DE FORTUINZOEKERS i Nieuwjaarsgiften voor dsn Paus. Amerika en OoitSGlilaiid De opstand tegen het Sovjet-bewind in Rusland 1 Y Woensdag' Maart 1021 lot GaaesIaGlitEQis van Kapitein Fryalt. öft. Be Volksstemming in Opper=SHezië Esïig afzonderlijke vrouwelijks lijst te Diisso, dubbel spel M de Vlaamse!» HooibscIiooI. Kerkstraat, 9 en 23, Aalst.Tel. 11-i XXVII» JAARGANG 23^_0-E2L_.^L13 3 NUMMER 63 CENTIEMEN Publiciteit buiten het Arrondissement Aaist, zicli te wenden tot liet Agoulsckap Havas.S, Martelaarplein, WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Ndffel-Db GendT ts BrusselS, Placa de la Bourse, Parijs on G, Bream's Buildings Londres H. Victorianus Zon op5,48, onder 0,06 Volle Maan den 23 ■~tr~ ."TCpyrayK? UIT'Ï PRO GRAMMA DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GÊMEENTERIEZINGEN Men mag zeggen, dat geen enkele partij op zoo vaderlandsche en nationale wijze dit brandende vraagstuk zoekt op te lossen als wel de Katholieke partij. De Liberale partij was cn blijft over hel algemeen de burcht van het franskilionisme; ile socialistische partij heeft op vlaamsch gebied vooral in Oost-Vlaanderen niets ge presteerd. De Leiders in Gent en Aalst heb ben zich nog nooit klaar over de vlaamsche kwestie uilgesproken, wel integendeel; de roode namen van dezen, die o. a. tegen de Vervlaamscliing der Genlsche Iloogeochoo! hebben gestemd in Kamer en Gemeenteraad zijn genoegzaam bekend. De Vlaamsche beweging overigons is uit dc Katholieke partij en geene enkele, zooal: do Katholieke partij in Aalst, heeft zich zoo kranig op het gebied van hot Munimumpro- gramma der Vlamingen gesteld. Het is ieder bekend, dat reeds door de Katholieken in de Gemeenteraad de ver vlaau,sching der Gentscho Iloogeschool werd gestemd en het vlaamsche woord luidt weer klinkt in de debatten van den gemeenteraad. Ehwel, Ghristene burgers van Aalst, gij allen, die uit vlaamschen stam zijl geboren door hot programma der Katholieke partij voor do komende kiezingen wordt u verze kerd, dat recht zal geschieden aan de recht matige eischen der Vlamingen. Iedere Aalstenaar wier Delfort en Stadhuis door eigen vlaamsch volk werd gebouwd, zal vrij in zijne eig-u taal in al de diensten der stad worden aangesproken; hij zal in zijn eigen moedertaal zijne verlangens (jn zaken kunnen uiteendoen; hij zal zich met een woord in zijn eigen vlaamsche stad, niet als een vreemden, maar als een vriend van den huize gevoelen '.let gemeentebestuur zA zorgen dat geen Onlangs is te Brugge een komiteit lot stand gekomen onder voorzitterschap van gouver neur Janssens de Riethoven, met hst dool de plaats in den Aurcre, waar kapitein Fryatt en andere burgers gefusilleerd werden, te be schermen en in eer te houden. Daartoe werd de grond, door de militaire overheid aan de stad afgestaan. Er zou geen monument geplaatst worden maar door het aanleggen van een hofje, waartoe het publiek langs (Je Kazernevesl toegang zal hebben, zal sr een atmosfeer van ingekeerdheid en stilte geschapen worden. De muur zelf, die nog sporen der kogel: draagt, zal omringd worden door een meter hoog traliewerk en staken met opschriften zullen de plaats aanduiden waar elk der slachtoffers gevallen is. De lokale drukpers opent een inschrijving voor het dekken der onkosten, die op 30.000 fr. geschat worden. 'V— laamsch onkundige posten in de stad be- kleedeu Aalst zal worden en blijven wat dc voor vaderen het hebben gemaakt eene door en door Vlaamsche Stad, welke zonder de rech ten van eene algeheele ontwikkeling te kort te doen, vooral ten bate van het volk de vlaamsche ontwikkeling zal bevorderen, door vlaamsch onderwijs, vlaamsche boekerijen, vlaamsch tooneel, vlaamsche kermissen, vlaamsche vermakelijkheden De Katholieke vlaamsche gemeentepolitiek zal dus het hart bijdragen om het vlaamsch in het bestuur in leger en gerecht overal, en bij alle gele genheid te steunen en niet te dulden, vooral waar het Aalstersch gcraeenlcbesiuur zich op baar gebied beweegt, dal op dit punt af braak worde gedaan. Zonder iemands rech ten te willen krenken, zal dus christen vlaam sche kiezers door uwe stem difzoo brandende vlaamsche vraagstuk op bevredigende wijze worden op.elost. liet programma der Vla mingen door al de Katholieke Candidaten on derschreven staat daar borg voor Daarom vlaamsche Burgers en Werklieden van Aalst, zoo gij liet wilt zullen uwe rech ten van vlaming geëerbiedigd worden. De roode partij, die alleen klassenstrijd kent. biedt daarvoor geen de minste waarborg terwijl gij genoegzaam weot wie zich in ge meenteraad van vlaamsche politiek onthield Dus christene burgers en werklieden, zoo gij iets gevoelt voor uw ras, voor do verhef fing, de veredeling van uw vol'.:, zoo gij uiel als minderwaardigen wilt behandeld wor den, zoo gij gelijk alia volkeren der wereld eindelijk uw recht wilt verkrijgen, stemt dan voor dazen die plechtig beloven aan de eischcn der Vlamingen te beantwoorden! Stemt voor de vlaamsche Katholieke partij 1 Iwli.n 33e 2Cl2llxwes'Ci Maandag namiddag hebben MM.-Janssen? en Ithier, bestuurders der Brusselsche en Bruine trams, een onderh ud gehad met M. Ruzetle, die hun de verlangens van het per soneel meegedeeld heeft. Heden Dinsdag zal dn minister"van arbeid met hen ook een on derhoud hebben. M. Ruzetle deukt dat bet geschil zal kunnen bijgelegd vfordsr:. het getalm en de beleedigingen der Dmtsche polieie, die du gelooven, dat zij straffeloos het menschdom hunnen bespotten. - 19e LIJST Overdrachtfr. 01,730.65. M. en Mme Ar. van ue Kerchove d Hallebast, 100 M. Reynteiiè-Mathys, 100 M. en Mme Aug. Dc Brie, Brussel, 50 Rn l'oonneur du tiacrê-Coeur, Alost, 50Abbé Courtois, prof. a l'Alli., Arlon, 15; Annonyme, avenue Louise, 50; M. Maurice .Gilbert, Cuesmes, 100 M. Norbert Bovv, Brussel, 100 Chan. E. Dentein, Dir. du Siim', St-Trond, ICO; L. S. J.L., 100Naamloos, Brussol, 50 Opdat onze wenschen, Westvlette- ren, 25 A. 1'. C. fj., Loven-joul, 30 Opdat Jesus meer en meer zeudu bemind., 50 M. Carlos Libbrocht, Wetteren, 50 Act Groot Begijnhof, St-Amandsberg, 210., Bn ctBnc Carlos van der Straetcn, Marcb.e, 50 Klooster der Zusiers van O. L. V., WaeregQin, 100; V. D. Feyen, Exel., 50 E. H. Delanoto, P. D., 150 Laudato Domi- num incymbalis, 25.; Geestelijkheid van 'iDeka- naat Ceer, 125 Het Kleine Seminarie, Hoog- straeteo, 200 Mme Jacquet, Charleroi. 10 Terlanen, 6 Kr. Servaes, Gevsermans, Thionen 5 Rufiu Servaes, id., 10 Om het gevraagde te bekome». 3 Om ten gelukkig einde, 1 M. J. Seynliave, dienstdoende pastoor, Eessen, 10 Brolders"Vun Daele, Brugge, 10 A. J. L. te Brussel, 5 M. G. G.. Kortrijk, 20 M. on Mme Van Gverbe-Gyselbrecht, Gent, 10 M. en Mmo K. Lvbaort-Ycrmacrke, id., 10 M. Gust. L) Graeve, id., 5 M. J. Kregersman, id., 5 M. Honoré De Rogge, id., 5 X., te Knesselaere, 2; M. Frans Hamclinck, Gent, 10 E. 11. Dc Croo, pastoor te Ruiterskerk", 10; Fl. Vanderschrick, Ganshoren, 15 II. Hart ontferm u mijner, 2 Om door den If. Jozef on II. Autoiiius, 2 li. Ij., Sottegem, 15 Voor bot II. llart, Viaming, 3 Euph. Hellebuyck, Thiclt, 2; Juliette, Nieuw poort, 10 V. S., Middelkerke, 2 Ter eero van den fl. Jozef, Ni»ove, 20; St-Jozef ter cere, Adinkerke. 20 II. Vader, zegen rnijn huisgezin, Gli is tol, 5 KareJ Merlevede, l'operinghe, 5 M H.., Hcrscaux.. 5Pour que lo St-Coccr exav.co une familie. 1St.Pere. bénissez Lêon et Marie 'I'll., 5 I'our le plus grand bien de la Belgique. 5 F. V. J.., Von»iersu5 J. L. 11., id.. 5; M.et E., id., 10 Mme Le Fas, Audrimont, 10 Om de genezing van ccnc dochter, 5 A. L., 5 Onbe kend, Meenen, 5 Ter eore van het II. Hart, S. Krien. 10 Naamloos, Turnhout, 5 H. V. zegen onze kinderen, lngeintunster, 10 E. II. Dc Pauw, onderpastoor, St-Martens-Laatliem, 5; Uit Dcurno, 10 Louis Brael, Frembodegbem R. II. Do Pileeyn, pastoor, id., 10 F. C., Moleu- beeck, 20 Onbekend, 4,50 F.ou Vlaamschge ziude katholiek, 5 O. S., Overijsscho, 6.05. Totaalfr. 6 «,02 0,09. Monkan de inschrijvingen zenden aan liet bu reel van het bin-' of aan M. Deo Mallió, sekreta- ris, 150, Belliardstraat, Brussel. De toestand in Kiein^Azie Griekenland mobiiisesrl drie jaarklassen. Alhenen, 21 Maart. Bij Koninklijk de kreet worden dc jaarklassen 1,913, 191-1 en 1915 weer onder do wapens geroepen. Deze troepen zijn bestemd om de aan het Aziatische frontstaande Grieksche krijgsmacht welke aldaar tegen deTurksche nationalisten strijdt, tc versterken. In de straten der hoofdstad werden betoo gingen gehouden cn riepen duizenden betoo- gers Ijevc Griekenland Love de oorlog p De correspondent van den Daily Mail le New-York seint aan zijn blad een vorsla? over de reuzenbetooging, Vrijdagavond door het Amerikaansch Legioen tc New-York gehouden. Veertien duizend personen ver drongen zich in de zaal. Martin Littleton, een bekend advokaat, wekte de geestdrift der ergadering op, toen bij verklaarde Men mag niet van ons eischen, dat wij onze grieven vergeten, voordal wij onze dos- den begraven hebban; men mag niet van ons vorderen, dat wij de met bloed besmeurde banden drukken, die nog zoo kort geleden werden opgeheven, om de beschaving der wereld te vernietigen. Het is daarentegen plicht voor ons, de hand té openen voor de genen, die de beschaving hebben gered. Vervolgens trad spreker in het strijdperk tegen degenen, die pogingen aanwenden om de Vereenigde Staten terug te werpen in de neutraliteit. Hij besloot aldus - Wij hadden moeten oprukken naar Berlijn wij hadden een verdrag van Pots dam, in stede van een verdrag van Versail les moeten opleggen en de misdadigers, die den oorlog hebben uitgelokt, hadden wij moeten opknoopen 1 Op die wijze zouden wij geen last hebben gehad van liet gezaag en 83 VliRYOLG. In do laatste bevinden x:ch twee vrouwe ïijko gestalten, eene dame en, naar het schijnt haar kamermeisje. De andere wordt betrokken door twee officieren in 't uniform der Mexikaanscholanciers die veel over eenkomst lieeft raat hetzelfde wapen in het fransche leger. Een vijftal lancicrs slenterden er rond. Eeu daarvan staat naast twee mannen, die op den' grond onder een boom liggen, dc voeten gebonden en de handen op den ni; gekruist. De lezer zal ze wel reeds herkend hebben, als kolonel Paterra en zijn gevangenen. Zijn troep is tot tien man gesmolten, daar hij de overigen bij de Pecos heeft weggezonden en op zijn bevel, rechtstreeks naur Del Norte zijn opgerukt. Hij is op den weg, noordooitwaarts loo pende, naar Santa Fé, de hoofdstad van don etaat, waarhoen hij zijne gevangenen denkt ,te voeren, om ze voor het hoog militair ge rechtshof terecht to doen stellen. Dit althans verhaalde hij aan ziju onderofficier toen hij dezen den last gaf, om den troep recht streeks naar Albuquerque te brengen. De tenten zijn niet in de nabijheid van een heirbaan opgeslagen. Het oude San Antonio- spoor loopt omstreeks twee mijlen lager en is sinds Texas onafhankelijk verklaard werd nooit bezocht door blanken bet wordt al leen gebruikt door Indianen. Paterra was daar geweest, na de Pecos over gestoken lo zijn, maar hij had die plaats verlaten, om zich te legeren in de vallei van den stroom, waar wij hem nu gekampeerd vinden. Ilad het schooue van Let bosch hem be wogen, om daar zijn kamp op te slaan, dan had hij, in de geheeld Far Wost, geen ge schikter plaats kunnen vinden. Een schilder achtig landschap, met groopon bosschen van de prachtige Alamaboomcn, die zich inden stroom spiegelden, die kalm en zonder go- druisch onder de schaduwen voortliep, hier schitterende in het vrije licht, als een zilve ren draad, en daar zich verbreodende tol kommen, die begroeit waren rnet zeer welig Grammagras. Een landschap niet alleen van boaehland en weide, maar met een bergach- ligsn - achtergrond, want ds klippen van zandsteen, die de vallei begrensden, rezen hoog in de lucht. Zij stonden geheel op zich zelf en geleken op groole slagvaardige reu zen, terwijl de hoogo spitsen van den orgel- cactus, schuins naar boven uitstekende, hun sporen geleken. Het was een liefelijk en tevens hoogver heven schouwspel, een paradijshof, iogeslo ten "door een booge sierlijke muur van ruw rotswerk. Naar benedon aangenaam toela»* cheod van boven donker gefronsd, aange naam en zeer indrukwekkend. Het was hier een wildernistafereel, met al hare schoonheden. Geene woning in het verschiet, geen schoorsteen, geon rookwolk in dc nabijheid behalve die, welke oprees uit Er is nog niets bepaald gekend over den uilslag der volksstemming in Hoog Silezie. De eerste telegrammen uil Duiischc bron ontvangen, molden wel eene groots me rde heïd van stemmen voor Duitschland, doch volgens berichten uit Poolsche bron, dienen deze cijfers slechts met bet grootste voorbe houd aangenomen te worden. In alle geval is men te Berlijn reeds officieel aan 'l feesten, daar de minister van Binnen, landsche zaken bevel gegeven heeft, al do openbare gebouwen te bevlaggen. Uit bevoegde brc-n wordt verzekerd, dat de Polen in de Zuidelijke provinciën eene overgroote meederheid behaalden. Generaal Laurent, de opperbevelhebber der kontroolkommissie verklaarde Maandag namiddag, dat bij uit de cijfers, welke hij eeds ontving niets kon opmaken. Volgens Le Temps hadden er eenige inci denten plaats te Milkulschutz. Eene groep gewapende mannen doodde er twee agenten en eene vrouw, Een agent eeue vrouw werden ;ekwetst. Vijf Duilschers werden aangehouden. In den kreis van Pless hebben llaliaaosche troepen, die er met den ordedienst gelast waren, verscheidene Duilschers, die in het bezit waren van wapens, aangehouden. het vuur, dut de lanciers zooeven ia hun kamp aangelegd hadden. Beesten en vogels leefden daar, geheel vrij in de natuur. De op weiden gelijkende plekken diendon tot lust hof voor do antilopen of hot zwart gevlekt hert, do bewassen rotseu, tot verblijfplaats van den grijzen beer de boscbaadjes waren vervuld met het gezang van schitterende vo gels terwijl de eacaras op de uitstekende rotspunten zalen Op eene van de aangenaamste en schilder achtigste plaats van deze vallei had Paterra zijne teuten opgeelugou. Het was eene opene vlakte, omstreeks zes bunders groot en bijna rond van vorm, omgeven door schaduwrijk geboomte, en wel door katoenboomen van do grootste soort. Io hel midden stroomde een kabbelend beekje, dat uil het bosch af vloeide en daar beneden wegliep. Het was niet met het oog Tan een kunst kenner, dal Paterra deze plaats voor zijn kamp uitgekozen bad. Integendeel, hij had die kouze gedaan met een zoo boosaardig on suood inzicht dat momand het gelooven zou, namelijk hij, die onbekend met het militair frontier-!e?on in Noord-Mexico, zooals dat in vroegere dagen, bestond. Zijn afsohuwe lijk plan werd ons bekend door een gesprek tusschen Paterra en «ijn adjudant, dat in do teut van den kolonel plaats vond. Maar voor dat wij voor onze lezers het schoone tafereel, dat wij geschetst hobbon, in verband brongen met do snoode plannen van Paterra, vvillop wij liever aangenamer gezelschap zoeken ia ue Uoofdofficierslent, IN IERLAND De Sinn-feiners roepen dsn strijd uit tot het uiterste. Londen, 21 Maart. De sinn-feiners hebben gisteren eene proklamatie uitgevaar digd, welke aan alle leren gezonden werd. Ziehier den tekst dezer proklamatie. Het Iersch republikeinsch leg or is geslicht om de vrijheid van het Ierschc, volk te verdedigen. 2. Wij zijn fier over de dapperheid onzer soldaten en over hun heldhaftig gedrag sinds Paaschcn van verleden jaar. 3. Wij aanschouwen onze soldaten, die met onvergelijkbare»! moed strijden tegen een geheel keizerrijk, als de dapperste tier wereld. 4. Wij verheerlijken den heldenmoed wel ken zij beloonden onder de pijnigingen en op de slagvelden. Wij laken de beleedigende beweringen, dat onze soldaleu, die den oorlog voortzetten volgens de wellen dor menschelijkheid moor denaars zijn. Deze proklamatie werd ook te Dublijn aan geplakt, met het bericht, dat de sinn-feiners len guerilla-oorlog uit alle kracht zullen voortzetten en dat de terechtstellingen niets aan hunne gedragslijn zullen veranderen. Wederom een bommenaansfag. Talrijke slachtoffers. Dublin, 21 Maart. Gisteren avond is te Dublin een militaire auto aangevallen door sinn-feiners. Zij wierpen twee bommen, die in de auto ontploften, 2 soldaten doodden en er G kwetsten. De soldaten schoten, en wond den 3 burgers: - Kort daarna werd een andere militaire auto aangevallen. De soldaten maakten gebruik van nieuwe vuurwapens en doodden 4 bur gers, onder wie eene vrouw en een kind. Opstandelingen voor 'i gerecht Het proces dat te Edinburgh g woerd werd tegen 14 mannen en één vrouw, die beschul dig waren van samenspanning, in verband met do ontdekking van ontplofbare stoffen en Sinn-Feinsche documenten te Glasgow is afgeluopen. Vier zijn vrijgesproken cn twee ontslagen van rechtsvervolging. Do overigen zijn ver oordeeld tol straffen van 12 maanden gevan genis tot 5 jaar dwangarbeid. De vrouw kreeg 12 maanden. Naar een nieuwen oorlog Een rood Duiisch leger. Uit Reval wordt gemeld dat er op dit oogen- blik 40 Düitsche ofiicieren bezig zijn te Mos kou een nieuw Duiisch leger te vormen. Deze troepen zullen eerst dienen om de onlusten, welke zich in Rusland zouden voordoen, to onderdrukken. De Duiischc onderrichters verklaren dat d;l legor naderhand als grondslag zal dienen voor troepen welke aan het weerwraak offeu- sief tegen West-Europa zullen deelnemen. Reeds zijn thans twee division, eene van rui terij en eene van artillerie, geheel uitgerust. DE STROMBOLI. De uitbarsting van dc Italiaansclien vul kaan Stromboü neemt in lievigheid toe. De bovenste krater spuwt stroomen vuur en solfer, terwijl de kra'cr, op de helling van den berg gelegen, gloeiendo stollen Spuwt. Een dikke rook dwarrelt uit de kraters op en heeft zich, verscheidene kilometers over de streek verspreid. Op de Siciliaansche helling hoort men ondcraarache ontploffing Nu het vrouwenstemrecht in zwang is zien we zoo wat overal dat aan de vrouwen ook eenige plaatsen op de lijst worden toegekend Van afzonderlijke vrouwelijke lijsten is er nog geen spraak. Maar toch zullen de ge meenteverkiezingen van 1921 niet voorbij gaan zonder dat de vrouwen met een lijst zijn vooruitgekomen heelemaal op zichzelf zelfstandig Daar wordt immers le Dilsen. in Limburg een lijst voorgedragen, waar alleen vrouwen namen op voorkomen. Hoe dat zoo'n buitendorpje de steden nog voor kan zijn in nieuwigheden. die voor Adelia opgeslagen was. Dat er bij deze dame eene zichtbare verandering had plaatsgehad, behoeft wel niet vermeld te worden. Haar door de reis geheel vuil ewordon kleed, droog sporen van stof en regen. Haar haar hing verward neer, hare wangen, waarop andera gewoonlijk eene oode kleur schitterde, waren blook. Adelia was geheel neerslachtig zij was wanhopig en ontroostbaar, liet Indiaaosclie meisje scheen minder door hare gevangen schap geleden te hebben maar dit kon zijn, omdat zij minder uit te staan had gehad geen vrees voor eene schrikkelijke beproe ving drukte als eene nachtmerrie op haar gemoed. Het dienstmeisje was thans trooste- es geworden. Wees niet zoo bedroefd mejuffrouw, zei zo. Ik ben zeker, dat alles terecht za! ko men. Er is iets dat mij dit influistert. Mis schien is hot de Heilige Maagd, die ons be schermd. Ik hoorde een der soldaten zeggen, dat zij ons naar Santa Fé moesten brengen en dat Valerian voor een krijgsraad terecht zou staan. De man noemde het zoo geloof ik. Welnu, wat kan liet gevolg daarvan zijn, om welke reden men hem tor dood zou kun nen veroordoelcn. Paterra ca zijn gevolg mo gen zoo tiranniek zijn als ze willen, hom vermoorden dat durven zij niet. Op liet woord vermoorden sprong Adelia op. De gedachte daaraan maakte haar zoo droevig. (Vervolgt.) Zondag is de Koningin naar Seraing ge weest, om cr het eerste provinciaal arbeiders- huis in le huldigen. Zij was vergezeld dJor gezel Waulers socialistische minister. In zijne redevoering, maakte de minister uen lof der Koningin en herinnerde aan de toewijding en de zelfverloochening van onze vorstin tijdens de lange oorlogsjaren. Hij be dankte de Koningin voor hel belang dal zij stelt in hel welzijn der arbeidende klasse. Op hetzelfde uur verkocht men te Luik en le Seraing het blad La Wallonië Socia-^ liste, i een afkooksel van Le Peuple dat be stuurd wordt door gezel Delvigtie, social!- itisoh volksvertegenwoordiger. In dal blad stond te lezen Den dag dat het proletariaat voldoende zal onderricht zijn. zal het zich niet meer hoesch gaan roepen bij den doortocht van Koninklijke stoeten en zal het de kracht vinden, om Koningen en Ko ninginnen en andere sociale schuimers wan delen te zenden. Diezelfde M. IJelvigne heeft de ontvangst der Koningin bijgewoond en een uur later ontbeet M. Waulers met de Koningin in liet provinciaal hotel te Luik. Le Pniple mag natuurlijk niet in twist ko men met gezel Waulers of met La 11 allonit Socialiste. In zijn verslag over de plechtighe den van Seraing, zegt bij dan ook eenvoudig dat M. Waulers de plechtigheden besloot niet eene indrukwekkende redevoering. Derwijze zijn do gaaien nog eens in de doe ken gelegd. M. Ruzetle, minister van Landbouw, stond een mlervieuw toe aan een dagbladschrijver die hem vroeg hoe het nu met de Vlaamsche Hoogcschool was. Dc minister verklaarde De leden van den ministerraad hebben nogmaals den tekst goedgekeurd van hei wetsvoorstel, voor dool hebbend de oprich ting van Vlaamsche leergangen te Gent. Da kwestie der verdwijning of van hel behoud der Fransche Iloogeschool wordt niet aange raakt. Deze kwestie zul na de verkiezingen van November door 'l nieuwe Parlement worden opgelost. De nieuwe leergangen zullen niet goge- ven worden in de lokalen der bestaande hoogeschool, en zullen ook niet afhangen van den rector der Fransche hoogeschool. Zullen deze cursussen dan rechtstreeks van den minister van'Wetenschappen afhangen Ik uenk het nietde oudste professor kan als rector optreden. Men kan deze cur sussen ietwat vergelijken met de leergangen van boogeronderwijs, welke aan het Instituut St-Louis te Brussel en te Namen zijn opge richt, waar ook cursussen van wijsbegeerte en wetenschappen bestaan. Deze eerste leergangen zullen dus de grondslag vormen der Vlaamsche Hooge school, zooals werd aangekondigd-en in de troonrede van November 1918 en in de gouverneraenteele verklaring van M. Carton de Wiart. Ze zullen geopend worden op 1 October van dit jaar. Heeft de ministerraad boden bet zelfde ont werp goedgekeurd als verleden Maandag Men heeft enkele woorden gewijzigd om meer te doen overeenstemmen met de troonrede van 1918. Een kwestie van woor den on termen. Voor 't overige herhaalde de minister hetgeen hij reeds vroeger heeft medegedeeld en wat onze lezers reeds weten. Wanneer zal hel wetsvoorstel worden inge diend, M. de minister Woensdag. Dan zult ge dus ook kennis hebben van het exposé des motifs even als van den tekst van dc wet. M. Anseelc, minister van openbare wer ken, verkl .arde van zijnen kant dat al do ministers het wetsontwerp geleekend hebben, en dat er geen woord waar is ven eene ge beurlijke miniiterieele krisis. Cronstadt zou opniouw door do opstandelingen genomen zijn Een l'arijsch blad deelt rolgend telegram mede Reval 21 Maart. Cronstadt werd gisteren terug door de opstandelingen bezet. liet revolutionair komiteit is uit Finland terug, gekeord.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1