Politieke Overwegingen Opmepi lier it Wapenei DE FORTUINZOEKERS De kwestie der vergoedingen Zaaöey 8 Mei Maandag 9 M 1921 Err officieel bericht Ministerie van Landsverdedisino. Voor de handelsvrijheid. Ministerie van Spoorwepn. Verbond der Kath. vereemgingen en kringen en der werkmanskringen XXVII» JA&RGAXO SUMMER I8T Korkstraat, 9 an 22, Aalst.— Tel. 1!4 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 9.53 Uitgever: J. Vak Nootsl-De Gshm li. Desiderus Zoo op 1,20, onder 7,44 Tl. Gregorui* Zon op 4.18. onder 7,15 ft JGerste Kwartier der> 3 4 Publiciteit buiten h&t Arrondissement Aalst, zich te wenden tot.hot Agentschap Uavas,S, Marielaarplein, te Brusae!8, Place de la Bourse, Parijs —«en 6, Bream's Buildings Londre3 E.C.4 l)<i gemeentokiezing ligt achter den ru_ de hoofden der verschillende partijen beoor- deelen de uitslagen. De socialisten, die al iiunne krachten ingespannen hadden om zich yao het gezag meeste!' te maken, heb- 1>cn eene geweldige nederlaag geleden bekent Solau, socialistisch gemeen te raadslid te P^ussel, zoo spreekt ook Anscele; in do groote steden, de centra's hunner macht, .hebben zij duizenden stemmen minder clan hij de laatste kamerkiezing. De liberalen zijn erg gehavend uit den strijd gekomen, doch ■vaneen waar ineenstorten is geen spraak, in sommige stéden kunnen zij zelfs op lichten vooruitgang wijzen. De katholieke partij, de oude katholieke partij, heeft den vuurproef zegevierend doorstaan haar stemmenaantal in het land heeft zeer toegenomen, (de vrou wenstemmen niet gerekend); ook in Aalst zijn de katholieken niet ccy uit den slag gekomen. De arbeiders massa heeft de keten van zijn slavenleven gebroken en snelt met krachligen pas voorwaarts om rich «en betere plaats in de samenleving te veroveren. - De vorkman wil zijn welvaart en vrijheid, zijn rechten en waardigheid behoorlijk beschut hebben; hij ziet duidelijk in, dat zijn rechtmatig, ja plichtmatig stroven alleen door de moderne vakvereeniging met goeden uitslag kan be kroond worden.» (H. Hermans) De seliooue beloften der rooden hadden onze werklieden bij do laatste leamerkiezing ver blind en hunne stem aan de socialisten doen geven in de hoop op betere toekomst, doch kunne oogen zijn opengegaan; zij zien, dal ie socialitsisclio vereenigingen roode politiek boven werkersverbotering plaatsen en daarom trekken zij met duizenden naar de christene vereenigingen waar liefde en rechtvaardig heid de hoofdwapens zijn in den strijd om beter bestaan. Onze christene syndicaten staan sterk, ze zijn eene macht gewórden onderdo leiding van kranige voormannen, eene macht die haren invloed duchtig heeft doen gevoe len in de laatste gemeenlekinzing en de weegschaal in 't voordeel der katholieke doen overslaan de groen-kruisers hebben hunnen plicht gedaan. De kleine burgerij, die een oogenblik mis Jeid werd door den onpartijdigen Midden standsbond, heeft het gevaar gezien, dat haa bedreig!; zij oordeelde dat de sódaliste» di vijand waren, dat het opkomen der onpar tijdigen troef was voor de rooden en daarom •heelt zij den onzjjdigcn bond veroordeeld de kleine burgerij heeft wel gestemd. Do katholieke partijheelt prachtig het hoofd geboden aan hare menigvuldige vijan den zij benuttige hare overwinning. De christene werklieden moeten zich no^ sterker orgauiseeren door het inrichten van studiekringen en hel uitbreiden der reeds be staande. Dan moeten de arbeiders voor de vereeniging opgevoed worden, leeren dat alleen in de christelijke syndicaten de vakbe langen behartig! en verdédigd wordon. De •loden dienen geschoold in de verdediging van hun Geloof, in de kennis der sociale Vraagstukken die hen aanbelangen «n der staalkundige beginselen. - Waarschuwen tegen de dwalingen van onzen tijd en daarbij eenvoudig deu tegen stander verketteren zonder zijne leer Ie heb 'beo uiteengezet, is vergeefsche moeite. Dé •lonkende koppen vragen meer. Zij willen het waarom weten, om heil voor gevaar van dwaling te behoeden moeten alle valscho leer stellingen overtuigend worden weerlegd. In- .dien onze werklieden met op de hoogte zijn vau wat de tegenstander leert, dan zullen zij, 'wanneer zij met hem in aanraking komen, al ipoedig uit het veld geslagen worden mis- 121 VJiRVOLC. Waarom niet 'i Toen gij zoo dolzinnig önder de Indianen alormdet, gaven zij u dan 'eenen vriendschappelijken slag op het ach terhoofd, die u waarschijnlijk iets meer dan de sterren liet zien, om u-aan de gevaren eener al te groole vertrouwelijkheid met hen 'o herinneren. Waarschijnlijk zouden zij hunne vriendschap tot het belachelijkste ge dreven hebben-, en uwe scalp medegenomen hebben, als ik mot mijne Cayguas niet op hetzelfde oogenblik aangekomen was en hen een beter werk verschaft had. Gij en uwe Cayguas zijn inderdaad zeer belangwekkend© personen, die aeu on gemeen taai leven bezitten. Maar deze om standigheid dient geenszins,x om het mij thans hehagelijker te maken. Kunt gij mij zeggen, wat er van mijne speurhonden on het Iudiaansche meisje geworden is Wat uwe speurhonden betreft, vier daarvan zijn dood, en de overigen allen even zwaar gewond als gij. Het Iudiaansche meisje tooals gij haar noemt, bevindt zich in den «elfden toestand en ligt niet ver van u af. Gij zoudt thans met haar een zonderling paartje uilmaken. De laatste woordeu weiden door hem klaarblijkelijk, als goede scherts gesproken, dat ik mij nauwelijks van lachen onthouden kon. De verdere berichten, die ik van hem vernam waren echter vreeselijk voor mij. Mijne schaar was weder ingesmolten ea ik schien wel afdwaieo. De degelijke kennis, van het maatschappelijk vraagstuk die het syndi caat aan zijne leden geeft, is een waarborg voor de juiste opvatting van wederiijdsehe rechten en plichten tusschen werkgever en werknemer, ten opzichte van bijzondere en algemeene belangen. (H. Hermans.) De kleiae burgerij is nog te onverschillig, te kleingeestig. Duizend en nog persoonlijke' belangen on belangetjes worden ingeroepen omf de krachten der middenstanders te ver snipperen /.ij begrijpen nog niet dat hunne verdeeldheid hun ondergang is. De katho lieke middenstandersen dat geldt voor dc boeren ook moeten zich in één machtigen katholieken bond vereenigen, zich stevig or - ganiseeren op economisch gebied, studiekrin gen, leergangen, verzekeringen, enz. inrich ten, om macht testellen tegenover macht. De lioogcre standen moeten het voorbeeld geven vat»innig katholiek zijn, wan!, «in den weldoenden invloed der meer beschaafden op de lagere volksklas, zoi P. Willems, hoog- leeraar te Leuven, ligt de toekomst, het wel zijn des vaderlands. Nu de vreesehjk- dwaalbegrippon der socialisten in de hei ten der minderen geslopen zijn, nu de driften worden opgezweept tegen Overheid, Kapi taal ea Kerk, nu het maatschappelijk gebouw- dreigt in te storten, nu moeten de rijken, die het eerst bedreigd zijn ook in de bres sprin gen. Daarom moeten zij hunae doodsche een zaamheid veriatenen tot het volk komen, zij moeten door de moedertaal, onze Vlaamsche taal, die de ziel is vat» het volk, den we; zoeken naar het hert van het volk en zijne ziel winnen. De verschillend» standen moeten meer verbi-oedereo, zij staan nog te veel tegenover malkaar, zij wantrouwen zich onderling hoe wel allen hetzelfde doel nastreven; zij moeten schouder aan schouder gaan, nevenseen, ineen, onafhankelijk voor eigen belangen, voor de algemeene geleid door een centraal bestuur waar elke stand zijne vertegenwoor digers heeft. Deze en nog enkele andere middelen zullen onze partij verjongen en versterken en onover- winbaar maken. Politicus. A. Bij bevel ran den Minister van Lands verdediging moeien de hieronder aangewezen militairen van het spoorweg-bataljon zich onmiddelijk bij hun korps vervoegen. 1.De beroeps vrijwilligers met verlof zonder soldij. 2. De dienstplichtigen met klein verlof zonder soldij van de jaarlclasseu 1917 en 1918 der bijzondere lichting van 1919. 3: De dienstplichtigen met onbepaald verlof van deklassen 1914 en 1915 der bij zondere lichting 1919. B. Woiden niet opgeroepen 1. De vrijwilligers die mot onbepaald verlof werden gezonden na hun werkelijke dienstverplichtingen te hebben uitgedaan. 2. De dienstplichtigen der bovenge noemde jaarklassen a) die met onbepaald verlof werden ge zonden na een verkorten diensttijd, ingevolge het voordeel van een der beschikkingen de wet van 1 Maart 1919 of der wet van 10 Augustus 1920 (kostwinners, jongelingen die door den vijand gevingen werden genomen toen zij de grens hebben willen oversteken om bij het leger komen te dienen, jongelin- gclingen die, in bezat Belgie, deel hebben uitgemaakt van een door de Belgische of een der geallieerde regeeringen erkenden inlich tingsdienst). bevond mij in kwellende onzekerheid, wie de overblijvende zijn mochten. De hoogmoedige tiran was thans wegge gaan, zonder mij gelegenheid tot verdere vragen te laten. Ik beminde en achtte mijne manschappen, maar het verjies van eenige hunner, pijnigde mij veel meer dan het ove rige. Over den oud© Hoksekus vloog mijne eerste gedachte. Er bevond zich echter nie mand in mijne nabijheid, zoodat ik in myne onzekerheid moest blijven. Middelerwijl maakten de Indianen zich van mijn gewond lichaam meester, gaven mij onder eene wollen deken een damp- of zweetbad, waarbij zij mij op eene wijze wree- ven en kneedden, die Turken tot eer zou verstrekt hebben, en dompelden mij daarop in bet koude water van don bergstroom. Dit verkwikte mij ongelooffijk, maar ik bevond mij nog altijd buiten staat om te gaan, of om liet hoofd dikwerf' heen en weder te wouden. Ik zag dat eenige personen aan de zelfde behandeling onderworpen werden en nam het voor zeker aan, dal dit mijne man- sehappen waren, ofschoon zij zich te ver van mij verwijderd waren ora dit duidelijk to kunnen zien. Weinige uren later kwamen de krijgers van mijnen stam in vollen galop aan, stegen af en verzamelden zich rondom mij. De armo menschen zagen er uit, "alsof zij zware tijden beleefd hadden en bun aan tal was aanmerkelijk gedund. Zij maakten van hunne handen eene drr g- baar, waarop zij den ouden Ileksekus wij brachten, qru lot tolk te dienen, ik drukte deu wakkeren ouden- warm on innig b) De dienstplichtigen die, recht hebbende op vrijstelling of ontslagïng uit den dienst, onder de wapenen werden gehouden ol huis waarts gezonden bij toepassing van artikel 4 der wet van 15 November 1919. c) De dienstplichtigen mot nog loopend on- derbrekihgsverlof, bij toepassing van artikel 63, lilt. II. der geordende militiewettan. Kosteloos tervoer vergund aan de personen dia begeeren aan wezig te zijn bij het opg aven van een bloed verwant, gevallen op bet veld van eer. E»e Minister van Lm ^verdediging heeft besloten het kosteloos vervoer per apoorwe in 3de klasse (de buurtspoorwegen uitgezon derd) te vergunnen aan de verwanten in op gaande en neerdalende littie, alsook aan de (niet hertrouwde) weduwen die begeeren aanwezig te zijn bij de opgraving van bun verwant, gevallen op het veld van eer. Indien geen enkel familielid wenseht deze verrichting bij te wonen mag de oproepin^ te samen met eene volmacht, echt verklaard dooi' deo Burgemeester, overgemaakt word aan een derden persoon, uit te kiezen door de fatnilie. Zoo er geenc bloedverwanten zijn in de bovenvermelde graden, wordt dezelfde gunst loegciiaan aan een andoren verwant die de teruggave ran het lijk zal aangevraagd heb ben wslke aok «ijn graad van verwantschap met den overledene weze. Om het kosteloos vervoer in Belgie te be komen moeten de belanghebbenden den l'laatsbevelhebber van de 'oofdplaats hunner provincie een getuigschrift, echt verklaard door dta Burgemeester hunner gemeente voorleggen lot sta«i.ig vin hun graad van verwantschap met den overledene, alsook bet ambtelijk bericht, uitgaande van den Dienst der Militaire Begraafplaatsen te Brugge, vermeldend op welken datum de ontgraving zal piaais hebben. Geldt het eene reis in de grensstaten, alsook in Engeland en in Zwitserland, dan wordt daarenboven de helft vaj* de reiskosten op het spoorwegnet in den vreemde, in 3' klasse en langs den koristen weg, aan de belang, hebbendon terugbetaald. Daartoe dienen zij een bewijsschrift voor te léggen uitgaande van den algevaardigdevan het .Beheer der Belgische Militaire Be^yj»fplattlsea of van om 't even welke andere overheid, zooals een Consul, een Burgemeester, een Maine, een Politie-kommissaris ot' een statie-overste, tot staving van hun doortocht in de gemeente waarde opgraving plaats gehad heeft. Een getuigschrift van onvermogen zal niet vereisckt worden van de personen die het kosteloos vervoor bekomen om bij de opgra- vingrn aanwezig te zijn, en er zal geen reke ning gehouden worden met een vroegere reis gedurende hetzelfde jaar toegestaan om bet zelfde graf te gaan bezoeken. De memorie van toelichting van het wets, ontwerp, waardoor eenige rechtsche Kamer leden voorstellen van at 3,1 December 1921 het departement van bevoorrading op te beffen, is thans verschenen. Daarin wordt gezegd dat dit departement, na den wape»»stilsiand ontegensprekelijk groote diensten heeft bewezen. Bedert eenigen tijd echter doet het ministerie ran M. Wauters niet meer aan bevoorrading deze laatste 'rijft eenvoudig handel met het geld van alien. De concurrentie van M. NVauters is hatelijk en onwettig. Deze laatste verkoopt zijn waren niet alleen hier in 'l land, doch ook in Holland en Frankrijk. de hand, want ik had geyreesd, dat ook hij tot de vermisten behooren zou. Zij hadden zware verliezen gelede:» en do laatste strijd wae voor ons zeer ong?lukkig geweest. De meeaten waren bij huune poging om mij te redden gevallen en van mijne speurhonden bevonden zich nog maar alleen August Nom men en drie anderen in leven. llc werd getroffen door geesteslijden. Mijne waanzinnige hartstocht kwam mij vreoselijk duur te staat». De wakkeae knapen hadden, toen zij mij in deu Vilden strijd volgden, allee op het spel gezet en verloren Eu tot welk doel was al deze gehechtheid verspild Dit was eene vraag, wier beant woording ^ij zwaar genoeg viel. Ik bemin- de het Indiaansche meisje en was haar ver derfelijk noodlot gevolgd, zonder op iels an ders acht te geven, ik had mijne manschap pen en wellicht mijn eigen leven voor haar opgeofferd Ea wie was zij, dat zij ton on- zei» koste eenen zoo heilloozeo invloed mocht uitoefenen? Koevele dappere mannen had den huu leven voor haar, van wie zij vroe ger nooit iets gehoord hadden en van wie zij niets wisten, opgeofferd Welkehooze, raadselachtige loovermachl kon zij dan uitoefenen, want ook mijne speur honden schenen er oven zoo goed aan on derworpen te zijn, als ik, en zelfs de wilde Indianen gevoelden er de werking van. Wij allen waren haar zonder bedenking gevolgd; wij hadden als in eenen droom do waanzin-* uigste ca ongehoords'.© dingen gedaan, zon der ons herover te verwonderen, dan nadat rij voorbij waren Was dit alles omdat haar Dat deze transacties schadelijk zija voor ons land, blijkt uit het feit dal verschillende waren duurder waren aangekocht dan ze verkocht warden. En dit alles gebeurt op den rug en ten kosten der Belgische bevol king. Zoo is hel gebeurd dat M. Wauters boter, brood, vleesch en suiker met verlies heeft moeten afstaan. De buitengewone begrooting bedraagt voor al de ministerie* 3.127.695.765 fran ken. Daarvan wordt alleen door het depar lement van bevoorrading in 1921 niet mirjder dan 2,014.564.000 franken opgeslokt,, 't is te zeggen de twee derden. In bijna al de andere landen is de graan handel thans vrij; waarom zou men niet hetzelfde in Belgiü doen vermits de Staat iederen dag millioencn mot het huidige stelsel verliest. Het verslag herinnert dat talrijke petities zijn ingekomen ten gunste der handelsvrij heid, van wege de ntaalders, de graanhande laren, bakken, handelskamers enz. De voor naamste kamer van koophandel des lands, die van Antwerpenr richtte een petitie naar den eersten minister met hetzelfde doel. We weten wel, aldus de onderteekenaars van hot wetsvoorstel, dat dc regeering reeds de voorwaarden heeft onderzocht volgens dewelke de diensten van de bevoorrading ge ldelijk zullen afgeschaft worden en de economisch vrijheid wederom zal kunnen intreden. Doch deze verzekeringen zijn niel voldoende. Wij willen dat het ministerie, van bevoorrading, op zo laatst, op 31 December a. s. verdwyne. Bovenstaande wordt in het verslag met talrijke gegevens en cijfers gestaafd. Het wetsvoorstel is onderteekead door de heeren Duysters, de Kerchove, ïlacmdonck, Gende- bieu, P. David en Maenbout. Deze laatste heeft de memorie van toelichting opgesteld. Telafoandienst. Vernom.n hebbende dat «itgerers het inzicht hebben naamlijsten ran da telefoon abonnementen uit te geven, acht het lieheer van Telegrafen en Telefonen het nuttig aan het pubiek bekend te maken, dat het met die uilgaven niets te maken heeft en het bijgevolg alle verantwoordelijkheid afwijst voor mis rekeningen dio uitliet gebruik ran bedocluo uitgaven mocht voortvloeien. Hot eenige officieel» telefoonboek draagt bovenaan op de 1* bladzijde van den omslag de tweetalige aanduidingen Koninkrijk België, Beheer van Telegrafen en Telefonen. Er wordt daar uitsluitend in geadverteerd door tnssch.nkomst van den Pers- en Puhli- citeilsdietist van hot Ministerie van Spoor wegen, Zeewezen, Posterijen en Telegrafen, l.euvensciie Steenweg, 23, te Brussel. liet Verbond der Katholieke Verceoigingen en Kringen zal zijne 4b* jaarlijksche Zitting houden te Brussel, in het lokaal Patria Broekstraat, 23, Zaterdag en Zondag, 4 en 5 Juni a. s. Vermits deze vergaderingen plaats vinden onmiddelijk ha de gemeenteverkiezingen, die eert zege waren voor onze partij, zullen zij als inleiding dienen van de eerstkomendn pro vinciale en wetgevende kiezingen. Ongetwij feld zullen zij al de katholieken samenbren gen, die de verdediging van het Geloof en van 's Lands toekomst ter harte nemen. Tijdens de vergaderingen die zullen ge houden worden, 's Zaterdags van 3 tot 5 uur en 's Zondags van 10 tot 12 1/2 uur, zullen navolgende vraagstukken behandeld worden liaflallig lachen ona aangevuurd en hare dolle koenheid ons voorgelicht had. Het was voor ons iets wondersbaars, den krijger op deze wijze met de vrouw verbon- deu te zien. Ik verwenschte en zegende haar in eenen adem. Zij was dc booze duivel en daarbij toch de engel mijns levens geweest Het zonderlingste van alles was, dat ik zelfs van den ouden Heksekus nooit een enkele klacht over deze zware offers gehoord had. Mijne manschappen hadden nooit gemord, maar warend haar blind en met een instinkt- matig en ridderlijk gevoel gevolgd. De uit drukkingen van onbedwongene onderwor penheid van de zijde mijner krijgers, roerden mij diep. Hij zelf was zeer zwak, kon slechts in zachte, bevende toonen spreken en zeide mij, dat zij de vluchtende vijanden vervolgd en groolen buit gemaakt hadden. De vijan den, waren dour den onvcrwachten aanval van Alonzo geheel op de vlucht gejaagd, of schoon zij de vesting verwoest en mij bijna gescalpeerd hadden. Trots mijne biltere gedachte vroeg ik be- gecrig naar het Iudiaansche meisje. Men zeidouiij.dat zij gevaarlijk gewond was en dat het thans niet goed voor mij zou zijn, haar te spreken. Daarmede moest ik mij vergenoegen en daar het spreken mij ver moeid had, verlangde ik alleen gelaten te worden. Het zal wel voldoende zijn, wanneer ik er mij toe bopaal, te zeggen, dat ik tien dagen lang geheel onbekwaam was, mijne leden te gebruiken, en dat Alonzo zioh gedu rende dien tijd jegens mij op de beleefdste en opmerkzaamste wijze gedroeg, niette* en zal verslag daarover worden uitgebracht i* De ge m een lek iezi ngen uilslagen eif" gevolgen verslaggever, de heer Karei For; rier, advokaat bij hel Beroepshof te Brussel 2® Kieswetten noodzakelijke wijzigin gen verslaggever, de heer Pussemier, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers- 3° De belangen van den Middenstand verslaggever, de heet' Wauwermans, lid vau de Kamer der Volksvertegenwoordigers. 4* Werkzaamheden der Kamers; ver» slaggever, dc heer X. De Bue, Quaestor van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. 5® De zedenleer in het onderwijs ver slaggever, de heer G. Duplat, toegevoegd volksvertegenwoordiger. 6P Wenschen uitgebracht op de alge* meene vergaderingen van de Voorzitters dei Kringen en van de Voorzitters der Katho lieke Vereeoigingen. Eene bijzondere ajdeelïnc; zal zicli bc-zig houden met de Werken der Jeugd. a) De lichamelijke en de zedelijke vorming: (Boy-scoults, militaire vooropleiding, enz.)» b) De verstandelijke en sociale vorming der jeugd (Studiekringen, hoogescliooluit- breiding, enz.) Deze onderscheidene vergaderingen zullen gesloten worden met eene algemeene ver* gadering der katholieken, welke zal plaat? vinden, Zondag, 5 Juni, te3uur, in hetzelfde lokaal, en waarop vooraanstaande politieks, personaliteiten het woord zullen voeren. Oe Geallieerden ondertekenen een bijgevoegd protokooL Londen, 6 Mei. Afgescheiden van de eindverklaring van den Oppersten Raad. hebbende vertegenwoordigers van de Bel gische, Fransch®, Engelsche, Italiaanschc en Japaansche regeeringen, die in de Kommissi» van Herstel vertegenwoordigd zijn, een bij gevoegd prolokool onderteekend, dat met algemeene stemmen goedgekeurd werd, tea einde bijvoegsel II van deel VIII van het verdrag van Versailles te, amendeeren, door toepassing van paragraaf 22 van bedoeld bijvoegsel. Dit prolokool verleent aan de Kommissie van Herstel dc noodige volmacht voor alles wat de dooi' Duilschland uit te geven obliga ties betreft, als datum van uitgifte, interest, delgingen enz. Het verleent haar eveneens do bevoegdheid Duitschland te vragen zeker® zijner inkomsten in dienst dezer titels te ge bruiken en staat d® Kommissie toe een waar- borg-komileit te stichten om alle betalingen in verband met de Duitsch na le gaan. Duilschland zal daaraan de volgende in komsten moeten besleden 1. De ontvangsten en belastingen der douane en in 'l bijzonder de geïnde rechten op in- en uitvoer 2. dc opbrengst der afhouding van 25 Q/q op de waarde van allen uitvoer, uitgezonderd die, waarvan minstens 25 0/o afgehouden wordr volgens de een® of andere verordening der geallieerde mogendheden 3. elke -recht- sti'eeksch® of onrechtstrceksehe belasting ot andere betalingswijze door Duilschland voor gesteld en door het waarborgkomiteit goed gekeurd. Dit komileit mag xich niet in het Duitsch bestuur mengen. Paragraaf 19 van bijvoegsel II bevat nog deze beschikking Duitachland zal hel ma teriaal en de arbeidskrachten inoeteu leveren, die elke geallieerde mogendheid, na goedkeu ring der Kommissie van Herstel, zou eisehe»» voor het heritel der verwoeste gewesten ol de opbeuring van de nijverheid. De waarde daarvan wordt geschat door een Duilscheu deskundige en een der belanghebbende mo gendheid, «n bij geschil door een scheids rechter, door de Kommissie van Herslei aangeduid. genstaande hij" alle vertrouwelijkheid naliet, daar hij voelen kon, dat ik hem haatte. Hij gaf geene verklaring omtrent zijne ontko ming en ik vroeg er niet naar, maar boorde later dal hij in plaats van uit den zadel ge worpen te worden, zooala zijn verspiede» ons bericht had, midden onder sijne vijanden van zijn paard gesprongen was, zich snel pad nedergebogen, en de voorsten hunner paarden door messteken ia het lijf verwond had zoodat zij noderstorten. Zijn® Indianen waren schijnbaar gevlucht, waarom dc vijanden het door den verspieder gehoorde triumfgeschrei aanhieven, terwijl zij de Caj- guas in wilde verwarring najaagden. Dii was echter datgene geweest, wat de sluw® Alonzo ®n zijne Cayguas gewenscht hadden, daar zij, zoodra hunne overmoedige vijanden dichtbij hen waren, gezamelijk het voor beeld van hun opperhoofd volgden, op den grond sprongen en de paarden begonnen neer te steken. Hierdoor ontstond spoedig eene onbegrijpelijke verwarring, gedurende welke Alonzo tijd vond, ongestoord in hel woud terug te trekken. De vijanden wiec, dan door deze daad verijdeld was geworden, iadden hierop beproefd, de vesting te berei ken om die te plunderen, eer iemand tot be-, scherming konde toesnellen. De krijgslist van het doen nederstorlen der paarden komk bij alle hoofdzakelijk te paard strijdende na* tiën voor, maar is, ofsohoon dan ook mees-i tentijds van goede gevolgen, toch steeds een laatste loevluohtsmiddel on wordt alleen ge»] bezigd wanneer urn lot vertwijfeling gedrag jjen is» y (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1