M BE FORTUINZOEKERS De kwestie der vergoedingen FranscIs-BelgiscIiG feestelljkhedeH. Dinsdag Mei 1921 IJ PER HERLEEFT BericM aan tls ouders êa weduwen der militairen vaa list 11' Linie ge sterven gedurende den oorlog De ophefmakende zaak XXVII' JAARGANG NUMMER £13 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 JL7.^k.C3--S^3E~i-A--S—9 S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nuïfel-De Gbnw H. frma J Zon op 4,00, onder 7,3d Bl.aalste Kwartier den 25 PubHcit.lt buiten het Arrondissement Aalst, zieL te wöÜSn tot bet Agentschap Havas.S. Martelaarplei», Ie Erossel8, Place de Ia Bourse, Parijs - en 6. Bream's Buildings Londres E.C.-4 Do bedrijvigheid rond en in IJper is van belang. In deze zuidvlaamsche 'stad beersebt veer leven. Het geronk der vraebtautos en locomobielen van allen aard doel de ooren der voorbij gangers tuiten en de voorbijrijdende wagens zenden onaangename' wolken slot in bet aangezicht der bezoekers. Overal is mon aan 't werk. Rond bet nieuwe statiegebouw, in rooien boomschen steen opgetrokken, ziet rnon prachtige buizen in witten fran- schen steen oprijzen. Do voorloopige Sl Martenskerk is voltrokkon enhare twee ineenloopënde beuken zullon later dienen voor school lokalen. De nieuwe dekenij, in vlaam- Bcben stijl opgetrokken, ziet er uiterst lief uit. In do voorloopige hoofdkerk prijkt bet wondorbeeld van O. L. Vrouw van Tliuine, eene gedachtenis der ont zetting van de stad in 1383, dan wan neer zij reeds was omsingelddoor hare vijanden en baren ondergang nakend werd. Binst den oorlog bracht men de mirakulcuze Lieve Vrouw in vei ligheid bacbten do Kuppe. Verscbillige kunststukken, o. a. de vermaarde on prachtige relikwiekas van St Marlinus, gered binst de be schietingen on naar Frankrijk over gevoerd, staan insgolijks tentoon en ter vereering uitgesteld. De vernieuwde straten krijgen een aantrekkelijk uitzicht. Reeds trekken de magazijnen van pracht- en mode artikelen de liefhebbers aan. Pastei bakkerijen en winkels verspreiden 'ner. aangenamen geur. Nochtans denkt niet dat de nieuwe buizen in steen reeds malkaar opvol gen; vele tusscbonruimten zijn te be- spouren, waaralleet) de kelders d?r vernielde woningen nog van beslaan ol op wiens puinen bouten barakken werden op. etimmerd en waarin ook handel wordt gedreven of drank wordt geschonken We staan voor bet staatsgevang; welhaast zal men kostgangers in het te prachtig vernieuwde tuchthuis kun nen vastzetten. liet Arme Klarenklooster en zijne gotbieke kapel zijn bijna voltrokken. Do kostschool der Damen van Rous- brugghe is ook omtrent klaar. Het Carmelietenklooster gaat goed voor uit. Zelfs aan de ouderwetscbe be roemde Hallen werkt men bedrijvig om ze te herstellen. De door de her baalde bombardementen onthoofde steenen beelden der graven en gra vinnen van Vlaandereni welke de ge vels der Hallen versieren, wachten nog op herstelling. Aan de puinen van S Nikolaaskefk stak men nog geen baud. 't Zal 4comen, gelijk voor St Jacobs- en St Pieterskerken. De oude markweardige pand van bet gewezen Arme Glaren-klooster, welke aanStMarteuskatbcdraal paalt, bleefgelukkiglijk bewaard en vertoont thans nog met de ionische ingangs poort van het Claustrum Sancli Ma>\- tini of het eeuwenoude kanunnikken- beluik een wonder van bouwtrant en oudheidkunde. In 't midden der stad verheit zich een reeds ganscb hersteld gebouw in witten steen. We weten niet goed of hot Het Tempeliershuis is, doch in alle geval is de restauratie golukt en het komt voor als zoude hetnooit door de Duitscke barbaarschheid geleden hebben. De Yperlee binnen stad wordt we derom overwelfd en baar door do be schieting onderbroken loop krijgt zijne volle vrijheid. t Moet zij n dat de gekends IJperscbe beschuiten, in de vernieuwde Boter- straat gebakkon en verkocht, weer smaken, want ze zijn in de uitstallin gen der heropgebouwde winkels we derom zooals voor den oorlog voor banden. Vergeten we niet dat er reeds meer dan acht duizend IJperlingen de al oude thans vernieuwde stad bewonen. Waarlijk, IJper herleeft, dank aan de moedige weergekeerde burgers, die zich geen moeite ontzagen om met stalen wil do hinderpalen uit den weg te ruimen en voor gean klein gerucht achteruitdeinsden. Ook de ongeduldige koetsiers zitten op den bok hunner rijtuigen en de chauffeurs aan de molenwiek of volant hunner autos, welke gereed staan op t statieplein en op de groote markt, om de nieuwsgierige bezoekers dage lijks af te wachten en zo rond de stad of daarbuiten te voeren en de gewezen verwoesting en de thans verrezene woeling en doening te laten be wonde ren. Ons Vlaamsche volk is eon taai en karaktervol volk. 133 VERVOLG. Aan lijüe hut gekomen, vonden zy dan ouden man druk bezig met het beslissen van «en geschil tusscban twee negers, doch toen hij de menigte sag naderen, vestigde hij da delijk zijne aandacht op da deputatie. Klap- doiper trachtte als tolk te handelen, doeh vruchteloos daarop poogde Kommen zich te verklaren, doch hij werd xoo verkeerd be grepen, dat het opperhoofd meende, dat de bruidegom niet te vreden was met de per- •oouiijke aantrekkelijkheden van zijne doch- ter. Ha riep hij eindelijk uit, toen hem een denkbeeld over de eigenlijke oorzaak luviol, gij moet dus mijn dienstmeisje ne men. Hier, Rosa 1 riep hij; oogenblikkelijk kwam een fraai meisje met blauwe oogea uit eene dichtbijzijnde hut naar hem toe. (ia naar den blankon man en vat sytie hand, zeide hel opperhoofd, en gij mijne dochter, ga naaa uwe hut, hij wil u niet hebben doch zij was niet van raeenmg hare asschen zoo gemakkelijk op te geven, maar ldold lieip vast en had geen plau haar buit los te laten. Nu kwamen de vrouwen tus- echen b(jid«. sommige kozen partij voor deze. andere voor genen, totdat het zoo boog Kop, dal men slagen begon uit le doelen, en hel opperhoofd irtocst zich van zijne macht be dienen, om aan den twist een eii.de i kon. Stilte, riep lijy uit met eene luide en jebiedcade stem dadelijk hield het rumoer Het ll®Linieregiment, dat zijns dapperen il verheerlijken die gevallen zijn op het veld van Eer, zou in de Kamers der Kolonel Dusartkazerne te Hasselt ramen willen plaat, sen met dc portretten zijner dierbare verdwe nenen. Te dien einde zijn de ouders, weduwen of familieleden der militairen van het 11* Linie regiment gedood, verdwenen of gestorven ten gevolge van kwetsuren of ziekte aan liet front, inde Hospitalen, in Duitschlaud of in Holla d, vriendelijk verzocht eene foto van bunnen dierbaren afgestorvene (zoo mogelijk in militair) le doen geworden aan den Luit. Kolonel, Bevelhebber van het li® Linieregi- ment te Hasselt en pp de keerzijde te schrij ven naam, voornamen, graad, plaats en datum van het afsterven. Bijzondere brieven werden gestuurd aan de families wier adres door het korps gekend VAM ANTWERPEN- De gevonden schat. Het onderzoek maakt vorderingen. Aanhoudingen. Over enkele dagen bobben we dc buiten gewone ontdekking gemeld, gedaan door de rechterlijke policie van Antwerpen bij een cn inwoner van Borgerliout. Op dit oogenblik was or nog weinig geweten, doch het onder zoek dat met de meeste geheimhouding ge schied, is nu zooverre gevorderd dat er nu wat meer over te vernemen is. Het huis waar voor 300.000 fr. papier waarden, juweeleu cn zilverwerk werd ge vonden, is de woonst van eenen tand-arts, Jan Lod. Van Camforl, gelegen Bothastraat. Deze is enkel een meknmeker voor tand meesters, maar met den naam van eeucn geneesheer, opereerde hij nu zelf. De man voor den oorlog een zeer gewoon werkman, pochte nu zoodanig op zijne hooge verdianslen dat hij de aandacht op zich trok. Nu, dat de man voél, zeer veel geld moest verdienen, was geen twijfel, want wie heeft op dit oogenblik, drie automobielen in zijn bezit zooals hij. Dat dit niet met tandentrek- ken kon verdiend worden, werd wel achter den rag gezegd, doch niemand durfde maar vermoeden dat er, wat oneerlijke achter zat. Hat rozenpoije is nu geopend, dank eene oortdurende waakxa'atimeid dor rechterlijke policie. Iteed3 een paar malen had men daar een kerel van verdacht uiterlijk zien binnengaan. Toen deze weer binnen was, waagde men eenen ioval, die slechts gedeeltelijk gelukte, want de .kerel gelukte erin te {ontsnappen daarentegen echter werden voor 60.000 fr. papiorwaarden gevoed an en den tandmeester Van C.. gesnapt en aangehouden. Men weet reeds wat d« huiszoeking verder heeft opgebracht. Het stond reeds van af den eersten oogen blik vast dat, door-de groote'verscheidenheid van het zilverwerk cn juweelen, men hier te doen had met den gi^otsten verheeler van. Belgie. Dit was hem gemakkelijk daar hij voor de kunsttanden eene groote hoeveelheid goud bezigde. De man die zich 7,00 onverwachts ontmas kerd zag en al zijne weelde zoo meteen tot niet zag vervallen, was zoodanig ontdaan dal het langer, tijd duuidor vooraleer hij ©enig oord kon uitbrengen. Opbrengst van brandkasdiefstalien. Het een en ander is reeds geweien over de herkomst van al het gevonden gestolen goed. Het meerendeel is reeds herkend geworden en het al komt voort van brandkasdiefstallen, zoodat men bier met eene welgeoefende bende heeft te doen. De papierwaarden kwamen voort van eenen brandkasdiefstal, die gepleegd werd 111 den nacht van 8 op 9 Maart, ten huize van den netiris M. Van der Linden, te Zelzaté. Het gevondene is slechts een gedeelte van hetgeen gestolen werd. Het ontbrekende zal in han den zijn vau medeplichtigen. Ten huize van den tandmeester werd nog eene som van 5000 fr. aangeslagen, reeds voortkomende van den verkoop van obliga tion, gedaan doer eenen wisselagent uit het midden der stad, waar door den tandmeester, maar onder eenen valschen naam, nog 4 obligaties Belgische rent van 1000 fr. voor verkoop waren neergelogd. Deze werden eveneens aangeslagen. Een berucht brandkashbrtfker. De aangehouden verheeler heeft aan de rechterlijke policie verklaard dat de aktiëa hem gegeven waren door M., uit de Erwten- straat, die enkele ©ogenblikken nadien reeds gesnapt werd. open liet opperhoofd, van zijn stam, richtte het woord tot haar. Vrouwen, zeide hij, de blanke man slaat de dochter van ons opperhoofd af, doch zij verlangt den blanken man hij verkiest het dienstmeisje 'en ook zij verlangt den blanken man met het gele haar twist niet onder elkaar, want ik heb besloten, dat hij ze beiden zal hebben alle partijen zullen dus bevredigend zijn. Op dit oordeel van het opperhoofd werd een aanhoudend geschreeuw ten teeken vau tevredenheid door dc vrouwen aangeheven, waarbij zich ook de mannen voegden, en de beide jonge meisjes, thans recht gelukkig, hielden den weerspannigen Kommen ieder bij eene hand vast. Te vergeefs trachtte hij zioh te verklaren: mea verstond geen woord totdat Klapdorper nogmaals kwam eo schijn baar er io geslaagd was het geheimzinnige op to helderen, toen het oude opperhoofd diep ademhaalde en na stilte geboden te hebben, uitriep Ha. nu begrijp ik het nu begrijp ik eindelijk De gele knaap vraagt Bog eene vrouw, hij zal er nog eeno hebben. Dadelijk kwam een vet plomp meisje aan da hand van twee vrouwen voorwaarts. Dit was inear dan het geduld van Nomraen kon verdragen hij bad er nu drie, boewei hij bij den koning was geweest om de eerste le weigeren daarom bracht hij zijne beide dames naar eene ledige hut en gaf haar te kennen daarbinnen te gaan, hetgeen zij on- Mvddohj:, deden. Daarop verzocht hij het derde meisje haar le volgen, en toen zij er alle drie iu waren, eloot Nommen ue deur M... is *een der beruchtste brandkasinbre kers, die over jaren eu jaren over zich als dusdanig liet spreken. M., is echter beter gekend onderden bijnaam van - den Haring on is een der bestgekenden bij het paiket, maar ook een der slimste kwaaddoeners, die geen woord zal uitbrengen. Het parket van Gent dat zich met het onder zoek van den brandkasdiefslal te ZeJzate heeft bezig gehouden, is Zaterdag namiddag te Antwerpen afgesfapt om met het gerecht alhier de zaak in handen te nemen. Daar zullen nog wel ondere aanhoudingen volgen. Armenlières krijgt het oorlogskmis, Armentièfbs, 22 Mei. Heden morgend heeft de grootsche plechtigheid plaats gehad. Van alle kanten van het Noorden evenals der Belgische grenssteden en gemeenten waren de bezoekers toegestroomd. De stad was mei de Fransche en Belgische kleuren bevlagd. De maarschalken Foch en Franchet d'Espe- rerey, minister Loucheur, generaal Lacapelle waren aanwezig. Van Belgische zijde bemerkte men M.M. Devèze, minister van landsverdediging: Ru- zelle, minister van Landbouw de gouver- neur der provincie West-Viaaoderen Staats minister Goblet d'Alvïella de generalen Gillain, Bemhcim, Maglinse, Delobbe, M. Collaert, burgemeester van leperen. In de Sl-Vaaslkerk. ganscb in puinen, werd een solemneel? mis gecelebreerd, Mgr Chollet, aartsbisschop vanKamerijk gaf den zegen. Talrijke Fransche en Belgische oud-strij- dersvereeuigingen met vaandel, vormden de haag. Na de godsdienstige plechtigheid begaf men zich naar de Groete Markt die letterlijk zwart van volk zag. Dadelijk schonk maarschalk Foch het eere- teeken aan maire van Armeniières en las de vermelding aan de dagorde. De muziek spoelde de Marseillaise de geestdrift der bevolking was onbeschrij felijk. Nadat de maire, in zijne rede aan het ver leden der heldhaftige stad herinnerd had, reikio-maarschalk Fech nog oenige onder scheidingen uit. s' Namiddags had er een feestmaal plaats waar de ministers Loucheur en Devèze het woord voerden. Ziehier een korte inhoud van de redevoe ring door minister Devèze uitgesproken t Redevoaring van M. Devèze. M. Devèze, minister van landsverdediging nam het woord in naam van de Belgische natie, van de regeering en van het leger, om de heldhaftige stad Armeniières te huldigen De minister wijst op de nauwe vriend echapsbanden die beide landen vereenigen eu zegt dat Belgie evenals Frankrijk, de vrede tusscben de volkeren wil doen heerscken, en wel gegrond op kun souvereinrecht van zelf beschikking. Beide landen hebben dezelfde verafschu wing van ai wat geweld, dwang en onder drukking is en zijn even krachtdadig beslo ten voor altijd de beschaving van een verdere offensief der barbaarschheid te vrijwaren.. Verder verheerlijkt spreker de homerische gevechten die aan den Yzer plaatsgrepen. Hij herinnert de broederlijke samenstrijd van de 48.000 Belgen en OOOö Fransehen rond Diksmuide, (ie gevechtea rend Steeustraete waar voor het eerst de Duilschers stikgassen gebruikten, re geweldige slag van Kemmel berg, en ten slotte het zegevierend offensief waartegen hij een koraalgroep plaatste. De vrouwen wareu gevangen on Nommen gaf door duidelijke gebaren hel oude opperhoofd le kennen, dat zij in die hut moesten blijven, en dat hij ze niet wilde hebben dewijl hij verdrietig gestemd was over gastvrijheid der wilden, ging hij haastig weg en koerde naar zijne eigene hut terug, te midden der stilzwijgende en de groote gverbazing dor menigte. Benige weken ware» er verloopen sedert dit zonderling voorval, en Nommen had op gemerkt dat het opperhoofd en het volk ver anderd waren in hunne denkwijze over hem; zij kwamen niet meer bij hem zitten ook bezocht het opperhoofd hem niet moer, £och beschouwde men klaarblijkelijk met achter docht het kon ook niet anders uitwerken, daar hij het aanbod van vriendschap, hem door hét opperhoofd godaas, door hem zijne dochter tot vrouw te geveD, had afgeslagen. Do troawen hadden een grooten afkeer van hem gekregen hare ijdelheid was gekwetst, omdat hij geweigerd trad, zich door het hu welijk aan hunnen stam ie verbinden. Onder die omstandigheden kwam het Nom men raadzaam voor, zoo mogelijk de gast vrijheid van de negers te ootloopen en naar Zanzibar te gaan, waar de Poriugeezen eene kolonie hadden, daar hoopte hij met een of ander handelsvaartuig naar Europa te kan- nen reizen. Hij berekende dat Zanzibar om trent twee honderd mijl verwijderd was in geval hij dus door middel vau het kompas den reciiteo weg kon volgen, zou hij in slaat zijn, hot in ongeveer twintig dagen te be reiken. Ging dit plan door, dan zou het on mogelijk zijn iets andere dan krijgsvoorraad mede te nemen al het andore zouden ze moeten aahterlalen. Klapdorper was hot spoedig eens en men had besloten den vol genden dag te vluchtendoch voor te wen den, op da jacht le gaan. Bij meer dan eene gelegenheid had Nommen het opperhoofd verzoold hem tot Zanzibar «en gids te geven, doch hij had altijd eene beuzelachtige ver ontschuldiging lot antwoord gekregen, nadat uien hem had gevraagd waarom hij den stam wilde verlaten hierdoor was men overtuigd, dat hoe hoieeefd uaar den vorm ook, meo bepaald besloten had, hem het verlaten van het land onmogelijk te maken hij was dus een gevangene, zoo hij zich niet aan d.n stam wilde verbinden, door van het oSpur- hoofd eene vrouw aan te nemen. Daar Nommen besloten had spoedig te handelen, verloor men geen lijd met het ma ken van toebereidselen lot de reis. De grootste moeielijkhsid bestond iu gebrek aan midde len van vervoer doch hij liet zich door geene kinderbalen uit bet veld slaan, «n be sloot dus spoedig de noodige schikkingen te nemeD. Zijn eerste werk was, twee groote knapzakken te maken, die hij mot behulp vau Klapdorper uit een stuk teerdoek, mot een stuk zeildoek gevoerd, vervaardigde. Toen maakte hij kleine zadelzakken van dezelfde slof en een klein zacht kussen, dat hij zich voorstelde op den rug van Nero te binden, die iu staat zou zijn met gemak twaalf pond te dragen. Nadat men het kruid zorgvuldig had iuge. dat de twee roemrijke legers ten zegepraal voerde. Deze redevoering, door talrijke geestdrift lige toejuichingen onderbroken, wordt geslo ten door een korte uiteenzetting van de zwari taak die ons nog op de schouders drukther; opbouwen, herstellen, de verwondingen lie© len, de ellende hulp brengen, en dii al dooi beroep le doen op de wondere workkracli onzer beide landen. De herinnering van den strijd op den Kem malberg. Yper, 22 Mei. Het herinneringsfeest op Kemmolberg greep plants onder oen groo- ten toeloop van volk. Van uit Armenlièrof komen talrijke auto's toe met oud-strijders, Fransche en Belgische, die aan de fees tea van 's morgens deel hadden genomen. Op den Kemmelberg wordt de ordedienst verricht door het 4® linie, jagers le paard en het 4° Fransche dragonders. Te 4,15 uur komen aan, maarschalken Foch en Franchet d'Esporay, ministère Pau- zette, Devèze en Loucheur, Mgr Waffelaert naast Fransche en Belgische overheden, waaronder senators Carpantier, Gilles da Pelichy, de Vrièrc, volksvertegenwoordiger Glorie. De muziek speelt Brabanponne en Marseil laise. M. Bruneel vau Monlpellier stuurt dc overheden liet welkom toe, herinnert aan d« oorlogsdagen en zegt zijn genegenheid voor Belgiö. M. Devèze spreekt in het Frausch en het Vlaarasch. Hij groet (Ie aanwezige persoon lijkheden, herinnert aan de dagen van lijden en gemeenzaam strijden, gaat op in vervoe ring voor de heerlijke dagen van oorlog en zege, voor La France, rnère sublimo en voor de herinnering aan onze dooden. Daarna overhandigt M. Devèze eene vlag aan de oud-strijders van Kemmelberg. Op het einde zijner Vlaamsche rede zei \f. Devézc Namens de regeering wensch ik n hartelijk geluk. Ik druk u plechtig de er kentenis uit van het vaderland eu van het leger, die ïn'u de ware zonen hebben erkend van de moedige Vlaamsche kerels, die strij dend voor hunne vrijheid, wilden wat was rechten wonnen wat ze wilden. De godsdienstige plechtigheid moest op den top van Kemmelberg plaats hebben, waar een groot kruis zon geplant worden. Daar de wegen moeilijk om begaan waren, wtrd de plechtigheid voltrokken of» dc plaats waar vroeger de kerk stond en hel absolvo door Mgr Waffelaert gezongen. Zoo werd om 5 uur deze plechtigheid gesloten. De houding der Fransche Kamer. Parijs 22 Mei. liut wordt steeds waar schijnlijker, dat het Fransche Parlement de te Londen gesloten overeenkomsten zal goed keu ren. Het Journal des Dcbals schrijftWanneer mea thans zou weigeren, de overeenkomst van Londen te aanvaarden, heigeen brutaal, weg door Forgeot wordt voorgsteld, dao zou men alles op losse schroeven stellen op het oogenblik, dat men juist den weg naar de er wezenlij king had kunnen inslaan. Dit is eene verantwoordelijkheid, die de Kamer ni«'. op zich zal nemen. Hetgeen ons werd toegewezen is niet hetgeen ons toekwam, doch wij hebben nu ten minste zekerheid. Het blad doet toch evenwel een beroep op Lloyd George om zijn houding jegens Frank rijk te '.wijzigen, hetgeen van het grootste belang is voor den wereldvrede en de welvaar! van Engeland. Beieren en de Duitscha regeering. Berlijn 22 Moi. In ©cn onderhoud met dagbladschrijvers heeft de rijkskanselier ver pakt, bracht Nommen al hot noodige bijeen, twee hartsvangers, twee geweren met dub bele looren, twee dozijn vuursteenen, twee koppistolen, twee messen, c-ene kookpan, twintig pond kogels, twaalf pond kruid, tien pond schroot tw steenen om vbur te slaan, eene bijl en twee vijlen en eene menigte vischhaken eu lijuen, twee paar Schoenen, een stel kleeren voor zich en andere voor Klapdorper, eene doos, iohoudendd sextant telescoop, kompas, arlificielen horizon eo zee-almar.ak, papier, potlooden. enz. eenige medecijnen met twee flesschen rum en onge veer twaalf pond beschuit. Deze benoodigdhedon werden gelijkkeïijk tusschen hem en zijn vriend verdeeld, ter wijl Nero een gedeelte van dê kogels en eerv voorraad beschuit voor zijn eigen gebruik droeg. Het was op een helderen avond, dat Nom men besloten had te vertrekken. Te een ure in den nacht, toen de geheels bevolkiag van het dorp in slaap was, bond men de kleino zadelzakken op Nero vast, en met hunne knapzakken op der. rug en de geweren met dubbfln loopen in de hand, verlieten zij de gemakkelijke hut en gingen dan het diepe bosch in. Zij liepen thans tot aan het daglicht over een smal voetpad, dat hun over eene lengte van ongeveer zes-mijl bekend was, daar zij 01» hunne jacht er dikwijls lange gegaan waren, doch verder op was het bun gefceo! onbekend. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1