Na de Conferentie 10 7 Eerbied voor desa Godsdienst BE FORTUINZOEKERS De moordaansiao op li Dato DAGBLAD - 3 Woensdag Maart 1921 Nog eene misbakie van Minister Wauters De Duitsers oorlogsmisdadigers Slaciitoffar zijner CDVoarziciitujiicid In XFi/axsletsacaL Kerkstraat, 9 en 23, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 63 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffkl-Ds Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G. 4 II Pjlmjrra Zon op 0,03, onder 3,55 Eerste Kwartier den 16 UIT T PROGRAMMA. DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GEMEENTEKIEZINGEN Burgers en werklieden van Aalst De gemeente verkiezingen zijn daar. Denk niet dal deze Kiezingen min belangrijk zijn als Kamerkiezingen. liet gaat bier immers om bel bestuur van de gemeente, waarvan gij lid zijt, en tegenover wie, in het belang uwer welvaart en dat uwer binders a en medebur gers gij belangrijke plichten hebt te ver vullen. De gemeente zoowel .als de staat beoogt het tijdelijk welzijn. Dit tijdelijk welzijn beoogt stoffelijke verstandelijke en zedelijke welvaart- I Welnu, welk is het grootste belang voor uwe welvaart, dat is de eerbied voor den Godsdienst. Daarom is hel dat liel programma der Katholieke Partij lilt als eerste punt van haar programma heeft opgenomen. Zonder Godsdienst is er geen eerbied voor het gezag, voor liet familieleven, voor den privaten eigendom; zonder eerbied voor den Godsdienst is er geen liefde, geen rechtvaardigheid. Waarom lijdt onze maatschappij tegenwoor dig aan de zedelooze kwalen die ieder kent, die ieder Leklaagt en afkeurt, omdat er een tekort is aan eerbied voor den Godsdienst. Waar ligt de oorzaak der ontevredenheid in zoó vele gemeentebesturen in het land ïn gemis aan rechtsgevoel en liefde voor allen In gemis aan eerlijkheid 1 Waarom klagen de ouders over de ontaarding hunner kinderen Omdat het godsdienstig leven niet wordt geëerbiedigd Ehwel, wie onder de weldenkende burgers en werklieden zou willen stemmen voor man nen die geen onkel waarborg bieden voor den GodsdienstWie zou willen stemmen voor liberalen wier politiek in het land altijd on godsdienstig is geweest, maar vooral, wie zou willen stemmen.voor do mannen van Vooruit die dagelijks den Godsdienst beschimpen, hel werkvolk ophitsen, het Hemelrijk belachelijk maken, den eigendom zonder onderscheid als diefstal betitelen, en alle weidenkenden ver dacht maken Denkt na, goede vrienden, en Iaat u niet door persoonlijkheden of door misnoegdheid beïnvloeden, stemt voor dezen die den eer- liet Staatsblad van Zondag kondigt een koninklijk besluit af, waarbij de verordenin gen of besluitwetten waarbij het fabrikeeren van pasteigobakken aan banden werd gelogd, ingetrokken worden. Minister Wauters die gedroomd had zich opperpasteibakker ie doen uilroepen is vree- ielijk teleurgesteld. De honderden taarljes-inspecteurs, welke hij aanstelde om te onderzoeken of de taart jes welke werden le koop gesteld, oud- of nieuwbakken waren, zullen dus, bij 't aan breken der schoone dagen een luchtje mogen gaan scheppen. Enfin, dat is een klein ongeluk, maar het kon toch niet anders, aangezien al de recht banken van klein tot groot, zelfs de ^beroeps hoven, minister Wauters ongelijk gaven en de processen verbaal, opgemaakt voor over treding van zijn besluit-wet, aangaando de Jaartjes, nieting werden verklaard. Minister Wauters maakt dus van den nood eene deugd en trekt, plus par force que par amour, een besluit-wet in, dat hij beter zou gedaan hebben nooit uit te vaardigen. De nieuwbakken taartjes zullen dus alle dagen van de week en alle uren van den dag, op do toonbanken derfpasteibakkers dampend mo^en staan prijken, zonder dal de ministe rieels cröme-inspi-cteurs de winkeldochters der patissiers zullen komen ombêteeren. Ibied voor den Godsdienst huldigen Alle groote mannen beweren en gij zelf ondervindt dat daar, waar het godsdienstig leven verdwijnt, wanorde, haat en nijd en zedeloosheid ontstaan g en geene welvaart mogelijk is. Ehwel, beste vrienden, weert dit ongeluk uit uwe stad stemt niet voor personen maar stemt uit overtuiging, en weet dat uwe belangen in geen enkel geval zullen ge diend worden door mannen, die de Gods dienst niet eerbiedigen Gij kent het beruchte Rood of geen brood Eh wel, zoo zal het zijn, niet alleen voor uwe stoffelijke maar ook voor uwe zedelijke belangen zoo ge stemt voor de socialisten Daarom nog cons, denkt aan den ernst van den oogenblik beschouwt niet per sonen welke toch alle gebreken hebben, maar beschouwt de groote belangen van den Gods dienst die toch sedert lange jaren de oorzaak waren van Belgie's welstand, alsook de oor zaak van den vrede en de vooruitgang uwe Blad Met de Kamerkiezingen hebben velen een ander experiment willen beproeven. Dit is niet ten voordeele van het land uitgevallen. Daarom, goede vrienden, zwicht u vau over haaste handeling, laat u niet dooi de schoone woorden der socialisten paaien! Want als het zoo moet gaan met den Godsdienst, als met de suiker en de boter van den rooden mini ster Wauters, zoo moogt ge verzekerd zijn, wat overigens het geval zijn zal, dat de socialisten ook den Godsdienst zullen w smokkelen ten nadeele van orde, vrede en welstand in de gemeente Burgers en Werklieden weest uwe christene vaderen getrouw die de grootheid uwer stad hebben uitgemaakt, die uw Belfort hebben gebouwd en Stadhuis onder de schaduw van het kruis 1 Het zou eene schande "zijn voor u, daar mannen te laten zetelen, in plaats uwer vaderen, die den Godsdienst immer als grond slag der stads welvaart hebben aanzien. IWEIN. 77 VERVOLG. Jongens zeide de kapitein tol zijne manschappen, zoodra het verhoor afgeloo- pen was, allen onder u, die onzen vriend Ausust Nommen gekend hebben, hielden immers veel van hem. Jo, ja, antwoordde men met warmte. Ik ook. Welnu, ongetwijfeld is hij dood het is meer dan eene maand geleden «n zoolang heeft hij het in dat hol niet kun nen uithouden. Zijn gebeente zal zeker daar liggen met dat van den armen drommel die Jtiöh bij hem bevond. Hot is verschrikkelijk, om er aan te denken. Nu kunnen wij den Mexikaan dwingen, om op de plaats te bren gen, waar het gebeente van onzen ouden kameraad begravon is. Bij de Texas-spourhoeden is gehoor zaamheid tot plichtsbetrachting meer eene zaak vaD bevel dan van verzoek. En dit was son verzoek, dat dadelijk een eenparigen bij val vond. Laten wij gaan, was de kroot, die van allen opgiug. Wij behoeven niet allen daarheen te gaan, vervolgde de kapitein. Wij hebben biet meer dan onze jongens, de speurhonden, noodig, en de kolonisten die hot verkiezen, kunnen met ons mede gaan De rest, die 4oor de vrouwen on het drijven dor beesten moeten zorgen, kunnen rechtstreeks naar de aederzetting gaan. Het komt mij voor, dat DB ZAAK COPPÉB Een uitdaging van kamerlid Collaaux. Het is nog niet uit met de zaak Coppée. In het socialistisch blad van Virion, Le Réveil du Luxembourg»», schrijft kamerlid en minister van Staat Golleaux, onder den titel lk beschuldigd, volgend heftig stuk De Coppée's zijn ontslagen van gerechte lijke vervolginhen. Nadat zij advokaten had den gevonden om hen te verdedigen, hebben zij rechters gevonden om ken onschuldig te verklaren. Dat is een uitdaging deze moet aangeno men worden. Ik daag de schuldigen uit voor de ballie der openbare meening. Ik beschuldig de Coppée's handel met den vijand te hebben gedreven. Ik beschuldig hen het land le hebben verraden. Ik beschuldig hen duizenden soldaten te hebben doen doo- den. Ik eisch voor hen de straf, die de woe keraars en de verraders te wachten staat. Het mag niet zijn, dat men iedere gedachte van Recht doodt. De misdadigers moeten gestraft worden. Zij zullen liet zijn. De Coppée's zul len in de gevangenis gaan ofwel zal ik er in lerugkeeren. Ook in Le Peuple is een artikel ver schenen over de Coppée's In Le Soir die dit alles overneemt, wordt er aan toegevoegd dat het wenschelijk zou zijn de zaak Coppée in het.openbaar te zien behandelen. ij den weg vrij wel van Indianen gezuiverd hebben. Dit voorstel werd zonder verdere beraad slaging aangenomen en de twee partijen lie- gonnen aanstalten te maken voor .de afreis naar hunne bestemming. Iu minder dan twee uren waren ze uiteen gaan. De kolonisten met de vrouwen, kin deren en het vee, namen hunnen koers wes telijk terwijl de speurhonden, geleid door den verrader, in tegenovergestelde richting reden. Terwijl Klapdorper en Nommen samen overlegden, wat zij met den gevangene Mat- theus zouden uitvoeren, trof een geluid hun oor dat beiden deed verstommen en ver- bleeken het was het getrappel van paar den. Zij konden niet anders denken, dan dat de lanciers naar de vallei waren terugge keerd en de plaats naderden, waar zij zich bevonden. Inatinklmatig gingen zij in huis, zonder dea gevangene met zich mede te nemen. Hij lag zoo stevig gebonden, dat hij zich niet verroeren kon, en al gelukte hem dit wat zou het hom kunnen baten, daar hij toch niet kon ontvluchten. Zij dachten, aan hunne verdediging en de hut met hare stevige, uit hoornen bestaande wanden, verschafte hun daarvoor de beste gelegenheid. Er waren twee deuren in, een van voren en een van achter, beiden van zware gekloofde stammen van de palmitta vervaardigd. Deze waren sterk en konden goed gesloten worden qd gaven dus gele- De beulen van Geeraardsbergen en Andenne voor het gerecht. Door het Hof van Leipzig zullen weldra de officieren en soldaten geoordeeld worden die in Beigie en in Noord-Frankrijk geweldda- den pleegden. Tot de beklaagden belmoren twee Duitsche soldaten die te Geeraardsbergen kinderen van 5 en C jaar mishandelden om inlichtingen te bekomen over vernielde telegraafdraden. Een dier kerels is ontsnaptde andere zit gevan gen te Leipzig. Verder zullen 9 officieren ter verantwoor ding opgeroepen worden voor de misdrijven te Andenne. De N jverheidskrisis. Kat Q3val van Kapohienna-au Pont. Op de vergadering der bazen en werklieden der Auto-Metallurgique, te Marchienne-au* Pont, Zaterdag namiddag, hebben de werk lieden vorklaard dat zij de fabriek zullen ontruimen als de dagloonen tijdens de be zetting van deze betaald worden dan zullen zij er ook in toestemmen dat de niet-gesyn- dikeerde'werkman, een Franschman, inde fabriek blijve. Dat voorstel weid afgewezen de bazen verklaarden dat de fabriek voor onbepaalden tijd zou gesloten blijven. Daarop hebben de werklieden besloten de bezetting der fabriek aan te houden. Een nieuwe vergadering heeft Zondag plaats gehad. Op die vergadering, waar ook minister Carton de Wiart aanwezig was, werd bet veschil besloten met de'goedkeuring van de volgende overeenkomst Aan beide zijden, zoo bazen als werklieden wordt van de geuiltc eischen of van de toe geschreven inzichten afgezien: de werklieden zullen zonder uitstel de fabriek verlaten en zullen er slechts op verzoek van het bestuur terugkceren. De bekentenissen van Matte. Madrid 14 Maart, De anarchist Matto werd aangehouden ingevolge een er aanklacht der personen bij wie hij inwoonde. Toen de policie zich -bij -Miklie aanbod was deze afwezig, doch kwam weldra terug en ia een oogpink lag hij geboeid ten gronde. In zijn bezit vond men een geladen brow ning en nog 24 kardoezen. Onder goed ge leide naar het gerechtshof overgebracht be kende hij dadelijk de moordenaar van M. Dato te zijn. Zijne medeplichtigen waren Ramon Casanova, die de motocycletle be stuurde en Leopold Noblo. Deze 'laatste was slechts een paar uren voor den aanslag uit Trun aangekomen, Pedro Matto verklaarde dal hij geen syn- dikalist doch anarchist was. Hij beweert de moord gepleegd te hebben om verzet aan te teekenen tegen het geweld en de vergeldings maatregelen genomen legen de sy ndikalisten. Matto werd drager bevonden Aan eene som van 1000 pesetas alsook van een check van 5000 pesetas. Madrid 14 Maart. Matto bekende ook, dat hij alleen een twintigtal schoten heeft ge lost in de richting van M. Dato. Hij ver klaarde verder, dat hij enkol aan zijne over sten heeft gehoorzaamd, daar hij hevel gekregen had M. Dato te dooden. Ook het republikeinsch kamerlid Leru en de socialist Prioto moeten gedood worden. Madrid 14 Maart. Matto verklaarde nog dat hij Zaterdag avond eene cinemavoor stelling bijwoonde, waarin de moordaanslag op M. Dato weergegeven werd. Hij maakte ;enheid om zich te verdedigen. De deuren werden haastig gesloten en versperd, waarna do twee mannen post vatten, ieder hij een raam, dat niets anders was dan eene ope ning in den blokwand en van kleinen om vang was. Met gespitste ooren, eu elkander hunne gedachten mededeelende, stonden beiden de verschijning van den verwachten vijand af te wachteu. Wat het vreemdst was, was dat het getrappel, dat zij hoorden, niet van be neden uit de vallei, maar van den tegenover stelden kant scheen te komen. Maar dit ton een bedrog van het gehoor zijn. veroor zaakt door het geraas var. den waterval of echo's van de klip. Deze vraag zou spoe dig beslist zijn, en met een kloppend hart en ingehouden adem, wachten zij de oplossing van hel raadsol af. Nu mengden er zich andere geluidden lusschen die, welke men reeds gehoord had den en hoorden zij het geluid van raenschen- •nimen. Pa! was wel te verwachten, maar weder om geloofden zij, of schenen zij het er voor te houden, dat ook die van den zelfden kant der vallei kwamen. Terwijl zij luisterden, hoorden zij ook la- chon, schelle on luidklinkendo klanken, even als het hinniken van paarden. Hot wis echter geen lachen, dal uit Mext- caansche kelen scheen voort to konien ter wijl het evenmin het lachen van Indianen, scheen. den lof over de policio van Madrid en zegde dat de policie van Barcelona onmenschelijk te vi erk gaat. Madrid 14 Maart. De check van 3000 pesetas, op Matto gevonden, was getrokken op de Bank van Barcelona. Matto is daar vroeger aan 't werk geweest in eene auto mobielfabriek. Hij verbleef nu sinds twee maanden te Madrid om er den aanslag voor te bereiden. De drie medeplichtigen hadden M. Dato sinds verscheidene dagen achtervolgd, zonder eene gunstige gelegenheid te vinden om hun aanslag te plegen. De dag der moord volgden zij den fauto van M Dato, van op de Cibellasplaats. Na de moord gepleegd te hebben, reden zij naar een huisje dat zij gehuurd hadden te Gindad Lineal en verborgen er de motocy cletle. Dan gingen zij te voet naar Vintas en keerden met den tram naar Madrid teru Toen Matto aangehouden werd zegde hij tot de.policie Betaal spoedig degenen die mij verklikt hebben, want zij zullen er niet lang van genieten. thans door een dubbelen troepengordel om geven. Eene groote hoeveelheid zwaar ge schut is rond de stad opgesteld, terwijl in de voorgeborchten vele veldbatterije i staan. Men schat het aantal roode troepen rond Pelrograd op meer dan 60,000 man. De genaamde Victor Maiioie, van Ciney keerde huiswaarts uit het kamp vanjBeverloo Te Namen nam hij den naclit-aoeltrein van Basel, die niet stil houdt le Ciney, Toen de trein het slation van Ciney voorbijschoot, was de soldaat zoo roekeloos, ondanks het smeekend afraden van een vriend, uit den snel rijdenden trein te springen. Door de luchtverplaatsing, welke de trein door zijne snelheid le weegbracht, werd Marloie onder de trein getrokken en afzichte lijk verminkt. Marloie's beeneo werden ver morzeld, zijne borstkas ingedrukt en een arm afgerukt. Deze vond men te Jemelle, in de as geprangd. De soldaat was gehuwd en 26 jaar oud. Allen tegen de Boischewisten. Ilelsingfors, 11 Maart. Antonoff, hoofd der anti-bulsjewisliscbe strijdkrachten in Mid den-Rusland, heeft naar verluidt, met Makhno en kolouel Strouk onderhandelingen aange knoop voor een gemeenschappelijke cclie tegen liet bolsjewistisch regiem. Naar men verzekert, beschikken Makhno en Strouk over méér dan 30,000 in opstand gekomen boeren. Trotzky zandt een ultimatum aan Finlaud. Londen, 13 Maart. De Times ont vangt, d. d. 13/3, volgend telegram uit Riga. Het garnizoen van Cronsladt heeft eene lading levensmiddelen «uitEuropa ontvan gen. Trotzky heeft een ultimatum aan Fin land gezonden, waarin hij dien Staat verbiedt gemeenschap met Cronstadt te onderhouden en waarin hij protesteerd legen het aan gene raal Munerhofï toegeschreven plan om een begin met de operation tegen de bolsjewiki le maken. Den 12 dezer zijn GO communisten Cron sladt binnengedrongen, om de marinesolda ten voor hunne zaak te winnen. Zij werden allen aangehouden en doodgeschoten. De marinesoldaten hebben de vesting Oranien- baum bemachtigd waar de bolsjewiki 400 dooden en 1,300 gewonden verloren. De ma rinesoldaten namen 8 lichte kanonnen. Beschermd door het vuur van Cronstadt, moeten zij nu oprukken naar Pelrograd. De ijsbrekers maken een geul voor dc vloot. In het Zuiden vau Rusland hebben de revolu- tionnairen Tamboff genomen. Helsmgfors, 14 Maart. In den nacht van 12 tot 13 Maart hebben de Bolschewi- stische batterijen h-t vuur geopend tegen Cronsladt. Het vuur werd slechts rond 3 ure 's tnorgends gestaakt. De Boischewisten blij ven troepen samentrekken ten Zuiden en ten Zuid-Westen van Pet rograd. De hoofdstad is Terwijl zij hun hoofd pijnigden, om tol eene opheldering van het raadsel te geraken, werd voor hunne verwonderde oogen een tafereel zichtbaar, dat alle bezwaren ophief. Voor de hul was een open plek grond, van omstreeks drie of vier bunders, in welks midden de vroeger vermelde kom lag, ter wijl de stroom aan het lager einde, tusschen hoornen naar builen liep. Onder de schaduw vertoonde zich eea lange rij ruiters, op de wijze der Indianen, achter elkander het plein naderende. Op een pistoolschot afstand van de hut hielden zij halt en schenen er met be vreemding zelfs met verwondering naar le kijken. Doch slechts voor een oogenblik want, nadat een paar woorden tusschen hen gewisseld werden, reden zij er op aan. Door de ramen, hadden Klapdorper en August Nommen een uitzicht op den nade renden troep. Er bestond niet da geringste Vrees meer, dat dit de troep was, wiens terugkeer zij vreesden geen troep ruiters konden ver- schillendcr aanzien hebben. In plaats van de kleine Mexicanen, geze- ten op hunne schichtige mulaUngs ruiters, die trots opdaagden, zoowel als hunne paar den, in tegenstelling met de eersten, bijna reusachtige, terwijl hunne kleeding, bewa pening en toebehoorten, paardentuigen en al hot andere gerief, zoo /.eer van de lanciers van Paterra veraohilden, als «enen beer vun eenen vos. (Vervolgt.) Beloogingen te Berlijn Berlijn, 14 Maart De onafhankelijke socialisten hadden gisteren, negen openbare vergaderingen belegd in don loop waarvan de oprichting van een internationaal gerechts- bof werd gevraagd. De deelnemers, ten getale van verscheidene duizenden, kwamen vervolgens bijeen in den Lustgarten (het Park), waar hetzelfde program werd voorge steld. Geen incidenten. Grgppen oud-soldaten van het Ba! tic urn en nationalistische studentenverenigingen had den voor dezen namiddag op het WiHemberg- ■plein eene betooging tegen de aanwezigheid der Entente-Kommissiën in Duïtschlami ingericht. Nadat er verscheidene uiterst hef tige redevoeringen gehouden waren, vormde zich een stoet, voorafgegaan door roode vlag gen cn door borden met dit opschrift Weg met de Entente-Kommissiën verjaagt dege nen, die den vrede geschonden hebben Herhaaldelijk werd er geschreeuwd Leve Duitschland Weg met de Kommissiën De deelnemers aan den stoet, waarbij ziek vele socialisten eu communisten hadden aan gesloten, zongen de Internationale Ei hadden eenige riet ernstige botsingen plaats.- Duitschland en de strafmaatregelen Berlijn, 14 Maart. De regeering heef aan Sir Eric Drummond, algemeen secretarii van den Volkenbond, een protest gezonde* tegeu de ongewettigde strafmaatregelen door de Entente getroffen, Deze nota word morgen bekend gemaakt. De Berliner Tageblatt loochent dal de deskundigen eene offfcieele vergadering zou den gehouden hebben, orfi de kwestie vau herstel opnieuw te bespreken. von Gerlach overdo conferentie van Londen Berlijn, 14 Maart. von Gerlach ontleed* in de Welt am Montag den uitslag der Con ferentie van Londen Die uitslag, zegt hij, is verre van bevredi gend. Duitschland zou de dingen in het ware licht moeten beschouwen. t Lijdt geen twijfel, dat er, van den kant van Duitschland, te Londen zware fouten zijn begaan. Het ergste vin de zaak is, dat de voorstel len, welke Duitschland het recht had te doen, te Londen niet in hun geheel bekend zijn geworden. von Gerlach zegt voorts, dat Stinnes op dit oogenblik in Duitschland de meest in vloedrijke persoonlijkheid is, en hij wijst o» reactionaire politiek. von Gerlach spoort Duitschland aan, ceu deurtje open te houden, en met de Entente nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Hij betoogt de noodzakelijkheid, hetere grond slagen voor een akkoord te zoeken, de ont wapening door te zeiten, en de oorlogsschul» digen te vonnissen. Te dezer laatste zak? beveelt hij de oprichting vaa een neutraal erechtshof aan. Entenle-gezinde werklieden. Eene afvaardiging, 70.000 werklieden uit Dusseldorf vertegenwoordigende, werd in deze stad door de Geallieerde overheden ont vangen. Zij heeft M. Stinnes doen kennen als den grootsten 0. VY'er van den oorlog ca verzekerd dat hij, tezamen met andere nijver heidsmagnaten, gemakkelijk het geld zou kunnen vinden door de Geallieerden gevraagd. De afvaardiging heeft beloofd steeds allé. intrigues der al-Duilschers te zullen aan het licht brengen. Het onschuldige Duitschland. Te Munich had Zoudag eene betooging plaats om te protesteeren tegen de sancties der Geallieerden. Kolonel von Xilander verklaarde in zijne ede dat de Geullieerden steeds liegen wan neer zij de schuld van den oorlog aan Duitss!;, land toeschrijven. Voor de woning van M. von Kahr, mioi- staj-president van Beieren, hieldeu de oetoo- gers stil. M. von Kahr sprak tot de menigte en beloofde geen rust te hebben alvorens de kwestie der schuld aan den oorlog zou opge lost zijn. De legende volgensdewelke Duitsch. land de oorzaak van den oorlog is, moet den kop ingedrukt worden. X DE DRAMAS DER ZEE Een Spaansche stoomer in nood. Londen 14 Maart. Noodseinen werdeo opgevangen van den Spaanschen stoomer Leonitavan Bilbao, op weg van Norfolk naar Gibraltar. Een later telegram meldt dat do Engelecho stoomer Hatoorlh ter plaats is gesneld cn juist bij tijds kwam om de beman» ning op le nemen, daar de Leonita reeds aait 't zinken was.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1