m Be DatMie Meielistag aanvaart het ultimatum der Verbondenen met 221 stemmen tegen 175 Verplichtend onderwijs. Aan de Mitatanders Is les der pKittmp BE FORTUINZOEKERS Do kwestie der vergoedingen Ministerie van Landbouw. Donderdag Mei f921 Oe Heoegouwsche socialisten en de burgemesstürsöeaogmiassn. De boter aan 8 59 Ir. de kilo- XXVII* JAARGANG NUMMER 119 MT AT-> 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 UitgorarJ. Van Noffel-Dk Obn&t Keriütrot, 9 en Aalst."— Te!. 154— ZDtA.Gr3 Publiciteit buiten het Arrondissement Aeist, zicb te-w«iul*n tol h*^ Agentschap Lavas,8, Marlelaarplein, te BrusselS, Place do la Sourw, Parijs en G, Bream's Buildings Londre3 E.C.i li. Achlel I Zon op 4,15, onder 7,19 I Eerste Kwartier den 14 Do wet op de schoolplicht geeft geeno bevredigende uitslagen daarom wil minis tor Óestrée strengere maat regelen nemen, en heeft een wetsont werp neergelegd om beter na te gaan of do schoolplichtige kindoren wel naar school gaan en om de vorzuimo- nissen strenger door da ouders te doen boeten. Hot nieuw wetsontwerp bevat onder ander een artikel vier, dat luidt als volgt Het kind dat in eene bepaalde school ingeschreven is, zal in den i> loop van bet schooljaar niet mogon aangenomen nordon in eene andere school, tenzij indien de overgang gerechtvaardigd weze door eene ver- andering van verblijfplaats. Zulk artikel kan enkel van toepas sing zijn in de plaatsen waar verschei- scholen ziju. Daar waar maar éóae school is, ol maar eene school voor elk geslacht, boeit dat artikel geene toepassing. We golooven ook niet dat in do steden waar verscheidene scholen zijn, de gewoonte van ovorloopen - van de eene school naar de andere zoo erg zij, dat ze do tusscheakomst der wet noodzakelijk maakt. Hot artikel maakt niettemin inbreuk op do vrijheid van den huisvader om ze door do wot te vervangen. Ifot zal noodig zijn dat de katho licken der Kamers het nieuwe wets ontwerp zeer ernstig onderzooken. De strekking van don liuidigen minister van Kunsten, Wetenschappen en On derwijs is zooveel mogelijk invloed te geven aan den Staat. Men weet dat volgens de nieuwe socialistische leer, alle burgers en ook de kinderen aan den Staat moeton toebehooren, en dat het de Stas^t is, die voor de lichamelijke, zedelijke en verstandelijke opleiding heelt te zor gen. De ouders zouden in den sociali- stischen Staat ofte Paradijs, zich niets van hunne kinderen moeten ol' mogen aantrekken. Het zal echter nog al lang duren eer bot zoover zal gekomen zijn. Intus- ecben trachten do socialisten aan den Staat meer en meer macht toe te ken nen, niet alleen om liet land te bevoor raden met graan, boter, vleesch enz. door bemiddeling van bot Wauters- ministerie, maar om de geesten te schoeien op onzijdigen leest, of liever op wereldlijken, ongodsdienstige!! of 124 VLItYOLG. Ik kon niet ontkennen, dat het gelieele Gomoiachenlandjop^estaan was, om one van den heiligen berg terug te drijven, en dat wij duizend» krijgers op onzen weg konden verwachten. Alonzo wilde daar echter niets van hooreo, hij scheen het elechle als een spel te beschouwen, dat echter ieder oogeti- blik ernstiger werd, daar de Indianen immer talrijker en vermeteler werden. Den volgenden morgen bemerkten wij in da verte voor ons eer.en hoogen kogelvor mige!! berg, die, volgens de verklaring van Uoksokas de goudberg was. Zijn top steeg schorp en helder uit do nevelen omhoog, en hij scheen ongeveer tien mijlen verwijderd te zijn. Wij hadden hem biï de plotselinge kromming van het dal, dat 'hier aanmerke lijk breeder werd en met dien oogcii berg scheen te eindigen, ontwaard. Daar stond hij als een schildwacht ou blikte rustig opoes neder. Dc Indianen van onze stammen w aron In de laatste dagen zeer onrustig geworden, en Alonzo schoen te merken, dat zij bat doei van onzen tocht vermoedden. Wij hadden bel van den beginne af aan verwacht, maar niet geloofd, dat zij zoosnel bekommerd zon den worden. Alonzo was, zooals gezegd is, geheel buiten zich zeiven, toen hij de ver wezenlijking zijner droomen van grenzelooze rijkdommen, zoo nabij zag. Ik moet zelf be kennen, da! ik ook een gevoel van vroolijke legeert» ondervond, dat ik mooielijk be- goddeloozen leest wat alles op het zelfde neerkomt. Nog niet rechtstreeks op bun dool kunnende afgaan, trachten de socia listen langs omwegen te komen waar zo willen zijn. Hot verplichtend onderwijs is oen middol dat kan aangewend worden om de katholieken denoorlog aan tedosn. Verplichtend onderwijs is goed op zich zelve, maar gelijk alle dingen die goed zijn, kan het met slechte bedoe lingen in 't werk gesteld worden. Hot komt erop aan dat do katho lieken zich niet bij den nous laten lei den en kloek op hunne beenen staan om zich te verzotten tegen de onder nemingen tegen den godsdienstige!) geest en het geloof onzor kinderen. V! Do katholieken moeten zich ook op de hoogte stellen van dan echten toe stand der bevolking, en zich afvragen of het wol mogelijk is overal den schoolplicht voor te schrijven tot don ouderdom van 14 jaar. Op gevaar af door de socialisten en ook door sommige onbedachte katho lieken uitgescboldon te worden voor achteruitkruiper, zeggen wij dat het in sommige streken van het land, vol strekt onmogelijk zal zijn, het school gaan verplichtend to maken tot 14 jaar tot 12 jaar, dat kan zijn verder niet, vooral niet in zomertijd. Men kan dat betwisten als men wil; men kan het beproeven als men wil, maar doordrijven dat zal men nooit. Dat kan gaan in nijverheidscentars en streken dat zal niet gaan in de landbouwstreken van Vlaanderen, waar de landbouwers hunne kinderen van 12 on 13 jaar noodig hebben om hen to helpen, in dezen na-oorlogschen tijd meer dan ooit. Zoo is de toestand men kan het betreuren dat hij zoo zij, maar we zion geen middel om hem te verande ren on iemand die een middel kan aanwijzen om daarin verandering te brengen, zal ons groot genoegen doen het bekend te maken. De dagloonen zijn nu zoo boog ge stegen dat do landbouwer ze niet bo- talen kan, of alle landbouwers zouden moeten 't akkoord zijn om hunne voortbrengselen steeds duurder te verknopen. Wie zouden daarvan de slachtoffers zijn De burgers on de werklieden ongetwijfeld. Een knaap van 12-13 jaar kan op oene hofstede veel licht werk verrich ten, waarvoor men anders een vreemde moet huren als men hem vinden kan welke men ten minste 3-4 fr per dag zal mooten betalen. Is het praktisch mogelijk dat een vader die uitgave doe om zijn kind naar school te zenden We stellen de vraag. - tf F Onze katholieke gekozenen moeten dus wel zien wat ze doen. Men kan hen beschuldigen van kio3bolang maar hebben liberalen socialisten niot geweigerd aan de vrouwen kiesrecht te geven voor de Kamers, omdat ze vreesden dat de vrouwen ten hunnen nadeolo zouden stemmen Dia opwerping heeft dus geene waarde. Man moet praktische wellen maken. We hebben waarlijk reeds wetton genoeg die men niet kan uit voeren. M. Emiel Van Ilarer, voorzitter van den Onpartijdigen Middenstandsbond van Sint Nikolaas, derde gekozene als gemeenteraads lid op de katholieke lijst, geeft in zijn week blad een hoofdartikel, gevloeid uit de pen van zijn vriend M. Jules Van Lanlschoot. Wij knnnen niet nalaten een uittreksel van dat artikel, dat dc Middenstanders betreft, over te nemsn, daar het ernstige wenken be vat welke eene overweging meer dan waard zijn. 'n Groote les wordt «voorgelezen aan de groepen die vooruiuradon voor "bijzondere belangen en meer bepaald voor den midden. stand. Overal waar.xk.fcQ stand afzonderlijk - den strijd aanving, loopt zijn werking uit op een erbarmelijken sisser, o. a. tc Gent bekwam hij geen 3000 stemmen, te Aalst maar (120 te Eekioo enkel £28 en te Lode- berg 592. Deze aileenlooperij mag een misdaad genoemd worden tegen de partijen waar de leden van dc bonden toe behooren en zij geeft 'n stamp achterwaarts aan de middenstaudsbeweging die nu overal aan - 't ophotten was. Voor katholieke midden slanders is doze houding zóóveel te onver - geallijker, daar, door de standaorganisatie er meer mogelijkheid kan zijp verlegea- woordigers te doen verkiezen. Verschelde socialistische senateurs volksvertegenwoordigers van Henegauw bo den zich heden morgen aau bij M. Carton de Wiart, om hem te spreken over de benoeming der burgemeesters in die provincie. Zij vroegen hem in alia gemeenten, waar er eene zuiver socialistische meerderheid is, socialisten als burgemeesters te benoemen. Re eerste minister zegde dat hij rekening houden zou van die wenschcn. Waar geen enkel partij de volstrekte meer. derheid bezit, verklaarde hij geen vasten regel te kunnen aanvaarden. schrijven kan, en wij alle dreigende teekens, wa rdoor wij omgeven waren, met onver schilligheid zagen. Wij sloegen dien avond ons kamp in het gezicht van don goudberg op en wol nooit zijn mannen met vioolijker en 'gelukkiger verwachtingen ontwaakt, dan wij don vol genden morgen. Alonzo verspilde niet alleen zijne beleefdgeden aan mij, maar ook aan het Indiaar,8che meisje, en aan allen die zich in het legor bevonden. Nommen was de eenige die niot in onze vroolijkheid scheen te deelen. Zijn gezicht had dezen morgen eene uitdruk king aangenomen, die mij aan den nacht, toen hij zijne zuster herkende, herinnerde] met dat omlorscheid daler thans eone ont zettende, dreigende wildheid op uitgedrukt lng. Voor liet eerst sedert verscheidene dagen reed hij aan Alonzo zijde die slechts eenige schreden van ons verwijderd was, on thans begon lusschon ben een gesprek, dat zeor hévig werd. Alonzo, die de verwezenlijking zijner droomen 7oor oogen zag, was bevelend en beleedigend. Ik boorde genoeg van liet gesprek, om te verstaan, dat Nommen eene verklaring van zijne handelwijze vorderde. Alonzo vermeed eenigon lijd om rechts treekse h antwoord te geven, en scheen het geduld te verliezen. Het vooruitzicht op het door hein verworvene nieuwe Eldorado had hem te zeer opgewekt, dan dat hij op de vragen van Nommen bad kunnen antwoor den. Wij radon dicht genoeg achter hen, om het grootste gedeelte vao liet gesprek tc hoo- ron, zonder opzettelijk te luisteren of oene poging te doen om datgene, wat gesproken werd, te verslaan. Dat Alonzo beleedigend w as en iedere verklaring weigerde, verslond ik, zonder echter do bijzonderheden te verno men. lnlussciien schenen do Indianen van onze stammen, lioo meer wij den berg nader den, steeds sterker te wankelen, terwijl zich aan beido zijden op de bergruggen do vijan delijke stammen zich verzameld hadden om ons aan te vallen, zoodra zich de gelegenheid er voor aanboad. De woordentwist tusschen Alonzo en Nom men word ioder oogenblikjheftigor. Eindelijk hoorde ik Alonzo met eeuo luide, toornige stem uitroeden. Neen, gek als gij bot dan welen wiltdeze tocht it geen stoop- tocht, maar alleen eoa tocht om mij aan goud te verzadigen. Dus hebt gij ons misleid? siste Nommen tusschen zijne saaingeperste lippen, terwijl hij met eeua'snelle bewoging een pistool uit den gordel trok. Ik geloof niet dat gij nog dikwijls zooveel menschen aan uw hebzucht zulL opofferen, vervolgde hij. Neem dat aan en hij vuurde. Ik zag eene donkere vlek op Alonzo 's voorhoofd, terwijl hij krampachtig naar den hals van zijn paard greep on uit den zadel stortte. Nommen bracht koelbloedig de tromp van zijn pistool aau den mond, eu blies er den rook uit. Wij waren door doze plotselinge wraak verstomd. Wij hoorden het doffe ne- dorvallen van Alonzo's lichaam, maar aller gen staarden verward op hel, bleeko gelaal zijns moordenaars. Nommen 's uitzicht had ets vrcesolijkers d*n dal ran Alonzo. Wij ontvanger, volgende mecledeeling 1 bel Ministerie van Bevoorrading Vanaf Dinsdag, 10 Mei, zal de Deensche boter door het Ministerie van Bevoorradiug verkocht, gerekend worden aan 8,50 fr. de kilo. Doze prijs is voor de Ifjvoring van boter in tonnen van 50 kilos £00 gram en in pakken van 1 kilo. Blijkens inlichtingen ontvangen in het Mi nisterie van Landbonw zijn de rupsen aan 'i uitkomen in Haspegouw. Er valt te vreezen dal dezo insecten opnieuw schrikkelijke ver- woostingen in de boomgaarden tuben aan brengen De rupsen verblijven nog eenigen tijd in koloniën onder spinsels ze vereonigen zich ook tegen den avond en met vochter weder. Het is dus nog niet te laat om ze te vernie tigen. Ingeval lussciien dit en eenige dagen niet stelselmatig wordt ingegrepen, loopt de fruit oogst gevaar tceiiemaal vernietigd te worden. En toch belooft die veel in verschillende stre ken. Zij die eenen boomgaard bezitten, zullen wijs handelen met aan het Ministerie van Landbouw, 7, Queteletsplaals. Brussel, hel kosteloozc bericht te vragen over hel vernie tigen der rupsen. Het Staatsblad ran 6 en 7 Mei bavatde be palingen betreffende den uitvoer van stekel bessen. Bij de verzendingen van stekelbessen ter bestemming van Engeland of Schotland moet een getuigschrift gevoegd zijn vaststellende dat die vruchten vrij zijn van Amerikaanschen meeldauw (Spbraerotheca mors- uvae). Het daartoe noodigc onderzoek zal worden uitgevoerd door den Dienst voor Plantenziek ten van den Staat. Te dien einde, zullen de belanghebbenden, aau den opziener van be doelden dienst. M. Dr. Van ilovo, 29, Ter Plaetenkaai, Gent, al de vereischte inlichtin gen moeten verstrekken, ten minste twee volle dagen voor het aan boord brengen der vrachten. Eene belangrijke zwenking Berlijn, 10 Moi. Gistermiddag zijn de leden van de regeeriogspartijen ia het minis terie van Geldwezen bijeengekomen om een uiteenzetting van von Raumer, rijksminister van Geldwezen, aan tehooren over de kwes tie aannemen of aanwijzen. Von Piaumer was oorspronkelijk, evenals andere leden der Duitsche Volkspartij, voor het afwijzen van de Londenscke besluiten. Thans echter, is hij uit politieke overwegin- gen voor het aannemen. Ook in de kwestie van de Beiersche bur gerwachten ia eene oplossing in voorberei ding. De Beiersche regeering zou haar groote verantwoordelijkheid gevoeld hebben. Von Kahr heeft verklaard, dat de burgerwacht alechts een lijdelijke instelling was en dat men enkel geschil kon hebben over 't oogen- blik van do opheffing. Men mag dan ook aannemen, dat de Beiersche regeering uit vaderlandslievende overwegingen zich bij het groote rijksbelang zal aansluiten. Deze wifs reeds een lijk, ofschoon de oogle den zich nog over de verglaasde, naar den goudberg gewende oogen, bewogen. Nommen geleek echter de koude uitvoering eoner wilde gerechtigheid, toen hij het hoofd ophief, nadat hij don rook uit zijn pistool geblazen had, en ons somber toelachtte. Wij reden de beide stammen een goed eind vooruit. Zij hadden het pistoolschot ge hoord en de haaetig naderende hoefslag riep ons weder tot bezinning en tot een volledig bewustzijn der ontzettende gevaren, die ons thans bedreigden. De Gayguas 1 de Coyguas Nu zal de duivel met hen los zijn 1 Laat ons zorgen dat wij bij onze Comanchen terug komen zeide do oude Heksokus haastig. Wij zwenkten, de Gavguas reden vooraan, en ik zag, dat de eonige mogelijkheid onzer redding daarin bestond, dat wij hen snel voorbij jaagden en ons aan onzen later ko- mendenstam aansloten, eer zij over het ver lies van hun opperhoofd tot bezinning kon don komen of begrijpen hoe het daarmede gegaan was. Eer ik wegsnelde, keek ik nog oven naar het Indiaansche meisje. Zjj zat zonder op een van ons aebt te slaan, op haar paard en staarde met een bleek, weemoedig gelaal op Alonzo 's lijk. Ik greep zonder tc spreken de tengels van het paard en zij liet zich lijdelijk ea naar hot scheen in volkomen onbewustzijn over hetgeen wij deden^ roede voeren. Slechts toen wij ons van hel lijk verwijderden, v. uJ :o zij «og eenmaal het hoofd om, ten einde er e-nen laatsten blik op te werpen, Zoodra wij echter bij de Go- Geen nieuw uitste! zal worden toegestaan Parijs, 10 Mei. Het gerucht deed gis teren de ronde dat de Duitschers, in verband met hun kabirietskrisis, een nieuw uitstel van enkele dagen zouden verlangen. De be kende Fransche dagbladschrijver Marcel Hu- tin van de n Ecaodc Paris vernam echter van een officieele personaliteit, dat geca nieuw uitstel zal worden verleend. Het ja - moet overmorgen lo Londen en te Parijs worden vernomen, zooniet zal met de bezet ting van 't Roergebied worden aangevaftgen. Hei nieuw Duitsch ministerie Berlijn, 10 Mei. Do gewezen minister van Geld wezen/Wirlli, door den Rijkspre sident niet de samenstelling van het nieuwe kabinet belast, heeft deze opdracht aanvaard en onderhandelt nu met de onderscheidene partijen. De nieuwe regeering zal heden avond 7 ure, lezing doen van hare verklaring in den Rijksdag en het parlement zich ver volgens voor of legen liet aanvaarden van hei ultimatum uitspreken. Naar verluidt is Wirth voorstander van de williging der eischen van de Entente. Dl Wirth gelukte nog vrij spoedig in zijne onderneming en stelde het kabinet samen ais volgt Kanselier en Buitenlandsche Zakea Rr Wirth (centrum)Onder-kanselier Bauer, (meerderheidsocialist)Binnenlandsche Za ken, Kadennuer (meerderheidsocialist)Ko loniën, Braun (centrum) Justicic, Schirrer (demokraal) Landsverdediging, Geisslez (demokraat)Gcmeenschapswegen, generaal Groner Arbeid, Riohard Schmidt (meer derheidsocialist) Posterijen en Telegrafen, Giesberts (demokraat). De nieuwe minister van fiuancen was nog niet aangeduid, doch naar alle waarschijn lijkheid zal den post bezet worden door den Duilschon zaakgelastigde bij het Vatikaan, M. von Berck. Dl' Wirth zal intusschen hev interinn waarnomen. Het kabinet verklaart zich voor de aanna ming van het ultimatum Dinsdag avond om 9 ure bood het o ie uwe kabinet zich vour den Reichstag aan. De nieuwe kanselier, M. Wirth, na kennis gegeven to hebben van de samenstelling van het nieuwe kabinot verklaarde, dat bij enket voorloopig de portefeuille van Buitenland sche zaken zal waarnemen. De omstandigheden waarin bet ministerie moet samengesteld worden, hadden voorge volg, dat het kabinet nog niet volledig is. Het kabinet zal echter zoo spoedig mogelijk volledigd worden, daarbij rekeuing houdend van alle hoofdzaken. De taak w elke zich op dit gewichtig uur opdringt, is eene oplossing te vinden in den Keichstag beirekkeiijk het ultimatum der verbonden gouvernementen. Tijdens de besprekingen welke de ver- sckillige partijen onderling hadden, hebt gij' u een oordeel kunnen vellen, om den inhoud en het belang van hel ultimatum. Aangezien het ultimatum bijna verloopen is, moet ik u vragen onmiddelijk uw advies te kennen te geven en een besluit te nemen. Er blijft thans nog enkel te aanvaarden ol te weigeren. De overwinnaar heeft er aldus over beslist. Het ultimatum aanvaarden beteekent voor ons, dat wij ons bereid verklaren door noe sten arbeid de zware ffnancieele lasten te dragen welke* men jaarlijks van ons zal eischen. Het ultimatum weigeren, beteekent, dat er manchen aankwamen en in de verwarring van vragen en uitroepingen, die natuurlijk gedaan werden, geraakten, scheen zij plot seling als uit oen droom te ontwaken en herkreeg hare .tegenwoordigheid van geest. Het bleekliuidelijk dat er een snelle, de Co- mauolien bevredigendo verklaring van het voorgevalleno noodig was, daar, gelijk wij reeds bemerkt haddon, dat beine stamrae» van zin waren ona te verlaten, dewijl zij nu do onderneming vrij nauw keurig vermoedden. De gevolgen zouden ongelakkig en verder felijk voor ons uitvallen, indien wij nu door ben verlaten of aan de wraak der Cayguaa overgeleverd werden. Wij vonden den ouden Heksekus, die ons voornit gereden was, reed* midden onder de Comanchen-hoofdmannen, die hij met heftige gebaren aansprak. Zij hadden halt gemaakt on hoorden hem mot de grootste opmerkzaamheid aan, zooveel het geraas en do verwarring onder de vau alle zijden toesnellende krijgers, veroorloof de. Zelfs indien ik hunne taal gekend had, zou het toch onmogelijk geweest zijn, hooren wat hij zeide, maar ik bemerkte ds gevolgen spoedig. De hoofdmannen schenou een oogenblik onder elkander tc beraadsla gen en stortten toon van alle kanten op Heksekus aan, grepen hem, en namen hem oogeublikkelijk zijne wapenen af. Reeds werd hij uit <fon zaïlel getrokken, toen het Indiaanscho meisje onder hen sprong en du eigenaardige zilveren klank lurer heldere slem zioh boven het tumult verhief. Zij hoor den b'nar een tijd lang rustig aan, terwijl zij snelle gebaren op de plaats wees wa-xs.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1