KiezersVerdedigt de epeebare zedelijkheid kandidaten Aan de katholieke leden DE FORTUINZOEKERS Oe fiioonJaanslao op M. Dato Dinsdag O April 4 )21 KATHOLIEKE PARTIJ GEMEENTEKIEZINGEN Alle KATHOLIEKEN stemmen van hoven op Onparlijiiip Middenstandsbond uit vonmiiT van 24 Maart, in een artikel over Aalst Overweegt cn oordeelt Nlouwe verplichtingen voor de handelaars Neg de staatsgreep tier Habsburgors OE COMMUNISTISCHE BEWEGING 1 11 -""T" DE VOLKSSTEM XXVII* JAARGANG NUMMER 79 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel', lil 13^\.C3-ES1"_£,^33 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffel-De Qbnbt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wooden tot liet Agentschap H avab,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place do la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 H. Julim Zonop5,20, onder G.ïï Nieuwe Maan den 7 DER VOOR DE VAN 24 APRIL 1921 DE HERT Felix Burgemeester IdOYERSOEN Komaan Oad-vollcsvert. Scliepene v. Financiën DESMEI Louis Electriekbewerker DE VALKENEE Pt Valerv Sck-pene van Openbare Werken de BEi HUNE Louis Baron Oud-volks vertegen w. Gemeen ter aadsl VAN GEERT Alfred Schrijnwerker DANCKAERT Emiel Landbouwer MERTENS Albert Handelaar CALLEBAUT Frans Werkman, Oud-strijder MERTENS Arthur Geneesheer, Oud-strijder it AöTlAENS Alfons Wever VAN DEN STEEN Bdouard Gemeenteraadslid HUxLEBROËCK Leon Winkelier DE VULDERFran Landbouwer VA N SCIID YLEN B E R GII Georgt s Lederbewerker VAN MOLLE Fiorelle Riemenfabrikant VAN GYSEGEM Raymond Landbouwer MUYLAERT Christine estuurlid d. Vrouwenafd. Vrije ourg MATH IEU Jozef Stof bewerker EEMAN Etienne Nij veraar QUYNTYN Alfons Landbouwer BOSTELLS Eugeen Sehepene van Onderwij SCHELFHOUT Jules Geneesheer lleil kop. Wachtwoord. 93 VERVOLG. Had er nog eenig onzekerheid bestaan, zij hield op, toen zij, van de plaats waar zij lot dusver gelegen hadden, weggesleept en te gen de twee hoornen werden, terwijl de lanciers, met de earabijn in de hand, zich in hel gelid schaarden. De speurhonden. Dc speurhonden, het spoor der kleinere 'roep lanciers op den oever der Pecos vol gende, maakten allen mogelijken spoed. De twee vriendon Klapdorper en August Kom men zette hen nu en dan lot spoed aan, het geen voortsproot uit hunne onrust, en hunne vrees, dat de hun dierbare personen in liet grootste gevaar verkeerden. Om een vijand gelijk Paterra te vervolgen, hadden de Texanen evenwel geene aansporing noodig. De paarden der cavaleristen waren beslagen, en de slorra, die kort geleden over de vlakte gewoed en die met alroomen regen was ver gezeld geweest, had de vroegere sporen toen uitgewischt en een blanke vlakte achterge laten, waarop de versche hoefslagen niet alleen konden gevonden worden, maar dui delijk zichtbaar waren niets was dus go- makkelijker dan het spoor der lanciers to volgen. Het vernuft van den gids Nomtnon 8n andere ervaren .prairiebewoners behoefde clu3 niet meer op de proef gesleld te worden, zoodat de Texauen zoo snel voortreden als hunne paarden vermochten. Het was duidelijk, dat de vervolgde partij pen moeite had gedaan om haar spoor on- De Middenstanders hadden eenige weken geleden een schrij ven gericht aan de verschillige partijen, hen vragende verbond te willen sluiten tegenover de so cialisten, hun sJgemsen wij and, voegden zij erbij. Op dit voorstel is niet ingegaan gewor den en hierin hebben zij het mid del gevonden om al9ee:i ten strijde te trekken. Hun algemeen vijand van vroeger, zullen zij s!eor hunne dosn^ijze nu in de fcand weaken, want ge zien de socialisten in onze stad de sterkste partij zijn, zsaSüen wij voorzeker HIERDOOR een zeïeS mesc hebben. Ten einde inning van vermelde taks te verzekeren, zijn de handelaren verplicht, op straf van een boet van 500 fr. 1. Een factuurboek (ontvangst) bij te hou den, waarop al de aankoopfacturen ingeteo- kend staan, naarmate men de goederen ont vangt 2. Een tweede factuurboek (uitgang) of een ander register, waarin de facturen wor den gecopieerd alvorens ze worden uitgezon den. Tusschen handelaren is do factuur ver plichtend voor aile overdracht va 11 goederen. Dc kooper rnoet aan den verkooper, wanneer hij in '1 klein koopt kenbaar maken of hij zinnens is hei gekochte voort te verkoopen. Het ontwerp behelst nog een gansche reeks voorschriften en bepalingen, doch in bovenstaande hebban wc zoo getrouw moge lijk de kern ervan weergegeven. Een schrijven van Karei van Habsburg aan Horthy. Berlijn, 3 April. Uit Boedapest wordt aan de Vossische Zeilung gemeld, dat volgens berichten uit Sleinamanger Karei zich lang heeft verzet, alvorens erin toe te stemmen Hongarie to verlaten. Hij zal in eon brief aan Horthy zijn principeel standpunt nogmaals uiteenzetten. Iti dit schrijven zal hij verklaren dat hij het land verlaat, omdat hij heelt ingezien, dat het hoogste belang van het land dit voor het oogenblik verlangt. Hij beschouwt zich zelf nog steeds als rechtmatig Koning van Hongarie en behoudt zich het recht voor op een later tijdstip den troon weer te bestijgen. In den brief wordt ten slotte de benoeming kenbaar temaken. Waarom zouden zij dat gedaan hebben Paterra kon niet vermoe den, dat hij achtervolgd werd en nog veal minder dat een vijand zoo door gevreesd, hem op de hielen zat. Hij had het wel wal vreemd gevonden, dat de korporaal en de twee lanciers, die hij teruggezonden had, om den verraderlijken Mattheus te' halen, hem niet vroeger ingehaald hadden. Toch was dit voor hem geen reden, om aan on raad te donken zij konden wel opgehouden zijn, omdat de man zich vorborgen hield of om een andere reden. Misschien had de storm hen verplicht een omweg te maken of hen in de vallei opge sloten. Dit wa3 het waarschijnlijkst, daar hij zich herinnerde, van Mattheus in zijne topografische beschrijving van de vallei, te hebben hooren verhalen dat de familie Vale riaan door hoogen vloed verscheidene dagen genoodzaakt word, daar te blijven. Naar alle waarschijnlijkheid, was hot deze omstandigheid, die den korporaal en de twee lanciers belet hadden, zich vroeger hij hunne makkers te voegen. Maar zij zouden gemakkelijk het spoor van den troep vinden en de grootere afdèeling volgc-n. Had de kolonel der lanciers, toen hij deze verwachtingen koesterde, den waren staat van zaken gekend en kunnen veronderstellen dat het drietal krijgslieden, in plaats van naar Albuquerque te gaan, op dat oogen blik aan de takken van een Pecanboorn hin gen, dan zou hij voorzichtiger geweest zijn op den weg, waarop hij zich bevond en be ter gezorgd bobben, geen kenbaar spoor acbler ie lateu. De speurhonden reden vlug over den wegl van Horthv tot gouverneur van Hongarie bekrachtigd. Karei was eerst van plan een oproep tol het volk te richten. Hij heoft echter van dit plan afgezien, omdat ile eerste minister, Teleki niet geneigd was de oproep mede te onderteekenen. Een verklaring van Teioki Boedapest, 3 April - Dc Hongaarscho eerste minister verklaarde aan bnitenlandsche dagbladschrijvers 0. m. het volgende In het buitenland deden omtrent het avon tuur van den ex-koning van Hongarie de wildste geruchten de ronde. Men sprak over aanhoudingen op groote schaal, troepenbe wegingen, verklaringen van trouw, die door verschillende troepenafdeelingen afgelegd zouden zijn, enz. Deze geruchten zijn echter geheel onge grond. In het land Jheersclit <e meest vol maakte orde, en de regeering heeft het gezag volkomen in handen. De partijen van de Nationale Vergadering hebben eenstemmig de maatregelen der regeering goedgekeurd en het Huis heeft zijn volkomen vertrouwen aan het kabinet gegevpn. De krijgstucht in het Kongaarsche ieger is geen oogenblik verstoord. Er is niet de minste aanleiding om binnftnlandschc of bnitenlandsche verwikke lingen te vreezen. Opzienbarende aanhouding in Oostenrijk. Weenen, 3 AprilNaar het Neue Wiener Tageblalt meldt, is de aanvoerder van hel Oostenrijksche legioen in Hongarije, major Schaidlc, tijdens een bezoek, dat hij aan fa milieleden in de nabijheid van Weenen bracht, aangehouden geworden. Hij is dc leider van dc monarchistische organisatie, die het her stel van de Habsbargers in Oostenrijk tracht te bewerken. Er zal tegen hem een gerech telijke vervolging wegens hoogverraad wor den ingesteld. Karei I zou zisk zijn De bladen hebben van goed ingelichte zijde vernomen, dat het vertrek van Karei I dat gisteren avond plaats gehad zou hebben, uitgesteld is. De reden van dit uitstel zija nog onbekend. Hier verluidt, dat volgens een nieuw be sluit, de terugreis naar Zwitserland niet over Oostenrijk, maar over Italië plaats zou heb- Andere berichten zeggen, dal bij niet weer naar Zwitserland zal gaan, maar naar Spanje. Graaf Erdvedy, die in 't geheim van Ivarel's reis was, wordt jiit Hongarie verbannen, zijn huis werd opgevorderd. Kanselier Mayr had een onderhoud met de vertegenwoordigers der Entente over de terugreis van den gewezen keizer. Volgens telegrammen uit Sleinamanger is de gewezen keizer ziek gevallen hij ligt met eene keelontsteking lc bed. In alle geval hij is nog niet vertrokken uit Hongarie. Volgens'AVhc Freie Pr esse vertrekt hij evenwel dezen nacht. UIT 'T PROGRAMMA DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GEMEENTEKIEZ1S9É» Nog aanSioudingan. Te Port Bon werd de Spanjaard Pedro Peix aangehouden beschuldigd van net geven van de eenzelvigheidspapieren aan de moor denaars van Dato, die hen toelieten de side car te koopen waarvan zij op don dag der moord gebruik maakten. Tc Puigcerva bij de Franscbc grens werd een kerel aangehouden wiens eenzelvigheid niet kon vastgesteld worden en die in denzelf den moordaanslag betrokken zou wezen. Hij werd naar Barcelona en Madrid gezonden. verhéugd, dat het spoor naarmate zij vor derden, duidelijker werd want zij reisden bijna tweemaal zoo vlug als zij, die hun vooruit waren. Plotseling hielden zij stil, op het gezicht van het lijk eens mans, dat hier aan den oever van de rivier de Pecos lag, waar het kennelijk door het water aangespoeld was. Daar dicht bij l?g oen dood muildier. Een zestal wendden hunne paarden naar den oever om het lichaam, dat hun aantrok, van nabij te zien. Overal is zoo iels het on derwerp van zeker onderzoek, maar in de prairie kan hol een middel worden, om op het rechte spoor te komen, of tot eene waar schuwing voor eon gevaarlijken weg strek ken. Terwijl het zestal, dat naar heneden reed, op de plaats aankwam, bleven do anderen hunne terugkomst afwnohton. August Nommen beboerde onder hen die op het onderzoek van mensch en beest uit gegaan waren. Hot lijk was van een Indiaan, maar van een, die niet lot de brave Indianen of oorlogzuchtige stammen behoorde. Ge kleed in een witten wollen talma met een grof katoenen hemd een korte broek van schapenleder, die even over de knie reikte en ruwe ruigharige voetzolen, deden het lijk ook kennen als een van de tam geworden inboorlingen. Er waren noch bij den man, noch hij het beest, sporen van een gcwelddadigen dood te ontdekken. De zaak was duidelijk hot waren drenkelingen en do gezwollen stroom, die schuimend voortstoof, strekte ten be wijze, hoe het gebeurd was. Aan de klecrca van dön man waren geen Ergaat over stad en land eon stroom van zedeloosheid; er stormt eon plo zierjacht voorbij waarbij men denken zou alsof bet bestaan bij don dood werd afgesloten. Tegen al die laag menscheiijke en hcidenscho uitspattin gen moet worden ingegaan, zoo men ons volk en onze kinderen gaaf en gezond wil houden. Zooals in bet on derwijs, zoo komen bier onpartijdig heid en neutraliteit niet van pas. Men verdedigt zijn geloof en do zedeleer die er uit volgt niet alleen in buis maar ook in het openbaar loven en zoo men die niet verdedigt, dan ver zaakt men aan zijn gelool en aan de zedelijkheid, die niet alleen privaat zaak, maar ook een zaak is van open baar belang Wie is immers in bet politieke le ven, zoowel als op ander gebied on partijdig of neutraal? Niemand!... Dat zijn slagwoorden, die den opper- vlakkigen kiezer kunnen beïnvloeden maar die voor nadenkenden beteekent: strijd tegen alles wat niet met do be- iangon cn inzichten van zoogezegde neutralen overeenkomt. Door de daad zelf geven die mensehen bun eigen neutraliteit en onpartijdigheid op Brave snullen zijn daarmee to pakken, maar geen voorgelichte kiezers. Nu wij weten sedert lang dat liberalen en vooral socialisten komen aandraven in hunne dagbladen, in hunne kinema- vertooningon, in hunne openbare wor sting, met allerhande vleselijkheden, welke bet huwelijk beschimpen, on noemelijke praktijken onder bot wer kersvolk verspreiden en bet verderf rondstrooien overal waar er een roode vlag uitsteekt Overigens, bet socia lisme houdt erover zedelijkheid spe ciale begrippen op na, welke de jeugd noodzakelijk naar bet verderf voeren in CUITSCKLANO Hevig gevecht. 18 dooden, 40 gekwetsten. BERLIJN. 2 April.In Midden-Duilsch. land, hebben Ihans slechts nu en dan lokale ongeregeldheden plaats. lil de streek Geisel heeft eehter een lievig gevecht plaats gehad tusschen comniunisti. sche benden en politiemachten. Deze laatste die de streek van de oproerlingen enj roovers wilden zuiv.eren, gingen tol den aanval over. Van beide kanten knalde weldra een hevig geweervuur, 18 communisten werden gedood on rond de 40 gewond de andere sloegen op de vlucht, 18 gevangenen, 5 machiengeveren, 150 geweren en munitie achterlatend. Oe Belgische troepen treden op. Dooden en gekwetsten. MAINZ, 2 April. Een conllikt is ont- Want Haar bet socialisme geen Gods dienst erkent, waarop zouden ze Steu nen om hunne zedelijkheid te süvoa en waarom zouden ze zich om open bare zedelijkheid bekommeren. Overigens ais de socialisten zooais Bobel en Liebkneckt beweren dat zin- nolijke lieldedo eenigogrondslagisvan bot huwelijk, dan moeten wij ons niet verwonderen om de socialistische thoorie van vrije liefde, van kinder beperking, van allerhande uitspattin gen die door bet socialisme worden veroorzaakt en bet openbare leven bederven. Daarom, chrislene ouders, wilt gij dat do oogert uwer binders niet ont remd wordendoor schandige tooneelon wilt gij uw boogsto plicht in de maat schappij hooghouden, zorgt dat stra ten, uitstallingen, vertooningen of vor- gaderingen in uwe stad niet door zedeloosheid worden overstroomd on bevuild, opdat uwo kinderen niot be dorven zouden huiswaarts keerert, opdat hunne slechte driften ontvlamd door ondeugende vertuoningen hen niet tot wandaden leidon zouden. En daarom, is bet u klaar voor wis gij uwe stem bij de gemeontekiezingan moot uitbrengen gij zult stommen voor de katholieke partij, die in haai programma, u gezonde volksontwik keling, deftig verzeten aangenarno on opbeurende verlustigingsgelegonbeden belooft. Indien do traditie uwer vaderstad u aan bet harte ligt, indien gij wilt medewerken tot bet bestrijden der openbare zodeioosbeid, indien gij nog ictsgovoelt voor deftigheid en eerbaar heid, stemt dan volgons uw geweten, uit overtuiging voor de katholieks lijst. IWEIN. staan tusschen Belgische troepen en com munisten der mijn Hij n-Pruissen van Mors. De Belgische troepen hebben gebruik gemaakt van hunne wapens. Er zouden dooden en gekwetsten gevallen, zijn. Bevestiging BRUSSEL, 2 April. Men verklaart uif vertrouwbare bron dat het bericht uit Mains, betrekkelijk een conflict tusschen Belgisch! troepen en communistische oproerlingen juist is, doch men kan nog geene bijzonder* heden mededeelen. Bloedige botsingen te Moërs. 3 dood8n 27 gekwetsten. BRUSSEL, 2 April. Volgende berich* ten worden medegedeeld betrekkelijk dt gebeurtenisseg van Moërs Botsingen hebben in de streek van Moërs op den linker Rijnoever plaats gehad, tus schen niel-communistische arbeiders en com munistische arbeiders en communistisch® oproerlingen. teokenen van moord of roof te bespouren. Toen zijne zakken het binnenste buiten wer den gekeerd bevatten die slechts zaken, welke men bij een lammen Indiaan gewoon lijk aantreft. Slechts eene zaak kwam den onderzoekers voor, niet bij hem 't huis te hooien een vel papier gevouwen en met lak gezegeld. Het was door het water door trokken en gevlekt. Maar het adres kon toch gelezen worden. Toen zij hel zegel verbroken hadden en moeite deden om het adres te lezen, vonden zij zich allen teleurgesteld. Zij konden er geen woord van verstaan, want het was ge schreven in eene taal, die voor allen een gesloten boek was. Zonder te dralen spoeden allen zicli naar hunne makkers. Bij de Texanen komende, overhandigde iiij den brief aan Klapdorper, die hem eerst las en toen luid vertaalde. Hij luido dus Vriend cn bondgenoot, zoodra gij de zen ontvangt, deel van den inhoud mede aan het opperhoofd. Zeg hem, dat ik hom aan do Maino-kreek wensch to zien, op de zelfde plaats, als den vorigen keer en dat hij twintig of dertig van zijne beschilderde dui vels moet meebrongen. JUit klein gelal zal wel genoeg zijo, vut het is niet te doen, om te vechten of in gevaar te loopen. Komt gij ook medo. Gij zult mij gekampeerd vin den inet oen kleine troop, een paar vrouwen en twee paar mannelijke gevangenen. Met de vrouwen behoeft gij u niet te bemoeien. Gij l.ebt met de mannen te doen, en wel het volgende Chargeer op het kamp zoodra gij het vindt laat de roodhuiden den oorlogs kreet aanheffen en met zwaaiende speeren voortrijden. O'j zult geen tegenweor out- moeten. Onze twee gevangenen, die vastge bonden zullen zijn, kunnen met ons niet vluchten. Wat met hen aangevangen moet worden, is de hoofdzaak, inderdaad 't eeuige en geheelo spel. Zeg aan het opperhoofd, dat zij op de plaats zelve afgemaakt moeten worden. Zie hierop zelf toe en ik zal zorgen, dat gij goed beloond wordt. Nadat de Texanen den inhoud van dezen lagen brief hadden loeren kennen, stee de reeds genoeg gespannen woedo der speur honden ten top en zocht voor een wijl luoht in de verschrikkelijkste bedreigingen en verwenschingcn. Alhoewel er geen naam onder het helsche manifest stond, wa® er niet aan te twijfelen wie de schrijver was. De omstandigheden wezen yoor hen duidelijk de bloeddorstige kolonel Paterra aan, de zelfde man die zij vervolgden, Maar wie was het opperhoofd, de man aan wien do brief was Zijn naam stond niet leesbaar op den omslag. Een woest geschreeuw steeg gelijktijdig uit den boelen troep op, toen zij den rene gaat aanzagen, die hun steeds als gevangene Tergezclde. De ellendeling werd bleek, als of all( bloed op eons uit zijne aderen gevloeid waa, en zonder dat hij den juisten inhoud van den brief kende, kon hij het in aller oogen, dia nijdig op hem gericht waren, laten, dat zijn laaatsie uur gekomen waa. Zij twijfelden niet langer aan wie do brief gericht was au, kondon de reden der nietbezorging deukotr. Do renegaat had zijn naam doen kouneiu, niot, denkende, dat tlszo betoekenis de oorzaak van zijn ter doodveroordeeling zou kunnen ty er volgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1