10 Een schrikkelijke vijand. DE FORTUINZOEKERS Het gevaar der obussen, Bezetting van het Roerbekken 0.50 Uitgever: J. Van Npffkl-Dr. Gznbt Dinsdag Mei 1921 Ministerie m SpoorwegeR. M. Poincaré in Belgie, Slekclbezien. Aan ds reserve-officieren Bericht vao hinnenroepiug DE VOLKSSTEM Ksrislraat, 9 en 22, Aalst." Te!. 114 XXVII' JAARGANG NUMMER 198 - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS H. Antor.iuï I Zon op 4,17, onder 7,16 I Kerst» Kwartier den 14 Publiciteit bulten het Arrondissement Afjst, te wouden tot het Agentschap IIava3,8, Martelaarplein, te Brnssel8, Place de la Sourae, Parijs en 6, Bream's Buildings Loodres E.G. 4 Vele en groote vijanden van dan monsuh zijn er op onze dagen. Nu welke is de grootsle, de afsctiuwe lijkste, do tergendste? Is het de nieuw- soortige Attila, die zijn bloedige bol elieiviekenscepter over het ongelukkig Rusland zwaait en gansch Europa bedreigt Is 't bet alverslinderd mili- tarismus, oorzaak van zoovele schrik kelijke onhailon 01 misschien hel verderfelijk alcoolismus dat ondanks de menigvuldige drankbosirijdende wetten nog zoo talrijke ellenden en rampen ira zich sleept Is het die sluipende ziekte, wolke men de long taring noemt en die er jaarlijks nog honderd duizenden in den bloei des levens ton grave sleept Neen, geen enkel dezer kan opwe gen tegen den hedendaagschen groo- ten vijand, die men ds zccht naar hut gklii noemt. Eilaas al de standen der maat schappij zijn er door aangetast en dit is voorzeker dc grootste oorzaak van dan wantoestand waarin bijna alle natiën zich nog bevinden.Voor 't geld waarvan velen hun afgod maken, doet men zijne gezondheid tekort; voor geld zaait rnen twist en twee dracht in de families, iu dorpen en steden, in gansch da samenleving voor geld vei'dïukt men armen, wedu wen on weezon en laat men ze honger lijden; voor uon handvol geld verraadt men zijne broeders, zijn Vaderland voor wat bankend goud zou men hedendaags, als een andere Judas, des hesten der meesters verraden en verknopen. Waar en wanneer zal dit eindigen? Zou men niet ontmoedigd nederzinken en de werkzame handen laten voor altijd rusten, wanneer men die alge- niqcno koortsachtige bewpging ziet om wat ellendig geld te winnen en dan meestal nog, omdat zuur en dikwijls oneerlijk gewonnen geld in de walge lijkste braspartijen en in de losbandig* ste ontucht te verkwisten. Is er dan toch geen middel meer om dien alles verltankorenden drift tegen to houden en dezen doeltreffend te bestrijden Is onze arme maatschappij onwcderroepelijk veroordeeld om in don draaikolk van die verpestende geldzucht ten onder te gaan. Ja, wij zullen zeker ten onder gaan, indien men het eenige en onfaalhaar middel niet toepast, Maar van dat eenige gulden redmid del wijkt men meer en meer af noch tans er is geen middenweg. Wij moeten terugkeoren tot de leering van den armen timmermans Zoon van Nazaretli», door zoovele kristenen verwaarloosd, door andersdenkenden veracht, door de godhatars bespot. Daar alleen zullen wij allen, eige naars, burgers, hoeren en werklieden, 1 uw/W loeren aan die hardvochtige ik- en hebzucht verzaken het geld tan dienste stellen van het goede, van het schoons, van liet ware. Spijtig dat bij te velen die geldzucht reeds ontaard is in eene woekerachtige en schaamte- looze gierigheid. De schaarschheid eeuer zaak maakt ze begeerlijk, zegt men gewoonlijk Hier is het juist verkeerd, nog nooit was zooveel geld en nog nooit wa3 men er begeerlijker naar en nooit zag men moer ontevredenen dus is het geld niet bekwaam ook maar het aardsche geluk te verzekeren. O neen het vuigogeld, of geen enkel aardscli good kan het hart van den sterveling verzadigen of gelukkig maken Willen of niet zal de maatschappij dan vroeg of laat moeten terugkeeron tot de wet van hot Evangelie, want daar alleen zal zij het geneesmiddel vinden tegen hare dagelijks stijgonde kwalen. Voor ons kristene menschen, die nog waardig zijn van dien naam, weze het een heilige plicht, onze ver dwaalde en misleide broeders in te lichten en ze door onze woorden en daden, maar bijzonderlijk door onze voorboeldon, terug te brengen tot den waren geest van het christendom, welke ons, wereldlijken, niet gebiedt het geld met de voeten te trappen, maar welke ons verbiedt voor een stuk geld onze heiligste plichten te verzui men en oplegt dien d.wazen geldzucht welke ons tot den modderpoel van het heidendom zou terugvoeren, uit onze harten te verbannen. Toonen wij dus aan allen dal wij liet eerste woord uit het sclioone berg- sermoen van onzen lieven Meester niet vergoten hebben en zijne waardi ge leerlingen mogen genoemd worden: «Zalig zijn zij die arm van geest zijn, liet ryk dor Hemelen behoort hun toe 1 s Joannes. Oen 50 centiem-postzegel van eene nieuwe uitgifie Eene oplage, op bijzonder papier, van den pO centiem-postzegel, koninklijke beeltenis, (nieuwe uitgifte), zal te koop worden gesteld op het postkantoor dat, van 26 tot 29 Mei gedurende de Postzegeltentoonstelling,- in liet Egmont-Paleis te Brussel zal werken. Deze waarden kunnen ^insgelijks worden bekomen op schriftelijke aanvraag gezonden aan bet Beheer van Posterijen-bestuur van Zegeldienst. In dit geval dient het bedrag van de bestelling op postcheckrekenibg nr 9040 gestort ofwel per postwissel opgezonden. Aan de bestellingen zal gevolg worden ge geven in dc orde waarin zij toekomen en bin nen de grens der beschikbare hoeveelheden. De schriftelijke aanvragen mogen van nu af aan ingediend worden zij moeten in alle ^eval, uiterlijk den 29 Mei bij het Bestuur van den Zegeldienst toekomen. Internationale postkaarten Er wordt eene uitgifte gedaan van 30 cen- tiempostkaarten (enkele en mot betaald ant woord) waarop de zegel ran de uitgifie inge voerd bij koninklijk besluit van 16 Seplemb. 122 VÉRVOLG. Weinige schreden van mij, bevond zich eene nette tent van buffelhuiden en palen, hetgeen voor mij liet belangrijkste voorwerp in mijnen beperkten gezichtskriug uitmaak te. Ik wist dat zij daarin woonde 1 Hoe ge vaarlijk gewond zij was, kon ik slechts ver moeden, daar Alonzo mij slechts onbepaalde en unvoldoonde antwoorden gaf, wanneefr ik naar haar toestand vroeg, en ik anders niets dan Indianen zag. Mijne overgebleven vier speurhonden be/.ochlon mij eindelijk ook zij zagen or bleek en spookachtig uit. Onze toestand in deze wilde woestijn, was beden kelijk gonoeg. Alonzo's gedrag werd met iaderen dag onbeschaamder en ik besloot daaruit, dat de toestand van het Indiaansche meisje verergerde. Tot hiertoe was mij ieder bezoek bij haar onmogelijk gemaakt,©., ik, Bleeds van haren toestand onbewust. Einde lijk vernam ik van Nommen dat zij zeer zwaar gewond was en door de Gajguaa met de grootste zorgvuldigheid verpleegd werd. Of zij in het leven zou blijven was hoogst twijfelachtig. De oude Heksekus hinkte iederen mor- gend naar mij toe on bezocht mij, door In- rfiaausche krijgers ondersteund. Zijne vroo- lijkheid was onovertrefbaar en hij lachte en lohertate nog altijd als vrcegor. Die tien da- $en waren voor mij een droevige tijd Het was vtir mij duizend maal liever geweest, >p de plaats gedood te zijn, dan zoo djor ie onzekerheid gefolterd to worden. Aionzo kwam thans met mij praten en scheeh zich moeite te geven, om zich aangenaam bij mij te maken. Zijne pogingen werden echter al tijd verijdeld eu ik haatte hem, wanneer die pogingen voorbij waren, steeds' meer aan vroeger. Ik was'thans zoo ver hersteld, dat ik eenige meters ver kon wandelen. Het eerste ge bruik, dal ik van mijne herkregene krachten maakte, was de tent van buffelhuiden te be- loekon. Ik trad, op een© lans steunende de tent binnen. Het Indiaansche meisje rustte op een leger van vellen en was zeer verma- gerd en zwak. Toen zij iemand hoorde, wondde zij het hoofd om. Daar zij mij be merkte, overtoog een licht blosje haar bleek mager gelaat, en zij lichtte langzaam haar sneeuwwitte hand op, om mij te groeten. Zij beefde, toen ik haar de hand gaf en naast haar nederzeeg. Er is dus nog hoop act gij in het leven blijft riep ik uit. De lage Alonzo heeft mij even als gewoonlijk bedrogqp, zoo dikwijis hij van u sprak. O, en gijantwoordde zij, gij zult eveneens beter worden, want ik gevoel thans reeds, sedert ik u zie, dat ik mórgen veelsterker zal zijn ook gij moet thans genezen, ai ware het maar, om wraak te nemen. Ja, ja, ik zal spoedig weder gezond zijn. De lafhartige leugens van Alonzo hebben mijne herstelling moer verhinderd, dan mijne wonden O, hoe vroolyk klopt mij het hart en 1916, met 's Konings beeltenis in rood zal worden afgedrukt. De nieuwe kaarten zullen van 10 Mei 1921 af verkookt worden. De omslagen met doorsohijnend raam. Het Beheer van Posterijen verzoekt ons te herinneren dal de volgende schikkingen, die bij het onlangs gehouden Poslcongres van Madrid werden aangenomen zullen, met iu- tangvan 1 Januari 1922, in den Belgischen binnenlandschflfl dienst en in het verkeer met het buitenland worden toegepast op de zen dingen onder omslag met doorschijnend raam. a) Het doorschijnend raam moet de»i uit maken van den omslag en met dezes grootste afmeting evenwijdig loopen, zoodat.het adres van den bestemmeling zich in de richting de zer afmeting voordoethet moet zoodanig geplaats zijn dat het afstempelen er niet door verhinderd wordt. b) Het adres moet, zelfs bij kunstlicht door het doorschijnend raam goed leerbaar zijn en er moet kunnen op gescheven worden. De zendingen ondor gansch doorschijnen- den omslag of onder omslag met open raam zullen tot het vervoer niet meer toegelaten worden. Deze nieuwe schikkingen worden aan de fabrikanten en aan de handelaars herrinnerd ten einde hun toe te laten zich van den voor raad omslagen (oud model) dieo zij raorfiten bezitten, te ontdoen. Te Brussel. M. Poincaré is Zaterdag avond te 11 uur, alt Parijs to Brussel aangekomen. Hy werd in de statie iji naam des Konings begroet door graaf de.Méroda, hofmaarschalk en door M. de Margerie, den Franschtn gezant, bij welken hij is afgestapt. Zondag avond was het groot diner aan het hof ter eere van den gewezen president. M. Poincaré, bij Kardinaal Mercier. Heden Maandag middag, rond 12.30 u., is M. Poincaré, oud-presjdent der Fransche republiek, een bezoek komen brengen in het aartsbisschoppelijk paleis aan Zijne Eminen^ tie kardinaal Merrier, Om 1 uur heeft een diner plaats gehad waarop de volgendehóogg^plasisie personen wr.rêih uitgènoodigd Mgrs Van Rov en Van Gbuwenbergb, vica rissen-generaal van het Bisdom MM. Em. 'Brunei,'voorzitter der Kamer en baron de Favereau, voorzitter van den Senaat Bélo en baron van de Werve en van Schilde, gouverneurs van Brabant en Antwerpen H. Jaspar, minister van buiteniandsche zaken generaals JVlaglinse en baron Jacquesde Margerie, ambassadeur van FrankrijkBrandt Withlook, ambassadeur der Vereenigde Sta ten d» Villalobar, ambassadeur van Spanje; MM. graaf Woeste, baron de Brocquevilie, Michel Levie en Vau den Heuvel, staats ministers senator hertog d'Uisel generaal baron Serot Almeraz-Latour, militaire attaché van Frankrijk M. Karei Dessain, burge meester van M echel en Mgr Ladeuze, rector der Hoogeschool van Leuven; Mgr Deploige, president van het hooger instituut van wijs begeerte, te Leuven M. Snoeck, van Ant werpen de eerw. li.h. Van der Hout (Brus sel) en Francis Dossain, secretaris van Z. Em. den kardiuaal. Na het diner is M. Poincaré naar Antwer pen vertrokken. Twee koninklijke besluiten, r kende de verzending van stckclbeziiin voor Schotland worden in den Moniteur afgekondigd. Het eerste is eene wijziging van een be sluit van 1912, luidend hoe schoon schijnt mij thans de wereld toe I Het geluk van het wederzien maakte op ons zoo'n guustigen indruk dat wij beiden binnen acht dagon geheel hersteld waren. Gaarne hadden wij teruggekeerdmaar mochten dit niet wagen, daar wij wegens de rondzwervende Indianen een zekeren dood zouden gevonden hebben. Tegen wil en dank moesteD wij ons aan de wil van Alonzo onderwerpen, on hom volgen waar hij ging. Het eenigete wat wij van Alonzo konden te weten komen, was dat hij zijne reis nog stoods wilde vervolgen, maar begrepen dui delijk dat niets anders als do gouddorst de eonigste reden van zijn verderen tocht was. De ver tolling- van den goudberg speelde hem dagelijks door het hoofd, en ter wille van allee wat hem omringde wilde hij die bereiken. Het doel vm dozen nieuwen tocht werd zoowel voor do Go matchen als voor onte speurhonden zorgvuldig geheim gehouden. Het onder de zuidelijke stammen algemeen heerachendo bijgeloof, dat de nadering van blanken tot den berg van liet edele metaal, gewoonlijk door een ongeluk gevolgd wordt, zou hiervan de reden zijn. Zij geloofden, dat Aionzo weder een rooftocht naar de grenzen vau Mexico ondernam, waarop zij hem re6ds- meermalen begeleid haddon. Daar zij aangaande het doel van den tocht gerust gesteld waren, meende Alor.zo dat het go mak kol ijk gonoeg zijn zou, bijaldien zij de af wijkingen van den reohten weg, in dien dit noodig zou zijn, om bet gewemichte c Onze minister van landbouw is gemach tigd op da stekelbessen, zoowel binnen het land als op de grenzen, de maatregelen toe te passen die hij nuttig acht. Hij kan eveneens dusdanige maatregelen voorschrijven als noodig zouden blijken opdat de verzendingen ,van stekelbessen naar de landen die hij aanduidt, zouden beantwoor den aan de voorwaarden opgelegd door de overheid onzer landen. Het tweede Art. 1. Op strafte van toepassing der artikelen 5 en 7 der wet van 30 Dec. 1882, is hel verboden naar Engeland en Sehotland stekelbessen uit te voeren zonder een getuig schrift afgeleverd door hot personeel van den bij zonderen dienst voor plantenziekten, en waarvan het model hierbij gevoegd is. Art. 2. Dit getuigschrift kan slechts afgeleverd worden indien dc verzendingen van stekelbessen gansch vrij bevonden zijn van vruchten aangetast van Amerikaanschen meeldauw. (Sphoerolheca mors, nvae). Art. 3. Vóór het afleveren der getuig schriften, doet de inspecteur de beziën nauw keurig onderzoeken. Te dien einde, moeten do uitvoerders hem alle noodige inlichtingen verstrekken, ten minste twee volle dagen voer het aan boord brengen d*e vruchten. De uitvoerders moeten daarenboven htl voor het nazien noodige personeel en materieel ter beschikking van den toesichtsdienst Hel len voor rekeningen gevaar de uitvoerders. Op het afleveren oan het getuigschrift slaat een taks gesteld van 2,50 Ir. ie betalen in de handen van den opziener. Vreeselijk ongeluk te Denderleeuw. Een doode Twee gekwetsten. Zaterdag namiddag werd Denderleeuw door een vreeselijk ongeluk in opschudding gebracht. Werkliiden waren er bezig op liet inzame- lingsvtld, Ninoofschen steenweg, obussen te ontladen. Officieren en onderofficieren voer den als naar gewoonte het toezicht over de werken. De obussen welke niet konden los- gevezen worden, werden in een put verza meld, waarna men er eene lading dynamiet tllSSchonlQg.de, se mei u.<tulu bedekte ca.dan 'bij middel eouer Bickfordwiek deed springen. Eensklaps ontplofte de lading dynamiet vooraleer de put gevuld was. Een der werk lieden, Louis De Backer, 28 jaar oud. werd op.dén fliag gedood. Het" lijk van den onge lukkige, gansch in stukken getrokken, werd een vijftigtal meiers ver geslingerd. Twee andere werklieden, Petrus Eorton en Victor Liever.» werden eijg gekwetst. Hun leven schijnt echter niet in gevaar te zijn eu beiden konden naar hunne woning overgebracht worden. Het parket van Audenaarde is Zondag rnorgend ter plaats geweest. Ambtelijk bericht van het ministarie van landsverdediging Ingevolge de schikkingen getroffen met het oog op de inlergeailieerde bezetting van het Roerbakken heeft de minister van lands verdediging de eer e|p beroep te doen op de vaderlai'dsche medewerking van al de reser ve-officieren beboerende tot de infanterie, de artillerie, de genie, het spoorwegbatail- lon en de vervoerkorpsen Daar ons bezet tingsleger dient gerenforceerd in offioieren, zonder dat men ecnig nadeel berokken» aan de troepen welke in België verblijven, ver zoekt hij diegenen onder de reserve-officieren der bovenvernoemde wapens cn diensten die doel te bereiken, zouden bemerken, dit dan als een toeval verklaren. Wij hielden ons voor volkomen gerech tigd, hierop te rekenen, daar wq van nu af aan Alonzo als onzen eigenlijken aanvoerder hadden te beschouwen, ofschoon wij ook oogemchijnlijk met de krijgers beraadslaag den. Heksekus had in den laatsten tijd geda- reude onze verdere omzwervingen buiten het dal der vesting, die streek weder begin nen te herkennen en zich eindelijk overtuigd dat hij gedurende zijne vroegere gevangen- ioliap reeds gedeelten daarvan gezien had. Volgens zijn zeggen had hij van lieverlede uit zijne herinneringen het juiste donkbeeld over de tegenwoordige verblijfplaat» gevon den, zoo wol in betrekking tot de streek, van waar wij afgereisd waren, als tot die waar volgen» zijne gedachte de goudberg liggen moest. Ik stelde zulk een onbeperkt vertrouwen in zijne bekwaamzuatnheidervarenheid en wijsheid, dat ik hom gaarne de gezamelijke zorgen onzer leiding toevertrouwde, zonder zelf» met do Indianen te raadplegen cn daar Alonzo van hetzelfde oordeel was, besloten wij, de zaak aan zijne leiding over te laten. Bovendien vertrouwden wij voldoende op zijne bekendheid met het karakter der Indi anen, dat hem in staat zou stellen, de door ons gewon a bh te misleiding, met betrekkin, lot het eigenlijke doel der reis vol te houden. Hij nam dit alles met-Tiene vurige bereidwil ligheid, die anders sHeoi de jeugd eigen is, op zich. Den somberen hoofdman maakte hij dadelijk tot zijnen luitenant en vormde «fff. zouden wtnschen onmiddellijk opnieuw in dienst te treden zich zonder verwijl en per express te doen kennen bij het depar tement van landeverdiging, 1 Algemeen Be heer, 1. Bestuur, en dit zonder den bieror- ohieken weg te volgen. In do aanvragen der belanghebbenden moet vermeld worden -. a) hot korps of den dienst waartoe zij be stuurlijk behooren; b) voor hoe lang zij erin toestemmen onder de wjapenen te big ven; c) of zij verkiezen opnieuw in dienst te treden bij de troepen, ofwel aangewezen te worden voor een» betrekking bij de hulp troepen in Duitschland. In dit laatste geval worden do betrokken officieren verzocht don aard der betrekking aan te duiden tol het vervullen darwelke zij zich in staat achten en levens ie vermelden in hoever zij de Duilscho taal machtig zijn. De reserve-officieren die zouden wenschcn zich enkel binnen een maand na dato lor beschikking van den minister van landsver dediging te stellen moeten in hun aanvraag daarvan melding maken. Dit aan/.oek wordt gedaan met dien ver stande dat de reservo-ofliciereo die zullen aangevraagd hebben orn opnieuw indienst te treden zich feitelijk verbinden onmiddel lijk op te komen zoo gauw als zij in bezit zijn van het oproepiugsbevel dat hun zal toe gezonden worden. Zoolang zij onder de wapenen zijn zullen de reserre-officieron, die desgevallend terug geroepen worden door bomiddeling van den minister van landsverdediging, op gelijken voet gesteld worden niet dc officieren van de werkdadige kaders, voor wat betreft soldij en vergoedingen; bovendien zal, indien zij zulks verlangen, de tijd dien zij alioo aan den dienst van het Vaderland besteed hebben, kunnen afgerekend worden van de terugroe pingen die hun, in huune kwaliteit van reserve officier, kunnen opgelegd worden ia vredestijd. De duur dezer dienstherncraiDg zal niet minder dan een maand bedragen, teaware de omstandigheden toelieten de belanghebben den die het zouden aanvragen vroeger vrij te •tellen. Voorloopig zullen de gezinnen der officia, ren ©pgetuepen om deel uit te maken van het Belgisch detachement der Roerstreek geen toelating bekomen om verblijf te houden in bezet Duitschland. Het oproepingshevel zal rechtstreeks aan de belanghebbende officieren gezonden wor den door den minister van landsverdediging; deze bescheiden zullen melding dragen van het korps of den dienst waartoe de terugge roepen officieren voorloopig aangewezen zijn alsook van de bestemming naar dewelk zich moeten begeven. Op bevel van den minister van landsver dediging moeten onderstaande militairen op staanden voet hun korps vervoegen 1. De beroepsvrijwilligers der volgende korpsen, die in verlof zonder soldij naar huis gezonden werden. 3*, 5* en 6' jagers te voet; 1la begeleidings batterij, 11° artillerieregiment, traneporlkorps 5" D. A., genie 4* D. A,; 1* jagers te paard. 2. De railicianen in klein verlof, of ia verlof zonder soldij der klassen van '17 en '48 van de speciale lichting van 1919, behoo- rende lot bovenvermelde eenheden. 3. De milicianen in onbepaald verlof en die welke in verlof zijn zonder soldij dec klas van 1916. behoorende lot bovenvermeldt eenheden. Zijn niet opgeroepen I. De in onbepaald verlof gezonden vrij willigers die hunne verplichtingen van actie ven dienst volbracht hebben. verspieder-corpB, dat uit de boste krijgers der beide stammen bestond. Voor onzen tocht waa de streek, waardoor wij nu trokken, zelden bezocht geworden, en zeker veel minder dan eenig ander ge deelte van het vasteland van Amerika. Zij wea om zoo te noemen het uitsluitend gebied der Gomauchen, de blanken hadden het nooit gd, diepér door te dringen. Dat deze onderneming gevaarlijk genoeg was, hebben de verhaalde avonturen voldoende bewezen. Ondanks al het doorstane lijden en moeilijk heden waagden wij het verscheidene mijlen dieper in hun gebied te dringen. Onzemarsoh- orde geleek vrij wel lop een regemeot gere gelde dragonders. Wanneer het terrein dit gedoogde, werd ons front op het strengste behouden en zelfs, indien het verbroken moest worden, opnieuw op dezelfde wijze hersteld, zoodra dit mogelijk was. Onze Indiaansche bondgenoote i begonnen thans te bemerken, dat de krijgstucht der beschaving in meniir opzicht voordeeliger was, dan hunne gewoonte van oorlog voeren en toonden zich bereid, ze ten minste gedeel telijk oan te nemen. Onze tocht bezat echter eene ouregelmatigheid, dTö een bevelhebber van geregelde troepen niet zou geduld heb ben. Behalve onze vooruitrijdende verspieders hadden wij aan beide zijden sterke afdeclin- gen jagors, dio tusachenboiden, wanneer zij j door de vervolging van wild verre van ons I spoor werden afgeleid, een beduidond eind '.achteruit geraakten en dan ons spoor rooea- jten volgsfl, *oo dat zq dikwijl» laat in den^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1