DE FORTUINZOEKERS Os fiwesfig Ér vergoedinp» Zondag 24 April Maandag 25 April 1921 Katholieken Kiezers van den Oepartijdip Oürprsbsad. Telefoon Krislsfonds Schatfeloosstslüng voor ojief scliingen XXVII* JAARGANG NUMMER SS Kerkstraat, 9 en 83, Aalst.— Tel. Ill TJA.C3-^X_».A.I> SO CENTIEMEN WEKELIJKS 0,50 Uitgever: 3. Van Moppbl-Ds Gekst Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wcndeu tol liet Agentschap Havas.S, Marlekarplein, la BrueaelS, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Londres E.G.i H. Fidelias Zon op 1,42, onder 6,53 IJ. Marcus Zon op 4,43, onder (3,55 iLaaisie Kwartier den 20 f'j, IIij is naar Aalst gekomen, de arme prole tariër, de groote advokaat van Ernest, de wondere profeet Anseele Eedje zeggen ze te Gent om met een vloed van stadhuis woorden en holle zinnen ons werkvolk te ko men inlichten over wat de socialistische ministers deden en niet deden ten voordeelen van den minderen man Hij kwam uitleg gen hoe de rooden met demillioenen van het land omspringen; hoa minister Waulers het leven in België zoo duur houdt, waarom de boter, door minister Wauters geleverd, in Frankrijk 2 fr., twee frank, minder kost dan hier; waarom hij, Anseele de groote vaderlander, vriendelijke brieven schreef aan Duitscbe officieren wier vertrek hij bo- treurde, hij kwam kwam lecren hoa men, na enkele jaren, mei 3,75 fr. daags millioenen kan vergaren en eigenaar worden van meer' dan honderd huizen, van fabrieken enz,; hij kwam aan de opgeeischten vertellen dat Vooruil. schreef «het is voor ons werkvolk een geluk eene weldaad opgeeischt te wor- dciU'; waarom do socialisten niet willen dat DuitschJand betaalt, en stemmen tegen straf fen aan onze bloeddorstige beulen opgelegd. Opgeeischten Anseele heelt misschien uwe wonden opengerukt, lnj zal uw lijden in de Z. A. B. kampen zöo wreed afgeschilderd hebben, dat Het bloed u naar het hoofd steeg en dan gezegd hel is de fout der katholieken dat gc geen voldoening bekomt. Gelogen Sedert lang moest Duitschland verscheide ne mtiliardenbetaald hebben, doch,bet veegt zijn botten aan de verbondenen, omdat h6t rekent op zijne socialistische vrienden in de geallieerde landen, en het heeft gelijk: onze Belgisch» socialisten, onze Aals'tèrsche doen mêc; vinden dat de straffen aan de Duitsche bloedhonden opgelegd te zwaar zijn en zo stemmen tegen de straffen. Hadden de Duitschcrs ons leeggeplunderd land betaald, dan had gij, opgeeischten, sinds lang uw geld gelrokken, dan waart gij, oud-strijders, sinds lang betaald. Zijt ge niet betaald dan is 'net de -schuld der socialisten. Zij moeten uw hert doen bloeden, u ontevre den maken, dan zijt gij gemakkelijker voor liunne gedachten te winnen. Heeft Anseele gezegd hoe de socialistische ministers met de benoemingen omspringen 'l Zijn het de werklieden, die ze plaalsep, 'of de dochterkens van vriendjes cn kozijntjes Vraag het aan den Aalslerschon hoofdman. Ze vroegen tegenspraak 1 Wij weten door ondervinding wat do tegensprekers op de roode meetingen te wachten hoe zij gesla gen, gestampt worden wanneer de roode, mcnschenfoppei'3 worden plat gezet. Wij vragen ook tegensprekers om te bewijzen dat AL do aangehaalde feiten niet juist zijn i. Al de socialistische hoofden worden na korten tijd rijke kapitalisten Van de Velde, Wauters, Anseele, Berlrand, Demblon, enz. enz2. De socialistische coöperatieven win nen millioenen en een groot deel daarvan wordt alleen en uitsluitend aan politieke pro paganda besteed. 3. De socialisten beziiten roole volkshuizen waar het volk niets to zeggen heeft. -1. De socialisten willen ALLÉ kinderen verplichten oen leergang te volgen eener zedeleer zonder God. 5. De socialisten zullen de Zusters uit de hospitalen jagen, enz., enz. Arme'werkbroeders, boe lang nog zult ge de leugens der roode volksverleidors geloo- venVtloe lang nog zult ge gedw82 als n' kud. do achtoi' de roode vod loopen Weet ge niet, Aalstenaars, dat de socialisten geene andere sijndicatea vullen erkennen dan de hunne dat to Antwerpen, te Hobokeu, te Charleroi en menig andere plaats, arme werk jongens halfdood geslagen werden omdat zij wei-erden lid te wordon van de roode vak- vereonigïng Hoeveel werklieden zijn bij de socialisten niet voroenigd alleen uit schrik om niet gebroodroofd te worden 't Is niet te verwonderen, dat de Christine vereenigingen van Aalst sedert 1919 meer dan twee duizend leden hebben bijgewonnen, mannen en vrou wen, die, moe getart, hetroode juk hebben afgeschud Op, werkbroeders, breekt de slavenbanden waarmade de rooden u omknellen, wilt niet langer bedrogen en uitgezogen worden, be taalt niet langer uwe kolossale bijdragen om de kas leeg te vindon na eenige dagen werk staking wil vrije mannen zijn onder Gods vrije Zon en stemt als eeneu man voor de katholieken onder Nr. -4. Wilt niet kwalijk nemen dat ik mij een oogenblik mst uwe zaken bemoei. Ik vraag u niet waarom gij met de middenstanders der katholieke lijst niet te vreden zijt gij moet wellicht een reden habben die u gegrond schijnt, andera zonal gij u toch niet met andersdenkenden vermeiïgelen. Doch ik laat dat potje gedekt, en neem do vrijheid u te vragen met wolk doel gij de katholieke lijst kunt bestrijden of liever, welke het gevolg zal zijn van uwe handel wijze Indien gij door uwe stem en deze van al uwe partijgangers to zamen, er in gelukken kunt EEN ENKELEN KATHOLIEKEN kan didaat van uwo burgerslijst in den Gemeente raad te brengen dan wil ik mij van alle beoordeeling onthouden, omdat gij dan toch de voldoening zondt hebban eenen uwer vrienden vooruit te steken dia zoo goed als anderen uwe katholieke belangen zal be- burgemeesters ertoe gehouden zich uiterlijk voor 31 October 1921 te gedragen maar de voorschriften van liet reglement genoegd bij het koninklijk besluit van 31 December 1839 lef uitvoering der wet van li Augusti 1S87 aangaande de inkwarleering der op marsch zijnde en gekantonneerde troepen en betref fende de militaire leveringen Da belanghebbenden mogen echter hat geval van overmacht doen gelden dat hen zou hebben belet zich naar de hoogerslaande te geciragen. Jef De Wever. Onze vrienden gelieven ons zoo spoedig mogelijk par telefoon, telegram of 6xpres brief de uitslagen hunner gemeente te laten geworden. De uitslagen der kiezing zullen zoodra ze gekend zijn afgekondigd worden aan onze katüioSfleka Vrienden in hel liilichtings- buroel, ingericht ten lokale Groote Markt, 26. De uitslagen der kiezingen in do bezonder- ste steden zullen er insgelijks per telegram toekomen. 110 VERVOLG. Plotseling waren zij in ons midden. Zij maakten geen gedruisch, maar kwamen als mannen, die gewichtige tijdingen brengen. De Oavgua begaf zich naar Alonzo, terwijl de oude Heksekus naar Nommen en mij toe reed. Welke berichten mijn vriend? waar zijn de verspieders Gescalpeerd Zie eens daar heen, ka pitein -en hij wees met zijne buks naar de door mij bespeurde rookzuil, en liet die langzaam over het langzaam over het land schap ter rechter zijde gaan. Ziet gij daar, "twee, drie, vier, vijf, zes, kapitein Er zijn nog andere stammen dan de Kewanies daar. Mijne blikken volgden zijne aanwijzingen en de rookzuilen werden de eene naar de an dere zichtbaar. De tweede was'lager dan de eerste en zoo voort, tot dat de laatste ver ter rechter zijde even aan den horizon zicht baar was. Zoo vertoonden in weinige oogen- blikken de zwarte donkere zuilen zich als reuzen met hunne duistere, gekronkelde hoofden die dreigend uit de wolken neder lagen. De verschijning duurde maar kort, maar niettemin was zij voldoende, om mij een duister gevoel van ontzetting in te boe zemen. Toen zij verdwenen of zich in de dunne lucht verstrooiden, keerde ik mij om verrast door de mij omringende stilte. Aller oogon MEDEGEDEELD Inde provincie Antwerpen werd bestaligd dat werkloozen hunne kontroolkaart ver- valscht hadden ten einde op bedriegelijke wijze de voordoelen van het Nationaal Kri- sisfonds te genieten. De Beheerraad .van het Nationaal Krisis-' fonds kenniis hebbende van deze zaak beeft in zitting van 21 dezer besloten de werkloos- vergoedingen te schorsen gedurende eene maand ten nadeeledor vervalschers. De belanghebbenden werden verwittigd dat in geval deze feiten zich nog mochten voordoen zij bepaald geschrapt en rechterlijk vervolgd zouden worden. waren naar dezelfde richting gekeerd en be schouwden met een veel beteckenend zwij- gon de wel begrepene signalen tor verzame ling eener veel sterkere schaar vijanden, dan wij voor mogelijk gehouden hadden. De landstreek die wij bezet hadden, was «eer uitgebreid en iedere «rookzuil verkondigde een nieuw, opmerkzaam gemaakt leger. Dat ziet er bedroefd uit, zoide Hekse kus tegen Nommen Ja, dat gaat nog al, zeide deze, maar hoe is het met onzo verspieders gegaan Ik ontdekte hen plotseling, toen ik cm den scherpen hoek eener groote boomgroep reed. Zij waren allen nedergeworpen on door meer dan honderd Kewanies omringd. Ik kon onder de paarden door do schurken zien, die afgestegen waren en zich nederhogen om bon te scalpeeron. Wij reden zoo snel en waren zoo dicht bij ben, dat wij lichtelijk midden onder hen hadden kunnen zijn, eer wij onze paarden vermochten in te houden. Zij schreeuwden on stormden op ons los, hunne pijlen vlogen als hagel. Zie hier, ik heb er eene medegebracht, en hij hield het bloedige wapen, dat in zijn been gezeten had, in.de hoogte. Zij zijn u dus govolgd on de knapen die ik nog zag omkeeren, waren die van die bende Ja, het was eene bijzondere sluwe hin derlaag. Geloof niet, kapitein, dat onze arme knapen tijd hebben gehad oiü zich te verde digen Die schurken hebben ons voor dezen morgend een beetcn arbeid bereid. Gij moet hertigen (ten ware hij daar ook moest onpar tijdig zijn). Maar gij woet zeer wel en zijt ten volle overtuigd dat dit volstrekt, onmogelijk is, dat nooit of nooit uit uwe lijsi een KATHO LIEKE kandjdaat kan gekozen zijn. Al uwe pogingen zullen dus enkel hiertoe gediend hebben, dat LIBERALEN of SOCIALISTEN eenen zetel meer zullen bekomen. Dat is hel onvermijdelijk gevolg van uwe handelwijze eenen godsdiensthater tï» meer in den Ge meenteraad brengen Dat is uw werk liever vijanden steunen dan vrienden helpen. Feitelijk dus en in der waarheid STEMT GIJ voor LIBERALEN en SOCIALISTEN 1 l Is dat onpartijdig zijn En vooral is dat g Katholiek Wat zoudt gij zeggen van iemand die mis noegd om de levensdunne, al zijn geld in t water smijt en intusschen honger lijdt Wilt toch zoo onzinnig niet handelen Zij; katholiek vooral eerbiedigt uw overtuiging t bevecht uw eigen princiepen nietgëöTt'geen steun aan godsdiensthatersdenkt op uwe verantwoordelijkheid luistert naar mv gewe ten, en verzuimt uw heiligste plichten niet. Bekent het rechtzinnig, uw plaais is bij ons Onder N° 4. Een ontslaggever van den on partij digan burgersbond. A. V. D. De minister- van Landsverdediging heeft een wetsontwerp ter Kamer neergelegd ter bepaling Van een uitersten datum tot wanneer kunnen ingediend worden de aanvragen om schadeloosstelling voor opeischingen in België door de Belgische en de geallieerde troepen. Het eenig artikel luidt De schuldvorderingen voor opeischingen in België door het Belgisch legeren de geal lieerde legers, zullen verjaren zoo de recht hebbenden, uiterlijk den 21 September 1921 hunne rechten niet hebben doen gelden of hunne eischen voorgelegd aan het departe ment van landsverdediging of bij den burge meester der gemeente waar de opeischingen werden gedaan. Voor dc zaken die hun, tot den 30 Septem ber 1921, in handen worden gegeven, zijn de Onze lezers zullen zich nog de brief her inneren die onze derde kandidaat schreef aan den heer Gesar Haelterman, aangaande liet gezegde van dezo laatste op eene meeting. Dit bobijnt je is nog niet afgeloopen en wij laten hier daarom twee brieven volgen. niet eveneens in de val geraken en omringd worden. Hoe sterk schat gij hen Naar alle teokeuen te oordeelen, moet ieder van ons drie man rekenen wellicht nog wat meer. Bah zoide Nommen met gemaakte zorgeloosheid, is het anders niet Neen, op het opene veld is liet zeker niets, maar hier is het een hatelijk terrein. De heuvelen eu boomgroepen zijn gevaarlijk, daar de vijanden liet terrein in bezit hebben en allo wendingen en krommingen kennen, terwijl wij er niets van weten. Hoe ver zijt gij gerodon Ongeveer drie mijlen van hier. Is daar de grond niet beter h De weg wordt niet eiken stap gevaar lijker, de paden worden smaller da heu velen grooter en liooger de boomgroepen uitgestrekter en kuilen cn kloven in me- nigte. Dat is onaangenaam genoeg, maar wij konden bon toch verdrijven, houdt u maar goed. Vertel voorloopig aan onze Indianen liet lot der verspieders niet Dit gesprek werd met groote snelheid ge voerd en do krijgers zaten intusachen met ongemaakte rust op hunne paarden. Hekso us wilde juist tot onze Indianen spreken, toen Alonzo plotseling naar Nommen toe alloppeerde en met zijne hand wenkte dat hij verlangde dat de spreker zwijgen zou. Heeft de oude u alles verteld vroeg hij. Wij hebben eenen lievigen strijd te Aalst, 15 April 1921. Aan den heer De Smet Kandidaat der katholieke lijst, Waarde Heer, Wel ontvangen Uw geëerde brief van 13 11-waarin ge me laat kennen dat ik me vergis in zake naam, ik neem er nota van on zal u als persoon uit den strijd laten. Wat aangaat hel programma Uwer partij, daal* valt veel over le zeggen cn ben bereid u te woord le staan op mijne verschillende meetings, 7 is te zeggen Maandag toeko mende te Hofstade bij de weduwe Triest, Korte Hoek, om 7 ure 's avondsWoensdag avond aan den Gentsehen steenweg, insge lijks zulks om 7 1/2 ure Donderdag avond te Erembodegem opden Hoogeweg, insge lijks om 7 uur 'e avonds. Aanvaard, Waarde Hoer, mijne innige groeten. HAELTERMAN Cesar, Gentschestraat, 49, Aalst. Hieronder nu het schrijven van vrier.d De Smet Bodewijk. Aalst, 20 April 1921. Aan den heer. <Cesar Jlacllerman kandidaat der socialisten. Waarde Heer, In antwoord op U geëerde van 15-1-21 laat ik welen dal ik U schrijven goed ont vangen heb on er ten zeerste over voldaan ben omdat gij uw ongelijk erkent, hetgeen een les is voor de toekomst. Op meetingen kom ik niet tegenspreken, besto heer, om rede dat ik maar al te goed weet hoe Uwe volgelingen gedrild zijn om tegenspraak te beletten. Doch daar ik mij zeer graag met u eens meten zou stel ik IJ het volgen do voor Een openbaar debat te houden over Het Kristen en socialistisch programma en dit onder de volgende voorwaarden 1. Wij zouden elk over een zelfde aantal ingangskaarten beschikken het getal door het bureel te bepalen 2. Een bureel, samen le stellen uit vier algpvaardigden waaronder een voorzitter van elke partij en door ons aan te duiden; 3. In een lokaal vast te stellen door dit bureel 4. De spreekbeurten een nur de repliek een half uur; 5. Geen goed of afkeuren binst de be reid lig; uwo oogen open houden, opdat wij thans [waohlen. Wat slaat gij voor?". Ik heb den stand der verschillige rook zuilen gadegeslagen zij zijn stellig even zoo ver van elkander verwijderd, als wij van de eerste zijn. Ik wenschte oogenblikkdijk op de eerste aan te rukken en ons op onze vlug heid te verlaten, en hen afzonderlijk te slaan, vooraleer zij den tijd hebben zich te verzamelen. Juist, dat is ook mijn plan. Ik zie dat gij er verstand van hebt om mot deze kna pen te handelen. Daar wij het verlies geloden hebben, zullen wij de eerste aanvallers zijn. Zeer goed Nu kunt gij heden spreken oude, en hij wenkte met do hand tegen Hek sekus, maakte eene beleefde buiging tegen mij en begaf zich aan het hoofd van zijnen stam. Het Indiaanse lie meisje zag ik toen niet meer, Ileksekus toonde aan den stam het geleden verlies aan, dat zij door de als verspieders vooruitgeredene twaalf krijgers geleden had den. Toen hij hen zeide. dat hij zo allen had zien scalpneren, was het, alsof zij door eenon hevig elektrikscben «cholc getroffen werden en zij sprongen met een verwoed wraakge- schreeuw in hunne zadels. Met de snelheid der gedachte sprongen twaalf hoofdmannen met den reus aan hot hoofd vooruit. Op eenen wenk van Nommen hielden zij een oogenblik stil, terwijl de oude Ileksekus voor hun front reed. Hiep verwijderden zij zich met wilde haast, onder een vernieuwd geschreeuw. Nommen en ik gevoelden dat wij ons ïn eenen hulpeloozen toestand bevonden, daar G. Niet van het dagorde af li wijken. Daar die voorwaarden U ten volle moeten bevallen en aangenaam zijn, verhoop ik wel dat gij dit aanvaarden zult. Met mijne Vlaamsche groeten, Lod. De Smet. De tekst van bet Duitsche schrijven. Wij hebben gisteren medegedeeld dut Duiischiand de tussehenkomst der Veroen ig- de-Stateo inroept. Ziehier de volledige tekst der nota welke de rijksregeer-ing door bemiddeling van don Amerikaanschen zaakgelastigde te Berlijn, aan president Harding deed toekomen Uit naam van de Duitsche rijksregeering cn liet Duitsche volk hebben de ondergete kenden de eer, m weerwil van den nog for meel bestaahdcoi oorlogstoestand, aan don president der Verecnigde Staten van Amerika liet verzoek to richten, in de kwestie dei schadeloosstellen bemiddelend op le treden voor het vaststellen van de som, die Duitsch land aan de geallieerde mogendheden mcaf betalen. Tevens verzoekt do Duitsche regee. ring dringend, de toestemming dor geallicer* de tot een zoodanige regeling te verkrijgen. Daarbij verklaart zij plechtig, dat zij zon der besprokingen of voorwendsels bereid en geneigd is, aao de geallieerden de som als schadeloosstelling nit te betalen, die door den president der Verecnigde Staten na een nauw keurig onderzoek billijk en rechtvaardig zern worden goaclit. Zij verplicht zich hiermede uitdrukkelijk, zijn beslissing, hoe die ook; luiden moge, in alle bijzonderheden, zoowel naar de letter als naar den geest te zullen uit voeren. Diep doordrongén van de billijkheid van dit verzoek en in onmiskenbare oprechtheid doet het Dvitsc'e volk dii verzoek aan den president der Vcreenigde Staten door tus schenkomst van zijn grondwettige regeering. Het koestert de hoop dat aan dit verzoek ge* volg zal worden gegevon,' en dat er volgens recht en gerechtigheid een definitieve beslis sing zal geveld worden voor de vervulling van de diepgevoelde wenschen van allo vol ken, voor het afwenden der noodlottige ge volgen der dreigende dwangmaatregelen, en voor het handhaven van den wereldvrede. (Gel) FEHRENBAGH, rijkskanselier, Di' SIMONS minister van buitenlandsche zaken. Verklaring van Dr. Simons In dól Duitsohen Reichslag, Het Duitsch gouvernement belooft een ernstig voorstel. Vrijdag namiddag legde Dr. Simons ia den Duitsohen Reichstag volgende belangrij ke verklaring af. Na het afbreken der onderhandelingen van Londen, heeft het Duitsch gouvernement onmiddelijk voetstappen aangewend om een« nieuwe basis voor onderhandelingen te vinden Meest alle partijen waren 't akkoord dat de kwestie der heropbouwing op het voorplan moest komen, 't Akkoord met het ministerie van heropbouwing heeft men onmiddelijk een technisch ontwerp opgemaakt. Dit plan werd aan de commissie der vergoedingen medege- wij niemand hadden die ons als tolk dienen kon en zagen dus met verlangen naar het lndiaanache meisje om. Zij was aan de zijde van Alonzo en knikte ons toe. Ik verstond haar wenk met de hand en onder hol aan heffen van eenen kreet stelden wij ons allca in beweging. Ik nam mij voor,, onze paarden niet le vermoeien en reed in een niet U snellen draf met mijne jagers vooraan, ter wijl de voorhoede in vollen ren vooruitjaag- den. Het kostte Nommen veel moeite, zijn# strijdlustige krijgers te weerhouden, pm vol gens hunne dolle gewoonte den heuvel af te jagen, en daar het mogelijk was dit te ver hinderen, boezemde dit ons een aanmorke- lijken graad van vertrouwen met betrekking tot de over hen verkregene macht in. Wij keken achterwaarts en zagen, dat Alonzo met zijne beter onderrichte krijgers, in twee gelederen reden, en ons Volgde. Het onderscheid tuseohen zijne geregelde en onze verwarde troepen maakte aanvankelijk eenen pijnlijken indruk op Nommen en mij. Daarna herinnerde wij ons echter, hoe hij. dc spelen van gisteren, dezo ra we krijgers met de snelheid van een?, vlucht zwaluwen ordp in huone verward* groepen gebracht hadden en vvaa overtuigd, dat de krijgstucht met hare stijve gedwongenheid niet veel vooruit zou hebbon, boven do buitengewone snelheid en overeenstemming hunner bewegingen. Wij hadden weinig hoop dat zijne heerschappij O'ver dézen stam en al zijne krijgstucht, hij het voor den vijand lang zal uithouden un gevoelde dat wij over het geheel genomen zoo redelijk wel gelijk stonden» (Vervolgt.!

De Volksstem | 1921 | | pagina 1