m De kwestie der vergoedingen Frankrijk en liet Yaiikaan DE FORTUINZOEKERS fis kwoslis van Hoog-Süszië. Vrijdag Mei 1921 Het gevaar van wereldrevolutie. BELGI ElËi^TuxiM BU RG Nieuwe verwikkelingen op den Balkan Eene ophefmakende zaak Bij ceas huiszoGking door de rechterlijke policie gedaan wordt eon ware schat, bestaande uit papierwaareiea, jimelen en zilverwit ontdekt. Os dreigende staking op de Belgische spoorwagen Kerkstraat, 9 en 23, Aalst.Tel. Ui XXVII* JAARGANG NUMMER 1)6 T) «T-1Ry A TT» 3 CENTIEMEN WEKELIJKS Publiciteit bulten hst Arrondissement Aalst, - 'Ti "i iTTi t) i -iiiff^é'-iir-i 0.50 Uitgever: J, Van Nuffsl-Ds Qhnöï zich to weeden tot hot Agentschap Havas,8, Marlelaarplein, to Brussel8, Plac» do la Bourse, Parijs oa 6, Bream'3 Buildings Londro3 E.G.4 II. Bsraardinuf Zon op 4,01, onder 7,30 Volle Maan dcii 21 Do hertog van Northumberland hoeft te Londen eene radevoering uit gesproken over de vtero'.dravolulio. Talrijke Parlementsleden maakten deel uit vau hot gehoor. Sppeker zeg de In de samenzwering die ons be dreigt kan men drie verborgen mach ten onderscheiden De Duilselie kui- .perij, de financieels internationale kuiperij en de internationale socialisti sche beweging. Dia machten schijnen over heel de wereld te ieveren aau de vernietiging der bestaande regeorings- instoHiugen en van de samenleving, maar het Britsche rijk is het bijzon- dcrslo mikpunt van hunne aanvallen. Wal onze toestand verergert, 'tis dat men beweert het lot van den werkman te willen verbeteren en de ware bolangen van do nijverheid uit te breiden. Maar hot werkelijk doel is het land ten onder te brengen, ten einde de wereldrevolutie te vergemak kelijken. Nooit is het gevaar voor eene revolutie zoo groot geweest als op heden 011 cr is maar een middel om ze het hoofd te bieden 't is aan het land heel de waarheid zeggen en een oproep doen aan zijne medehulp om de samenzwering te bevechten. Na nog andere redenaars gehoord to hebben, stamde de vergadering met algemeenheid eeno motie, vragend dat do regeering ontniddolijk maatregelen zou nemen om hot spel to verschalken van de opruiers die door vreemde ravolutiomiairs betaald zijn. In het be lang van hun eigen doelwit willen die kareis de nijverheid ondermijnen en oproer in het land uitlokken, De motie vraagt bijzonder dat men de gevaar lijke vreemdelingen uit het land zou houden, en ook hot vreemd geld waar mede do opruiers bezoldigd worden voor hun wraakroepend werk. Eone afvaardiging ging don eersten minister spreker over die kwestie en deze zal in het Lagerhuis te horde komen. M. ionnart buitengewoon gezant bij den H. Stoei. M. Briand heeft den koop doorgehakt M. Jonnarl is benoemd tot buitengewoon gezant van Frankrijk bij den II. Stoel; de Fransche republiek heeft weer een ambassa- aan liet Pauselijk hof. M. Jonnart is een man van groot aanzien; telkens er eene kiescke taak te begeven was, wendde de regeering zich lot Jonnari, zoo hij kabinetsformaties als bij vernieuwing van bet Presidentschap. Herhaaldelijk is hij bijna President geweest en moest hij enkel de vlag strijken voor sterke mannen als Poiucarê, Dsschanel en Milierantl. Een drijver is Jonnart allerminst, we! een gevoelige maar vastberaden man. Daarvan getuigde zijn optreden als geallieerde hooge- commissans te Athene, gedurende den oor log, toen Iiij Conslantijn en Softe dwong heen te gaan. Een schitterende besluuraloopbaan heeft hij, de 64 jarige, achter den rug. Begonnen als ambtenaar aan het gouverneur-generaal- schap van Algiers, hoeft hij later 12 jaar lang deze waardigheid waargenomen. Een reeks van jaren was hij Kamerlid, onlangs verhuis de hij naar don Senaat. M. Jonnart had eerst het aanbod van M. Briand, om naar Rome te gaan, van do hand gewezen; hot is enkel op het aandringen van den minister-voorzitter, en nadat ook de President der republiek was tusschengeko- men, hij het ambt heeft aanvaard. Ondervraagd door iemand van dan Echo de Paris zegde de nieuwe gezant bij den U. Stoel Ik /.ai ter harte nemen met den Paus de eeuwenoude tradities van Frankrijk terug aan te knoopen, des te meer daar wij in oen zoo ernstig oogenblik verkeeren, dat niets verwaarloosd mag wordon opdat Frankrijk zijno plaats bekleede in de groole diplomati sche posten der wereld. M. Jonnart zal in 't begin der aanstaande week naar Rome vertrekken. De nuntius te Paiijs zal Mgr Cerelti zijn een gelukkige keuze, verklaarde M. Br and, die erbij voegde dat hij binnen enkele weken bij den Senaat zal aandringen op de stemming dei' credieten voor het herstel der diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel. Hat ekonoroisch verdrag geteskend Gister werd het verdrag met Luxemburg geteekend door M. Jaspar voor België eu M, 'Heuler voor Luxemburg. Dit verdrag maakt een tolunie uit. Door een Belgische groep wordt 17o mil- lioen aan Luxemburg voorgeschoten tegen 2 O/o door Luxemburg en de rest van den iulrast door Belgie te betalen. Belgische bankbiljetten zullen voor liet bedrag Lu xerabürgschè biljetten vervangen, dia uit den omloop zullen getrokken worden. Het groot hertogdom zal alleen kleine biljetten tot een bedrag van 25 millioen bewaren. Over de landbouw en spoorakkoorden gewaagden we reeds. De uitbating van hot spoor moet nog geregeld worden. Op intellectueel gebied werd voor reciprociteit van diplomas gezorgd. Een opperste raad van 5 leden is gelast met do uitvoering van hel verdrag en dc goede gang van de tolunie. In do landen waar liet groot-hertogdom geen agenten heeft zullen de Belgische con suls de Luxemburgsche belangen verdedigen. 130 VMIVQLG. Klapdorper gehoorzaamde aan hst bevel, en daar hij zoer voorzichtig van haard was, schoof hij eerst do groote kist, nadat hij er den inhoud had uitgehaald, in hot water en wierp toen met weerzien een ander stuk vleesch in zee. Nauwelijks was het er in te rechtgekomen, of men zag eene donkere gedaante in het diepe water dicht bij het vlot spoedig daarop sloeg eed verbazend grcot voorwerp naar d^ oppervlakte, en toen het zich op zij wendde, zag men een langen willen buik, terwijl het groote kaken opende (n het slak vleesch dat overboord was ge worpen inzwolg. Het was een groote haai, zijnen verbazende staartvin slak gedurig bo ven de oppervlakte uit, terwijl hij geheel gerust rondom het vlot zwom, met groote witte oo^en belust op nieuwen buit. O, vriend Nommen zeide Klapdorper uat is die groote haai, die het vleesch ver zwolgen heeft Goddank dat ik dit vleesch niet ben 1 Schiet hem dood met een van die gewe ren, riep Nommen die aan hel roer stond, en onmiddolijk greep Klapdorper een geladen geweer uit de kist, waarin zij lagen, dooh zich bedeukeude haaldo hij uit de timmer man8kïst een grooten haak van omtrent zestien duim lang, om haaien te vangen. Toon hij in een paar minuien zijn haak gereed had gemaakt, stak hij eon vet stuk vleesch er aan j dook de haai was verdwenen. en Bulgaria ophouden l£ beslaan. Da Servi sche bladen gaan door te spreken van nood zakelijke sankties in den trant als die op Duilsehland worden toegepast, ofschoon Bul- garie zijne verplichtingen locaal nakomt. De openbare meening in BuJgarie vraagt nu van de groole mogendheden een internationaal onderzoek ovor het optreden der benden ia Macedonië. Ook de Grieksche regeering zit de Bulgaarsche dwars. Daarentegen heeft Boe karest zich met Sofia over de regeling van de van de grensgeschillen verslaan. Duilsehland maakt zich gereed. De bladen melden, dat in alle Duitse he ministerien ieverig gewerkt wordt, om dc maatregelen' noo'dig voor het vervullen der bepalingen van het ultimatum dor verbonde nen in orde te brengan. 'l Geldt hier bijzon derlijk de herziening der wetten betrek heb- bëndc op hot leger en op het invoeren van een laks op den uitvoerhandel. Hel goovernement is in onderhandeling getreden met de bijzonderste banken, voor tiet plaatsen van schatkisibons welke zouden toelaten een miljard 'mark goud te betalen binnen dc 25 dagen. Men vermoedt, dat de kommissie der ver goedingen de betaling vau 150 miljoen mark goud in vreemde munten zal aannemen. Het Duiisch gouvernement beeft ook aan hei Beycrsch gouvernement onderrichtingen gezonden betrek hebbende op de ontwapening der Beyerscke burgerwachten. Ons dssl. Hoeveel gaan we krijgen van die 132 mil liard schadevergoeding, welke Duilsehland aan dc Bondgenooten moet betalen t vraagt een onzer lezers. Volgens overeenkomst tusschen de Bond- genooten, zal Belgie 8 per honderd krijgen van hetgeen Duiiachlarul betalen zal. Dus 8 milliard op 100 milliard eu 80 mil joen op elk van da 32 overige milliards of 2 milliard en 560 miilioen, in 't geheel dus- 10 milliard 560 millioen. Bulgaria, Servië en Griekenland zijn hst niet eens. Parijs, 18 Mei. De korrespondent vau do Temps te Sofia meldtDe toestand op den Balkan is thans weer zoo gespannen, dal men dc slechte dagen van de oude Balkange schillen teruggekomen waant. Gelijk vroeger zijn het dc oude aanklachten tegen overvallen van benden en het zelfde gebsek aan vertrou wen tusschen da volken onderling. De tegen woordigheid te Sofia van tal van missies, de volslagen afwezigheid van munitie in Bul- garië en vooral het gevaar, dat het uil/.endeu van boodschappers tot het verwekken van troebelen bij de naburen zelf zou opleveren, weerleggen de beschuldigingen, dat de Bul gaarsche legeering hierop uit zou zijn. Als dc regeering te Belgrado de 300.060 Macedo nië rs, die thans in Bulgarië toeven, zou ver gunnen terug te keeren naar Zuid-Slavië, zou de Macedonische kwestie tusschen dit iand Waarom hebt ge hem ook niet goacho». ten, zeide Nommen. Klopdorper antwoofdde alleen door zijn lokaas ver in het water te gooien, en het vette vleesch, dat omtrent vier vadem bene den de oppervlakte hing, kou men duidelijk in hel water zien.' Hij komt terug, zeide Klapdorper, weer daar niet bang voor. Ik zag hem, toen hrj om het vlot zwom met groote oogon naar mij kijken en dacht, daar is Klapdorper, dien ik graag zou opslokken Terwijl Klapdorper dit kleine programma van zijne vertooning gaf, haalde hij zachtjes de lijn naar zich toe, en loon het stuk vleeach bij de oppervlakte kwam, volgden verschei dene kleine vissohefï, die op baarzen geleken het lokaas. Klapdorper verstond de haaien vangst want bij had er vroeger verscheiden zien vangen; en toen hij het loodvischje dat dep. haai bijna altijd vergezelt, zag komen," bleek zijne voorzegging gegrond te zijn. Spoedig kwam het monster van onder het vlot, waar het zich verborgen had, te voorschijn en lang zaam naar Let lokaas zwemmende, berook hij het eerst, slokte het toen met haak en ketting in en school diep onder het water weg. Ila, ha schreeuwde Klapdorper, nu is het in orde terzelfder lijd liet Lij li3t touw over eene lengte van ongeveer tachtig el af- loopen toen do visch niet verder wegzwom, baalde hij het touw een weinig in en sloeg i.ot eenmaal om den vost van den mustna dat hij dat gedaan had, palmde hij het touvr Posttarievsn. Groothertogdom Luxemburg. Het Bolleer vanPosttfic^a herinnert er aan dat, sedert den 10' dezer, het bijzonder tarief van de voor het Groothertogdom Luxemburg bestemde brieven, postkaarten en 'zaakpa pieren, gewijzigd is als volgt Brieven tot 20 gram, 30 centiem boven de 20 gram, 20 centiem meer per 20 gram. Gewone postkaarten 20 centiem. Postkaarten met betaald antwoord 40 centiem. Zaakpapier minimum 30 centiem. Het algemeen tarief vau de Postvereeni- ging blijft van kracht voor de andere soorten van poststukken. 0ph3frnakend8 varklaring van M. Lloyd George. Londen, 18 Mei. Ik houd do verklarin gen staande, die i.\ ia het Lagerhuis, betrek kelijk do kwestie van Opper-Siiezië gedaan heb zegde de eerste Eugelsche minister aan 't agenschap Rattler. Ik neem e Ten wel alleen de verantwoorde lijkheid van wal ik werkelijk gezegd heb, eo niet van de vervalschte of gewijzigde versla gen, die in de Fransche pers verschenen. De bijna nlgeheele goedkeuring der Ame- rikaansche, ïtaliaansche en Engelsche pers van de gevoelens, die ik heb uitgedrukt, be- langzaam in, totdat hij eon ruk voelde, die hem overboord zou getrokken hebben, zoo hij er niet op bedacht ware geweest de haai schoot nog eens weg. Doch deze keer had Klapdorper besloten het hem niet zoo ge makkelijk te maken nadat hij het touv/ tusschen een stuk zeildoek stevig vastge klemd had, om to voorkomen, dat het zijne handen stukwreof, hield hrj het zoo stork mogelijk vast en liet het alleen dan een wei nig schieten, wanneer hij or too gedwongen werd. De haai was slechts een weinig korter dan het vlot, en toen hij de geheele lengte van het touw, had doen aftoopen, trok hij het vlot langzaam voort in de richting, dia hij verkoos. Daar hef volmaakt stil was, ver liet Nommen het roer en ging zijn vriend helpen, bide mannen maakten het haai vrij lastig,.toen zij|met al hunne macht het touw naar zich too haalden. Nu en dan waren zij genoodzaakt dan visch een weinig te laten schieten, totdal hij nog eens de geheele lengte van het touw had doen aftoopen maar omdat het vlot als eone boei dienst deed, waartegen de haai moest inwerken, werd hij eindelijk uitgeput en de vereenigde krachten van do vrienden behaalden de bo venhand. Nadat do strijd ongeveer een half uur had geduurd en de beide mannen het grootste gedeelte van het touw hadden ingepalmd, zagen zij den haai op tien e! van het vlot hij trachtte nog allijdbeneden teblijveu maar do twee vriondf-n trokken met zooveel kracht dat van lieverlede het touw, waaraan hei wijst dat dc groote mogendheden, die naast Frankrijk stonden in hel Oosten, het verdrag van Versailles eerlijk willen nakomen. Nooit was ik getuige van zulke eensge zindheid over een zelfde vraagstuk. Al de opinies der drie mogendheden waren dezelfde. Het ware te betreuren indien de Fransche pers eene andere houding nam. Wij moeten echter mcenings verschillen kunnen dulden. Het weze mij, met allen eerbied toegelaten, aan de Fransche pers te verklaren, dat het gewaagd is, elke uitdrukking, die niet met hare zienswijze overeenstemt, als een beleo- diging te aanzien. Mocht men in die houding voortgaan, dan kon dit noodlotting worden voor de Entente. Do houding door do openbare meening in En geland, Amerika en Italië aangenomen in zake Opper-Silezie zou Frankrijk niet mogen kwetsen. De openbare meening blijft bij het verdrag van Versailles. Zij Wil de bepalingen slipt naleven, die bepalingen mogen dan ook on verschillig hoe in het voordeel of in het nadeel van Duilsehland uitvallen. Het lot van Hoog Silczia moat door den Oppersten Raad beslist worden. Het mag aan de kinderen van hel verdrag niet toegelaten wezen, onverwachts den huis raad van Europa stink te slaan. Indien men ze niet in handen houdt, zal men voortdurend moeilijkheden hebben. Deloop der te komen gebeurtenissen is niette voorzien. De gezicht einder is duisterder dan ooit te voren, doch alics hangt af van de eensgezindheid der verbondenen. De Duitschsrs bezeilen Gleiwitz Uit Kreuzburg wordt aan den Loket! An- zeiiji'r gemeld, dat de Duitsche grenstroepen de Polen Lebben aangevallen nabij Gleiwitz. Na een hardnekkig gevecht, dat verschei dene uren duurde, hebben de Duitschers Gleiwitz bezet. Zij bemachtigden verschei dene imtraijjeuzen alsook een kanon'. Polen moet do Italianen zeven millioan lire vergoeden. Het porsbureel Slefani zegt, dat, zoodra Sforta ingelicht was over Lel sneuvelen van Ilaliaansche soldaten in Opper-Silezie, hij generaal Di Martinis opdracht had gegeven om schadevergoeding te eischen. De inlerge- alhoerde commissie te Oppeln besloot, dal Polen zeven miilioóff Ïtaliaansche lires moest betalen. Een delegatie van PooJschë boeren in Op per-Silezie heeft zich naar Warschau bege ven, om aan generaal di Rome!, hoofd der ïtaliaansche militaire missie, eenige miilioe- nen Duitsche marken aan te bieden voorde ïtaliaansche slachtoffers. Na overleg van hei ltaliaansch gezantschap heeft generaal di Rome! geweigerd, dit aan bod Ic aanvaarden. XE 30RGERH0UT. Wij lezen in Het Handelsblad van Ant werpen Het was weer eenigen tijd geleden dat we van onze rechterlijke policie. aan het parket van Antwerpen gehecht, iets gehoord hadden, zij die ons reeds gewoon had ge maakt aan ophefmakende zaken. Nu heeft ze eene ontdekking gedaan, die nogal kan tellen, en alles in de schaduw stelt, van wat we lot heden, van soortgelijke ge vallen hebben gehoord. verbazende gedrocht verbonden was, korter werd. Nommen maakte nu eene boogJijn in gereedheid, wierp ze over den haai, en na zo om den staart geslagen^te hebben, trok hij de lus dicht en maakte de lijn aohter aan het vlot vast. Geef me een geweer, riep Nommen in vervoering ik zal horn afmaken. Dadelijk gaf hom Klapdorper een geweer over, en Nommen ging naar de achterzijde het vlot, om don kogel van zoo nabij mogelijk te jagen. Toon de visch stil lag vuurde hij af de haai begon vroesoiijkte stuiptrekken en werd daarop zoo stijf als een blok bout, de kogwlfhad de rugegraat bij hare verbin ding met de hersons gescheiden. De overwinnaars hekeken thans met zelf voldoening hun buit, toen hij daar langs hun vlot lag hij was ongeveer zeventien voet lang on zoo zwaar, dat hij ten ecomale niet tehanteeren was. Zij besloten er zooveel van af te snijden ais zij voedsol noodig had den en het overige weg te laton drijven. Zij hadden juist het vleesch overboord eworpen om het vlot te verlichten, waarom zouden zij gewicht legen gewicht verruilen Zij waren hierover aan het redeneeren toen er eene gebeurtenis voorviel, die hen uit de moei lijkheid bracht. Toen Nommen naar het strand zag, dal dichter bij scheen, was hij zeer verwonderd, zes sloepen met zwarten, die hij te voren niet had opgemerkt, omdat hij te druk bezig was geweest Tnet da vangst van don haai, naar hen te zien toekomen het leed poen twijfel dal hel vlot Let voor werp hunner oaudacht was. Deze lofwaardige policie heeft eene huis-v zoeking gedaan te Borgerhout, en heeft daaii eencn uitslag bekomen, die alle verwachtin-i gen overtrof, want ze kwamen tot de ont dekking van eenea rijkdom, uitsluitend be-» staande uit allerhande waarden die van diaüs'.atf voortkomen. Eenu opsomming dosn van al hetgoae er. ontdekt werd, is onmogelijk daar dit nisfc minder dan een paar kolommen van ons blad' zou innemen, zoodat we verplicht zijn enkel den aard der ontdekte waarden mee iq deelen. Vooreerst werden zoo maar voor eonj honderdduizend tal papierwaarden gevonden,; waaronder schatkisibons van 10.000, 5.00$ en 1.000 fr., loten van Brussel, Luik, enz. Zilverwerk en juweelen werd bij kilos gevonden. Alleen het zilverwerk, ongeveer* 30 kilos, bevat honderden stuks van den. meest verscheiden aard. Veel van het. zilver werk droeg geeno naamletters, doch ander® stukken droegen de letters D. II. J. D. I. D., 45. rus du Collége T. M. G. V... wal reeds genoegzaam zegt dal het aan ver- ichilleuden behoort. Ook is daar oud en nieuw zilverwerk bij. Ook zijn er enkel® groote stukken bij, soepkommen, thee- eiu koffiepotten, in wit metaal, die denkelijk op booten zijn ontvreemd, want ze dragen nog. het opschrift Bellarden en Bclianoch. 1 Met bet zilverwerk ct» dejuwaeten kan men eenen winkel openen, want gouden eti zilveren uurwerken, een MOtal, wordeu aan geslagen, trossen met kettingen, armbanden, borstspelden, een pendelit in platina met brillantcn, brelokkeu, een dertigtal vrouweu- ringen, die van de fabriek kwamen en neg door de juweliers raoeston verwerkt worden, lal van afzonderlijke stukken voor goudsme den, wat doet vermoeden dat dit alles in het werkhuis van eer.en goudsmid is ontvreemd» Ook is or een gouden damesuurwerk van groote waarde, geheel bezet met fijne paarlen en diamanten, enz. Verdenken welk juweel ook en het alles in goud natuurlijk, het is er aanwezig, alsook nog een schooi» getal edelgesteenten. - Het zilverwerk en de juweelen mag op een waarde van meer dan 200.000 fr. geschat worden. Do geheele rechterlijke policie is nu dagf en dacht aan 't werk om dc eigenaars vam dit kostbaar good te ontdekken. Dat deze ophefmakende ontdekking gc- volgofl zal hebben, zal men gemakkelijk be grijpen en dat er aanhoudingen mogen ver-1 wacht worden is zeker. Gaarne hadden wij, onze lezers meer willen inlichten, doch zo eten nu zooveel als wij zelf. Het is ic be grijpen dat alles melde grootste geheimhou ding wordt afgehandeld, om den reeds prach tig bekomen uiiilag nog schooner te maken» ant zeker is het dat eeno plaats waar zoo veel kostbaar goed, alles van diefstal voor komend werd gevonden, de algemeens verzamelplaats is van eene bende der meest beruchte inbrekers. Voorloopig schijnt de staking welke onder de Belgische spoorarbeiders dreigde uit te breken verdaagd te zijn. Zulks ten minste blijkt uit de bespreking welke Woensdag na middag in de Kamer van Volksvertegen- oordigers plaats had. Iu het lokaal van het Nationaal Svndikaat te Brussel, was over dtJ stakingskwPotie niets to vernemen cn met reden geen enkele lei- was er te ziien cn de hureclen van het sjn- dikaat waren besloten.... Hoewel beide vrienden hulp verwachtteo, waren zij toch eenigzins ontsteld over het verschijnen van zoo veel sloepen eo zij be legden onmiddelijk krijgsraad. Zij besloten ijselijk, alleen in het uiterste tot vechten hun toevlucht te nemen zij waren ten eeu- male hulpeloos, zoo zij van hen goen vrien den kouden maken daarom was het van hot allergrootste belang, vriendschappelijke betrekkingen met do inlanders aan te knoo pen. Nadat zij bun toestand overwogen had den besloot( Ned al de geweren te laden, en hij bereidde zich tot eone krachtige verdedi ging voor, zoo dio noodzakelijk mocht zijn terzelfder tijd raadde Nommen zijn vriend sterk aan om iedere aanleiding tot twist to vermijden. De geweren en snaphanen meldubbele loopen waren dan spoedig geladen ter-wijl de krijgsvoorraad ook dicht hij de hand werdt gehouden. x De sloepen naderden met groole snelheid en Nommen zag door middel van zija kijker, alle vol zwarten waren. Als het hechter negers zijn, zeide Klap dorper, dan maken wij ze tot onze vrienden, vullen hun den buik, en zij zijn onze vrienden dal is de rechte manier Ik weet het, we vullen den neger met den haai dak, is ae rechte maniernegers dansen en zingen als zij een grooten haai zien. Er la j voel waarheid in doza redenering. D» sloepen naderden snel, bet vlot, dat nog steeds bewegingloos daur Tag. fv ervol^t.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1