Na de Conferentie 19 De dreigende staking op de Brusselsche trams BE FORTUINZOEKERS Ministerie van Geldwezen. Schoolkaotienea en Schoolsoep voor Behoeffigen Zaterdag Maart 1921 Sint Jozefsfeest KATHOLIEKE SCHOOLPOLITIEK XXVII- JAARGANG NUMMER 6S Tel. 114 23iLG-BlLiA.D 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffbl-Db Gbndt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst. Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentsohap Hatas,8, Marlelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.G.4 El! H. Jozef Zon op 5,56. onder G.OO Volle Maan den 23 Sint Jozefs eeredienst werd immer door de H. Kerk bevoordeeligd. De fransche kanse lier Gerson in het concilie van Constance in den loop der 15° eeuw gehouden,hield cr aan de devotie tot Maria's Bruidegom tc doen uitschitteren. In de 16° eeuw waren het de fransche priesters, zoo uitschijnend door hunne ge leerdheid als door hunne heiligheid Mon- BÏeur Oiieur, St. Franciscus van Sales, de Bërulle die de godsvrucht tot St. Jozef in hun schriften aanwakkerden. Inde XVII eeuw kwam Frankrijks grootste kanselredenaar Bossuet aan de beurt om Jozefs lof, eer, macht en heiligheid te bespreken, te bezingen an door den dan beschaafden wereld te doen kennen. «De H. Kerk, schreef deze bisschop van Meaux, bezit niets roemrijker dan Sint Jozef, omdat zij niets verdokender hoeft Volle gelijk haalt de vermaarde Predikant met zulks neer te schrijven, want nooit ver trouwde God aan engel of aan niensch wat Hij aan St. Jozef gaf.Bewaarder van 't God delijk Kind en behoeder zijner Goddelijke Moeder, Jozefs onbevlekte Bruid in het arm huisje van Nazareth levende, stond hij slechts bekend als de arme timmerman. Gaan we tot dien machtigen heilige met volle belrouwen cn liefdevolle genegenheid. Immers zijn nederig en deugdenvol leven herinnert ons de grootste geheimen van ons Geloof; het laat ons doordringen in 't boven natuurlijke; het doet ons den H. Patriark beschouwen als het volmaakte voorbeeld aller huiselijke en maatschappelijke deugden, welke thans zoo dikwijls schipbreuk lijden en op 't achterplan geschoven worden. De heiligheid der huwelijkswetten, de wederzijdscne liefde der getrouwden, de za ligende plichten cener zedelijke én godsdien- stige opvoeding der kinderen, de verheven heid van het werkersleven, de verdiensten van do verborgen deugden van ootmoed, ge duld, lijden, vruchtbaarheid, zachtmoedig heid, welke ons onttrekken aan de zinnelijk heid en aan het naluralismus worden ons door St. Jozefs verblijf op aarde voorgesteld. Hem aanroepen en navolgen moet ons bekommeren en bezig Louden. Marc. Zooals men weet zijn de gemoeder-.n bij aet Brusselseh trampersoneel weer aan 't gisten. Naar het schijnt'worden de trambedienden sinds een drietal weken drie frank daags aigehouderxcn zij teekenen daartegen protest »an, vindende dat dc levensduurte toch uog met zooveel niet verminderd is. x Don derdag ^norgeud werd eene afgevaar diging van het trampersoneel door Pd. Wou ters, minister van nijverheid en arbeid ont vangen. Deze stelde hen voor, dat het loon geleidelijk zou verminderd worden, naarma te het index.numbei zakte. De afgevaardigden verklaarden zulks te kunnen aannemen, doch dat het syudikaat zulks toch moest goed keuren. E6ne groots meerderheid voor da staking Een referendum is gehouden geworden ond- r het personeel der Brusselsche tramwe gen, over de kwestie of er zou gestaakt worden of niet. De raadpleging van het personeel nam een aanvang Zalerdagmorgend cn liep af gister middag, 2 uur. Ongeveer 0000 leden namen deel aan dc stemming. Gistermiddag 3 uur werd de uilslag bekend gemaakt. Vóór de staking 5.847 stemrtien; tegen de staking 42 stemmen; ongeldige briefjes33. Alleen Grimbergen had de uitslagen nog niet gegeven. Vooralsnog staat het vast, dat een overgroote meerderheid stakingsgezïnd is- De voorzitter is echter van meening dat de staking daarom niet dadelijk loskomen zal alles zalalhangen van de houding der Tram- maatschappijen. Of de Belgische Tramwegen- bond iusschen beide komen zal is nog niet uitgemaakt. Alleszins zou de staking zich over het land uitbreiden, indien te Brussel niet gauw een oplossing zou gevonden worden. De ondervragingen in het Fransoh Parlement. Ö9 rede van Briand. Eene motie van verlrouwen. Parijs, 17 Maart. Uit do door Briand in de Fransche Kamer gehouden rede, nemen wij volgende karakterisueke zinsneden aan gaande de houding van Duitschland over - Duitschland kwam opdagen als een schooier, voet voor voet het terrein betwis tende, zich alle moeite gevende om, door middel van de pers, het medelijden van de neutralen op te wekken. De Duitsckers poogden, op economisch terrein datgene te bereiken, wat hun op mili tair terrein zoo deerlijk is mislukt. Zij hebben geen builenlandsche schuld. Al hun goud wordt in het binnenland be steed. Hunne belastingen zijn niet zoo zwaar als de onze. Duitschland's bevolking is tal rijker dan die van Frankrijk. En dit moge paradoxaal klinken trots hun nederlaag verkeeren dc Duitschers in heel wat betere economische omstandigheden dan wij. Hce zouden we dan medelijden met hen kunnen gevoelen Dui'scldand beweerde dat het niet meer dan 800.000 tori kon leveren, misschien, met de uiterste krachtinspanning en ten koste van zeer zware en sohadelijke ontbering, een milüoen ton. Dal geloofden wij niet. Wij dreigden met dwangmaatregelen en wel- ura leverden zij ten naastenbij twee millioen ton. Hadden wc Duitschland geloofd, dan waren wij leelijk gefopt geweest. De Duitschers komen naar Londen en steilen hunne berekeningen voor de annuïlen voor. Zij komen tot 50 milliard mark-goud en beweren, reeds 20 milliard mark-gond betaald to hebben. En ze voegen erbij Daar wij ze niet bobben, zullen wij ze gaan leenen bij iedere=n, ook bij u zclven en om de kapitalisten aan te sporen, ons ter hulp te komen, zult gij wel zoo goed zijn, hen vrij te stellen van belasting Na de prachtige en zakelijke redevoering van Lloyd George, begrepen de Duitschers zelf, dat zij te ver waren gegaan. Sinds de vorige bijeenkomst hadden ze tijd gehad om nieuwe hulpbronnen op te sporen, en toen stelden zij voor, de 5 annuïteiten van het akkoord van Parijs te betalen, met inbegrip van de 421. h. Eén van de tweeof zij boden ons aan, die sommen te betalen, wetende, dat zij daarop bij machte waren, en in dat geval hadden zij ons daags tevoren bedrogen; ofwel, zij deden ons dat aanbood, vooruit wetende, dat zij or geen gevolg aan konden geven, ea ook in dat geval pleegden zij bedrog. Nadat M. Briand nog eenige uitleg vei'" strekt had aan M. AnQré Lefebvre, verklaarde hij, dat hij geen andere motie kon aanvaar den, dan eene dagorde van vertrouwen zonder voorbehoud, welke hem zou toelaten de onderhandelingen met het noodige gezag door te drijAen. Hulp kan hij aanvaarden doch alle hinder zou schadelijk zijn. M. André Lefebvre verklaarde dan, dat zoo het gouvernement zich gehinderd zag door een gewijzigde dagorde, hij zijn Toorstel volgaarne introk. De "dagorde van vertrouwen werd dan 80 VERVOLG. Er volgdo al zeer spoedig een wind, eerst n lichte zuchten, gelijk aan het golfgeklos 7an een nabijzijnd meer, daarna tegen de rotsen bulderende, en met geweld neerstoo- lende op de boomen, wier takken door den wind afgerukt werden. Daarop weerlicht, donder en regen, het laatst niet droppelsge- wijze maar in stroomeo, alsof zij gegoten werd. De speurhonden snelden, om zich te be schutten, de hut in, hunne paarden aan hun lot overlatende. Deze «tonden van schrik brieschende, met neerhangenden nek, onder dc boomen de muildieren, die er bij waren, lieten hun klagend gehinnik hooren. Er wa ren ook honden, die jankten en blaften» en undore geluiden, die van ver uit de wouden an de wildernis kwamen. Het gekrijsch van den arend het geknor van beangstigde be ren en het gehuil van bevreesde uilen ver vulden de lucht. Opeengepakt in de hut. waar zij niet meer dan gene staanplaats hadden, wachten de manschappen het bedaren van den storm af. Zij konden dat met tevredenheid doen, we tende, dat die niet lang zou aanhouden. Het was niet den eorslen Tornado, dien zij trot seerden. Wat hen hinderde was het uitstel om op de vervolging uit te rukken. Het is waar, do bende, die vervolgd moest worden, onder vond gelijk oponthoud. Ook zij moesten, ge durende den storm, halt houden en de af Stand iusschen hen bleef dus dezelfde. Maar hun spoor, elke voetstap zelfs, zou uitge wischt worden. De wind. de regen, het op gewaaide zand zouden daarvoor zorgen, dat de vijand uit het gezicht kwam, en dit moest thans het geval zijn hoe zou dan hun spoor gevonden kunnen worden De afwijking van een enkel punt op de prairiën, maar vooral op de ongepaalde vlakte, brengt er den roi ziger toe, om, ala een schip op het toeval na te gaan. Do eenige troostende gedachte was, dat dè Mexicaansohe Iauoiars halt maken zouden en wachten tot de storm over was. Met de betrekking tot de lanciers acheen er geene groole haast te beslaan, om vroeger uit te ukken, dan voordat de lucht opge klaard zou zijn. Grootere afstand had voor hen geen belang, en vermits na den storm bun spoor herkenbaar zou zijn door den re gen, dit alles noodig veor de vervolgers om dan heispoor verder op te zoeken. Wel zou er, vermoedelijk eenigen lijd verloren gaan maar er lagen nog een honderd mijlen tus- achen hen en de nabij gelegen Nieuw-Mexl caansche nederzettingen zij hadden dus grond om te hoopen, dat zij Paterra, lang voordat hij die kan bereiken, zouden inha len. Hij moest lot in hot hart van Nieuw. Mexico dringen, eer hij er op rakenen kon, zeker to zijn over zijne gevangenen. Zoo dachten zij er over, die besloten hadden, om hem te vervolgen, gestemd met 491 stemman tegen 66 (Langd. toejuichingen). Eene officieels Duitsche antwoordnota Berlijn, 17 Maart. Eene oflicieele Duit sche nota, welke echter niet naar de Entente gestuurd werd, antwoord reeds op de nota waarbij aan Duilscbiand opgelegd werd vóór 1 Mei 1921 de ontbrekende 12 miljard mark goud te betalen te hebben. De nota zegt onmiddelijk, dat de zienswijze der Vergoedingskommissie niet te vei eenigen is met de zienswijze van Duitschland. Onder ekonomisch oogpunt zou zulks eene juiste bepaling totaal onmogelijk maken en zou Duitschland dus in 't geheel niet meer weten hoe verre de vergoedingen zoudenjj loo- pen. Men wil ons nu vóór 1 Mei 12 miljard mark goud, 't is te zeggen 1504miljard mark papier Pdoen betalen, opdat wij nu zouden bekennen, dat de voorwaarden van Parijs beter waren daa deze van Londen. Hier dient opgemerkt te worden, dat daar in de overeenkomst van Parijs geen spraak van was. Alles duidt er op aan, dat men enkel de dwangmaatregelen van Londen v/il doordrij ven en de Entente heeft zulks wel noodig. De vergoedingskommiasie zou nu eene in- ternationationale leening goedkeuren, oa ze te Londen verworpen te hebben, zal deze leening meer kans hebben, na de toepassing der dwangmaatregelen Het officieel antwoord zal aan de Entente overgemaakt worden. In den Duifschen Reichstag Berlijn, 17 Maart. De Reichstag besprak heden de begrooting van de Buitenlandsche Zaken. M. Bernstein, ineerderheidssocialist, ver klaarde dat de vreemde nalië i vertrouwen moesten hebben in de Duitscho republiek. In dien de onderhandelingen te Londen afspron gen, was het grootcdjks omdat het vertrou wen ontbrak. M. Bernstein herkende, dat het keizerlijk gouvernement oorzaak was van den wereldoorlog, doch het huidige gouver nement heeft met de keizerlijke politiek af- obi'oken. Duitschland moet het verdrag van Ver sailles ten uitvoer brengen, doch de betaling der vergoedingen volgens het verdrag van Versailles moet geschieden. Het is echter on mogelijk al tc geven wal men ons vraagt. M. Breilscheidt onafhankelijke socialist, bestrijdt de politiek,van generaal von Sekt en van M. von Kar. Hij vraagt de vaststelling van een duidelijk vergoedingsprogramma. M. Schultz, nationalist, verklaarde dal Duitschland tot in 1914 het vrcdelievendste land was. De gewezen rijkskanselier Muller beweer de, dat men de veropenbaring van alle diplo matische dokumenten'moest afwachten, voor aleer de kwesiie der vorgoedingen op te los- De Minister van Financiën brengt het pu bliek in herinnering dat de onderhandsche akten houdende verhuring, onderverhuring, in de plaats stelling, afstand en wederafstand van huur van in Btigie gelegen onroerende goederen binnen de drie maanden na hunne dagteekening moeten geregi9treed worden op straf, voor den verhuurder en den huurder, persoonlijk en zonder verhaal, eene boete van vijf en twintig frank te verbeuren. Te uitzonderlijken titel zal geene boete wor den geheven van dergelijke akten waarvoor de termijn van drie maanden verstreken zal wezen en dio voor 16 September 1921 aan de registratie zullen onderworpen worden, mits nochtans 1* dat de formaliteit gevorderd worde ten kantore in welks gebied de ver huurde goederen gelegen zijn (in de locali- teiten waar verschillende kantoren van ont. vang der registratie rechten bestaan, is de Voldaan over deze opmerkingen, die de ervarendslen hunner bevestigden, bleven de speurhonden in de hut op welker dak de regen nog steeds nederviel. Sommigen schert sten zelfs over de wijae, waarop zij op el kaar gepakt stonden, terwijl de damp uit hunne kleercn steeg, die bij de eerste stort bui doornat geworden waren. De gids toonde geen blijk van ongeuoegen. Wat ook het lot van ValeriaD en de ande ren mocht zijn, zijne beminde was daaraan minder bloot esleld. Het kleine donkerkleu rige juffertje stond niet op de lijst der vogel vrij verklaarden, en de ex speurhond, vast- rekenende op have liefde, was minder bang voor de gevolgen. Daarbij was hij thans te midden zijner oude kameraden, en de herin neringen, opgewekt door wederkeerige wis seling van verhalen, was voldoende om den tijd te korten en hem te bewaren voor al do te ongeduldige verlaugens. Klapdorper al leen was waarlijk ongelukkig. In spijt van alle verzekeringen, bleef er toch veel onze kerheid over het lot van Adelia over. Het benarde van zijn toestand was evenwel dra gelijk, en deed zich alleen sterker gevoelen, l09ii er eene gedachte bij hem door 't hoofd schoot, alsof oen kogel hem door de slapen vloog. Hij gevoelde een denkbeeldige schok, die hem deed opspringen on een vreemde kreet ('eed slaken. Wat scheelt u, vroeg Nommen die de b6we.Jng van zijn vriend Mijn God riep Klapdorper nit. Ik daoht er niet aan^ wq moeten torstood oj>- UIT 'T PROGRAMMA DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GEMEENTEKIEZINGES Eenige weken geleden waren wij in eene aangenomens school onzer stad. 't Was speeltijd en de kinderen vermaakten zich ge zellig. Twee gastjes, een jaar of lieu oud, zonderden zioh af, do grootste haalde twee boterhammen uitDaar, Jefken, eet er ook een op ik. heb dezen morgen toch geëten. De onderwijzer, die alles afgeloerd had, vertelde ons dat de ouders van Jefken twaalf kinderen hebben en dat de kleinen soms zonder eten naar school kwamen. (Als de meester het wist kregen zij eten). Dit was nu weer het geval en Jefken had het met kinder lijken eenvoud verleid aan zijnen kameraad, die den helft van zijn eetmaal afstond. Eere aan de onderwijzers die zulke edele gevoelens bij de kinderen aankweeken, doch wolke gruwelijke waarheid ontdekten wc tevens Kinderen komen zonder eten naar school Wat ellende De maatschappij is eene vereeniging van redelijke eenlingen van personen zijn de eenlingen sterk en gezond, dan zal de samen- leving*het ook zijn. Groeien onze kinderen, de mannen en vrouwen van morgen, goed en krachtig op Velen werden geboren in de vreeselijke oorlogsjaren, wanneer schier alles ontbrak en het onmogelijk was de zwangere vrouwen, de moeders die hunne kinderen zelf voedden, de nieuw geborenen, de zwakke kinderen het noodig krachtig voedsel bezorgen voag daarbij den angst, den kommer. Sedert den wapenstilstand woedt eene groote lcrisis er wordt weinig of niet ge werkt, er heerscht armoede, gebrek. Vreese- lijk zijn de gevolgen Ontelbare jongens en meisjes worden door oor- en oogkwalen aan gelast, lijden aan bloedarmoede en beender ziekte hun lichaamken is met tallooze klie ren overdekt, leeken van overgroote zwak heid honderden onzer lievelingen worden bedreigd door de wreedste aller kwalen de tering. (In ons land zijn nu meer dan 50.000 teringlijders tegen 20,000 vóór den oorlog). Is er dan toch niets te doen Kunnen onze arme kinderen niet gered worden Zijn wij machteloos Wees gerust, ouders. De katholieken heb ben den nood van het volkskind gevoeld, zij zullen hem lenigen getrouw aan de leering van den goddelijken Zaligmaker, die de kleinen zoo innig liet' heeft zullen zij zich het lot derschuldelooze schepselkens aantrekken. Reeds hebben zij het werk van de melk gesticht, waar duizenden volksvrouwen, zon- bevoegde ontvanger degene die belast is met de formaliteit aan de notarieels akten te ge ven 2® dat de partij door dewelke of namens dewelke de formaliteit wordt gevorderd aan de akte op een formaalzegel met inkt geschre ven en door haar als met het oorspronkelijk stuk eensluidend verklaard afschrift toevoe gen dit afschrift blijft ten kantore berusten. Da Duurlebijslag voor priesters In antwoord op de desbetreffende vraag van M. Rainaekeis, welke wij in een vorig nummer ingelascht hebben, heeft de Minister van Fananciën gezegd, dat hij het achtbare Kamerlid in hoofdzaak, slechts verwijzen kon naar het antwoord dat hij den 8 Februari 1921 op een soortgelijke vraag heeft gegeven. De Minister voegt daaraan toe, dat voor 't overige, de betaallijsten van de wedden van de bedienaars van den eeredienst in het bis dom worden opgemaakt, en dat de wijze van vereffening behoort tot de bevoegdheid van den heer Minister van Justitie, wien hij de vraag onderwerpt. breken of het zal weldra te laat zijn ja te laat. De bliksem schoot nog zijne schichten, de donder rolde nog, de wind loeide en de regen viel nog even baksgewijze ala vroeger neer. De lieden zagen verwonderd op. Sommigen dachten, dat de prairiekoopman krankzinnig geworden was. Wat kon hij uieenen Do kapitein on ver scheidene andoren vroegen, allen te gelijk sprekende, uillegging van zijn alarm die teratond in den kortst mogelijken vorm ge geven werd. Het een eindwaegs naar de vlakte oploo- pende pad leidde door het kanaal van den stroom. Als dat zwol was er geen manier om uit de vallei le komen. De atroom kreeg dan een woedendeu loop, die aanhield, tot de wateren zakten. Hetzelfde gold dan met de gleuf beneden, langs welkcQ het vrijkorpa gekomen was. Iedereen, die gedurend een storm in de val lei gevangen werd gehouden, moest daarin blijven tot de vloed afgeloopen was. Klapdorper had dit van zijn toenmaligeu gastheer vernomen, maar tot op dat oogen- blik daar niet aan gedacht. De buitengewone indrukwekkende voor vallen, die voorafgegaan waren, hadden het hem doen vergeten. En ik heb het ook vergeten, riep eene stem uit don hoop en van eon hoofd, dat boven allen uitstak eri herkend werd als dat van August Nommen. (Vervolgt.) der onderscheid van politiek, geholpen en getroost worden door geneesheereo en katho lieke vrouwen, Wat werden vele zuigelingskens gered. Eo de zwakke kinderen dan, die naar eene ge zonde streek gestuurd werden Kloek kwa-* men ze bij hunne ouders terug. De katholieken zullen dat werk uitbreiden tot de scholen. Herinnert ge u nog. lezers, hoe gedurende den oorlog de kinderen na<* school trokken om er koeken, ao"p of thee le nemen? Wat waren .ze blij? Wat aten ze smakelijk! Kent ge nog het werk der zwakke kinderen Dat werk zullen de katholieken berinrichten, doch op zeer breede schaal. Zij weten dat vele ouders hunne kinderen niet kunnen verkloeken omdat hun inkomen klein is en alles zoo duur kostdaarom zullen zij schoolkantienen stichten. Daar zal aan de leerlingen versterkend voedsel gegeven wor den, zij zullen gediend en bijgestaan worden door liefderijke personen, die de kleinen als hunne eigene kinderen zullen verzorgen, opdat ze kloek en gezond zouden opgroeien tot mannen en vrouwen, die onze zieke maatschappij nieuw frisch bloed zullen inspuiten, de kern worden van andere ge slachten - sterk van lijf en sterk van ziel de hoop en de troost hnnner ouders. Schoolkantienen en schoolsoep voor be hoeftige kinderen zonder onderscheid van politiek, om gezonde, elerke kinderen te kweeken, is een punt uil het programma der katholieken. Zal dat schoon, liefdadig, edel werk kunnen ingericht worden Zullen uwe kinderen van die reddende instellingycnieter»? Dat, kiezers, hangt van u af Stemt voor de katholieken en de toekomst uwer kinderen is verzekerd Moeders, wij richten ons vooral tot u. Gij, die weet wat het kost om een kind het leven te geven, gij die uwe kinderen bemint bovenal en gaarne den laatsten druppel van uw bloed zoudt geven om hen gelukkig te zien, zult gij beletten dat die prijzenswaardige instellihg ontstaat Zult gij de oorzaak zijn dat honder den kinderen lam en ellendig hun leven slijten of eeu vroede dood sterven Wij kennen u te goad de godsdienst en liefde zijn bij u diep ingeworteld gij zult ons helpen de brave werkmanskinderen red den, gij zult uwe mannen bewijzen dat de katholieken alleen de ware volksvrienden zijn, gij zult allen, vaders en moeders, voor de katholieken stemmen, uit liefde tot uwe kinderen en omdat God het wil. Regutuic. Nog de zaak der valsche bankbriefjes. Wij hebben gemeld dat te Bergen valsche bankbriefjes van 1000 frank ontdekt waren. Onmiddelijk werden al de parketten van Bolgie verwittigd en door de rechterlijke po litie der versohillige parketten een oog in 't zeil gehouden op do hotels en restaurants der groole steden, waar personen van alle nationaliteit verkeeren. Ook de bars te Antwerpen, Brussel, Luik waar groot verteer wordt gemaakt en met groot geld wordt be taald, waren het voorwerp eener bijzondere waakzaamheid. Er werd ook vastgesteld dat vooral inde grensteden de valsche briefjes werden in aki- loop gebracht dooropkoopers van gouden geld. De rechterlijke policie van Gent had in het begin der week aan de St-Pieters-statie een heerschap te knippen die een valsc.be bank noot van 1000 fr. poogde uit te wisselen. De kerel, een Hollander, werd naar het ge rechtshof gebracht en onder aanhoudings mandaat gesteld. Eene aanhouding in eene gemeente langf de Hollandsche grens wsrdt verwacht daai zou een persoon zijn die zich niet de uitgifte der valsche banknoten gelast, evenals met het opkoopen van gouden geld. De rechterlijke brigade van Kort rijk hai sinds eenigen tijd vermoedens, dat zekere E...., goudsmid, wonende Oude Kasteelstr. handel dreef in gouden geld. Woensdag werden daar 287 goudstukken van 20 fr. en 41 goudstukken van 10 frank aangeslagen. Tijdens het bezoek van hot gerecht kwam daar een persoon van Heestert binnen de rechterlijke agenten haédon lont geroken ea ondervroegen de bezoeker. Zij tastten hem af en vonden io zijn bezit 18 goudstukken van 20 fr. en 2 van 10 fr. De huiszoeking bij E..., werd voortgezet en men vond ook drie valsche briefjes van 1000 fr. Daarover ondervraagd moest E..., wel bekennen, dat hij deze briefjea in ruil voor gouden geld had ontvangen. Hij was dus zelf bedrogen geworden. Varder bekende hij ook, dat hij reeds dergelijke briefjes in «ene bank had uitgegeven. E.., werd voorloop!» aangehouden. Hot onderzoek wordt naarstig voortgezet. Later vernemen wij nog, dat ook te Char leroi valsche briefjes van 1000 frank uitgege ven werden. Twee panrdenkoopmans de cc-ne van Chima.v en de andere van Beaumont, hud- den zich 'laten beetnemen. De drie andera paar denkooplieden, wier houding in dc zaak verdacht voorkomt, aqn aangehouden.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1