Os kwssiie der veroaedlnoen De opöflbare zedelijkheid DE FORTUINZOEKERS De dreigende staking. Isa- osra Üitwasp. Eeno nieuwe regeling. XXVII* JAARGANG KOMMER IH ÏÜ9rkstraa«, O en S3, Aaast.— Tel. IH DAGJBLjAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffbl-Ds Osnn? Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich le wenden tot liet Agentetfbap Lavas,8, Martelaarplein, te Brusgbl8, Place de la Bourse, Parija en 6, Bream's Buildings Londrea E.G.4 We liabbwi onlangs de aandacht ge vestigd op de talrijke onzedelijke en schunnige afhellen, plakkaten, enz., welke zoo wat overal docb bijzonder lijk in de steden verspreid worden. Eon senator, de boer Dubois heeft onlangs over deze kwestie oen vraag gericht tot den minister van juslioie, 'luidend als volgt To recht komt het publiek op te gen het hatelijk misbruik dat plaats lieeft bij het weinig kieskeurig ten toonstellen, to koop stellen en vor- koopen vuii voorworpen, drukwerken geschriften, prenten, enz.,1 waarbij do openbare zodolijkheid wordt gokwelst. Deze afschuwelijke praktijken, ge- steund door do schuldige onverschil ligheid dor openbare machten, zijn een ware aanslag op do gevoelens dor ouders, die bezorgd zijn voor de zedelijkheid hunner kinderen; zij «te ken de eerlijke lieden tegen de borst hebben ten gevolge dat België in het buitenland een slechten naam krijgt en bereiden don zedeüjkan en licha- molijken ondergang van ons ras voor. Bij dit waarlijk nationaal gevaar heb ik de eer aan den minister van justicie te vragen 1. In hoevoel rechtsvervolgingen artikel 383 van het strafwetboek word toegepast en hoeveel veroordeelingen wegens die feiten door de Belgische rechtbanken uitgesproken werden van 1 Januari 1919 tot 31 Decemb. 1920. 2. Dat hij zou zorgen voor eorbiedi- ging en tonpassing van de interna tionale schikkingen van 4 Mei 1910 op de beteugeling van dan omloop van onzedelijke drukwerken Ziehier het antwoord van den mini ster 1. In iestaüstiokderhoetstraffelijke rechtbanken staan 6 personen vermeld, die in 1919 werden veroordeeld we gens overtreding van artikel 383, lid één, van het strafwetb. en 8 personen in 1920 uit dien zelfden hoofde. Zoodra mijn departement in hot be zit is van de noodigo inlichtingen, zal ik doen kennen hoeveel vervolgingen, van 1 Januari 1919 tot 31 December 1920 door de parketten werdon inge spannen op grond van hetzelfde arti- tikel. 2. liet beheer der openbare veilig heid is aangewezen als de ovorheid be last met de uitvoering van de bepaling der schikking van Parijs van 4 Mei 1910, betreflende de beteugeling van den omloop van onzedelijke drukwer ken en voorwerpen. Om aan die bepa lingen to voldoen, heeft bet aan som mige centrale diensten buitenlands den tekst gevraagd van de strafbepa lingen op tentoonstelling, verkoop en roiiddeoling van geschrilten, beelden of prenten, strijdig met de goede ze den. 120 VERVOLG. Onder andere omstandigheden zou ik zeker Jiait gemaakt hebben, om dien kreet te wre ken, ui waren ook alle Indianen, die ooit oenen pijl badden afgeschoten, dicht genoeg bij mij geweest, om mij hunnen adem te doen ge v ooien. Maarzij sïj, die aan mijne zijde reed Ik zag, hoorde of dacht niets, dan aan haar. Dit was ontrouw jegens'mijne kameraden, maar gehoorzaamheid aan de inspraak Tan het hart. De laatste krampach tige inspanning was begonnen. De pijlen der vervolgers suisden in ons midden, toen wij het hout bereikten. Ilier verstrooiden zich sraze Indianen naar alle richtingen, terwijl een ieder, zoo goed hij kon, voor zijne eigene redding zorgde. De eerste boomgroepen be stonden uit ondoordringbaar kreupelhout, maar er waren eeno menige opone vakken tusschen, waarin wij met kleine"afdealingcn 'drongen. Deze gesteldheid van liet terrein brak liet gewicbj der vijandelijke vervolging, daa* slocbls een gerjftg aanbal ons in front kon volgen en dit onze krachten meor gelijk maakten. Thans reden wij iets langzamer.en zonden hnn drie buksenladingen toe. Dit was voorbarig, want wij hadden er ons mede moeten vergenoegen, voider te ijlen, zonder grooiero opmerkzaamheid op ons to trekken dan op de andere afdeelingen, die over de verschillende praii iovlakten vluchtten. Toen tij onze kogels ontvingen, weken zii wel is Da Belgische contralo dienst was oak begonnen njet het opmaken van do lijst der personen die in Belgie bo- kentj staan als handelaars in die onze delijke drukwerken en voorwerpen, raaar tengevolge van den oorlog wer den dio werkzaamheden gestaakt. Eerlang worden zij hervat. BIJ OE SPOORWEGLIEDEN Een mededesiing van het Hat. Syndikaat. Het Nationaal Syndikaat is officieel ver wittigd geworden dat, als gevolg op do be lofte van Minister Neujean, de toestand van de Staatsarbeiders door den Ministerraad, in zitting van Vrijdag 13 Mei a. s., opnieuw zal onderzocht worden. Van den uitslag van dit laatste onderzoek zal de houding van het Nuliunual Syndicaal afhangen. Ilel Nationaal Syndicaat denkt de aan dacht van de Regeèring, de openbare mea ning en de arbeiders lo moeten vesligon op den vurigen wensch die het uitdrukt t ji een oplossing te komen zonder lot uiterste mid delen zijn toevlucht te moeten nemen, daar hot volkomen bewust is van do rampzalige gevolgen die er voor het land zouden kunnen uit voortspruiten. Het doel ten andere opmerken dat zijn eischen geen grootcre uitgaven zullen vergen dan deze welke in de gewone begrooling voor zien zijn en dat bijgovolg geen sprake kau zijn van nieuwe uitgaven. Het Nationaal Syndikaat richt een laalslen oproep tot 100.000 aangesloten arbeiders op dat zij zouden voortgaan zich kalm, waardig eu met tucht te gedragen en zij zie.) niet zou den laten niedesleepen door uitdagende han delingen. Twee felinisteriaele besluiten. I. Art. J. Zoover het Departement van Arbeid en Bevoorrading in de zaak betrokken is, blijft vergunning vcreischt voor den invoer; Onverschillig uit welk land, van I. Tarwescliooven en korrels, tarwemeel, tarwegort, tarwezemelen, tarwekort, tarwe- kriel. 2- Saccharosse (ruw suiker, kristalsuiker, rafliiiadepoedor, raffinadebrooden. en rafli- nadotabletlen, kandij, basterd, ruwe meel suiker); stroop (raffmadeairoop, ter uitzonde ring van bielenslroop en fruitstroop) en melasse. 3. Geslachte kalvers, kalfsvleesch en kalfsufval, ter uitzondering van met onafge- sneden geslachtsorganen ingevoerde geslachte mannelijke kalvers. Art. 2. Dit besluit, waarbij de vroegere invoerbesluiten worden ingetrokken, treedt in werking den 15 Mei 1921. II. Artikel 1. Zoover het Departement van Arbeid en Bevoorrading in de zaak be trokken is, wordt voortdurend vergunning vereisoht voor de uitvoer van Allerlei nijverheidsalkohol (ruwnat, ver sterkten alkohol, enzuiveren alkohol, ter uit zondering van jenever, bereiden brandewijn, sterke drank eu reukwater); Levende runderen, schapen, geiten en var kens, eenhoevige huisdieren en kippen Navermeldc tot menschenvoeding of tot huisdicrenvoedering benutte waren Bieten waar terug, maar lionderdc-n werdon daar door naar ons troepje getrokken, en de ge volgen onzor dwaasheid werden nog onheil spellender, daar de smalle weg, die wij gekozen hadden spoedig bresder werd, waardoor zij gelegenheid kregen, spoedig weder een grootei'front te kunnen aanbieden. Nommen met ongeveer dertig van zijne krijgers, voerde thans alle nog aanwezige strijdkrachten naar ons viertal toe, daar wij onzen ondergang nabij waren. De kleine prairie achter ons was oogenblikkelijk mol meer dan tweehonderd huilende, bloeddors tige ruitere gevuld, dio thans op ons, als eonen zekeren buit, aanstormden. Wij had den geen tijd gehad onze buksen weder te taden, maar ik zag, dat op een afstand van minder dan een kwart mijl het open hout begon. Als wij dat bereiken konden waren yjsij geborgen. Maar reeds vjaren zij dicht achter ons en al onze paarden begonnen te struikelen. Met uitzondering van Nommon hadden wij iedar nog twee geladen pistolen. De laatste patroon van een verloren post is wel nooit met meer vertwijfelde zekerheid verschoten geworden, dan de laatste kogels, waarover wij kenden beschikken. Toen onze voorhoede het hout bcroikle, d^dea zij nog eeno woedend© poging, om ons «laarvan af te snijden. Zij waren zoo dicht achter ons, dat verscheidene hunne lansen naar ons wierpen. Wij hadden echter in den laatsten tijd zeer goed geleerd ze te ontwijken. Als wij ona weder in don zadel oprichten, vuurden drie van ons kun laatsto pistool af, hetgeen hen oen oogenblik lot bezinning bracht, daar met en biBtonpulp NatuurboterBroodkoren (tarwe, spelt, masteluin, rogge, evenals haver, winter- en zomergerst)Room Meel en gort van broodkoren meel en gort van haver, van win tergerst eu zomergerst HooiKaas; Allerlei melk Gist en Zuurdeeg Melasse Eieren Brood Aardappelen, ter uitsonde ring van vroegelingen Suikerhoudende of met suiker bewerkte koopwaren, ter uitzon dering van likeuren, bieren wijn Allerlei stroop, ter uitzondering van pharmaceutische stroop Allerlei zemelen, kort en krielSac charose Slachtvleesch, verseh, bevroren, afgekoeld, gezouten eu gerookt vleeach, ter uitzondering van busvleesch, Art. 2. De vroeger^itgc^na.rdigde alga- meene bepalingen omtrent venptmingvrijen uitvoer blijven behouden. Evenwel wordt artikel 2 \an het besluit van 2 December 1920 (Staatcblad nr 3oS) door de volgende bepalingen vervangen Er wordt gden vergunning meer vereischl voor den uitvoer van warm, waarvan het brulo-gewicht geen 5 kiiogram overschrijdt, mits de dagelijk$che bezending van denzelfder. afzender naar denzelluon persoon in een pak ket verpakt is. Wal de voedingstoffen betreft wordt ver meld maximum van 5 kilogram teruggebracht tol 2 kilogram (bruto-gewicht). Art. 3. Dit besluit treedt in werking den 15 Mei 1921. De tekst der Duil3che nota aan hot Belgisch gouvernement. M. Landsberg, Duitsche zaakgelastigde te Brussel, heeft Woensdag namiddag vol gende no'.a overhandigd aan M. Jaspar, mini ster van Builenlandsche Zaken Mijnheer de Minister. Hel Duitsch gezantschap te Londen is ge last geworden volgende verklaring af te geven op het ultimatum der verbonden mogendheden Krachtens een besluit van den Reichs tag, ben ik gelast, narcwms het nieuw gouver- nemeni, aangaande hel besluit der verbondene mogendheden van 5 Mei 1921, le verklaren hetgeen volgtHet Duitsche gouvernement heeft besloten 1. De verplichtingen te ver vullen zooal^ zij door de Kefhmisaie der Her stellingen vastgesteld zijn 2. 2. Zonder voor waarden noch voorbehoud, aan te nemen en uit te voeron al de maatregelen als waar borg ten opzichte zijner verplichtingen dooi de Kommissie der Herstellingen voorge schreven; 3. Zonder voorbehoud noch uitstel de maatregelen uil te voeren voor de ont wapening te land, op zee en in de lucht, die door de nota van 21 Januari 1921, door de geallieorde mogendheden, vastgesteld zijn. De maatregelen waarvan de uitvoering ver traagd is, zullen onmiddelijk moeten uitge voerd worden, de anderen in de voorgeschre ven tijdverloopeo d. Zonder voorbehoud noch uitstel, over te gaan tol het vonnissen van de oorlogsplichligen, en tot de uilvoering van de bepalingen bevat in het eerste gedeelte der nota van de verbondene regeeringen, den o Mei 4921 gezonden. - Ik verzoek u, deze verklaring zonder uitstel ter kennis van de vorbondene mogend heden te brengeu. (get.) Wirth. - Overeenkomstig met de ontvangen beve len, heb ik de eer het voorgaande aan Uwe Excelleucie mede te deden. Get. Landsberg. Eene dergelijke nota werd ook aan de gou vernementen to Parijs, Londen, Rome en Tokio overhandigd. ieder schot een krijger viol. Zij stormden op nieuw mei een vreeselijk woedend gehuil nader, toen wij onze verzwakte paarden achter de Indianen in het hout dreven thans boorde ik nog een enkel achot en zag een opperhoofd met eenen vederkroon uit den zadel slorton. Zij weken allen terug. Noramen zwaaide het t\vc8de pistool, dat dien dag een opperhoofd godood had, boven zijn en dreef zijn wankelend paard achter ons in het hout. Onze vervolgers deden geeno po gingen, ons verder te volgen, wan^ wij ste gen oogenblikkelijk af en vatten achter de boomstammen post. De zuidelijke Indianen stijgen nooit af. om zulk eene verschansing in le nemen en nadat zij van onze verach gêladene buksen nog een naar kogels ontvangen hadden, be gonnen zij ijlings terug te trekken. De mees- tcn van onze paarden vielen neder, toen wij afstegen en de Indianen, wier paarden zich nog slaande hielden, verstrooiden zich in bet hout, om water (e zoekep. Na eene korto afwezigheid keerden zij mcl gevulde kala- basflesachen terug. Wij dronken een paar leugen en daarop verkwikten wij onze smach tende paarden. Het duurde niet lang, of de arms dieren waren weder zoo ver bijgeko men, dat zij bet weilige gras af konden gra zen. Na weinige oogcnblikken waren wij allen in staat den kleinen vloed te bereiken, dien zij In liet woud gevonden badden en hier dronken wij, namen een bad, alen en sliepen. Toeo wij den volgenden morgen ontwaakten, bomerktcn wij, dat Nommen reeds met zijnen nieuwen vriend op erken de indruk bij de vsrbonden8n TE BRUSSEL Een senator, die beden morgend de ver gadering der parlementaire commissies van Kamer en Senaat bijwoonde, verklaarde dat het nieuws betreffende de onderwerping van Duilschland een zeer bevredigenden indruk op de leden der commissie teweegbracht. Een der gevolgen van de aanneming is dat de regeeringscrisis hier te lande nu voor goed tot bet verleden behoort vermits de Roerstreek niet bozet zal worden, en er dus voor de sociaiislisclio ministers geen aanlei ding bestaat tot ontslag. Olsohoon bet ultimatum door Duit§ch!find, aangenomen is, zullen de Fransqbe troepen die reeds vertrokken waren, waarschijnlijk nog niet aanstonds naar Frankrijk terugkee- ren De Roerstreek zullen zij natuurlijk niet bezetten, doch zij zullen in het bezette ge bied blijven voor het geval Duilschland de riangogane verplichtingonoT.iei zou nakomen. TE PARIJS Het feit dat do Duitsche Rijksdag de voor waarden der konferonci» van Londen heeft aanvaard, heeft eenige ontroering verwekt in de Fransche diplomatieke kringen. Tol Dinsdag toe, twijfelde M.Briand nog immer aan de aanvaarding, en hot was alge meen gekend dat de Fransche minister-voor zitter eene weigering verwachte. Het verkeerd uitvallen van zijn berekening, stelt de poli tiek van den Fiansoheu eersten minister in ongemakkelijk postuur. M. Briand was heden niet te zien men zegde dat hij naar den buiten was vertrokken. Meestal do leden der nieuwe Duitsche regoering zijn oude kennissen. M. Bauer onderteekende het verdrag van Versailles. M. Wirtl^ was minister van finan ciën in-de twee voorgaande regeeringen. De minister der rijksweer M. Geissler blijft op zijnen post. Zal dit kabinet meer waarborgen van uitvoering aanbieden voor de voorwaar den die het zich bereid verklaarde te onder- teekonen De ondervinding sedert twee ja ren opgedaan, zou wel den twijfel toelaten. Ziedaar waarom do Fransche diplomaten hedon hunne teleurstelling en hun weinig goede vooruitzichten niet verborgen. VEfoile Beige ontvangt van zijnen mede werker te Parijs bericht, dat het onloochen baar is, «lat het aanvaarden van bet ullima- tumder verbondenen door Duilschland, ieder een niet voldoet. Men wilde bet Roergebied bezetten, om vaste borgen te hebben, en door het aanvaarden van het ultimatum heeft Duilschland alleen nieuwe beloften gedaan. Algemeen vreest men, dat Duilschland nog maals gezocht heeft tijd te winnen en hel daarin gelukt is. Ook wordt verzekerd, dat reeds verscheidene vragen lot interpellatie in hel Parlement neergelegd zijn. IN ENGELAND. M. Lloyd George, in liet Lagerhuis ant woordende op verscheidene vragen, verklaar de Woensdag, dat Duilschland al de voor waarden der verbondenen aangenomen had. Hij gaf vervolgens lezing van het dokument waarin Duilschland liet weten, dat het ulti matum aangenomen werd. c Het Duitsche antwoord, zoo besloot hij, is de volledige aanvaarding van al de voor- waaiden. (Langdurige toejuichingen). Da blokus dar Duitsche havens. Uil Londen wordt gemeld, dat de maat regelen welke genomen werden om ue Duit sche havens te blokkeeren niet zullen inge trokken worden zoolang de Daitschers geen b8gin maakten met de uitvoering der voor waarden van het ultimatum en aldus toonen ter goederen trouw te zijn. ning was uitgegaa n. Wij konden er niet aan denken om jagers uit le zendeD, en begon nen thans onzen vodrraad van gedroogde levensmiddelen aan te spreken. Tegen den middag koerden zij met hot bericht terug, dat de vijanden zich rondom hel woud gelegerd hadden, om ona naar hot scheen, uit te hon geren. Dat was eeno droevige tijding. Het woud was ongeveer twee mijlen lang en eene halve mijl breed. Deze ruimte verschafte ons eene voldoende weide voor onze paarden, en daar onze vijanden niet boproefden om in het hout te dringen, was het voor ons eene vrij zekere vesting. Wij ondernamen veel vuldige uitvallen, maar in iedere richting traden zij ons met overmacht te gemoet en dreven ons terug. Toen onze levensmiddelen op begonnen te raken, werden wij' ootmoe dig en eaden op allo uren van den dag onop houdelijk pogingen, om ons er door te slaan, maar konden hen nooit verrassen, daar zij bestendig waakzame posten hadden uiteen gezet. Bij verscheidene dezer pogingen hadden wij hevige schermutselingen door te staan ea leden aanzienlijke verliezen. Ik had ver wacht dat wij van diegenen, welke andere openingen in liet kreupölhont gevonden had- deu, versterking zouden krijgen, maar dit geschiedde echter niet en ons aantal vermin derde dus snel. Zij hadden de afd9eling waarhij wij ons bevonden, in liet nauw ge dreven en daar zij zich aan de anderen niot veel gelegen lioton liggon, hen waarschijn lijk doorgelaten dat zij echter besloten had den, ons to bemachtigen, bewees hunne De vervaldagen van 1921. Duilschland zal in den loop van 1921 dt volgende plichten moeten vervullen 1 Juni. Betaling van 1 miljard mark goud. 30 Juni. Ontwapening. 1 Juli. Overhandiging aan de kommis sie der Herstellingen der obligaties voor eoa bedrag van 12 miljard mark goud. 15 Jali. Eerste drieraaandelijksche stor ting van het vierde der vaste annuïteit van 2 miljard mark goud. 15 Augusli. Eerste dri9maandelijksche storting der 26 p. c. op de waarde van tien Duitschen uitvoer. 15 October. Tweede driemanntlelijk- sche storting van het vierde der vaste annuï teit vyn 2 miljard mark goud. 1 November. Overhandiging aan d< kommissie der Herstellingen der obligaties voor een bedrag van 38 miljard mark goud ea der obligaties, zonder aangehechte koe pons. voor eea bedrag van 82 miijard mark goud. 15 November. Tweede driemaandelijks sche storting der 26 p. c. op de waarde van den Duitschen uitvoer. Dc Kommissies' der Herstellingen en van Toezicht zullen streng waken op de stipte naleving van deze bepalingen, Duiisclriami moet Aoortaan niet nner rekenen op uitstel van eenigerlei aard. Omwerking van hst Pruisisch gouvernement. Berlijn, 11 Mei. Het Tageblntl ver neemt. dat de meerderheidssociaiisten reeds met den heer Wirth hebben gecofereerd over eene omwerking van bet Prussisch gouver nement, waaraan met dezelfdo coalitie grond slagen als die van het Rijksgouvernem8nt wi! geven. Severing zou weer minister van Builenlandsche Zaken worden. Ook de meer derheidssocialisten Braun en Harnisch zouden weer deel van het gouvernement uitmaken de eerste als Minister van Landbouw.de tweede als Minister van Eerediensten. Voor bet ambt van Rijksminister van Bui- tenlandscho Zaken noemen de bladen den secretaris van State Bergmann, alsook de heeron von Berck, zaakgelastigde van Duilschland bij het Valicaan, en Cuno, be stuurder van de scheepvaartmaatschappij Hamburg-Amerika, Co Duitsche drukpers De Germania schrijft Tliaus kunnen, thans moeten wij verkla ren, dat men in onze partij spoedig begrepen heeft, dat do aanneming van hel ultimatum voor ons het geringste der euvelen was, alt wij het oog vestigden op de brutale schennis van ons land, waartoe de Bondgenooten zonder aarzelen zouden overgegaan zgn, indien wij geweigerd hadden. Da lasten die men ons oplegt, strooken wel is waar niet met de besluiten van Parijs, maar bij eenig nadenken ziet men in, dat zij niet veeS zwaarder zijn dan die, weke Simons, is Maart 1.1., le Londen bereid was om aan le nemen. Het zelfde blad voegt er bij, dat het uit gec3t van opoffering is, dat het Centrum ei toe besloot zulke zware lasten le aanvaarden. Het centrum heeft aan het hoofd van het gouvernement een zijner beste en zuiverste personaliteiten geplaatst, die aldus den waarborg gaf, dat er achter de stemming van den Reichstag betrekkelijk het aanvaarden van bet ultimatum, een sterken wil staat, die vast besloten is eindelijk den weg te bereiden J voor eene politiek van internationale verzoe ning. Dr. Wirth is bezield met den vasles wil, tot het uiterste te gaan om de lasten welke ons opgelegd werden, te voldoen. waakzaamheid. Dit werd verklaard door d« aanwezigheid van een groot aantal Gayguas- krijgers onder hen. Iloe het gekomen was, dat zij verschoond waren gebleven, konden wij niet begrijpen. Wij waren overtuigd dat velen van hen gedood moesten zijn gewor den, toen zij nog tijd hadden, verklaringen te geven, toen zij door de vijanden ingehaald werden. Waarschijnlijk hadden zij hunne overwinnaars te kennen gegeven, dat zij door Nommen en mij op eeno listige wijzs zoo ver gelokt waren geworden, zonder iets van het doelwit der reis geweten le hebban, en dat wij hun opperhoofd gedood-hadden, omdat deze weigerde ons verder te verge zellen. Eene zoodanige opheldering zou ten minste ongetwijfeld voor deze stammen, die geene andere waren, dan de Kewanies en de stammen uit het gebergte, die de vesting ver brand badden, te vreden gesteld geweest zijn. Zij dorstten reeds wegene hunne vroe- geae nederlaag naar wraak en maakten daar om met vreugde gebruik van de hulp der Cayguas, die verreweg meer geordend ea bloeddorstiger waren dan zij. Men had mij thans de kunstgreep ver klaard, waardoor het gelukt was, onze Co- manchen te bewegen, om in het kritieke oogenblik, toen wij den terugtocl^ aanna-, men, te ondersteunen. Het toonerj is reeda, beschreven. Men zal zich herinneren, dat hij ons vooruitgereden en in hun midden geijld was, en dat hij hur. iels verklaarde waarvan ik dc beteekenU niet verstaan konj Hij had hun gezegd, üat wij zoo even ont dekt hadden, dat. Alonzo eon boozo toove»,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1