PASCHEN De Middenstand in de Openeaie Besturen Het VefitondléT Boeren gilden DE FORTUINZOEKERS Dood van Kardinaal Gibbons. In üe Gommissis der vergoedingen Zondag 27 Maart Maandag 28 Maart 1921 Minister Wauters en het index» number van het arrondissement Aalst, EEN COMMUNISTISCHE BEWEGING -V Frankrijk en het Vatikaan Aardlievlngea la Argentinië DE VOLKSSTEM XXVII" JAARGANG NUMMER 73 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 1H«DAQBLAP - 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.53 - Uilgever: J. Van Nup^l-Db Gbnm Publiciteit builen hst Arrondissement Aalst, sicii ta wenden lol bol Ageülschap Uavas.S, Martelaarplein, te ErusaalS, Place de la Bourse, Parijs en ti, Lreatn s Buildings l.ool-or PASCHEN Zon op 8,37, onder 0,13 Tweede Paaichdag Zon op 5,39, onder 6,12 Laatste Kwartier don 30 Pasclmn is het feest der feesten. In het het Martelaarsboek wordt het genoemd de Plechtigheid der plechtigheden. De andere feestdagen staan er mêe in verband, 't zij als voorbereiding 't zij als bekroning. llcl Paaschfeest is zoo gewichtig, omdat het de verjaring is van de luisterrijkste ge- bémte.iis uil Jcsus' leven, liet schitterendste bewijs zijner godheid en tevens het onderpand onzer toekomende verrijzenis. Paschen is eon Hobreeuwsch woord dat voorbijgang beteokenl. Het Paaschfeest der Israëlieten was ingesteld tot gedachtenis hunner verlossing uit Egypte, wanneer de Engel hunne huizen met het bloed van het lam get'eekend, voorbijgingen de eerstgebo renen der Kgyptenarc i doodde. In do nieuwe Wet heeft het feest dor Verrijzenis denzeitden naam behouden, omdat Jesus' Verrijzenis voor ons ook de overgang is van den dood lot hot leven, cn onze ver-' lossing uil dc slavernij des duivels en den eeuwigen dood. Onze zielen worden in den Paaechtijd, dooi de genade der II. II. Sacramenten met God verzoend, en dour het blood van het Lam gCteekend, zoodat de geest der duisternissen op mis geene macht meer heeft. Onze Paschco werd door de Apostelen ingesteld en is, van de eerste tijden, onafge broken cn overal gevierd geworden. De al gemeen? kerkvergadering van Nieren, ten jnre 325, besliste dat in alle landen der wereld hot Paasobfeest gelijkvormig zoude gevierd worden, op den Zondag na den veer tienden dag der' meertsche maan, achter de nachtevening der lente. Bij het aanbreken van dien dag begaven de eerste geloovigen zich ter kerke en com municeerden. Dan hief de priester het Paasch- lied aan cn kuste daarna het beeld van den verrezen Zaligmaker. Dan gaf hij den vrede- zoen aan den aanzienlijkste der vergadering, en deze gaf hem voort aan al de andere man nen. De vrouwen deden insgelijks zoo onder elkander. Degene, die den kus gaf, zegde Jezus- Chrisius is verrezenen die hem ontving, antwoordde: Hij is tcaaiiijh va rezen. Na den dienst gebeurden zulke omhelzingen in de straten, op de velden, binnen de huizen. Dit alles was geene ijdcie plechtigheid; onze voorouders keuden den geest van den gods- diens:; zij namen gewoonlijk deze plechtig heid te baat, om zich met elkander te ver zoenen, en een leven van vrede en lielde te beginnen, om het groot gebod van hunnen goddelijke» meester le bewaarheden Daar- nun zal men erkennen dat gij mijne leerlin gen zijl, indien gij elkander bemint. Dit oud en schoon gebruik bestaat thans nog in Polen. Bij ons blijft vtnï die echt christene gewoonte niets meer over dan de vredewensch, dien de dienaars des Heeren aan elkander doen, in de plechtige kerkdiensten, onmiddelijk vóór de nuttig van het heilig Vlecsclt eu dierbaar Bloed van Jesus. Paschen is voor ons een dag van blijdschap en vreugde, van erkentenis 211 dankzegging. Daarom zingt de II. Kerk, gedurende dien antigenameu tijd, zoo dikmaals het hertver rukkend Alleluia. In den loop des jaars hoort men nog wel liet Alleluia, vooral des zondags, omdat die dag ons 's Heilands Verrijzenis moet herirt neren. Met ons paschen of naderen lot dc HH. Sakramenten omtrent hel Paaschfeest moeten wij allen lisi, alle bedrog, alle huichelarij, alle afgunst cn alle lastertaal afleggen, zooals de Apostel leert. Deze ondeugden, de kleinen onbewust, zouden evenmin mogen gevonden worden onder de christenen, die door de II11. Sakramenten geheiligd zijn. Denken wi^aan de spreuk van J. C Voorwaar, zeg ik u in dien gij u niet beheert, en wordt ais hinderen zult gij het Rijk der Hemelen niet ingaan. Het betaamt dus dat wij, met deze dagen, ons hert van alle ijdelhcden uer wereld af trekken, en cnkelijli de wellusten dos Hemels betrachten, want nu met Christus uit het graf opgestaan te zijn, moet men het hèniclschc en niet het aardsclw zoeken, Verheffen wij dan onze gemoederen tot God, ^edenken wij dat wij niet voor de wereld, maar voor den Hemel geschapen zijn l Zooals men weel, maakt hel ministerie van nijverheid, arbeid, bevoorrading, enz,, om de veertien dagen een index-number op, 't is te zeggeu een middelmatig cijfer dat aangeeft hoeveel het leven thans duurder is dan in 1914. Zonderling i3 het echter, te moeten vast stellen, dat minister Wauters, die toch de grooie baas is in zijn ministerie, voor hel vaststellen van dat fameus index-number overal de hoogste prijzen gaat zoeken. Zoo rekent hij voor de boter, den prijs der boe- renboter, alhoewel ZIJNE boter, ofschoon zij zeer «gezouten» is, toch ecu drietal franken goedkooper is. 'I Is de eerste missing niet van gezel Wau ters en 'lis (0 vreezen dat het ook zijne laatste niet zal zijn. aangesloten bij den Belgischen Boerenbond, zal op Maandag 28 Maart, (2e Paaschdag) een Congres houden te Aalst in den u Volks kring Meuleschettestraat. Te 8 1/2 uur zal de Mis opgedragen wor den in de Sint-Jozefskerk. De vergaderingen zullen om 9 1/2 uur aanvang nemen, hoofdzakelijk voor de be stuurleden der Boerengilden. De anuere leden hebben nochtans ook toegang tot de vergade ring. f Volgende onderwerpen zullen behandeld worden 1. De praktische veeverbetering toegepast aan de tijdsomstandigheden, door M. Si'oen, rijksveearls. Doelmatige vruchtafwisseling, door E. H. Van Olmen, landbouwscheikundige. 3. Grondverbetering. Praktische toepassing, daarvan op de gronden langsheen den Den der, door E. H. Walraevens, landbouwinge nieur 4. Praktische inrichting en werking der Boerengilden, door M. Poiydoor Van Bever, Voorzitter van den arrondissementsbond. In dan namiddag, om 2 uur, voor al de leden der Bocrcngileen van het arrondisse ment. 1. Toepassing der belasting op het inkomen door M. Van Be veren, Provinciaal Opziener bij den Belgischen Boerenbond, 2. Het Godsdicnstig-zcdelijke onzer or nisatie door E. H. Raeymaekers, .bestuurder van den flovenicrsbond. Om 2 uur zullen er ook voor de boerinnen afzonderlijke vergaderingen worden gehou den, in afzonderlijke lokalen van hetzelfde gebouw. Daar zullen behandeld worden 1. Onze Boerinnenbeweging door E. II. Van Olmen, bestuuuder van den Belgischen Boerinnenbond. 2. Landbouwhuislioudondei'wijs door M?j. A. Willems, algcuieene schrijfster van den Bel /ischen Boerinnenbond. Otn 4 uur, algemeene slotvergadering voor Boereu en Boeiinnen. Als spreker zal optreden heer advokaat Brusselmans, die zal handelen over ons Katholiek Vlaamsch Landbouw- programme. J 87 VBRVOtC. Luitenant Mauritius bleef met een sigaar (usechcn de tanden, eenigon tijd in gedach ten verzonken. Of het een vonk van meosch Levendheid was, die in zijn hart opkwam, of dat hij de noodzakelijkheid van dien moord niet inzag, of er in de toekomst gevaar voor hem zelvciWri lag of welke andere reden zijn gemoed bewoog hij was kennelijk gene. gen ora, togen hei vermoorden der gevang© een te adviseer©». Kolonel, zei hij eindelijk, zich op oen familiaire» toon tot zijn superieur wendende. Ik wensch ronduit met u te spreken. Het is in Uw belang en ik hoop dat gij u niet be ïeedigd zult gevoelen, als ik wat vrij in mijn spreken ben. Geef mij verlof, u eene vraag te dóén. Vraag wat gij wilt, gaf de kolonel kortweg teu antwoord. Gij weoicht mejuffrouw Adelia tot vrouw te bekomen Y Paterra Het een hevig- gebrom hoorei), go paard met een leelijken grijnslach, maar gaf geen bepaald antwoord. Alleen knikte hij toestemmend. In dat geval, mijn waarde kolonel, zei de luitenant, op den toon van gemeenzaam heid voortgaande, dan zou ik geloovcn, dat gij hel best uw dool bereiken kunt, door haar liet loven van Valeriaan aan lo bieden. Hoe dat? in DUiTSCHLAND Dc Vossisclic Zeïfung doet opmerken dat het huidig communistisch oproer in Midden Duitscbland beschouwd kan worden als een bewijs, dat er in Duitschiand geen echt rood leger bestaat. De gewapende benden, die thans optreden, bestaan slechts uit elementen die in allerijl rijn bijeengebracht, cn vormen in geenen doele georganiseerde troepen. Van den anderen kant wijst gonoemd blad erop, dat men te Essen en in de plaatsen van de Ruhr voor na Paschen eene communis tische tegenactie voorbereidt. De communis tische bladen van die «treek noodigen de werklieden uit om hulp en bijstand aan hun broeders van Midden Duitschiand le verlee- nen. Dezen morgen zal er eene vergadering plaats hebben. Daarentegen sporen de hoof den der mcerderheidssoeialisien van de streek de werklieden aan, liet gedoe dor communis ten te bestrijden. Te Hamburg is de orde hersteld. Op de werven ia de arbeid hernomen. Te Berlijn houden policiepalroeillen de wacht voor de Ministeries eu de openbare gebouwen. Detachementen veiligheidspolicie doorkruisen met velo's de stad. De Vossischc Zeitung schrijft dat de minis ter en de Rijkspresideni gisteren de moge lijkheid van uitbreiding der communistische onlusten besproken hebben, hoewel men ter dier zake vrij optimistisch gcatemd is. Er zijn nochtans voorzorgsmaatregelen genomen. 't Pruisisch gouvernement is van oordeel, dat de naar Midden van Duitschiand ge zonden policietroepen sterk genoeg zijn, om in die streek de orde te herstellen, cn dat men de hulp dor Reichsw'ehr niet van noo^'e zal hebben. Do Communisten vragen den vresa Magdeburg, 25 Maart. Öfticieel wordt gemeld dat de communistische leiders van Eislcben zich bij den bevelhebber van het garnizoen van Magdeburg begeven hebben ora te vragen dat de vrede zou gesloten wor den io geheel do streek van Mansfeld. De bevelhebber stemde toe onder volgende voorwaarde. De muiters moeien onmiddelijk den strijd staken. Alle wapens en munitiën moeten da delijk ingebracht worden. De muiters die zich daaraan onderwerpen, zullen niet ver ontrust worden. liet werk moei overal her nomen worden De communistische leiders hebben beloofd al hun krachten in te spannen om deze voor waarden te doen aannemen. UIT 'T PROGRAMMA DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GEMEENTEKIEZLNGEN Middenstanders van AalstVelen onder u klagen misschien cn zijn niet tevreden over hunnen toestand in het politieke leven Som migen denken door afscheuring en versnip pering van krachten beter iiunne belangen te dienen. En nochtans, dit is eene grove dwa ling. Gij weet dat in de katholieke partij zoo wel als in de liberale partij plaats is voor cenc vertegenwoordiging van den midden stand. Bij de socialisten is daar natuurlijk geen spraak van, aangezien do verdwijning van den Middenstand een der punten is van het roode Programma Een middenstander die voor do socialisten stemt teekent dus zijn eigen doodvonnis. Die beschouwing daarge laten, is er nochtans eon ander gevaar, welke dc middenstand bedreigt en dat is een afge zonderd, zoo genoemd onpartijdig optreden van enkele middenstanders. Wij gelooven niet, dat die titel onpartijdighoid, een middel is om zekere politieke vrienden vooruit te helpen. Ware dit zoo, dan steken de midden standers, dio het goed meenen,hun eigen vin ger in eigen oog Doch zelfs in hel tegen overgestelde geval is dat optreden niet onpartijdig, aangezien die middenstanders toch hunne eigene belangen beoogen en die zijne eigene belangen bsoogt, is toch niet onpartijdig Wantin 't voorbijgaan gezegd, onpartijdigheid is een leugen, een uithang bord voor Ingelichte» en een begoochelings- middeï voor dezen die met ooglappen gaan op de politieke levensbaan, Nu sta ik u volkomen het recht toe u belangen te verdedigen. Maar nu vraag ik u hoe zult gij het best die belangen dienen Door u af te scheuren van de grooie lijsten? Maar weet 11 niet dal de leuze overal geldt Eendracht maakl macht Door afzonderlijk op te treden verzwakt gij uwe krachten en schaadt gij uwe belangen Want onthoudt zeer wel en prent het 11 goed in het hoofdAS de stemmen gegeven aan de onpartijdig lijst zijn VERLOREN, aangezien het volstrekt onmogelijk is er dón kandidaat van die lijst door te krijgen. 03e sterei» -W*- Baltimore, 24Maart. Kardinaal Gibbons is heden morgen zacht overleden. Z. E. Kardinaal Gibbons is geboren te Baltimore, in het jaar 1831. In 18GS tot bisschop van Richmond gewijd, werd hij in 1877 naar den aarisbissokoppelijken zetel van Baltimore overgeplaatst, en eenigen tijd daarna tot de waardigheid van kardinaal verheven. Laat hem te weten komen, dat hij sterven moet, en dat voor hem geen veront schuldiging te vindon ia of laat hom dit denken, wat op hetzelfde-jicerkomt. Zeg, dat gij en ik hem bij den krijgsrlad, waartoe wij inderdaad de bevoegdheid hebben, ter dood hebben veroordeeld. Bied ham het lo ven aan, in ruil voor zijne toestemming in een huwelijk met Adelia.. Weigort hij, be- proef dan hetzelfde middel bij baar. Dat is hetgeen ik in dit geval zou doen. Bah waartoe zou dat alios dienen Laat Ons aannemen dat ik op die manier de tóestemming van beiden kreeg, zouden ze er dan aan voldoen Al was het zelf onder eed Eenmaal op ouzo bestemming en al was do heel© wereld getuige van zulk eeno overeen komst, zou deze eed zeer gemakkelijk ver nietigd kunnen worden een man kan een paard naar bet water brengen maar twintig lanoters kunnen niet maken dat hot drinkt. In dit geval gaat bet spreekwoord niet op, Paterra, want gij behoeft uw paard niet bij het water le brengen, ten minste niet tot dai van Del Norle. Gij vergeet, dat in liet eerste dorp dat we passeeren moeten-, een en priester is, dio voor een paar dubloenen het huwelijk voltrekken zal. en dat zonder er gens naar to vragen. Verstaat gij mij nu beter, kolonel Y Paterra dacht na over dit voorstel, maar was bij zich zeiven overtuigd, dat hij geen onkel priest c 111 Mexico /OU vinden, die door duizend dubloenen om lo koopen is maar in alle geval hod Mauritius dc zaak in De senatorial commissie van buitenland- sche zaken beeft M. Briand gehoord betrek kelijk het verlangen door hem eergisteren uitgedrukt, aangaande het herin voege bren gen van de ambassade in het Vatikaan. De voorzitter van den raad liet de noodza kelijkheid uitschijnen ebn oplossing aan deze kwestie te geven, die reeds zoo lang han gende is. Hij Het uitschijnen dat niets na' tuurlijker was in deze huidige omstandighe den, dan deze herin voege brengen. De lief- stelling der nonciatuur zou natuurlijk volgen een nieuw licht gesteld. Wat kwaad is er bij, dat Valeriaan blijft leven, zeide de kolonel bij zich zeiven. Het was reedB voldoening genoeg voor zijn wraakzuchtig pemoed hem te kunnen dwingen tot de verleening der toestemming tot een huwelijk mot zijne zus ter, welke belofte dan spoedig door do brui loft gevolgd zou worden. Maar indien hij weigeren mocht en zoo beiden weigeren mochten wat dan vroeg hij zijn adjudant. Dan kunt gij noch uw idee van hom voor den krijgsraad te brengen, uitvoeren. Maar bet kan geen kwaad, het andere plan eerst te beproeven. Ik zal het beproeven, zei Paterra, van zijn veldstoel opspringende en naar de ope ning van de tent gaande. Gij hebt gelijk lui tenant, 't is een nieuwe pees op den boog en misschien de beste. Ik zal onverwijld do proef nemen. Paalt hot, welnu dan zal voor morgen vroeg, de zon gindsche klip beschijnt, de hardnekkige schoone baren broeder kwijt zijn. Dit gezegd hebbende, liep hij haastig uit de tent, vast besloten liet gedwongen huwe lijk aan ta gaan, of in plaats daarvan, den dood van Valeriaan le beveleo. Na uit de tent gegaan to zijn, bleef Pa terra oeuigen tijd in gedachten staan, otn te overleggen wat hij doen zou. Hot door Man- ritius voorgestelde plan scheen uitvoerbaar genoeg. Kon hij slechts door geweld de toestemming bekomen zooals hot voorstel luidde, dan zou het niet moeielük zijn de men zuilen dus ïen goede komen aan de gezworen vijanden doe* burgerij da SOCIALISTEN» Men vergete het nietdie eenige stemmen zullen misschien voldoende zijn om aan katholieken een zetel, wsarvan mis schien de meerderheid ïra den gemeenteraad kan af- Stangen te doan VERUEZEN. Wij kennen de burgerij van Aalst te goed. om maar een oogenbiik te denken, dat zij aan zulk verdeelmgswork zou medehelpen. En nu welke partij verdedigt het best uwe belangen Voor katholieken is het klaar. Katholieke middenstander, niet alleen als katholiek, maar ook als middenstander, zuï- gij het als een plicht aanzien voor de katho lieken te stemmen. Uw stand is daar verte genwoordigd 1 Wat wilt 11 meer Overigens met te stemmen voor de liberalen, verminde ren uwe kansen van vertegenwoordiging cn verdediging uwer belangen, want de liberale partij is stervendo. De strijd gaat dus tusschen katholieken en socialisten. Zoo gij nu deel wilt hebben in de openbare besturen, zoo gij daar wilt zien mannen zetelen die u aandeel zullen geven in het medebestuur der stad, zoo gij ook mede door handel en nijverheid aan de voorzie ning der stad wilt bedeeligen-, dan hoeft 0 geen tweemaal te denken, waar gij het puntje zult zwart maken. Helstaat immers klaar eu vast voor uwe oogen, als een paal boven wa ter, dat uwe belangen in elk geval, en als katholiek noodzakelijk en als middenstander evenzeer, het best en met de meeste kans ran welslagen zullen verdedigd worden door tö stemmen op de grooto katholieke lijst. Du» geen oogeoverbiinding U niet laten mislei den door misnoegdheidOneenigheid zou u schaden cn als katholiek en als middenstan der! Vooruit dan voor de eenige steunpilaar van den middenstand De katholieke partij 1 Iwein. Het antwoord op de Duitsche nota Het Algemeen Secretariaat der Kommissie voor Schadevergoeding beeft aan de «Kriegs las ten-Kom mission» een antwoord gezonden, waarin wij het volgendo aanstippen Volgens de termen van het Verdrag van Versailles heeft alleen de Kommissie voor Schadevergoeding hei recht, de waarde van Duitschlands leveringen en prestaties vast le stellen. Aan hetzelfde Verdrag ontleent de Kom missie voor Schadevergoeding het recht om te bepalen, welke leveringen, tol-nu-toe gedaan, kunnen worden gebracht in minde - ring op de 20 milliard mark goud, bedoeld hij artikel 235. Besluitin ieder geval moet hot totaal be drag van 20 milliard mark goud, bedoeld bij artikel 235, vóór 1 Mei betaald worden. De tekst is imperatief, en de niet-uitvoering kan sanction uitlokken. Door te weigeren, op 22 Maart een mil liard mark goud te betalen, is Duitschiand in gebreke gebleven, aan zijne verbintenissen en verplichtingen le voldoen van welk verzuim den belanghebbenden Mogendheden onverwijld mededeeling gedaan zal worden. Volgens latere berichten zou te Berlijn onmiddelijk 11a ontvangst dezer nota een ka binetsraad plaats gehad hebben om eene nieuwe antwoordnota op te stellen even weigerend als do eerste. Uit Mendoza wordt gemeld, dat Vrijdag om 5 ure 15 eene aardbeving gevoeld werd te Gosla-Aranga en le Laval Ie.' Zij veroorzaakte enkele schade. Het Grieksch offensief in Smyrna Athene, 25 Ma u t. De bevelhebber der troepen op hel front van Smyrna seint, dat in den sector van Oessak de Griek sche aan val begonnen is. De Grieksche troepen hebben de linie Athatkcniranaz, 30 kilometer ten Oosten van Oessak bezet. In den sector van Broesse zijn de troepen de rivier Gaclos overgo:rokken en hebben de linie Hassam-Pacha tot Yenisheir bezet. De bevelhebber voegt er bij, dat men bij een verkenning met vliegtuigen heeft gezien, dat de Turken in wanorde de vlucht nemen. Constantinopel, 25 Maart. Volgens een Grieksch legerbericht zouden de Grieksche troepen reeds in beide sektors 20 kilometer® vooruitgerukt zijn. Do Khemalislen weigeren te strijden en trekken zich maar steeds ach teruit. Volgens Ottomaansche berichten uit Aoa- tolie hebben de Grieken echter eene duchtige klopping gekregen inden sekfor van Broussa. De Grieken zouden namelijk 1700 gevange nen'en een twintigtal kanonnen iii handen der Turken gelaten te l ebben. zaak te bekrachtigen, voordat er zich eonig bezwaar kon opdoen. De pastoor zou aan mijn wil moeten gehoorzamen, meer dan de kerk toeliet. Door hem mochten zoo mi» verzet als gemoedsbezwaren geopperd wor den, tegen de voltrekking der huwelijks plechtigheid, hoe vreemd of verdacht de om standigheden hem ook moohten toeschijnen. Zoo redeneerde de dwaze, door blindheid geslagen Paterra. Maar er waren nog andere punten, die zijne aandacht verdienden, voordat de zaak verder werd op touw gezet. Hei escorte lau- ciers moest er niet te veel van te weten ko men. Hier waren er negen, allen echte moordenaars en in dit geval met een gevoel van kameraadschap jegens hun opperhoofd bezield. Niet een onder hen, die niet de eene of andore misdaad gepleegd, en meer dan eens zijne ziel met blood bevlekt bad. Dit was niet vreemd in eeu Mexikaanscb sol daat, ja, indien lijd was het zelfs niet zeld zaam bij de officieren. Bij het uitrukken had Paterra zijne af- deeling gekozen, met het eog op omstandig heden van noodloltigen aard, waaraan hij toen reeds dacht. Niettegenstaande hunne bloeddorstigheid, wilde hij niet dat, al wa ren rij altijd gereed om hem in elke bloedige daad te gehoorzamen, zij zijnen lallen aanval iu dat geval konden doorgronden. Had iiij hun bevolen, de drie gera: genen neer te schieten of op le hangen, zij zouden, mei de woede van losgelaten bi .ódhouden aan wie ecu wroedo jacht veroorloofd wordt, gehoor zaamd hebban. Niets beleite, dat de gevan genen Ier dood werden gebracht, onder voor wendsel van eene veroordeeling door eau krijgsraad of zelfs op eigen gezag van den bevelvoorenden officier. Paterra behoefde dus zelf den rol van moordenaar niet op ziek le nemen. Pistool noch dolk waren noodig eene volle lading uit dc karabijn moest het werk verrichten Het voorwendsel van vaderlandsliefde stond tegenover dc straf vao laodsverraad. Dit zou de voorgewende reden zijn. Zij moesten onmogelijk kunnen hooreu, hetgeen nu tusschen hun kolonel en zijn ad judant, als voorspel van hetgeen zou kunnen volgen, besproken was. Ook moesten zij dit niet eens kunnen vermoeden, en daarom op eenigen afstand van het kamp gebonden worden. Hiervoor was wel een voorwendsel te vinden, vooral dooreen man vol lislen en bedrog. Het lag voor de hand. 'Wachtmeester! riep hij den militair toe, die het onmiddelijk gezag over den troep had, kom eens hier. De onderollicior stond onverwijld voor hem, en wachtte stilzwijgend de orders af. De Indiaan, die gij daar ziet, vervolgde de kolonel, op den boodschapper, die wei nig bij dc militairen bekend was, w ijzende, was op weg met een zending aan mij, iu gezelschap van eeu andor. Toen zij over de Pecos trokken w'erd zijn makker door den stroom meegovoord. Hij kan verdronken - zijn, misschien is hij dut niet. (Yervolgt.i

De Volksstem | 1921 | | pagina 1