MEIMAAND DE FORTUINZOEKERS Katholieke en Nealrale Middenstandsorganisatie E® algemsens tramstaking Oe kwestie der vergoedingen Zondag IMol Maandag 2 Hei 1921 DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 T"> A <"5-1 XXVII" JAARGANG NUMMER 102 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffbl-Db Qbndt H. PhilippUB Zon op 4,31, onder 7,03 II. Alhanasius |Zon op 4,29 onder 7,05 Nieuwe Maan den 7 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Uayas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 In de kerkelijke taal de eeredienst van God lalriadie der heiligen dulia, enkele eeredienst, en die van Maria hyperdulia hoogere eeredienstdeze is aan dc Moeder Gods alleen eigen. Van dien hoogeren eeredienst geeft do II. Kerk ons het voorbeeld hoeveel kerken en kapellen, hoeveel autaren heeft zij haar toegewijd .- l oeveel feestdagen tot hare eer ingesteld Ieder jaar heeft zij haar tweo maanden toegewijd, iedere week eenen dag; eiken dag noodigt zij ons uil om Maria met den Engel te groeten. Thans verwekt men wederom onze liefde tot de Mei-Koningin en tot beter vieren van de Ma gd der maagden schijnt men om met den dichter toe te roepen Kom lieve Mei, kom weder Breng zachte luchtjes mee Zend milde stralen neder Verdrijf ons ijs en sneë Het is eene algemeene erkende daadzaak dal het toewijden der maand Mei aan den eeredienst van Maria, groote vruchten van zaligheid onder menige christenen voort brengt. Het ware te wenschen dat meer en meer alle geloovigen hierin deel wisten te nemen. Dc ijver ontbreekt bij sommigen en deze hinderpaal dient weggeruimd te wor den. Hot ware te wenschen dat iedereen zich dagelijks, gedurende de schoone bloemen- raaand, naar eene kerk konde begeven, om de openbare oefeningen ter eere van Gods Moeder, bij te wonen. Inden familiekring-dient Maria ook gevierd to worden. Haar beeld moet inde huizen op eene behoorlijke eereplaa.ts prijken en bloe men en licbt moeten aangebracht worden om te bewijzen dat de Vlamingen echte Maria- vereerders zijn. Hare litanie of een rozen hoedje, moeten gebeden worden, en e ne korte doch stichtende lezing kan zelfs in den bniskiïüg gehouden worden. Waaroor niet Is het te veel dat we onze Moeder danken, loven, smeeken, trachten na te volgen. Bezit 0. L. Vrouw geen verdiende titels genoeg üm ons aan to trekken haren bijstand in allo ware omstandigheden af te~snreeken. Moeten we ons niet aanbevelen aan de smeekende Almacht, aan de Onbevlekte die den vergiftigden kop van 't allerwreedste serpent heeft verpletterd; aan deze die de zaligheid in de wereld heeft gebracht; aan deze die is de lof der profeten en der Aposte len, dc eer der martelaren, de vreugde en (ie kroon der Heiligen, de zekerste toevlucht de getrouwste helpster van alle gevaarlijden den, de verzoenster der ganscher wereld, de kracl tigste bescherming der H. Kerk, die de geloovige volkeren en landen van aller hande onheilen verlost. Gaan we lot Maria, onze Hemelmoeder Sn smeeken wij bij 't begin barer maand met G. Gezelle Maria, schoonste blom. Castijd den boozen wind...» Pan zal men voor uw beeld met bloumie en blad geladen aleer de zonne rijst,. U komen, reine Maagd bekennen, hoe dat 't recht behoort en is geraden, hi a rii di: uw naam deschuu .c Meie draagt. 116 VERVOLG, Hij dacht door zijne volkomen vertrouwd heid met de taal van zijnen stam en steu nende op de ingevoerde krijgstucht te zege vieren. Wij sloegen daarom onder aanvoering van zijn spion ccne zuidwestelijke richting in, geheel afwijkende van de door u genomen lichting. Wij waren nauwelijks vier mijlen ver gereden, toen wij eene schaar Indianen zagen, die wij op meer dan duizend schatten, terwijl uit hot Noorden gedurig kleine af- - deelingen zich bij hen voegden. Zij hadden ons ook bespeurd en het was te laat om te rug trokken. Ik was overtuigd dat het niot allen Kewanies konden zijn on geloofde naar hetgeen ik vernam, dat verscheidene sterke stammen een verhond tot onze vernietiging gesloten hadden. Dit was ongetwijfeld door den wraakzuchtigen broeder van den door mij gedooden hoofdman bewerkt geworden. Mag ik naar de geschiedenis van dezen haat vragen. De Kewanies behoorden, zooals gij we ten zult, eens tot het verbond, dat Alonzo tot gemeenschappelijke rooverij in het groot bijeengebracht had. Hun krijgsopperboofd was een gruwzame wilde, tot wien Alonzo zich door overeenstemming van inborst zeer aangetrokken gevoelde en die weldra zeer vertrouwelijk met hem weifl. Het jonge op perhoofd bevond zich bestendig in de vesting, wanneer hij niet met Alonzo op de jacht of op Zouden nu eindelijk de oogen opengaan Door beide organisaties zijn twee verschil lende sysiemas beproefd gewordsn om eene degelijke middenstandSvertegenwoordiging te verkrijgen in de gemeenteraden. De onzijdige» zijn opgekomen met afzon derlij kg middensianclslijsten. Zij hebben vele stemmen verloren gezaaid en amper een tien tal zetels in heel het land bemachtigd Do katholieke middenstandsorganisatie heeft samengewerkt met de georganiseerde slandsgroepen van boeren, werklieden en vrije beroepen op den katholieken lijst. Zij behalen van nu af een aanmoedigend succes en brengen bij de 200 middenstands-gemeen teraadsleden op onze gemeentehuizen. Dat is ten minste goed werk. Nu is 't niet goed dat zo er geraakt zijn Ze moeten er blijven en om een goed katho liek middenstand-gemeenteraadslid te zijn behoeven onze mandatarissen heel wat ken- nisssen te bezitten die Christelijke Landsbond van den Middenstand hun zai weten te ver schaffen. Te dien einde zal het federaal or gaan De Middenstand mee helpen. Ook hopen we binnen kort speciale studie dagen in te richten waar de middeostands- 'cmeenteraadsleden door bekwame compe tenties zullen worden opgeleid lot nieuwe functie. Mogen we nu ook verhopen dat alle ka tholieke middenstandsbonden bij den Christe lijk en Landsbond zullen aansluiten en dat de katholieke gemeenteraadsleden zullen ophou den met neutrale bonden te leiden of in te richten. I)e lijd is uit wagrop de midden- slanders geen kleur dierven bekennen en neutrale stuiulsorganisaties in een leugen en eene onmogelijkheid of wel een politiek gekonkel dat we afkeuren moeten zoowel bij de onzen als bij de vijanden. Wij herinneren er aan dat alle katholieke middenstandsbonden bij onze federatie kun nen aansluiten aan de volgende voorwaarden. 1. Eene schriftelijke aanvraag zenden aan aan het bestendig secretariaat van den Chris- telijken Landsbond van den Middenstand, 20 L Wa'versohesteenweg, Elsene-Brussel. 2. Ilunno stundregelen opzenden. 3. Jaarlijks eene bijdrage betalen van 3fr. per lid 't zij 2 fr. voor het blad Dc Mid denstand en 1 fr. voor het secretariaat). De voordeden die de Landsbond aanbiedt zijn de volgende 1. Een maandblad De Middenstand 2. liet lutis van den 'Syndikalist. Coöperatieve vennootschap voor het ver schaffen van kredieten voor liet koopen van een eigen huis. Het lid moet 1/10 van het kapitaal in handen hebben en krijgt de 9 an dere tienden op hypotheek, afbetaalbaar per deelen of annuïteiten. Bij sterfte van het lid zijn de erfgenamen eigenaar van het huis en moeten niets meer betalen. 3. Het algemeen Syndihaat. Gemeenschappelijke kas door den Staat aanvaard Verzekering tegen werkongeval len der werklieden. Premiën per beroep be rekend. Z*er voordeelige voorwaarden. Deelneming in gebeurlijke winst. 4. Het syndihaat der'verbeterde toerk- tuiaen. Raad door een Staat sin gen leur bij den aan koop van machienen. Subsidicn van den Staat bij eiken goedgekeurden.aankoop. 5. Verzekering legen brand. Bij aansluiting bij een ernstige verzeke ringsmaatschappij. Teruggave nan het lid 15 0/° der premie )i aan d^n bond 10 0/° rooftochten uit was en werd door hem steeds een welkomene gast. opgenomen. Of schoon hij nog jong was, gold hij toch on der de zuidwestelijke stammen voor den be- roemdsten der dapperen. Hij t\vas de beste ruiter, zijn pijl miste nooit 'het doel, hij wierp de doodelijkste lans, was de sluwste, bekwaamste verspieder en de onvermoeidste en wraakzuchtigste vijand van de geheele vlakte. Alonzo hield veel van hem, omdat hij krachtvol, behendig, sluw en gruwzaam was even als hij. Natuurlijk zal do baatzuchtige Alonzo u bestendig gedwongen hebben met zijnen bondgenoot in gezelschap te zijn Zekerlijk hij dacht er niet aan. dat de wilden een ander gevoel in hun hart kunnen dragen, dan de in zijne eigene aderen gloeien de bloeddorst. De jonge hoofdman begon mij spoedig door ondubbelzinnige, ruwe liefde betuigingen te mishagen. Ik beklaagde mij bij Alonzo, maar werd door hem uitgelachen Toen besloot ik mijne verdediging zelve op mij te nemen, en wreekt© eene al te groote vrijpostigheid van den wilden daarmede, dat ik hem mot het platte van een dolk, in' het gezicht sloeg. Hij verwijderde zich in do grootato woede, en nam al zijne krijgers mede. Wij hadden geduronde eeoige maanden niets van hem gehoord en ik geloofde, dat wij voor 'miner van zijn gezelschap bevrijd waren. Ilij zou mij in zijnen toorn zonder twij fel gedood hebben, indien Alonzo op dit o'ogenblik niet binnengetreden was. Langen tijd hoorde ik niets van hora, dan dat hij 6. Herverzekeringskas voor invaliditeit sterftehasmoedevkenbkas teringlijdersfonds. Maaodelijksche bijdrage rechtvaardig be rekend volgens ziekten en sterftetafels. Voordeden 6 fr. invaliditeit tot 65 jaar 500 fr. bij sterfgeval. 3 maanden verzorging in senatorium voor teringlijders. Tegemoetkoming bij geboorte van een kind (opstijgend volgens getal.) 7. Raad, ModehtandregdenPropa- gandavoordvachten. Lessen, enz. door het Bestendig Sehretaiiaat van den Middenstand 201 Waverscha steenweg, Etscne (bestuur der E. II. Ltnnbredils.) 8. Bockhandel l)c Middenstand. Uiigaven. 1) Volledig programma van de Christelijke middenstandorgauisatia 2) Brochuur Middenstaudskrcdiet Eene boekhouding die iedere handeldrijvende en industrieelemid denstander aanleeren kan. In Vorming 9. Een algemeene. vakbibliotheek. 10. Een Centraat Koopkantoor voor Ambachten cn Keringen, (reeds -70.000 fr zijn ingeschreven.) 11- Eene 0entraleSpaar.cn Krediet kas. Daarenboven laat de concentratie der Mid denstands krachten, dóór hel Verbond ver zentiijkt, den Belgisohen Middenstand toe front te inaken legen het opduikende stands- egoïsm van andere standen, maakt een sterke vakorganisatie mogelijk voor elke tak van handel of klein.nijverheid en verwekt ontzag bij de openbare besturen. W ij raden ook alle bestuurders van maat schappelijke werkert alsook alle sociale wer kers die belang stellén in den vooruitgang van de middeustandsbeweging een abonne. ment te nemen op I.'et degelijk blad De Middenstaud 3 fr. 's jaars (poslcheckreke- ning Kr. 5772.) Hat trambedrijf stilgelegd op I Mei. Do Brusselsche Federatie van Tramweg personeel deeld dc vólgende motie mede De leden van de Brusselsche Federatie van tramwegpersoneel; in buitengewone ver gadering bijeengekomen, Fonlainasplein, den 7 April Gezien de weigering der bazen liet perso neel op 1 Mei vrijaf te geven N Gezien het feit dat op 5.045 leden van de Federatie, die aan de stemming deelnamen 4.472 zich voor het stopzetten van dan arbeid op I Mei nebben verklaart, 554 tegen, en 19 witte briefjes wei den ingediend Besluiten dat er aanleiding bestaat, voor al de leden van dej Brusselsche Federatie van .tramwegpersoneel, op 1 Mei te staken. 1) Om den arbeid te verheerlijken 2) Om te betoogen voor den 8-urendag 3) Om te betoogen voor de nationalisatie der tramwegen 4) Voor de jéénmaking der loonen 5) Voor het verleeneu van een mensch- waardig pensioen Verlangen van de Regeering dat zij beslui ten zou, dat i Mei een feestdag zal zijn voor de irambedienden, en uit den wensch dezen feestdag voor het vervoerwezen op wettige wijze te zien instellen. Het komiteit rekent er op dat al de arbei ders der tramwegen solidair zullen zijn en dat zij die tegenstemden of zich onthielden, zich eendrachtig bij de meerderheid zullen aansluiten a) ten einde wraakmaatregelen der pratonale aktie te vermijden b) om aan de uitbaters der tramwegen het bewijs te leve ren dat de eensgezindheid onder dc arbeiders geen ijde! woord is. Anderzijds wordt medegedeeld dat de sta- nog altijd de medegezBzel op zijne stroop tochten van Alonzo was, maar biet meer in do vesting wilde komen. Do eersle dagen na dit voorval had ik mij slechts mot groote omzichtigheid buiteu de omheining gowaagd, maar vergat die voorzorg echter natuurlijk van lieverlede en nam mijne oudo gewoonte weder aan. Ik had mij van de gewone kunstgreep bediend, door voor te geven, dat ik langza merhand mei mijn lot verzoend begon te ge raken, om grootera persoonlijke vrijheid te hekomen, daar ik aanvankelijk op het streng ste bewaakt werd. lloe sleolit ik mijn rol ook speelde, was de ongekunstelde hoofd man toch van vreugde bijna buiten zich lel- ven, daar hij mij met eene soort van feeder- heid beminde, die tegelijk belachelijk en vermakelijk was. Middelerwijl doorzochten de verspie. ders van Alonzo de prairiën in alle richtin gen, om mijn spoor lo vinden, terwijl ik, door den hoofdman misleid, in het geloof verkeerde, dat Alonzo bij eene zonder ge leide ondernomen jacht, door eene afdeeliog Apachen gevangen genomen was, die om trent eene dagreizo van het punt waar wij elkander aantroffen, in het gebergte hunne tenten haddon opgeslagen. Hel was eene afJeeling Kewanies, die in het leger jaagden. Zij hadden dien dag voor liet eer3l don toegang lot het schoone dal, waar zij hem vonden, ontdekt. Hot bericht van zijne nabijheid en de hevige strijd kwamen mij, ondauksde voor zorgen van den hoofdman, ter ooren. Zoadra king van liet tramwegpersoneel, op 1 Mei, zich in het geheele land zou uitstrekken. Te Gent Betrekkelijk de schorsing van den tram- dienst op 1 Mei heeft het kristen syndikaat der Gentsche trambedienden de volgende dagorde gestemd Het Kristen Syndikaat der Gentsche tram' bedienden in besluurzitting vergaderd van 28 April, heeft het volgende besluit genomen in zake 1- Mei zich op de volgende redens steunende. 1. Gezien het bewezen is dat del Meidag een socialistisch karakter heeft 2. Geziea het hier een openbare dienst betreft waardoor de bevolking in de eerste plaats zou getroffen worden 3. Gezien liet bier geen kwestie van staking voor verbetering van loon of werkvoor waai den betreft 4. Gezien het bijgevolg integendeel een geldelijk verlies van loon is in dc-zo benarde tijdsomstandigheden. Verwerpt de staking op 1 Mei en gaat over tot de dagorde. De Irammaaischappij zal al het mogelijke doen om een dienst in te lichten, naarvolgens het personeel dat zich aanbiedt, zonder noch tans iels bepaalds tc verzekeren of eenige verantwoordelijkheid op zich te nemen. De poorten zullen om 6 ure geopend wor den komè werken wie wil en men zal rijden met het personeel dat zich aanbiedt. Aansluiting bij liet Franschs plan. De Londensche berichtgever van bot Journal zegt dal de verandering vastgesteld in de Britsche zienswijze, te wijlen is aan de welsprekendheid van M. Juspar, do klffre bewijsvoering van M. Loucheur en de door lord Abernon verstrekte uitleggingen. Vooreerst achten de Engeischen e nieuwe Duitscbe voorstellen wel niet voldoende, maar toch niet zoo slecht om a priori te worden van de hand gewezen. Maar de uitleggingen te Berlijn gevraagd door den firitschen ge zant, getuigden van zulke dubbelzinnigheid van wege DuitscWand dat M. Lloyd George, alhoewel hij een conflict zou vermijden, alle hoop moest opgeven tot eene minnelijke schikking te komen. De. verwondering steeg nog hooger, als men vernam dat Duilsokland gedurende 70 jaar afkortingen zou betalen, zoodat drie generaties, in plaats van twee er zouden onder te lijden hebben. Zonder nog over cijfers te spreken, dat het voor de geallieer den vernederend zou zijn met dat lannd be sprekingen te houden. In de commissie der deskundigen wint de Fransche thesis ook veld. De Belgische ministers van hunnen kant, hebben de noodzakelijkheid van bepaaldelijke ontwapening van Duitscbland bepleten. De Londensche berichtgever vandeParijzer Matin gelooft dat M. Lloyd George slechts voor eene actie in het Roergebied te vinden zal zijn, wanneer vooreerst aan Duiischland tijd zal gegeven worden door een ultimatum. In de Commissie van Herstel. De commissie van herstel onderzocht van daag de modaliteiten van het kwijten zijner schuld door Duiischland, waarvan het bedrag op 132 milliard mark goud werd bepaald. Er werd lezing gegeven van een schrijven van M. von Oerlzen, hoofd van de Kries tencoramission, die zich verontschuldigde niet aanwezig te zijn, met het oog op de toe standen. Anderzijds heeft de herstel-commissie heden morgen, het vraagstuk der Belgische schuld aan de geallieerden beginnen te onderzoeken ik de riohting en de verwijdering der leger plaats vernomen had, besloot ik to ontvluch. ten. Het was niets ongewoons, dat ik met onze vrouwen naar eene kleine bron ging, om water te halen. Op dien morgend besloot ik mijne ontvluchting to beproeven, daar ik geloofde, dat ik tijdig genoeg over den berg tot u zou kunnen komen, om u voor den voorgenomen aanval te waarschuwen. Ja, alles wat er raadselachtigs in dit tooneel voor mij lag, is thans opgehelderd, antwoordde ik. Wilt gij nu echter met uw verhaal lerugkeeren tot datgene, wat in den laatsten lijd u en Alonzo is voorgevallen - Het was den wijzen man op de beste wijze gelukt, u in eene val te laten rijden, daar zijn spion valsohe berichten.had mede gebracht, terwijl zicli sedert zijn terugkeer verscheidene legers vereeoigd hadden, en de afdeeling die hij gezien had, niet veel sterker was dan de onze. Wij konden niet vluchten, en het zou waanzinnig geweest zijn, eenen strijd te wa gen. Gelukkigerwijze bevonden wij ons in de nabijheid eener keten berggroepen. Wij trokken op eene smalle, aan drie zijden door het woud beschermde weide terug, en daar het ons gemakkelijk moest vallen, om wan neer wij sterk besprongen werden, onder de hoornen terug te trekken en zoo de vervol ging te ontgaan, grepen de vijanden ons niet oogenblikkelijk aan, maar omsingelden onze stelling, zoo goed het terrein zulks gedoogde. De boomen verhinderden eeu volkomen omsingelen van den kring. Wij stonden op liet midden der weide in slagorde en eenej in den namiddag werd dit ondorzoek voortge zet. Men weet dat de commissie, in het cijfer van 132 milliard mark goud, niet de som begrepen heoft welke gelijk staat met de verplichting vau Duiischland, krachtens het derde alinea van artikel 232, de terugbetaling te doen van al de sommen van de geallieerde regeeringen aan Belgie geleend, tot 11 No vember 1918, er in begrepen de intrest van 5 t. h. in 'l jaar der gezegde sommen. Om deze sommen tc berekenen heeft men eerst verschileude wissels vraagstukken op u lossen. In den franschen Senaat De Fransche Senaat besprak Vrijdag mor- gend het voorloopig twaalde, gevraagd voof uitgaven terug te betalen door Duiischland. Tijdens de bespreking bevestigde M. Ge. nouvrier dat het zegevierende, doch geruï neerde Frankrijk moet betaald worden- Hij verheugde zich in de bezetting van hel Roer gebied daar dc verbondonen aldus zullen aan hun geld geraken. Deze bezetting zal echter Duischland niet beletten zich voort te blijven wapenen. Daarom moeten wij niaatregclcc nemen om het gevaar te voorkomen, Ree? het land staat achter het gouvernement, om nu den vrede en voor morgen de veiligheid te eisdien van Duiischland. M. Doumer besloot hel debat met de ver klaring, dat dc huidige omstandigheden beo het land van bet gouvernement daden eisclv doch geen woorden. In dd Duilsche bladen De Duilsche bladen deelen berichten medi uit New-York, Parijs en Londen, over di verklaring van M. Lloyd George. Alleen het Berliner Tageblatt Iaat er eeni ge kommentaars op volgen en zegt onder meer, dat het te betreuren is, dat Italië ziek om de kwestie der vergoedingen niet schijnt te bekommeren. M. Lloyd George schikt ziek naar den wil van Frankrijk. M. Llovd Geor ge ziet echter niet geen goed oog de bezetting van het Roergebied aan, daar hij weet, dal de Franschen tiu do Engelsche heerschappij op den koleumarkt zullen verminderen. Het blad voegt er nog bij, dat men in de Berlijner Parlementaire kringen geen de mia- stc hoop meer heeft op een bevredigend ant* woord van Amerika. De Vonoarls van zijnen kant schrijft Duitschland's ongeluk pruil, althans vra dit ougenblik betreft, hieruit voort, dal het niet meer den moed heeft, degelijke, volledi ge besluiten te nomen. Als men een oorlog heeft verloren, moet men goestkraoht genoeg bezitten, om zich naaiwdc eischen van onver zoenlijke vijanden te plooien, en om passie ven weerstand te bieden. Het bewind moei den noodigen moed en (dc noodige kracht ontvouwen, om het volk de twee wegen te toonen, die het te bewandelen heeft, en vast beraden het oog te houden op de grens, waar de verzoening ophoudt en de wederstand be- jint. Dat die grensscheiding zoo vaak is ver- "egd, heeft onze reeds zoo uiterst moeilijke positie nog slechter gemaakt. Maar het voorstel van het Duilech Gou vernement is niet de uiterste grens der ver zoening het geeft blijk van goeden wil om nogmaals dc gedane voorstellen te wijzigen, als men oordeeld, dat zij, in hun huidigen vorm, geen aannemelijke basis voor nieuws onderhandelingen vormen. Ieder toekomstig gouvernement zal dus niet alleen door dc reeds overeengekomen voorwaarden, maar ook verder gehouden zijn. En er zijn nationalistische bladen, dwaas genoeg om hunne lozers vertellen, dat de meerderheidssocialisten lust hebben om zulk eene nalatenschap te aanvaarden. Da voorbereidselen te Londen Vrijdag morgend hebben de experten met elkander onderhandeld. Men verwachte er meer dan drie maal sterkere macht wachtte op eenen geringen afstand op de minste on zer bewegingen, om ons aan te vallen. Ik scheidde mij met eene kleine afdee ling van de hoofdmacht af, om den vijand lot eene schermutseling uit te noodigen, en zwierf veel tijds tot aan den zoom der boom groepen, terwijl ik beproeven wilde, zoo mogelijk zonder bemerkt te worden, in het woud le ontkomen. - Zij namen mijne uitdaging aan, ea zonden mij eene afdeeling van gelijke sterkte te gernoet. Gedurende het gevecht, hetwelk ik zoo inrichtte, dat het dicht aan den rand van het woud plaats vond, geraakte ik er onbemerkt in en ijlde onder de boomen voort. Het was een zeer ruwe moeielijke weg maar eindelijk gelukt bet mij te ont komen, nadat ik verscheidene malen bijna gevangen was genomen. Ik herinnerde mij nauwkeurig de streek waar de eerste rook zuil was opgestegen en was ovortuigd. dat gij daar mot de Kewanies aan hel vechten zoudt zijn, waarom ik deze riohting insloeg. Ik had dikwerf bemerkt dat een knaap mij met eene uitdrukking aanzag, die mij mis haagde. Daar ik hem niet vreesde, dacht ik er met verachting aan. Ik was den stroom overgetrokken en ontdekte do zonderlinge overblijfselen van vroegeten bloei, waar ik mijne blikken met nieuwsgierigheid en eer bied op liet rusten. Mijn paard liep zoo snel ts zijne krachten het toelieten, en ontmoette toon ik den hoek van 't gebouw omsloeg, drie Kewanies, die met dezelfde snelheid dicht naast elkander reden. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1