VIEST HET HEILIG HERT Oe les dor naburige landen DE FORTUINZOEKERS DuitscUaM en k scMeverpeding. Zondag 29 Mei f Maandag 39 Mei 1921 De Iersche kwestie Ministerie m Landsvordodiglng. Het gewezen geschil op het spoor. Kerkstraat, 9 en 2?, Aalst.Tel. XXVII» JAARGANG NUMMER 124 114— DAGBÏ iAD 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüpfbl-Db Genm H. Felii IZon op 3,55, onder 7,40 f II. Ferdinandus SZon op 3,54. onder 7, li g Nieuwe Maan den 5 f Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich le wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelcarplein, te Brussel8, Place de aradaaa la Bourse, Parijs en (5, Bream's Buildings Londre3 E.G. 1 't Was in Juni 1675 dat onze Goddelijke •Zaligmaker aan eene nederige kloosterzuster een feest vroeg lot erkentenis zijner liefde. Ik was voor het heilig Sacrament ge knield, zoo schrijft de H. Margareta Maria, en de Heer gegadigde zich mij mot de welda den zijner uitstekende liefde te overstelpen. Ik voelde mij bewogen en innig geneigd tot vergelding. Innig geneigd tot vergelding; ziedaar de igesieltenis die ons moet bezielen bij het vieren van het Heilig Hert. Dien dag moeten wij ons niet ter Kerke tbegeven gelijk voor een andere plechtigheid. We moeten daaglfte voren of eenige dagen op voorhand ons vast overtuigen van deze igroote waarheid Hel beminnelijk Hart van ■Jezus voorwerp raw biltere ondankbaarheid. En die waarheid moet ons gemoed schokken, ons Ledroeven naarmate wij oii3 meer van de werkelijkheid overtuigen: die waarheid moet ons doen klagen, doen zuchten, ja weenen omdat wij zelf van dat getal ondank baren deel maken. Verbeelden wij ons eene uitgestrekte zee, waarop een nietig vaartuig naar do grillen der golven heen en weer geslingerd wordt; zoo is Jezus'Hert de speelbal der menschen geworden,speelbal die de ondankbaren onge nadig heen en weêr kaatsten.... en, o aan doenlijk schouwspel, toch reikt hun Jezus liefkozend de hand, bedelend en snakkend hij d' een en d' ander om wat wederliefde... En 't is de aandachtige beschouwing van dit hartverscheurend treurspel, oneindig be neden eene onopvatbare werkelijkheid afge spiegeld, die bij ons een plolaen terugkeer moet verwekken, die ons moet verontwaar digen bij het zien onzer eigene boosheden en het gadeslaan van de onverschilligheden eener verblinde wereld. Mei het feest van het H. Hert moet zijne metelcoze liefde door de menigte verheerlijkt worden, door blijkbare merken .- In onze huizen moet er een bijeenkomst gescheiden, ingericht door het gezinshoofd vóór dc gewijde beeltenis van het Goddelijk Hert, en ra en zal er, in eene spontane uiting van vurige godsvrucht, heel het zondig verleden der familieleden herstellen. In ome Kerken moet er eene buitengewo- n&Jngotogenheid heerschen, ingetogenheid dom:geen wercldsche kommernissen gestoord, •en die haar toppunt zal hereiken in eene vurige en eerherstellende heilige. Communie. In een woord, er moat een zalige wedijver ontslaan tusschen de vrienden van dit God delijk Hurt 't zal er om gaan wie er meest zal bijdragen tot de zegepraal ONZER liefde. Indien wij de heropbeuring van ons land willen, moeten wij er de middelen toe aanwenden. Een officieel dokument, liet Overzicht over den toestand der Belgische nijverheid •in December 1920 geeft eene gansche reeks cijfers op. Daarin zien wij dat er op 3549 nijverheids-ondernemingen, in Decem ber laatst, 96 per honderd aan 't werk wa ren, legen 76 per honderd het jaar le voren. Dio cijfers zijn troostend, dóch ongeluk kiglijk de werkelijkheid is heel anders. Wat mon zou moeten welen, is welke de voortbrengst is in vergelijking met 1913. Wij zouden moeten weten wat wij voort, brengen en tegen welken prijs wij voortbren gen. Dat zegt de statistiek niet en zij zou heel wat moeito hebben het ons te zeggen. 138 VERVOLG. Hoewel dc koning in de paniek gedeald had, was hij zich zelve in zooverre meester .gebleven, dat hij in staat was do trom le roeren op dat gelaid ging de ontstelde me nigte weder zitten, terwijl Nommen den aard van het wapen en de ontzettende kracht van hel kruid verklaarde. Toen de orde hersteld was, vervolgde hij zijn gesprek en vertelde hoe de groote die ren even spoedig door het geweer konden gedood worden als de vogels, die hij pas geschoten had daarop beschreef hij den aanval van don leeuw, dien Nommen door een enkele kogel had geveld, waarop a! de toehoorders luide kreten van goedkeuring aanhieven. Toen zijn verhaal geerndigd was, deed hij w ijselijk den koning een verzoek om hulp hij vertelde hoe hij, toen hij een kind was, als slaaf was weggevoerd, en hij noemde den naam van den stam, waartoe hij had behoord. Op het hooren van die naam riep de koning verbaasd uit, het opperhoofd van dat land zijp bondgenoot was on dat zijne hoofdstad aan hot einde van het meer was gelegen, waarheen men volgens zijne hora- kaning met eene sloep in tien dagen zou kunnen roeien. Nadat do koning eenige minuten had na gedacht, sprak hij mot zijne raadslieden, die aan zijne voeten zaten en beval daarop, dal dc Lenden slavenhalers, die de tweo Er zijn evenwel andere gegevens, die ons bewijzen, dat wij niet genoeg voortbrengen of ten minste, dat wij in geene betamelijke voorwaarden voortbrengen dat zijn de sta tistieken van den uitvoerhandel. Voor den eersten trimester 4921 bedraagt onze uitvoer verscheidene honderden miljoe nen minder dan onze invoer, dus blijft onze handelsbalans in deficiet. Zulks is zeer ernstig voor ons, daar onze voorspoed, de wisselkoers, de opbrengst der belastingen, enz., ons uitvoerverraogen voör basis hebben. Onze uitvoerhandel was steeds den voorspoed van ons land. Wat kenschetsend is, is dat Frankrijk ons onder oogpunt van uitvoerhandel is voorbij gestreefd. Voor den eersten trimester 1921, heeft de Fransche uitvoerhandel den palm behaald op den invoerhaodel. Zulks legt ge makkelijk uit, waardoor de fransche fin uk geklommen is. Weinigen tijd geleden waren 100 fransche franken slechts {96 fcelgische franken waard. Thans is er reeds een klein voordeel voor den franschen frank. Men kan dus niet genoeg herhalen, dat het door werken, naarstig werken is, dal België zijne moeilijkheden moet te boven komen Er is geen andere uitweg. Ongelukkiglijk richten de socialistische leiders ons werkvolk, dal in 't algemeen moedig en naarstig is, op eene juist tegen overgestelde baan, dan deze welke naar hei'opbeuring en voorspoed leidt. Zulks ten nadeelc van eenieder en bijzonderlijk van het werkvolk zelf, wiens bestaan grootelijks afhangt van den goeden gang der zaken. Hooge dagloouen en korte werkdagen zijn juist het tegenovergestelde van hetgeen onze nationale herstelling noodig heeft. Hooge dagloonen ja, zooveel te beter, doch hooge dagloonen door eene groote voortbreDgst, door meer werken, dat alleen kan ous redden uit den ekonomischen poel waarin wij dage lijks dieper verzinken. Dat men ons niet kome zeggen, dat er reeds te veel voortgebracht werd. De huidige krisis is niet veroorzaakt door overdreven voortbrengst, doch door de overdreven prij zen, welke zelf het gevolg zijn van een be perkte voortbrengst. Nu wij de les van Frankrijk gezien heb- ben, mogen wij ook deze niet uil bet oog verliezen welke Buitschland ons voorbereidt. De dagloonen zijn er kleiner dan hier en de werkdagen veel langer. Onze werkhuizen 7,ij4i vernield en deze der Duilschers niet. Wij staan dus ten achteren en móeten in winnen en nochtans liet tegenovergestelde heeft plaats, vermits wij nog verder achter uitschuiven. In plaats vanuit alle kracht te werken, wordt het werk kunstmatig beperkt: acht, uren arbeidsdag, uiideeling van werkloozen- steun zonder voldoende konlrool, enz. Wij weten heel goed dat er onvrijwillige werkloozen zijn, die niet beter vragen daa te kunnen werken, en dat is zeer te betreuren. Doch er zijn er anderen ook, en dat weet iedereen en zulks zou door ernstige konlrool kunnen verhinderd worden. De mijnwerkers doen het al even goed nu er groote vraag is naar kolen, willen zij maar vijf dagen per week werken. Kortom, er wordt gehandeld alsof men er op uit ware België op den achtergrond le schuiven in den strijd der natiën voor het bestaan. 3B©le;ië en De republiek Peru viert dees jaar het eeuw. feest barer onafhankelijkheid. Onder den oor log heelt Peru do Belgische zaak ter harte genomen en ondersteund. Uit erkentelijkheid 7.j 1 België thans aan Peru een bronzen stand beeld van een beroemde beeldhouwers aan bieden. Dit geschenk, verzendingskosten in begrepen, heeft eene waarde van omtrent 50.000 fr. vrienden gevangon hadden, bij hem zouden gebracht worden. Door middel vau een tolk ondervroeg hij den sterken neger, dio het hoofd van do bende was, en toen deze mede gedeeld had, dat hij gekomen was mot het doel om slaven te ruilen legen glaskralen en de koperen armbanden, bood do koning aan ze hern lo leveren op voorwaarde, dat hij hen mot al wat zij bij zich hadden, ten ge schenke gaf. De pakken, die de slavenhalers gedragen hadden, werden nu voor den dag gehaald en onderzocht. Men spreidde matten op den grond uit, waarop groote stapels schitterende kralen van allerlei kleuren ge legd werden daarop werden die verdeeld in eene menigte hoopje#, waarvan ieder don prijs van een slaaf moest vertegenwoordi gen. Toen werden de koperen armbanden ten toon gespreid ze waren gemaakt van draad zoo dik als een potlood en daarbij zoo wijd. dat ze om den arm boven het gewricht van d, hand pasten. Een van die hoog ge- wardeerdeerde sieraden was de prijs van eene slavin. Na lang bieden en nadat men een weinig kralen bij ieder hoopje gevoegd en een paar armbanden op den koop toege geven had, was men overeengekomen, dat den volgenden dag honderd vijftig slaven aan den aanvoorder van de bende zouden geleverd worden. De vergadering ging uiteen en men wees Klapdorper eene hut aan, die voor de beide vrienden was ingericht de menigte maakte plaats voor hen, dewijl Nero nijdig bromde toen men te dicht bij hem kwa: i. Ti co paar minuten bevond Klapdorper en Nóm- Eane botsing te Belfast- Belfast, 27 Mei. Gisteren avond is 't hier tot een gevecht onder de politieke partijen gekomen aan weerszijden werd er hevig geseholen. Eindelijk begonnen de politie en de sol daten ta vuren op bet volk, dat niet uiteen wilde gaan. Da oproerlingen drongen de huizen binnen, en schoten uit de vensters. De huizen waar zij zich -verschanst hadden, warden bestormd door de regeeringstroopen, die een twaalftal personen aanhielden. Won der genoeg, er zou maar een doode zijn. Brandstichtingen. Cork, 27 Mei. Dezen morgen zijn er te Cork en in den omlrek der stad verscheidene huizen door brand vernield. Men heeft de spoorbrug tusschen Cork en Youghal doen springen, en op verschillende punten de lijn met boomstammen versperd. Verscheidene wegen, die naar Cork leiden, zijn eveneens onbruikbaar gemaakt. Oa brand yan hdt tolkantoor to Oublijn. Dublijn, 27 Mei. De puinen van het douanegebouw blijven nog smeulen slechts eenige muren slaan nog overeind. Dé schade wordt geraamd op meer dan een miljoen pond sterling. De soldaimi zijn geposteerd achter een prikkeldraad versperring, dio om het ver nielde gebouw is aangericht. Strijdersfonds. Do Beheerraad heeft vergadering gehouden onder voorzitterschap van Luitenant-Gene raal Baron Jacques. De Voorzitter heeft ami de leden den tekst medegedeeld var. een wetsvoorstel dal den zelfden dag door den Minister van Geldwezen werd ingediend bij liet Bureel der Kamer van Volksvertegenwoordigers. Hierna een be knopt overzicht der voornaamste schikkin gen 1.) De toelagen overeenkomstig de wet van 25 Augustus 1920 toegekend aan de militai ren die deelgenomen hebben aan den. oorlog van 1914, worden ingeschreven en in per soonlijke titels, die door liet slrijderstonds eu uit naam van de Natie worden uitgedeeld als blijk van erkentelijkheid. Deze titels, die het uitzicht hebben van hd -Spaarbankboekje, zijn (behoudens enkele uitzonderingen) on derworpen aan de algemeene voorschriften, welke op dit laatste boekje toepasselijk zijn. 2.) Te rekenen van 1 Januari 1921 bren gen de ingeschreven sommen een jaarlijksche interest op van 5 t. h. Persoonlijke stortin gen mogen op deze boekjes niet gedaan wor den. 3.) De bezitter van het boekje mag ieder jaar een zesde van het bedrag, plus den ver vallen interest, van af 1 Juli opstrijken. 4-.) Ingeval de bezitter van een boekje sterft voordat hel zesde jaar verstreken is, kan het nog ingeschreven bedrag, vermeer derd met den intrest, onverwijld ingevor derd worden. 5.) De boekjes welke ter uitvoering van de wet uitgedeeld worden zijn niet onverdraag. baar. Wel mogen zij onderpand gegeven worden, voor leeningen welker beloop de 80 p. h. van liet ingeschreven bedrag niet te boven gaat. Deze leeningen kunnen alloen toegestaan worden door de kredietinstellingen of banken aangenomen door het Slrijdersfonds. Dit wetsontwerp gal-voldoening aan aide, lc-den van den Beheerraad van het Fonds. Het verwezentlijkt al de wenschen van de vertegenwoordigers der verschillige Oadstrij- dersbonden. men zich in eene zindelijke, ronde woning, gelegen op het koninklijke plein, waar een aantal hutten stonden, omringd door eene palissade. Die huiten waren bewoond door vrouwen en andere leden van zijne familie, die thans uit die woningen le voorschijn kwamen, om de pas aaogekomenen nauw keurig te beschouwen. Behalve de kleeren was er niets bijzonders to zien, daar dit het eenige onderscheid tusschen hen en de in boorlingen in hunne kleederdracht was de mannen droegen niets dan kleine doeken van antiloponhuiden bereid, die over dc schouders vastgemaaktlos voor hun li chaam hingen de vrouwen droegen een net voorschoot van fijn gevlochten garen, dal gesponnen was van de vezels van de wilde aloë. Het gebruikelijke geschreeuw tot verwol- koming werd aangeheven, toen de tweo vrienden naar hunne hut geleid werden. Die hut was omgeven van een plein, netjes be legd met eet.e kleine laag leem en koemest, iets wat men algemeen in Afrika vindt. Het uitzicht was prachtig, daar liet front van de hut op hel meer uit/.agvan deze plek scheen het meer omtrent twintig mijlen breed to zijn en de tegenovergestelde oever was om zoomd door heir. is. i r in de verte pui- por kleurig uitzagen. Togen den avond brach ten eenige slavinnen oen grooten ronden houten bak met oen mengelmoes van geiten- vleesöh en aardappelen. Deze spijs was sterk poperd en Ni :umea was van nv ening, dat men Klapdorper in zijne kookkunst over troffen had. Met het doel in de eerste plaats de behoef tige oud-strijders te bevoordeeleu en om geen verhooging van den discontovoet uit te lok ken dewelke zich onvermijdelijk zou voor doen indien er dadeiijk bij 'l begin een te groote toeloop plaats had aan de winketten der Banken, werd er besloten aan de oud strijders die niet wezenlijk in nood zijn te vragen dal ze voor het eerste jaar zouden af zien van hun recht om 80 0/0 van de waarde van hun titel te leenen. De stoffelijke werkzaamheden van het bu reel vorderen snel. Op 't einde van deze maand zuLlen de helft der bundels gereed en evenveol berichten van ontvangst opgezon den zijn. De boekjes zullen begin Oktober verschij nen. De bepaling van het ontwerp, waarbij om te beletten datdc titels ia de handen van woekeraars vallen voorzien wordt dat de leeningen slechts mogen gedaan worden door Kredietinrichtingen of Banken aange nomen door het Strijdersfonds, is niet van zoodanigen aard dat deze verrichting erdoor bemoeilijkt wordt. Men heeft de verzekering hekomen dat al de groote banken van het land hunne medewerking zouden verkenen. in. In het vorig artikel stelden we de vraag welk akkoord er gestolen was daarop ga ik nu antwoordden. Het Nat. Sijridikaat en de lieer minister Neujean waren 't accoord om de afhoudingen welke óp de loonen geschiedden ten voordeele der werkliedenkas te verminderen op 2 0/0 in plaats van 4 0/q maar deze 2 0/o zou men in de toekomende maanden terug moeten geven dus 6 0/q van het loon laten afhouden. Voor de bediende en beambte in de plaats van 1/12 af lo houden zou men 1/24 af hon den ten voordeele der kas van weduwen en weezen maar de volle som zou toch later moeten gestort worden. Die overeenkomst beduide dus doodeen voudig dat men nu iels toegaf en dat hetgeen men nu kreeg in de toekomst moest terug betaald worden en die terugbetaling zou kunnen geschieden opeen krilieker oogenblik clan nu. Grouter fopperij heeft men nooit kunnen uitvinden en het is verwonderlijk dat dit bijz. bevel reeds gereed was om dooi' die groote afvaardiging aangenomen te worden. Wanneer men beweert dat hel Nat. Sijnd. hier de draak steekt met zijn leden dan zogt men te volle de waarheid. Men neme zeer goed in acht dat het Nat. Sijnd. dit akkoord aanging zonder het Krist. Sijnd. en de bond der bedienden en beambten te erkennen, zonder de kontrakteerende par tijen te erkennen dus zijn woord verbrak, zijn handleeken loochende dat het op Vrijdag 22 April gegeven had. Voor het Nationaal Syndikaal had de socia listische syndikale kommissie meer waarde dan hunne zusterorganisaliën; en zeggen dat er leden in het nationaal syndikaat gevonden worden, die na die woordbreuk, na dit ver raad tegenover de agenten van het beheer, verwonderd zijn dat hel kristen syndikaat zijne medewerking ontzegde aan hel Natio naal Syndikaat. Verstaan die mannen dan niet dat die samenwerking onmogelijk géwor den was, door het feit dat hel nationaal syn dikaal de inkomsten-vermindering had aan genomen, hetgeen hel kristen syndikaat niet aannemen kon; dus het nationaal syndicaal geheel alleen moest verantwoordelijk gelaten worden voor de door hun geschapen toestand, voor hun woordbreuk, voor de verloochening van bun handleeken. Erkende het Nationaal Syndikaat het K. S. niet bij de onderhande- Niet zoo goed, als onze maaltijden zoide Klapdorper, die jaloersch was over het ko ken van de vreemdelingen er is te veel pe per in gestoofd, zeide hij, terwijl hij dood alsof hij erg moest niezen, ze koken sleoht die menschen, lang zoo goed niet als ik. In weerwil van zijn oordeel aten beide vrienden smakelijk, cu toen het maal afge- loopon was, was de bak bijna leeg. De vrienden waren beiden vermoeid, vleiden zich op raatten neder eu vielen in een vasten slaap. Den volgenden morgend werd Nommen voor zonsopgang gewekt door een vreeselijk geraas van trommen en horens, eu toen hij niet weinig vorhaasd eone groote menigte menschen op het koninklijke plein voreenigd le zien, die met den koning aan hun hoofd, hem ter vergadering kwamen roepen. Gedu rende den nacht had men vroolijk feest ge vierd en het opperhoofd van de bende, die vroeger Nommen en Klapdorper gevangen had, had aan den koning verteld, cal hij een vermaarde regen-verwekker was. Het ver blijf onder hen zou dus hoogst weldadig voor heiland zijn, dat veel van langdurige droogten te lijden had. Hij had hem ver haald, hoe Nommen met de sterren en de maan sprak, on hoe hij mot een vreemd werktuig naar de zon staarde, hoewel de oogen van gewone menschen haar licht geen oogenblik konden verdragen. Hij herhaalde ook de beschrijving van hel gevecht met den leeuw, en zcide dat hij het er bepaald voor hield dat Nommen tooverkraoht bezat. Daar do koning door een groote menigte omringd ling, ja dan droegen zij er ook maar alleen de verantwoordelijkheid van den toestand. Men raerke ook op dal dit akkoord geslo ten werd op 27 April en dat op 28 April de nationale raad moest vergaderen. Den 2S April ging eene afvaardiging naar minister Carton de VYiart, om te verkrijgen dat dit stelsel ook van toepassing was op'ue andere ministericn. Men weet dat op 2S April den Raad van afgevaardigden van het K. S. moest bijeen komen in akkoord met het Nat. Syndikaat. In de morgendzilting werd de algemeene werkstaking gestemd als uiterste middel in den namiddag werd het voorstel Neujean besproken en met algemeene stemmon ver worpen, daar het van geene waarde was: Het Kristen Syndikaat hernieuwde zijne stem ming van 's morgens en zond eene dagorde in dien zin naar het ministerie. De nationale raad van het N. S. kwam ©ok op 28/4 bijeen en nam het voorstel Neujean aan als overgangsmaatregel Eene dagorde, verschenen in Le Peuplë van 29/4 liet liet Kristen Syndikaat het ge drag van het Nationaal Syndikaat kennen. Het Nationaal Syndikaal was zoo bewust van zijn misslag dat zij den moed niet meer hadden het K. S. in te lichten over de be slissing genomen in hun Nationalen Raad. Dit dagorde was een bittere ontgoocheling voor de andere organisaties en men vroeg zich af waar het N. S. heen wilde. (Wordt vervolgd). JUNIOR. Do betaling van het eerste miljard mark goud. Men verneemt uit goede bron, dat hef Duitscli gouvernement, lot kwijting van het saldo van het milliard mark.goud, betaalbaar vóór het einde van Mei, Zaterdag 28.dezer volgens het verlangen der Kommissie voor Schadevergoeding le Parijs, twintig bons op de schatkist, elk van 10 miliioen dollar, to taal dus 840 miliioen mark-goud, zal afge- ven. Die bons op de schatkist zijn geavali- seerd door groote Duitsohe banken, en be- taalbaar gedeeltelijk te New York, gedeel telijk le Parijs en gedeeltelijk te Londen. In de commissie dar vergoedingen. De commissie der vergoedingen houdt zich thans bezig met dó' samen helling van het waarborgkomiteit, dal op 30 Mei moet in dienst* treden. De commissie zal ook onderzoeken welke de gebeurlijke gevolgen zullen zijn van het stopzetten der zendingen van Silezische kolec naar Duitschland. Oe Duitsche bons. Frankrijk en België, die natuurlijk hui! aandeel zullen hebben van de Duitsche bons, zullen trachten deze zoo spoedig en zoo vöor- deelig mogelijk te plaatsen. Daar de Vercenigde Staten geheel de we reld door over de meeste kapitalen beschik ken, zullen voorzekers het grootste deel der bons de wijk naar Amerika nemen. Het Amerikaanseb gouvernement heeft reeds deze kwestie onderzocht en verklaard dat het geen bezwaar ziet in het {aannemen van die bona. De inschrijvers mogen er neman zoo veel zij willen, doch er mag geen cent uit de Vereenigdc Staten. Alles zal moeten dienen voor den aankoop van Amerikaaosclie pro- dukten, of voor aflossing der schulden. Het Amerikaaosch gouvernement is vau oordeel,, dat het uitzinnig zou zijn, geld te geven aan andere stalen, om hen toe te laten in Kanada of Argentina graan te gaan koopen, terwijl de AraerikaaDSche boeren zeil met hun graan blijven zitten. was, toen dit verhaal gedaan werd, ontstond er eene algemeene opgewondenheid, en na lang beraadslagen werd er bepaald, dat de koning en zijn volk den volgendon morgend den toovenaar met het fraaie hoofdhaar zou den bezoeken en uilnoodigen eonig bewijs van zijne tooverkracht te geven. Nommen had zijne hut verlaten om den koning te go- moet te gaan. To vergeefs verklaarde Nommen dat hij geene bovenaardsche macht bezathoe ster ker hij dit ontkende, des te sterker werd hun geloof daaraan en de koning vroeg of hij al.de zonderlinge dingen, die hij bezat mocht onderzoeken en of hij hem het gebruik daar van wilde uitleggen. Nommen pakte de knapzakken uiten haalde den sextant voor den dag, die de koning editor niet darfde aanraken, omdat hij vreesde dat zo niet even als het geweer zou ontploffen. Mea toonde toen het kompas dit vermaakte den koning zeer, toon Nommen de naald liet ronddraaien door er het lemmet van zijn mes in de rondte over heen le bewogen. De koning wilde de naald aanraken, doch was er over verwon derd dat hij er niet bij kon komen door het glas, dat do oppervlakte van het werktuig bedekte. Dit was voorden wilden eene zoer hoogst vreemde zaak het glas was hun on bekend. De naald kon men zien, doch niet aanraken, omdat eene onzichtbare zelfstan digheid haar beschermde daarop liet men hot kompas door de handen van de voor-, naaraste mannen van het hof gaan cn werd voor oen toovorraiddc' verklaard. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1