u KANDIDATEN DË FORTUINZOEKERS 08 socialisten veroordeeld door eigen wsrkbrssders Do Êegrafenis fier ex-keizerin Congo. Donderdag April 1921 KATHOLIEKE PARTIJ GEMEENTEKIEZINGEN Alle KATHOLIEKEN stemmen van boven op den kop. Nog socialistisch Kspitallsisn LEERGANGEN VAN BOEKHOUDEN, VREEMDE --- TALEN, SNEL- BOEKHOUDEN, EN MACH IENSCH Rl FT --- XXVII' JAARGANG NUMMER 87 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 Ï~>A <T-"FtT A T~> IQ CENTIEMEN publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap II atas, 8, Martelaarplein, te Brussel WEKELIJKS 0.5S Uitgever: J. Van Ncfvel-Ds Gündt H. Ludivina Zon op 0,02, onder 6,39 Eerste Kwartier den 14 PJaca do la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Loodre3 E.G.4 DER VOOR DE VAN 24 APRIL 1921 DB IIISRT Felix Burgemeester M0YERS02N Romaan Oud-volksvert. Schepene v. Financiën Di3 SMET Louis Electriökbewerker DE VALKENEER Valery Schenene van Openbare Werken i»e bhiHl NE Louis Baron ud-volksvertogenw. Gerr.eenteraadsl VAN GEERT Alfred Schrijnwerker DANCKAERT Emiel Landbouwer MERTENS Albert Handelaar CALLEBAUT Frans Workman, Oud-strijder MERTENS Arthur Geneesheor, Oud-strijder BASTIAENS Atfons Wever VAN DEN STEEN Edouard Gemeenteraadslid IIÜYLEHROECK Leon Winkelier DE VULDER Frans Landbouwer VAN SCHUYLRNBERGH Geor^s Lederbewerker VAN MOLLE Flo rel le Riem en fabrikant VAN GYSEGCM Raymond Landbouwer MIIYLAERT Christine Bestuurlid d. Vrouwenafd. Vrijo Burg MATHIEU Jozef Stofbewerker EE MAN Etierme Nijveraar QUYNTYN All'ons Landbouwor BOSTEELS Eujreen Schepeno van Onderwijs SCHELFHOUT Jules Goneesheer Wachtwoord, 101 VERVOLG. Door eene hoffelijke boweging met de hand Scheen hij zioh eerst tot de ziUende opper hoofden le wendeu, die deze beantwoordden tnet eene statige hoofdbuiging. Hierop keerde hij zielu tot de twee die staande waren gobleven, en sprak hen met groote heftigheid aan, die langzamerhand toenam, waarop hij naar het fort, naar ons en naar de groep die onze paarden ea wape nen hielden, wees, alsmede naar achter do omheining opstijgende rookwolken. Vervolgens wende hij zich weder tol de zittende opperhoofden, alsof hij zich op hen beriep, en zij schonen öii door eene tweede gelijksoortige buiging te beantwoorden. Daarop verhief hij zijne handen nogmaals ten hemel en nam dadelijk .zijne zitplaats weder in. Er ontstond eene korte pauze, toen stond een van de zitlendo opperhoofden lang zaam van zijne buffelhuid op. Men kon zien dat zijn haar geheel vergrijsd was, en zijne gelaatstrekken door ouderdom vermagerd waren, ofschoon hij zoo rocht stond als een jongeling. Zijne kleediag geleek veel op die vac Alonzo, dit was alles wat ik kon be merken. Eerst hoog hij zioh met esn lichte maar vleiende buiging, waarmede de trotsche na- tuurmensch zijn meerderen erkent. Hij sprak daarop cenigo oogenbükken tot de ruwe, staande opperhoofden, wees beurtelings op or.s, onze wapenen en paarden en op Alonzo, en zette zich eindelijk noder. Nu begon de sombere, onvriendelijke uit- De arbeiders der Veresnigde Staten brandmerken de socialistische politiek. I)e socialisten gaan langs 's Ileeren wegen predikend de blijde boodschap en voorhou dend dat zij zijn, de eenige, de ware, de on. vervalschte redders van de samenleving, de rijkmakers en de verspreiders van alle geluk. In een schrijven zegt de voorzitter der Araerikaansche Federatie van don arbeid, op de meest uitdrukkelijke wijze dat het voor de Amerikaansche arbeiders onmogelijk is geworden nog langer deel le blijven maken van de Internationale. Het dient herinnerd, schrijft Gompers, dat het uitsluitend doel der Amerikaansche federatie is en blijft, hel lot der arbeiders te verbeteren. De politiek der Internationale, daaren tegen, diede socialisatie van allenijverheids- bedrijvcn beoogt, alsmede de omverwerping van de regeeriag der Unie, is in strijd met de wijsheid en den gezonden geest en kan enkel fataal zijn voor de belangen der Ame rikaansche werklieden. Belgische arbeiders, vergeet het oordeel niet dat uwe Amerikaansche vvèrkbroeders vellen over de politiek der socialisten. Oogen- open roept Samuel Gompers u van uit Washington toe. Oogen open, in alle steden, in alle dorpen van België, bij de aanslaande kiezingen. De dagbladen melden dat prins Oscar van Pruisen naar Holland zal reizen, om bét stoffelijk overschot zijner moeder tijdens het "ervoer naar de statie Wildpark, nabij Pots dam, te vergezellen. Al de leden der keizerlijke familie, op uit zondering van don ex-keizer en den c-x- kroonprins, zullen {Zaterdag morgend de "ijkplechtigheden te Potsdam bijwonen. Het Berliner Tageblalt verneemt dat de regeering alle noodige maatregelen zal ne men-om mogelijke incidenten te voorkomen, liet gedeelte /an hot Polsdammer park, waai de plechtigheid plaats heeft, zal door eer. cordon politieagenten afgezet worden. Hieromtrent schrijft de Bote Fahne In dien er van deze begrafenis eene konings gezinde betooging gemaakt wordt, dan zal gansch de werkerskiasse op zijn post zijn om eene tegenbelooging te houden.» Amsterdam, 12 April. Het Nederlandsch Telegraaf Agentschap verneemt uit 's Gravenbage dat het den ex- keizer en den ex-kroonprins slechts zal toe- g< laten zijn het stoffelijk overschot der ex- keizerin lot aan do dichtst bij Doorn gelogen staüe to vergezellen. Zij zullen het dus niet lot aan de grens mogen vergezellen. Doorn; 12 April. Het stoffelijk overschot der ex.keizerin zal Donderdag avond in automobiel naar de siatie van Maarn bij Doorn gebracht worden. Een bijzondere trein zal's avonds.om 8 1/2 naar Berlijn vertrekken. De lijkplechtigheid zal geschieden volgens bet ceremoniaal, voorde Pruisische koningen voorgeschreven. 1000 officieren hebben zich aangeboden voor het nachtwaken. De exkreonprins vertrekt heden uit Wie- ringen voor Doorn, vergezeld van een Ne derlandsch ambtenaar, M. Kan- Do prinsen Eitel Friedrieh en August Wil helm zullen zich naar Doorn begeven; zij zullen te Potsdam blijven. Doorn, 12 April r Het stoffelijk overschot der gewezen keizerin zal slechts 's avonds naar de statie van Maarn overgebracht wor den, om te beletten dat photografen of cine- ma-opnemers zichten zouden nemen. De gewezen keizer is zeer terneergeslagen door het afsterven zijner gade. Doorn, 12 AprilOn last van hel gouver nement zijn zeer strenge politiemaatregelen genomen, om allo incidenten te voorkomen. Morgen zal eene afdeeling van zestien gen darmen, onder de bevelen van een kapitein, aankomen oni den ordedienst le handhaven. De lijkplechtigheden verdaagd. Berlijn, 12 April Uit Doorn wordt ge meld dat de lijkplecntighedcit der gewezen keizerin verdaagd werden. Deze zouden tc Doorn plaats hebben Zondag aanslaande en te Potsdam Dinsdag daaropvolgende. Da a Ai bert vil ie. Hel aanstaande vertrek naar Congo is vast gesteld op 21 dezer 's middags, met de stoomboot Albertville. Vier jagers gered. Onlangs kantelde een booij® in de rivier om, in de nabijheid van het missiehuis, be stuurd door Pater Banckuert in Boven-Kon^ Vier jagers, dio in het vaartuig hadden plaats genomen gingen onvermijdelijk verdrinken, toen een Génie naai, met name Jan Da Co- ninck, te water sprong en de drenkelingen op het droge bracht. Palmolie in Kongo. In de-, loop van 1917 werden 35.000 ton palmamandels, waarde 23.100.00 frank, uit Kongo ui:gevoerd. Voorden oorlog werden die voortbieng- selcn Vooral naar Hamburg en Marseille ver- zonden. Gedurende den oorlog geschiedde de verzending over Engeland en nu worden bedoelde voortbrengselen te Antwerpen gelost. Onze lezers weten dat de palmamandels en olie worden gebruikt bij lut vervaardigen van margarine. Dc al ral van pa!maii?andöla is een uitstekend voeder voor de melkkoeien. ziende reus die het laatst bij dc beraadsla ging was aangekomen te spreken en zijn© luide, ruwe keeltonen drongen duidelijk lol ons door, ofschoon zij voor mijns ooren zon der beteekenis waren. Hij sprak met groole bedachtzaamheid en zijne gebaren waren esn tijd lang zoer rus tig. Spoedig werd hij echter levendiger en do uitdrukking zijne? houding on zijne- snelle korte bewegingen toonden, dat hij toornig was. Duidelijk kon men zien dat bij alle moeite deed om zijnsn toorn bot le vieren. Gedurende zijn ieder oogonblik heftiger wordende rede, wendde hij zioh dikwerf met driftige gebaren naar onze groep en wees er op. Hiarna stond Alonzo rustig op en 't oude opperhoofd, die r.a hem gesproken had, volgde liet voorbeeld van den speurhond. Zij gingen naar den loernigen reus toe en schenen moeite to doea om hem tot bedaren te brengen. Deze trok zich echter met nog woedender uitdrukkingen uit den kring terug. Het op perhoofd aan zijns zijde daed hetzelfde en de krijgers achter hen, die onze wapenen be waarden, weken eveneens tsrug en begon nen mot gevelde lansen de terugtocht naar de deur. De zittende opperhoofden sprongen op, trokken hunne 'ansen achter zich uit den grond en verzamelden zich te gelijkertijd rondo; Alonzo. Thans werd een woesten {kreet van beide zijden aangeheven- en oogenblikkelijk door de zich buiten den kring bevindenden her haald zij spr ngen met lansen en bogen in de hand vooruit, terwijl de krijgskreet van het reusachtige opperhoofd op dezelfden toon buiten de omheining beantwoord werd, Het lijstje der socialistische; kapitalisten is uug niet ten einde. i' :êr is er nog een dier zondert iHge_ vogels &e wel uitvallen op dc kapitalisteni ^och z-im ffo veftV Lrokskens uict versmaden. M. Max Hollet, socialistisch schepene en volksvertegenwoordiger voor Brussel, is ook censor der Nationale Bank. De zeven censors hebben voor het dienstjaar 1920 dc bagatel van 107,000 fr. te verdcelen gehad, 't zij dus meer dan 23,000 fr. ieder. De censors der Nationale Bank vergaderen ééns per maand. Dat maakt dus 12 vergade ringen per jaar en ongeveer 2000 fr. per vergadering dat M. Hellet trekt, ,'tKan er nog al door. In de laatste algemeone vergadering der aandeelhouders van do National® Bank, had den sommige aandeelhouders gevraagd, of de censors vrede zoudc-n hebben met de toepas- siug der standregelen. Volgens deze stand- regelen zoude algemeens vergadering kun nen stemmen dat de censors maar 35,000 fr. 'siaars tc verdoelen krijgen. Die onbeleefde vragers kregen echter voor antwoord, dat zulk voorstel voor heel hel beheer der Nationaie Bank eene onverdiende zedalijke vernedering was. Indien gezel Hullet dus min zou trekken dan 23,000 fr. voor zijne 12 vergaderingen, zou hij zulks als eene vernedering aanzien. Dc vent moet veel gewoon zijn. UIT 'T PROGRAMMA. DER KATÜOUEKK PARTIJ VOOP. DE GESEENTEKIEZIKGEfT Hot gezond verstand vergt, zegt de groote Franscbe opvoedkundige Mgr. Dupanloup, dat mon eerst don geest van bet kind versterko door bom zoo volkomen mogelijk zijne moodertaal le loeren doorgronden, want, gelijktijdige studie van twee talen de moedertaal en oone vreem de taal - verplettert dejonge geesten, verwart bun geheugen, stoort en be lemmert gansch hun verstandelijke ontwikkeling en maakt hen soms voor altijd afkeerig van de studie.» Dit psychopedagogisch axioma, wordt door alle ernstige ziel- en opvoodkun digen aangekleefd; het is de grondvest van het VÏaamsch minimum program ma door de katholieke partij onder schreven. Verre van ons nochtans de gedachte, ons door sommige toegeschreven dat wij liet Fransch willen bannen Wij zijn ons klaar Imwust dat de af zondering van ons klein volk van de grootere naties noodlottig zou zijn voor onze geheelo ontwikkeling e vragen niet alleen het behoud van ee:. degelijk onderwijs in do Fransche taal, doch tevens dat men meer zorg bestede aan bet leeren van Engelscb enDuiiscll» schrijft Volksvertegen woordiger Van Ganwelaert. Het kennen van vreemde talen is nuttig voor iedereen en noodzakelijk voor do handelaars, die uitgebreide handelsbetrekkingen willon aanknoo- pen. Belgie voert voor milliarden in en uit; het grootste deel van onzen handel, vooral van den invoer, ge beurt door tusschenpersonen, wat de mogelijkheid van bedrog daarge laten verhooging in prijs meebrengt en do concurrentie moeilijk maakt. Hot kennen der wereldtalen zal onze kooplieden, groote en kleine, toelaten rechtstreeks met vreemden te onderhandelen. Tn de nieuwe Staten door den oor log ontstaan kunnén wij een uitge strekt afzetgebied voor onze Belgische waren vinden, volo ondernemende jongelingen zich een schitterende loopbaan scheppen, met zich als han delsagenten of ginder als neringdoo- r.ers ot ambachtslieden te plaatsen. Het kennen van vreemde talon is een belangrijke factor voor do open bare welvaart, schreef minister Schollaert. Dat het bookhouden hoogst nuttig is, zal niemand betwijfelen vele han delaars, vooral kleine neringdoeners, zijn ten ondergegaan omdat zij niet regelmatig of niet boek hielden, of.... geen boek konden houden. In den leergang van boekhouden zal na eon Het kreeg indoriiasd tiet aanzien als of een hevig gevocht beginnen zou ik bemerkte dat een meisje dat gedurende het ëorete ge- ileelte van dit tooncel stilzwijgend aan mijne zijde gestaan had, verdwenen was, zoodra er bepaald blijk van ernstige onrust to hespen- ren waa. Ik was zoo zeer met de beschou wing van hot vreemdo schouwspel bezig ge- woest, dat ik mij niet omgekeerd had, om te zien, waar zij naar Iob was gegaan. In hot woelende gedrang voor mij, dat zich ieder oogeoiilik dreigender schee1- tc worden, lag genoeg gevaar voor mij en do mijnen, om mijne opmerkzaamheid hier go- hooi aan te schenken. Do hooge, half naakte gestalten van Je vreemde Indianen, waren bogonnen zich om de deur te dringen de reusachtige hoofd man schreeuwde nog luider, torwijl zijn ge volg achter hem in dichte masaas haastig naar de deur enelde. Bij al deze uiterlijke teekenen v.an woede was tot nu too tussehen de beide partijen nog geen vijandelijke stoot ;owissald geworden. Alonzo en zijno volgelingen haddon, of schoon de ajideron geiiecl in zijne macht waren, goone poging aangewend, om de deur te sluiten. Natuurlijk zouden, wanneer dit ;eachied was, de vreemde opperhoofden en unne onderhoorigon in hunne handen ge vallen zijn, Zoodra ik dit bespeurde, bemerkte ik, dat dit slechts door eene afspraak geschieden kon en dat er verraad in het spel was dat onze wapenen en paarden ontnomen en wij als slaafsclie dienaren aan de willekeur van dezen slechten cn gevaarlijken man hier vastgehouden zouden wordon. korte herhaling over of het annleerert der handolsdocumonten en effecten, gesproken worden over liet eigenlijk boekhouden De leoraar zal aanduiden welke boekon door de wet verplicht zijnen boe men ze moet houden; hij zal handelen over bijgevoegde en aigemoene boeken, bot opmaken van inventaris, bilan, enz., over bet nazien der boeken, over handelsrecht, han delsbrieven, enz., enz., een vollediger leergang van «•- comptabiliteit alles zoo praktisch en eenvoudig mQgelijk. Die leergangen zullen zoo ingericht worden, dat iedereen zo kan volgen. tiet machienschrijven levert groote on practische voordeeion op het Iaat toe schoon, duidelijk en zeer rap to schrijvenliet snolschrift zal don leergang volledigon. Het inrichten van don cursus van vreemde talen, boekhouden, snol- en machioiischrift zal eon ware zegen zijn, vooral voor onze Middenstanders volgen zij den leergang, dan zullen zij niet alleen rechtstreeks met den vreem de kunnen handelen, zich de waren beterkoop aanschaffen en leveren en hunne handelsbetrekkingen aanzienlijk uilbreiden, zij zullen door een regol- matig boekhouden do prijsverandering van waren en effecten gemakkelijker kunnen nagaan, niet meer in derda personen moeten vertrouwen, doch op eigen waarnemen en ondervinden steunen en minder gevaar loopon groote verliezen te ondergaan. Dooi bet konnon van vreemde talen zullen zij bunnen handel gansch alleen kun nen opdrijven; niemand zal zijnon neus in hunne zaken moeten steken Ook voor do jonkheden is, die cur- sus van buitengewoon belang. Velen hebben hunno studiën moeten onder breken tengevolge van den oorlog, bijna allen of allen, hebben niet do ontwikkeling opgedaan.welke zij door moer regelmatige studiën zouden be- komon hebben; ontolbaron vinden do plaats niet, welko zij droomden; door het goed kennen van vreemde talen on en eene degelijke bandelsonderricht zullen zij zich hooger op kunnen wer ken en fortuin maken; Ware het dan niet dwaas, met da aanstaande Gemeentekiezing tegen de katholieken te stemmen en te beletten dat de ontelbare stadsgenooten gehol pen worden Ware het niet kleingees tig zich te willen wreken op dezen q\ genen en daardoor zijn eigen belangen to schaden Zooi onnoozel zijn da Aalstenaars niet; zij zullen hun gezond verstand, bun eigen belang, bun ge weten laten spreken en de katholieke partij een nieuwe zege bezorgen tof heil van gansch do stad. Rechtuit. Ilc besloot «ogenblikkelijk naar mijne manschappen te snellen, om hen, ondanks ons gebrek aan wapenen tot eenen manne- lijken tegenstand aan ta sporen en dit zoo ingewikkelde raadsel op (e lossen. Eer ik nog kon omzien, stond bet In- diaansoho meisje, mei eene in ieder opzicht op dia van Alonzo gelijkende lans, waaraan echter een wit vaantje zat, in de band, naa9t mij en zeide Moed kapitein zeide zij met «en vaste stem, ik zal alles in orde brengen 1 Het tooneel had tluns het toppunt der verwarring bereikt, on ik wilde reeds voor uitspringen. Zij begaf zich midden in liet wilde oproer, het witte vaantje van hare lans hoog boven baar hoofd zwaaiende. De menigte v.eek voor baar op zij en zij ijlde vooruit, gelijk een engel, die over de stormachtige golven wandelt en stilte achter ich laat want allen hielden stil, toen zij dit dappere meisje zagen. Zij trad het reusach tigs opperhoofd in den weg en zwaaide bet witte vaantje voor zijne oogen. Hij herkende baar, boog dadelijk de punt zijner laas en zijn schild, de andere opperhoofden trokken zich naar hun aansnellend -gevolg terug en deden hetzelfde. Het Indiaansche meisje sprak eenige oogen- blikken ijverig in de taai der wilden tot hen, wees daarbij gedurig met heftige gebaren op hare borst ou op ons. De uitwerking harer woorden bleek duidelijk bij den somberen hoofdman. Hij trad op de vroeger door hem in den kring ingenomen plaats terug, wènkte zijne jonge krijgers tn deze brachten nn twee buffelhuiden en legden zo neder. Hij scheen den wensch te kennen te gmnj cte beraad slaging te hernieuwen. Alonzo, die naar het mij voorkwam eene beweging van een vijan delijke daad gedaan had, toen hij haar zag naderen, was sedert dien tijd stilzwijgend ea met o'e armen over elkander geslagen en een duistere uiidrukking van grimmigheid ojr zijn golaat, te midden zgner hoofd mannen blijven slaan. Wal kon dit beteekenen Was bet omdat de vijandige hedoeÜDg in zijn hart opgewekt was geworden en hij haar baatte, omdat zjj zijne verwachting van een bloedig fesst ver ijdeld had, of bad da booswicht 'het opper hoofd opzettelijk vertoornd, om de ber.iajl- slaging al te breken on de teraggave onzer wapens te verhinderen Deze laatste gedaehte kwam mij 't waar schijnlijkste voor, toen ik mij de opmerk zaamheid herinnerde, waarmede zij dan don voortgang der raadsvergaderingen gadege- slageu had, en de snelheid waarmede zij bij de eerste teekenen van oneenigheid, han delde. Dit alles te samen genomen, deed mij vermoeden dat zij voor iets dergelijks be zorgd was geweest, en besloten had het te verhinderen. O,, wat kookte mij liet bloed, toen ik deze overtuiging kreeg. Neem u in acht, Alonzo, ellendige speur hond mompelde ik tusschan de tanden, uwe gladde wapenrusting zal niet sterk genoeg; zijn voor een kogel. Alles mocht gaan zoa, het wilde, er scheen hem echter niets over^ te blijven, dan de beraadslaging op den oieu.' wen verzoenlijken voet te openen, gelijk dit door het opperhoofd w.-ts voorgeslagen, ter wijl zijn bondgenoot zich ook weder bij hun IS^GOgd had, (Vervolgd.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1