1(1 SE FORTUINZOEKERS Duitsohlandenda vergoedingen Zaterdag April 192! Bouwen van gezonde en goedkoopc Woningen. Aanleggen van een Speelplein in het Park. Uitbreiden van het Werk van den Akker. Rond het Parlement. Ouderdomspensioenen HViügi] leeren stemsnen? Hsbï gij inlichtingen sioadig Keisi gij zieke of geforek- keiijke Kiezers 1 WENDT U DADELIJK tot de Katholieke Vereenï- gitsg Eroote Sftarkt, 24, (Cerkei) f a 'st. De strijd in Klein-Azie De staking der Engclsche mijnwerkers Alle hoap nog niet verloren. DE VOLKSSTEM XXVII» JAARGANG NUMMER 89 Kerkstraat, 9 on 22, Aalst.— Tel. 1H DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npffel-Db fiaafM Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wouden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londrea E.G.4 H. Octavia Zon op 1.59, onder G.I2 Volle Maan den 21 De woningenkwestie is een sociaal vraag stuk geworden, dat ten spoedigst® moei opgelost. Ilonderde jonge huwelijken wonen op kamers, waar geen teugje gezonde fris- scho lucht binnen kan, op kamers waar alles meet geschieden, kekon, wasschen en sla pen. Onze werkmanswoningen, die van don lijd, aijn echte kotjes, waar de menschen gemakkelijk ziekten opdoen en de ouders echte wonderen moeten verrichten om hunne kinderen, die allen ondereen slapen, braaf te houden L'e katholieken hebben den nood gozien en zuilen hem lenigen reeds werden een aantal in opbouwzijnde huizen aangekocht, or a. in de Groenstraat en op katholiek initiatief werd eene private maatschappij geslicht die gezonde en goedkoope werlc- mans- en burgerswoningen zal bouwen, voornamelijk voor de talrijke huisgezinnen.» Lees aandachtig «gezonde en goedkoo- jpe huizen, geen krochten, geen kruip-in waar men niet weet hoe zich tc keeren, maar luchtige, gezonde woningen, met minstens twee benedenolaalsen, ruime slaapkamers, ywoningen met koer co wat land. Onbereken baar zal de invloed zijn op het gezond-zijn en zedelijk leven onzer arbeiders familicn. Gezond en goedkoop Last but not least, zegt de Engelschman het laatste maar het slechtste niet; als men tc veel aan huishuur moot betalen, lijdt de buik armoede. De katholieken zullen de woningen «goedkoop verhuren. Woningen voornamelijk voor do talrijke huisgezinnen Oef! als men zes, zeven of meer kleine bengels rond uw ooren hebt, gezonde blokken, die geen minuut stil zitten, dan zou ne raensch toch soms zoover loopen als zijn beenen hem dragen kunnen I Loopen ze op de koer of in den hof, ze steken kwftperten uit; ge zoudt honderd oogen moeten hebben., en dan nog l Op straat kan men ze niet jagen, zeggen vele ouders, daar is niets tc rapen dal deugt en ze hebben gelijk. Wat ge- daan Zendt ze naar het speelplein in het park, in de gezonde lucht 1 laat hen daar hun hert ophalon, hun perten spelen, zingen, loopen, buitelen, enz., enz. I Daar zijn ze goed, daar zijn ze veilig, ge moogt op uw twee ooren slapen en soms in uw eigen zeggen Dank, katholieken, het speelplein door u in hel park aangelegd is een ware Wel op den alkooi of beter de Geneverwet M. Maenhaut, Kamerlid voorGent-Eekloo heeft aan den heer Voorzitter der Kamer gevraagd, in den loop der aanstaande week, de afdeelingen bijeen te roepen, voor het onderzoek van zijn voorstelg slrckkeud om de huidige genever-wet af te .schaffen en haar te vervangen door de monopool der fabrikatie. Do onderwijzers-dipJomas 1917-1918. Een wetsvoorstel M. Heyman heeft naar aanleiding van de gisteren gebonden interpellatie, een wets voorstel ingediend waarvan het doel is aan de onderwijzers cn onderwijzeressen die in 1917-1917 examen afgelegd hebben voor de Midden-Jury te Gent, Laken en Vorst, de gelegenheid ie geven een nieuw examen af te leggen. Dit examen zou loopen over 1. Een on dervraging over Godsdienst en Zedenleer, 103 VÉRVOLG. Wat kon ik anders doen dan mij te onder werpen Mijne eigene levenswijze was zoo lang in overeenstemming met de hunne ge weest, dat er inderdaad geen sterke te genzin, met betrekking tot de zaak te vinden kon zijn, en wat de overweging van ons al ler belang betrof, lvet zou de lompate streek geweest zijn, eenig gebrek aan hartelijkheid bij de aanneming dezer overeenkomst te la ten blijken. Met de wapens in de hand hadden wij ons daartegen kunnen verdedigen, maar thans geheel ongewapend ging zulka niet. Ik boog mij daarom diep. om voor de mij toegedachte eer te danken en verzocht Alonzo om het groote opperhoofd mijne dankbaarheid over te brengen. Ik begon eene rede, waarin ik mijne groote bewondering over de dapperheid en den roem van den Goraancheubond uiiba- tuinde, en de waarde en de eer erkende, die mijne wakkere kameraden en mij door deze opname bewezen zou worden. Tk weidde met echt Indiaanache praatjes uit, over onze zoo groote geschiktheid en énze uitstekende dap- perheid en besloot met grootse!.e zinsnede, waarin ik den sohrik, dien onze heldenmoed -en onze gemeenschappelijke wapenen in de harten van alle vijanden verspreiden zouden, met de levendigste kleuren af te schilderen. Deze groote tegenspraak werd aan de luisterende opperhoofden ernstig door Alonzo vertolkt.. Zij hoorden die in de diepe stilte aan, ontlasting voor ons en een zegen voor onze lieve kinderen.» Een good werk voor den arbeiderstand was ook het werk van den akker. Zijn de arbeiders, die een plekje land van het werk van den akker hebben, niet tevreden Heb ben zij reeds uitgerekend hoeveel bonderden frank zij op dit akkertje gewonnen hebben Zijn ze niet diep gelukkig, wanneer ze 's avonds, na hun werk, een smakelijk pijpje rookend, naar hun plekje wandelen om hunne vruchten te bewonderen Het werk van den akker heeft troost en voorspoed gebracht in vele arbeidersfamiliën de katholieken zullen dat werk meer en meer uitbreiden, om er iedereen te laten van genieten en het plekje, aan elk ter bewerking gegeven, te ver* grooten. Veel beloven en weinig geven doet de zotten in vrede leven, zegt een straat-oud Vlaamschspreekwoord, dat door de socialisten wondergoed in praktijk gesteld wordt Ze beloven de werklieden bergen goud. ze zullen dit en ze zullen dat en zij doen niets, volstrekt niets, tenzij millioenen en millioenen van 's lands fioanties verkwisten aan nutte- looze uitgaven en dwaze aankoopen, waar door het leven immer duur blijft. De ver standige werklieden koeren hun dan ook den rug de chrislene vakvereeoligiugen winnen honderden leden, die do roode ayndikaten erlateo. Dat bekende onlangs nog hel socia listisch dagblad Le Peuplc van Brussel. Do katholieken beloven niet, maar doen. De Belgische sociale wetgeving, die zeker kan verbeterd worden, wordt aanzipn als een der buste en in eeu voordracht, gedurende den oorlog te Londen gehouden, zegde een voornaam Engelschman dal geen Belgische stad op economisch gebied vooruitgegaan was gelijk de stad Aalst. Het verleden is do waarborg voor de toe komst wat dat de katholieken vroeger ge daan hebben, zullen zij nu en later nog doen, en iiumer beter, alle standen zullen zij vooruithelpen, doch hunne voorliefde zal gaan naar de kleinen, naar do zwakken dézen zullen hunne dankbaarheid betoenen, want liefdé vraagt wederliefde dc aan staande geraeentekiezingen zullen een nieuwe triomf zijn voor de katholieke partij, die ver jongd en versterkt, onze stad nog vele jaren zal besturen. Rechtuit. volgens het programma van het vierde jaar der normaalscholen van den Slaat; 2. Een didactische proef volgens hetzelfde pro gramma. Dit wetsontwerp werd onderteekend door leden van da groote partijen. De sohoolverplichting M. Destrée, minister van wetenschappen en kunsten, zal deze week op het bureel der Kamer een wetsontwerp neerleggen voor doel hebbend het verplichtend karakter van het lager onderwijs te verscherpen. M. Destrée zal voorstellen de nalatige ou ders te sir ;ffen met eene boet kunnende gaan tot 200 frank en gebeurlijk lot eene gevang zitting van een tol acht dagen. Anderzijds zullen werkgevers, die kinde ren in hunnen dienst nemen, welke de schooljareu niet ontwassen zijn en volgens hunnen ouderdom, de school nog moesten bijwonen, kunnen gestraft worden met boeten gaande lot 1000 frank. maar toén ik ophield, schudden verscheide- nen dor opperhoofden met het hoofd en een zacht gemompel werd in den kring hoorbaar. De sombere hoof man, die mij gevangen ge nomen had, sprak het luidst en met de groot ste teekeuen van ontevredenheid. Ik was eenigzins verrast, dat mijne woorden geen betere uitwerking veroorzaakt hadl, en na dat Alonzo zwijgend had aangehoord, wat hij zeide, wondde hij zich tot mij, en voegde er op zacht ovorredenden toon bij Dappere kapitein uwe reis is aan onze opperhoofden goed bevallen, maar zij blij ven er nog altijd bij, dat gij toch een Texas- ser rijt. Wij haten de Texassers en zij vor deren van u oene verloochening van uwe betrekkingen op Texas, eer zij u als broeder kunnen opnemen. Dat kunt gij licht doen om hen te vreden te stellen. Deze laatste woorden waren van een hoo nend laohjo vergezeld, dat hij geenszins poogde te verbergen. Hot was mij, alsof ik door een slang gebe ten waf. Het bloed steeg mij naar het hoofd en ik had den «luwen ma», wiens bedoeling ik thans volkomen begreep, gaarne in het ge zicht geslagen. De listige aanvang zijner rede tot mij, door te vermelden, dat wij Texassers waren, en de doodelijke vijandschap tnssohen ons en deze stammen te doen uitkomen, had openlijk ten doel om tweedracht t-ussohen hen te verwekken, en daardoor een vreed zaam einde to voorkomen. Nadat door het meisje zijne pogingen eenmaal verijdeld wa ren gewordou, had bij nieuwe middelen aan gewend en koelbloedig op de prikkelbaar Brussel, 14 April Het eerste duizend der pensioen brevetten is verzonden. Naar gelang de gouverneurs de dossiers naar het ministerie van arbeid zenden, wor den de brevetten opgemaakt cn verzonden. Tot op heden heeft het ministerie 1016 bevrctten gezonden naar de provincicön Ant werpen, Brabant, Oost-Vlaanderen, Luik en Namen. De provinciën West-Vlaanderen, Ilene gouwen, Luxemburg en Limburg hebben bare dossiers nog niet overgemaakt. De betaling der twee eerste trimesters esckiedt in eencn keer. Onderhandelingen De nationalistisch Deutsche Taffeszeilung verklaart dat hare partij n iet vijandig ge stemd is togen onderhandelingen. Deze zijn onvermijdelijk, vermits Duitschland in eonen onbelwisibaren toestand van minderwaardig heid slaat tegenover zijne vijandon. Tevens zou eene bespreking het voordeel hebben de bedoelingen van den vijand te openbaren. Volgens de Germania zal de Duitse he regeering zich van eene natie als tusschen- persoon bedienen. Een onzijdig land zou bij president Harding aangedrongen hebban o n> als tusschenpersoon op ta treden. Duitsch land zou dau nieuwe voorstellen indianen. Woensdag avond was er echter nog geene baslissing genomen. Ca kwestie der 50 0/q in de Fransche Kamer. M. Doumer, minister van fiaancen, ver klaarde gisteren in de Kamer De maatregel welke wij thans bespreken hel heffen van 50 0,'o op de ingevoerde Duit- scho-waren, maakt deel van de strafmaat regelen, welke de verbondenen besloten hebban, aan de Duiischers op te leggen. Deze werd door de Eugelschen voorgesteld en door al de verbondenen aangenomen Duitschland wil niet betalen en het moet dus gedwongen worden le betalen wat ons recht matig toekomt. In 1871 hebben wij ondervonden dat dc overwonnene moet -betalen dan was er zelfs geen spraak van verantwoordelijkheid voor den oorlog. De verbondenen hebben zich heel rede lijk betoond in hunne eiscaon en zij hebben oen toegevendheid aan den dag gelegd, welke men vaneen Hindenburg of «en Luden- dorff niet zou moeten verwachten hebben, indien deze overwonnen hadden. De verbondenen vragen enkel, dat de Duiischers zouden betalen wat zij vernield hebben. Het ontwerp wordt ten slotte aangenomen met 383 stemmen tegen 79. Eene Engelscho verwittiging aan Duitsohland. Men leest in de Duily Telegraph (officieus orgaan Naar het schijnt koestert men in de ofli- cieele Duitscho kringen de hoop, de nijver- beidskrisis welke ons bedreigt ten bate te nemen, om van de verbondenen zachter voor* waarden te bekouien in zake_ vergoedingen cn strafmaatregelen, alsmede de toewijzing van Hoog-Silezie. - Duitschland vergist zich groolelijks, indien ha denkt, dat onze tijdelijke inner lijke moeilijkheden, ons zouden beletten onze algeheele toestemming en bijtreding te ver- leenen, aan de maatregelen welko Frankrijk en Belgie zouden gedwongen zijn to nemen, heid van mijn gestel gerekend, om mij tot gramschap op te wekken, zoodra mij de vor dering gedaan werd om mijn land af te zwe ren. Ik doorzag thans het geheele spel en werd oogenblikkelijk koelbloedig. Het Iudiaansche meisje was bezorgd voor uit getreden, alsof zij vreesde, dat mijn ge brek aan staatkunde den door hem verwach ten uitslag zoude hebben en zij wenschte dit te verhinderen. Ik wendde mij met een rus- tigen, veel beleekenenden blik tot haar, en zij Boheen dien even zoo te verstaan als ik het meende, namelijk door eenen zoo slech ten kunstgreep laat ik mg niet in de val lok ken en zij trad, roet tevredenheid op het ge laat, terug. Mijn hoofd gloeide en mijn hart klopte van een onderdrakt vuur van verontwaardi ging, maar ik dacht mot inwendige vreugde: de geslepeno hoveling zal ondervinden, dat mijne driften niet gelijk zijn aan die van een redeloos dier, zooali hij berekend heeft. Hij zal bemerken, dat dezelfde voorzichtigheid, die mijnen argwaan ontwaakt houdt, ook de hartstoohtelijke opwellingen beheersoht heeft, op wier hernieuwing hij thans rekent. Ook ik versta do kunst, zooals hij zien zal, mijne hartstoohten te beheerschen en den besten schijn aan te nemen, of ik geen goed opgevoede man ben. Ik zal roij naar de om standigheden voegen, dowijl er onze redding van afhangt, en zal mij door hem niet laten slaan. Ik koek hem daarom alleen met eene uitdrukking van rustige verrassing aan en daar ik gevoelde, dat hij het niet wagen zou, om in tegenwoordigheid van het meisje, mijne woerden valeci^ tg vertolken, ant^ om hunne rechtmatige eischen door Du.tsch land te zien voldoen. Duitschland moet zich ook overtuigen, dat zijne aanvraag, om heel Hoog-Silezie te mogen behouden, door de verbondenen niet in aanmerking kan genomen worden, daar zulks strijdig zou zijn aan den geest en den tekst van het verdrag van Versailles. Frankrijk zal niet wachten... Parijs 15 April. Le Petit Journal schrijft nopens den vervaldag van 1 Mei, dat het Fransch gouvernement niet zal wach ten om zich met zijne bondgenoolen desaan- gaande te verstaan. Alles laat toe te veronderstellen, dat Amerika zijno soldaten niet van den Rhyn zal terugtrekken. Iodien Engeland er in ge lukt, de huidige innerlijkekrisis le overwin nen, zal M. Lloyd George moer vrijen tijd hebben, om zich met de Duilsche kwestie bezig te houden. Belgie getrouw aan zijn hart en zijoe be langen. dat reeds aan onze zijde was te Frankfurt, zal dit jaar ook met ons zijn. Na tuurlijk zullen de strafmaatregelen niet in werking treden 24 uren na i* Mei, doch de zaak zal niet uitgesteld worden. Overigens heel de wereld mag het weten, dat desnoods Frankrijk alléén zijn recht zal weten te handhaven. Eene Grieksche overwinning Zij nemen 6000 gevangenon. Athene, 14 April, Turksche troepen, eeuer getalsterkte van rood de 30,000 man, door talrijke ruiterij en geschut gesteund, hebben de Grieksche troepen aangevallen op het front Afioum Kara Hissar, bijzonder oor den sector Toulou Bonnar. Deze aanval, door Khemal-Pacba zelf aan gevoerd is totaal mislukt, daar dc Grieken een krachtige tegenaanval ondernamen, door hevig artillerievuur sterk gesteund. De Tur ken leden zware verliezeh en trokken zich terug, zes-duizend krijgsgevangenen achter latend, alsook 5 kanonen en 12 machienge- weren. In Griekenland Athene, 14 April. De officieren en adju dantender reserve van dc ruiterij, bchoorende tot de klassen van af 1913, zijn onder de wapens geroepen. Londen, 14 April. Eenige Bladen had den medegedeeld, dat de mijnwerkers zich tegen alle hervatting der onderhandelingen verzetten. Dit wordt thans door de leiders der syodikaten ontkent. "Waar het toch vroeg of laat, tot onderhandelingen moet komen, aldus hun redeneeriog, zou het best zijn daar maar onmiddelijk mede aan te vangen. De mijn. werkers kunnen zich echter bij het verschil in de loonen volgens het gewest niet aanslui ten. woordde ik. met een lachend gelaat en op bedaarden toon t Wij «ijti noch Amerikanen, noch Texas sers wij zijn verbannenen 1 Wij werden reeds destijds verbannen toen wij onze re geering die der groote Vereenigde Staten verlieten en huune wetten schonden, door ons naar Texas te begeven. Wij hebben aan de staatsregeling van Texas nooit trouw ge zworen, en toen wij de grenzen van dit land zonder verlof verlieten, maakten wij ons zei ven door die daad werkelijk tot verbanne- uen, want wij wisten, dat wij in het land der vijanden van Texas giugen en ons daar door bij onze terugkeer aan de uiteetting als vorbannenen door de regeeringblootstelden. Ook onze hand is tegen iedereen en ieders hand is tegen ons Wij erkennen geene wet ten, dan die der eer, en geene trouw dan die der vriendschap. Wij zijn niemands onder danen, en ook wij zijn vrije mannen der wil- dernissen waarom zouden wij dus geene broeders zijn Alonzo vertolkte dit langzaam, woord voor woord, terwijl het meisje hem scherp gade sloeg. De opperhoofden schenen thans vol komen tevreden gesteld te zijn en stonden op, terwijl de somber# reus, die mij gevan gen genomen had, vooruit trad en mijne hand vast greep. Alonzo had zich nedergebogen en onder de aan zijne voeten liggende wapenen de mijne uitgezocht en gaf ze mij. Hierop kcevde hij naar zijne plaats terug. Thans nadoi de het reusachtige opperhoofd op nieuw en nam mij stilzwijgend ten aoort van huldigingseed (Vervolgt.) De toestand was hedenochtend onveran» derd. Het parlementaire komiteit komt heden- namiddag, 5 uur, bijeen en alle hoop op een vergelijk sclignt nog niet verloren te zijn. Hoe lang zal de staking duren. Londen, 14 April. De Daily Chroni cle schrijft hedenavond dat, mocht dc alge- meene staking morgen worden uitgeroepen, d$ze toch niet langer dan 14 dagen zal kun nen duren. De laatste besprekingen. Londen, 14. April. De afvaardiging van het Drievouding Verbond heeft Downing Street le 1 u. 10 verlaten, na gedurende -twee uren met Lloyd George te hebben onderhan deld. Op heT oogenblik dat zij Downing Street verlieten, heef M. Thomas, leider der spoorwegbedienden, verklaart dat hij geer> middel meer zag om de onderhandelingen voort te zetten. Waarom spoorwegarbeiders en werklieden staken. Londen, 11 April. Hedon morgend werd aan de bladen eeuc mededeeling gedaan over de onderhandelingen welke plaats gehad heb ben tusschen M. Lloyd George en de afge vaardigden der spoorarbeiders en der voer lieden. M. Gosling, sprekende in naam der trans portarbeiders, zeide dat deze -wneenden de mijnwerkers te moeten steuneu uit geest va» solidariteit, want zij zijn van oordeel dat de regeering ie veel in het voordeel der mijn eigenaars is en niet voldoende onpartijdig. De mijnwerkers hebben toegestemd in eena vermindering van twee shillings daags in dien do eigenaren zegepralend uit den strijd terugkeercu zullen de arbeiders terug aan het werk gaan, maar zich lot een nieuwen strijd voorbereiden, 't is tc zeggen dat de nijver- heidscrisis enkel zal uitgesteld zijn. M. Thomas, spiekend voor de spoot weg- arbeiders, zegde dat deze geen revolutionai ren zijn, en indien het geschil enkel een in dustrieel middel was, voor de nevolulia aangewend, mei een politiek doel, zouden da spoorwegarbeiders, ondanks alle kameraad schap er zioii niet bij aansluiten. T Is omdat de spoorwegarbeiders meene» dat het huidig geschil enkel industrieel is, dat zij er zich wel bij aansluiten, Lloyd George zegt dat de regeering geens zins de mijneigenaars steunt, daarenboven verzekert de regeering financieels hulp, aan dc mijnwerkers. Voor wat de eischen der gezamenlijke ont vangsten en de verdeeling der loonen op cc» nationaal basis betreft, ze^t Lloyd George dat de regeering hierin niet kan toestemmen. Wanneer dc mijnwerkers geneigd zullen, zijn samen te komen met de regeering en de eigenaars, zullen onderhandelingen terug kannen aangeknoopt worden. De kwestie van de herneming van hot Staatstoezicht over de mijnen hoort au ft de politiek en moet op politieke methode en niet bij middel van werkstaking besproken worden. De regeering z°gt Lloyd George aog, loogt niet de vereenigiog der mijnwerkers te jreken, de eerste minister smeekt de spoor- en transportarbeiders zich niet tot eene bewe ging le latsn overgaan, welke gelijk staat met een toevlucht tot rechtstreeksche actie c» strekt tot vreesaanjaging van het parlement met te dreigen het heele leven der gemeen schap lo verlammen. Het Driöverbond mag hare zaak aan dj? natie onderleggen dc regeering zal Uetzelfdw doen. Er ie dus geen enkele reden om te trachlc» door het volk te verhongeren, iets te beko men, wat men ook kan bekomen door een beroep te doen op de gezonde rede. Ce toestand Donderdag avond. Indiea de werkstaking dus uitbreekt, zal zij niet alleen de mijnwerkers die reeds i» staking zijn doch ook de spoorarbeiders, de trammannen, de onibusgeleiders, de taxi chauffeurs en de voermans omvatten. De metropolitans, of onderaardsche treint zullen slechts twee of driemaal daags bollen. De toestand verslecht nog gedurig, en toch. hoopt men, ia de 24 uren welke over. blijverv eeue oplossing te kunnen vinden. Eenige spoorwegkompagniën zullen een beperkten dienst inrichten bij iniddcl var\ trouw gebleven bndienden en vrijwilligers. De electriciteit, drijfkracht en licht, zal be perkt worden. Het gouvernement heeft da noodige maatregelen genomen om den dien a der elektrieke werkhuizen te verzekeren. Ii% de gü8koTOpagt«ën hoopt toen dat het perso neel aan 't work zal blijven. Het gouvernement iieefl de schouwburg.'' bestuurders verzocht hunne inrichtingen open te houden. Het gouvernement zal zor gen, dat er genoeg verlichting is en dat er na de verlooningen voldoeude vervoermiddelen: zijn om de toeschouwers huiswaarts le brengen. Alhoewel de schouwburgbestuurders voor zien dat zij moeilijk hunne kosten zullen kunnen dekken, hebben zij toch toegestemd. Om het vervoer en de bevoorrading te verzekeren. De minister van vervoer, heeft Donderdag aan alle eigenaars van paarden, automobielen, enz., bevel gegeven, paarden, rijtuigen en autvs ter beschikking de plaatselijke ver-*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1