19 DE FORTUINZOEKERS Oa kwestie der vergoedingen Landdag van de Vlaamsslia Mutualisiisclis Vereenigingen WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van N«WBfc-Dit Qbshb* Donderdag Md 5 02! r it htrlRfitg m tf*i HlWeL ilinisterie van Landsverdediging. Katholieks Vereeaigisgea en Kri.ujen ea der Wsrkmanskriagan. ïerkstmt, 9 »n A.u.stT— T«l. f TA XXVII* JAARGANG NUMMER Sl5 DAGBLAD 8 CENTIEMEN - II. Celasiinus 'fanop!,05, onder 7,28 Volle Maan den 21 Fubllcitsii button bat Arrondissement A*lst, rich to wenden tot bet Agefttsobap IIavas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Piac8 do la Bonrae, Parijs on G, Bream's Buüdrags Londres E.C.4 Ba Ragoering; heeft een wetsont werp neergelegd, waarbij eeue som van 250 miljoen frank als waarborg gestold wordt voor bot beroordeoleu van dan verkoop van Belgische koop- waron in bet buitenland. Dit wetsontwerp hoeft tot doel de stocks, dis thans in da fabrieken op eengestapeld liggen, aan don man te brengen Do Middenafdeeiitig der Kamer die over bet wetsontwerp beraadslaagd heeft, beschouwt hot als een uitzonder lijken 011 lijdelijke:! maatregel, als eene moedige remedie tegen de thans lioerscbondo scherpe nijverbeidskrisis. Zij hoopt dat het beoogd doel op nut tige wijze zat kunnen bereikt worden, voruiiis Engeland, waar bet middel boproeld geworden is, er zich goed bij bevonden lieett, daar ineu er voort gaat uiet hot aan to wenden. M. Tibbaut, volksvertegenwoordi ger, logt, in zijn verslag, het stelsel uit, zooals het hier ten lande zou toe gepast worden Indien het verlies opeen verkoop slechts 25 O/o van de verkoopwaarde bedraagt, dan zal dit verlies heel en ganscli door den verkooper moeten gedragen worden indien bet boven de 25 O/o is, indien bet 45 O/o be draagt, dan zuilen de boventallige 20 O/o gedragen worden door de kre dietbanken, en de Staat zal maar lus- srben komen voor hetgeen nog honger beloopt. Doze verdeelde verantwoor delijkheid heeft tot doel het risico van don Staat to verminderen, met de oplettendheid van al de belanghebben den aan le wakkeren. De Regeering treedt niet op als handelaar noch ais bankier. Zij komt in do. bandolsverriptitingen niet tus- schen, die aan den ondernemingsgeest van voortbrengers en van bankiers overgelaten worden, daar dezen meer bevoegd zijn, om aan de ldiënteel de waren aan to bieden, hare solvabiliteit to onderzoeken, de verkoopvoorwaar den te bespreken de levering en bet vervoer te bewaken. De Regeering waarborgt zeits de fondsen niet. Zij neemt de plaats niet in van de werk zaamheid der private ondernemingen zij moedigt slechts den handelsiever aan mot, iu eeue ondergeschikte mato, liet belang der risico's te verminderen, die de verkooper zouden kunnen tegen houden de koopwaar Ier markt te brengen. De Regaering beoogt zelfs do groep coring van de ondernemin gen on de verhüoging hunner werk kracht, met aan de groepeeringen een voorrangreckt to geven voor het be komen van den waarborg. Met denverkoop in liet buitenland te bespoedigen, in een tijd van ekono- mischon stilstand, wordt de nijverheid 129 V&RVOAG. Verscheidene schildpadden konden gemak kelijk eene plaats op het vlot vinden en in het leven gehouden worden door ze eenvou dig over dag met een paar emmers zeewater te begieten. Voedsel zouden ze uiet noodig hebben, daar de maag van do schildpad een onderlijk vermogen tot samentrekking heeft eene van de eigenaardighedan van dit dier is, dat het vorscbaidene dagen zonder.eten kan blijven en daarbij zijne oorspronkelijke zwaarte kan behouden als men het eenvoudig niet zeewater begiet. Mommen besloot zijne beweginglooze ge vangenen gedurende den nacht op hunne ruggen te 'atea liggen en ze den volgenden dag vroegtijdig met hel vlot 1st gaan halen, daar hij een vet! grooteren en beteren uit. weg had gevonden dun dien, waardoor hij bet vlot binnengevaren ras. Door deze wijde opening was het zand, dat de schild padden tot rustplaats hadden uitgekozen, door de golven aangespoeld. Verheugd over hun werk, keerden men naar de tent terug eu plaatsten in den koelen heldere» tioehl de koffers weder op liet vlot. braken He tent af en brachten alles uau boord in gereedheid voor hun vertrek tegen zonsopgang. Te gelijkertijd verzuimden zij niet, esn stuk zeildoek op het dek le leggen, waarop zij ongeveer tvc. honderd pond zaod ophoopten. Het zeildoek moest hel zand ver- hinderen door de openingen tusschsu de plan- in hst land beropgewekt, en wordt de Regaering ontlast van de verplette rende verplichtingen voor onderstand, die bet leven duur houden door het hoog» peil van de financieel» lasten en van den wissel. De inlandsche markt volstaat niet voor het verbruik van de voortbrengst, die met heele stapels in de fabrieken ligt zoolang de buitenlandsche markt liet overtollige niet wegruimt, kan de nijverheid onmogelijk herleven. Het plaatsen van de Belgische koopwaar in den vreemde, wordt dan ook stelt! als eene vraag van leven of van dood, waaraan de Staat niet onver schillig kan blijven. De voordeelen, die do tusscbenkomst van het gouver nement aanbieden, vergoeden de risico's, die de Regeering door den waarborg op zich neemt. Daarbij mag er niet uit 't oog verloren worden dat do vreemde landen bet voorboeld van deze Siaatslusschenkomst geven en, alzoo, Belgi» in gevaar stellen zijne plaats op de wereldmarkt te ver liezen. De Middonafdeeling stelt voor een tiende deel van den totalen waarborg van 250 miljoen voor Belgische kolo niale ondernemingen te gebruiken. Zij stall ook voor aan een Komiteit, be slaande uit drie tot vijf leden, door de regeering aan te duiden, de zorg te laten te beslissen over het al ot niet toekennen van een govraagden borg. Men voorziet dat dit Komiteit, dat doeltreffender zijn zal dan maatregelen bij Koninklijk Besluit genomen, uit bevoegde, verstandige vakmannen zal bestaan, die volkomcnn op de hoogte vari de handelszaken zijn, zooals do ledon van het Besturend Komiteit dei- Nationale Maatschappij voor Nijver heidskrediet, bijhuis dar Nationale Bank, waarvan de obligaties door den Belgischen Slaat gewaarborgd zijn, en dio reeds een voorschot van één mil jard 1 rank beeft kunnen doen voor den heropbouw van bet land. De Regeering heelt deze wijzigin gen van do Middonafdeeling der Kamer aangenomen. Schouwing der militairen met onbepaald verlof. Be militairen dis deel uitmaken ran de miluieUas 1907 behoeven niet tegenwoordig te zijn bij de eerstkomende schouwing. Zogsmedaille. Talrijke gedemobiliseerde militairen se.'irij- ven aan het Departement van Landsverdedi gingmet het doel de juweelen der Zege- en Herin neringsmedaljes van den Oorlog 1914- 1918 te bekomen. Zij worden verzocht zich rechtstreeks te wenden lot de militaire overheid die hun deze onderscheidingen toegekend heeft. Daar al de Herinneringamedaljes nog niet geslagen zijn wordt hun gevraagd nog een weinig geduld te hebben. Voor de beropgeroepen gehuwde militairen Krachtens da in zwang zijnde onderrichtin gen ontvangt de gehuwde militair, behalve zijne soldij, een zoogenaamde gezins ver goeding van 1 frank per dag voor de echtge noot© en vari 0.50 lr. voor ieder kind. Uit oorzaak van het onlangs genomen be sluit, betreffende het hei-oproepen van zekere katégorien militairen aangewezen om deel te nemen aao de dwangmaatregelen tegenover Duitschland, drong zich eene herziening van den maatstaf dezer vergoeding op, Rekening houdend met den onvoorziene» aard der terugroeping en de onwetendheid nopens clan duur derzelve, met de zending in het buitenland dewelke zij mot zich sloopt, met den aard dezer mobilisatie die zich tot een te klein getal heiopgeroepenen uitstrekt om in het land oorlogsbarken le doen ont staan die in staat zijn hulp te verstrekken aan de eclrtgenooten en kinderen der in dienst zijnde manschappen, werden deze ver goedingen, door bemiddeling van den hear Minister van Landsverdediging, gebracht op 2.50 fr. per dag voor de echtgenoote en op 1 fr. per dag voor ieder kind beneden de 10 jaar. Bij de Pauselijke Wacht Dezer chgsn heeft op den Belvéderékocr van het Yatrkaan de plechtige eedaflegging plaats van de Pauselijke Wacht. Vele prela ten en verscheidene diplomaten woonden de plechtigheid bij. De wacht in groot uniform stond onder de hevelen van majoor Sury d' aspremont. De bevelhebber kolonel Beporid, bet mei goud ingewerkt kuras dragende, schouwde den troep. Nadat de almoézenier, Mgr Coraggioni eene korte toespraak gehouden had, legden do rekruten den eed af. keu weg te loopeu, het zand moest lot grond slag voor hun vuur dienen. Nadat zij nog eene hoeveelheid brandhout rondom den voet van den mast opgestapeld hadden, wa ren zij klaar met huu werk. Nommon en Klapdorper werden wakker na eon vasten slaap in de open lucht. De ster ren flikkerden nog flauw aan den grauwen home! en de maan was nog helder, hoewel zij bleek was als zilver. D ar alle'toebereidselen voor de reis, den vorigen dag gemaakt waren, hadden zij niets meer te doen dan het vlot van liet strand af te brengen een zacht windje begunstigde hen en ze gleden aangenaam over het kalme water. In omtrent tien minuten bereikten ze het zandige strand, waar zelmnne schildpad den terug vonden. Enkele waren zoo zwaar, dat zij ze ter nauwonu>od konden dragen, doch daar het hoofddoel was zich van een voorraad versclie levensmiddelen te voorzien verwierpen zij de grootste en kozen er drie uit, die ieder ongeveer zeventig pond wogen. Deze brachten zij naar Jiet vlot ca keerden de zwaarste schildpadden weer om, die da delijk naar het wator waggelden, waarin zij verdwenen. Beide reizigers maakten spoed en hadden niot veel lijd noodig om eeuige honderden ikeren te verzamelen, die zij in een hunner kiston pakten. Daarop gingen zij onder zeil. De uitweg door het rif was breed, en hel vlot kwam door gunstige» wind zonder ïielijkheiJ in do opone zoo. Hot gewicht van de schildpaddon, het zand en hel brand- VER30ND DER Wij herinneren aan onze lezers dat het Verbond der Katholieke Vereenigïngen en Kringen zijne 48" jaarlijksche Zittingen za! houden te Brussel, in het lokaal Patria Broekstraat, 23, Zaterdag en Zondag, 4 eu 5 Juni aanst. De katholieken die de verdediging van het Geloof en. van 's Lands toekomst ter harte nemen, zullen al'RÜie vergaderingen aandachtig volgen, die na deu zege van 24 April als inleiding zullen dienen voor de eerstkomende provinciale en wetgevende kiezingen. Tijdens de vergaderingen die zullen ge houden worden, 's Zaterdags van 3 tot 5 uur en 's Zondags van 10 tot 12 1/2 uur, zullen navolgende vraagstukken behandeld worden en zal verslag daarover wordeu uitgebracht 1° De getneenlekiezingen; uitslagen en gevolgen; verslaggever, de heer Karei ler- rier, advokaat bij het Beroepshof te Bruss-jl; 2° Kieswetten; noodzakelijke wijzigingen; verslaggever, de heer Pussenuer, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers; 3° De belangen van don Middenstand; ersiaggever de heer Wauwermans, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers; 4° Werkzaamheden der Kamers; verslag gever, de heer A. De Due, quaestor van de Kamer der Volksvertegenwoordigers; ü4 De zedenleer in het onderwijs; 6° Wenschen uitgebracht op de algeraeene vergaderingen van dc Voorzitters der Krin gen en van da Vooratiers der Katholieke Vereenigiogen. Eene bijzondere afdeeling, onder het voor zitterschap van M. Brifaut, Volksvertegen hout enz., haddon hel vlot zoo zwaar ge maakt, dat Nomracn besloot naar de naast kust te sturen hij hield daarom vlak weste lijk aau iu de hoop het Afrikaansche strand binnen' de vijftig of zestig mijl te bereiken. De wind, die bedaard woei, was zeer gnn- siig, terwijl do zee elfen was, en de gesta dige drukking op het zeil, dreef het vlot om trent drio mijl per uur voort. Noramen be rekende dat zij na eene vaart van twintig uur het land zouden kunnen bereiken, zoo de wind maar bleef aanhouden. Het vlot was goed voorzieó zij hadden ongeveer tachtig gallons wator, dat bij eon matig gebruik door hun drieën, behalve het geen voor het koken noodig was, twintig dagen kon duren. Zij hadden eene groete hoeveelheid gezou ten vleesch, drie schilpadden en een paar honderd eieren. Voor hongerlijden behoefden ze dus niet bang te zijn tiet eeuige gevaar bestond ia slecht weder, Men kwam overeen dat beurt om beurt de een zou slapen, terwijl dc ander stuurde zoodoende zou geen van beiden vermoeid worden. liet was omstreeks zeven uur ia den mor- geu, toen hei vlot het koraaleiland verliet, en terwijl bot onmerkbaar over het water heeugleod, verloren zij spoedig het wrak van bet fregat uit hei oog eu daarop het gastvrije doch gevaarlijke rif rondom hen was de zee-horizon, boven hen waa dc bran dende zon. Terwijl Nommen het roer hield, lelffte Klapdorper een paar dubbelgevouwen zei; i ovtj' da kisleu cu vaten, kroop iu de ichaduw daaronder en viel spoedig io een woordiger cn Voorzitter van bet Verbond der katholieke Jonge Wachten van Belgic, zal zich bezig houden met de Werken der Jeugd ten opzichte van a) de lichamelijke en de zedelijke voiming dar jeugd door Scoutisma (Zaterdag 4 Juni); b) de verstandelijke en sociala vorming der jeugd door de studiekringen. (Zondag 5). Deze onderscheidene vergaderingen zullen gesloten worden met eene algemeens verga dering der katholieken, Zondag 5 Juni, te 3 uur, in hetzelfde lokaal, on waarop vooraan- staande politieke personaliteiten het woord zullen voeren. Eene eerste Duüsche afkorting. Storting van 150 miljoen mark goud. De kommissie der vergoedingen deelde Dinsdag volgende nota mede Artikel 5 der nota op 5 Mei 1921, door de commissie der vergoedingen aandeKriegs- lastenkommission beteekend, bepaalt dat Duitschland binnen de 2o dagen eene som van een miljard mark goad te betalen heeft, Deze betaling mag geschieden, 't zij in gou den marken, 't zij in vreemd geld door de kommissie aangenomen, 't zij in wissels op den vreemde, door de kommissie aangeno men, of ook nog in wissel* betaalbaar in drie maanden en gewaarborgd door aangenomen Duifsche bankhuizen. Deze wissels zijn be taalbaar in tranken te Parijs, in ponden sterling te Londen en in dollars le New-Vork, ot verder nog in andere munten en op alle andere plaatsen welke de kommissie, zou aanduiden. Deze betalingen zullen aanzien worden als zijnde de twee eerste dnemaandelijksche stortingen welke Duitschland te doen Leeft ingevolge artikel 4 der nota. In uitvoering van dit artikel heeft het Duitsch gouvernement een eerste afkorting van ongeveer 1D0 miljoen mark goud, dee! in goud cn deels ju, vreemd geld, ter beschik king der kommissie der vergoedingen gesteld. De betaling dezer som, zal geschieden, zoodra de kommissie der vergoedingen de plaats zal aangeduid hebben waar de storting moet plaats hebben. Voor den adoop van het termijn van 2y dagen, 't /.ij dus vóór einde Mei, zal eene nieuwe slotting gedaan worden in komptant geld en het overige der te betalen som zal betaald worden in Ouitschc sehatkistbons. Volgens Wold's agentschap zijnde noo- dig© maatregelen genomen, om de betaling dezer bons, binnen den voorschreven tijd le verzekeren. De vervaldagen van 20 en 23 Mei. Overeenkomstig met de noia van Londen, heeft Duitschland zich tegen 20 Mei aan vol- efide militaire schikkingen te onderwerpen m Toestemmen in het beperken van het oorlogsmateriaal, volgen* de voorschriften der kontroolkommissie der verbondenen te Berlijn; Inlevering van de niet toegelaten bewa pening der landelijk© vestingen; Herkenning der voorschriften, betrek hebbende op de bewapening der kuststeden, en inlevering van het overtollige; Herkenningder toegelaten werkplaatsen; Mededeeling der maatregelen genomen om de volle koutroolvrijheid te waarborgen. Tegen 23 Mei m Mededeeling der bevelen welke gegeven werden om all** vervoer van oorlogsmateri aal, zonder toelating der kommissie, te be letten. vasten slaap. Toen zijn tijd om was loste hij Nommen af. De avond kwam en weder dezelfde wolke- loozen hemel en de schitterende sterren. Later kwam de maan en ^scheen den gehee- len nacht door de wind bleef aanhoudend waaien, docheen weinig sterker dan te voren waardoor het vlot eenigs/.ins sneller voort ging. Niets kon voor hen indrukwekkender zijn dan deze nacht, waarin zij als in ood droom kalm over het waker gleden en de ruatige zee in liet maanlicht schitterde. Terwijl Nora men aan hot roer stond, keek hij aanhoudend naar de hemelen en hunne tallooze weuteleide werelden, en met een hart, dat van dankbaarheid gloeide, dankte hij vurig den Al machtigen Schepper voor het behoud van zijn leven, Hem biddende om hulp op het onbekende pad, dat voor hem lag. De wind woei aanhoudend en stevig het vlot was van zijn westelijken koers niet afgeweken. Een nevel uit zee bedekte den horizon, de morgen was grauw, en de eerste roode strepen schenen lang aan den oostelijke» hemel de wind was gaan liggen cn het vlot ging langzaam vooruit. Het word lichter en spoedig sloegen de roode stralen in het Oos ten tot gouden .vlammen over, toen de zon uit deu Oceaan prachtig omhoog steeg. De nevel verdween naarmate de warmte toenam en het lang gowenschte tooneol deed zich in helderblauwe kleuren aan Nommen 's ge zicht voor. Laud riep hij uit. Klapdorper spróug vol vreugde van zijne harde lcgor- stede op ook de hond richtte zijn overeind. TWEEDE DAG DE VOORZITTER. Gezien dun korten lijd die ons overblijft moeien we beginnen. Ik begroet Ridder de Ghellinck, senator, de verdediger der vrije mutualiteiten, Tib baut, volksvertegenwoordiger eu M. Van Opdeabosch, afgeveerdigde van don demo cratische groep, die gedrild zijn op den voel van vooruitzicht en vooruitgang. Wij vragen de sprekers niet meer terug te komen op de puoteu gisteren besproken. Wij; zullen trachten de verslagen der vroegers dagen alsook dit van dezen dag te laten ver schijnen in een boek. De maatschappij©» moeten voor een groot aantal exemplaren inschrijven, tevens op - De Mulualistons blad mag niet verdwijnen, liet moet voort het goede zaad zaaien, lot verdediging onzer belangen, van ons onvervreemdbaar recht, Ten II 1/2 ure is het concert, ten 1 ur«, banket. Elk gelieve op tijd ie doen. M. SGHEPMANS Het zal voor deze bo-r langrijke bijeenkomst wel van pas komen eeiiigc oogenblikken te wijden aan den ge nees en arlsenijkuodigen dienst. De hoofdcommissie, biKoninklijk Besluit genoemd om dezen diens' bij zijn herinrich ting, na de overname van het nationaal comï- teil behulpzaam te zijn, deed reeds goed. werk. Zij besliste, dat volkomen vrije Ueuz4 moet bestaan voor wat den apotheker betreft, ook voor wat den geneesheer aangaat en hoe het «ereloon der geneesheeren moet vastge steld worden door de lokale groepen. Verders besliste de hoofdcommissie, dal een zeker gedeelte op de prijzen vanavtsenj en eereloon aan de mulualistcu mag aaugo- r.kend worden. Vóór 1 Juni moeten aan de provinciale commissie de overeenkomsten tusschen dok ters en mutualisien ingezonden worden. Wij bekwamen dat een tarief zal opgemaakt wor den volgens de streken. Wij motie» ook weten hoe hoog de toela gen zullen beloopea voor 1921. Hel schijnt dezelfde te zijn als die welke wij in 1920 trokken; ik druk me slecht uit, die wij zullen trekken. Voor een alleenstaande mutualist is dc toelage uiaar 0,50 fr. dat zou 1 ft', oioelen zijn. Als vrouw en man in de ziekenkas zijn moet de vrouw de toelage van 1 fr. als ge zinshoofd niet ontvangen. Tot heden werden voorschotten verleend voor de drie eerst* trimester* van 1920, voor den 4 trimester hebben we niets ontvangen. Ware het niet mogelijk, zoo spoedig mogelijk te betalen f Immers, de tweede maand van den 2 trimes ter van 1921 gaat io, en de dokters en apot hekers verlangen reeds voor den eersten tri mester van 19211 etaling-hunner rekeningen. De betalingen voor kraambedden voor het jaar 1920 zijn al uitbetaald, zegde een bu reeloverste. Dat is niet juist. Vinden de voormannen onzer mutualiteiten niet dat deze vergoedingen per trimester en niet per halfjaar zouden moéten uitbetaald worden In elk geval zouden moeten maat regelen genomen worden om de toelage der regeeering te kunnen uitbetalen voor het einde der maand, die op den afgeloopen trimester volgt. (Luide toej.) Senator DE GHELLINCK (kat.) Ik dank om de goede ontvangst. De heer voorzitter heeft mijne verdiensten overdreven. Ik hen van ganscher harte met u. Ik breng u deo groet van het verbond der christene mutua- listen, dat met bet uwe moet samengaan. Elk moet de hand aan het werk slaan om onze Slhijnbaar op een grooten afstand bevon den zich hooge bergen, waarvan de omtrekken scherp legen den hemel afgeteekend werden, toen ze do zon ze bescheen. Op geen zes mijt van het vlot waa het strand duidelijk zicht baar ongelukkig ging de wind thans geheel liggen en.hing het zeil slap langs deu maal op hetzelfde oogenblik, dat de beide vrien den naar een weinig wind verlangden ona hunne reis te kunnen eindigen. Nommen besloot het vlot te verlichten en het al roei de aan deu gang te houden. Zij wierpen het zand en brandhout met cone hoeveelheid ge zouten vleesch en eeuc van de zware kisten overboord, dit maakte een groot verschil in drijfbaarheid van het vaartuig. Het wsler maakte het zwaarste gedeelte van de lading uit, doch hiervan durfden de twee vrienden zich niet bevooven, daar er aan wal wel een* niet* kon te krijgen zijn. Werp wat meer vleesch weg, riep Nommen we hebben aan de drie schildpadden en beschuit genoeg voor een paar maanden. Klapdorper keek treurig naar het goede vleesoh, terwijl hij de stukken een voor eoa overboord smeet. Dat is genoeg, mijn vriend, zeide hij. - stel dat we op eon mooien dag eens honger brijgen Onderstel bracht Nommen in, dat d« wind verandert en ons terugdrijft voor we kunnen landen, wat zou er vau ons worden? We moeten het vlot zooveel mogelijk ver-, lichten gooi al hot vleesch op een half do zijn stukken na overboord, alsook de zwara^ kist» (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1