. ter wille van Duilschland lijden. dCn De minister booPt dat c!e Entente zal in, 10 Febrnai'i 1921 en het revende jaar |2;en, hoe v.el minder zij door geweld zal J krijgen dan wat Duilschland vrijwillig hu<> aangeboden. Doortastende maatregelen tegenover ons Pontificaat. BENEDICTUS XV, Paus. August Nommen's pewee;-, vervolgde da speurhond die het geweer in banden had, wie en zeker. Ik ken het en anderen kennen het ook. Zie de letters daar op den kolf, A. N. Ik heb reden genoog, hot te.herken nen, daar ik zelf die lettors gesneden heb. Ik deed het voor hem, twee jaren geleden, toen wij jagende waren op de Colorado 't is zijngeweer, daar kan niet aan getwijfeld worden. Waar rondt gij het f vroeg de kapi tein. Ik heb hot uit de kneukels gehaald van den Uelijksten Indiase, dit ooit zijn voofen op de prairie zette. Dien liovert daar, wiens kaken de bayikken waarschijnlijk niet zullen versmaden. Dit zeggende wees de speurhond on een lijk. Het was dat vaa bet opperhoofd, dat door de verslagenen reeds horkend was ge worden. Hij moet het iu zijn klauwen gehad hebben, toen hij plotseling doodgeschoten werd, onze oude kameraad is uit bet leven, dat ia zeker. Ik weet, -hoeveel Nomraan van dit geweer hield. Hij zou or niet van schei den dan mot zijn loven. Zoo dachten ook vele anderen, dio Nom-- men bij de compagnie speurhonden gekend hadden, waartoe hij vroeger behoord had. Er is ergens valscli spel gespeeld, zei de kapitein verder. August Noramen koerde naar de Stalen terug, sis ik mij niet bedrieg. Maar bet is niet waarschijnlijk, da hij daar lang vertoefd heeft. Hij kon niet lang buiten de prairiën. Ik zeg u jongens, die Indianen hier. hebben ergens oen tfngeïuk veroor zaakt kijk daar, kijk aan hunne beenbe- kleeding. Er is geen eind aan blanke seal pen, en zij zijn verscli ge.tomen ook. Aller oogen wendden zich naar dio af schuwelijke trophoë.i, die aan de geitenlede ren beenbekleeding der wilden hingen. Al de speurhonden die Nommon goed gekend hadden, gingen aan het zooken, in de ver wachting dat zij temidden dor gevallen, den scalp van hunnen ouden kameraad zouden vinden. Do scalpen die kennelijk van blanken wa ren, schenen pas genomen te zijn, maar geen daarvan kou men als die van August Nommen herkennen. Dit gaf eenige gerust stelling, want Nommen was bij zijne mak kers bemind. En toch was zijn gewear daar, dat hein niet dan te gelijk met zijn leven ontnomen kon zijn geworden. Hoe was het dan in handen van den Gehoomden Hagedis gekomen Ik geloof, dat wij liet te weten kunnen komen, zei de kapitein dor speurhonden. De verrader moet er iets van weten. Dit vermoeden werd medegedeeld aan den gevangen gekomen Mexikaan, over wions lot zij reeds waron begonnen te beraadsla gen. Sommigen stelden voor, hera op staan- den voet dood te schieten anderen gaven do voorkeur aan ophangen terwijl enkelen onder hen, die menschel ijker waren, in over weginggaven, bom mede te nemen naar de nederzettingen. Een nieuwe Conferencie Een telegram uit Rome aan de Frankfur ter Zeitunff, meldt, dat aldaar verluidt, dat da'delijk-na de volksstemming in Opper-Sile- zië een nieuwe samenkomst met Duilschland over het vraag3iuk der schadevergoeding zal plaats vinden teStresa aan helMaygiorc-meer. De houding van Amerika. Een officieele mededeeling uit Washington uidt De Amerikaansche troepen aan den Rhijn. zullen geen doel nemen aan. de inning der tolrechten, thans door de geallieerden vast gesteld. De VereenigdeStatcn zullen evenmin moei-" lijkheden in den weg leggen bij de uitvoering van de nieuwe politiek der geallieerden. De oorlogsmisdadigers. Volgens de verklaring van den onderstaats secretaris van justicie, zullen de processen der oorlogsmisdadigers kortelings voor liet Hobger gerecht beginnen. Ilct onderricht der verschillende zaken is bijna geëindigd. De huidige gebeurtenissen zullen geen uitstel brengen. Dd Duitscho handelsvloot. Wegens schadeloosstelling aan Duilsche scheepvaartmaatschappijen, welke hunne handelsschepen ingevolge het vredesverdrag hebben moeten afleveren aan def geallieerden, beeft de Rijksdag eene som van 12 milliard mark gestemd. Deze som zal door de reederijen gebruikt worden, om ee:i kleinere Duilsche handels vloot hcrop te richten. Duilschland togen da Entente. De pers houdt zich bezig met den toestand voortspruitend uit de stemming van Zaterdag in den Rijksdag. De bladen van de rechterzijde zijn erg ontevreden over minister Simons cn vinden hem le zwak tegenover de Entente. De Germania (Centrum) doet uitschijnen dat M. Hugo Stymies en zijne vrienden, on danks hunne kritiek, niet de verantwoorde lijkheid oeiter crisis willen nemen. De Vorwarts acht de motie van vertrouwen zuiver negatief. Do Frciheit is van gevoelen dat de regee ring met een blauw oog uit de bespreking is gekomen; het kabinet Fehrenbach blijft evenwel bestaan, omdat er niemand is om het te vervangen. De Frankfurter Zeiltuig beweert dat zekere voorname banken, onder «andere de Reichs- bank, niet langer cheques op Londen en Pa rijs koopen of ze niet meer ter inning aan nemen. De Kaïn. Zciluug bevat een lartikel van minister Simons, die zegt dat de economische dwangmaatregelen dewelke bij onwettig noemt erge gevolgen zullen hebben voor Rijnland en voor geheel Duilschland. Hij zegt overtuigd te zijn dat de teerling reeds geworpen was vóór de Conferentie be gon. De Franschen wilden erkenning dei- voorwaarden van Parijs en de Duitsebers hadden bevel ze niet te erkennen, omdat zij het betaaivermogen van Duilschland te boven gingen. Duilschland. De Zondaggazet «Naliooal News» nie!d<- dal de volksvertegenwoordiger Bottomley ir. de Kamer gaat voorstellen, dat de verbonden legers zonder langer uitstellen naar Berlijn zouden oprukken om aan de duitschers dq eischen der geallieerden op te leggen, eti hen te doen inzien dat zij den oorlog verlor on hebben. Mocht zijn voorstel gehoor vinden, dan zou men van de maatregelen tot schadeloos stelling die opgemaakt werd, kunnen afzien v/V^ 17® LIJST. Overdracht ir. 53,216.15, Le Pays Wallon, 100 Cercic d'études O E tl ft ghion, 23 Naamloos, Boom, 100 S.O. de J. qua votre rt*gne arrive, Audenaardo, 100: M. en Mma C. L. li., 100 St. Père, bénlssez nos enfants, 2ï»j A. D., Leuven, 100M. Cyrillo Lobello, Hopsa- laere, 100 Notaire et Mmo And. Giltis, Braintt l'AIleud, 100 liavet, Ir tires et soeur.-, Grand Rosieu, 25 Mme Charles Waucquoz, 100 Mme Cartuyvèls Vao der Liuden, 100 Dank H. Har< van J.., Emelgnem, 50 G. Z., Antwerpen, IC c M. on Mme Alf. LeClercq, 100 II. V. ze^en huisgezin, Kortrijk, 100; MM. les Vie. Ge n. Va» den Barrio et De Schrovel, Bruges, 100 Naam loos. 30 Eerlijke lieden uit Bolland, 100; Ontro kend, 100 Président et professeurs du Gr. fid- minaire, Bruges, 310 Les Secrétaires de l'Evc- ché, id., 150 Chanoine Vserbyt, id., 100 Abbé J. ermaut, id., 100 l. BnetBno Werner deCrem* bruggho de Looringhe, id., 100 En Lhonueu? du Sacré Coour, 200 Notaris E. Deercn, Nieuxy poort, 100 M. eu Mme .T. Roggon-Verjamf, Hasselt, 100 C. L., 20; Pour avoir ohtenu Is guurison do soa père, 5 Pour que Die j me pro tege, 10 En ménjoire de mes chors défunotfi* 20 Onbekend, Oordegem, 5 Om van het H. Hart..,., Brussel, 2 P. X., 20 Naamloos, Bur- dinne, 2 Ter eore van de H. II. J.Iarten, Dik- mude, 10 V. L. R., 10; Poor que l)iou evauca mes voeux, Tirlemont, 2 D. L.t Héverle, 10 V. C., Ronaix, 5 Nit Rumpst, 20 A. M. D. CL, uit liefde tot Josus, 5 Un abonnó de Grenoble, 3 Naamloos, Gilly, 5 J. G. A., 5 Pour quo !a St. Pore benis. o deux families, Doornik, 5 P; D. R., 5 Naamloos, Lemleledc, 10. Totaal fr. 55,257,55* Men kan de inschrijvingen zenden aan het bu reel van het blad of aan M. Leo Mali ié, sckreta- ris, 150, Bolliardstraat, Brussel, De rampzalige lag dicht bij, up den groud, sidderende van vrees, ia weerwil der sooe ren waarmede hij gekneveld was. Hij^vist, dat hij in gevaar verkeerde en was alleen daardoor voorloopig den dood ontkpmen dat hij zich aan een kolonist, en niet aan eon der speurhonden, overgegeven had. Laat hem eon kans voor zijn leven hebben, indien hij alles wil bekennen, zeiden eenige speurhonden. Wat denkt ge daarvan kapitein Ik sta hot tos, antwoordde de kapitein. Hij ziet er wel schelmachtig genoeg uit, ora doodgeschoten te worden, ofschoon het even goed ia, hem naar de nederzetting mede te nemen en daar in de gevangenis te werpen. De belofte van het loven kan misschien alles uit hem halen, wat hij weet. Hij ia geen Indiaan, en een stuk koord is voldoende om het le beproeven. De speurhonden keurden het voorstel een parig goed en de verrader werd terstond voorgebracht, om verhoerd te worden. Een man, met schrander voorkomen, werd benoemd tot onder ?ragar. Hij had lang ge noeg onder de geelhuiden doorgebracht, om hunne taal te kennen. De renegaat was in het begin terughou dend en zijne opgaven waren met elkander in strijd. Gesn wonder want hij schrikte ora te zeggen wat hij wist, daar hein dit in gevaar zou kunnen brengen. Maar toen de irop ora zij u hals. on het I0330 eind over den tak van een Pecanboom was geslingerd, begreep hij, dat de zaak een ver keerden loop Een groot munitiedepot in gevaar Zondagmorgen, rond 11 uur, brak ecit hevige lieibrand uit bij fort I, op liet grond gebied van Schooien, op een oppervlakte vao 6-7000 roeden. In de onmiddellijke nabijheid bevond zich een groote munitiedepot dat een oogenblik ernstig bedreigd leek. De brandweer van Schooien was spoedig ter plaats en onmiddellijk, geholpen door soldaten, werd aangevangen met een aanleg gen van loopgraven, langs den kant van het munitiedepot om de mogelijke ontploffing ervan te voorkomen. De hulp der brandweer van Antwerpen werd gevraagd doch de eerste motorwagen kreeg op de baan Merksem-Scliooton eoti defekt, zoodat oen merkelijke vertraging ontstond. To 12 1/2 uur was alle gevaar geweken en de brand beperkt. Een onderzoek is ingesteld. voor hem kon nomen en deed dus een volle dige bekentenis. Alles wat er gebeurd was, kwam nu aan het licht. De aanval en over rompeling van de karavaan, de moord der blanken, die ze vergezelden hel ontvluch ten van tweo hunner op de klippen. Toon de verrader lot de beschrijving gekomen was eu de schrikbarende wijze, waarop hunne mak' kors omgekomen waren, waren de meeste speurhonden dól van woede en het was met moeite, dat sommigen zich konden weerhou den om den ellendeling dan in stukken ti scheuren. Hij verklaarde evenwel, dat hij geen deal had gehad aan dioc moord dat geen zijnor daden vrijwillig warea geweast, daar hij door hen gevangen ware» geweest, daar hij door hen gevangou was genomen en dat zij hem met geweld voortgesleept hadden. Dit was blijkbaar onwaar maar valsch o£ waar, het had het gevolg, dal zijne rechtere bevredigd werden en de strop los aan zijn. nek gelatea werd. Verder verhoor helderde alles op, behalve het verbond tusschen de Mexikaansche mi litairen en de roovers der karavaan. Zijuu ondervragers, die daarvan niets vermoeden, gewaagden daar ook niet van, en de ollende- ling zag daarom geen reden er melding vaa te maken. Wellicht koesterde hij do hoop, nog een-, maal in vrijheid te komen en dan ook eene verdere gemeenschap met den kolonel Pa- lorra te hebben» ^Vervolgt.!

De Volksstem | 1921 | | pagina 1