12 DE FORTUINZOEKERS Dinsdag April 1921 KANDIDATEN KATHOLIEKE PARTIJ GEMEENTEKIEZINGEN Alle KATHOLIEKEN stemmen van hoven op Suiker. Tragische Sportfeesten Aan de nagedachtenis der gefissiüeerden Aan dan Heer L. Van Opdenbcsclr, Eens erge zaak XXVII' JAARGANG NUMMER 85 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— JD-A.C3-33IL(.A-I3 S3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffbl-De GbndT II. Julius Zon op 5,OC, onder 6.3<> Eerste Kwartier den 14 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap IIavas,?, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en O, Bream's Buildings Lcmdres E.G.4 OER VOOR DE VAN 24 APRIL 1921 DE HERT Pelix Burgemeester MÜYERSOEN Komaan Soml-vollisvert. Schepene v. FinancienS DE SMET Louis Electriekbewerker DE VALKENEER Valery Schepene van Openbare Werken bit BÉT IIU NE Louis Baron K(>ud-volksvertegenw. Gcrneenteraadsl.| VAN GEERT Alfred Schrijnwerker DANOKAEltT Emiel Landbouwer MERTENS Albert Handelaar CALLEBAUT Frans Werkman, Oud-strijder MERTEÜS'S Arthur Geneesheer, Oud-strijder BASTIAENS Alfons Wever VAN' DEN' STEEN Edouard Gemeenteraadslid HUYLEBROECK Leon Winkelier DE VuLDER Frans Land bouw or VAN SCHUYLEN BEftGH Georg Lederbewerker VAN MOLLE Floreiie Riemeqfabrikant VAN' GYSEGEM Raymond Landbouwer MUYLAERT Christine liestuuilid d. Vrouwenat'd. Vrijo Burg I MATHIEU Jozef Stof bewerker EKMAN' Etienne Nijver aar QUYNTYN Alfons Landbouwer BOST EELS Eu geen Schepene van Onderwijs SCHELFHOUT Jüles Geneesheer lil 11 kop. Wachtwoord. 99 VERVOLG. ïndezeslilte lag zooveel onheilspellende dat de klip hunne naakte nekken vooruitsta ken, om te zien wat deze drukkende stilte beteokende. Zij vlogen weg op het hooren van een stem, die beneden het woord vuur liet hooren en de meeslen vogels namen de vlucht, op het geknal van twee pistoolscho ten, die hun oor bereikten. De schoten hadden de beide ezels doodelqk getroffen. Toen do rook optrok zag men twee muilezels dood op den grond liggen, en bo ven ieder hing het, lichaam van een maif, met een louw om zijn nek aan den tak van ee:i boom, te slingeren. Een lichte zenuw trekking van het lichaam, een sluipaobtige beweging der ledematen, en alles was voorhij. De speurhonden warou dol van vreugde, de oudste van de bende wist niet ooit een tocht gemaakt te hebben, met zoo'n roem* rijke uitslag als deze expeditie. Vooreerst hadden zij de Comanche wiideu onschadelijk gemaakt en Palerra, de groot, schelm dor lanciers tot het altijddurend zwij gen gebracht. Drie dagen bieren zij op deze plaats feest vieren en overleggen wat zij verder zouden doen. Tot middernacht hieven de speurhonden en hunne vrienden feestvieren, tol allen ge heel afgemat, door de vermoeienissen van den dag, in oen diepen slaap vielen. O, ongelukkige dapperen, met hoeveel moed hebt gij gestreden en overwonnen Het suiker kost 2.50 fr. tot 3.00 fr. dal is viermaal zooveel als vóór den oorlog. In de vreemde landen is het suiker beterkoop dan in Belgie. Hel is het Bevoorradingsministerie dat den prijs van suikei beeten en suiker vaststelt. De prijs der suikerbaeten is nu omtrent 5 maal zooveel als in 1914. Zulke suikerpoliliek is heel cn.gansch ten nadeele van den verbruiker, iedereen klaagt er over vraagt dat er verandering aan kom en dat 't suiker afsla. Minister Wautei's heeft nuoene kommissie geraadpleegd over de kwestie of de prijs van het suiker nog moet vastgesteld worden door het Ministerie van Bevoorrading of dat de vrijheid van suikerhandel en suiker/lij ver heid moot teruggegeven worden. Die kommissie bestond uit afgevaardigden van suikerbeeteirkweekers, suikerfabrikan- ton, snikerhandoiaars en ambtenaars van 'I suiker.... versehooning van 'tBevoorra- dingsminislerie. En al die afgevaardigden waren 't akkoord dal de prijs van 't suiker nog moet vastge steld worden door het Wautorsministerie. Verwondert u dat, lezer Ons niet Al die menschen vorkoopen suiker, onderden eenen of anderen vorm, maar de suikereters, dat is gij en ik, en alleman, moeten suiker koopen, en van dat soort zijn geene afgevaardigden naar 'i ministerie ge roepen om hun gedacht te zeggen. En wat tocli wonder is geen enkele der socialistische volksvertegenwoordigers, die nochtans zoozeer voor het volk zijn, heeft tot hiertoe den rao d opengedaan om aan hunnen vriond, minister Wauters te vragen, of 't me: zou kunnen zijn, het suiker wat te doen afslaan. Wij hebben immers suiker te veel, cn moe ten den overschot in den vreemden verkoo- pen, aan minderen prijs dan hier in Belgie anders zou men het niet kwijt geraken. Daarbij, de dokters zeggen suiker is een gezond voedsel, gemakkelijk verteerbaar, en de kinderkens van socialisten worden toch ook geerne gepaaid met een klontje Z-ic we zullen daar nog eens over klappen aan de koffietafel spijtig dat wij de klui ten suiker nu zoo zeer moeten sparen 1 De kwestie der dwangmaatre gelen tegen Duitschland De rede van den Franschen eersten mini ster, waarin gezegd wordt dat Frankrijk desnoods alleen zal optreden tegen Duilsch- land, indien dit land niet op 1 Mei capitu leert, is hier ook fel besproken geweest. Zal Belgie in dit geval dezelfde houding aanne men als onze Zuiderburen Dit is thans de groote, de belangrijke vraag. Do oplossing van deze kwestie zal des te moeielijker zijn door het feit dat vier rasechte socialisten deel maken van de regeering. In katholieke krin gen wordt volgende redeneering- gehouden Indien Duilschland het vredesverdrag niet naleeft en weigert zijn verplichtingen na te komen 'hebben de Franse hen natuurlijk gelijk desnoods de uiterste middelen te ge bruiken de eonige welke op een Duitscu indruk maken. Dat Engeland Frankrijk niet zal volgen ia begrijpelijk, daar geen enkel Engeisch dorp, geene enkele stad verwoest werd daar be hoort dus niets hersteld te worden. Indien Belgie nu zich afzijdig houdt, loopen we groot gevaar dat we niets zullen bekomen eu dat de Franschen zullon trachten te némen wat hun toekomt. Dat voor Belgie dezelfde redenen gelden om, desnoods tot krachtda- wist gij welk gevaar u bedreigt, gij zoudt geen oogenblik uwe vermoeide oogen slui ten maar Paterra cu zijne soldaten zrjn gedood, het Comanche opperhoofd met zijne bende bestaan niet meer, gij denkt, daarom dat u geen leed kan geschieden, en dat gij dus niets te vreezen hebt. Een troep Indianen, meer dan duizend man, sluipen rond de plaats waar do speur honden en hunne vrienden in den diepsten slaap liggen. Daar de kleeding ons laat zien dat deze troep uit een klein gedeelte Comanchen en het grootste gedeelte uit een troop Indianen bestaat, dio wij niet kennen, blijkt duidelijk dat de overwonnen Comanohon eenon mach tigen bondgenoot hebben gevonden. Do sluwheid der Indianen en de taste slaap der speurhonden gaf aan de eersten gelegenheid om do slapeuden -te omsingelen en van hunne wapens te beromen zonder dat iemandwakker werd. Toen alle wapenen geborgen waren, hie ven de Indianen den oorlogskreet aan de speurhonden ontwaken, willen naar hunne wapenen grijpen, maar zien in een oogop slag in welk gevaar de diepe slaap hun ge bracht heeft. Eenige speurhonden wilden zich met hun bowïomes verdedigen, maar de kapitein over. tuigde hu:i dadelijk dat alle bloedvergieten vruchteloos was, en rade hen aan zich in hun lot te schikken «n een gunstiger gele genheid af le wachten. Adclia werd bijna krankzinnig van wan hoop de gevoelige slag zoo spoedig op de eerste gevolgd had haar zenuwgestel goheel eschokt. dige middelen over te gaan als voor Frank rijk, is zonneklaar. Zullen de Belgische socialisten eene gewa pende toetreding goedkeuren Dit is de tweede vraag waarop het antwsord nog niet is gekencl. Wel hebben, naar we vernemen, een der tigtal leden dor socialistische Kamerfractie de houding van den Franschen eeisten mini ster iu deze kwestie onvoorwaardelijk goed gekeurd. De Belgische minister van geldwezen heeft aan een confrater de volgende verklaring afgelegd Ofwel moeten de Dnitschers herstellen en betalen, ofwel is ons land aan een finton- cieele ramp blootgesteld.» Ministerlesle krisis in hel verschiet De krachtdadige verklaring van M. Briand 'in den Fransehen Seiif.et, voortdurend liet voorwerp der bekommernissen van de Belgische regeering en parlementsleden. La Nal ion Beige beweert daarover alhier en aldaar eenige inlichtingen te hebben in gewonnen nopens, de zienswijze der vooraan staande politieke mannen. liet blad verzekert zelfs dat M. Van der Velde zou geschermd hebben met het spook van liet ontslag der vier socialistische mini sters, in geval dat de Belgische regeering zich aan de zijde van Frankrijk zou scharen, om na den 1 Msi, Duilschland bij den kraag te vatton. De Nation voegt er echter bij dat een twintigtal socialistische Kamerleder» dc inter nationalistische meening van hun leider minister Van der Velde niet deolen. UIT ITALIË Qe Vesuvius in werking. Onrust der bevolking. Als om den los'vürjaardag te vieren van zijn laatste groote uitbarsting in April 1900, legt thans de Vesuvius een groote werkda- digheid aan den dag. Dichte rookwolken stijgen uit den krater en men hoort eon angstwekkend gerommel. Da bevolking is zeer ongerust over deze verschijnselen. TE BRÜSSE. Een vltegmachion nsergovaHen. Twea (tonden. Brugge föApril. Deinlmldigingsfeesten van het standbeeld van Dominique Baes en zijne medespelers, op het veld van eer ge vallen opgericht door den Cercle Sportif Brugeois zijn op tragische manier ge stoord geworden. Eene ontzaggelijke menigte omringde de stade van den Cercle, ie midden dewelke liet standbeeld staat. Het weder was prach tig. Ontelbare oflioieele overheden en sport verenigingen van gaosch hel land stonden rond het standbeeld geschaard. Het feest rliep in de beate orde, opgeluisteid door een concert van het 4C linie. Na ue iuhuldigingsredevoering van M. de baron de l'eelucrl, voorzitter van den Cercle nam M. de baron Ruzotto minister van land bouw het woord, bracht oen bewogen hulde aan den held Baes en zijne dappere mede spelers van den Cercle voor het vaderland gesneuveld. Spreker was sedert vijf minuten terug, toen le 11 uur 40 angstkreten opgingen uit dc menigte Dc vlieger is gevallen Inderdaad, sedert eene halve uur vlogen twee militaire vliegmackienen, van het vlieg veld van Evere opgegaan, boven hel terrein, een hunner kwam terug te vertrekken naar Evere de andere bleef zweven deze be reidde zich van op een 15 meiers hoogte eene kroon op het onthulde standbeeld te laten vallen, loer. men hem in eene zwenking, op 100 meiers van het standbeeld met den kop voren zag neerploffen in een veld gelegen naast don Thouroutschen steenweg. Men hoorde een doffen slag onmiddellijk gevolgd van de ontploffing van deri motor, en eene reusachtige vlam met zwaren rook sloeg ten hemel op, Van uit de venstevi der omliggende wonin gen, met honderden toeschouwers versierd zag men te midden het opbrandende mach ie n de twee vliegers ziclt bewegen, wanhopige pogingen doende om zich los le maken. Maar de vlam werd steeds geweldiger en de onge lukkig on werden letterlijk verkoold onder de oogen dor duizenden toegeloopen menschen. liet hoeft immers ternauwernoods gezegd dat het gedaan was met feest en dat dc menigte »n massa ter plaats van do ramp ijlde. Na een kwartier unrs kon men het vuur uitaoovon, doch van da vliegmachien bleef nog enkel een ineen gekronkeld geraamte over, met de lijken der twee ongelukkige vliegers. Een hunner, de mecanicien, lag in zittende houding en zijn gezel lag verpletterd onder den motor. De lijken zijn nog niet kunnen herkend worden. Dit ongeluk heeft .eene onbeschrijflijke verslagenheid teweeggebracht op de Brugschc bevolking. De verongelukte vliegers lieeten luitenant Heintz, 2o jaar en serganl G'arbonel 22 jaar. De baron, diens zoon August, üoa Vale riaan en alle speurhonden lioten zich boeien; Adelia on het Indiaausche dienstmeisje wer den slechts onder strenge bewaking gesteld. De opperhoofden der Indianen hielden oene korte vergadering, waarna de gebeele troep on route ging. Vijf dagen en bijna even veel nachten wa ren de Indianen mat hunno gevangenen reeds op reis de uitputting werd algemeeu en de honger die allen kwelden, maakte hen zoo krachteloos, dat de gevangenen dikwijls wilden besluiten otn zich op den grond to laten vallen en zoo den hongerdood af te wachten. De bemoedigende woorden van den kapi tein en van Don Valeriaan brachten geluk kig op tijd nieuwen moed onder de gevange nen. Up den zesden dag in den namiddag zag men in de verte een soort van forthel op perhoofd der Indianen kwam hij Don Vale riaan en gaf hem door een teekon le kennen dal dit tie plaats hunner bestemming was. Voor dat den avond gehoel gevalleu was, trokken allen liet Fort binnen, de gevange nen warden onlbooid, doch twee en twee af zonderlijk gebracht allen werden van spij zen voorzien en een uur later lag alles iu diepe rust. I'e kapitein verliet heimelijk zijn nachte lijk leger, en trad nog tijdig genoeg in den hof, om dc gestalte van Alonzo, een van zijne vroeger ondordanige speurhonden van achter den aardenwal to voorschijn le zien kornet:. Hij droeg de uilrustiag van een krijgsopperhoofd, voor zoo verre dit hem bevallen was. Niettegenstaande de woede Brussel, 10 April. De aangekondigde plechtigheid tot gedachtenis dergenen, die door du Dnitschers gefusilleerd werden/bad waarlijk een grootsch karakter. De granieten zerk, waarop de namen der 31 Belgen, 3 Franschen en 1 Engelsche, ehouwen zijn, omgeven door een gesmeede ketting, duidt de plaats aan, waar zij onder de moordende kogels vielen. liet geheel is omgeven door bloemen en kinderen met de vlaggen hunner scholen. Verder ziet men afgevaardigden van fa- rciiliën, politieke veroordeelden, invalieden, gedeporteerden, enz. De Koning, dc Koningin en prins Leopold kwamen ten 11 ure, geleid door den eerste minister, M. Carton de Wiart eu de ministers Jaspar en Devéze. Zij namen plaats, omgeven van cardinaal Mercier, talrijke diplomaten, de voorzitters der beide Kamers, gemeentebesturen, ge- rechtsmagistraten, or.z. Na eene (reurmarche, gespeeld door het muziek der carabiniers, hield M. Carton de Wiart eene rede, in welke hij de dooden herdacht, en hunne namen opsomde, gedu rende welke de koninklijke familie rechtstond en besloot met dc hoop uit te drukksn dat de tractaten van vergoeding niet hut lot zullen ondergaan der tractaten van waarborg. Toen zongen de kinderen een lied vau Victor Hugo, de vrouwen een koor van Albert Giraud, van wien door eene dame ooir een gedicht werd gedeclameerd. De Koniog en de schoolkinderen legden bloemen op den zerk; Z. M. onderhield zich gedurende een zekeren tijd met de fainiliën en de nationale liederen van België, Frank rijk on Engeland sloten de plechtigheid. Volksvertegenwoordiger der Vrijo Oemokralon. In de Werkman van Donderdag 7 Apri^ komt een artikel voor, getiteld Valoeteren en daarin bespreekt U de weigering van mi nister N'eujean aangaande de kandidatuur B Tal lier. Wij teekenen uit alle kracht protest aan tegenover uwe verdachtmaking aangaande de. Katholieke partij. Niet of niets zouden wij willen aangaan tegenover dc kandidatuur Tallier en voor ons kan het weinig schelen welke personen een lijst versieren, hij om* komt het er alleen op aan dc princiepen cu programmas dor partijen. Wij betreuren het ten zeerste dat Gij,Heer Volksvertegenwoordiger, niet zelf d eerste regelen van Uw artikel toepast. Het is voor U waarlijk niet moeilijk te weten NYiF diu zuak beredderde. Maak gebruik van Uwe machtstel eene vraag aan den minister wij zullen dit antwoord in onze organen af kondigen daar hot voor ons ook van het grootste belang is. Katholiek Kieskomiteil. van den kapiiein, was hij toch g6troffen door het gezicht dat zich aan hem vertoonde, want men kan zich geen heerlijker schouw spel voorstellen dan een nachtolijk natuur tafereel in de woestijn. De hooge trotslue gestalte van den speur hond, die de gansch buigzame en overeen stemmende bevalligheid bezat, die den In diaan kenmerkt, en zulke eigendommelijke buigzame vrijheid der bewegingen voort kan brengen, was indrukwekkend om aan te zien. Hij kwam in vele opzichten in zijne kleeding overeen in die der wilde krijgers, met wie hij thans ter beraadslaging ging samen komen. Zijn haar was lang gelijk dat der India nen, maar de zachte, vollo lokken, die over zijne schouders golfden, geleken geenszins op die van het meer beschaafde geslacht. De baard waartegen dc-wilden den groot- sten afschuw bobben, en die zij zorgvuldig uittrekken, had hij laten groeien en bedekte volkomen het onderste gedeelte van zijn ge laat. Hij droeg het gewoon hertslederen hemd, ma2r liet was donker zwart gevorwd en van mouwen voorzien, welke in dien der India nen niet te vinden zijn ook reikte het lager dan de hunnen, cu liet bij het gaan daaron der eene broek van scharlaken kleur zien. De met franjes bezette slobkousen waren van dezelfJe donkere kleur en slof, en reik ten van de enkels lol aan de knieën. Deze slobkousen waren aan de voorzijd9 geslikt mot vreemde Jiguron van witte en roode glaskoralen er op, versierd cn zijne zwarte, maar eveneens met franjes bezette laarzen op dezelfde wijze gelooid. Eene ijzarenwsgbediende wedt zich door vervalsching van papieren voor 400.000 fr. kleerstoffsn toa te eigenen Eene weck geleden werd door de verzen- derslirrna H. ftpynardls en Co. een wagou met kleerstoflen, t r gezamenlijke waarde van 400.000 fr. naar Brussel verzonden. Dc goederen werden in do Zuidstatic in wagoa gebracht, waar dus ook de noodige papieren voor verzending werden opgemaakt. Doch do wagon kwam niet op zijne bc- stemming, 't is le zeggen in de bepaalde statte van Brussel. Hctcomileit van Ilcoger Toezicht bemoeide zich met de zaak, gezie»# do boiangrijkheid van dc verdwenen koop waar en stolde zich in verbinding met de rechterlijke policie van het parket van Ant werpen. Een naarstig onderzoek werd inge steld on heeft tol de ontdekking geleid van eene stoutmoedige bedriegerij met valschheiil in geschriften van een bediende der Zuidstati® die het zoodanig aan boord had weten te loggen dat hij de gcheeie kostbare koopwaar in zijn bezit had. Dezo bediende, 7.eksre II.,, een cominis- agrée was volgender wijze ie werk gegaan ZtTodra de wagon geladen was, had hij den vrachtbrief veranderd, 't is le zeggen eene andere statie van Brussel ingeschreven. Daar was hij zelf het bericht van aanto rst gaan afhalen, had de koopwaar gelost eu naar een andere statie van Brussel laten ver voeren om ze van daar weer terug uaar Antwerpen le verzenden. De 400.000 fr. kleerstoffen kwamen alzoo terug naar onze stad en werden door den slimmen klerk in ontvangst genomen die alle maatregelen had getroffen om hat kostbaar goed le bergen, in een magazijn der stad, nabij den Ouden Steenweg. Het is daar dat de rechterlijke poficie den gansch en buit heeft weergevonden en aange slagen om alles terug aan den reehtmatigCR eigenaar le bezorgen. Natuurlijk werd V.., die niet de minste argwaan koesterde over het nel dat rondom hem gespannen werd, oogenblikkelijk aan gehouden en ter beschikking van den pro cureur des koniugs opgesloten. In de hand droeg hij eene meer dan zet voet lange lans, mei een lange, scherpe punt voorzien. Zij was overtollig met roode vode ren versierd, niet alleen onder aan de spite, maar ook met lusschcnruimlen aan de schaft. Ter volmaking van zijn zonderling kos tuum, droeg hij verder de kroon vau don kere adelaarsveereu. Zijn gang had die onbeschrijfelijke buig zaamheid welke don onvermoeide looper der noorderlijke stammen, kenschetst. In zijne geheele houding lag iets zoo buig zaams en le gelijk krachtigs, maar toch zöe stil en hoüelijk rustigs, dal men, wanneci die in verband mot de donkere, zoo opzette lijk op ieder punt mot vuurrood afgezetts kleeding beschouwde, dit op den kapitein een uitwerking van schrik voortbracht, evec als de wandelaar gevoelt, wanneer hij plot- seling dc donker schitterende kleur van eeut giftige slang dor keerkringslanden op ziju pad ziet liggen. Toen hij hem voorbij ging, grobtte hij bevallig met de lans eu boog te gelijk zijn hoofd. De kapitein beantwoordde onwillekearig zijn groet, maar was voor het ougenblik be sluitloos, of hij hem volgen zou, om de re- den'te welen waarom hij hen verlaten bad, en zich bij de Indianon had aangeslotou. Hij noodigde hem noch door woorden, noch door teekenen uit, wat hem in zijne wenschen om hem te kunnen spreken, bitter le leur slokle. Op dit oogenblik kwamen Don Valeriaan en Adolf Nomraen naar don kapitein toe. Zij lachten en weten naar do trappen, dia Alonzo than." juist opsteeg. Doch laat ons het verdere verhaal uit den mond vau do:i kapitein zelf hooren. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1