Aan de Katholieke Leden Onpartydigen Middenstandsbond WEG met de KAPITALISTEN De kwestie der vergoedingen Nummer 4 Schrikkelijke Moord Vreeselijk drama der zinneloosheid M.Alfred Kelderseen volbloed liberaal. Wie Zondag toekomende voor eene afgescheurde middcnstandslijst stemt, teekent het doodvonnis van den middenstand. Alle KATHOLIEKEN stemmen van boven op den kop, onder De Wielingen kwestie. Eene paniek in een cinema. Vijftien slachtoffert. De strijd in Klein Azie. De wraak van een bedrogen dief Tegen Sovjetisch-Rusland Een pretest van wage de Sovjets Waarom zult gij eens Moto Saroléa koopsn? Hevigs trand te Antw rpss. Ds m lltalre vliegers bij dsn Koning. Voor de kathedraal van Reims De bijzondere lichting van 1919 Jf VAN 'DEN De Flandre Libérale Tan Gent, zegt ons in baar nummer van 18 dezer, dal de afzonderlijke middenstandslijsten voorgestaan worden door liberalen en iléments flotlanls (twijfelaars) van vroegere kiezingen. Van zijnen kant schrijft Ve Standaard Wij willen bet gaarne aannemen en wij gaan zelfs verder: die menseken hadden best voor liberale lijsten gestemd, want de princiepen door ben ge huldigd, zijn effenaf liberale princiepen. Meer nog, zij laten zich schier overal bij den neus nemen door oude bekende rasechte libe rale dweepers, en zooals te Brussel, door vrijmetselaars. En wat zien wij hier in Aalst? Aan bet hoofd der middenstandslijst staat Wat zou die man reeds gedaan hebben voor de Katholieke Burgers van Aalst Wij durven dan ook verhopen, dat er in gansch Aalst geen enkele katho lieke middenstander zal gevonden worden, die zijne stem zal geven aan een geus, zooveel te meer, daar er reeds onder de verdwaalde broeders, die er in toegestemd hebben eene kandidatuur te aanvaarden op de middenslandslijst, zijn, die ons op hun geweten beloofd hebben, dat zij niet voor hun eigen, doch voor de katholieken zouden kiezon. Het ordewoord weze Weg met de scheurmakers, wie ze ook zijn mogen De verdeeling van Opper-Silezie Waarschijnlijk zullen de twee Eerste Mi nisters bij hunne samenkomst ook gelegen- beid vinden om de kwestie der verdeeliog van Opper-Silezië te bespreken. Volgens den uitslag van het plebisciet moet de nijverheids en mijnstreek aan Polen toe gekend worden. Polen zal dus beschikken over het kolen, bekken, welks productie voor den oorlog 50 millioen ton bedroeg (te naastenbij het cijfer der toenmalige Fransche kolenwinning. Overeenkomstig hel Verdrag van Versail les, zal Poien pro rata van de nieuwe hulp bronnen, welke in het voormalig-Duitsch© !ebied te zijner beschikking zullen staan, jjn deel moeten dragen in de lasten van het Icfólel. Hettolregiem in Rijnland Stippen wij nog aan, dalheden, te midder nacht, hel nieuwe lolregiem op den Rhijn en ;en Cost n van den Rijn in werking is Intreden. De intcrgeallieerde Hoogkommissie in Rijnland heeft een geheel nieuw organisme tot stand moeten brengen, en had daarbij te worstelen met niet geringe moeilijkheden, o. a. met den slechten wil van het Duiischc Bestuur. De Hoogkommissie heeft te dezer gelegenheid eene verdienstelijke bebrijvig- beid aan den dag gelegd. Van dezen eersten cconomischen dwangmaatregel verhoopt men •ene opbrengst van 300 millioen frank. De Conferentie van Hythe Brussel, 21 April. Verscheidene bladen meldden, dal de gezanten van Italië en België deel zullen nemen aan de samenkomst, welke Saterdag te Iiy'.he moet plaats hebben tus- Mhen de heeren Briand en Lloyd George. Dat bericht is niet juist. De samenkomst te Hythe zal niet het karakter van een con- Jerentie hebben. Er is hier slechts sprake van een partikdiere bespreking tusscben de fceisle Ministers van Frankrijk en van Groot Brittanjej niemand anders zal de bespreking bijwonen. De heer Briand zal zich Zaterdag naar Hythe hegeven, om den heer Lloyd George kennis te geven van de voorstellen, die het Pransch Gouvernement aan de Bondgenooten denkt le doen. Opdat het Belgisch Gouver nement goed op de hoogte blijve, zal de heer Loucheur naar Brussel gaan, waar bij den beer Jaspar eene soortgelijke mededee- Jii'g zal doen. Rond de nieuwe dwangmaatregelen De Echo de Paris meldt, dat in den brief, die Briand aan Lloyd George beeft gericht, nog eens onderstreept werd, dat de Fransche regeering en het parlement meenen, dat nu het uur gekomen is, om een eind te maken aan Duilachland's uitvluchten, en dat de schadevergoedingen nu verwezenlijkt moeten worden. Het blad voegt er aan toe, dat de Opperste Raad de Duitache voorstellen niet zal hebben tt onderzoeken, voord t hij een beslissing aioet nemen, omdat op i Mei Duitschland niet zal Lebben voldaan aan de verplichtingen, die liet op zich genomen heeft voor dien datum te vervullen. Uil een statistiek van het departement van oorlog blijkt, dat de. pas onder de wapens geroepen liohting 1921, 272,000 man omvat •n dat 78 t. b. van de ingeschrevenen goed gekeurd zijn, hetgeen bet hoogste percent is, dal in de laatste 20 jaar bareikt werd. Deze uitslag i« een gevolg van het verminderd alkoolgebruik, de sport en de betere begrip pen van gezondheidsleer. Da uitbreding van hel bezette gebied Parijs, 21 April. De vervaldag van Mei nadert met rasse schreden. Ook zijn de militiir© «spetten, mei maarschalk Foch atn )*t hoofd,, druk in de wesr, Doch terwijl de eerste dagen alles geheim gehouden werd, kan men thans langs hier en langs daar toch een brokje nieuws te weet komen. De nieuwe streek welke door de Entente troepen zul bezet worden, is zoo goed als af- geteekend. Evenwel is bet nog mogelijk, dat de Engelsehe en Belgische gouvernementen opmerkingen maken of wenschen te kennen geven en de afgebakende streek zal dan ook slechts bekend gemaakt worden, na den te rugkeer van MM. Briand en Loucheur uit Londen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het de Fransche generaal Desgoutte zijn, die het op perbevél zal voeren over de bezettingstroepen. Duitschland wil zijn goud niet verplaatsen Berlijn, 21 April. Het Duitsch gouver nement zal heden zijn antwoord sturen op de vraag der verbondenen bet goud der Reichs- bank én andere banken naar het bezette ge bied over te brengen. In deze nota zal het Duitsch gouvernement uitleg geven, Waarom het aan de vraag der verbondenen niet vol doet. Het gevaar der obussen. Nog twee slachtoffers te Atwerpen. Woensdagmorgend heeft een jongen zijne roekeloosheid weer erg moeten bekoopen. Niettegenstaande de vele ongelukken die er reeds plaats hebben gehad met het ontladen of onvoorzichtig behandelen van overgeble ven schietvoorraad, was Donderdagmorgend rond kwaart na 9 ure, de 17 jarige L. Pirolte wonende Suderman6traat, 21, koppen van echrapnels aan het afkappen in eene achter plaats van het huis Lange Koepoortslraat, Nr. 20, zijnde de werkplaats van den luster- maker M. Dillen. Plots bad er eene ontploffing plaats en de jongen werd deerlijk toegetakeld. De linkerhand werd bijna geheel afgerukt alsook de vingertoppen der rechterhand. Daa renboven werd de jongen nog erg gekwetst, aan de horsten 'taangezicht. Het isle vreezen dat hij een oog zal verliezen. Matilda Hermans, de vrouw van den lus- termaker werd aan armen en aangezicht ge kwetst. Beide slachtoffers werden verpleegd door dokters Van Langermeersch en Hodeige die ook flink werden geholpen door een drie- tal zwartzusters. De jongen werd verder naar het Sluyvenberggastbuis overgebracht, waar zijn toestand als erg maar niet als levensge vaarlijk wordt aanzien. Een glazendak word door de ontploffing totaal vernield. Een onderzoek is ingesteld. Belgische en Hollandsche loodsen in de Wielingen. Uil den llaag wordt gemeld dat het liberale kamerlid Defl Kanlev aan bet gouvernement verscheidene vnagen bad gestuurd ovtr de concurrence welke de Belgische loodsen in de Wielingen den Hollandschen loodsen aan deden. Hij eischte, dat de HolUcdsche zeilscheep jes, waarvan d« Holhmdsche loodsen zich Bedienen om de zeeschepen fe g«moet fe varen, zouden vervangen worden door kleine sioomschuepjes, zooals de Belgische lands dienst er heeft. De Hollandsehe minister van marine heef» daarop geantwoord, dat om financieels rede oen zulks voor bét «ogenblik onmogelijk is. Tijdens eene cinemavertooning te Gandia is plotselings een springbus ontploft. Eene geweldige paniek ontstond onder de menigte en iedereen vluchtte naar de uitgangen. Vrouwen en kinderen werden onder de voelen geworpen en verlrappeld. Toen men eindelijk de zaal kon ontruimen vond men vijftien vrouwen en kinderen erg gekwetst ten gronde liggen. De toestand van vijf der slachtoffers ia zeer onrustwekkend. Vertrek van de Albertville. Donderdag middag is de Belgische stoom boot AIbertville naar Congo vertrokken met eene volle lading allerhande goederen'en 279 passagiers. Het schip was in top gevlagd Ier gelegen heid van het vertrek van M. Bureau, alge- meene onder-gouverneur. Tusschen de passagiers bevonden zich daarenboven de mission narissen de eei'w. zusters Le Bail, L. Cam ache, José Sataina Guerra, voer de zending van den Jozef deeerw paters Trappisten Dom., Le Bail en Van Seu, de esrwr. broeder Geeroms, de eerw. paters Redemptoristen P. Hubin, Pbilippart en P. Michaux. Aan de reeling van het wandeldek hingen drie prachtige rouwkroneo, van de C.M.B.C., van de C.N A. en ook van de b mauning van de Albertville AJeze kronen zullen in zee wor den gelaten op de plaats waar de Madimba is gezonken. Als deklading1 had het schip nog drie vlie?machienén en èenen kei 1 van 20 ton. Het muziekkorps van het 8* Linieregement gaf net geuruiklijke afscheidsconcert. De Gjieken beschuldigen nu de Turksn. Het Atheeusch Agentschap geeft volg- gend uittreksel vah hel ?*rc-ullelijn van 19 April. Da Nationale Vergadering heeft «en beSin gemaakt met het debat over de vervolging tegen de Grieken in Turkije en over hel plan om hem uit le roeien. Tacukalas, afgevaardigde voor Alhica en Beotiö, en andere afgevaardigden geven voor lezing fan offiiceele verslagen over wegvoer- ing, inlijving, plundering en slachting. Sinds Maart i.9t4 zijn er, volgens de be kentenis van Ferad Pacha, ongeveer 550,009 Grieken door de Jong-Turken vermoord. Sinds Januari zijn de gruwelen, door de Khemalisten gepleegd, nog erger geworden. Ballazzi, minister van Buiteiilandscne Za ken, geeft voorlezing van een verslag over de moordpartij vaiv29 Juli 1920. In het dorp Tatabazar werden, op eene be volking van 8.000 zielen, 7.7C0 personen vermoord. De verantwoordelijkheid voor die gruwelen verklaardde de minister, drukt niet op bet Tursche volk, maar op de hoofden. Grieksche troepen in de golf van (smid. De Grieksche kruiser Averoff en andere Grieksche oorlogschepen, hebbeu troepen ontscheept in de golf van Ismid. IN IERLAND Nog steeds aanslagen Londen 2] April. Uit Dublijn wordt aan Daily Chroniclegemeld, dat eene groep ge wapende mannen heden namiddag in het tele- foonburcel van Drumcondia gedrongen is. Zij hielden de telcfoonjuffers aan, verbrij zelden een deel der toestellen en namen de anderen mede. Nabij Crumlin werden twee carniona welke twee duizend beddelakens voor (het leger be stemd, vervoerden door de sinn-feiners tegen gehouden. Na de soldaten op de vlucht ge dreven te hebben, staken de sinn-feiners beide camions in brand. Verleden najtfit poogden sinn-feiners de spoorwegbrug tan Charieville-Road te doen springen, toen lij door eene militaire patroelje verrast werden. Een hevig gevecht ontstond tijdens het welkeen sinn-feiner gedood en twee andere gekwetst werden. Een genaamde Rielly werd 's nachts uit zijn bed gehaald door zes gewapende en ge maskerde kerels en nabij zijne woning dood geschoten. Een inbreker had opgemerkt dat M. Bis- cops, handelaar, Rubeostraat te Antwerpen, oen diamantenring voor zijne venster bad te koop gelegd. Donderdag nacht kwam de schelm op den buit af, verbrijzelde de ruit, maar was er aan voor zijn moeite, want voor zichtigheidshalve bad men den ring wegge nomen. Om zich te wreken heeft de kerel toen een keurslijf dal er lag in brand gesloken. Voor bijgangers hebben bet vuur gebluscht. Zoo róëpen de Sócialisten, en ictusseben..vallen zij op hun knieën in aan- bidding voor liet goitdon ltalf. V' V V. Ilun eigen hoofdmannen zijn de grootste kapitalisten van bet land Over eonige dagen was Madame.... pardon, citoyènne Van da Velde op een bal in de handelsfoor te Brussel. Ge puist' toch zeker niet, dat zij, als grootmoeder van de arme workerspartij, daar gekomen is met een katoenen bloesken en met 'no rok van 3 ëlleri vóör 'ne frank Qu'est co ijueje vous Als :t u belieft,.... met een praèhligen rooden fluweolen koizerinnemantsl, met gouden bieke's op; ik heb vér^eteh hoeveel (luizende franken die tab baard gekost beeft, maar wat ik wéeL't is dat zij een halssnoer droeg van vijf honderd duizend frank weerde, en een kroontje in bet baar van twee honderd vijftig duizend frank. Al de gardovils van Brussel stonden op wacht, want had er iemand madammeke Van de Velde moeten pakken, bij was ten minste met een millioentje weg WEG MET DE KAPITALISTEN Het is toch ook niet met onderstand van bet Werkloozenfor.ds, dat de arme sukkelaar Fred Nichels een der schoonste buizen van geheel de stad gekocht heeft. Zoo vertelt men toch, en ge zult zien, na de kiezing, 't zal wel uitkomen. Weg met de Kapitalisten 1 Dc Poolsotie minister van Buitenlandsehe Zaken, beeft van Tcbilefierinc eene nota ont. vangen, waarin deze vcazet aanteekent tegen de brijvigbeidder PoolacheanLi-revolutionaire benden, die ondanks het teekenen van den vrede, no,- Bleeds Sovjetisch-Rusland bsdrei gen. Het Bolsjewistisch Schrikbewind Agentschap Reuter deel', een tegvara oil Teheran mede, meldende dat Erevain in vlammen staat en dat de bevolking ie de ricbtiDg van Zangatur gevlucht is uif vrees voer de Bolsahevisten legen te houden, Deze bel keD de» boeren alles ontnomen en dc bij zonderste aanhangers van bet demokrktisch gouvernement vennoord. Verscheidene Ka nierleden werden ook ter dond gebraetff.' Een jachtwachter schiet eenen landbouwer op zijn land dood. Donderdag avond is de gemeente Exaerde in opschudding gebracht door een schrikke lijk drama waarvan wij hieronder de eerst© bijzonderheden geven. De dader, zekere Celie Leo, oefent bet ambt vao jachtwachter uit voor rekening van den heer Advocaat H..., uit Gent. Volgens het schijnt ging het sedert eenigen tijd niet al te wel tuseohen Celie en den land bouwer I)e Kuluwé van Exaerde,; omdat deze aan Celie reeds verscheidene malen zou ver boden hebben over zijn land te komen dat naar men zegt niet lag onder bet jaehtrecht ven Celie's meesier. Donderdag in den vooravond was Celie op ronde terwijl vader en zoon De Kaluwé op hun land stonden. Woorden rezen terug op nopens het hoogervermpld geschil tusschen den jachtwachter en den zoon De Kaiuwé Alfons. Opeens loste C lie met zijn geweer een schot naar Alfons DeKaluwe van op eenen afstand van 25 merers. De Kaluwé kreeg ganscb de lading in volle borst en viel dood ten gronde. Celie nam de vlucht maar werd nog den- zelfden avond door de gendarmerie van Exaerde aangehouden. De dader beweer! dat hij zou gehandeld hebben in slaat van wettige zelfverdediging zijnde, oniilat de zoon Öe Kaluwé hem met :een mes zou;bedreigd hebbeiu Of zulkk mag' aangenomen- worden, des te meer dat hel schot op zulken groolen afstand gelost werd, zal door het onderzoek moeten uitgemaakt worden. Vrijdag namiddag ie 't Parket van Dender-, monde, samengesteld uit de heeren Séhram- me, Procureur des Koning, Geerinckx, On derzoeksrechter en De Vos, Griffier, naar Exaerde gekomen. De betichte werd naar de plaats van hel drama gebraoht en aldaar geconfronteerd met de getuigen. De welsdoklors hebben het lijk van het ongelukkig slachtoffer geschouwd. Celie werd door den heer Onderzoeksrech ter in voorarrest gesteld en naar het gevang van Dendermonde overgebracht. Omdat zij van Belgisch fabrikaat en de eenvoudigste, da sterkste, de lenigste, de snelste zijn. Duizenden Motos SAROLÉA loopen de wereld door. Alleenagentschap Garage Alostoise Sam. Maalsch. Aalst. Telefoons 162 en 44. Katalogcn en inlichtingen op aanvraag Goede agenten worden gevraagd. 7792 De jongste soldaat. Frankrijk heeft zoo wat de specialiteit nu en dan op zulk wonder te wijzen. Maar het Belgisch leger, en we! namelijk de provincie Limburg slaat bet record. Daar heeft men namelijk den jongslen strij denden soldaat, niet alleen van het Belgisch maar van de gezamenlijke geallieerde ontdekt. Guslaaf V.., thans gehecht aan het vlieg kamp van A»ch, is 15 jaar oud en heeft heel den oorlog meegemaakt. Hg wesd geboren te Roubaux uit Belgische ouders in »September 1905. Op 0 jarigen ouderdom verloor hij zijnen vader en «enige maanden later zijne moeder. Hij werd met zijn broer en zuster 8 en 10 jaar oud, nabij Calais in een weezenhuis geplaatst. Toen de oorlog uitbrak vroeg hij om in 't leger te mogen gaan en volgde eenen sol daat van den te Calais gevestigden Belgischen vliegdieüst. Hij bleef bij den dienst co is er nog. IN OOSTENRIJK Eene tmtedar doodt baar vijf blnthren m pleegt jeltmoord. Wesnen, 20 April. lil het dorp Zlvtim base bij Ween.n, heeft zettere Mam Hetseo- beqg haar vjgf kinderen om het leven gebracht en vervolgens zelfmoord gepleegd. Twee kinderen werden nenteigk verwurgd de drie anderen werden mei een scheenms de keel overgesneden. Deiueedef.dielMKigst. waarschijnlijk krankzinnig, was rtrtiw, sehoovz'ól) een rerolverlhge) door het ttopfir De Brttsselsche gauwdieven £.11 inwoner Van Ruysbroeck, M. Jan H..., bad gisteren avond pLats genomen op den autobus Noord-Zuid. if Brussel. Op een gegeven oogenMik, sprong een jongeling, gekleed met regenmantel en een» klak van den autobus en verdween weldra. Aan ue B«ursplaats gekomen, stelde M. H... vast, dat zijne brieventesch eene som van 900 fr. en handelspapieren inhoudende, ver dwenen was. M. H..., ging ten polici^bureele eene klacht neerleggen. Twee uren later vond eene dame de brieventesch in de Nieuw- landstraat liggen. Hel geld was verdwenen, doch de papieren slaken cr nog in. Deze wer den aan den eigenaar terug bezorgd. Donderdag morgend, rond 7 uur, zagen voorbijgangers rook opstijgen uit de achter plaats van de behangers» inkel Reyniers, Lange Beeldekensstraat, 170, palende aan de St. Willebrordusstraal te Antwerpen. Onmiddelijk werd de brandweer van bet Kipdorp verwittigd. Intusschen sloegeD reeds de vlammen uit het magazijn en toen de brand weermannen ter plaatse kwamen bad het vuur reeds meer uitbreiding genomen. Na lang en hard kloppen op de voordeur van den winkel, werden de bewoners vad het huis uit hun slaap gewekt. Men begrijpt hun ontsteltenis, toen zij bemerkten dal hun ma gazijn in vuur en vlam stond. Onmiddelijk werd het yuur met een paar krachtige lansen bestreden. Niettegenstaande alio pogingen ggelukle men er echter niet in het magazijn te redden. Zells vreesde men een tijd lang de aanpalende woningen, niet te kunnen vrijwaren. Éindelijk toen na 2 uur gansch het magazijn in asch was, gelegd, werd de brandweer het vuur meester. De schade is zeer aanzienlijk, daar het ma gazijn opgepropt was met lunoleum, behang papier, wol, haar enz. enz. waarin het vuur gretig voedsel vond. De schade wordt dar» ook op verscheidene duizenden franks ge raamd, gelukkiglijk door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De Koning en de Koningin ontvingen gisteren morgen eene talrijke afvaardiging van bet militaire vliegwezen, ingeleid door majoor Smeyers. Ook kolonel Van Crombrugge was aan wezig. De Koning was omringd door minialoi Devéze, luitenant-generaal Huybrecbts, deu aide-dc camp en den officier van dienst. Majoor Smeyers overhandigde aan HIJ. MM. de eereteekens van observateurs bij het vliegcorpi. De afvaardiging telde een groot aantal militaire vliegers, onder welke commandant Dhouie, Qodart, Coppens, Olieslagers, Goet- hais, de Woelmoni, Briffent, enz. Nadat de koning de toespraak van majoor Smeyers had beantwoord overhandigde deze aan de vorsten een portret voorstellende den koning, de koningin en prins Leopold in vliegcosluum. Lord Portland en de burgemeester van Londen hebben met den steun van een in vloedrijk comiteit een beroep openbaar ge maakt voor inteekoningen ten behoeve van een Britsch fonds, voor hel herstel van de kathedraal van Reims. liet fonds is een onderdeel van een bewe ging over de gebeele wereld. Dergelijke co- miteilen zijn reeds gevormd door Denemar ken, Holland, Spanje, de Veretnigde Staten en andere bevriende naties. Oproeping der milieianen van de klas 1919 De minister van frndsverdedising brengt ter krnnis van de belanghebbenden dat de milicianenen der tlas 4918, der bijr. Üchting van 1919, voor [den aklievan dienst zullen opgeroepen worden Den 1 Juni deze van de infanterie; den 2 Juni, deze die tol de an- derë wapens en diensten beboeren; Deu 3 Juni, het 16» linie hel 1* jagers te paard eu de genie der b' l»g.ealdeefing-, den C en den 7 Juni, de milicitDwn aangeduid voor de regimenten ven de b' IsgenMeeling; den 9 Juni, hel 17*linie en bel 4*)ageir teveel, den 8 dus?, d» 8', tn 16* regementen ar- lilieTïfc en hel 3* jagers lw paand; den 10 Ap. jusii deTnilicianenldie gediplomeerd et boog- scbbolsredcel zijn.

De Volksstem | 1921 | | pagina 2