Hat Vromstsmreciit 50 DE FORTUINZOEKERS De kwestie der vergoedingen m\ ö8 Provincie- en Ds militaire amnestiewet, Ds bedreiging met staking der Sporhsdienden. Zaterdag April 1921 XXVil- JAARGANG NÜMMER Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nofksl-De OrnaT Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zicli te wenden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Loadres B.C. t 11. Calliarica Zon op 1,33. onder 7,02 Nieuwe .Maan den 7 De uitslag der gemeenteverkiezingen is voor de liberale partij in zulke wijze eene verrassing gcwecsr, dat zij nog niet van hare verbouwerlering is teruggekomen. Zij meende dood en begraven te zijn en zij Js waarachtig- minder dood uit den strijd teruggekeerd dan algemeen gewaand werd. De schrik ran hel vrouwenstemrecht had haar zoo zeer den angst om het hart geslagen dat zij overigens zelve geen vijf eens meer om haar leven gaf en, alzoo, veel bijdroeg tol den overmoed der socialisten, die voor. taan zeker waren nog maar alleen met de katholieken af te rekenen te hebben. Nu 'i beter met haar is afgeloopen dan zij verwacht had, volgt de kentering natuurlijk en zij werpt naar roer radicaal om. Er gaan reeds stemmen op in de liberale partij om van tactiek te vcrandeten en men iaat reeds doorschemeren dal de liberale partij zal te vinden zijn om het vrouwenstem- recht uit te breiden tot de provincie en tot de Ka merk lezingen. Er ontbreekt nu nog enkel aan, dat de socïalisien, die zich in al hunne verwachtin gen bedrogen zagen, nu ook het geweer op een anderen schouder leggen en dat zij nu de uit breiding van het vrouwenstemrecht be« kampen. In alle geval, onze partij heeft het kies recht voor de vrouw op alle gebied voorge staan en zal hot blijven voorstaan; en mede werking van do linkerzijde, van waar zij ook kome, zal haar welkom wezon. liet is niet omdat de eerste proefneming met het vrouwenstemrecht voor de katholieke partij gunstig is uitgevallen op gemeentelijk terroin, dat wij vandaag de uitbreiding tot de jprovincialo en wetgevende kiezingen vragen. Wij doen het omdat die eerste proefne ming den bodem insloeg aan al de voorspel lingen die de liberale bekampers van liet *rouwensterareoht er over gemaakt hadden De politieke opleiding der vrouw was on. volledig; zij zouden tegen wil en dank naai de stembus gaan; zij zouden bij gemis aan kennis hare kiesbriefjes verknoeien'; zij zou den stemmen zooals haar man het zou aan- leeren, enz. enz. Daar is niets van uitgevallen. De vrouwen zijn met meer iever opgekomen dan de mannen; hebben gefungeerd als bekwame bijzitters; waren het eerst aan de stembus. Op de meeste bureele te Aalst was het pro. cent vrouwelijke kiezers aanzienlijker dan het mannelijke. Slechts enkele oude sukkels hebben blijken van volslagen onkunde gegeven; maar zeker Do O/O waren even Hink bij de hand in het stemmen als de mannen en wij zouden tien tegen een durven wedden dat er meer man- men bun stembriefje fverknoeid hebben dan hij de vrouwen het geval is geweest. Zrj hebben dus bewezen de techniek van het stemmen te begrijpen en zij hebben niet, zoouls sommige slimmerikkGn, haarkiesver- mogen verzwakt door te panacheeren. Een punt zwart maken onder het kiescijfer harer partij, en 't was afgeloopen. Bij de vrouwen bleven, bij de uitoefening van het kierecht, al de redeneeringen achter wege die de mannen soms maken om zoo verkeerd mogelijk te stemmen. Voor de algemeenheid der vrouwen zijn beginselen de eenige leiddraad geweest en zij stemden in groote, in overgroot© meerderheid tegen de partij van geweld cn wanorde; indien da ordepartije overweldigend zege- 115 vim volg. Ik besloot hior lo blijven en geduldig den loop der gebeurtenissen af te wachten, want wij waren bijna allen op de eene of andere wijze zwaar gewond. In alle geval moesten wij iets nader» omtrent de inzichten van Alonzo weten, oor wij ons weder meteenigo gerustheid op de opono prairie konden wa- jen. Ik gaf derhalve bevel het legér op te slaan, maar eer dit "kon worden uitgevoerd, moesten eerst de treurige plechtigheden van het begraven der gevallene krijgers volbracht worden. Zij werden niot langer gerekt, dan noodig was, en alhoewel het gewone gehuil plaats vond. waren toch spoedig de lijken van de paarden afgenomen en in oen stil graf In de schaduw der nabijzijndc hoornen ne- dergclegd. Onze paarden werden thans vrijgelaten en alle voorbereidingen tot ons ontbijt gemaakt, waarnaar wij ©one dringende behoefte had den, daar wij sedert den vorigen avond niets hadden genuttigd. Vooraf verbonden wij echter onze wonden op de eenvoudige, maar waarlijk tooverachtige wijze der wilde stam men, namelijk met koud water en bladoreo van in onze nabijheid op de prairie of onder de hoornen, geplukte kruiden. Ons eenvoudig maal van gedroogd vleesch en gemalen maïs was spoedig afgekmpeo, en uu gevoelden allen zich zeer tot rust ge- *egr". Mijne jagers waren zonder uitzon- praalden, is hetgrootendeels omdat de vrou- weu er niet van wilden hooren. De vrouwen hebben de gevaren der over- heersching van de roode partij meer gevoeld dan doorgrond en zij hebben het besef gehad dat alles was zij geheiligd en groot achten haar huisgezin, de orde, de openbare zede lijkheid, het familieleven bedreigd waren indien de socialistische vloed heel ons open. baar leven ging overrompelen. Zij hebben meer naar rechts gestemd, ieder volgens hare godsdienstige of filosofische begrippen en met hare macht alleen den weg verspreid aan ovormoedigen vijand, die in zijn waan alles ging overrompelt». De vrouwen hebben dubbel het kiesrecht voor de provincie en voor de Kamers ver diend. Wij weten niet of de socialistische partij na deze eerste proefneming nog bereid zai gevonden worden om het haar te schenken Maar indien de liberale partij zich herin neren wil, dat het grootendeels aan de vrou wen is, dat zij hel te danken hoeft niet ver gaan to zijn, dan zal hunne medewerking bij het invoeren dezer groote horvorming ons welkom wezen. Wat de liberalen het hevigst hebben be streden, heeft hen vandaag van den onder. gang gered; laten zij het zich herinneren wanneer voor de Kamer het voorstel tot uit breiding van het vrouwenstemrecht zal neer gelegd wordeu. Het volstaat niet het hof te maken aan eene vrouw en heel vriendelijk te zijn tot men met haar getrouwd is; 't is vooral na het huwelijk dat men haar liefde moet betoonen Die: liefde mag ook niet van éénen kant komen; indien de vrouwen de liberalen van den dood hebben bevrijd, is het van libsraal standpunt plicht dat haar het ruimst» kies. recht worde geschonken; wij weten van katholiek standpunt, dat wij tegenover haar eeno groote schuld hebbon aaogegaan en zullen dan ook, op tijd en stond, ons hand- teeken niet laten protesteeren. Ean verklaring van den Minister van Landsverdediging. De huidige toestand, ten aanzien van de begiftiging,kan samengevat worden alsvoigt: 1. De tijd in desertie, opsluiting of in een tucliteenheid doorgebracht geeft geen recht op de vergoedingen. Op dit punt wordt van den stelregel niet afgeweken 2. De tijd door de gestraften, vóór hun misdrijf of na hun straf, in het leger doorge bracht, geeft recht op de vergoedingen. Een enkele uitzondering wordt voorzien name lijk deze betreffende de zware gevallen, vast gesteld bij koninklijk besluit, on voor dewelke de overtreder geen eerberetel bekwam. Het nieuwe wetsvoorstel wijzigt dezen toe stand alleen in zooverre dat hel de amnestie gepaard doet gaan met het eerherstel. Vroeger konden de gcamnestieerde miii tairen gom eerherstel meor bekomen, zoodat zij die, na uitboeting Van hun straf, zich dapper gedroegen, in ongunstiger voorwaar den werden geplaatst dan de militairen die. hoewel minder verdienste hebbend, hun eer herstel wisten te bekomen. Om deze reden wörd door het Strijders- fonds, voorgezeten door luitenant-generaal Jacques, den weusch uitgedrukt het wets ontwerp te zien opstellen en indienen. Tot deze indiening werd ook nog besloten omdat men moeilijk aan den minister de beoordee* ling van alle gevallen kan onderwerpen en het de voorkeur verdient, door de wetgevende, en niet door de uitvoerende macht, de alge meene beginselen te zien vastleggen welke dit vraagstuk definitief most oplossen. De misdaden van een Duitsch monster. Woensdag werd te Londen, in Lewstreet, het getuigenverhoor voortgezet ten laste van den Duitschen kapitein Maller. De eerste getuige was serjant-majoor Tho mas Telly, van het Essex-Regiment. Hij vrerd gevangen en naar liet kamp van Flavy- le-Martel gezonden. Bij zijne aankomst, was zijn gezondheid uitmuntend. Eonige weken later, moest hij naar 't gasthuis in bedenke- lijken toestand. Hij was beiast een groep krijgsgevangenen, gebezigd voor do her stelling der wegen, to brwaken. Voor deze lieden, ten getalle van 300, was ei' geen ge neeskundige dienst. Wanneer zij onpasselijk worden, gaf Thomas Tcily hen op als ziek, doch de Duitsche serjant stuurde hen term naar den arbeid. Men nam maar rekening ▼an hunne ongesteldheid, wanneer zij neer vielen om niet meer op,te staan. Kapitein Muller hield driemaal per week toezicht. Dc manschappen die in zijn tegen woordigheid uitgeput ten gronde stuikten, weiden nog mishandeld. De ongelukkigen die niet spoedig aan zijn oproep beantwoor den, kregon bajonetsteken. De kapitein zelf maakte van tijd tot tijd menschenjacht en de slachtoffers met zijn stok. Eens goot een bewakor een emmer ijskoud water uit over een man, hij den arbeid neergezegen, 's Anderdaags was de ongelukkige dood. Vervolgens werd M. Alexander Armstrong gehoord. Deze verklaarde dat 701. h. dei- gevangenen uit het kamp vau Flavy-le-Martel aan bloedloop leden. Allen moeston 12 kilra. weg afleggen om zich naai- het work te bo- geven. Een lijder aan buikloop werd voor kapitein Muller gobraeht. De man kon den mond niet meer optnen. De kapitein trok hem met de linker den mond open en duwde er dan zijn rechter hand inroepend dat hij moest gaan werken. Do ongelukkige wankelde en viel. Getuige deed den Duitschen serjant het gevaar opmerken, voor de andere gevan genen, gelegei» in het bijwezen van een man door buikloop aangetast. Daarop werd den lijder verwijderd. Don dag nadien was hij een lijk. Getuige Sacofï, tolk in hel vervloekt kamp, verklaarde aan kapitein Muller do klachten der gevangenen kenbaar gemaakt te bobben. De schurk liet er zich niot aan gelegen. Ge tuige heeft'gezien ho» hei monster midden de weerloozo manschappen liep en stokslagen uitdeelde. Dezen die poogden te ontsnappen werden aan een paal vastgebonden. Iu 't geheel zijn 2000 mannen gestorven in dit kamp, tengevolge der wreede behande ling welke de Duitiebe duivel hen deed ondergaan. De Raad van afgevaardigden van het christelijk syndicaat van IJz. P. T. T. Z. heeft Donderdag morgen, om 10 ure, ver garierd. De volgende dagorde werd na een lang durige bespreking gestemd (i De Raad van afgevaardigden van hel christelijk syndicaat van IJz. P. T. T. en Z. heeft het besluit bekrachtigd op de zitting van den Raad van afgevaardigden van 17 April 1.1. getroffen en houdende dat alle wettige middelen zullen aangewend om een vermindering van het inkomen der staats- agontn te beletten. Ala uiterste middel zal de staking worden aangewend. De Raad van afgevaardigden hernieuwt zijne goedkeuring voor de samenwerking met de andere syndicale organisaties, en geeft tevens volmacht aan het hoofdbestuur en het dering meer of minder gewond en zoo ver moeid, dat er licht eene herhaling van onze gedenkwaardige gevangenneming had kun nen plaats vinden, wanneer onze geharde bondgeiiooteu, wier geheels opvoeding daar naar berekend was, hen tegen verwonding, honger en alle lichamelijk lijden te verster ken, niet in onze nabijheid geweest waren. Zij hielden de waoht, terwijl wij allen on» ter ruste begaven. Ik sliep den geheolen na middag en nacht en ontwaakte eerst den volgenden morgond bij het opgaan der zon. Gelukkig had ik mij voor mijn inslapen in den vloed gebaad en het was mij gelukt, mijne manschappen to overreden hetzelfde te doen. Hierop hadden wij onze natte licha men in wollen dekens en buffelhuiden ■ge wikkeld, en gedureude den nacht rijkelijk gezweet. Bij het ontwaken begaven wij ons op nieuw in den vloed. Toen wij er uitkwa men, om onze kleederen aan te trekken, ge voelden wij ons ondanks onze wonden, bgna even zoo krachtig, als voorden strijd. De Indianen hadden over het slapende Indioansdie meisje eene dichte lent van buf felhuiden opgericht. Toen zjj er uitkwam, zag zij et bleek en xnat uit, en verwijderde stroomopwaarts, waar de vloed eene krom ming vormde, om zich tc baden. Ook zij kwam zeer verkwikt en opgebeurd terug. Wij hadden van onzen bondgenoot, "niet liet minste gehoord, en hel was door onzen legenwoordigen toestand volkomen onmoge lijk eeno poging te doen om verder lo trok- e*r wij weder in staat waren, voor ons zeiven te zorgen of zeker te kunnen zgn van uitvoerend comiteit om in dezen geest te handelen, gaat over tot de dagorde. Dc afgevaardigden der Syndikale organi saties werden gisteren ontvangen door M. Carton de Wiart. De eerste minister heeft gezegd dal er geen spraak zijn kan van eene loonsvermeeriering en dat de maatregelen ten voordeele van het treinpersoneel genomen toepasselijk moeten zijn op al de ministerieele departementen. Anderzijds heeft M. Neujan een tegen voorstel ingediend. Hot princiep van de ver mindering van deu duur te toes lag wordt behouden. De duurtetosslag zal worden ver minderd in dc maand April met 11 t\\, i Mei met 23 Ir., maar »r zou tevens iets woi- den afgehouden ten bule van de weduwen- en werkloozenkas. Voor sommige reeksen zou zulks toch eeno vermindering van inkomen beduiden. Zulks wordt thans door de syndicale organisaties onderzocht. Men hoopt* het lot een akkoord te kunnen brengen. lntusschen heelt het nationaal syndicaat besloten op 1 Mei te staken. eene vereeniging met Alonzo, zoodat ik be sloot thans rustig hier te blijven liggen. Nadat Nommen de noodige verordeningen voor den dag gegeven, en eene afdeeling verspieders uitgezonden had, ondernam ik dan met hot Indiaansche meisje eoue wande ling naar de bouwvallen, die wij voornemens waren in den loop van den morgend volle dig to doorzoeken. Zij nam thans «enen verwijderden toon aan Ik gevoelde dat dit een gevolg der jongste gebeurtenissen was eu ging naast baar met het gevoel, alsof iu; eenen ridderlijken makker was zijne hem overgekomen avonturen, in zijn hem eigene korte on karakteristieke wijze van uitdruk king hoorde verhalen. Zg deed mij haar geslacht volkomen ver gelen en wij praatten zorgeloos over ver schillende zaken die op enzen .tegenwoordi- gen toestand betrekking hadden, tot wij een van de hoopen groote steenbrokken bereik- die op dc voorplaats van liet gebouw lagen. Wij zetten on» hier tegenover elkander op wee rol»brokken neder en zij sprak op don- zoifden rustigen toon vei der over het on derwerp, waarvan wij zoo even gesproken hadden. Wij zijn hier zeker genoeg Ik ben liet ?t u eens. dal wij ons in deze stelling tegen duizend Indianen konden verdedigen, wan neer zij ten minste niet besloten, on» uit te hongeren. Zonder twijfel Maar wat hebben wij van Alonzo te verwachten Ja, dat is juist de vraag 1 Al wat ik De invloed van minister Jaspar te Londen Parijs, 28 April. Dc Londensche be richtte ver van Le Matin schrijft dat de En- gelsche ministers eerst fel onder dan indruk bleken te zijn van de nieuw» Duitsche voor- stellen. Lloyd George scheen tot bespreking geneigd, maai- de komst van den Belgischen minister Jaspar bracht een keering teweeg. M. Jaspar maakte hem duidelijk dat de Duit sche nota teitelijk niet veel meer te beteeke- nen had dan de Duitsche voorstellen ter kon- ferentie van Londen gedaan. Deze opvatting zou thans door de meeste Engelsche ministers worden gedeeld. Briand verwerp het Duitsche voorstel. Parijs, 28 April. M. Briand heeft heden aan den Franschen ambassrdeur te Wishing- ton medegedeeld dat hij het Duitsche aanbod niet kan aanvaarden. Hij heeft M. Jusserand verzocht zulk», op officieuze wijze, aan de Amerikaansche regeering mede le deelen. De Opperste Raad zal, in zijn eerstkomen de vergadering van Zaterdag a. s. de Duitsche voorstelfen bespreken. Wat de oorlog aan Frankrijk kostte. De Excelsior geeft do volgende cijfers in verband met do kwestie der schadevergoe ding. De oorlog kostts Frankrijk 500 milliard aan uitgaven en geleden schade. Vóór Augus tus 191-1 had Frankrijk geen schuld aan liet buitenland, thans heeft liet een buitenland- sche schuld van 80 milliard. Die vanDuitsch- land bedraagt twee milliard mark. Wat be treft de 500 milliard die de oorlog kostte, het verdrag van Versailles voorziet in de terug gave van 220 milliard voor herstel-doelein- den. Het deel van Frankrijk (52 t. h.) in de 20 milliard goud-marken en de annuteiten, waartoe te Parjjs werd besloten, en welke voorstellen door Duitschland werden verwor pen, zou ongeveer 140 milliard franks zijn, d. w. z. 23 t. h. van de geheele oorlogsuit gaven en 631. h. van het totale bedrag, dat Frankrijk volgens het Verdrag van Versailles voor herstel-doeleinden heeft t» vorderen. Frankrijk echoot Duitschland sinds don wapenstilstand 38 milliard voor. In gereed geld betaalde Duitschland nog niet», doch het leverde voor 8 milliard goud-marken aan waren. Nog anders duitsche voorstellen Medegedeeld wordt dat Berlijn een nieuwe toelichting op zijn eerste nota aan Washïng- weet, kan ik ia weinige woorden zeggen, daar hij zich thans niet meer tot mijne ver trouwde kan maken. Het was mot het doel, om zoo mogelijk zijne inzichten te ontdok kon, dut ik mij van u scheidde en zoo dicht aan zijne zijde bleef. Kort nadat uwe afdee ling bij de vervolging der Kewanies uit onze oogon verdwenen was, sloog Alonzo eene andere richting in, en maakte op eene zeer hooge heuvelreeks halt, van waar wij uwen weg kouden overzien. Hij deed al» of lig a gadesloeg, maar ik wist wel beter, en om mijne verdenking te versterken, kwam wei nige oogonbliidcen later een verspieder der Cayguas, die ik als oen vertrouweling en een blind werktuig van Alonzo kende, in vollen ren den lieavel op. Alonzo verliet, zoodra hij hem bespeurde, mijne zijde om hem le gemoei te rijden. Ik was overtuigd, "dat dit met hel doel ge schiedde, om mij te misleiden-. Na ee ie korte beraadslaging keerde bij terug eu verklaarde ons, dat de verspieders van uwen stam zich vergist hadden, niette genstaande e«u Caygua was medegegaan en de vijand zich werkelijk In eene noord-wes telijke richting van ons bevond. Waarschijn, lijk was Monro's wantrouwen jegens u ont waakt en hij had zijne verspieders naar de streek gezonden, waarde verwijderde rook zuilen opgegaan waren om den vijand het eorst op te zoeken en liein zonder uwen bij stand te bestrijden, daar hij veroodorstelde, dat wegens uw» onbekendhoid. met de taal van den stam bij den eerston aanval alles in verwarring zou geraken, (Vervolgt.) ton zou. hebben gestuurd. Men vertelt dat Br Simons Zaterdag avond, te Londen, nieuwe voorstellen zal doen en vermoedelijk het cijfer van 226 mityard goudraarben z*r voorstaan. Als waarborg zou hij de ontvang sten van de spoorwegen, tol- en 'havendiensten aatfbieden. In het Rulirgabied. Waarschijnlijke bezetting. De besetting van lint Ruhrgebied is titans meer dan waarschijnlijk. Xij zal overigens; niet kunnen verwezenlijkt worden dan een 8tai dagen na het treffen van eon algemeen acooord tusscheo de geallieerden. Men verzekert dat de Duitsche rejecting er zicli aan verwacht. Zij heeft reeds maat regelen getroffen om de kaïuonnoering der geallieerde troepen in hot Uuhr-gcbied te verzekeren. Te Parijs ook werden alle maatregelen, getroffen. Woensdag avond heeft M. Briand een onderhoud met M. Barthou en generaal Buat gehad. Eon besluit van de Belgischs socialisten. De Algemeene Raad van dc Belgisch# socialistischu partij kwam Donderdag ochtend bijeen in bel Volkshuis, te Brussel. Bespro ken werden hot vraagstuk der vergoedingen en de internationale verhtndiagen. Het doba- zal Maandag aanstaande worden voortgezet. Uit de wisseling van gedachten bleek dat men het eens was om te bevestigen da? Duitschland tot herstel van do berokkonde schade is verplicht. Dc Algemeene Raad sloot zich aan bij de grondgedachten vastgesteld in de resolutie van de Internationale Socialistische Konferen- tie, te Amsterdam, en zal alles in hel werk stellen om deze in praktische daden om te zetten. Van de socialistische parlementsleden er ministers wordt verwacht dat zij hun invloed zullen weten te gebruiken opdat, ten opzichte van Duitschland, een gematigde en voorzich tige politiek wordt gevoerd en aldus de ver zoening in Europa terzeifdertijd als het noo dige herstel in de hand wordt gewerkt. Eena verje/aring van IV!Lloyd George M. Lloyd George verklaarde Donderdag in het Lagerhuis De omstandige plannen voor dc bezetting van geheel het Weslfaalsche kolenge ied worden thans onderzocht door experten der verbondenenon. Zaterdag zal hun verslag aan oonferencie onderworpen worden. Er zijn Duitsche voorstellen in Amerika aangekomen. Ik heb deze voorstellen gelezen daar zij in de bladen medegedeeld werden. Ik betreur het te moeten zeggen, dat die voorstellen verre vari bevredigend zijn «n dar zij niets aan den toestand veranderen. Deze voorstellen worden thans grondig ondcivocht, door al de experten der verbonden, die ziet op dit ©ogenblik te Londen bevinden. Ik wil nu nog mijn gedacht niet zeggen, doofc ik vrees, dat dc ©xperten eenparig vullen verklaren, dal de Duitsche voorsteHen onaan neembaar zijn. De beslissing van den Hoogeren Raad zal Maandag of Dinsdag reeds genomen zijn. m Indien de Duitsche voorstellen onaan neembaar verklaard worden, is het aan mg niet te zeggen of men Duitschland nog eene laatste kans zal laten of niet. In dit laatste g-:val zullen wij handelend optreden voor zoover het betreft de Weslfaalsche koolmij nen 1 1n den Duitschen Reichstag Dr. Simons verklaarde Donderdag in .dee Reichstag dat de verbonden een dokument ia handen hadden, waarop stond, dat Duitsch. lahd herkende verantwoordelijk te zijn vooe den oorlog. Daarop werd geroepen, dat dit dokumen' afgedwongen geworden, was. Dr. Simons stemde daarmede in, doch voogde er bij, dat bijaldien hij zuil.» niet bekend had, er voortaan gcene onderhande lingen met Lloyd George mogelijk zou den geweest zijn. Sprekende over de kwestie der vergoedin gen zegde Dr. Simons, dat volgens berichten uit den vreemde ontvangen het no.gmaah bleek, dat «11c overeenkomst met Frankrijk onmogelijk was. Het is zeer betreurenswaardig, besloo* hij doch 't gemakkelijk uil te leggen in den Franschen Senaat Van zijnen kant verklaarde M. Briand Donderdag in de Commissie der financiën vau den Franschen Senaat. Al de verbondenen hebben een gemeen- z^am doel Duitschland moet betalen, doek voor Frankrijk i» er nog iols anders. Frank rijk grenst aan Duitschland, en Frankrijk raoet voor zijne veiligheid zorgen. Daaroiu moet Frankrijk borgen hebben en wij moeten ze nemen en zullen dus het Roergebied ba- zeiten. Tol hiertoe hebben de Duilscher» iu hel bezette gebied gevoeg begrepen, dat wy met geene imperialistische gedachten tot hen ko men. Zij 1 ebheu onze troepen goed ontvan gen. Het zal thans nog hetzelfde zijn. Alleen moeteu wij zorgen, dat de mijnwerkers van hel Roer^e'uied voedsel cn hun loon ontvan gen Os fin&ncieela gevolgen der bézetUmj van het Roergebied •MM. Louchcnr, Thourris w Biscuit heb-

De Volksstem | 1921 | | pagina 1