Ons aim GsiHtstetir. DE FORTUINZOEKERS De kwestie der vergoedingen Zondag 22 Mei Maandag 23 Mei 1921 O. L. Vr. van Lourdes De Nieuwe llüitiewet Vliegtuig in ess Ijoscii gevallen Ministeris van Landsverdediging. De Duitsctie oorlogsmisdadigers XXVII* JAARGANG NUMMER {13 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst,— Tel. 114— T"> A A T~> 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffbl-De Qenm Heilige Drievuldigheid i Zon op 4,02, ouder 7,32 j H. Joannes-Baptist ÏZon op 4,01, onder 7,33 n Laatste Kwartier den 291 Publiciteit buitan het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas.S, Marlelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 1924 1921 DIOCESANE BEDEVAART KAAR onder hei Eere-Voorzitterschap van Z.D.H. Mgr SEGHEflS, Bisschopvan Cent die persoonlijk de bedevaart vergezelt Geestelijke Bestuurders: Z.E.H, Kanunnik Van den Gheyn en E. H. A. De Witte, onderpastoor in St. Martenskerk* teAelst, De Sermoenen zullen gepredikt worden door den Z. E. H. Kanunnik Coppens, Diocesans Bestuurder der Maatschappelijke Werken van het Bisdom Gent. BIJZONDERE DOORGAANDE TREIN Vertrek uit GENT langs AALST VAN 1 TOT S OOGST 1921 PRIJZEN DER REISKAARTEN Uit Cent: 303 Fr. 2® klas; 205 Fr. 8* klas. Uit Aalst; 300 Fr. 2C klas; 200 Fr« 3® klas. VERBLIJFKOSTEN I® klas: I75 Fr. 2® klas: I45 Fr. Van eersten rang drinkgeld inbegrepen. AANMERKINGEN. De inschrijvingen zijn persoonlijk en mogen door niemand aanvaard worden die niet door het Bestuur is aangeduid. Er zullen maar zooveel inschrijvingen aan genomen worden als er beschikbare plaatsen zijn. De zieken die bijzondere zorgen vergen of de medereizigers zouden kunnen hinderen, moeten het Bestuur verwittigen. In bijzondere gevallen kunnen de gestorte gelden teruggegeven worden met aftrok van 5 Fp.per reiskaart voor de inschrijvingskosten. .De storting moet teruggeèischt worden ten laatste M dagen vóór het vertrek; wordt ze later aangevraagd, dan zal het bestuur der Spoorwegen er over beslissen. De aftrok zal nog gedaan worden zelfs als het Corniteit ge noodzaakt is, om gelijk welke reden, de bedevaart uit te stellen of te schorsen. Het inrichtend Comiteit zal niet tusschen- komen in het verdrag tussehen de Bedevaar ders en liet Spoorwegbestuur door aflevering der reiskaarten, roaar zal alleen ten dienste zijn der Bedevaarders voor het uitdeelen der reiskaarten. Bijgevolg is het Comiteit niet verantwoordelijk voorgelijk welke ongevallen, hoe of waar ze mochten gebeuren, zoodat de Bedevaarders moeten afzien van alle bezwaar dat daaruit zou kunnen volgen. De inschrij vingen worden alleen op die uitdrukkelijke voorwaarde aangenomen. De inschrijvingen worden aangenomen door de leden van het Uitvoerend Komiteit of door aangestelde per&ö»öOy aangeduid op de plak brieven, en wórden maar geldig na goedkue- ring van het Comiteit. Credietbrieven, Postmandaten, Postchecks, moeten gezonden worden naar M.J. VanNuffel, Kerkstraat, 22, Aalst Inschrijvingen zonder de bedragswaarde daarbij worden geweigerd. Na 25 Juli wor den geene inschrijvingen meer aangenomen, GENEESHEEREN. In den trein zal een geneesheer ten dienste zijn dter Bede vaarders. KOST EN SLAPING. Het Komiteit zal zorgen voor kost en slaping der Bedevaarders die het verlangen. De overigen zullen de lijst der gasthoven met hunne prijzen ontvangen, WERK DER ZIEKEN. Het Comiteit zal zooveel zieken aannemen als de ingebrachte gelden het toelaten, Hot zou wensehelijk zijn in elke parochie eene omhaling in te richten ten voordeele der arme zieken. Alle brieven voor het V/erk der Zieken moeten gezonden worden met postzegel voor antwoord naar Mevrouw Cereelet-De Blieek, Leopoldstraat, 11, Aalst en Mejuff. M.Kervyn de Volkaersbeke, O.L.Vrou wstraa t,2,Oostacker De Eerw. Heeren Priesters die begeeren de bedevaart mêe te doen, zullen de toelating aan vragen aan Z.D. H. den Bisschop van Gent. N. B. Daar het Komiteit slechts over hon derd plaatsen van tweede klas beschikt, zullen voor deze klas enkel de eerste honderd inge schrevenen aanvaard worden. De inschrijvin gen moeten onmiddelijk gestuurd worden aan den Voorzitter M. Modest Cereelet, Leopold straat, 11, Aalst. 132 VERVOLG. Men liet hem de verschillende dingen zien die zij van het wrak hadden gered, doch niets stond den ouden man zoozeer aan als het zeildoek, waarvan hij dadelijk een stak vroeg. Men gaf hem een groot zeil, dat hij naar zijne hut liet brengen. Thans stelde het opperhoofd |voor het vlot te ontladen en den krijgsvoorraad in eene hut te brengen, ter wijl voor de schipbreukelingen eene andere woning zou opgeslagen worden. Zij hadden hier niets tegen, daar zij thans geheel in de macht van de inboorlingen vyaren waarom zij het bost oordeelden, zich van de genegen heid van het opperhoofd te verzekeren, aoo bet voorstel goed te keuren. Een aantal manoen werden geroepen en liet aan wal brengen van de lading was spoedig volbracht. Er weiden twee afzonderlijke hutten voor do schipbreukelingen en kunne goederen opgoslagen in eene daarvan werd de zware bagage geplaatst, terwijl de timmermanskist de krijgsvoorraad met de geweren in Nom- men's hut werden neergezet. Deze hut was zeer netjes. Gelijk al de an deren was zij rond en omlreDt vijftien voet in doorsuede de wanden waren gemaakt van grooto bamboezen, netjes vereenigd even als de pijpen van een orgelde binnenkant was besmeerd met een mengsal van klei en koemest, waarmode ook de vloer dicht be legd was, terwijl het dak was gemaakt van ten samenstel van bamboezen, netjes over- Wij lazen in hst weekblad De Werkman van verleden Donderdag, dat de grootste groep der Katholieke partij, pogingen bad aangewend of alleen maar voorstellen bad gedaan, aan da eigen partij, om een verbond te sluiten met de liberalen, om tegen de volkspartijen in te besturen. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat die tijding van allen grond ont bloot is. De Geestelijkheid en de Militaire dienstplicht. De ministerraad van Vrijdagmorgen heeft dus het wotsvoorslel Carton de Wiarl en Devéze op de militie goedgekeurd. De minister van landsverdediging heeft dit wetsvoorstel Vrijdag namiddag reeds in de Kamer ingediend. Door den ministerraad werd het wetsvoorstel door M. Devé/.e in gereedheid gebracht, geenerlei gewijzigd. Het valt te bezien of het door da Kamer evenmin zal gewijzigd worden. Het wetsvoorstel huldigt hot princiep van den algemeenen dienstplicht. Geen enkele vrijstelling wordt nog geduld tenzij voor lichamelijke gebreken. De geestelijkheid zal dus effectieven militianen dienst moeien ver richten. De memorie van toelichting behelst dat al de Belgische bfirgers, zonder onderscheid hun burgerlijken plicht raoetsn vervullen. De vroegere vrijstellingen waren van onvader- landsüevenden en ook van onmaalschappelij- ken aard. Het land moet desvoorkomend op de hulp mogen rekenen van al de valicde mannen. Bovendien nemen de militaire hulpdieusten vele werkkrachten in beslag. De vroegere vrijstellingen maakten bel ook noodzakelijk, in geval van oorlog, de oudere klassan voor den actieven dienst op te roepen, terwijl jongeren aan de landsver dediging geen deoi namen. Bepalingee batreffonde den dienstplicht der geestelijkheid Het wetsvoorstel stelt vast dat de juristen, do geestelijken en de .studenten in godge leerdheid van rechtswege in de gezondheids diensten worden ingelijfd. De minister doou opraerkea "dat dit wets voorstel het stelsel huldigt dat tijdens den oorlog in voege was in het kamp van Au- vours, in Frankrijk. De priesters worden in een of meedere centra's mjtengebracht en ingedeeld volgens den godsdienst waartoe zij behooren. Die centra's of kampen zijn de geestelijkheid speciaal voorbhouden. Iiun zal daar het praktisch en theoriscb onderricht van ziekendiener brancardier worden verleend. Van dit onderricht zouden zij niet op doeltreffende wijze kunnen genie ten indien zij in de regimenten en de hospita len werden ingelijfd. Hunne bijzondere belangen worden dus gewaarborgd, zegt de minister, maar tevens worden zij*in de gelegenheid gesteld om bun burgelijken plicht te vervullen. Het militair onderricht van ziekendiener- brancardier zal hun dus niet in de kloosters en seminaries gegeven worden. Dit onderricht zal zich over zeven tijdper ken mogen uitstrekken. Aau de ingelijfde geestelijkheid zal ook de noodige tijd worden gegund om zich van hare godsdienstige verplichtingen te kwijten. Het noodige aantal aalmoezeniers, behoo- dekt met gevlochten palmbladeren. Rondom de twee hutten lag een groote tuin, waarin zich pompoenen en watermeloenen van ver- sohillende soorten bevonden. Hoewel men aan do achterzijde der hut door de hoogte der omheining geen uitzicht had, kon men aan de voorzijde het grootste gedeelte van de baai overzien, van eon eerlijk zitje onder een groepje boomen, die eeu aangenaam lommer gaven. De twee vrienden waren zeer tevreden over hunne ontvangst een zeil werd over den vloer uitgespreid, waarop twee matteD, tot slaapplaatsen bestemd, gelegd waren, een paar zinnelijke gemakkelijke bedden vormden. De groote kisten dienden te gelij ker tijd voor stoelen en tafel, en daar er bamboezen in overvloed waren, vervaardig de Nommen smedig een gewweerrok, waar tegen hij eene rij geladen snaphanen en twee geweren met dubbele loopen plaatste. Daarop werden er^ pennen in de wanden gedreven, waaraan de pistolen, hartsvangers, de haak, de harpoen en eene menigte andere zaken werden opgehangen. Na een paar uren gewerkt.te hebben, was de hut in eene gemakkelijke woning veran derd. Men plaatste de kookgereedschappen in de andere hut, waar men twee eenvou dige stookplaatsen maakte. Twee van de schildpadden, die mon aan een'touw bad vastgebonden, liet men in het water zwemmen, terwijl men de derde voor het middagmaal bestemde een gedeelte hiervan werd het opperhpofd ten geschenke gezonden. rende lot de verschillende geloofsbelijdenissen wordt ten haren dienste gesteld. De duurtijd van den militairen diensttijd. De duurtijd van den militairen diensttijd wordt door het huidige wetsvoorstel niet op gelost. Derhalve hel huidige wetsvoorstel is slechts toepasselijk op de klassen 1920-21-22. De definitieve wet op de militie en de aan werving zal ter Kamer worden voorgelegd wanneer zij zich zal hebben uit te spreken over al de voorwaarden van samenstelling van het nieuwe leger d. w. z. van de klas van 1923 af Dus zal voor de klassen 102i^i-22 de ef- feclieve diensttijd nog 10 maanden bedragen. De militictijd bedraagt 25 jaar om reden dat zooals hierboven vermeld al de invaliede mannen dus van 20 tot 45 jaar, worden tot de verdediging van het land moeten bijdragen. De militictijd bedraagt dus 15 jaar in het actieve leger en 10 jaar in het territoriale. M? mililietijd is toepasselijk op de klas van 1905 af. Nochtans mag de mililietijd niet worden verlengd boven 15 December van bet jaar waarin de burger zijn 50° jaar bereikt. De soldaten der oudere klassen (30 tot 35 jaar oud) beboorende tot de geestelijkheid mogen worden thuis gelaten (voor kamer oefeningen) De aannoming van vrijwilligers Ter. eiude het aanwerven van vrijwilligers te bevorderen, mogen contracten van vrijwil- ligen dienst gesloten worden, loopende over 2^3 en 4 jaar, in plaats van 3 cn 5 jaar, zoo- als vroeger. In alle geval zal de vrijwilligers- dienst op 20-jarigen leeftijd eindigen. Uitstel en vermindering van diensttijd Aan verschillende kategorieën, zooals aan de aspirantgcestelijken en studenten raag een uitstel van 1 jaar, tot driemaal herhaalbaar worden verleend. Vermindering van diensttijd wordt toege staan aan de jongelieden die zich tijdens den oorlog hebben verdienstelijk gemaakt b. v. in*spionnage- en vluchtiagsdieasten van het leger, of wier vader en moeder door den vijand werden om het leven gebracht, of die werkelijk tot oenigeu steun vau hunne ouders dienen. Het oproepen der klassen De klassen van 1920-21-22 zullen worden opgeroepen op 15 September 1921, 15 Sep tember 1922, 15 Septonfber 1923. Do uitbetaling der 150 miljoen mark goud De 150 miljoen mark goud, welke ter be schikking gehouden worden van de Vergoe- dingskoramis8ie, op afkorting van het mil jard dat vóór hot einde dezer maand moet betaald worden door Duitschland zijn samen, gesteld als volgt 1.) 11 miljoen 675.000 dollars. 3 miljoen 500.000 pond sterling. 22 miljoen Fransche franken. 4 miljoen Zwitsersche franken. 12 miljoen Belgische franken. 2 miljoen Hollandsche guldens. 6 miljoen 500.000 Deensche kronen. 3 miljoen Zweedsche kronen. 3 miljoen 500.000 Noorsche kronen. 8 miljoen 500.000 Spaansche pesetas. Rekening houdende van de wisselkoers van 13 Mei op New-York, bedraagt de waar de van bovenvermelde sommen ongeveer 140 miljoen, die onmiddelijk in cheko kunnen betaald worden. 2) 10 miljoen mark goud, die beschikbaar zijn en onmiddelijk kunnen gestort worden op de plaats door de Commissie der vergoe dingen aan te duiden. Het spreekwoord vul den neger zijn buik da^wordt hij uw vriend bleek juist te zijn er was groot feest in het dorp en overal kookten potten, gevuld met haaien- vleesch en pompoenen, en de inboorlingen waren recht vroolijk en hadden een grooten schik met de pas aangekoraenen. De vrou wen en meisjes waren zeer getroffen over het knappe voorkomen van Nommen zijn prachtig hoofdhaar en zijne blauwe oogen waren het onderwerp van het gesprek bij eene menigte opgetogen vrouwen, die reeds verklaard hadden dat hij lid van hen moest worden. Klapdorper stond eveneens bij hen in gunst zijne goede inborst en oprechte handelwijze hadden hem in hare achting doen rijzen en het feit, dat de twee mannen zon der hulp in staat waren geweest zulk een grooten haai te vangen, was op zich zelf de beste aanbeveling bij een volk, waarbij alle mogelijke jachtavonturen hoog stonden aan geschreven. Het was den tweedon dag, dien zij aan wal doorbrachten en de schildpadsoep en gekookt vleesch voor het middagmaal waren bijna gereed. Toen de schildpadsoep heet in eene groote uitgeholde pompoen op tafel kwam, had hij een gerecht bereid, dat moei lijk verbeterd zou kunnen worden lepels hadden zij niet, doch wel groote mosselschel pen, welke ze uitrauutend vervingen en ver reweg mooier waren dan zilver. Ook had Nommen eenige kokosnoten uitgehold en die in drinkbekers veranderd dien avond vermengden zij een weinig rum, die zij van het wrak gered hadden, met water en li- Do Zeppelins. Eene officieuse Duïtsche nota meldt: In uitvoering van het ultimatum van Londen, heeft de konlroolkommissie der verbondenen voor de luchtvaart, op 18 Mei, aan bet mini sterie van Buitcolandsche Zaken eene nota gestuurd, waarin er spraak is van vergoedin gen voor de vijf Zeppelins, welke in den zomer 1919 vernield geworden zijn. Nu worden ook de bestuurbare luchtballen Nordstern en Bodensec geeischt. De Nordstern moet voor 20 Juui aan Frankrijk' geleverd worden en de Bodensec binnen onbepaalden tijd aan Italië. Daar volgens de beslissing van den raad der gezanten, de vergoeding voor de vijf vernielde Zeppelins in geld of in andere toe stellen mag geleverd worden, zal eerstdaags eene kommissie vergaderen, om deze kwestie te regelen. De taks op de ingevoerde Duïtsche waren in Engeland. Officieel wordt gemeld, dat Engeland van af 13. Mei slechts 26 per honderd taks heft op de ingevoerde Duitsche waren, in plaats van 50 per honderd zooals eerst gemeld was. Duitschland ontwapent Officieel wordt uil Berlijn gemeld, dat het Duitsch gouvernement niet gewacht heeft tot 20 Mei datuin door het ultimatum bedaald om te ontwapenen. Reeds op 13 Mei heeft het Duitsch gouvernement de noodige bevelen gegeven voor de aflevering der kanonnen en bewapening der vestingen en voor de aflevering der andere wapens, in het ultimatum voorzien, werden de noodige bevelen gegeven op 19 Mei. De verdedigers van Luik Sinds eenigen tijd worden in den omtrek van Luik opzoekingen gedaan om de lijken terug to vinden der soldaten, bij de verdedi ging der Luiksche forten in 1914 gesneuveld en die aldaar haastig begraven zijn geworden. In de nabijheid van het fort van Fléron, heeft men aan den voet van de stapelplaats der mijaen van Le Hasard de lijken gevonden van twee soldaten. Beiden konden dadelijk herkend worden. Het waren de genaamden Hardy, van Luik en Sandre, van Tbeux, gevallen bij de verdediging van het fort van Fléron. Het geschil aan de A ntwerpsche ha ven Do staking. Over een paar dagen hebben we meege deeld dat Chapelle, bij het vertrek van de Eglantierbesloten bad de booten van de Lloyd Royal Beige te boycoteeren, zoowel door de transportarbeiders en de zeelieden. Het gevolg is dat nu en dan booten, die moeten verhalen, zonder bemanning zijn. Donderdag namiddag moest de stoomboot Andalusiervan de L. R. B., hel droge dok op n. 61 verlaten en een ander schip, de Banier, moest in zijne plaats komen, om noodige herstellingen te ondergaan. Het personeel van den havendienst heeft de plaats der stakers ingenomen en in de grootste regelmalihheid werd door hen hel werk verricht. Een stuurman in het dok geworpen. Vrijdag morgen is een der stakende zee lieden of misschien wel een officier, want hij droeg eene ofliciersklak van de L. R, B., tot handtaslelijkheden, zoo brutaal als men maar verdenken kan, overgegaan. De kerel, of beter schurk, heeft niet meer of minder dan eene moordpoging gepleegd. Een officier van de L.R.B. die van geen sta ken hooren wilde (aan de Royerssluis hel overzetbootje nemen, ten einde zich naar de stoomboot Tunisier te begeven. moensap, on honing, welken het opperhoofd hun gegeven had, en met dit soort van na gemaakte punch dronk hij op de gezondheid van al degenen, die hij verlaten had. Toen de maan opkwam, zaten de inboor lingen feestvierend rondom hunne vuren, en de nacht werd doorgebracht met zingen en dansen, het slaan op trommen, het blazen op horens en het maken van die woeste ge luiden, waarvan de feestelijkheden der wil den gewoonlijk vergezeld gaan. Verscheidene weken verliepen er, gedu rende welke de twee vrienden zich onledig hielden met hunne woning en de tuinen in orde te brengen, terwijl zij in bunnen vrijen tijd met eene van de sloepen der inboorlingen gingen visschen of jacht maken op de wilde vogels, die 2ij in menigte vonden. Op al die tochten was Nommen ,.zeer gelukkig en naar de terugkomst van zijne boot werd altijd sterk verlangd door de negers, die hem met veel eerbied hadden Ieeron behandejen, vooral omdat hij in hunne behoeften voor zag. Nommen was zoo zeer in de achting van het oude opperhoofd gerezen, dat hij besloot hem eene zijner dochters ten huwelijk te geven en daar alle huwelijksaangelegen- fceden in die landen hoogst eenvoudig be handeld worden, was Nommen op zekeren avond niet weinig verbaasd, toen hij in zijn tuin aan zee gezeten, eene menigte vrouwen zag naderen, onder hot maken van de harde en schelle geluiden, die bij alle vroolijke gelegenheden gebruikelijk zijn. Zij leidden eene mooie jonge negerin vau omtrent veer tig jaar bij de hand. Toen zij nader kwamen. Hij werd door den onbekenden kerel aan* gesproken, die hem vroeg of hij naar d< «Tunisierging. Op het bevestigend antwoord van hen officier K., werd deze door den keref vastgegrepen cn in hetdok geslingerd, wnaroi de kerel de vlucht nam. De officier K., heefl zich kunnen redden en heeft dadelijk ceai klacht neergelegd. Naar het schijnt heeft de kapitein van hef overzetbootje, alhoewel het hem mogelijk moet geweest zijn, geene hand uitgestoken noch om het misdrijf le beletten, noch om den schurk aan te honden. Schepenc Strauss, die van het feit opd< hoogte is gesteld, heeft coii onderzoek leve- len. Een militair vliegtuig bemand door rfs vliegers Bloom en De Vos, was gisteren ge dwongen plotselings neer te dalen door eent hapering aan de motors. Hel vliegtuig kwaas terecht in oen sperrenbosch te Bracht ea sloeg om. De vliegers werden ten gronde geslingerd, doch gelukkiglijk werd den val door liet dichte bosch zeer gebroken. De loods ont kwam het ongedeerd cn de waarnemer be* kwant slechts eenige schrammen. Het vliegtuig is echter erg bescuadigd. Miliciens van 1919 dia zich inde var- eischte voorwaarden Iminden om eest dienstontbrekand verlof te bekomen. De aandacht werd gevestigd op het feit dat zekere legeroverheden het rondschrijven van 19 April 1921 op verschillende wijze opvatten en weigeren dienstonderb rekende verloven te vergunnen aan dn studeuten- miliciens van 1919. De Minister van Landsverdediging laat weten dal de district-bevelhebbers der rijks wacht mogen voortgaan met de verloven waai van sprake le verleenen aan da milicieoa der jaarklasse 1919, die zich in de voorwaar den bevinden voorzien Lij de vroegere om zendbrieven, op zulke wijze dat deze verloven eindigen op een der hiernavermelde datums: 2 December 1921 16 Augustus 1922 2 December 1922 16 Augustus 1923 (tot naper bevel). Anderzijds, de oproepingsbrieven voor da miliciens van de jaarklassen 1917 en 1915 die, mot let oog op de studiën, een onder brekingsverlof verkregen dat niet op een datums eindigt, zullen diensvolgens moeten gewijzigd worden. De kinderbeulen van Geeraarsbergen op 't banksken. Den 8 Juni zal, voor het Hooggerecht van Leipzig, de eerste Belgische zaak opgeroepen worden, ten laste van Duitsche soldaten, die zich in Belgie aan wreedheden hebben plich- tig gemaakt, namelijk deze der kindermishan delingen te Geeraardsbergen. De Duitscbers hadden daar bestatigd, dat de telefoondraden doorgesneden waren. Zij verdachten eenig» kinderen die gevangen genomen werden. Om de kleinen bekentenissen af te persen, mis handelden twee onderofficieren hen op on- menschelijke wijze. De barbaren bielden de kinderen met het hoofd onder water dat de arme schapen versmachten. Een dezer beu lei is aangehouden doch de andere is op de vlucht. M. Vau Elewyck, advokaat-generaal bij 't beroepshof le Brussel zal waarschijnlijk te Leipzig zetelen als ver tegenwoordiger van Let Belgisch gerecht. 17 Belgische getuigen, waarbij 3 geneesheeren die de slachtoffers verzorgd hebben zullen te Leipzig onderhoord worden.' brachten twee vrouwen haar voor de menigte die na was gaan zitten, zb vatten de beide handen van Nommen en leiden ze in die van. het jonge meisje, waarop zij weer haar on aangenaam geschreeuw aanhieven de jonge negerin ging op oene raat zitten naast Nom men, die, in het geheel onbewust van de voorgenomen plechtigheid, er volstrekt niete van begreep. /?en luid gesohater van Klap dorper trok zijne aandacht, en toen zijne uitgelatenheid een weinig bedaard was, gaf hij zijn vriend te kennen dat het de huwe lijksplechtigheden waren van dit land, eu alzoo do jonge" negerin, de dochter van ho opperhoofd, thans zijne vrouwe was. Onmogelijk zou mon Nommen's verbazing en verlegenheid kunnen beschreven, toen het jonge meisje plotseling opstond en hare armen om zijn hals slaande, hem bijna deed slikken. Dit was te veel voor Klapdorper» die het nogmaals uitschaterde van lachen, terwijl hij uitriep Nu heeft Nommen eene negerin, wat zullen de Hollanders zeggen, a-ls hij za meebrengt Klapdorper had dolle pret, doch Nommen was recht verdrietig hij was spoedig over tuigd van de waarheid van het gezegde, dat bet veel gemakkelijker is, getrouwd, dan weer ongetrouwd te raken. Besloten heb bende zich niet als een lam uaar de slacht- bauk te laten slepenr stond hij van zijne zit-' plaats op, bracht bet meisje naar de bul vaa haar vader, niet alleen vergezeld van de vrouwen, dio haar gebracht hadden, maar ook van eene grooto matste» Laar de wouing van liet opperhoofd,. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1