Bezuiniging der uitgaven Oe kwestie der vergoedingen DE FORTUINZOEKERS Zondag 10 £prll Maandag 11 April 1921 Onze Missionarissen Ouderdomspensioenen 03 staatsgreep der Hamburgers. XXVII» JAARGANG NUMMER 84 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 T~> A g~^-T?.T T~S |0 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgover: J. Van Nuffel-De Gekbt II. Zelia Zon op 5,10, onder 6,33 II. Leo Pens Zon op 5,08, onder 6.31 Eerste Kwartier den 14 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agonlschap H avas,8, Martelaarplein, le Brussel8, Place de la Boors*. Parijs en 6Bream's Buildings Londres E.C.i UIT T PROGRAMMA DER KATHOLIEKE PARTIJ VOOR DE GE.MEENTEKIEZINGEN Het laatste artikel van liet Katholiek ge- meenlcprogramnia, hoe kort in zijne uitdruk king is de veroordeeling der socialistische politiek. Het programma der socialistische gemeentepolitiek verschenen in Lr Peuplc bepaalt in zijn derde paragraaf dat alle on dernemingen van algemeen belang door de gemeente rechtstreeks zullen beheerd worden. Winkeliers, Handelaars cn Nijveraars van alle slag, go kunt vermoeden wat dit voor u be teek entopheffing van uw bedrijf met of zonder vergoeding. Aantrekkelijk vooruit- zicht dat Katholieke en onpartijdige midden standers moet doen nadenken, zoo ze nog een weinig belang aan liunne zaak hechten Indien die communalisalie der bedrijven iels opbracht ton bate van het Volk Men ecu dan ten minste een enkel punt der socia listen kunnen ten goede opschrijven, doch zulks is niet geval; want de geldverspilling is de klassieke weg van het socialistisch re giem. Het regiem van Minister Wanlers komt deze ondervindingen op lastbare wijze beve3 ligon. Want gansch zijn ongelukkige socia listische economie is oorzaak van levensduur te. Wie draagt er schuld voor de hooge prijzen door zijn Ministerie vastgesteld Werken zo niet prijsopdrijvend in den Vrijen handel Men neme deze vastgestelde staats prijzen wegen de Vrijhandel zal wel zorgen do prijzen op een beter peil te brengen..En v/at gezegd van de warenbaderving in de dokkon van Antwerpen, van de on verkoel, te voorraden die met kolossale verliezen worden afgestaan of van de waren die aan lagere prijzen den weg van Frankrijk ingaan En dit alles om cenige groote'belangheb benden to be voordeeligen, ten nadeele van Dood van Patsr Neut. Hot agentschap Quiquet meldt het over rijden te Calcutta van den Belgischen Jesuiel Pater Neut, Missionaris in Bengalen, sinds nagenoeg veertig jaar. Geboren te Gent in 1815 was Pater Neut, na zijne studies volledigd te hebben, beurte lings prefect in decollegas van Doornik en Namen. Eens in ïndiö, vervulde hij eerst heizelfde ambt in het collegio van Calcutta van 3887 tot 1S93, werd er toen rector en vervolgens to Darjeeling, steeds het EngeJsch onder richtende, welke taal hij volkomen meester was. Later studie-prefect geworden, nam hij in 1903 het bestuur over •The Catholic Herald» welk blad hij tot een groot en gezaghebbend orgaan opvoerde. Pater Neut wasbroer van Onzen Brugschen confrater M. Neut, van La Patrio vrion wij bij dezen onze hartelijke deelneming betnjgen. BELGIË EN RUMENIË Belangrijke overeenkomst Brussel, 8 April. Ecne belangrijke Bel gische groepcering Belgen heeft van den Bond van coöperatieven dor Rumeensche stre ken het monopool der levering bekomen van de producten en waren, noodig voor de be voorrading der 630 plaatselijke maatschap pijen, thans in RumeniC* werkzaam onder het toezicht der regeering. De mededinging was nogal warm, en onze landgenooten hebben do /.aak, ondanks de 9S VERVOLG. Het was of allen, op eens, uit een ver. F.chrikkelijken droom ontwaakt waren, wel ker afgrijselijke denkbeelden hun nog steeds omringden. Terwijl zij met hun onderhoud voortgin gen, trokken de donkere schaduwen allengs weg, en namen hunne gedachten den na tuurlijken loop weder aan. Die van Klap» dorper nam spoedig de liefelijkste richting want naast hem zat vertrouwelijk, een lief kopje met hem te praten, torwijl in zijne oogen hare oogen terug blonken, over vloeiende van liofde en dankbaarheid. Er was geeno valsche schaamte of gemaakleo dwang, zelfs niet in tegenwoordigheid eens broeders, die zijne toestemming verleend had, en haar nu meer dan ooit, bezegelde door zijne aanwezigheid. In de tent dus eene schilderij van liefde, omkrunsd door broe derliefde. Geheel anders was het toontel daar bui ten, een tooneel van onstuimige naar wraak dorstende harten. Daar zou spoedig een nieuw treurspel opgeroerd worden. De de- ooratiöii waren reeds geplaatst. Welaan jongens, wat zullen wij mot bon uitvoeren 'i Ze doodschieten of opbao- gen. Do vraag werd gedaan door den kapitein dor speurhonden. Hel behoeft wel niet ver. meld te worden, dat het do pas gemaakte 'gevangenen Paterra en Mauritius betrof. het volk. Want, wie betaalt er ten slotte die staatsinrichtingen en die hooge prijzen Het publiek, het goedgeloovige volk Hel is het volk, dat met zijne centen enkele rijken of parvenus nog rijker maakt. Hot is het volk, dat dit nieuwe leger van beambten die duizenden en millioenen opslorpen, moet betalen en ten nadeele van zijn eigen huis gezin voeden moet. Ziedaar wat dezen te wachten slaat die door hunne stem de socialistische gemeente politiek willen steunen of doen zegepralen. Opheffing van den vrijen handel, benoeming van een beambtcnleger, kiesleger door het volk te bezoldigen, doormiddel van stijgen de belastingen en hoogere levensduurte. Het socialistisch gsmeenteprogram wi immers volledige onafhankelijkheid van d« hoogere staatsmacht in zake belastingen, ten einde vrij spel te hebben, om de gemeente- bewoners geld af te persen ten bate een er kliek van gecaseerde hceren. Want het socialistisch gemeenteprogram eischt, zoowel als in den slaat, tot het verwezenlijken zijner gedachte, eene ontelbare menigte van beambten, die allen teren moeten op ce-n slokbudget, waar de schoonste winsten van den ijverigen middenstander of werkman zullen worden afgepompt. Bovendien moeten wij ons geenc illusie maken over den geest welke die communale inrichtingen zal bezielen. De geest van klas senstrijd zal loodzwaar op al dezen wegen, die vijandig staan tegenover het roode pro gram. Er zal ecne ondragelijke lirannïa over de gemeente heerschen. Voor de socialisten stemmen, beteekep.t dus stoffel ij ken achteruitgang I geld ver kwisting klassenvervolging Iweix. drukking van Spaansche, Engclschc en Ame- ■ikaansche groepen, gezegevierd. Men oordeele over de belangrijkheid dei- zaak als men naeaat dat de Bond dier ooope- ralieven eene cliënteel van 5 miliioen inwo ners telt waarvan de behoeften aan weefsels, wol, katoen, schoeisels, leder, koffie, rijst suiker, thee, enz., overgroot zijn. Eeno bijzonderheid alleen do levering van weelsels zal in Belgic aan 10.000 menschen gedurende een jaar werk geven. Van den an deren kant zal de levering van voedingswa ren te Antwerpen een aantal opgepropte entrepots ontlasten. Ook heeft het onderteekenen der. overeen- komst in de zakenwereld eene levendige te vredenheid verwekt gepaard met eene zekere fierheid, wanneer men nadenkt dat ons land 28 maanden na den wapenstilstand do algo- meene bevoorrader zal worden van eene soort Commission for Relief» van een geallieerd land. Datnosril op ?ï3. Ba'o. Madrid, 8 April. De dagbladen melden dat de policie gisteren avond ecne vrouw heeft aangehouden. Deze aanhouding schijnt van groot belang te zijn, en men verwacht er zich aan nat er daardoor meer inlichtingen betrekkelijk tien moordaanslag zullen inge wonnen worden. Deee vrouw zou de personen kennen welke de moord beraamden en uitvoeren. Zij was le vens tusschenpersoon lussoben de terroris tische inrichtingen van Madrid en van Bar- oolona. Reeds weet men thans zeker dat de moord het werk was van een complot. Er bestaan medeplichtigen en men verwacht zich aan nieuwe en belangrijke aanhoudingen. Ophangen, was't woord kqrtweg uit gesproken van een groot getal stemmen. Doodschieten is te odel voor zulke schurken, was de uitspraak, die, door dan man in een groan dekenpak, or bijgevoegd werd. Zijn verdienden gescalpeerd'en daarna gevierendeeld te wordsn, was het aanhang sel van een ander. Eon beetje pijniging zou geen kwaad kunnen, braoht eeri derde in het midden. Void.... sij verdienden het. Neen, neen, zei de kapitein, 't is ge noeg, als wij ze ophangen. Hangen, klonk de woeste roep, tege lijk door alle speurhonden gegeven. Maakt dan de stroppen klaar zeide de kapitein, August Nommen kijkt eens rond naar de beste plaats. - Er is een lekker plekje, zeide Nom men, daar staan twee boomen, waar zij hun slachtoffers aan vastgebonden hadden, om ze dood te schieten. Ieder lirjigt zijn eigen tak, zoodat ze elkander geen kwaad zulien doen. - Hier jongens, zoekt con paar lasos, en hangt ze op. Da louwen waren spoedig bij de hand en warden over do twee takken, die horizon taal van do hoomon uitstaken geslingerd. Er werd geen lus voor don strop gemaakt, de ijzeren ringen van do lazos voorzagen daarin, en. in mirtder dan lie i minuten, was alles klaar, óm de Ly. chv.et toe te passen. Wie zal zo opstrekken Was üe vraag, die daarop terstond volgdo. De Gewestelijke Commissie voor ouder domspensioenen voer de cantons Aalst, Ucr- zele en SoUegcro, maakt bekend dat de per sonen die van wege den Heer Controleur dei- Belastingen -een bericht ontvangen, hun pensioen vaststellende, waarover zij zich verineenen le moeten beklagCD, worden ver wittigd dat zij bij eenvoudigen brief aan de Gewestelijke Commissie een nieuw onder zoek mogen vragen. Alle briefwisseling sturen aan deu Voor zitter der Commissie, Hcor Notaris Hersstns. Korte Zoulstraat, 20, Aalst. De Inwisseling der Marken Een Kamerlid heeft den Minister van Financiën gevraagd naar de overeenkomst met Duilschland inzake dc uitwisseling dei- marken. Verder of deze overeenkomst eenige betrekking had met de in bewaringstelling en den verkoop, van de vijandelijke goederen. De Minister heeft hierop geantwoord, dat de Belgische regeering, vertegenwoordigd door den eersten Minister Delacroix, op 25 December 1919 eene overeenkomst gesloten heeft met de Duitsche regeering vertegen woordigd door minister Erzberger. De bedoeling dier overeenkomst is ver meld in de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp, waarbij aan de Belgische Regeering machtiging wordt verleend tot het uilgeven van eene leening van 5 milliard (rank. Er is geen verband tusachen dit akkoord» en de kwestie van den verkoop der vijande lijke goederen. Dit akkoord is éene difinilieve overeen komst, onderleekend door de offiicieele ver tegen woord igers van beido Regeeringen. De Duitsche Regeering beweerde daarna dat do heer Erzberger niet gemachtigd was om zich te verbinden cn dat de overeenkomst om van kracht te zijn, door het Duilfcch Parlement moest bekrachtigd. Tot deze bekrachtigin, were tot dusver niet overgegaan. Se staking ï2sj» EageissSse mijnwerkers De reservisten onder de wapens geroepen In de Kamer der Gemeenten gaf M. Lloyd George Vrijdag namiddag lezing van het koninklijk dekreet, waarbij de reservisten onder de wapens geroepen worden. Dezelfde tekst werd in de lordskauier afgelezen door lord Curzon. 08 toestand zeer gespannen. M. Thomas, dö leider der spoor wegwerk' lieden verklaarde Vrijdag avond, dat de patroons en het gouvernement zonden inge licht worden, dat bijaldien de onderhandelin gen tusschen dc federatie der mijnwerkers en de mijneigenaars niet onmiddelijk her nomen worden, de spoorwegwerklieden en de vervoerdiensten Dinsdag nacht zouden stopgezet worden. Voor de veiligheid der mijnen. De vereeniging der meestergasten gelast met de veiligheidsmaatregelen in de mijnen heeft besloten zich van de federatie der mijn wei kers af te scheiden eu met de patroons samen te werken om de mijnen ui goeden staat te houden. Deze vereeniging telt talrijke leden in al de mijndislrikten van Engeland. Poüciamaatragalen. M. Lloyd George heeft Vrijdag namiddag in de Kamer der Gemeenten verklaard, dat het gouvernement zinnens is een oproep te doen voor het bekomen van vrijwilligers voor de vervoerdiensten an voor andere nood- zakkelijke diensten. Een twintigtal sprong toe, uit esn adem roepende Ik kapitein Inderdaad waren allen, die tegenwoordig waren, bereid om do hand tot die straf la leene», terwijl dat, onder andere omstan digheden, voor do moesten hunner, niet al len zeer onaangenaam zgu zijn geweest, maar zelfs met tegenzin zou zijn gedaau. Da verhalen evenwel, die zij gehoord hadden over de gruweldaden, die zij de twee gevan genen aangedaan hadden, bet on wederleg- baar bewijs, dat zij in hun handen gevonden waren, haddon een diepen indruk gemaakt op dc gemoederen dpi speurhonden die, hoe ruw, en hoe spaarzaam doordrongen van fijne gevoelens zij ook waren, niettemin oen van nature, ingeschapen gerotl van men- sehelijkhaid bezaten. Dit gevoelen spoorde hen thans aan, tot datgene wat zij eene billijke straf voor da misdaad achtten, de zuivere persoonlijke wraak daar buiten latende. August Nommen kon daarop eeno uitzon dering gemaakt hebhou, bij do herinnering aan ds slachting zijner makkers van de ka ravaan. Maar deze was in de tent, zonder deel lo narnen noch aan hot geding, nocl. aan de executie. Ook Valeriaan en de baron gaven gooi» blijk van belangstelling in de zaak, niettegenstaande al het lood, dat zij van hun vijand ondervonden haddon. Zij wisten, wat buiten de tent omging doch kon don bet niet verhinderen, maar zij wisten ook, dat zij daar gemist konden worden. Jongena zeide de lötjpilein er schijnt De policie zal versterkt worden door inlij ving van bijzondere vrijwillige agenten. Ten einde de policie IC beschermen zul ook nog eene buitengewone policie ingericht worden. In deze rangen zal men zich kunnen inlijven voor een tijd van negentig dagen, t Onderhandelingen Antwoordende op de uilnoodiging van M. Lloyd George, hebbon de mijneigenaars ver klaard, dat zij bereid zijn le onderhandelen, dooh willen eerst do kwestie der veiligheid der mijnen geregeld zien. De federatie der mijnwerkers van haren kant wil ook onderhandelen, doch weigert beslist de voorafgaandelijke voorwaarden der patroons aan to nemen. liet uitvoerend komileit der federatie der mijnwerkers had een onderhoud mot de afgevaardigden der spoorweg werklieden en der vervoerdiensten. liet uitvoerend komileit besloot het gouvernement in to lichten, dat de voorwaarde door de patroons gesteld, alle onderhandelingen verhindert Een oproep dsr communisten. LONDEN, 9 April, Het 'uitvoerend komileit der Eogelsche communisten heeft een oproep gedaan aan alle arbeiders opdat zij bet voorbeeld der mijnwerkers zouden volgen en alles zouden inspannen ora de stakers te helpen zegevieren. Deze krisis is slochts de eerste aanval tegen liet kapitalism en de eerste ware uiting van revolutionaire inzichten. De communistische partij stuurt hare vurigste gelukwenschen aan de mijnwerkers do spoorarbeiders en de voerlieden. Gaan Werkloozensteun. LONDEN, 9 April. Dc werkloozenver- goeding toegestaan aan de werkloozen, wor den geweigerd aan ds werkstakers. Na het ultumatum LONDEN, 9 April. Alhoewel het drieverbond zijn ultumatum heeft uitgevaar digd, trachten de bijzonderste leiders der Arbeiderspartij, namelijk MM. Clynes, Hen derson, Thomas, enz. uit alle kracht den vrede te behouden. Zij hopen nog een raiddel te vinden om den afgrond, welken de mijnwerkers van de gatroous scheidt, te overwelven. Zondag morgend moeten zij eene samenkomst hebben met M. Lloyd George. Het is-ook niet van belang ontbloot, dat de spoorarbeiders en de voorlieden be'sioten siechts Dinsdag nacht in staking te gaan, daar men er zich algemeen aan verwachtte dat zij onmiddelijk dea arbeid zouden neerge legd hebben. Naar het schijnt is zulks ^hoofdzakelijk tc danken aan de gematigde fractie van liet Drieverbond, bijzondarlijk de voerlieden, die alles in 't werk stellen om «ene bevredigende oplossing te vinden. Eene bewogen luchtreis De Belgischs iuitenant De Muyier en zijne gezellen gekwetst. Dinsdag nacht was luitenant De Muyter, vergezeld door MM. Albert Vlerainckx, Hen- rez en Eymael, met zijn luchtbal van do hoogvlakte van Koekelberg opgestegen, om zich te oefenen voor den Gordon Bcneltbekcr eiken hij eenige woken geleden in Amerika was gaan winnen. Ten gevolge van een hengen wind, waren de luchtreizigers*gedwongen in de bergach- ,e streek van Lozère le landen. Daar de klep niet goed werkte, werd de luchtbal langsheen de rotsen gesleept en scheurde, zoodat hij ten slotte tea gronde stortte. Al do luchtreizigers werden gekwetst, doch M. Vleminckx is er de ergste aan toe. Zijn toestand is evenwel geruststellend. geen gebrek aan beulen onder a lieden te zijn, maar ik vrees, dat ik u allen moet te leurstellen. Die Mexikaanache schurken ver dienen niet opgeheachen le worden door vrij. eboren burgers vac het gebied vin de eer zame ster. liet zou voor een Texaan eene sclundo zijn, dan beul van hen tc zijn. Wat wilt ge dan. Ze moeten toch ge hangen wordeu en dat moet toch een van ons doen. T Is niet noodig. Zij kunnen gehangen worden, zonder dat er een hand voor het ophyschen uitgestoken worde. - Hoe danHoe l riepen allen even nieuwsgierig. - Wel is er een middel, waarvan ik wel eens gehoord heb, dat gebruik is gemaakt. Bind ze vast op twee oude muilezels, en ik zal u wijzen hoe. Go kunt er de zadels afne men, ze doen toch niets af aau de zaak. Drie of vier man haastten zich het bevel uit te voeren en de muildieren werden met spood voorgebracht en de zadels er afgeno men. Brengt nu de veroordeelden hier. was het volgend beval, die met aller toestem ming als ceremoniemeester handelde. l)e twee mannen werden op de bestemde plaats gebracht, half geleid, half gesleept. Geen van heiden sprak een woord, of deed zelfs raet de oogen een beroep op genade. Zij wisten, dat het toch te vorgoefsch zou geweest zijn, want er was niet een onder de Tcxanon wiens voorkomen niet duidelijk loonde, dat geen enkele vonk va.n modelij den iu bun ta vinden was. Manifest van koning Karei. Uit het manifest» door Karei aan hel Hon- gaarsche volk gericht, deelen wij hot vol gende mede lk ben op llongarie's gezegen den bode;® teruggekeerd, daar ieder oogenblik, dat ik van mijn vurig bemind vaderland waaraan ik met on verbreekbare banden verbonden ben verwijderd ben, mij een ondragelijk lijden bezorgt. Ik bon teruggekeerd, omda ik overtuigd ben, dat het zwaar beproefd,^ land onder de leiding van een wetiig ge- kroonden koning, zijn innerlijke rust zijn orde en welvaart weder kan herkrijgen. Mijn hart bloedt dat ik van de mede werking voor den wederopbouw mijner zwaar beproefde natie uitgesloten ben. Nadut men mij evenwel overtuigd had, dat de overneming van de heerschersrechtoa van den apostolische:! koning de natie aan zware ondragelijke lasten zou blootstel Ion, hetgeen ik voor mijn geweien niet verant woorden kan, besloot ik weer heen te gaan, ofschoon ik ook ver van de Hongaarsche natie verwijderd, alle krachten on zoo noodig ook mijn bloed, voor mijn vaderland zil offeren en het nimmer ontrouw zal worden, Hat Hongaarsch ministerie gevallen. Uit Buda Pastil wordt gemeld, dat tenge volge van dc proclamatie van het manifest van ex-koning Karei het ministerie Teleckj gevallen is. Vermits geen persoon in Ilongarie beslaat welke, onder algemeene instemming, hol bewind in handen zou kunnen nemen, /ad denkt men dat de crisis zich tot ncn.e cabinets- wijziging zal beperken. De gewezen k6izer moet weg uit Zwitserland Berne 8 April. De Zwiisersche federale Raad heeft aan uen gewezen keizer laten weten, dat liet wenschelijk ware, dat hij zich buiten Zwitserland ging vestigen. Zijn ver* blijt aldaar zou dus slechts tijdelijk zijn. Eene Duitsche opvatting. De Kommissie der vergoedingen heeft ken nis genomen van de opmerkingen van het DuiiscU gouvernement, in zake de schatting der schade op zee toegebracht. De Duitsche afgevaardiging redeneert alt volgt lc. Duilschland is niet verplicht vergoeding te betalen voor handelschepen, welke tot zin kan gebracht werden, toen zij voor militaire doeleinden ter beschikking stonden van da krijgsoverbeden der verbonden of geasso cieerde landen. 2#. Duitsohland kan niet verantwoordelijk gestold worden voor het verlies van volgende ladingen a) Ladingen welke door hun aard enkel voor oorlogsdoeleiden konden dienen. b) Ladingen welke aan het leger of aan <fe oorlogsvloot toebehoorden. c) Ladingen bestemd voorkrijgs- of vloot- overheden, of voor de overheden gelast mei den bevoorradingsdienat van leger of vloot. d) Het deel der lading dat bestemd was voor de bcvoo: rading van het leger. 3'. Duilschland kan om redenen van inter., nationaal recht, niet verantwoordelijk gestel® worden voor de Duitsche schepen, welke bj het Juitbreken van deu oorlog in de havens der verbondenen aangeslagen worden en door de veibondonan in gebruik genomen ware» op het oogenblik dat zrj in den grond ge boord werden. 4® a) Duilschland moet geene vergoeding betalen voor de oorlogschepen der verbondc- Dc uniformen waren verscheurd en mei bloed bevlekt. Zij zagen er uit als een paai; wolven, die in deu val waren geraakt. Lui tenant Mauritius was als eon groote grijze wolf, wild, maar Biet onderworping Da- terra daarentegen laf, bevende als een ge slagen hond. Zet ze op de muildieren was het vol gende bevel Tan den kapitein. Terstond werd daaraan voldaan en de twee mannen werddi schrijlings op de becstoa gezet. Knoop nu de louwen onder hun nok> en maakt de andere einden vast aau de tak. kan boven het hoofd. Maakt het goed vast; zonder dat het rekken kan. Het voorschrift werd zuivor gevolgd en d® misdadigers zaten na op de ezels, ieder rnot een lis om den nek, en het touw, strak ge spannen aan de takken der boomen, en met vorecheideo knooptn daaraan vastgemaakt. Nu, denk ik, Nommen dat wc don val kunnen laten toeslaan. Is uw pistool go- laden Ja. Bost schiet gij het beest rechts, ifc 1 het linker nemen. Wanneer ik vuur zeg, dan moet uw schot juist den slokdarm va^ het beest treffen-. Ge weet waar 'i Heel good, kapitein 1 Er was eene korte stilte. Het was een in drukwekkende stilte gelijk aan die wolkq den val. van 't luik op 't schavot voorafgaat^ Het gesjilp van een vogel of het vallen vaa een blad zou op dat oogenblik een dnidelijk hoorbaar geluid zijn gew«oat, (Vervolgt Jt i

De Volksstem | 1921 | | pagina 1