Wat de Mollaken nar liet Werkvolk deden! handelsvrijheid U ITS LAG Wiar kiezinpn 25 DE FORTUINZOEKERS Aan de jonge kiezers. Zaterdag April 1921 Waar blijven de socialisten Werklieden slemt voor «we WARE VRIENDEN uwe onder Telefoon lulieEitingslhypeei Belangrijk document. Voor M. Wauters DE VOLKSSTEM XXVII' JAARGANG NUMMER 95 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114T> A f^t-TRT A T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Nüpfbl-Db Gbnm? Pubiicit.it buit.n hat Arrondissement Aalst, zicb ta wenden tct het Agentschap Uayas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place da la Bourse, Parijs en 6. Bream's Buildings Londres E.G. II. Georgius Zon op 4,45, onder 6,52 Laatste Kwartier den 29 Onder Voorzitterschap van KI. üomaan Riloyes'soen hadden eenige Katholieke Burgers onzer stad in 1899 de Maatschappij EIGEN HAARD gesticht, voor doel hebbende, leeningen toe te staan voor het aankoopen of bouwen van werkmanswoningen. Tot heden werden S02 leeningen toegestaan voor een gezamen lijk bedrag van 2j2SO,OCSO fr. 't is te zegg'en.dat dank aan deze katholieke initiatief S02 werkersqezinnen Bsain eigen Siaiis kunnen bewonen. REEDS ZIJN 4©3 DEZER LEENINGEN GANSCH AFGELOST. Niettegenstaande de socialisten steeds beweren, dat de katholie ken niets doen voor het werkvolk, zoeken wij toch te vergeefs naar een dergelijk rood werk. Dat zijn geen ijdele woorden maar daden. Door don Algemeene Belgischen Bekkers- bond werd aan den koning volgend verzoek schrift gezonden, onderteekend door honder den bakkers van gansch het land Sire, De Algemeene Belgische Bakkersbond richt zich tot den eersten burger van ons land om recht te doen geschieden. Gedurende den oorlog word het land van broodgranen en bloem voorzien door het Gomiteit van Voeding, liet land dat onder vijandelijke bozeiting was, werd bevoorraad door een lichaam dat zich paste aan de om sta ndigheden en de hakkers hebben dan hunnen vaderlandschen piicht vervuld le midden van groote moeilijkheden. Na den oorlog werd de bevoorrading in broodgranen ca bloem door de regelmatige regeering van ons land in handen géDouien. De reden die aangegeven werd, was dat, le midden der buitengewone toestanden dio de 001 log na zich sleepte, er gevaar was aan het vrije initiatief over te laten want dat er vrees mocht beslaan dat ons reeds zoo beproefd land aaiRwoeker en hongersnood zoo kunnen prijs gegeven worde. Dat dit stelsel van bevoorrading groote mis. bruiken te weeg bracht is bekend. De Bel gische bakkerij klaagt daar niet over. Zij erkent dat, de eerste maanden na den wapen-; stilstand, liet initiatief van de Regeering te verschoonen was. Nu is dit het geval niet meer. Op hel oogenblik, Sire, dat ons land onder zware lasio gebukt gaat, is het een nuttelooss geldverspilling duizenden beambten en be dienden te hebben die zich in de plaats stellen van den regel matigen handel. Niels kan nu nog het privilegie verschoonen dat gegeven werd aaneen groep rijke maalders waarbij dezen, als staatsambtenaars verkende, kooge maalloonen krijgen. Door dit privilegie werd de vrije eor.currencie ttisschen dc maalders afgeschaft en is het de maalder gelijk of hij goede of slechte bloem levert, want de bakker moei toch bij hem koopen en zelfs de waar betalen vooraleer hij ze gezien of ontvangen heeft. Tot de bloemzakken toe worden aan verschillige koeren hu ne waarde aangere kend en op voorhand betaald. Bezit het ma&ldersbedr!jf een monopool, op den armen bakker drukken de lasten. De goe de hoedanigheid van bloem van vóór den oor- 1 g kennen wij niet meer. Daarbij worden wij, bakkers, geplaagd door alle soorten van tergende en kwetsende maatregelen, wille keurig genomen alsof wij geene vrije burgera in een vrij land waren. Sire, In Engeland wordt de bevoorrading gelei delijk afgeschaft en is de handel vrij binnen kort. In Nederland is de bakkerij reeds sedert lang vrij. In Frankrijk is do datum van het afschaf fen der officieele bevoorrading reeds vastge steld. Welnu, wij, Belgische bakkers, wij ook wenschen naar normaler toestanden terug te komen. Wij weten en wij kunnen bewijzen dat ons volk goedkooper en beter brood zal hebben wanneer het p'ivaat initiatief voor de bevoorrading van ons land zal zorgen. Wanneer wij dus vragen dat men aan het bakkersbedrijf de volle vrijheid teruggeve dan dienen wij onze belangen alleen niet, maar do belangen van gansch de Belgische bevolking. Daarom durven wij, B Igische bakkers, ons wenden tot Zijn» Majesteit die de wereld door geroemd is als Vorst, dia Recht e.t Vrij heid verpersoonlijkte. Wij vragen dat Recht ons geschied en wij in Vrijheid ons brood mogen verdienen. Wij blijven, Sire, enz. (Handteekens). 109 VERVOLG. Wanneer -hij eenmaal het spoor gezien heeft, dan denkt hij op die wijze aan het dier, en herkent-het eene even zoo snel als het andere. Hg kiest, een enkel spoor nit en volgt liet door en onder daizend anderen en kan niet alleen zeggen, wanneer 't paard zijnen gang veranderd heeft, maar ook, of bet dier frisch of vermoeid is enz. Hij bogrijpt ook/dat, wanner het vermoeid ia, de hoeven dieper inzakken en kleine in drukken achter het hoofdspoor moeten ach terlaten en dat do afstand tnsschon do voor- en aebtorpooten steeds kleiner wordt. De hoeven zinken des le dieper, hoe zwaarder het van zijne buigzaamheid beroofde lichaam, des ruiters op hem drukt, en bovendien val len vele schuimvlokken uit den bek van bet vermoeide paard, hetgeen alles teekenon zijo, die door liet scherp geoefende oog ontdekt kannen worden. Do Indianen stijgen zeidon af, omdat zij het niet voor noodig achten. In hel te genwoordige geval is er echter een opmerk zaam onderzoek noodig, om hen in staat te stellen, het rechte spoor te vinden. Thans ziet gij, dat zij bet zonder moeite volgen. Ik had echier gedacht kapitein dat gij thans mot de geheimen van het prairieleven beter vertrouwd waart dan uw speurhond Nora men. O, ik bezit eenige ondervinding, ant woordde de kapitein, maar ik zie, dat Ik nog eenige mouigte zaken te loeren heb, en het is, zelfs al had ik zo vroeger gekend., zeer Onze vrienden gelieven ons zoo spoedig mogelijk per telefoon, telegram of expres brief de uitslagen hunner gemeente t9 laten geworden. De uitslagen der kiezing zullen zoodra ze gekend zijn afgekondigd worden aan onze KathcjSsefc® Vrienden in het Inlichtings- bureel, ingericht ten lokale üroote Markt, 26. De uitslagen der kiezingen in de bezonder- ste steden zullen er insgelijks per telegram toekomen. aangenaam, ze nogmaals van uwe lippen tc hooren Bah 1 zeide Nommen vrij ernstig, ik zou mijaen goeden dunk van u yarliezeu- wanueer gij dergelijke alledaagscho spreek, wijzen aan mij verspilt. Ik ben al die hoofd- «che complimenten en laffe aardigheden nu moede. Ik bon in de wildernis gegaan, om binnen hun bereik te komen, en hoewel ik er mij somwijlen nog eens van bediou, dan geschiedt liet toch op eene wijze, die, voor degenen tot wien zij gericht zijn, niet bijzon der vleiend is. Wij moeten vrienden zijn, en elkander als mensohelijke wezens aanspre ken. Zeer gaarne, zelde de kapitein, terwijl zijn hart van vreugde klopte, want deze ernstige toon had voor hem de gelukkigste betoekeuis, daar bij hierin zag, dat Nornmen niettegenstaande zijn bevordering lot hoofd man, aan hem getrouw bleef. Gij zijl een man, vervolgde Nommen die aan den indruk van het oogenblik ge hoorzaamt. Maar weet gij wel dat zulke men schel), die daarbij gelijk gij groot© voorzich tigheid bezitten, de gevaarlijksten van allen zijn Ja, want als een hooggespannen ge moed, dat met teedere vatbaarheid voor ia- drukken allo uiterlijke gewaawordingen van hot heerlijke, schoone en heilige opneemt, deze kostelijke gaven lot eigen baatzuch tige doeleinden leert aanwenden, dan wordt het schandelijke onmensch, die dit heiligdom bezit, in dezelfde verhouding vroeselijk, als de aan zijne duivelsche kunslon blootge stelde naturen waar en rein zijn. Zeer juist 1 en Alonzo is het volmaak- Als sekretaris van een kiesburcel, durf ik a'an onze katholieke kiezeressen en jonge kiezers eenige bijzondorneden aandniden, die hun tc pas kunnen kpnaén wanneer zij Zon dag gaan stemmen. 1. Vergeet niet uw eenzei vigheidskaart, die kan men u vragen. 2. Vergeet zeker niet uwen kiesbrief, die moet men hebben hebt gij hem niet ont vangen en gij staat op de kiezerlijst, brengt dan uwe eenzelvigheidskaart voor. 3. Gij raoogt u aanbieden om le gaan stemmen van af 8 ure 's morgens tot 2 ure namiddag. 4. Als er veel volk slaat te wachten om te stemmen leest de secretaris van 't bureel de namen af in alphabetische orde. 5. Wanneer gij binnenïtfgt slaat gij voor de tafel van T kiesburecl%Gij geefruwen kiesbrief aan den voorzitter" en gij krijgt in de plaats een stembriefje dat in'vieren toege- vouwd is, 6. Met dat stembriefje gaat gij in een stemhokje, daar dool gij uwen brief open on gij ziet of er.geen plekken,schreven of iets anders aan is, dat uwe stem ongeldig zou maken T. Dan zoekt gij nauwkourg het nummer der katholieke lijst, waarin de namen staan der katholieke kandidaten in Aalst kb». -4 8. Onder dat nummer staat een wit bolle ken, gij neemt het potlood dat in het stem hokje op den lessenaar ligt, en zonder hel potlood nat te maken, vrij ft gij daarmede over dat wit bolleken. 9. Gij doet-uwen stembrief terug toe in de zelfde vouwen gevouwen, gij komt terug voor de tafel van 't kiesbiireei, daar staat een bus of een kist, een soort groote spaarpot, en gij steekt uwen stembrief daar zelf in. 10. Als gij twijfelt of uw stem goed is, 't zij omdat gij uwen brief bevuild of een weinig gescheurd hebt, 't zij dat uw potlood uitschoof en dat gij eene schreel gemaakt hebt, 't zij om eon ander roden, dan gaat gij terug voor 'i bureel en gij vraagt een anderen stembrief, die men u bereidwillig zal ver wisselen. 11. Als gij gedaan hebt met stemmen en een goede stembrief hebt gestoken in de bus, dan vraagt gij uwen kiesbrief terug, waarop het bureel een stempel zet om te bewijzen, dat gij uwen plicht volbracht hebt, want ieder moet komen stemntënf. 12. Het gebeurt dat leden van 't kiesbureel min voorkomend zijn voor kiezers van tegen strevende opinie maar gij kent nu uwen plicht en ook uw recht, tegen Zondag 24 April. 4. Overdracht van Malta en Madeira aan lnaar aanleiding der onlusten tin het mljudi- DuitschJand i strikt van Lanarkshire. 5. Overdracht van F ran sc h en Belgische] De nood en werkeloosheid nemen dagelijks Congo aan Duitsehland I toe. Overal ziet men lange rijen van men- 6. Verdceïing van België in een auto-\schen die op hun kolenrantsoen wachten. noom Wallonië en een autonoom Vlaanderen:] De Daily Muil meldt, dat broodwagens en 7. Miltaire overeenkomst met Vlaaude-1 winkels gister avond door mijnwerkt#. te ren de Vlaamsche spoorwegen en bonkènl Blantyre, in Schotland, zijn geplunderd. Keizer Wilhelm 's vredesvoorwaarden in 1917. De «Nieuwe Rolt. Cour.» ontvang een particulier telegram uit Berlijn, dat voor ons, Belgen, van historisch gewicht is. In den loop van de maand Maart 1917, kort nadat ook de Vereenigde-Staten aan den oorlog waren gaan deelnemen, zond keizer Wilhelm uit het groote hoofdkwartier eene nota aan hel departement van buitenlandfiche zaken te Berlijn. In die nota klaagt de keizer dat dit departement nog steeds niet heeft kekend gemaakt op welke voorwaarden Duitsehland bereid is vrede te sluiten. Om deze redenen heeft bij zelf voor zijn volk en zijn leger de volgende vredesvoorwaarden geformuleerd m 1. Vrijheid der zeeën 2. Herstel van alle handelsverdragen 3. Prijsgeven van alle entente-eilanden in de Middellandscbe Zee Bte toonbeeld van het door u beschrevene onmensch, dat men zioh voorstellen kan, met uitzondering echter, dat sedert onze aan komst in deze stroken de goud-en bloed dorst de overhand over alle andere zinne lijke lusten vorkregen en zelfs zijne'gewone voorzichtigheid schijnen overweldigd te heb ben. Ik haat hem, omdat deze man het ro mantische denkbeeld, dat ons vroeger tot vrienden maakten, ontwijd heeft. Hij heeft zich als een ruw, dierlijk, zinnelijk mensch, ah een bloeddorstig verrador doen kennen. Hij hehoorscht dezo wilden, niettegenstaan de hij de bloeddorstige en onbarmhartigsto wilde van allen is. Maar gij sprak van zijnen gouddorst, Nommen, zeido do kapitein, hoe kan hij dien hier doen blijken Ik heb een gesprek van hem afgéluis- terd, toen hg tegen het Indiaansche meisje vertelde dat liij van goudmijnen in deze stre- ken gehoord had. Het arme meisje bemerkte niet dat hij voel meer het goud aanbad dan haar, of met andere woordoa dat gij niet als een romantisch avonturier in de westelijko wildernissen was gekomen, om daar zijn orfdcel aan te spreken, maar slechts als een onverzadelijke gierigaard, dio niet alleen zijn lijf en bloed in goudetukken zou willen veranderen, maar ook zijn geheel© wezen aan de wilde dierlijke neigingen overgeven, die dc vormen dor beschaafde samenleving lot hiertoe binnen zekere grenzen gehouden hebben. Eu reifs dit had vergeving kunnen vinden. Maar hij kre-ig het in den zin, dat ook zij die hem beminde, zich raqt hem in den hélschen afgrond zou storten/ en haar treden in verbinding met de Duitsche 8. Afstand van Longwy en Briey door Frankrijk 9. Koerlanden Lithanen worden zelfstan dig onder Dnitsche suzereinileit 10. Oorlogsscliadevergoedingeu30 mil liard dollars van Engeland, 30 milliard dol lars van de Vereenigde-Staten en 40 milliard dollars van Frankrijk; i) 11. Gedwongen leveringen van grond stoffen en hallfabrikaten door de Entente en de Vereenigde-Staten aan Duitsehland. Met de medeplichtigheid der activisten, wier daden tot nog toe nooit verloochend werden door de Frontpartij, vroeg de keizer toen de verscheuring van België en de volle dige economische opslurping, van Vlaande ren in het Duitsche Rijk, net zooals men door Ansiediung Polen ecsnouiisch trachtte te niet te doen. Met dat verschil. Dat men ,geen enkel Pool vond om zijn land le verraden en dat inen hier landverraders vond om naar Berlijn te gaan, landverraders om hen goed te keuren en jaren nadien fanatiekers om heel dat land verraad vrij to pleiten. De keizer vroeg toen 500 milliard schade vergoeding, die er vandaag 1500 milliard beteekenen. En als de Entenlo nu 286 milliard opeischt vinden sommige socialisten, waaronder die van Antwerpen uitblinken, dat uien die bia- ve Duitsche kameraden veel te onzacht be handelt. Lees bovenstaande om te zien hoe de bevriende natie Manifest van activis- sche landverraders van Juni 1918 ons zou gestroopt hebben, zonder genade en zon der al dis complimenten, iiadde zij moeten overwinnen. ©0 siaksng der Eagelssha mijinaierkei-A Haar een hervatting van de onderhande lingen. Londen 21 April. Zoowol in arbeiders- als .in reg; eriugs-ringen heerscht hei ver- trouwen, dat hel mijuwerkerskougres morgen tot een hervatting van de onderhandelingen zal leiden. Het nieuwe aanbod van de eigenaars moet dit in de hand werken. Zij geven hun bereid willigheid te kennen om eene nationale loon- raad goed te keuren. De beginselen van de nationale loonregeling zullen toegepast wor den in overeenstemming met de financieels uitkomsten van de verschillende distrikten. Het punt beneden hetwelk de Joonen niet automatisch zullen dalen, zal bij de nationale regeling worden vastgesteld. Alle overige inkomsten die iuelk distrikt in de abnormale periode beschikbaar zijn, zullen als loonen uitbetaald worden. De vertegenwoordigers van de vaklieden zullen zich overtuigen, dat de distrikten alles betalen wat zij lijden kun nen. Bij overleg zal men de loonen van de lager betaalde werklieden vaststellen. Er zal een nationale overeenkomst gesloten worden over dc verhouding van loonen lot winsten Accountants van de werkgevers en de werk lieden zullen samen de boeken nagaan. Onlusten in Lanarkshire. Londen 21 April. Een telegram uit Hamilton meldt, dat de policie van deze stad en van Blanlyre, talrijke aanhoudingen deed, door den teederen schijn van eencn heilige- ren band tol zijn doel zou laten dwingen. Van dien dag af verloor zij iets van hot ka rakter en de teederheid harer kunne. Se dert dien tijd heb ik hem met koele, gebie dende minachting behandeld, waaraan hij zich evenmin onttrekken kan, als hij in staat is er zich tegen te verzetten. Hij heeft besloten, vervolgde Noramen de goudmijnen, tot wier opsporing hij in daze woeste streken gekomen is, als ei^eo. dom aan te spreken on in bezit te nemen, en is op u in ieder opzicht ijrerzuchti°;. Voor het laatste behoedt hem zijne onbeschaamde eigenbaatwant ofschoon hg bet oude ver bond tnsschen ons zonder gewetensbezwaar geschonden heeft, denkt hij echter volstrekt niet aan ds mogelijkheid, dat wij eenmaal vergelding van hom zullen vragen. Hij haatu, omdat gij eqnen vasten wil bezit en bovendien, omdat gij zijn lievelings denkbeeld, de goudmijn in te nemen, denkt te verijdelen, hij koestert de gedaohte, dat de oude Hiks u nog in staat zal stellen, bij de nasporing ovor hem te triomferen, en zal zich steeds aan u blijven hechten, zoo lang er nog vooruitzicht voor de vorvulling van zijn lievelingsdenkbeeld aanwezig is. Welke brutaliteit hij u ook loonen mag, zal hij toch snel pogingen aanwenden ze we der goed te maken, tot het hem gelukt of mislukt is. Als het hem geluktt neem u dan in acht In geval van welslaging zal hij ;ich aan geeno boitenverdeeling onderwer pen en zijne duivelsche haat zal do getuigen zijner nederlaag zoeken te vernieligon. De kapitein en Nommen hadden geen tijd om dit belangrNk onderhoud to vervolgen. Vrouwen moedigen de mannen daarbij aan. De plunderaars verdwenen toen de policie aankwam. Veroordeeling wagens sabotage. Cupar (Schotland) 21 April. De recht bank heeft een mijnwerker, die do vuren in de ketels van een mijn uitgedoofd had, lot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vijf arbeiders, die de pompen stillegden, kregea 14 dagen gevangenisstraf, uil kracht der wet, die aan den Staat uitzonderlijke bevoegdheid toekent. Door dat optreden der mijnwerkers, liep een mijn onder water, waardoor ontzagelijk* schade verwekt werd. Nieuwe kolenlagen ontdekt.9 Londen 2i April. Een merit waardige trek in de mijnstaking in Northumberland is de ontdekking van nieuwe kolenlagen. Duizen den mijnwerkers en vrouwen nemen mej houweelen en schoppen gewapend bezit vac den ouden pul bij Morpeth. De oevers van do Coquet zijn tot twintig voet diep uitgegraven, met ongewoon sukses. De delvers verdienen in sommige gevallen zes pond per dag. Lady Carlisle, de eigennares van de delfstofrechten, liet den gravers de vrge hand, die het for tuintje volledig exploiteeren. Onlangs heeft M. Wauters, minister van bevoorrading, den prijs der gezouten boter voor de vcortverkoopers aan 10 fr. gebracht. Op de markt van Aubel gaat de inlandsctie boter van 9,75 fr. tot 10,25 fr. en te BaUica van 8,50 tot 9,25 fr., niettegenstaande de sneeuw en de vorst der laatste dagen. Anderzijds heeft M. Maenhaut, volksver tegenwoordiger, volgende vraag gesteld aan den minister van bevoorrading Is het waar dat het bevrozen vleesch 8,50 fr. per kilo moot verkocht worden, al hoewel het ministerie van bevoorrading dit vleesch levert aan de beenhouwers aan 4,25 fr. voor de voorkwartiers en 5r45 voor de achterkwartiereu en dat de Argentijnsche firma Nieuw Zcelandsch Australisch, franco to Gent kan leveren aan 3,50 en 4,30 fr. Waarom kan het ministerie van bevoor rading, dat naar ik meen geschapen werd om het duur leven te bestrijden, niet aan den zelfden prijs leveren als de bijzonder© flrmas.» Moet M. Wauters misschien achter hel bevrozen vleesch terugwinnen, wat hij aas de boter, nationaal kostuum, en andere zijnei waren verspeeld heeft Til 'i Wordt tijd, meer dan tijd, dat gezel Wauters zijn matten oprolt.... Passelijke Nieuwjaarsgift. De sommen, nog na de sluiting der in- sc li rij ▼in gs lij s t ontvangen, hebben het totaal ervan gebracht op 82,421,55. ©ene som dus die hooger is dan degene van het verleden jaar. De inschrijvingen, welke nog voor 3d April worden gezonden aan M. L. Mallié, secretaris, rue Belliard, Brussel, zullen t& het album worden opgenomen, dat aan don H. Vader zal overhandigd worden, en dat eerlang in druk zal worden gegeven. De giften, welke na dien tijd inkomen, zullen plaats vinden op de inschrijvingslijsl van het toekomend jaar. De paarden hadden den geheelen tijd in eenen korten draf geloopen en plotseling» hoorde de kapitein oenen kreet. Nadat wg een tijd lang rechts en links tusschen de boomgroepen doorgereden hadden, en het onmogelijk was nauwkeurig te bepalen, welke richting wij ingeslagen waren, maak ten zij op oenen groep halt, en toen Noramea voorwaarts keek, zag hij de beide opper hoofden in vollen ren tot hen terug keerea. Ver achter hen kon ik den ouden ilekse- kus en den krijger onderscheiden, die hunae paarden met alle teekenen van haast aan spoorden. Achter deze ontdekte ik in dt verte een aantal krijgers, die plotseling ach ter een der boomgroepen verdwenen toen cif ons gewaar werden. Het was thans zoo klaai als de dag, dat een gevecht onvermijdelijk was en wij bereidden ons koelbloedig daar op voor. De beide opperhoofden dreven hunne paar den met hunne zwcepen aan, en toen ze in onze nabijheid waren, begonnen zij te roepen en wezen mot hunne lansen rugwaarts, om de streek aan te wijzen, waar zich de vijan den bevonden. Ik volgde hen met het oog ent zag eene enkele zwarte rookzuil door da stille morgendlucht omhoog stijgen. De Kewanies de Kewanies zeide hel ludiaansohe meisje. Zij brengen jberichten van de roovers en daar «tijgt hun signaal iw de hoogte en hierop wees tij naar de rook-^ zuil. - Maar wat kan er van onvr, bespieder»; geworden zijn vroeg ik. Wij fraoelen wachten tot jij ons bereid ken eer wij iets verdtJCS te weten komen- Daar komen zij 1 (Vervolgt-},

De Volksstem | 1921 | | pagina 1