21 KANDIDATEN DE FORTUINZOEKERS Begrafenis der ex-keizerin van Duitschiand. Donderdag April 1921 KATHOLIEKE PARTIJ GEMEENTEKIEZINGEN Alle KATHOLIEKEN stemmen van boven op Waarom stemt men boven aan de lijst wS@k onder nssmisser -~3=. Minister Wauters en het bevrozen vieesch. mijn-jverkers XXVII' JAARGANG NUMMER S3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 111 DAGBLAD S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Van Noffel-D3 Gbndt H. Ansel mus Zon op 4,49, onder 6,49 Volle Maan den 21 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot bet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings LondrtJs E.G. 4 DER VOOR DE VAN 24 APRIL 1921 DE IIL5RT Felix Burgemeester MOYERSOEN ltomaan Ij'ud-vol Us ver t. Schepeno r. Fiuanciönl DE SMET Louis Electriekbeworker DE VALK EN EER Valery Scliepene van Openbare Werken nr. BÉT III* NE Loiris Baron [óud-volksvertcgonw. Gameenteraadsl.J VAN GEERT Alfred Schrijnwerker DANCKAERT Emiel Landbouwer MERTENS Albert Handelaar CALLEBAUT Frans Workman, Oud-strijder MERTENS Arthur Geneesheer, Oud-strijder BASTIAENS Alfons Wever VAN DEN STEEN Edouard Geinoentsraadslid IlUYLEBRÖECIi. Leon Winkelier DE VL'LDER Frans Landbouwer VAN scni YLENBERC.H Georges Lederbewerker VAN MOLLE FlorèlTfe Riernenfabrikant VAN GYSEGEM Raymond Landbouwer MüYLAERT Christine ^Bestuurlid d. Vrouwenafd. Vrijo Burg. MAThlEU Jozer Stof bewerker EEMAN Etienuo JS'ijveraar QUYNTYN Alfona Landbouwer BOSTEELS Eugeen Scliepene van Onderwijs SCHELFHOUT Jules Geneesheer dell kop. Wachtwoord* 107 VfcRVOLO. Ik gevoelde een waarlijk verrukkend ge voel voor haar sedert zij eenea het vertrou wen nabijkomenden toon had aangonomen, terwijl zij van de inzichten van Alonzo sprak cn mij uitnoodigde zijn waakzame tegen stander te zijn. Zij had haar wantrouwen Omtrent dier» sluwen schurk bekend en op mij gesteund. Ik was volkomen gelukkig. Mij was het onverschillig, in welke nog on verklaarbare betrekking zij tot elkander Btaan mochten maar zij wantrouwde hem, en dit was mij ton' minste voor het oogen blik voldoende. Een Indiaan stond geduldig met zijn edel paard aan de deur van hel blokhuis. Hij had het goede beest door eeue kleine deur aan de andere zijde der omheining, welke ik vroeger niet gezien had, maar hem door «ijne zuster was aangewezen, binnen ge bracht. Ik was verheugd, mijn oud, ge trouw dier weder te vinden cn l:et spitste zijne kleine ooren en schudde zijne lange manen, ora mij te ver wolkomen. De speurhonden stonden allen aan de deur en toen zij Noramen onder zijne vreemde vermomming herkenden, riepen zij hem la- oliënd zijn welkum te genioet. Zoodra zij door de teekonen van waardig heid begrepen, wat met Noramen geschied was, brachten zij hem met al do kracht hun ner longen een drieworf vivat toe, waarbij hunne iaoblust zonderling met hunne stom mel» strookte. Nadat de rust hersteld was, verklaarde ik Panacheeren is een groot deel zijner stem wegwerpen Waarom niet panacbeeren Omdat bet meer dan verkeerd is, in sommige gevallen is het onverstanpig. Hoedat Ziehier Bij do kiesopna- me worden al do gepanacheerde punt jes van eene partijlijst bijeengeteld en gedeeld door het aantal te Strergetien plaatsendus bier te Aalst 23. Dit getal door de deelëng bekomen telt dan voor iijststemmen. De nadeelige, laat ons zeggen de belachelijke gevolgen er van, zijn dui delijk. Een voorbeeld Ge zijt katbO' lieklmaarge wilt panacbeeren. Ge maakt bij voorbeeld een puntje zwart nevens den naam van een persoon,laat ons zeggen van een der lijsten, en twee punten nevens twee namen op do katholieke lijst. Wat bobt ge nu uitgestoken Wel kort-en goed go hebt 3/23 van uwe stem uitgebracht. 1/23 werpt ge ver loren aan eene lijst, dio touh geen gekozene hoeft. 2/23 geelt ge aan uwe eigene partij. Én van de 20/23 overige gedeelten uwer stem maakt ge geen gebruik 01 liever gij steunt onmiddelijk do lijsten uwer tegenslre vers, vooral do roode paljassen, welke uwe ernstigste mededingers zijn. Want vermits bet overgroot deel uwer stem als wit, dus ongoldig, aan zien wordt, bobt ge ze verloren laten gaan, met ze niet togen die kleppers te gebruiken, dat is duidelijk I En zeg niet bet beeft geen belang. Jawel, het heelt belang, groot belang ïfergeet hst nietpana cheert niet, want ge smijt tme stem weg ten voer- deefs uwer- vijanie Daarom stemt eensgezind boven aan de lijst, maakt liet wit puntje zwart Een kabinelsraad heeft onderzocht in welke voorwaarden men trapsgewijze onze fameu- zeo Bevoorradingsdienst zou kunnen ver minderen, Onze Minister van Geldwezen is verder ge gaan. Krachtdadig heeft hij den os bij de hoorens gepakt en de verdwijning ervan geüischt, wat volgens hem eene besparing van 320 miljoen franken 's jaars zou uitma ken. Geen klein bier dus voor onzen zoo slech ten geldelijke»» toestand. Bravo Mijnheer Theunis, voet bij stek gehouden en dat de verdwijning van dit voor 's fands financiën zoo kostelijk als gevaarlijk organisme, zeer spoedig een voltrokken feit weze. hen alies wat or was voorgevallen en wat men van hen verwachtte, alsmede de be weegredenen, die ons geboden, ons daaraan te onderwerpen. In het eerst ontstond er een algeifteen go- mor van ontevi'edenheid. Zij hadden geen zin om lompe, morsige Comanchen to wor den, dezelfde wilden die zij altijd bestreden hadden. Daarvoor waren zij nibt in d9 wieg gelegd en vonden geen bohagen »d de klee ding en de wapenen der wilden. Hoe meer zij elkander opmerkingen omtrent hunne ze den en gewoonten mededeeldou, des te hoo- ger steeg de ontevredenheid, tot zij eindelijk niet langer naar mijne overredingsgronden luisteren wilden on liet zich liet aanzien, dat er muiterij zou ontstaan. De oudsten van onzen troep had tot nu toe stil gezwegen, en toen hunne ontevreden heid nu tot den hoogsten top gestegen was, die mijne macht scheen te zullen trotseeren, trad dn veteraan vooruit, en sprak eenige oogenblikken op de hem eigene, langzame, indrukwekkende wijze, tot ben. Zijne gevoelens worden door ieder hunnor hoog geacht, en toon hij zeide, dat Nommen door zijne bekwaamheid eene buitengewone on onschatbare eer verworven had, die het aanzien en de veiligheid van onze schaar onder deze wilde stammen duizendvoudig verhoogen 20u, gaven zij oogenblikkolijk toe en verklaarden zich bereid, alles te doen, wat van hen gevorderd werd. Zij ondergingen thans allen de proef en keei'den met hunne herkregene wapenen er, paarden terug. Maar de gekke figuren, dfie zij bij hunne terugkomst met huime geverw- de huid en vreemde kleedis# maakten, ter- Weg met den Staatshandcl l Leve de vrij handel die ons lot betere levensvoorwaarden leideu moet M. Wauters met gansch zijn bevoorra- dingsdienst heeft, wat hij en zijne vriendjes er ook over zeggen, niets kunnen teweeg brengen om den levensstandaard omlaag te drukken, want nog altoos eten wij brood aan 1.20 fr.f aardappelen aan 0,50 fr. suiker aan 2,95 fr. en bevrozen vlcesch aan 8.50 Ir. den kilogram. Voor wat dit laatste betreft Waarbij komt het dat dit aan zulke liooga prijzen moet verkocht worden Wie koopt dit vieesch voor rekening van hel Ministerie Is die man wel bekwaam Ziedaar vragen welke men wel eens aan den iieer Wauters zoii mogen stellen en waar een kaar antwoord zou moeten op gegeven worden. Inderdaad, volgens inlichtingen genomen bij mijnen beenhouwer, verklaarde deze mij, met de faktuur als bewijs, dat hij aan het Ministerie van Bevoorrading, de voorkwar tieren tegen 4,25 fr. en de achterkwartieren legen 5,45 fr. den kgr. betalen moet, terwijl hij mij tevens verzekerde, dat eene firma hier bevrozef» vieesch van eerste kwaliteit (Argentijnse!», Nieuwzeelandsch, Australisch) ter plaatse geleverd kan invoeren aan 3.50 fr voor de voorkwartieren c:i 4.30 fr. voor de achlerkwartiereu. Waarvan kan dit eene private firma en onze bevoorradingsminister niet Waarom in deze tijden van krisis en duur leven, waarom moeten wij ons bevrozen vieesch bijna zoo duur betalen als bet ver- sche Meent nu niet, vervolgde de beenhouwer, dal WIJ schatten winnen met den verkoop van bevrozen vieesch*. Als bewijs kan daar van dien?n, dat de samenwerkende Maal- schappij Vooruit, van Gent, welke op zeker oogenblik 15 verkooplokalen, waar bevrozen vieesch verkocht word, uitvcbaat heeft, er thans 13 komt te sluiten. En hoe hebben zij op den tromm-1 daar voor niet geslagen Stel u nu voor, hoo het met ons dan gesteld is Een klkinf. Burger. Op Duitsch grondgebied. Te Ellen. Ouder het gelui der Uo.kken reed dc rouw- ti'ein Maandag' om 9.50 Ellen, het eerste plaatsje op Duitsch grondgebied, langzaam binnen. Op het perron stonden verschillende bur gerlijke en militaire overheden, terwijl een muziekkorps treurmuziek speelde. Een man- nenzangkoor van oud-strijders in uniform met het vereenigingsvaandel zong een psalm en Ein fester Burg ist unser Gott Daarna werd prins Adalbert, die het stoffe lijk overschot zijner moeder vergezelde, door eenige overlieden toegesproken en na een oponthoud van ongeveer tien minuten reed de trein langzaam de statie uit, in de richting van Postdam. Heel Sist militaire camarilla te bsen Het vóóroorlogstijd schijnt te Postdam verrezen te zijn Officieren van de lijfregimenlen ïder over leden keizerin, de Pasewalkerkurassiers en bet infanterie-regiment 8ö, loopen af eu aan iu hun oude u ilormen, die er uilzien, alsof zij eerst gisteren waren gemaakt. En het zijn niet alleen de officieren van die regimenten, die de stad opnieuw kleur en leven geven. Er is geen regiment van het oa3e leger wijl zij, behalve hunne eigene wapenen, nog bogen, lansen en schilden droegen, wekten bij ons allen thans de luidruchtigste vroolijk- beid op. Eindelijk kwam ook aan den oudste van onze troep de beurt om naar buiten te gaan, en ik gevoelde eene groote bezorgdheid om trent den uitslag. Maar de oude keerde wel dra lachend terug en zeide mij, dat noch hij, noch iemand van do andere jagers aan de zware beproeving der wapens die de gids Nommen had moeten doorstaan, onderwor-, pen waren, en dat men alle speurhonden slechts als geraeene krijgers in den stam hadden opgenomen, welk boricht mij ten minste voor het oogenblik rust scheen te be loven. Plotseling echter hoorde ik eene lichte beweging achter mij, en zag, toen ik omkeek, Alonzo met zijne lachende, ofschoon eenig8zins eerbiedige houding naast Nommen staan. Hij zeide niets anders, dan Heer op perhoofd de stammen zullen heden middag hunne rijkunst en krijgsgebruiken voor u ten toon sproiden. Gij zult het schouwspel wel willen bijwonen Nommen boog zich met ern3t en Alonzo ging heen. HET GEVECHT. Alles was wederom in diepen slaap,gezon ken, de wind woei met een zacht gedruisch door de lakken der boomen, de maan liet nu eu dan hare zilveren stralen door do wolken vallen, een oogenblik werd deze stilte ver broken, de onderdanige wilden van Alonzo brachten geheel het fort in beweging, dui- zeude jammerkreten werden gehoord. Nommen vroeg mij dadelijk wal do redep. dat zich niet op een of andere wijze laat ver tegenwoordigen, tenzij als militaire vereeni- ging of clnb, welke leden voor deze gelegen heid het uniform weer uit de kamferkist hebben gehaald, hetzij rechtstreeks door eenige officieren in gala. Men ziet ook veel puntbelmeo, waarvan de keizerlijke wapens ten toeken van rouw zijn omlloorsd. Ook Shakos en helmen met pluimen. De pluimen worden ten teeken van rouw achter de Shakos gebonden gedragen. Bijna alle burgers hebben rouwbanden om den hoed ot den arm gelegd en tal van dames zijn in het zwart gekleed. Ludendorf gehuldigd Alles wat monarchistisch gezind is, maakt van deze gelegenheid gebraik om aan die gezindheid uiting te geven. Zooals we reeds gemeld hebben werden te Berlijn talrijke eeredienstep gecelebreerd ter nagedachtenis der ex-keizerin. Bij een dezer gelegenheden is generaal Ludendorf gehul digd met een overmaat van luidruchtigheid die slechts in overeenstemming was te bren gen met een stille hulde voor de doode. Oe aankomst te Potsdam. Maandag avond leverde Potsdam een ge heel andere aanblik op. Met de avondtreincn waren groote monscheuraenigten uit Berlijn te Potsdam aangekomen, vooral veel militai ren, officieren en manschappen in uniform, studenten met hun korpskenteekena, mannen en vrouwen in rouwkleeding. Hier en daar zag inen groote kransen dragen, die in den antieken tempel zouden worden gelegd. Bij dc statie Wildpark w.is liet gewoel en de bedrijvigheid natuurlijk het grootst. De Fürslenhalle van de statie, die zich on middellijk naast het perron van de publieke statie bevindt, was, evenals de statie zelf, waardig met groen versierd. Kransen en slingers van dennegroen en evergreens teekenden het doel van liet perron af waarlangs de lijkkist met het stoffelijk overschot der keizerin zou worden gedragen. Binnen het gebouw was alles met zwart overtrokken. De lichten en ornamenten waren met zwarte krep omhuld, en leverden een waardigen en rusligen aanblik op. Den geheelcn avond verdrong zich een dichte menschenmenigtc buiten de statie, die allen op de aankomst van den trein wacht ten. De statie zelf was voor het publiek streng gesloten. Om 10 u. 45 slipt reed de. speciale trein, die het stokblijk overschot* der ex.keizerin van het huis Doorn haar Duitschlana had vervoerd, dc statie Wildpark binnen. Prins Adatbert en zijne echtgenoote, prins Oskar cn de hertog van Bronswijk, die de lijkkist begeleid hadden, stapten uit cn be groetten de leden der koninklijke familie en de militaire hoogwaardigheidbekleeders, die op het perron waren verschenen. Oe lijkstoet. Berlijn 19 April. Om 9 ure 15 hield de lijkkoets stil voor de poort van do, vroegere keizerlijke statie. De ex-kroonprinses, de prinsen en prin sessen der vroegere keizerlijke familie en de vreemde prinsen, stonden op het perron. De kist werd uit don wagon genomen. Zij is in eiken hout overdekt met paars fluweel en een zwart baarkleed, waarvan de hoeken gehouden worden door officieren van het eerekorps. Door een kleinen tuin wordt de kist naar de met vier zwarte paarden bespan nen lijkkoets gedragen. Daarop stelde de lijkstoet zich in gang en volgde de groote laan. De geestelijkheid stapte voorop, gevolgd door afgevaardigden der vroegere officieren van het ex-lijfwachlregi- ment der ex-keizerin achter her. kwam de dezer buitengewone beweging kon zijn, en daar ik hem het antwoord schuldig moest blijven, begaven wij ons dadelijk naar buiten. Spoedig vernamen wij dat een troep Ke- nawies vier vrouwen geroofd hadden en hiermede op de vlucht waren. Nommen wertf dadelijk omringd door zijne speurhonden en de Indianen waarover hij het opperbevel ontvangen had. Dadelijk werd besloten tot do vervolging der Kenawies en een unr later reden zij het fort uit. Adelia, haar dienstmeisje, Don Valeriaan, Baron Holla en August bleven liever in het fort en hadden niet de minste vrees omdat zij thans met de Indianen geheel verzoend waren. Deze plaats was voor hen ook zeker der dan een verblijf in Mexico, daar een verblijf aldaar voor Don Valeriaan met het grootste gevaar gepaard ging. De speurhonden jaagden thans vooruit, zoo snel zij konden, terwijl de Indianen een woest wraakgeschreeuw lieten hooien. Hot pad voerde midden door het dal. De oude Hiks en de krijgers verdwenen in de verte voor ons. Het dal werd steeds breeder en scheen, hoe verder het zich tusschon de heuvelen uit breidde, immer dieper te zinken, tot einde lijk de bergtoppen hoog in de wolken reik ten en hunae lange, koele schaduwen dwars over onzen weg zich uitstrekten. Het In- diaanrche meisje naderde Nommen mot de woorden Opperhoofd gij hobt u dezen morgend zeer goed gehouden. Alonzo is te gebiedend eu denkt iedereen die hem in den weg komt, onbeperkt te kunnen beheer- [schen. lijkwagen x; da hoeken van het baarkleed werden gehouden door vier ridders van het orde van den Zwarten Adelaar. Achter de lijkkist stapten de prinsen der keizerlijke familie, de vroésere prinsen en groot-her togen van Duitschlaud, opgevolgd door de bij den lijkstoet toegalaten personen, waarbij te vermelden zijn maarschalk Hindenburg, de generaals Ludendot'Cf en Mackensen en de vertegenwoordigers der studentenbonden eu der sportverenigingen. De lengte van den lijkstoet was drie kilo meters en acht personen stapten op een rij. Talrijke rijtuigen met kronen overladöt sloten den stoet. Afgevaardigden van verschillende maat' schappijen en der scholen vormden de haag op gansch don doortocht. Volledige orde bleef er heersdien. Ei waren degelijke policiemaatregelen genomen. Het volk, dat tot in de boomen langsheen d« laan geklommen was, hield zich zeer kalm. Het aantal vrouwen was veel hooger dan het aantal mannen, liet publiek gaf duidelijk den indruk gekomen te zijn om aan zijne nieuwsgierigheid te voldoen, en niet om be lijdenis van koningsgezindheid te geven. De vroegere kroonprinses en do prinsessen der ex-keizerlijke familie waren rechtstreeks per rijtuig naar den ouden tempel gegaan, vergezeld van de vroegere eerodames der overledene. De staking der Engeisahe Londen 19 April. Bij de indiening, in hel Lagerhuis, van de aanvullende begrooting van oorlog, welke noodig is geworden door het oproepen van do reservisten en hel vor men van een weermacht tegen de jongste bedreiging met een algemeene slaking. heeft sir Worthington Evans, de minister van oorlog, verklaard, dat van de 71,000 reser visten 58.000 aan den oproep gehoor hebben gegeven. De weerklank, welke den oproep voor do weermacht ten deel is gevallen, is hoogst merkwrardig. De oproep was beperkt tot oud-soldaten cn oud-leden van de terri toriale troepen. Toen 75.000 man zich had den opgegeven, werd de aanmelding stop gezet. Llovd George die aan het debat deel nam, zegde Sommige leden zouden kunnen zeg gen, dat de voorzorgmaatregeien overbodig waren, maar zouden zij overbodig zijn ge weest als zij niet genomen waren (Toejui chingen). De groote meerderheid der Engeï- sche arbeiders was tegen wanorde, maar er was een kleine t»*oep, die naar omwenteling streefde, en ecu veel grootere, die, hoewel hij tegen de revolutie was, zich er misschien bij zou aansluiten, als de revolutie slaagde. Het was de plicht der regeering, maatregelen e nemen, die zouden verzekeren, dat de kleinste troep niet voldoende zou slagen om dc grootere mee te krijgen. Het was eeu goed ding voor do arbeiders zelf, om aan de wilde elementen te toonen, dat de gemeen schap hulpmiddelen had, die daaraan hot hoofd konden bieden. Hij hoopte, dat het geschil zou eindigen in het vaststellen van een national® basis, waarop de loonen konden worden berekend. Sommige loonen, die de oigenaars aanboden, moesten klaarblijkelijk worden verbeterd. Hij legde den nadruk op de belangrijkheid van een duurzame regeling» en boopte, dat de besprekingen tusachen de mijnwerkers, de eigenaars en de regeering-, ten gevolge zouden hebben, dat er een p!a& werd ontworpen, dat de nijverheid waarlijk ou doen bloeien. Oe mijnwerkers blijven volharden. Londen 19 April. Berichten uit ver. schillende deelen van het land schijnen er op Het is goed dat gij hem een lesje gegeven hebt. Hij heeft u zeker loeren achten. Het is mij onverschillig zeide Nommen welk karakter of welke gewoonten Alonzo hebbon mag. Ik ben in het bezit mijner wa penen en wij slaan thans op gelijken voet. Ik zal hem spoedig op zijne plaats stellen, en hem achting voor mijne rechten afdwin gen. Maar gij I wilt gij mij niet liever ieta van u zeiven verhalen Het zou veel belang rijker zijn, iels van u te hooren, dan de irw zichten van uwen vriend te onderzoeken. Nommen legde eenen eigenaardigen na druk op het woord, vriend, hetgeen zij dui delijk bsgreep, want zij bloedde sterk en boog zich over den hals van haar paard. Een oogenblik later was hare gebogene gestaltene weder opgevioht en zij keek hem rustig en vast in de oogen. Welke betrek king ook tastchen iriij en dien man bestaan mag hebben, sprak, zij, heb ik hem toch ge leerd, dat die niet, alleen niet mear bestaat, maar dat hij oofe voor oenen slrengeron et hardnekkigereo wil dan den zijnen sidderen moet. Maar gij en hare oogen werden vochtig en hare stem beefde licht, gij moest de laatste zijn, die mij mijn hard nood lot verwijt jegens u hen ik zoo liefde vol geweest, als de vriendschap en dankbaarheid slechts vorderen kunnen. Zij wiste eene traan uit het oog en wendt zich dan met eene trotsche beweging va»» hem af. Maar ach hot ija was mij koud in 't ha^b gedrongen, ik huiverde en hield mij aat\ mij nen zadelknop vast, want het was mij, a's of ik van het paard moest vallen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1