^7 Onze finanoiêeie loestaod, DE FORTUINZOEKERS Vrijëaj Mei 1921 Voor onze landbouwers Ds tenilnp der bursemsesiars. Combes overleden. Hst gewezen geschil op het spoor. Nieuwe Belastingen De Ouitsche oorlogsmisdadigers Kerkstraat) 9 en 25, Aalst.Tel. XXVU" JAARGANG NUMMER 122 111 - S CENTIEMEN - WEKELIJKS O.S3 Uitgever: J. Van Nüfïbl-De QsnbT H. Fredericus J Zon op 3,57, onder 7,38 ïf.aalate Kwartier den 29 Publiciteit buiten het Arrondissement Arafat, zicli te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream s Bm'ldiags Londras E.G.4 vs -»T.^r)TO-aCTrrijJS»t.yy..-A In de Kamer bespreekt men nu de begrooting van bet land voor bet loo- ponde jaar 1921. Dat bad moeten ge daan zijri» van vóór Nieuwjaar, maar voor don oorlog kwam men daar nooit mede klaar voordat bot jaar balt ver- strokon was nu Ueett men nog een hoole boel ander en dringend werk, bet is niet te verwonderen dat men in dezen na-oprlogschen tijd ook achteruit is. I)ie begrooting toont zeer duidolijk aan dat de uitgaven van het land ge durig en zeer sterk klimmen,'en dat de inkomsten op verre na niet vol doende zijn om ze te betalen. Al wie maar eonig begrip heeft van bet huishouden, stelt met sclirik de vraag, hoe dat zal eindigen waar wij 't is te zeggen het land naar toe gaan. M. Delacroix, do zoetsappige mini ster-zaliger van financiën, die na den oorlog, do sleutels van de kas in han den nam, ging er licht over en schoen te zeggen Wees maar gerust, dat zal wel op zijn ellen komen. De niiddeii-aideeling vergelijkt de uitgaven, voorzien voor 1921, met de wezenlijke uitgaven van 1914 de spoorwegen zijn daarin niet begrepen: daaruit blijkt dat do uitgaven met 500 ten honderd gestegen zijn, 't is te zeggen dat hot Gouvernement nu vijf maal zooveel te hotalon heeft als in 1914. Do spoorwegen verliezen ééa mil joen per dag hetzij 365 miljoen per jaar met de bevoorrading van het land is het nog erger, die berokkent een jaarlijksch verlies van ongeveer 600 miljoen, zoodat die twee diensten con verlies van ongeveer één miljard 1000 JKfljöeri in één jaar, mede brengen. Er is nochtans iets dat nog erger is, zegt M. Iloutart, verslaggever der Middenaldeeling. het is de dienst, anders gezegd de interesten der open bare schuld. We hebben niet minder dan 1,534,633,336,35fr., zegge 1534mil- ioen, 033 duizend, 336 fr. en 35 cen tiemen interesten te betalen per jaar. Dat verbeeldt aan 5 0/q eene schuld van nagenoeg 32 miljard, maar daar liet land ook geld geleend beeft aan minder dan 5 0/q, bijvoorbeeld aan 3 0/q, beloopt de schuld van 't land wezenlijk lot 48 miljard. Die schuld is waarlijk al groot ge noeg en er moet volstrekt gezorgd worden dat er niet alle jaren een mil jard bij kome, gelijk nu tengevolge der tekorten van den spoorweg en van den dienst der bevoorrading. Daarbij komen dan nog de sommen welke de groole besturen van bel land noodig hebbon alle jaren; ze be- loopen tot 1,489,446,000 fr. Te zamen kost het huishouden van den Staat 3,024,079,000 fr. Voor den oorlog kwamen wo toe met 600 miljoen. Daar zijn dan nog-een heele hoop andere artikels voor welke geld moot gevonden worden, voor zoo wat eon half miljard. In het geheel zou het Gouvernement over 3 1/2 miljard moeten beschikken. Iloel de kwestie is waar men al dat geld moet gaan halen. jtf" .0' We hebben geld te goed op Duitsch- Iand dat de interesten moet betalen van de kapitalen die noodig zijn om de schade te herstellen, en ook die kapitalen moet afleggen. Laat ons hopen dat alles goed ga mot die kwestie. Ifet overige geld dat noodig is voor het bestuur van het land moeten wc krijgen van de belastingen, ouder hunne verschillige vormen. Als we het zoover kunnen brengen dat do spoorwegen on de bevoorrading geen verlies meer opleveren, zullen de Belgische lastenbetalérs nog omtrent 2 miljard belastingen op te brengen hebben. Tot biertoe geven die maar 1 1/2 miljard, men zal ze dus moeten ver- hoogen totdat ze 500 miljoen meer opbrengen, 't is to zeggen we zullen 30 per cent meer moeten naar don ontvanger dragen dan nu. Kunnen we dat Er zal geene kwestie zijn van kun nen we zullen wel moeten M. Iloutart doet echter opmerken dat de menschon niet kunnen voort gaan met altijd meer en meer te be talen. liet uur is gekomen, zegt hij, de wetgevende verkwisting te beteugelen en de openbare uitgaven te beperken, kost wat kost. Men zegt zeer gaarne dat da lasten- betalers den moed moeten hebben de lasten verschaffen, maar onze bestuur ders en leden der wetgevende Kamers moeten den moed hebben zich om de toestand van 't land te hekommeren. Intusschen zijn het de oorlogswoe keraars, die in auto zwieren, hunne huizen opsmukken, zich alle weelde veroorloven, terwijl de gewone bur ger uitgeperst wordt gelijk een citroen. Da hoenderteelt Voor den oorlog was het gemiddeld jaar lijksch verbruik aan eieren in België 150 per inwoner, wat voor heel ons land 1 milliard en 100 millioen stuks beteekent. Daarvan brachten onze hennen 1 milliard eieren open de overige 100 millioen moesten we uit den vreemden trekken. Aan iuvoer van eieren betaalden we onge- 13G VERVOLG. Nommen ijlde voorwaart* en kwam op tien schreden van het monsterachtige dier, dat, aldus uitgedaagd, zich omwendde ter wijl het zijn slachtoffer losliet, zette het een zijner pooten op do borst, ging op den grond liggen en staarde naar zijn on ver wachten aanvaller. Op dit oogenblik sprong Nero naar hem toe en blafte uit al zijne macht hierdoor word zijue aandacht afgeleid en de leeuw keerde zijn ruigen kop naar den hond; gebruik makende van die gelegenheid, mikte Nommen juist op de slaap van zijn kop en vuurde. Op den slag van het geweer rolde de leeuw op zijn mg en stak stuiptrekkend zijne krach tige poolen uit, terwijl hij lag te zieltogen de kogel was door zijne hersens gegaan. Nauwelijks was de damp opgetrokken, of Nero vloog naar den leeuw en pakte hem bij zijne ruige keel, tezelfdertijd echter kreeg hij eene diepe schram door een van de poo len, die zich in den doodstrijd krampachtig samentrok. Toen heigeweer afging, waren de inboor lingen in grooten angst teruggeloopen, doch mi zij de uilwerking zagen, verdrongen zij zich rondom Nommen en hem bij de hand vattende, kusten zij zijne hand en omhelsden hem op unno wijze door zijne beide handen driemaal boven zijn hoofd te beffen. De ne ger met het wreede voorkomen, hun opper hoofd, kwam ook nader en zijne armen om veer 12 millioen frank, terwijl we nog jaarlijks 2 millioen uitgaven voor aankoop van vreemde kiekens. Aan den gemiddelden prijs van 0,113 fr. het stuk had ouzo nationale cieropbrengst een waarde van 113 millioen frank. Deze waarde komt best naar voren door ze tegen over deze te stellen van andere landbouwpro ducten die tot voor enkele jaren, uitsluitend de aandacht trokken. De gemiddelde op brengst per jaar aan tarwe bedroeg 70 mil lioen frank en die aan rogge 88 millioen; de boeteucultuur, die ook van eon zoo vervoe gend belang is, overtrof nooit een waarde van GO millioen frank; de eierproduktie ging de waarde van den uitvoer van paarden en de voortbrengst aan veulens te boven. Nu dat de kippenhottderij dag aan dag toe- neemt en meer en meer steunt op wetenschap en praktijk mag er zonder tegenspraak vooruitgezet worden dat de waarde der eiervoortbrengst met raitUoenen aangroeit en dat België; evenals Holland en Denemaken, een korte toekomst voor miliioenen frank eieren zal kunnen uitvoeren, uieitengenslaan- de het eierverbruik, in bet land zeil,In groote maten zal hebben toegenomen. Voegen we nu bij de waarde der eieren die van het vleesch en dan komen we tot het besluit dal de hoenderteelt de hoofdfactor mag heeien in den naUionalen landbouw. Op een vraag betreffende de benoeming der burgemeesters heeft M. Carton de Wiart ge antwoord dat hij geenszins verklaart heeft, dat hij in het algemeen de burgemeesters kiezen zou onder de gemeenteraadsleden van de voornaamste groen, llij beeft ook niet ver klaard, dat hij als groep kan aanzien, poli tieke fraklies die verklaren bij elkaar aan te sluiten. De minister zal slechts d3n een meening kunnen he! ben, wanneer hij de verslagen der gouverneurs en -der arróndisseinants- komraissarissen za! bezitten over den toestand van ill de gemeenten. De minister zal iederen toestand onpartij- ondorzoeken, rebelling houdende met de eischen van goed bestuur, mei den wil uitge drukt door do kiezers alsmede met de benoe ming der schepenen die door den gemeente raad moet geschieden, uooals de benoeming der burgemeesters dooridc Koning moet ge daan worden. hoog stekende, schreeuwde hij eenige woor den. die zijne verbazing moesten te kennen geven, waarna door allen, die tegenwoordig waren, zijn lof werd uitgegild. Het doode lichaam van den neger, die verscheurd was geworden, werd toen op zijde gelegd voor de roofdieren, die het des nachts wel zouden verslinden, terwijl de negers onder het aan heffen van zegeliederen den leeuw door het bosoh sleepten en hem bij het vuur, dat in huu bivouac nog helder brandde, legden. Het bleek nu dat het opperhoofd en de overleden neger op den terugweg waren van hun tocht door het bosch, toen deleeuw hen plotseling uit het dichte kreupelhout be sprong, den neger bij de keel greep, en hem in een oogenblik verworgde het opperhoofd had zijne speer zonder uitvreffcing naar hem geworpen, daarop had hij om hulp geroepen die zoo spoedig en zoo moedig deor Nommen was verschaft geworden. Gedurende verscheidene uren na het op komen van de maan duurde het gesprek over het voorval voort, en algemeen was men verbaasd en verwonderd over Nommen's on versaagdheid en de kracht van hel geweer. Naro deelde ook in den lof, daar de negers er verrukt over wareD, dat de hond hem zoo dadelijk na hot afgaan van hel schot naar do keel was gevlogen. Terwijl het gesprek bij de flikkerende vuren levendig werd voortge zet. lagen de luwe vrienden en Nero de hel den van den dag, vermoeid van de lange dagreis, in.peu vasten slaap op het droogc gras zij waren zonder avondeten gaan sla pen, omdat zij meur behoefte aan rust had- AW Eon telegram uit Pons meldt het overlijden van den oud-Frunscken minister-voorzitter Gombes. Zijn afsterven herinnert aan de droevigste periode uit de Fransche anli-clericale politiek kerkvervol ging, sluiting van kloosters, verdrij ving van zusters en geestelijken de Fransche katholieken als parias be handeld in hun land. Wat is er van overgebleven Niets, niets, niemendal. De katholieken hebben Frankrijk in den oorlog gered, alle auti-clericale wetten ziju ingetrokken, M. Jonnart is ambassadeur te Rome, Mgr Geretli nuncius to Parijs. En Gombes sterft verlaten, onbe kend alleen zijn dood herinnert er aan dat hij eens bestaan heeft. den dan aan voedselmiddelorwijl ontdeden de inboorlingen hun dooden vijand vao zijne huid, maakten gebruik van de kookpan en vergasten zich lerdeeg aan den leeuw. Na het voorval met den leeuw werden de twee vrienden, door zijne eigenaars weken achtereen, in lange en aanhoudende dagrei zen, In eene westelijke richting gevoerd, doch sedert zijn moedig gedrag in de ont- moetiug met den loeuw had men hen vrien delijk behandeld beiden mochten thans on geboeid blijven gaan en bovendien stond men bun loe, hunne wapenen, dia van geen nut waren voor de inboorlingen, te dragen. Er ging bijna geen dag voorbij waarop zij geen dierlijk voedsel hadden het land was /eer wildrijk en Nommen had verscheidene antilopen en buffels gedood, die den gebee- len troep van voedsel voorzagen door de vervulling van het gezegde, vul den neger zijn buik, dan wordt gij zijn vriend, was er eon soort van verbond aangegaan tusschen de negers eu hunne gevangenen, hetwelk voor laatstgenoemden zeer gunstig was. Na een marach van drie weken, gedurende weiken Ned 1 wrekende, dat zij 320 mijlen westelijk hadden alfgelegd, kwamen zij in een hoog gelogen land, wa »r de temperatuur veel koeler was dan die, waarin zij reeds lang geleefd hadden. Gedurende verscheidene dagen doortrokken 7,y(onmetelijke grasvlak ten, hier en daar bogroeid met groepen mi- nosa, waarvan de groene toppen groote kudden giraffen lokten het was de eorslo keer dat Klapdorp r deze fraai dieren zag, en loon do negers halt maakte^ ging hij op Het zal niet van belang ontbloot zijn ora da lezers van do De Volksstem in een paar tikels over dit geschil e onderhouden, te meer dal er zooveel is over geschreven en gesproken en er zeer weinig den toestand kennen. Nu dat het geschil van (fa haan is; het if risten Syndikaat zijn loonraüd verkregen heeft en slechts nog enkele ophelderingen aan de minister te vragen heeft Hot Nut. Syndikaat zijn aftocht tracht te dekken door uitvluchten en komedie kunnen wij zonder aanstoot te geven of beschuldigd te worden van provoqueeren dien toestand eans onder zoeken en de verantwoordelijkheid leggen daar waar ze zijn moet. Iemand die in het syndikale leven wat te huis hoort, heeft voorzeker kunnen voorzien dat dit stelsel van duurtetoeslag moest aanleiding geven tot konfiikten, dat is niet alleen voor het spoor, maar ook voor de privaat-nijverheid, te meer dat Minister Wautcrs reeds meermaals verklaarde dat de Index-nummers niet het ideaal waren eu dus al die overeenkomsten tusschen werkgever an nemer opeen valsch standpont berustten. Dit gezood oordeel bad ook het Ki islen Syndikaat over de toestand die komen moest en daarom hadden zij in het eerste onderhoud met minister Ncujean op 30 November 1920 aangedrongen op het heriustellen van de loonraad I'oullct. Deze vraag werd vernieuwd in twee verslagen toegezonden aan den heer minister op 18 December 1920 en 12 Maart 1921. Doch vruchteloos, het was alsof de heer minister of regeering de hotsing die onvermijdelijk komen moest wenschtte. Het arbuidsbiad leerde ons op het einde van Maart dat de Index-number -ill aanwees, onder 420 was gedaald eu dus er spraak kon zijn de duurtetoeslag te vermiuderen. Het K. S. zond een schrijven naar den h. Minister op 30 Maart waarin ze zegden 't actoord te gaan met toepassing van de vermindering, wanneer men hun de loonraad schonk, die de herziening der loonen voor stellen en degenen zou bewerkstelligen en een juiste verhouding maken tusschen die Donderde reeksen welke er heden bestaan. Hot is geweten dat het K. S. een einde wil maken aan die honderde reeksen en daarom reeds de strijd aanbond van ziju ontslaan, om de eenmaking der kaders te bekomen, die voor gevolg zou hebben dat de werklieden op dezelfde voet zouden behandeld worden als de bediende. Voor een buitenstaander is het zeer moei lijk zich een gedacht te geven over de toestand aanbel spoor: 't is daarom dat het K. S. wilt dat er meer eenheid weze voor hel' personneel. IielK. S. voelde maar al te wel dat nu het gepaste oogenblik gekomen was om zgn slag thuis te halen en besloot dus al te doen wat in zijn macht bestond om zijn doel te bereiken, zelfs een samenwerking met iiet Nationaal Syndikaat. Dit laatste ver schalkte het goed vertrouwen van het Kristen Syndikaat e i verwaarloosde de belangen zijner leden. (Wordt vervolgt) JUNIOR. M. Tlieunis, minister van financies, heeft geld, veel geld noodig om het staatshuis- houden in orde te houden. Om het algemeen budjet in evenwicht te brengen, moet hij meer dan 500 miljoen nieuw inkomsten weten te vinden. Bijgevolg moeten er Dieuwe belastingen uitgevonden worden. M. Theemis wil deze heffen op alle uitingen van de for tuin, zooals erfenissen, verkoopingen, koers- weddingen, beursvcrhandelingen, eoz. De eene rots zitten en keek opgetogen naar de prachtige landstreek, die voor hein lag. Zoo ver het oog reikte, zag men golvende vlak ten, met hoornen versierd, terwijl hooge bergen in de verte eene donkerblauwe keten vormde en steile rotsachtige heuvels zich hier en daar verhieven en het eenloonige van de uitgestrekte prairie braken. Eene groote verscheidenheid van dieren gaf leven aan het tooneel troepen van prachtige zebra 's renden bij het minste gedruisch over de vlakte struisvogels stapten daarheen over het heldergroene gras, dat voedsel ver- scliafse aan duizenden van antilopen en buf fel», die in groote troepen door het landschap verspreid waren. De eerste regentijd was ingevallen, daar door was allo groen, doch de marsch liep ten einde, omdat het regenseizoen niet geschikt tot reizen ie. Na eene week lang ging men met eene ■nelhoid van ongeveer vijftien mijlen per dag voort. Iederen avond berekende Ned de breedte door de hoogte eener ster in den meridaan, en toen de negers hem gadesloe- sloegen ia zijn gesprek (zoo als zij het noem den) mot die hemellichamen, beschouwden zij hem met diepen eerbieddaar zij het er voor hielden dat hij de regenbuien, die hel land zoo zeer verfrischt hadden, veroorzaakt had hij werd dus beschouwd als Seen regen verwekker, eon hoogst belangrijk persoon in liet geheels binnenland van Afrika. Nom men ontdekt»» dat zij zuiver westelijk hadden gereisd, dewijl zij zelden meer dan eena mijl noordelijk of zuidelijk van.de breodto, waar minister heeft dan ook Woensdag namiddag een heele reeks wetsvoorstellen neergelegd, welke wij hier in hunne groote trokken rueo- deelen. Erfenissen. Men weet dat M. Delacroix ook eene be lastingswet op de erfenissen heeft doen stern men. M. Theunis zal die wel wijzigen, 't is te zeggen, verzwaren in de volgonda male 1. Eene lichte ver'nooging der taks, zoo voor de erfgenamen in rechtstreckscbe lijn als voor den echtgenoot, die met kinderen achterblijft. Die taks, welke vroeger 1 p. c. was, zal nu op 1,40 p. c. gebracht worden. 2. De taks voor den overlevenden echtge noot zonder kinderen zal gelijk gesteld wor den met dezen voor broeders en zusters. 3. Dc erfgenamen in zijdelingsche lijn zullen gelijk gesteld worden met vreemdelin gen, behalve voor het wettelijk erfoaisdee!. 4. Uitzonderingen alle erfenissen, d<e de 1000 fr. niet te boven gaan, worden niet belast. Verkooptaks. Een taks van 1 p. c., welke ten onrechte belasting op het zukencijfer genoemd werd, zul gelegd worden op elke \erkooping ol overdracht van roerende goederen. De verkoopingen voor den uitvoer en in 't klein blijven vrij van taks. Registratie. De vaste en evenredige taksen van regis tratie waren tot hiertoe niet geklommen in gelijke mate met do vermindeving der .geld waarde. De taksen zullen dus iu evenredig heid verhoogd worden. Weddingen. Een taks van 10 p. h. zal gelieven wordci» op de weddingen op koersen of prijskampen van welken aard ook. Beursverliandelingan De beursverrichtingen zullen 40 tot 5C centiemen per duizend betalen. Elke bank- wissel moet een vasten zegel van 10 cenliernea dragen. Meubeltaks liet mobilier wordt belast met 5 per dui zend on per jaar. Het onbelastbaar deel per familie zonder kindoren is 8.U00 Ir., plus 1,000 fr. voor elk familielid ten laste van" hel oofd des buisgezins. Verbruiktaks Het verbruik in hotels, gasthoven en ta veernen wordt belast reet 5 p. c. boven de 20 frank. Het pasteigebak, wijnen en lijn» dranken met 5 p. c. boven een verbruik van 5 frank. VOOR HET HOF VAN LEIPZIG Het getuigenverhoor in de zaak ten laste van den Duilschen onderofficier Karl Hcynea is Dinsdag algeloopen. Getuigen kwamen verklaren, dat zekeren dag een zieke krijgsgevangene door Hevneti naar de zaal der stortbaden gezonden werd. Daar deed beschuldigde hem beurtelings met heet en met koud water begieten. De onge lukkige krijgsgevangene huilde dal het door hel geheele kamp gehoord werd. Toen men hem naar de ziekenafdeeling terugbracht was hij zinneloos. Een auder getuige-verklaarde dat hij zeke ren dag door Ileynen bij middel van een bezem uit zijn bed gestamp werd. Nog een andere werd bij middel van kolfslagen van een ladder geworpen. Een Engelsch krijgsgevangene, die slechts twaalf dagen in het kamp verbleef, toont aan bel hof teekeus van kolfslagen welke hij kreeg op hel hoofd. op zij zich bij hunne eerste afreize bevonden afgeweken hadden daarbij aannemeude, dal zij vijftien mijl per dag in eone lijn wa ren voortgegaan, kwam hij bij benadering tot de kennis van hunne plaats. Het was op den negen-en-twintigste dag van hunne martelt dal zich aan Ned's oogen een gezicht voordeed, dat hem eenige ver goeding gaf voor de vermoeienissen van da lange dagreis. Gedurende den morgeod wa ren zij door een aterk bevolkte streek ge^ trokkeu en legep tien ure kwamen zij dicht bij den top van een heuvel, waarheen de ne gers wezen als het einde hunner reis. Bij verscheidene gelegenheden hadden dc gidsen getracht iels belangrijks, met derail' van dien dag in verband staande, te kennen te geven, en zij verhaastten hunne schreden, nu zij den rand vau de steile helling nader den, terwijl de negers nog altijd voor heo uit wt/en, alsof er zich iels buitengewoons zou voordoen. Het pad liep qu lot aan den lot van don heuvel door eeue enge rolscbtige kloof toen de spleet waarover prachtigs boomeu en klimplanlenliiugon doorgegaan waren, vertoonde zich eensklaps een praohtig schouwspel aanzijn oog. De twee (vrienden stond eenig oogeublikken als aan den grond genageld. Vao eoue hoogle van ongeveer duizend voel zagen zij op een groot binnen meer, dat iu den zonneschijn fonkelde als eene vallei vau diamanten, daar ieder- kab belend golfje op de oppervlakte da schiite» rende sirslcn weerkaatste^ (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1