BE FORTUINZOEKERS Over Beroepsonderwijs 's Lands Ëiiancieels tosstand Hst doficlet fisr IJzereawegsn Os kwestie der vergoedingen- Donderdag April 1921 Aan alle Staatswerklieden en Bedienden BEKENTENISSEN iHiiifdisiis van Ld: Belangrijke verklaringen van U. Brlsnl in den Fransciien Senaat. Buitsciilaed moet tegen wil en dank betalen. De opperste strijd nakend DE VOLKSSTEM XXVII* JAARGANG NUMMER 81 Kerkstraat, 9 ea 22, Aalst.— Tel. 114— DiLGrBLA.D 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffel-De Qbnpt Pubficltelt buiten het Arrondissement Aalst, ziclt te weiulsn lot bel Agentschap I1avas,S, Mnrtelaarplein, te BrusselS, Placa de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Rondros - -1 H. Sixtus Zonop5,17, onder G,25 Nieuwe Maan den 7 Wat het vrouwelijk beroepsonderwijs betreft, waarvan ik alleen goed op de hoogte benden waartoe, ik mij bij bet behan delen van de inwendige organisatie wil bepalen, er zijn gedurende de laatste tien bron, aanzienlijke vorderingen vast testel len. De ijverige Algemeene Opziener, den, heer Waulers en twee oflicieele met het vak verlrouwdo Opziensters werden voor dien lijd benoemd en beijverden zich om den goeden smaak bij onderwijzers en leerlingen te ont wikkelen, en juiste beginselen aangaande het paironenknippen ea het aanpassen te verspreiden. Al meer en meer werd reken schap gehouden met de eischea van handel en nijverheid, zoo werd ernaar gestreefd, de leerlingen van het eerste en het tweede stu diejaar tot uitmuntende halve werksters, die van het derde en het vierde studiejaar, lot volle werksters op te leiden. Een vijfde en soms zesde studiejaar be reidt do leerlingen voor tot bet persponlljk uitoefenen van het vak of tot het ambt van leerares in beroepsonderwijs. Met het oog op de toekomst van dit zoo belangrijk onderwijs werd van wege het Ministerie van Arbeid, Nijverheid en Bevoor rading gelet op de voortreffelijke opleiding van beroepsleeraressen. Door het uitoefenen van het vak, het ont leden van allo verschenen modevormen, het verzinnen of afleiden van patronen, door monteer- en dra peeroefeningen, boroepstee- kenen, opvoedkunde, methodeleer en vak onderwijs bereiden de toekomstige leeraressen zich voor tol hare belangrijke zending in onze beste beroepsscholen mag hare ontwik keling op pedagogisch gebied wedijveren met die der leerlingen van elke normaal school. Geen wonder, want vooraleer zij een bo- kwaamheidsdiploma behaalt, moet de toe komstige vakleerares drie moeilijke proeven ondergaan, ook is het aantal der volharden den zeer gcfing, vele beroepsscholen kunnen die moeilijke taak niet volvoeren en bieden bijna nooit leerlingen aan voor die examens heel goede beroepsscholen leiden cr twee, drio, ten hoogste lion op per jaar. Gezien de groote behoefte aan beroeps leeraressen, heeft de Provincie Oost-Vlaan- deren wekelijksche normaalleergangen in het berocpsleekenen, bet patroiienknippen, liét kleermaken en de pédagogie ingericht. Die leergangen worden met veel geestdrift bezocht en menige leerling levert heel prac- tisch werk. Zijn de beroepsscholen voor geen verbete ring vatbaar en levert de daar gevolgde leer wijze geen bezwaren op In de vakscholen heeft men tot bijzonder doel uiterst verzorgd werk ie verrichten, pf het confeetionneeren in sommige scholen snel genoeg vooruitgaat, kan betwijfeld worden. Daarenboven, de leerlingen der beroeps- school kunnen zich moeilijk aan de levens wijze van oen werkhuis gewennen. Wie zal nochtans betwijfelen dat een leerling veel kan leeren bij een goede vakman, wat de rasse uitvoering, de smaak en de praktijk van bet ambacht betreft. Daar de verdeeling van don arbeid op de beroepsschool niet toegepast wordt, kunnen de daar opgeleide werksters minder dienst bewijzen op het werkhuis waar een gespecialiseerde en snelle opbrengst geeiseht wordt. Uit dien hoofde worden zij in het begin weinig gewaardeerd, en voortdurend gekweld door de patronen. Konden deze wat geduld hebben, ze zouden ronder twijfel het voordeel van de algemeene 95 VERVOLG. Eij had haast, om de plaats (e verlaten, om elders eene wraak to koeleo, die hij nog sterk geveelde. Want de genoegens, waar mede hij Valeriaan tot don dood doemde, konden op verre na niet vergeleken worden, met den hovigen haat, dien hij toedroeg aan hein, die hem die leclijke veeg over den wang gegeven had. Nu hij wist, dal die man, niet alleen zijn overwinnaar in het strijdperk maar ook in liefde was nu hij er in ge slaagd was, hem te vallen en vergelding te erlangen, kon zijne ziel, overgegeven aan die gedachte, geeu uitstel dalden. Alleen om tijd te winnen, had hij aan zijn volk order gegeven, om hun avondeten met spoed en in stilte te gebruiken. Zijne bevelen werden altijd letterlijk uit gevoerd. Zij, die ze kregen, wisten, dat de minste ongehoorzaamheid, met eau kogel door den kop gelraft worden. Is alles klaar, wachtmeester, vroeg hij toen deze zich aanmeldde. Alles is klaar, was het antwoagi» De kolonel der lanciers stapte uit do ten!, gevolgd door zijn adjudant, terwijl de on derofficier zich op den rechter vleugel van het gelid der lanciers plaatste. Geeft acht was het kommando, dat door Paierra met eene gesmoorde slem, maar luid genoeg gegeven werd, om door het dotachement, dat vuren moest, gehoord te worden. Legt aan De karabijnen werden aangolegd. beroepsvorming der bedoelde oud-leerlingen kunnen schatten en inzien hoe deze, door hare nauwkeurigheid in het werk en haar begrip van teekenen en symetrie, vatbaar zijn voor een uitstekende ontwikkeling. De weinig minzame bejegening, vanwege de patronen, heeft lot gevolg, dat de leerlin gen der beroepsscholen weinig genoegen scheppen in het leven op het werkhuis. Voe ge» wij daarbij dat zij soms wat verwend zijn door het aangenaam, gevarieerd regiem, dat op de onderwijsgestichten in voege is. De rooster op de beroepschool is zeer afwisselend: de snij- pas-en mouleerlessen, het handwerk, de studie volgen elkaar zoodanig dat de leer lingen zelden onderhevig zijn aan overspan ning. Op het werkhuis echter, leven de werkmeisjes vaak onder hoogen druk, daar heerscht soms een kortsachtig haasten, waar aan menige leerlinge, die lang een beroeps- school bezocht heeft, zeer slecht gewoon raakt. Na het derde en vierde jaar, zijn hel alleen de leerlingen die beslist liet vak willen uitoefenen, die de levenswijze van liet werk huis kunnen verdragen vele anderen, bij het verlaten der school, beginnen zelfstandig op haar eigen een beroep ('t zij linnennaaister, 't zij kleermaakster enz.), laten zich bekoren, door winstgevende betrekkingen in den han del of het onderwijs, zoekeu cenc plaats voor het patroiienknippen, of zijn tevreden hel beroep uit te oefenen voor hunne persoonlijke familiebehoefien. Afgezien van die enkele, bezwaren werd. over het algemeen, goed werk door onze beroepsscholen verricht. Hoe jammer toch dat zij hunnen invloed op geene breedere schaal kunnen doeu gel den het aantal belanghebbenden die tech nische leergangen volgen is immers uiterst gering en de arbeidende klasse vooral heeft er de voordeden van verwaarloosd. In 1911, werden de ondersteunde beroeps- en nijver heidsscholen en leergangen slecht door 60774 leerlingen bezocht, wat heel onvoldoende blijkt in aanmerking genomen het groote aantal personen (2,232,92-1) die ditzelfde jaati in den handel en de nijverheid opgin gen. Krachtdadige maatregelen dienen ge nomen te worden om de opleiding der toe komstige ambachtslieden te verzekeren. Daar de belanghebbenden zelf het nut van het technisch onderwijs niet altijd inzien, wordt het principe der door den Staat opge legde verplichting door vele voorstanders van het beroepsonderwijs verdedigd. In alwachting van de indiening van een wetsvoorstel dat de vakopleiding algemeen maakt, dienen wij zooveel mogelijk liet beroepsonderwijs te verspreiden en te ver beteren en een verkdadige propaganda op te zetten. Het is noodzakelijk dat wij overal de onschatbare voordeelen van hot beroeps onderwijs bekend maken. Verwaarloozen wij geene gelegenheid om de ouders te overtuigen dat de offers, ge bracht voor het beroepsonderwijs der kinde ren, ruimschoots vergoed zullen worden dooi de hooge loonen die oen geschoolde leerling weldra kan verdienen. Wie toch zal ons de verzekering geven dat de huidige toestand van de nijverheid constant zal blijven en dat de ruwe arbeid voortdurend aanspraak zal maken op genoegzame gelde lijke waardeering Anderzijds bestaat er wel een onderwijs dat het meisje beter voor hare toekomstige zending opleidt 1 Is er wel een opleiding die haar beter in staat stelt zelf hare stoffelijke belangen te verzorgen of een winstgevende betrekking te bekomen Mikt De roodbronzen loopen der geweren, die snel tegen den schouder werden gebracht, glinsterden in de straleu der ondergaande zon, de trompen werden op de gevangenen gericht, men wachtte slechts op het woord vuur Het kwam niet. Voor dat Pa terra hot kon uitspreken lagen zijne lanciérs reeds plat op het gras de karabijnen, die hun uil de hand gevallen waren, nog altijd geladen, naast hen. Het was, of zij door den bliksem ter aarde geworpen waren. Do slag, die Paterra's lanciers had doen neerstorten, was'niet zonder geraas geweest. Zij was gepaard gegaan met een salvo van geweerschoten. Het schieten werd dadelijk gevolgd door oorverdoovende kreten bijna even woest, als waren zij uit de keelen van wilde Indianen voortgekomen, tegelijk mot het buigen van boomtakken, evenals of een troep buffels zijn weg door het kreupelhout genomen had. Al deze geluiden kwamen van uit 't bosch achter de twee booraen, waaraan de. gevan genen gebonden waren en het duurde dan slechts een paar seconden, voordat zij. die ze voorbrachten, gezien konden worden. Bint:en enkele oogeublikkea kwamen uit de schaduwrijke duisternis, een veertig lie den te voorschijn, deze groote gebaarde man nen stonden dadelijk bij ben, die door hunne schoten gevallen waren. Zij droegen het af geschoten geweer in de linkerhand, terwijl een bowiomus deor den rechtervuist ont- klomd werd. Een tooneclveranderiug kon onmogelijk In nijverheid en handel, in openbare diensten worden de oud-leerlingen van het beroepsonderwijs het meest gezocht als beroepsleorares bekomen ze jaarwedden wel ke met die der onderwijzeressen mogen ver eloken worden. Door haar gering aantal moeten zij geene coucurrenlic vreezen en zullen zij zeker eene plaats kunnen bekomen na afgelegd examen. Is cr wel eene loopbaan d':o zulke voor deelen oplevert Liefde voor het volk, liefde voor het vader land, liefde voor de goede zaak zal onze pogingen bezielen en wij twijfelen er met aan of een rijke oogst van stoffelijke en zede lijke voordeelen zal onzen middelstand en onze werkende klassen ten deele vallen. A. DESTQOP, Pro vine. Toezienster bij het Vakonderw. van Oost-Vl as aderen* Nieuwe lasten op luxe-artikolen, mdubels en groote fortuinen. Radicale afschaf fing van het ministerie van bevoorra ding, bezorgt 320 millioen uitsparing. Volgens eene verklaring van M. Theunis, minister van geldwezen, zuilen nog andere belastingen, buiten de reeds aangekondigde, noodig zijn. Eene nieuwe taks op de luxe artikelen wordt reeds besproken. De minister van geldwezen heeft eene sa menkomst gehad met dc commissie derbe- grooting uil de Kamer. De leden waren eenparig van oordeel dat de toestand van 's lands geldwezen bedenkelijk is en dat radi- kale middelen hoogst noodig zijn. De commissie is van oordeel dat de gan- sche begrooling van het ministerie van be voorrading, zijnde 320 millioen fr., moet afgeschaft worden. Dit gedeelte van het mi nisterie van M. Waulers zal dus binnen af- zienbaren tijd verdwijnen. Ook is er spraak van een belasting op de meubelen en op de successierechten. Alleen deze laatste zou enkel tot de groote fortuinen van toepassing zijn. M. Theunis zal binnen kort voorstellen eene nieuwe binnenlandschc leening uit te schrijven van onbeperkt bedrag. De minister zou altreden indien men niet ernstiger den weg der bezuiniging opgaat en indien de be lastingen welke bij noodig acht voor het her stel van 's lands geldwezen, niot goedgekeurd worden.'in dit 'gevél, échter, zou hij do re denen van zijn af-rerle^openbaar maken. De Belgische ijzerenweg3n die, jaren ge leden. tijdens het bestuur van minister Van den Peereboom, bijvoorbeeld, de melkkoe waren der Belgische begrooting, werpen te genwoordig op schrikbarende wijze deficielen af, welke de haren doen te berge rijzen. Wij hebben reeds meer dan eens er op ge wezen, dal de huidige exploitatie der ijzeren wegen een kolossaal verlies van een miljoen per dag afwerpt. Nu, hoe het komt weten wfj niet, maar een feit is het, dat, bij het tekort van gemid deld 30 miljoen per maand, er, sedert den 1 Januari, nog een klein snpplementje van 6 tot 10 miljoen per maand bijkomt. Waar gaan die ijzeren wegen ons leiden en waar en wanneer gaat dat eindigen Allo, hoeren cijferaars ©n berekenaars, die reeds zooveel schoone dingen hebt gevonden op het gebied der waarschijnlijkheden, raad pleegt eens de toekomst en zegt ons hoe lang die verliezen zuilen aanhouden, opdat wij ons kunnen gereed maken om mee te springen als de boel aan stukken vliegt vlugger uitgevoerd worden dan die, welke wij zoo even besohrevou hebben. Het oog van een opmerkzaam toeschouwer, zoo veel overeenkomst gevonden hebben, lusscheo het nabootsend achouwtooneel, on hetgeon zoo even op deze plaata gebeurde. Dia veel kleurige lanciors, met pluimen uitgedoscht, hun schitterend opgeschikte kolonel en zijn adjudant, de paarden mot sierlijk bewerkt leertuig, dat alles had kunnen gelijken naar de vergulde en opgesmukte worsteling, die bij de tooneelsvorandering voorafgaat, ter wijl dc plotselinge inval van Heden in grove pakken, met bokkenhuiden jachthemden de verandering scheen te bevatten van het wer kelijke drama. Deze verandering lag niet in de bedoeling van kolonel Paterra, toen hij zijn gelid op zijn koramaiido van vuur in eens op het gras zag neerstorten. Verbazing was de eerste indruk die dit alles bij hem veroorzaakte verstomming de tweede. Deze vertwijfeling duurde kort. De knal der gewerön, gaf hem de verzekering dat dit geen pletonsvuur van zijn eigen karabijnen was, en hot geschreeuw, dat volgde, bracht hem spoedig tot de werkelijkheid terug, en niettegenstaande hij niot wist, wie do vijan den waren, begreep hij, dat hij overrompeld was. Hij zag tevens, dat de overrompeling volkomen geslaagd was, dat de schok over was, zoodra zij plaata had gehad dat we derstand bieden onvoorzichtig zou zijn en vluchten de eenige kans was om zijne huid te redden. Zijn adjudant, evenals de lancier, die belast was do gesloten oflicierstent te bewaken, waren beiden met dezelfde ee- Een zekere Heer B.... van Soltegem, lid van bet Nationaal Komitcit van het sodalis tisch Nationaal Svndikaat heoft op eene open bare vergadering te Sotiogem, Zondag 1. I. bekentenissen afgelegd, die weerd zijn om op te leek enen. l.)De Syndicale Kommissie of groopeoring derS&cTaliatisoha eu neutrale? Syndicaten is socialistisch en zit in handen tan de sodalis- tischc politieke leiders, dochdat zal kor telings veranderen. 2°) De klassenstrijd gevoerd door het Nationaal Syndicaat en de Syncicale Com missie heeft niot voor doel da afschaffing der klassen. B.... erkent dat kapitaal en arbeid malkaar niet kunnen missen on met malkaar over de baan moeten; doch ieder moet in bezit zijn van zijn volle rechten bij het trouw vervullen van al zijn plichten. Dat is Klassenverzoening en het Nationaal Syndikaat komt dus op Kristen standpunt. Docb, wanneer aan B..., gevraagd werd cm dezelfde verklaring af te leggen in dc De Eendracht weigerde hij. Zoo fopt men Frederik en leidt men onze'Christen mannon om den tuin. 3°) Berkende dat de leiders van liet Nationaal Syndikaat tegen kindertoe slag zijn en hij kuurde ze af; doch hij steun de cr niet in toe om een referendum te hou den tusschcn hel personeel ten einde te welen hoe dit over kindertoeslag oordeelt. 4°) Met de officieele verslagen der Gemeng de Commissie werd daar bewezen dat het Nat. Synd. oorzaak is der gebrekkige toepas sing van den 8 uren dag. Bheeft de verslagen niet durven betwisten en erkende dus dat het Nat. Synd. grootelijks plichting is. 5°) Bheeft ten slotte moeten erkennen, dat zoo er heden mogelijkheid bestaat tot duurtetoeslag vermindering, zonder dat de herziening der barema's voltrokken feit is, zulks nogmaals dc schuld is van het Nat. Synd. door te weigeren deel te nemen aan de vergadering van den loonraud, die door de schuld zijner leiders hegraven werd. \Ye geven deze bekentenissen ter overwe ging aan onze Christen mannen, deelmakend van dat rood Svndikaat. Troepensphouwing. Ter gelegenheid van de verjaring der ge boorte van Zijne Majesteit den Koning, zal Luitenant-Generaal Biebuyck, bevelhebber der 6e Legerafdeeling, den 8" April aanstaan, de, om 10 ure, dc troepen van liet garnizoen te Brussel in oogenschouw nemen. Deze zullen bestaan uit De Militaire School, de vier regimenten Karabiniers hel i9regiment Grenadiers; het 6e 12*en 18° Artillerie; het l9en 2® Gidsen het Militaire-Luchtvaartwezen. Dc troepen zullen gerangschikt zijn langs heen de Kunstlaan (vanaf de wetstraat), Mar- uixlaan, Gulden-Vlieslaan (tol aan deLouiza- poort), Louizalaan, Emiel-Demollaan. De regimenten voetvolk zullen samenge steld zijn uit drie bataljons van vier com pagnies, uitgezonderd het regiment Grena diers, dat slechts twee bataljons van drie compagnies sterk zal zijn. De Militaire School zal twee compagnies v$m drie pelotons vormen. I-Iet Militaire Luchtvaartwezen zal drie groepen vormen, ieder baslaande uit twee eskaders van drie pelotons. dachten bezield en liepen, zoo bard zij kon den, naar de paarden, die gezadeld achter do tenten stonden. De lancier kwam het eerst op die plaats aan, en had dus die beste keus. Op 't oogen- blik dat dood tusschen leven ligt, geeft dis cipline hot niet zelden op, en wordt een ko lonel vaak de loef afgesneden door eonen korporaal. Doordrongen van dat stelsel, en zich op zijne leer verlatende, koos de lan cier het vlugste en beate paard van het drie tal, dc twee anderen voor zijne officieren latende. Paierra sprong vol woede op de merrie mustang en dus bleef voor Mauritius niets dan zijn eigen paard over. Binnen enkele oogenblikken renden alle drie het hout in, en hoewel de kogels hen om de ooren floten, vreesden de speurhonden dat zij zouden ontsnappen. Paterra en luitenant Mauritius konden het houtgewas bereiken. De lancier gelukte dit niet want hij viel voordat hij het bosoh be reikte. met zijne volle lengte, in liet kreu pelhout, dat hel omzoomde. Het was een pistoolschot, dat deze uitwer king deed, en hij, die het wapen hanteerde, was de voorste dergenen, die uit het bosch te voorschijn kwamen. Bijna vlak naast dezen, bevond zich een ander man van langer gestalte, die evenveel haast maakten, om vooruit to komen, j Deze twee voorsten waren Klapdorper en August Nommen, maar de kapitein en de andero speurhonden waren niet ver achtqf hen. Bij het te voorschijn komen uit 't kreu pelhout, koek Klapdorper zeer angstig in het rond. De regimenten ruiterij zullen samengesteld ttja uil vijf eskadron®. Do troepen zullen in veldklcedij zijn, ia jekker of in korte jas. Na de schouwinsr zullen de troepen opmar* cheeren langs de Wet- en Koningsstraat. HeV défilé zal plaats hebben op hol Palei zen plein. Het voetvolk zal psr compagnie in pelelon* liriiön voorbijtrekken (ieder peloton op tien stappen afstand van den eenen gids tot dei anderen). Het luchtvaart wezen zal op dezelfde \>ijz« defileeren als bet voetvolk. De artillerie, per batterij in slagorde. De ruiterij, per eskadron in pelolonslinién, met eene rnimto van 4 nieter tusscheu ic-dei peloton. Een ultimalum van Frankrijk aan Cuiischland M. Briand, dc Fransche kabinetsoverste, deed gisteren in den Senaat volgende ver klaring indien onze financieele toestand ernstig is, komt zulks, doordien wij, zegevierende natie, door den kwaden wil van Duitschland, onzen schuldenaar, verplicht zijn de lasten op ons te nemen welke Duitschland te dragen had. Gedurende twee jaar heeft Frankrijk bewijzen gegeven van een heldhaftigen ver zoeningsgeest en wanneer het er op aankwam de mogelijkheden van betaling door Duitsch land te onderzoeken, heeft Frankrijk nooit geweigerd zulks met de Verbondenen tc be» spreken. De verbondenen verlangend de han delsbetrekkingen te hernemen, hebben ge vraagd, alle mogelijkheden te overwegen, om deze kwestie eens en voor altijd te rege len. Frankrijk heeft nooit geweigerd te on derhandelen. Soms waren de verbondenen niet heel en al 't akkoord. Duitschland heoft beproefd de verbondenen te verdeelcn. Da delijk bemerkten de verbondenen waarheen Duitschland stuurde eu op de Conferentie van Parijs werd besloten, dal de verbondenen meer dan ooit eensgezind moesten optreden. Te Londen deed Duitschland belachelijke voorstellen. Eene afbreuk was onvermijde lijk en deze werd gevolgd door strafmaatre gelen, waardoor de Fransche, Engelsclic en Belgische vlaggen thans wapperen te Dus- seldorf, te Duisburg eu te Ruhrort. Dat is een eerste uilslag. Het verdrag van Versailles bestaat nog. Om het ten uitvoer te brengen is het noodig, dat de drie grootmachten, welke hetonder- leekendeij, 't akkoord zijn. Wordt dit akkoord niet verwezenlijkt, dan is het verdrag van gesnen tel. Wij zijn in geweien overtuigd, dat dit akkoord er moet zijn. De politiek van Frankrijk mag geene lijdzame politiek zijn. Frankrijk mag ziel* door niemand op sleeptouw luien nemen, doch in alle omstandigheden, wanneer Fran krijk zijn woord verpand of iets teekent. eer biedigt het zulks. Het standpunt waarop ik mij thani plaats, is hel ceuige dat ons groot land waar dig is. Zulks laat hem toe, van de anderen u eischen dat zij hetzelfde doen. Na de afbreuk van Londen beslaan d« De uitdrukking van zijn oog was gelijk aan den kortzichtige. Iels van dion aard, kon ook ook gezien worden in do oogappels van den jager. In een oogwenk was het voorbij. De oogea van beiden schitterden van de grootste blijd schap. Op eenmaal herkenden zij twoo vrou welijke gestalten, die uit de na onbewaakte hoofdofficierstent toesnelden, en in een vol- gond oogenblik omsloten haarde armen van twee mannen, terwijl woorden en handdruk ken zich snel afwisselden. Deze geheele vor- welkoming was in minder tijd afgeloopen, dan noodig is, om die te beschrijven. Het salvovuur, dat het detachement, be last met de executie, als weggevaagd had, het vooruitspringen der voorhoede van <1» Toxanen, de aftocht van Paterra, Mauritius en de lancier, de twee meisjes, die uit da tent sprongen en in de armen hunner bomin- den snelden, al deze gebeurtenissen waren even snel gegaan als afwisselende droom-» beelden. Do eene maakte plaats voor de andore, want, terwijl Klapdorper zijne wedergevon- den verloofde aan zijn hart geklemd hield, viel zijn oog op de drie wegvluchtende rui ters en herkende hij, Paterra dadelijk. Een vloed vao herinneringen vloog heti door hot hoofd. Een lafhartige beleediging half voldaan* de plundering, de dood van zijne getrouw'^ gezellen, wier bloed, op de zandige vlakt} gestort om wraak riep. De hoon een dierbaar vriend aangedaan en de beleediging aan haar die hom nog veel dierbaarder namelijk aan haar, wier armen thans om tijn hal» ga; slagen waieo* (Vervolg

De Volksstem | 1921 | | pagina 1