Ons nieuw Gemeentebestuur De staking der mijnwerkers DE FORTUINZOEKERS Zouday 15 Mei Maandag 13 Mei 1921 SINKSEN. Verleden week Zaterdag heeft M. De Blieck, liberale Senator onzer stad, bijgestaan door M. den Notaris De Windt, op zijn buitengoed op Mijlbeke eene vergadering belegd waarop uitge- noodigd waren twee afgevaardigden der socialistische partij en twee afgevaardigden der kristene democraten. M. De Blieck, zeer ondersteund door de socialisten, stelde vóór karte} te sluiten onder de drie partijen tegen de katholieken voor het samenstellen van het schepencollegie en voor het bestuur der stad De kristeue democraten hebben het voorstel verworpen, zich steunende op het princiep der evenredige vertegenwoordiging. Ministerie van Landsverdediging. Ds schipbreuk van deMadimba Nog se» schandaal op het stadhuis* DE VOLKSSTEM XXVII* JAARGANG NUMMER 1)3 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst;— Tel. 114— Tl A A Tf-> IQ CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndotbl-öb Qssoï Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, ziel. te wenden tot liet Agentschap IIavas,8, Marletaarplein, Ie Brussel8, Piaoe de la Bourse, Parijs.en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 SINXEN Zon op 4,10. onder 7,23 J II. Boniface bon op 4,1)9, onder 7,241 Volle Nfsfcfl den 21 V Is stille, Sinksendag en, over 7 plekske Kom, van waar ik schouwen kandaarboven, De hemelsblauwe lucht en Itoore ik nietnen- ial, 7 en zij voorbij geschoven, Een langzaam bellendat, herhalende, tens en nog zegt Komt te Kerkewaanl, met mij den Heen loven Sinksen of Pinksteren is in het latijn Pen- tecoslcs, eigenlijk een grieksch woord, dat vijftigste beleekent. De Joden vierden het Sinksenfeest vijftig dagen na Pasclien, ter herinnering aan de afkondiging der Wet van Mo/es op den borg Sinaï, den vijftigsten dag pa hun vertrek uit Egypte. De christenen vieren Sinksen tot gedachtenis der nederda- ling van den U. Geest over do Apostelen Toen de Goddelijke Zaligmaker ten heme* was opgevaren keerden de Apostelen weder naar Jeruzazem om zich te bereiden lot de- komst van den heiligen Geest, dien hun do Verlosser beloofd had. Met de Moeder van Jezus en met vele Discipelen, samen ten ge- lallo van honderd twintig menschen verble ven zij allen op dezelfde plaats en verwachtten er in de afzondering en het gebed den Troos ter, den H. Geest. Welnu bel was den tiende dag na des Hoeren Hemelvaart, den vijftigslen na* zijne Verrij zenis. op PaaSchmorgeu, den dag van bet groot Sinksenfeest der Jodco. Terwijl zij allen daar samen waren, ontstond er plotselings uit den heinel een geluid als van een aanko menden geweldigen wind en vervulde geheel het huis waar zij gezeten waren. En daar verschenen hun gedeelde tongen gelijk van vuur, en eene ging nederzitten op ecneuiegelijk van hen. En zij werden allen vervuld ruel den Pt. Geest, en zij begonnen te spreken in verschillende talen, naardat, de H. Geest hun gaf uit te spreken. 7 Is stille en herkewaanl vervoere ik mijn ledacht, vervoer ik heel en al mijninnezoaurd- ste. wezen, Tol voor nw voeten, God, die uit het duis ter graf yl heerlijk opgerezen, Die in uw kerke rust cn daar, in ,l hoogste blauw, terwijl het klokske luidt, mij uwen naam laat lezen. Op Sinksendag werd de H. Kerk gesticht 't is heden dat Jezus Christus, die in den he mel bezit heelt genomen van zijn rijk, den H. Geest ojor de Apostelen zendt, om zijn Ver- lossingswerk in do zielen te volmaken tot het einïftrtler eeuwen 't is heden dat door Petrus prediking drie duizend, menschen be boerd en gedoopt werden, en dat alzoo de kerk openbaar zich vertoont als eene verga dering van gcloovige Christenen. O groolc kerke Gods, o hemelwelven, daar hel minste, mensch van al, bij nachte of bij dagen, U in de sterren kan aanschouwen, -groote God, zoo ver zijne oogen dragen. En in de. blauwe lucht des hemels Ker ke Gods, gewijde Kerke ,wie zal ule schenden tvagen Ook behalve Paschen, is Sinksen het groot ste feest van liet kerkelijk jaar. Geen wonder dan dat de Liturgie het met allen luister viert. Het kerkgewaad is rood enbeteekenthet vuur der goddelijke liefde, welk de H. Geest in de zielen komt onstcken. Gedurende heel de octaaf van Sinksen wijst de Liturgie op de genadegaven, door 'H. Geest, aan de kerk en de zielen medege deeld. Wij zullen dus ook don II. Geest vuriglijk bidden, opdat Hij ook tot ons gelie ve te komen met al zijne gratiön en gaven. Boven het ge bed hebben wij de goede werken en de 1111. Saki n men ten. Gedenken wij dat de H. Communie zoo dikwijls mogelijk, ja dagelijks ontvangen, een bijzonder middel daartoe is. Herinneren wij ons dal ds H. Geest op eene bijzondere wijze tot ons komt in het Vormsel, dat Hij in ons komende ons de waarheid doet kennen, deze doet beminnen en ze ons kloekmoedig doet naleven. O Geest leen ons uwe hulp en macht Schenkt nw genade en wonderkracht. Opdat wij lukken in ons streven, En eens daar hoog in Sions stee, In licht en liefde en hemelvree, liet goddelijk zalig leven leven IN ENGELAND Da algemeens toestand Ondanks de blokkade van de transportar beiders voert de regeering vrijwel kolen in en verdeelt ze over het geheele land. De invoer komt hoofdzakelijk uit Belgie, Frankrijk en Amerika. Laastgonoemd land zendt honderd duizend ton. De trasportarbeiders zijn ver deeld. Indien de svmpalhieslaking doorgc dreven wordt, verwacht men dat de helft nie gehoorzaamt. Eene Schotsciie spoorwegstaking dreigt. Inmiddels neemt het oliegebruik toe. Naar verluidt, zal de nijverheid van de openbare diensten nooit meer geheel afhankelijk van steenkool zijn. Honderden.fabrieken richten bun hun ketels voor oliebrandstof in. De Londensche elektrische spoor begint heden olie te stoken. Het aantal stakers en werkloozen Londen, 13 Mei. liet aamal slakende mijnwerkers bedraagt thans 1.200.000 dit der totale werkloozen 1.920.500 en der ge deeltelijke werkloozen 1.077.900. Scheepswerven en fabrieken sluiten Londen, 13 Mei. De groote scheepswer ven en machinefabrieken van Vickers te Bar row zullen einde dezer week gesloten worden, tenzij de slaking in de mijnen gedaan is. Er wordt nu met verkorten arbeidstijd gewerkt. De ijzer- en staalfabrieken zijn al gesloten. in de Clydestreek neemt de werkeloosheid op onrustbarende wijze toe. Vele duizenden lieden moeten door de volkskeukens fgevoed worden. In alle scholen moeten morgand- en middagmalen aan de kinderen verstrekt worden. De spoorarbeiders doen mede Het syndicaal dor Eugelschejspoorarbeiders heeft besloten allo vervoer van vreemde steenkolen te weigeren. De kolenkwestie te HuJI* Het Engelsch dagblad Lloyd's list, van 12 Mei, bevat een artikel getiteld Een be sluit van de zeelieden van Hull In 't kort kan bet als volgt samengevat worden Tijdens eene groote meeting van zeelieden en stokers gehouden te Huil, op Woensdag 11 Mei werd besloten voort te werken aan de schepen, onverschillig of zij al dan niet ingevoerde kolen aanbrengen. Tijdens deze meeting kwam een bericht toe van Havelock Wilson, voorzitter van den Zediedenbond om de werklieden aan te zetten voort te arbei den. Deze aansporing werd geestdriftig ont halsd. Aao het slot van het artikel wordt gezegd Donderdag, 12 Mei zal aan de booten mei kolen geladen, algemeen gewerkt worden. In de Belgischs havens. Als men nu zou denken dat de socialisti sche dokwerkers van Antwerpen, Gent, Oostende en Brugge weten wat cr te Huil gedaan wordt heeft men het mis op. De socialistische leiders der haven- en transportarbeiders zullen er wel voor zorgen, dal hunne blinde volgeliugen zulks niet te weet komen. 127 VERVOLG. Noramen had in het midden twee leege watervaten gevestigd, waaraan" de mast werd gebonden. Daarna hielden zij zicli bezig, met het frifsche water in de volle vaten van het wrak to brengen, totdat zij al die op het vlot Houden, geheel gevuld hadden. Op den avond van den derden dag was alles volkomen in orde, en Nommen zag verlangend uit naar don morgen, waarna hij cou onderzoeken in hoeverre hun vlot in staat was zee te bouwen. Voor zonsopgang waren de twee vrienden bezig alles bijeen to brengen, wat hun nut tig kon zijn. Onder de gereedschappen van den geweermaker hadden zij een paar gewe ren met dubbele loopen gevonden, en nadat ze een dozijn bruikbare pistolen uitgezocht hadden, brachten zij een vaatje kruid, eene groote hoeveelheid kogels en schroot, bo vendien nog een paar hartsvangers, een voorraad vischluig, een harpoen en een haak om haaien te vangen op het vlot. Daarna pakten zij de kist met timmermansgereed schappen en verscheidene koffers der matro zen uitjen brachten ze naar het vlot, en vuldeu deze met hunne gereedschappen, de scheeps beschuit en het gezouten vleesch. De pollen en pannen wei den niet vergeten men vond een goeden ketel on een paar braadpannen. Tegen den middag waren zij lclaar om af te zeilen, en nadat zij zich van ip baste kleeren, die in de kisten der matro zen konden vinden, voorzien hadden, brach ten zij verscheidene groote zeilen, die hun later aan wal lot dekzeilen konden dienen, nog op het vlot. De wind weei zacht en de zee was stil daer doorzeilde het vlot, hoewel het zwaar bevracht was, vrij licht, «zonder dat zijne lading nat werd de wind'woei in de rich ting van het koraal-eiland zoodat hunne vaart dus vrij voorspoedig was. Beiden waren sterk opgewonden door het welslagen wan hun werk het vlot zeilde flink en kon goed gesteurd worden en hoewel zij zich alleen op deze kust bevonden zonder anderen med- 'gezel dan den hond Nero, waren zij voor het oogenblik volmaakt gelukkig en vrij van zorgen. Het water was helder als kristal, en toen zij over de koraalriften, die zich op verschil lende dienten bevonden, heenvoeren, schonen die hun toe als tuinen met prachtige bloemen pralende in allerlei kleuren, terwijl vele soorten van visschon to midden van dc Ito- raalbo8chjes zwommen en nu en dan in hunne blijdschap over de warme zon en de kalme oppervlakte dor zee hoog boven het water sprongen. Terwijl zij bedaard langs die prachtige tuinen der diepte dreven, naderde Let vlot het koraal-eiland, dal het midden van de omringende ondiepe riffen schoen le vermen. Het was eeu lang, geheel vlak eiland, dat een omvong van ruim eono mijl kon hebben, hoewel hot niet breed was et werd be schermd door een damrit, dal het eiland als een kunstmatig buitenwerk omzoomde, 't Kan hen biltsr weinig schelen ten andore. Leiders worden toch uil de kas beUolü aan volle soldij, terwijl da stakers slechts recht hebben aan den trok voorzien door liet reglement van hun syndikaat. Engelsche vakbondleiders zijn Vrijdag ook te Gent, Oostende en Brugge geweest en hebben er de leiders der haveu en transport arbeiders overhaald ook geen kolen meer te verladen. Hel werk werd dan ook onmidde- lijk gestaakt, 't Gold zelfs niet meer alleen dc kolen, doch onder voorwendsel dat dê Noor sche zeelieden in staking zijn, willen dc Aiuwerpsche dokwerkers geen Noorweegscge schepen meer lossen.... Da ontreddering. Dat de plotselinge staking uitgebroken aan de Antwerpsche haven, daar eene groote ontreddering heeft veroorzaakt is licht te be grijpen. Hier en daar ziet men nog een groepje kolenlossers, die kolen uit waggons m lich ters overbrengen, welke als magazijn zullen dienen, daar zij goedkooper zijn dan de waj_ gons, welke zooalsrneu weeteen zekeren laks daags te betalen hebben. Te Antwerpen liggen op dit oogenblilc 35 groote zeeschepen welke kolen kwamen laden en een dertigtal trawlers. Verders staan ei in de vftrschillige statiën van Antwerpen niet min dan 10.000 waggons kolen en aau de dokken zijn het aantal kolen- treinen maar niet te lellen-. Een aantal bin nenschepen en 52 treinen zijn nog met kolen op weg naar Antwerpen. Maatregelen zijn genomen om deze onder* wege in de verschillige statie;: op zijbanken te plaatsen om de Antwerpsche goederen sta lie.) niet volkomen le blokkeeren. E9O0 plakkaat Aan de haven is een plakkaat op verschil lende plaatsen aangeplakt, de werklieden verzoekende dan arbeid te hernemen. Die plakkaat doet het onhebbelijke uit schijnen' van het order der roode bazen, waardoor duizenden werklieden gebroodroofd worden, en verplicht worden voor andere kastanjes uit het vuur-te halen. Er is ook gevraagd waarom de staking alhier bevolen wordt ten bate van eeno klas werkliede in Engeland, waarmede de dokwerkers niets gemeens hebben, als wanneer de Engelsche zeelieden, zelfs het kolenvervoer verzekeren en Engelsche dokwerkers de binnengebrachte kolen in Engeland lossen.. Het is te hopen dat de gezande geest onzer dokwerkers de niet gewettigde doenwijze der roode leiders zal afkeuren en het werk her- nemen. tMag gezegd worden, dat de staking, zelfs onder do stakers zeiven, zooveel opspraak verwekt. Ook is het onbegrijpelijk hoe de stakers zich zoo maar bij den neus laten leiden. Men mag er zich dan ook aan ver wachten dat hei vuur spoedig zal gebluscht zijn. Een besluit der Belgische Socialistische suydicale kommissie De svndikale kommissie riep gisteren de afgevaardigden van transport, spoorwegen en mijnen bijeen. De afgevaardigden, vaststellend dat de strijd in Engeland zijn weerklank heeft in gelijkaardige kampen, die zicii aüeekenen in andere landen en in Belgie, namen het prin ciep aan van zekere maatregelen, die zullen onderzocht woiden in eene intern, conferentie. Van nu af aau zullen de mijnwerkers de maatregelen van plaalselgken aard onderzoe ken om zich tegeij vermeerdering van pro ductie te verzetten. Dc Centrale heeft aan al hare afdeeliugen eeu omzendbrief gezonden, hen aanzettend niet meer dan o dagen per week te werken, gegeven zijnde bat 't binnen* landsch verbruik met 5 agen verzekerd is. waartegen do golven als tegen een dijk aan sloegen, en aan den binnenkant eene geheel stille, doch uiterst oddiepe haven vormde. Iloowel de zee stil was, sloeg de deining met tamelijke kracht tegen het damrit, en l:et vereischte eenige omzichtigheid daarlangs te blijven varen, totdat men een ingang door de natuur gevormd zou ontdekt hebben. Nadat zij een vierde mijl langs de kust ge varen haddon, ontdekte men eene opening in het rif, waardoor het vlot veilig heenzeïldo en kort daarop bevonden zij zich in een ge heel kalm bekken van kristalhelder water. Het bekken was ondiep, en een paar malen raakten de planken, die den loozen kiel vormden, den rolsachtigen bodem, terwijl het vlot langzaam over de üefdelijkc koralen heengleed en de talloo/.o vischjes verstoorden. Fraaie schelpen zag mon te midden van de koraaltakken, terwijl op vershheidene plaat sen groote stukken rots geheel bedekt waren met dichte massa 's oesters, die het voorko men hadden, ;.>!s>i' zich even als een zwerm bijen opeengehooptjhadden. Verschei dene dunne, doch wijd uitgespreide koraal takken waren prachtig scharlakenrood anderen waren donkerblauw, terwijl enkele afwisselend met met verscheidene kleuren schitterden. Klapdorper, die aan de verzoe king van er eeuige aan boord te trekken, geen weerstand kou bieden, ontdekte spoedig het bedroh, toen pa prachtige kleuren ver- bleekton, zoodra zij aan de lucht blootgesteld werden even ai3 de bloemen der aarde verloren die bloemen van do Oceaan weldra hare schoonheid, als zij van dan stengel af- Voor d& dooden van Hautham St-fftargriet Door het Kumiteit dat te Gent onder Lot voorzitterschapvan generaal Guflens. ge vormd werd met het doel een gedenkteeke» op het slagveld van 18 Augustus 1914 op to richten als herinnering aan de militairen var. de 2d en 22* linieregiraentcn, en van de Artil lerie en de mitrailleurs der tweede gemengd* brigade, wordt op Zaterdag 28 Mei 1921, om 8 uur, in den Vlaaraschen Schouwburg, Lakenstraat, le Brussel, een luisterrijke kunst avond ingericht onder de bescherming van den heer Minister van Landsverdediging. De muziekkapel der Gidsen en talrijke be faamde kunstenaars zullen zich laten hooreft Genummerde plaatsen (10, 5, en 3 fr.) zijn te verkrijgen in de bureelen van het Plaatskomraando, Koningstraat, 105, te Brussel.' vV Burgemeesteressen M. Carton de Wiart, minister van Binnen- landsche zaken, heeft uit verscheidene ge meeaten aanvragen gekregen tot dfc benoe ming van vrouwen als burgemeesleressen. De Neptune deelt liet volgende mede aangaande de ramp van de Madimba dis met man en muis in de Noordzee zonk na aanvaring met de Italier Het verslag der zeevaart ex pert en besluit tot de verantwoordelijkheid van de. Italier Het manoetiver, roer bakboord, op het laatste oogenblik der ramp uitgevoerd, is voortgesproten door het gevaar eener botsing onvermijdelijk gemaakt door het niet in acht nemen der gewoonten en hel reglement op de scheepvaart door de Italier Dientengevolge, daar aan de c M.adimba niet de minste fout toegeschreven kan wor den terwijl de Italier noch de gewoonte noch hel reglement in acht nam, het gevaar eener botsing uitlokte, botsing die zich dan ook heeft voorgedaan, moet volgens de ex- per ten de - Italiervoor de ramp verant woordelijk worden gesteld KASBONS 7 t. li. vrij van tegenwoordige en toekomende lasten. Centrales Electriques des Flandres, uitkeerbaar aan 500 fr. op 1 April 1931, te verkrijgen ter Burgersbank van Aalst, aan 495 fr. KASBONS 7 t. h. vrij van tegenwoordige en toekomende lasten. Teintures et Apprêls de l'Escaut, uitkeerbaar aan 500 fr. op 1 De cember 1930, te verkrijgen ter Burgerbank van Aaist. 7912 gebroken waren. Terwijl zij over die betoo- verende zoe heengleden, naderden zij bet eiland, en omdat het water zeer ondiep was, haalde Nommen het zeil in de beide vrien den sprongen daarop overboord, sleepten het vlot aan wal en logden het vast aan eene groote koraalgroep. Voorzorg behoefde men niet te nomen, daar de natuurlijke doch goed beschermde haven nooit geschut kon worden daarbij was hel vlakke zandige eiland geheel onbewoond. Eene groote hoeveelheid tim merhout, afkomstig van het wrak, was door do opening gedreven een gedeelte er van was op het eiland gestrand, terwijl er nog eene groote massa in het kalme bokken dreefonder andere dingen bemerkte Nom men eene kist, die klaarblijkelijk tot het vergane fregat behoorde. Daar het vlot ste vig vastgebonden was en de beida vrienden toch doornat waren, waadden zij er heen en haalden ze uit het water. liet was eene sterke en netjes afgewerkten eikeukist. Ze bevatte verscheidene hemden, sokkon, schoenen, een spiegel, schuiers eu kammen, een paar pracl 'ige pistolen, een koker met kogels, een kruithoorn, een verrekijker, eene sex tant, een komgas, een zilveren drinkbeker. - Wat een geluk riep Nommen verheugd uitdat we de sextant en de kompas vinden Middelerwijl had Klapdorper den spiegel ecomen, waarin hij zijn gelaat met zichtbare zelfdoeniog bekeek. Niemand zou uit Klapdorper 's luidruch tigheid hebben kunnen opmaken, dat zij twee elukkige schipbreukelingen waren op een eenzaam rLC aau eene woealo ku&l. ÜQQ' TE GENT? Het gerucht wordt in dc stad verspreid dat een groot tekort op hel Stadhuis zou ontdekt zijn bij hel intrekken der oorlogsmunten. De stadsbonsvan 100fr. tijdens den oorlog uitgegeven, zouden in groot getal nagemaakt zijn geworden. Het parket zou de zaak in handen hebbeu. W IN DEN MINISTERRAAD Zooals wij gisteren in or.ze Laatste Be richten mededeelden, weid onze telefoni sche verbinding met Brussel afgesneden, ton gevolge van het on weder, midden het verslag van den ministerraad welke 's morgends ge«~ houden was. Wij laten hier nogmaals de besprokea punten volgen .- De raad keurde eenige besprekingen good, namelijk l9 Dat, tot vollediging van zekere wetsbe palingen betreffende de gemeentekiezingen 29 dat, tot instelling van eene reeks belas tingen 3® een ontwerp, wijzigingen brengende aan de koloniale charter voor gerechtszaken eu toelatend magistraten voor Congo nan te dui den zonder dat zij hun recht op vooruitgang in Belgie verliezen 4* Eep Ontwerp aan dc algomeene Spaar en Pensioenkas de uitbetaling toelatend aan de oudgedienden een boekje geven, wa; rap de Nationale Bank bon voorschotten zal kun nen doen. Met het oog op de toepassing der wet op het gebruik der talen in het bestuur, besloot de raad een leergang van Vtaamsch in te richten voor de agenten en beambten va» den Staat. Voor wat den toestand betreft der beamb ten van de departementen van Zeewezen, Spoorwegen, Posten, Telefonen en Telegra fen, oordeelt de raad dat do noodzakelijk heid om tot het normaal leven terug te kee- ren en den financieelen toestand, niet toela ten de uitwerking der vermindering van da duurtetoeslagen tegen ie werken. Op het voorstel van M. Neujoan, miniates van spoorwegen, zullen zekere bedienden eu erkliedea, die zicb in bijzondere voorwaar den bevinden, een lotsverbetering bekomen. De commissie in het ministerie van spoor wegen ingericht, zal de studiën der loonstan- daarden hernemen en onderzooken ofer wij zigingen moeten gebeureu, om te voorkomen, dat andere categofiën van agenten of bedien den, beneden het normaal loon, op het peil van 300, werken. el Nommen niet zoo uitgelaten vroolijk was als zijn vriend, was hij toch verrukt over den niet genoeg te waardeeren schat, die hun in de sextant en het kompas in handen was gevallen de waarde van den vond werd nog verhoogd door de ontdekking var» een fleschje kwik en een buisjt voor een kunstmatige» horizon. Niet alleen waren dc instrumenten voor hen van hel allerhoogste belang, doch de kist bevatte ook nog den zoe- almanak en do kaanten van den Indische» Oceaan, benevens teeken- eu schrijfgereed schap. Naast de astronomische instrumenten waren de twee uitmutende pistolen voor hen van het meeste belang. Menschen in het maatschappelijk leven hebben maar een ffauw denkbeeld van bet geluk, dat zulk esn onverwachte schat kan verschaftenrijkdommen zijn afhankelijk van hunne wezenlijke waarde, en op dat oogen blik zou al het goud der aarde voor de twee vrienden ten oeuemale nutteloos zijn geweest in hunne tegenwoordige omstandigheden kon het geschenk, dat toevalligerwijze in hun be zit was gekomen, door geen beter vervangen zijn geworden. Verheugd over bun goed geluk, trokken de twee vrienden aan bet. werk, en nadat zij vier palen, in den grond- gedreven hadden, maakten zij ze vast do&ijf dwarsbalken, stevig aan elkander verbonden*, daarover spanden zij een paar zeilen, die beu genoegzaam beschutten konden legen d%, brandende zon toen het dak van hunne tent in orde wa.&, spanden zij het teildoek eu maakten het met pinnen in den grond vast, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1