18 DE FORTUINZOEKERS arghieven Waarom zij ia stalling gaas. Hef Pauselijk schrijven Hst slachtoffer van kot kapitalist!. Vrijdag Maart 1921 Ministerie van Sposrwsp. Koy esn werkhuis bezet. XXVII' JAARGANG NUMMER 65 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114 - 33 A.GHaSI-.A.:D - 8 CENTIEBEH - WEKELIJKS 0.5C - Uitgever: J. Van Ndffel-Db Gb«bt Publiciteit buiten het Arronciisseiviant Aalst, zich te wonden tot liet Agentschap I!avas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Eouree, Parijs en G, Bream s Building» Londrm E.li. t H. Gabri&l Zon op 5.58, onder 5,58 Volle Maan den 23 UIT 'T PROGRAMMA. DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GE.MEENTEKIEZINGEN Wanneer ze, op het programma der Ka. iholieke partij, onder de rubriek Onder wijs de inrichting lazen «ener toeganke lijke Arcbiovenkamer, hebben voorzeker onze inwoners een kreet van blijde verras sing geslaakt Trouwens, hoo lang en hoe dikwijls reeds word die gewettigde wensch uitgedrukt en do verwezenlijking orvan met driftig verlangen tegemoet gezien Verhaasten wij ons te zeggen, dat het (archief der stad Aalst een wezenlijken sohat van oorkonden, oude rekeningen, schepen, leen i3sen, enz. mag genoemd worden, die tot lieden voor onze bevolking quasi-ooge- jiaakbaar was, verborgen lag onder een dikke laag stof, verdoken, men wist ternau wernood waar, en die, zonder de bezorgdheid van onzen heer stadssecretaris Reyntene, wellioht, blad na blad, op de vleugels van den wind, in alle wereiddeelen zou verspreid geweest zijn. We zijn daarvan stellig over tuigd on kunnen dit onbetwistbaar beweren, omdat er eon tijd was, oen tijd van onver schilligheid en gewetenloosheid, wanneer Vele belangrijke stukken verdwenen. Een wakende hand redde dus ons archief van nlgeheele plundering moer zelfs, onder het katholiek bestuur van M. L. Glieeraerdts word hot met menigeu ouden charter ver- •'ijkt. Wil dit nu zeggen dat die staat van ver- waarloozing, die we gokend hebben tijdens tiet liberaal bestuur van onzaliger gedachte- nis, altijd had bestaan Hoegenaamd niet. De bewaarde oorkonden zijn een sprekend bewijs van den eerbied waarmede onze roorouders dezelve bejegenden, van de liefde waarmede het voorgeslacht de akten onzer Dudo zeden, gebruiken en toestanden om ringden. Ons archief, dia onuitputbare bron voor uen geschiedschrijver, bevattende char ters uit do middeleeuwen, registers die vijf eeuwen ovcrloefdon, hadden reeds in bot begin der voorgaande eeuw, een door de stad bezoldigden bewaarder en nauwelijks was het vrijdenkersbestuur van het Aalstersch stadhuis weggevaagd, of de Katholieke rogentie deed de oorkonden zorgvuldig ver zameler en katalogeercn door F.-H. cl'Hoop bewaarder van hot stadsarchief te Gsnt, die den 1 October 5888. eon inventaris van 110 'bladzijden ia hel licht gaf. Onze kostbare verzameling van officieele oorkonden laat toe een terugblik tc werpen in de geschiedenis d6r stad Aalst tot in don donkersten nacht der tijden en daar onze stad steeds ten haren laste nam de kosten van rangschikking, van bewaking en lokalen, word zij gemachtigd het archief hier in ons stadhuis zelf to bewaren. Onze schatkamer, want dit is hare echte benaming, alhoewel ■nog steeds onvoldoende gerangschikt, is van het groolslp nut voor iedereen, en moet dus voor allen genaakbaar zijn, die de oude oorkonden willen onderzoeken. Welnu, de Katholieke partij is voorne mens den toegang tot het stedelijk archief voor iedereen mogelijk te maken. Dit is van harentwege ecne Vaderlandsche en democratische akte. Want, men bcgrijpe wel het gewicht van dergelijk besluit. Voor taan zullen onze^i rij vers mot alle gemak do registers van resolution en de rekeningen kunnen uitpluizen de weetgierige folklorist zal er, naar harlalust, naar oude geplogen heden kunnen snuffelen do grondeigenaars zullen er dikwijls de oplossing vindon van hunne geschillen met gebaren die registers van wettelijke passeeringon en iandboeken zijn soms koude rechters de personen, die de afstammelingen hunner vooroudora wen cellen te kennen, om hunnen geslachtboom op te maken, zullen hunnen toevlu cht kun- neu nemen lot de registers, behelzende de staten van goed, enz. enz. Aan hot hoofd van het archief belooft men ons een bestendig archivaris. Bravo ook dit besluit juichon alle weetgierige Aalstenaars loa, en het wordt algemeen be treurd, dat dergelijke benoeming zoolang achterwege bleef. We nemen echtor aan, dat de kosten van vergelding voor een be voegd persoon boven do beschikbare geld middelen ging. Maar men verlieze thans niet uit liet oog, dat eens het stedoüjlc archief, toegankelijk en openbaar, het bewijs leveren zal van oen dringende behoefte, onmisbaar geworden voor de tweede stad eener pro. vinoie, en dat zij, uit dien hoofde, evenals Muziekschool en Teekenacademie, aan spraak zal mogen maken op hulpgelden, die haar zullen helpen de kosten te dekken. Die archivaris zal de leidsman zijn van al wie den drempel van zijn heiligdom over schrijdt. Hij zal, ora zoo te zeggen, de leeraar zijn eener nieuwe school» van do ge schiedenis der duurbaarste plaats op aarde do geboortegrond eon moester, dio zijne liefde in de harten zijner leerlingen zal over brengen, en wellicht menigen plaalselijken geschiedschrijver vormen, die eens don roem zijner slad worden zal. Wij en veel onzer medeburgers zijn voor die mooilijke taak niet opgewassen. Edoch we wenschen voor 't welzijn der bevolking, daartoe do keus van eau man, dio in zich vereenigt ac noodige wetenschappon en bekwaamheden, in 't bijzonder do kennis dor ouia geschrif ten, der oude talen, veel goeden wil, .een Benediktijnergeduld, een kloeke gezondheid en schrikkelijk veel moad! Zal men to Aalst dit geschikt persoon vinden Wij hopen het vurig,on we'mogen van nu af verzekeren dat or hem van verschillij© kanten oen liel- pondo hand zal worden toegereikt. We stollen ons dus vóór de aanstaande opening van het stedelijk archief, op bepaal de dagen, toegankelijk voor het publiek in een ruim, gezellig lokaal de eerbiedwaar dige registers als fikse soldalen naast elkan der in gelid de perkamenten charters in vitriens, genummerd en gekatalogeerd... We zouden zolf niet aarzelen, regis tors en oor konden in bruikloan te geven, mits goede en gekende burg, tegen ontvangstbewijs. Zoo zal het Aalstersch volk zijn archief en zijn-geschiedenis loeren kennen cn lief hebben, dan zullen talrijke medeburgers er fior op worden, onze archievenkainer to ver rijken door het aanbrengen van in schijn ardelooze papieren, dio nu ergens op zolders en prondelkamera verdoken en ver geten liegen. En in dien zin, doen we van nu af eön oproep tot onze stadgenooten, om te verzamelen wat men in oude papieren liggen heeft, wellicht voor enkelen vaif klein belang, maar, wie woel van welk ge not voor 't algemeen; dit is ook het geval oor oude registers van Maatschappijen, Broederschappen, Plakbrieven, Prospectus sen, Verkoopakten, enz. Alle Aalstenaars van den ouden eed, allo burgers van den echten stempel zullen zich met de aanslaande kiezingen herinneren het rijk erfdeel, onze oude handvesten, met zul- ken eerbied door den loop der eeuwen fce- waord, van geslacht tot geslacht een erf deel van kostbare relikwieën, die ons spreken, die den stempel dragen van het on verbasterd, vurig Geloof dor oude Aalste naars, onze ouders der vrome benij denswaardige gebruiken onzer farailiën, dei- oude zeden, der naïeve tijden van 't gelukkig Aelst,- plaisante Stad... Begroeten we dus de aanstaande verrijze nis, uit het stof en spinrag, der stedelijke handvesten, die,op elke bladzijde, getuigenis geven van getrouwheid aan Altaar en Troon van 't Aalstersch volk die, onlooohenbaar, zoolang als de wereld zal bestaan, zullen verkonden dat alleenlijk in het behoud van een Katholiek Bestuur, de ware Vrede van 't Volk, het geluk en het heil, de voorspoed der Samenleving te vinden zijn. Kiezers, denkt er wel aan PlF.TKR CoECKE. Zou hst tsaar ssjss 111 Vorscheident confraters verzekeren dat het beheer van den Koninklijken Muzeum van het Jubelpark een klein schandaal heeft beraamd. Eene plaats van bewaker was opengevallen in het muzeum. Verscheidene invalicden had den zich voor die plaats aangeboden. Niette genstaande zij volgens de wet van 3 Oogst 1919 den voorrang moeten hebben, zijn zij allen afgescheept geworden en is de plaats toegekend aan een heerschap dat onder de Dnitsche bezetting bediende was in het akti- vislisch ministerie te Namen. Men verzekert dat deze kandidatuur warm gesteund werd door minister Dcstrée 79 VERVOLG. Zoo beschouwden Klapdorpor en de ex- speurhond het thans. Zoo kort mogelijk, brachten zij de zoo even aangekoraenen op de hoogt© van de om standigheden, waarin zij zich bevonden, met liet gevolg dat de speurhonden zich, allen zonder uitzondering, terstond bij hunne plan nen aansloten en met een geestdrift en ■warmte, dio Klapdorper een wereld vol hoop "beloofden. Hier vonden zij vrienden, dio le vens vijanden van hunne vijanden waren en zij waren in genoegzaam aantal, om don troep van Petorra te achtervolgen en te vernielen. Zij konden ze in denzelfden nacht of uiterlijk den volgenden dag, inhalen. Gelukte dat niet, dan zouden zij ze vervol- jon tot de uiterste grenzen van Nieuw-Me- xico. Kiapdorper's hart werd niet langer ge drukt. Hel plan, om zijn vriend Valerian van den dood cn Adelia zijne beminde, van ontvoering tc redden, was niet langer eene ondoenlijke zaak. Er bestond nu moor kans van slagen. Voor do Texanen stond hot voorstel lijk aan eene uitnoodigiog tot een bal. Strijd ■was hun levensdoel, on een gevecht met Me- •jrikaansche soldaten in ieder geval een groot feest. Eene vervolging echter, zoo als nu voorgenomen werd, die ten doel had, niet alleen de verdelging van een gehalen vijand rankeering van do briefwisseling naar het buitenland. Het publiek verwondert er zich over, dat zekere landen, en met name Frankrijk, het port van de internationale briefstukken, waarvan het gewicht geen 20 gram overtreft, op 25 centiem behouden heeft, dan wanneer in Belgie sedert 1 Maart 11. dit port op 50 centiem is gebracht, bpbalvc voor de betrek kingen met het Groothertogdom Luxemburg (20 centiem) en met Nederland (40 centiem). Het Beheer van Posterijen deeld mede dat deze toestand voortspruit uit de beslissingen genomen op het jongste Congres te Madrid, dat dc beheeren, aangesloten bij de Wereld- postvereenigitig, toegelaten heeft hun tarie ven na 1 Januari 1921 te verhoogen, van al den duliim dien hun gewenscht voorkwam en zonder eenige verplichting van wederkoerig- beid voor 1 Januari 1922. Naar alle waarschijnlijkheid zal Frankrijk zijne posüuksen met ingang van 1 April aan staande verhoogen, wat liet lijdelijk verbro ken evenwicht zal herstellen. Men is thans te Antwerpen, op de Kleine Hanntjeslei, bezig eene groote reeks huizen te bouwen, waar een totaal van 225 familicn onderkomen zal vinden. De werkzaamheden worden met koortsige haast doorgedreven, ten einde deze woningen zoo spoedig moge lijk ter beschikking der dakloozen te kunnen stellen. Zulks schijnt nu echter niet in den smaak le vallen der socialistische syndikaten en on der voorwendsel, uat zij Zaterdag wat te Ian£ op hun Icon hadden moeten wachten gingen een tweehonderdtal werklieden in staking. De ondernemer beloofde uitdrukkelijk dat hij in 't toekomende maatregelen zou nemen opdat iedereen le gelijkertijd zou betaald wor den en niemand zou moeten wachten. De stakers aanvaarden zulks doch ver klaarden nu, dat zij enkel het werk zouden hernemen, indien de 75 werklieden die niet geslaakt hadden afgedankt werden. Natuur lijk werd zulks door den ondernemer gewei gerd en de stakers trokken er opnieuw van door. En intusschen kannen de honderden dak- loözen maar op hunne woning wachten fiïsn usrz&H do beste sigaren en de beste sigaretten in 't huis M. GARTUYVELS 28, Albert Liénartslraat. te Aalst. maar, tevens de bevrijding van gevangenen van sclioonc vrouwen, gelijk hun oude mak ker ze met geestdrift besohreven had, was do ware prikkel, om hen tot een krachtig be sluit te brengen, en in hun hart, den geost van frontierloven, op te wekken. Niettegenstaande hunnen zoo algemeen aangevuurden geestdrift, handelden de speur honden toch niet onberaden. Hun kapitein, was een oud Indianen bestrijder on een van de onder vindingrijkste opperhoofden in de grensoorlogen. In strijd met Kiapdorper's natuurlijke wensch, om terstond op vervolging uit te rukken, raadde do kapitein voorzichtigheid aan, en de gids minder ongeduldig dan zijn makker, helde ook tot wachten over. Maar waarom zouden wij een oogen- blik vertoeven, vroeg Klapdorper niet vuur; zij kunnen geen vijf mijlen ver zijn. Wij kunnen ze voor zonsondergang inhalen. Dat is juist, wat wij niet moeten doen, antwoordde do kapitein. Gij spreekt er van, zo op de open vlakte aan te vallen zij zou don er wel bij varen, als wij bel doden. Hunne paarden, daar ben ik zeker van, zijn frisch in vergelijking met de onzen. Zij zouden wegrennen en ons, als dwazen, laten kijken. Bovendien zouden zij nog tijd heb ban hunne gevangenen mede te nemen. Dit laatste gezegde maakte eon eind aan het dringen van Klapdorper, on hij verzette zich niet verder. Wij laten do zon ondergaan, vervolgde de kapitein, om heil gedurende den nacht le Z. E:n. Cardinaal Mcrcier laaide vertaling van 's Pausen brief volgen door .een paar bijvoegsels, van welke wij hier den tekst medcdeeleti T. De brief van den li. Vader vestigt de aan- daoht van de geestelijkheid op de voorschrif ten van de H. Consistoriale Congregatie en van het nieuwe Kerkelijk Recht, aangaande de predikatie. In de hierna volgende nota geven wij in hoofdzaak den inhoud van deze voorschriften op Canon 134/ van 't nieuw Kerkelijk Recht, door Benedictus XV uilgeveerdigd op Sink sendag van het jaar 1917, had den algemee- nen stelregel vastgesteld, dat de prediking volstrekt dienen moet om voor de geloovigen datgene uiteen te zetten wat zij moeten .gc- looven en doen om tot hunne zaligheid te geraken r hij gaf terzelfdertyd verbod op den predikstoel te handelen over niet tot den godsdienst behoorende onderwerpen.» Eenige dagen later, den 15 Juni 19l7, op den feestdag van het H. Hart, deed Bene- dictua XV zijn belangrijken Wereldbrief Humani generis redernptionem verschijnen waarin hij gebiedenderwijze de algemeene stelregels voorschreef die hot vak moeien beheerscheo. Den 28 van dezelfde maand, op den vigilie dag van de HH. Petrus en Paul us, zette de H. Consistoriale Congregatie, krachtens een uitdrukkelijk bevel van den II. Vader, dezo stelregels om in een breedvoerig reglement uit 40 artikelen beslaande en betiteld Norma? pro Sacra Pra? lieatione De II. Vader bekrachtigde deze verorde ning, legde ze aan al dc bisschoppen der wereld op, en beval hun' ze onmiddelijk te doen uitvoeren - Slatim execution! man daiidas priecepil, Welnu, artikel 20 dezer voorschriften verklaart als volgt canon 13-47 waartoe het betrekking heeft. De stoffen te verhandelen op den predik stoel moeten volstrekt gewijde stoffen zijn Mocht een predikant verlangen een on derwerp te behandelen dat, stipt gesproken niet van dezen aard is, maar niettemin aan dc majesteit van Gods Huis betaamt, dan is hem opgelegd daartoe machtiging te vragen aan den bisschop in wiens bisdom hij wil prediken, en deze vergunning op voorhand te bekomen. Nooit, overigens, zal de bisschop hem dezo machtiging mo gen vergunnen, tenzij na rijpen overleg en ten aanzien van eene onbetwistbare nood zakelijkheid. r In ieder onderstelling blijft het voor alle predikanten in den grond en volstrekt ver boden een politiek vraagstuk in de kerk le verhandelen. II. Canon 1386 luidt aldus het ïs aan de wereldlijke geestelijken verboden, tenware zij daartoe oorlof van bunnen Bisschop bekwrmen en aan de kloosterlingen, ten ware zij daartoe oorlof kregen van hunnen Hoogeren Overste en van den Bisschop hunner verblijfplaats, om 't even'welke boeken over ongewijde onderwerpen uit te geven, in de dagbladen of tijdschriften tc schrijven of deel te nemen aan dezer bestuur. Men gelieve op le merken, dat het uitge ven van werken welker stoffen van kerke- lijken en godsdienstigen aard betreffen door canon 1385 geregeld werd. D. J. Card. MERCIES, Aartsbisschop van M-cMen. Parlementaire vergoeding aangeslagen. Dc oud-strijders, die het zonderling ge dacht gekregen hebben zich in de Kamer te doen vertegenwoordigen door M, Siccard,. zullen wellicht zonderling opzien, wanneer zij zullen vernemen, door welken dapperen ridder, zij die voor de eer streden eigenlijk vertegenwoordigd zijn. In gevolge een vonnis uitgesproken door eene Fransche rechtbank, en uitvoerbaar ver klaard in Belgie. is de parlementair# ver- oeding van M. Siccard aangeslagen. En ziehier de reden Tijdens den oorlog had M. Siccard, alhoewel in Belgie gehuwd, in Frankrijk aan een meisje beloofd met haar in 't huwelijk te zullen treden. Hij is uit dien hoofde veroordeeld haar ten. titel van vergoeding eene som van 25.090 fr. te betalen. Van daar de inbeslagneming. kunnen omsingelen cn ons van hen meester le maken. Zij zullen een kamp opslaan, en tot laat in den avond vuur aanhouden al was het alleen om lioht te hebben voor hun kaartspel. Dat zal ons in hunne legerplaats brengen. Het voorstel van den kapitein scheen zoo wel overlegd, dat niemand tegenwerpingen maakte, en Klapdorper gaf zijne toestem ming, met woorden te kennen. Men besloot nog een uur in da vallei te blijven eu dan naar de bovouviakte to trek ken. Een uur zou den Texaun tijd geveD, zijne paarden op te frisschen en hem zclveo op het wild, dal zo vroeger geschoten had den, onthalen. De vuren in de hut on die, welke de lan ciera aangestoken hadden, smeulden nog zo werden aangeblazen, en het aohtergelateu keukengereedschap opnieuw tot zijne be stemming geroepen. Puntige slokken en de ijzeren laadstokken van hunne jachtgeweren het gewone spit van den speurhond, wa ren het meest gevraagd braden werd do orde van den dag. Nu, met moer lijd voor zich, en betere gelegenheid tot onderhoud mot hunne nien- wo makkers, bolderden Klapdorper en de gids sommige nog onbekende of duister ge- bleveu feiten, aan hunne vrienden op. liet meest belangrijke daarvan, w as minder ver rassend voor hen, dan wel voor de Texanen. Hol was do opheldering van die zaak, waarover hunne gedachten reeds gegaan wa ren, en die zij. zoowel bij eigen onder via diiig, als door de veronderstellingen» over gastheer van Nommen geopperd hadden. Hot betrof ook liet aandeel, dat Paterra in don aanval op de karavaan gehad had. Zij behoefden geene. nadere uitlegging. Het paard van Klapdorpor in het bezit van den kolonel der lanciers, was bewijs genoeg. Maar er bestond nu kans, om hel feit van dc lippen van don renegaat zelf, le vernemen. Wederom werd hij op dc bank dor be schuldigden gezet, den strop om don nek en Let losse oindtouw over eenen boomstam gesmeten. Aanvankelijk loochende hij alles, toen raakte hij in do war, cn ten laatste verhaalde hij alies, uitgenomen zijn eigen rol als boodschapper liiBscben de twee schel men. Toen de vrienden van Nommen het ver haal, metal zijne afgrijselijkheden, aange boord hadden, ging hunne woede alle be schrijving te boven cn hun aanvoerder kon ter nauwernood verkrijgen, dat ze niet tor- stond oprukten. Sommigen lieten zelfs hun gebraden vleesch staan, en eischlen, dal zij dadelijk op marsch zouden gaan. De raadgevingen van de meer voorzichti- gen behielden de overhand", maar 't duurde niet lang of allen achtten voorzichtigheid misplaatst. Maar thans kwam echter een geheel on verwacht toeval in het midden. Terwijl zij nog onder hun maal zaten, werd de lucht, die geheel den morgend holder blauw wa geweest, plotseling bevolkt alsof de zon uit gedoofd cn van den hemel gevallen was. liet geheel had iels' van eene volslagen In den nacht van Dinsdag tot Woensdag had een meestergast der hoogovens van Ougrée-Marihaye geen werk voor de nacht ploeg cn verzocht hen dus even het werkhuis wat op te ruimen. De werklieden weigerden, waarop de meestergast verklaarde dat ver mits er geen werk was, zij konden huiswaarts keeren. Daarop antwoordden de werklieden echter dat zij bezit namen van de werkhuizen er» weigerden te vertrekken. Üe gendarmerie werd verwittigd en eenige gendarmen verblijven nu ook in de werk huizen. Tot hiertoe hadden geene incidenten plaats- Gezel Bertrand heeft wederom eens een epistel gezonden aan La Libre Bclgiquc, om te beweren daar hij geene cijfers geeft kan men zijne gezegdens enkel als bewerin- en aanzien dal hij geene honderd duizend frank per jaar inkomen heeft. Wellicht zou gezel Betrand veel beter doen ineens ronnduit te bekennen hoeveel inkomen hij heeft. Dan ten minste zou men kunnen nagaan, of hij wel het recht heeft op kapita listen uit te vallen... Hij zoekt echter nauwkeurig de soort kapitalisten uit waarop hij wil vitten. Zoo is het nu gebleken, dat van de 2000 aandeelen der maatschappij waarvan hij beheerder is, er 1993 in handen zijn der firma van Londen en dat gezel Bertrand slecht één aandeel bezit. Men moet nu echter niet denken, dat hij er legen geprotesteerd heeft dat de Londensche fumahet grootste deel van den koek binnenspeelt. Neen Neen I Dat mogen zijne gaaien niet weten. Een revolverheid ie Kortrijk De kerel die het Dinsdag op dc Pieter Tacklaan zoo bont maakte met zijnen revol ver, en ten slotte zijn eigen in den voet schoot, werd Woensdag morgend toen hij zijnen roes had uitgeslapen, ondervraagd. Hij verklaarde Dinsdag morgend met dea trein van 8 ure te Kortrijk te zijn aangeko men, met eenen g- zei verscheidene herber gen te hebben bezocht eu zich verders niet# meer te herinneren. De revolver werd hem, volgens zijn zeggen ter hand gesteld na den wapenstilstand, daar hij als automobilist bevrozen vleesch naar de verwoeste streken voerde. In de zakken van Frans vond men nog een aantal patronen. Zijn gekwetste voet werd thans met de Xstralen onderzocht en men zal pogen dea kogel eruit te halen. Frans were verder tor beschikking ge- steld van het parket. zonsverduistering, maar het donker en de duisternis was meer algemeen. Meer dan vijf minuten waren er, van den aanvang der verduistering, nog niet verloopen, loon er eeno volkomen duisternis heerschte. Hoowel ongerust over liet verschijnsel, waren er weinigen, die hel met verwonde ring opmerkten geen van do prairiemanocit verstomde er van, want het was voor allen een oud verschijnsel. Bij het eerste onheil spellend teelten sprong de gids overeind, uitroepende Een Noordor storm. De kapitein had dit ter zelfder tijd be speurd en bevestigde do voorspelling van zijnen ouden makker. Dit geschiede, voordat de anderen iels vreemds in de lucht hadden gezien, en en kelen dachten, dat er een wolk voor de zon neschijf hoenschoof. Alle Texanen kennen de beteekenia van het woord Tornado, die ge woonlijk voorafgegaan wordt door een stik- heeten atmosfeer, met (zwarte wolken, ver gezeld van weerlicht eu hevigen donder, ge volgd door eenen zeer hevigen wind en re gen, ook wel hagel of groote sneeuwjacht, alacf de sluizen van de n hemel opengezet worden. In minder dan tien miuuten na het eerste opkomen, overviel hun deze storm. Beneden in de vallei stoof liet zand op, dat van de bovenvlakte, te gelijk met de bladen en takken uit de woestijn voortge/.weepl iwerd. (Vervolgt,)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1