m KATHOLIEKE ZEGEPRAAL 11 Een dag van strijd TÏÏT FORTUINZOEKERS Kerkstraat, 9 en 23, Aalst.— Tel. 114 ID.A.G'IESILi.A.lö 8 CEWTiEMEK WEKELIJKS 0,§© Uitgever: J. Van Nufpkl-Db Gbhdt Dinsdag April 1921 OOST-VLAAN DEREN Thidrode (arr. Deadermonde) Waerschoot Kofsfsde Erembcdegem Denderleeuw Welle Denderliaatein WEST-VLAANDEREN Sint Audriss Wevelgheifl BRABANT DE VOLKSSTEM XXVII» JAARGANG NUMMER 97 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot liet Agentschap Havas,8, MartelaarpleiD, te Brus3el8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's- Buildings Londros E.G.4 MtfSBBHBH H. Marcelinns I Zon op 4,40, onder 6,5G I Laatste Kwartier den 29 I Gisteren werd over het land den kiesstrijd voor de Gemeente uitgevochten. De partijen der orde en namentlijk de katholieke partij komt zegevierend uit den strijd. De beteekenis dezer kiezing is troostend voor cle toekomst. Het volk komt weder tot bezinning en voelt meer en meer door onder- vinding dal 't socialisme de vijand is der volks welvaart, dat hij een aanstoker van wanorde, van onrust blijft en een gedurige bedreiging is voor iict heropleven van ons land. Gelukkig ecu volk, dat in het bewustzijn cijncr waarde, zijner zielegrootheid en vader landsliefde meer en m er beseft, dat de hei- opbouw van ons land, goedkooper leven, rustiger gemeenschap en bloeiende handels- betrek kingen niet door het socialisme worden gediend, maar vooral in waarheid door de katholieke partij worden gesteundOok heeft de leugentaal van het socialisme nopens den Godsdienst bjj het volk geen ingang gevonden. Meer en meer wordt het klaar dat de so cïalislen echte Godsdiensthaters zijn en daar door zelve alle weidenkenden moeien overtui gen. dat zij daardoor in elk geval die grond- be.inselei» van liefde en recht en zedelijkheid bestrijden zonder dewelke eene maatschappij niet leven kan, noch in vrede en welvaart leven. Het socialisme ziedaar de vijand, die zich tegen do welvaart van ons Vaderlaw keert. Zijne korte regeeringsdagen hebben bewezen dat ons land door het socialisme werd achteruit geduwd en dat bet vroeger vooral van beloften en kritiek heeft geleefd. In alle steden en gemeenten waar vroeger hot socialisme regeerde heeft men bij onder vinding de onverdragelijke tyranio van het socialisme den kop ingedrukt en overal een duw naar rechts gegeven. Bevrouwen hebben hier vooral hunne ordelievende gezindheid doen gelden. t Ook in onze duurbare stad Aalst,- waar gemis aan ondervinding der roode regee ringslyrnnnic nog te velen in dwaling en vooroordeel doet leven, hebben de socialisten ook eeen toontje lager moeten zingen. Het «oode burgemeesterschap zal in het gedroom- 3e uuis niet mogen tronen 1 Wij hebben gelukkiglijk chrislene menschen en mannen van orde dge met vaderlands^ li fde en toewijding do welvaart in onze stad zullen behartigen Wij rekenen op hen om de ondragelijke en vredeslorende elementen op zij le duwen en in vreedzame samenwer king bet welzijn van het volk te behartigen. De Kioziog waarop de socialisten al hunne hoop hadden gesteld om heer en meester te spelen in l)8t stadhuis heeft hen bedrogen. Het kiezerskorps heeft zich niet laten beet nemen en de scheldwoorden en vervloekin gen tegen Kerk en Godsdienst in de ropde lucetingen heeft er velen doen walgen. Dit is eone les die hun voor de toekomst nog -harder zul komen te staan. Hel kiezerskorps van Aalst heeft waarlijk zijne christenc tradities en vredelievende ge zindheid niet verloren. De verdwaalden wenschen wij bezinning. Aan de kiezers en kicsbewcrkers sturen wij onzen besten dank Want zij hebben gewonnen wat was recht Zij hebben de partij der orde doen zegevieren op de partij der wanorde. 111 VERVOLG. Na verloop van korten tijd kwamen wij nan de plaats, waar de verspieders gedood waren on zagen de twaalf lijken schandelijk vermirkt op het gras uitgestrekt liggen. Onze krijgers verhieven een vreosalijk ge huil aan toon zij dit schouwspel zagen. Eeoigen van hen sprongen van hunne paar den en begaven zich onder het klaaggeschrei der overigen naar het naburige kreupelhout, cm de lijken onder zand on bladeren to ver. oergen. Dit waa in eenen ongelooflijk korten tijd volbracht on toen zij terugkeerden en in hun zadels sprongen, reden wij andermaal ver der, terwijl zich hun wraakzuchtig krijgs geschrei op nieuw donderend Het hoeren. Het was thans niet moeielijk moer, het breeda spoor le volgen, en Nommen en ik hadden het alleen aan de vlugheid van onze paarden te danken dat wij aan het hoofd van den stam konden blijven. Wij hadden besloten dat in ieder geval te ioen en onder allo omstandigheden de voor sten te blijven, want wij stelden het volste vertrouwen in do schranderheid van den-IM: sokus en waren overtuigd, dat wij bij tijds gewaarschuwd zoudén worden. Bovendien was het noodig dat wij bij den aanvang van hot gevecht wij ons steeds in het eerste ge- lid bevonden, indien Nommen zijn stand als krijgsopperhoofd niet verliezen wilde. Sedert vrij bet moordtooneel verlaten had- De triomf ware grooter geweest, hadden de middenstanders hunnen plicht begrepen Zij hebben door hunne enkele stemmetjes een socialist meer er door geholpen en zoo zich overgeleverd in de handen hunner grootste vijanden. Hulpeloos 3taan ze daar van ieder veriaten, zelf door hun eigen gezond ver stand. Een ledige zetel zal hun belangen ver dedigen 1 Mocht de toekomst hen leeren, dat een partij zonder programma ten doode is ge doemd. Scheurmakers doen kwaad aan zich zelf en anderen. Laat nu katholieken voor uwe belan gen zorgen. Daar zijn zij in goede bandon. Onpartijdige middenstanders onderwerpt u aan de beslissing van het kiezerskorps en woest in de toekomst wijzer, en komt teru. in het vaderhuis der ordo. Aalst is gelukkig, dat het het stadhuis in christene handen blijft Volk van Aalst, gij hebt uwen plicht begrepen. In de toekomst zult gij hem nog beier begrijpen. En nu Ge kozenen aan het werk, onder Gods zegen tot heil van onze goede Bevolking en onze brave Vaderstad Aan het werk met de medewerking van alle standen. De onverschilligen moeten door deze kiezing wakker worden, de ij vettig en ijveriger. De kiezing is overal de triomf ge weest der christen vlaarosche democratische gedachte. Wie oogen om te zien moet begrij pen en handelen voor de toekomst Want de uitslag eener kiezing hangt altijd af van de standvastige sociale.en .politieke werking van ALLE standen. Cassius. W'\ Te Gent Om 12 3/4 ure dezen nacht waren 47 der, 48 stemopnemande buroeten gekend. (1 stern- opnemend bureel mankeerde). Zij gaven als uitslag Middenstand, 2811 Katholieken, 32992; Liberalen, 14911 Help u Zelve, 2924; Fronters, 3061 Socialisten, 32260. Als de proportie der «lensman van het ont brekend stemopnemend bureel blijft, dan zal de verdeeling der zotels als volgt zijn Katholieken 17 Middenstand O Libe- alen 6 Help u Zelve 0 Fronten 0; Socia listen 16". Ledoborg. Ingeschreven kiezers mannen 4092, vrouwen 4S82. Uitslag Katholieken, 2843; Middenstand, 587 Frontparjij, 242 Socialisten, 3161 Liberalen, 770. Zijn gekozen 7 socialisten en 6 katho lieken. De roode vlag wappert op het gemeentehuis. Daar de socialisten in Gent riet kunnen- vieren, vermits zij er de verhoopte meerder heid niet konden halen, zullen zij allen uaar Ledeberg komen feesten Maandag avond. Gentbrzigge, Volledige uilslag Socialisten 2700 (5 ze tels) Katholieken 2870 (5 zetels) Liberalen 1896 (3 zetels). Si. Amandsbsrg Volledige uitslagkatholieken 4978 (9 ze tels); socialisten 2597 (5 zetels) Liberalen 1264 (1 zetel). den, waren de Indianen to woedend gewor den, om langer aan de bevelen van Nommen te gehoorzamen. Hij kon niets meer doen dan vooraan te blijven en de richting van den stam te lijden. Toen ik omkeek be merkte ik dat de meciten onzer speurhonden achtergebleven waren, terwijl een troep strijdlustige krijgers dicht achter mij volgde. Wij stormden voorwaarts, alsof de geeiten dor verschrikte krijgers onze rossen aan spoorden. I)e bodera werd ieder oogenblik ruwer en gevaarlijker, do vrije ruimte tus schen het kreupelhout nog smaller, én liet gevaar voor eeno hinderlaag dreigender. Heksekus bevond zich achter ons en wij gevoelden ons hierdoor zekerder want ook ik ontwaarde thans iels van de razende drift, die in de gemoederen van de door ons aan gevoerde troep woedde, en koesterde slechts eeno enkele gedachte, namelijk op don vijand los te stormen. Ik had Alonzo en zijne Gayguas uit liet oog verloren, en bekommerde er mij thans ook niet om, waar zij zich bevonden. Of schoon het beeld van het Indiaansche meisje als dc zachte straten eener opgaande zon1 voor mij stond, word hot toch spoedig door een vurigen bloedrood.cn gloed, dia thans mijn horizon innam, verdrongen. De strijd lust was opgewekt en onze glooiende oogen konden niets ontwaren dan«bloeu Zelfs de hoornen kwamen oi)9 rood voor en het groene loof nam een purper kleur aan, dat wij voor hij jaagden. Zoodra dezo ontzettende harts tocht éénmaal ontwaakt is, worden alle Lee- dere gevoelens van ons leven door eenen vu- 0nker29la Zijn gekozen 5 socialisten, 3 katholieken en een afgescheurde katholiek. Peteghem bij Deinze Zijn gekozen 3 socialisten, 8 katholieken. Haelterï. Nieuwe lijst 6 gekozenen. Oude lijst 5 gekozenen. Lede. Katholieken 7Oud-slrijders 3. Nog onbe kende uitslag voor een zetel betwist Uisschen socialisten en Daensisteu. St Nikoiaas Volledige uitslag Socialisten 0532 (8 ge kozenen); front 738; liberalen 1113; katho lieken 10194 (13 gekozenen). Ronsse Gekozen; socialisten .8, katholieken 7, lib. 1. Een zetel is in baltoteering tusschen katholieken en socialisten. Ham me Waarschijnlijk 4 socialisten gekozen. Aygem bij Burst Katholieken, 4 onpartijdigen, 3 afge- scbeurden, 1 oud-strijders, 1. Ntnevey In den vroegeren gemeenteraad zetelde geen enkel katholiek. Thans zijn 5 katholie- en, 3 socialisten en 3 liberalen gekozen. WöUarsn 9 katholieken, 3 socialisten, 1 liberaal. Kalken. De lijst der uittredende katholieken, niet den heer Tibbaut, notaris, broeder van den volksvertegenwoordiger, aan hot hoofd, is gekozen zonder strijd. SteGillis (Öendermonde) .3 katholieken, 4 socialsten, 4 liberalen. Da Pints. De katholieken zonder strijd gekozen. Detiffo* - De lijst dor aftredende katholieken van den heer Baron II. delta Faille d'Huvsse, senator, is herkozen zonder strijd. Döynze Gekozen 6 Katholieken, 3 socialisten, 2 liberalen. Zeveren (Dsynze) Twee katholieke lijsten. De eene 4, de tweede 3 gekozenen. föosrbeke-Waas 7 liberalen 4 katholieken. Eekloo Vooruitzichten 7 katholieken, 2 liberalen en 4 socialisten. Dendernumde Gekozen 8 katholieken, 2 liberalen en 3 socialisten. Geeraerdsbergen Social. 2826 stem. (C zetels); Kathol.2528 St. (6 zetels); Liberalen, 990 stemmen (1 zetel). Denderbelle Liberalen gekozen. Appels 4 Liberalen; 1 Socialist; 4 Katholieken. Schelderode 4 Katholieken; 4 Liberalen; 1 afz. Liberaal Grom bergen flier znllcn waarschijnlijk 4 socialisten ge- kozen zijn. Lokeren Onvolledige uitslag 'katholieken 3952 socialisten 2721. liberalen 2157. NederboeJara Gekozen 4 socialisten, 3 katholieken. Nieu werkerken Zijn gekozen 3 katholieken, 3 sodalis ten, 5 Daensisteu. Sini-Piaters-Capalle (Edingen Gekozen 4 katholieken en 4 afgescheurde katholieken. Auweghem Gekozen 2 Krist. werk. 1 Kalh.; i Oud Strijder.; 3 partij v. d. Burgemeester, öottignies Gekozen 7 Ka tb. 2 Lib. 2 Soc. Kerkhove Gekozen 5 Kalh. 4 Lib. Kortrijk (Onvolledige uitslag) Kalh. 2803. Lib. 843. Soc. 1587 Landstede Gekozen 11 Katholieken. Luigria Gekozen 6 Kalh.; 1 Afg. Kath; 1 Soc Temscha Katholieken 2686 Liberalen 736. Volledige uitslag. Gekozen 8 katholieken 1 socialist. Officieuss uitslag katholieken 2175 socialisten 882, Zijn gekozen 9 katholieken en 2 socialisten Meire Zijn gekozen 5 katholieken, 3 socialisten 3 Dajensieten. 6 Katholieken, 2 liberalen on 3 Demokra- ton. De socialisten bekomen slechts een zes tigtal stemmen. Zijn gekozen 4 katholieken, 6 daensisteu 1 frontpartij. Zijn gekozen 5 katholieken, 4 daensistcn Daensisten 7, katholieken 4. rigor, gloed verslonden. Het spoor leidde ona thans door een der boschpaden van de prai rie, tusschen twee lange half opene woud randen door. Wij konden ongeveer eene halve mijl voor ons uitzien. Op het onver wachts bespeurden wij aan het andere eindo eene schaar Indiaansche ruiters, die ons in allerijl naderden. Mijne eerste gedachte was, dat hot een troep Kowanies zijn moest. Want ofschoon ik aan onze voorhoede dacht, ontdekte ik toch den ouden Heksekus niet, en da India nen gelijken meestal op elkander. Toen zij ons gewaar werden, maakten zij och ter geen halt en in /het volgende oogen blik kwam de gesLaite van den ouden Hek sekus uit liet achterste gelid voor het front. Hij ontblootte zijne witte fladderende baron cn wuifde met de muts. Doch eer wij dien groet konden beantwoorden en sneller dan do bliksem, drong eene sterkere afdeeling Indianen van beide zijden uit 't kreupelhout en stormde op onze kleine schaar in, alsof hun na lansen elkander in onze liehamon ontmoeten zouden. Dit was ongetwijfeld de kunstgreep, svaardoor cle eeaste afdeeling vernietigd was ;e\vorden. Onze veteraan or. zijne hoofd mannen vraron echter to waakzaam, om deze list ditmaal ia doen gelukken. Zij zagen ons naderen en reden rustig zon der zich te laten verschrikken op hen los, zoodat zich hol blaadje volkomen omkeerde. Bijna oven zoo enel, als zij onze kleine voor hoede haddon gehoopt to vernietigen, wer den zij bijna allen van de paarden geworpen, Brugge Drij slemopnemende bureeten Katholie ken 2720; socialisten 1140; liberalen 380; front en démokraten 580; stoffelijke belangen 470. De vooruitzichten zijn dus dat de ka tholieken de meerderheid behouden met 14 tot 17 leden op de 27. De socialisten zullen er 7, het Front 2, stoffelijke belangen 2 zctola hebben en' de liberalen nog...» 1. Te Diksmude Zooals wij het reeds gemeld hebben werd een akkoord getroffen tusschen katholieken, liberalen en oud-slrijders. Hunne lijst werd zonder strijd verkozen. met uitzondering van oen twintigtal, die mat overhaasting op de vlucht gicgen. Terwijl de k rij go ra afstegen en de gevallenen scalpeer den, reden wij laugszaam vooruit. Dadelijk ging het wederom in vollen ren voort, terwijl de vluchtelingen in het woud verdwenen. Wij waren met onze Speurhon den, die zioh natuurlijk niet om de scalpen of den buit bekommerd Jiadden, oen goed eind vooruit. Do hoofdgroep volgde echter spoedig. Wij hadden ons verlies reeds vol komen gewroken, want ongeveer dertig Ke- wanies waren gevallen. Klaarblijkelijk wa ren zij er alleen op bedacht geweest, om onze voorhoede te vernietigen, daar zij onze nadering volstrekt niet bemerkt hadden. Gone klei no afdeeling bleef achtor, om do paarden in bewaring te namen daar de India nen d8ze dieren nooit in den «leek lafen. Het heftige jagen mijner polsen, het klop pen van mijn hart, en de mij omringde on natuurlijke roode gloed, waren door deze ontmoeting even zoo snel r»rdwenen, als de met electricieteit gevulde wolk zioh met eenen luiden donderslag ontlast. Ik zag thans de dingen, zooals wij werke lijk waren en herinnerde mij na eerst, toen mijno voorzichtigheid teruggekeerd was, dat Heksekus dringende redenen tot eenen zoo snellen terugkeer moest gehad hebbon. Ik wenkte hem mij mij le komen, gaf laat om scherp op hinderlagen te letten, en hield mijn paard een weinig in, om hem te laten nade ren. Een paar minuten later was hij aan onze zij do. Waar ia de verduivelde Alonzo vroeg Houtham (Veurne), Katholieken gekozen zonder strijd. Rmnskapellc. Lijst 1 (kath.) 3 zetels Lijst 2 (kath.)4 zotels. Wettende. Katholieken 6 zetels liberalen, 3 zetels. Coygltem (Korlrijk). Katholieke lijst met standsvertegenwoordiging, 4 zetels; dei andere (ook katholieken)*3 zetels. ITclkem. Liberale lijst 5 zetels nieu» we lijst (katholieken) 4 zetels. Buysinghen Gekozen 6 katholieken, 2 socialisten, 1 liberaal. Reeselara Kiesverrichtingen kalm uitslag opperbest Vooruitzichten - 14 katholieken 4 socia listen 4 liberalen. Vermoedelijk een 15é zetel aan de Katholieken. Heyst Katholieke meerderheid omver ten voor deelö der liberalen. Ansegsm Gekozen 7 Kalh. 2 Afg. Kat. 2 Soc, Thieghem. Zijn gekozen 5 katholieken, 4 lil eralen, 2 socialisten. 2 sociale zetels zeker, 7 katholieken, 1 af zonderlijke vrouw. Er is betwisting voor den 11 zetel tusschen socialisten en katholieken. 6 katholieken, 3 socialisten, 2 werklieden Meenen. Lib. 1160 steem. Soc. 38000 Kat. 3908 Gekozen .- 7 Kalh. 7 Soc. 1 Lib. Pdoeskroen. Gekozen Kath. 8. Lib. 1. See. 8. De socialisten hebben enkele stemmen U kort om de volstrekte meerderheid te hebben. Oostende (8 bureeten gekend op 31). Kalh. 1496. Lib. 1639. Front 157. Soc 1377 Brussel Rond 7 uren rs avonds neemt de drukte is de stad toe. Veel belangstelling is er noch. tans niet. 39 bareelen geven; Middenstand 2211; kath. 6368; soc. 4744; iiber. 6628; Volks partij 168; frontpartij 160; oudstrijders 1948. Het hoofdburee! is tot morgen 9 uur uit eengegaan. Er blijven ruim 100 bareelen t» kennen. Vooruitzichten 14 katholieken, 14 libe- •alen, 7 socialisten. 3 middenst., 1 strijder. St Gillis (Brussel) 39 buréelen geven; kath. 6092 stemra.- soc. 6933; Iiber. 6817. Vooruitzichten 9 lib.; 8 of 9 kath.; 8 of 5 soc.; 1 of 2 oudstrijders; 1 of 2 middenstan ders. Anderlecht Enkele bureeten geven katholieken 1363; liberalen 1409; socialisten 1793. Sint-Pieters-JeUe. Gekozen 6 katholieken, 3 liberalen, 4 so cialisten. hij, bijua ademloos door bezorgheid en haat. Ik hoop dat hij geen ellendige verrader zal zijn. Ik heb de Indianen ongeveer twee mijlen voor mij uit gezien en zij schenen vijl honderd man sterk te zijn. Wij zullen ons spaedig in hun midden bevinden, wij die knapen volgen. Maar wat kunnen wij dan doen, Hek sekus Wij kunnen niet terugwijken en met onzo speurhonden zijn wij sterk genoeg, om hen verre van ons te houden on oen goed «vecht te leveren, tot dat Alonzio aankomt, als hij ten minste plan hoeft het te doen. Dat is juist dc vraag. Ik geloof niet dat Mj er plan toe heeft. Welnu, wij moeten voorwaarts Het Indiaansche meisje is hij hem. Zij zal ia alle geval orde in de zaak weten te brengen, wat hij ook beginnen moge. Ik geloof dat hij het doen zal, het ic «en wakker meisje. Maar uw paard moet wel vermoeid zijn? Ja. een beetje. Wilt gij dan niet liever terugrijden ea een van die paarden nemen, welke wij den Kewanies hebben ontnomen 3 Naen, zeide hij vast besloten, terwijl hij tegelijkertijd zijn paard vriendelijk den hals streelde Ik zal met mijn paard le ven en sterven, sedert ik hem terug heb. Ik zag, dat het nutteloos zijn zou, aanmer kingen te maken en kon hem alleen aanma nen, het dier zooveel mogelijk te sparen, en zijne plaats aan het hoofd der voorhoedt over te geven» (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1