Isb TM. ia den nood. 2 DE FORTUINZOEKERS De Koning vau Spanje veroordeeld. Donderdag Juni 1921 NEERHOFDIERENTEELT. Rond het Parlement. Frank rij k 's politiek tegenover Duitschlnnd XXVII» JAARGANG NUMMER 127 Keitstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 11* JDA.&-J&IL.J&.I2 - 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 - Uitgever: J. Va» Nuffbl-Db Gen»? Pufeiiciielt builên Int Arrondtesement Aalst. üwgrT' zich te wéftdsè tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Bfissel8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream a Buildings Dondrea E.G. t aas^i H. Emilia &on op 3,5?, onder 7.44 Nieuwe Muan ucn 5 aBhuwt-gsnfiWB^ga Toen twee jaren geleden de groot ste staatkundigen van de oude on de nieuwe wereld, te Versailles vereenigd waron om de vredesvoorwaarden te bepalen, sclu'eef de welbekends fran- scha schrijver Pierre l'Ermile een zeer schoon artikel getiteld De Groote Miskende. Hierin deed hij klaar uit schijnen dat mon den eersten, don groolsten en den onmisbaarsten aller staatsmannen God vergat on hatelijk biutencijferde, door zijnen vertegenwoordiger op aarde, den Paus, geen deel te laten nemen aan hunne voor den wereldvrede zoo gewichtige besprekingen en beslissin- gon Ik denk datop lieden reeds iedereen overtuigd is hoe zeer men dit groot licht nog zou kunnen gebruiken want allen zij hel eens om te bekennen dat er veel, ja zeer voel aan dit broos monschenwerk ontbreekt. Doch zijn het wol die groote staats mannen alleen die God vergeten en miskennen Zou het grootste deel der kristenen, na een rechtzinnig gewp.- tenSondorzook niet mogen op do horst kloppen en eon plechtig meet culpa opzeggen Waar is die vuiighoid der oersto oorlogsdagen van het jaar 1914 10! dan waren onze kerken en kapellen gedurig gc-vuid met eene biddende en srneekonde menigte; dan wierdon onze bedevaartplaatsen van de kleinsto tut de buroemdsto druk bezocht, zooals zij het nooit in de grootste eeuwen van geloot en gods dienstzin geweest waren; dan bad men 's avonds in den huiskring nog een rozenhoedje meer omdat ons aller Vriend on Helper in den nood ons zoo bewaren en beschermen. En wat is er van dit alles geworden Moeten wij niet bekennen (tot onze schaamte) dat het slechts een ellendig strooivuur was; on dat er hij velen zelfs geen sprankeitje vurigheid onder de asch meer smeult. Nochtans zijn wij als echte troetelkinderen der Voorzienig heid behandeld geweest want juist aan onze deur mag men zeggen, zijn de vijandelijkheden gestaakt geworden en zijn wij van de schrikkelijkste on heilen gespaard gebleven. Waar is do dankbaarheid voor zulke zichtbare bescherming. Hoe weinig wordt er nog gedacht aan onzen groo- ten en eeuigen Vriend in den nood. Overal openbare feesten, ongelukkig meer wereldse!) dan geestelijk een oneindig getal redevoeringen waarin maar al te dikwerf den grooten Vre destichter vergeten wordt ontelbare dagbladartikelen, schriften en druk sols waarin men, 'lis waar, de nooit genoeg geprezen heldenmoed onzer dapperen op alle toonen verkondigt doch waarin men (o zeker gansch on- 141 VLRVOLG. Toen eindelijk bet daglicht geheel verdwc rten was. scheen de maan tweemaal zoo hel ier en do nacht viel in met dien luister die men alleen tusachen de keerkringen kan waarnemen. Gr en geluid werd er gehoord behalve bet plassen en snuiven tusachen het riet aan den kant van het meer en het ge gons van muskieten. Ruim een uur wachtten tij te vergeefs de maan stond thans zoo hoog, dat zij haar licht rechtstreek» in den hollen weg wierp, en plotseling hoewel men geen geluid had gehooid, bemerkte Nommen eeae grauwe massa, die op een groot stuk rots geleek en langzaam van do bocht in den bergpas na derde. De maasa maakte eensklaps halt, toen in dn verte in de stilte van den nacht een geluid werd gehoord «dijk aan den schellen toon eener trompet. Een dof gebral, gelijk aan hét gerommel van den donder scheen de rots, waarop de twee vrienden zich verscho len hadden te doen wankelen. Plotseling weergalmde een geluid als van eene ontzag gelijke trompet door den bergweg, waar de grauwe massa halt had gemaakt cn ondor een dof gebrul naderde een olifant langs den bergweg, onbewust van het dreigende gevaar. Nog een paar olifanten volgden, totdat de aanvoerder zich "lak benoden do plek bevond, waar Nommen en Klapdorper cieh verborgen haddeu do geheele weg was rol van die verbazende groote wilde dieren, wetens) een woord van dank, aan den Heer der legerscharen vergeet. Als men de handel- en levenswijze der menigte beschouwt, zou mon den ken dat de algemeene wereld toostand nooit zoo geruststellend was als heden zoo onbekommerd, zoo onbezorgd leeft het meeste getal en helaas wat al zwarte wolken dreigen nog aan den gezichteinder. Ja duister, vuil on on rustwekkend is de toekomst. Maar als vreugdedronken van zinsgenot denkt men aan het ernstige van het leven niet- meer. Genieten van 'l leven Ilier onzen lïemol roepon de dolle we- reldlfrigen. En mon vergeet, als men ze niet veracht, de kerk voor schouw burg en kinema, men gaat naar feest en bal, in plaats van ter bedevaart. In den gezelligon huiskring vindt men geen genoegen meervader is naar hot volkshuis, de oudste zoon naar liet sportfeest, de grootste dochter, dik wijls nog met don kinderrok aan, naar hot danskot, moeder zitmet de kleinste kinderen bedroefd en misnoegd al leen. Men leeft als in een droom van tijdelijk genot. Mocht de ontwaking voor velen maar niet to schrikkelijk zijn. Is alle goed on alle kristene deugd dan uitgedoofd Neen want ik ben overtuigd dat in ieder menschenhart meer goed besloten ligt dan men ge woonlijk denkt. Doch de kunst is liet uit te baten. Daarom is hot de plicht van priesters en leeken mede te wer ken, door woord en pen, door raad en daad( aan het algemeen welzijn, aan de algemeene redding, want die hot einde wil moet de middelen daar toe gebruiken. Dit eischt immers toch ook v%n ons de dankbaarheid jegens den grooten Vriend in den nood, die ons beschermd en geholpen heeft Trachten wij dus in de mate onzer middelen on krachten don geestelijken nood waarin ons volk verkeert te leni gen, en brengen wij allen, berouw en hoopvol terug aan do voeten en in de armen van ons aller grooten Vriend in den nood, die wij ook misschien maar al te veel vergeten en miskend hebben. Joannes. liet Beroepshof van Toulouse heeft Dins dag uitspraak gedaan in een proces inge spannen tegen den Koning van Spanje door Mevrouw Juiien Sacuze. Een tiental jaren geleden, was de broeder van Mevr. Sacaze, M. Albert Sapöne, over leden, en had bij testament heel zijn fortuin vermaakt aan den Koning van Spanje. Mev. Juiien Sacaze spande een proces in, voorgevende, dat haar broeder niet in het bezit was zijner versland vermogen» op het oogenblikdat het testament opgemaakt werd. De rechtbank van Saint Gaudens verwierp echter haren eisch, doch Mev. Sacazo ging in beroep Het Beroepshof van Toulouse heeft thans het eerste vonnis verbroken en verklaard dat Mev. Sacaze onmiddelijk moetin bezit gesteld die hun aanvoerder naar het meer volgde. Nommen's hart klopte luid van spanning, toen du olifanten een voor een beneden hem voorbij gingen doch hij bewaarde «ij ne ko gels, totdat er acht of tien door de engte hoeü gegaan zouden zijn met gegronde re den dacht hij op liet alarm vnn het eerste schot, degenen die'de engte reeds verlaten hadden, zouden trachten terug te keeren naai de plaat», van waar zij gekomen waren daardoor zou er in den nauwen weg eene groote verwarring ontstaan, gedurende de welke hij gelegenheid zou hebben, de groot ste dieren uit te kiezen. Terwijl de olifanten langzaam voortliepon, beval Nommen aan klapdorper hem zoo gauw mogelijk liet tweede geweer te geven ais hij het noodig cou hebben, en daarop achter het oor van een grooten olifant mik- kende, vuurde hij af. Het verbazende dier viel dood ter aarde. Eenige minuien bleef de troep stilstaan, alsof die dieren eensklaps steenklompen veranderd waren bot geflik ker van het geweer en de knal hadden hen verbaasd en zij hieven staan in de onzeker heid van hun toestand en deo aard van het gevaar. Gedurende dien tijd laadde Nommen zijn geweer op nieuw en op de slaap van een grooten olifant, die vlak voor hem slond, aanleggende, schoot hij weder af. Tot zijne groote vreugde viel dit dier eveneens dood nedernu ontstond er echter een onbeschrijf lijk toon eel van verwarring. Op den twee den knal keerden do olifanten, die reeds dooi de engte gegaan, waren, zich schiolijk om en worden van de erfenis van haren broeper. De sekwester welke in 1012 ten voordeele van den Koning van Spanje, vertegenwoordigd door zijn intendant, markies de Bcrja, op de goederen gelegd was wordt geheven. De Koning van Sputljo wordt daarenboven veroordeeld tot de kosten van eersten aanlog en beroep en moet de boete terugbetalen. Een Holiandsch-Amerikaansch geschil. Uit Washington wordt gemeld, dat de Vor- eenigde Staten eeno nieuwe nota gezonden hebben aan bet Hollandsch gouvernement, in betrek raetde pelrodfbronnen van Djambi en met de bewering vuil liet Hollanïscli gouvernement, dat de Vereonigde Staten te laat verzat hadden aangeteekend om de uit voering der Hollandscüe pelroolpolitiek te voorkomen. Men verzekert, dat deze nota alle Heiland- sche werpingen weerlegt cn het Ameri- kaansch gouvernement er slipt aan houdt, de Amerikaansche petroolbelangen te vrij waren. Het opbrengen der kuikens. Goed bevruchte broedeieren, voortkomende van gezonde ouders, zuilen natuurlijk de beste uitkomsten gev~n.cn deze kuikens zul len met de meeste kans de gevaren van liet - kuikenschap te boven kómen. De kloek met do jongen plaats men, gedurende de eerste week, in een mand ot potje, waar de kuikens vrij kunnen in- on uitloopen. De afsluiting voor katten, rallen of andere roof dieren moet natuurlijk kunnen geschieden. Gedurende de21 a 36 uren, na hun ge boorte, hoeven de vogeltjes geen voedsel te krijgen, daar ze. pas voor het uitkomen, het overblijvende van den dooier ia zich hebben opgenomen, hetgeen in hun eerste voedsel voorziet. Gedurende dien tijd houdo men de diertjes goed warm cn late ze met rust. De meeste vakmannen prijzen aan het voe deren le beginnen met, voor do 3 a 5 eerste dagen, ei voeder, beslaande uit kruim van oudbakken wis brood of beschuit, vermengd met ei, tot een kruimelige massa. Sommigen bevelen aan, het ci rauw toe te dienen, ter wijl anderen zeggen het hard gekookt te gr-„en. Nu de eerste week, laat ïpetrde kloek vrij met de kuikens loopenen men plaatst liet eten voor de dieiijes iu de mand of in het potje, zoodat de hen er niet aan kan. Het is ten zeerste aan te raden hel zacht voeder nooit te week to geven en hetzelve af te wisselen met een maal boekweit of ha vergort, of wat wit zaad, kleine rijst of eenig ander klein graan. Kuikens, enkel met weekvo der op gekweekt, tullen niet too sterk opgroeien als die welke afwisselend of uilsluiteiijk met klein graan gevoederd worden. Hel weekvoer geve men derwijze, dat het niet kan vertrapt worden, terwijl het klein graan in het strooi sel geworpen wordt om tot heilzame bewe ging te verplichten. Gedurende de eerste week voede men alle 2 a 3 nren, tot 1 weken 5 maal daags, tot 3 maanden 4 maal daags, daarna zooals de groote kiekens. Groenvoer moet van jongs af gegeven worden; heel fijn gesneden gras, neteltoppen witloof, salaad. imiur,speume, zijn uitste kend. Men hoede voor het geven van over vloedig salaad, daar dit afgang veroorzaakt. Kleine pierkens (aardwormen) zijn lekkernij voor de diertjes zoo men hun geen dierlijk voedsel kan verschaffen raag men hun b. v. op veertien dagen ouderdom, per dag een halt koflilepeltje fijn gemalen versohe beende ren geven, geleidelijk «en beetje meer. stoven woedend naar den bergpas terug, die niet alleen versperd was door de lichamen der twee gedoode olifanten, maar ook door de menigte dieren, die van schrik bevangen, elkander thans in hunne pogingen tot ont vluchting nauw insloten. Nommen behoefde zich niet verborgen te houden bedaard stond hij op den rand der rotsen buiten het bereik van de olifanten en mikte met vaste hand in den regel achter hot oor van die dieren, die hij uitgekozen had. Zes olifanten werden door hem gedood, voor zij zich uit hunnen hopeloozen toestaud kon den bevrijden toen zij er eindelijk in ge slaagd waren zieh achter elkander te ècha- ren, verdwenen zij met snellen lied in do duisternis van den hollen weg. Dit was een goed begin. Klapdorper had het geweer snel overhandigd en bijna zoo gauw goladen als Nommen had geschoten en de zes buitgemaakte dieren versperden than» den nauwen weg. Doch er moest nog meer gedaan worden, daar de nacht pas in was gevallen en de maan helder scheen, daarom stelde Nommen voor een groot eind weegs langs den rand van den hollen weg voort te gaan, voor zij naar de velden zouden terugkceron. Zij baandon zich een weg door losse rots blokken heen, totdal zij op den top van het hoogland aankwamen zij bemerkten toen, dat hetgeen zij ondersteld hadden een heuvel boven het waterpas van het meer te zijn, niets anders was dan eeno rot9 of steile hel ling, uitgaande van het prachtig land, dat uit Qono voreeniging van wouden en vlakten Degelijk beenmeel kan versch gemalen beenderen vervangen, doch moet dan in iets kleinere hoeveelheden worden verstrekt. Het kan niet genoeg aangeraden worden, van tijd lot tijd een weinig fijngehakte ajuin, of e n greepje solferbloem (1 koffielepel 2 maal per week per 8 a 10 kuikens van zoo wat veertien dagen) of ecu greepje fijn gebroken houtskool, in het woekvocr te geven om ziekten te voorkomen. Strenge zuiverheid -in hel nest, of in de kunstmoeder wordt vereischt. Overbevolking moet ten zeerste vermeden worden, Zoowel als vochtigheid. l)e zon hééft slechte uitwer king voor witte oorschijvon, waarop de sporlkweeker aandacht geven zal. Ia algemeenen regel hebben de kuikens na L! a 6 weken geen warmte meer noodig. Zoodra de geslachten beg in non te ontwikke len, meeten haantjes en hennetjes gescheiden worden. Toch wogen de jongen niet te vroeg (b, v. niet voor 3 maanden) op den stok ge laten worden, om te vermijden dat het borst been zich misvorme. Om te eindigen beter is het zich stelselma tig van den achterblijvers le ontdoen, dan er kost en moeite in te steken om ze tot sukke luren ie doen opgroeien. Boter aan 5 en 6 frank. Dank aan de uilvoertoelaltng van Luxem- burgsche boter naar Belgie, werd de boter in zekere Beigisch-Luxemburgsche grensge meenten dezer dagen verkocht aan 5 tot O ff. da kilo. 't Is spijtig dat het zoo ver van hier is Ontslag van M. DölacroiX M. Delacroix, oud-voorzillei van den mi nisterraad, heeft zijn ontslag gegeven als lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers van net arrondissement Namen. Hij zal vervangen worden door M. de Montpellier. In don brief aan dm voorzitter der Kamer, waarin Staatstrfinister Delacroix zijn ontslag als volksvertegenwoordiger aanbiedt, zegt deze laatste o. ui. bet volgende De taak van vertegenwoordiger van België bij de commissie van herstel te Parijs, laat mij niet toe de parlementaire werkzaam heden bij te wonen en mijn mandaat te ver vullen. Ik had eerst gedacht dat mijn ver blijf lo l'arïjs niet zoo lang zou geduurd heb ben. Om die reden heb ik besloten mijn ontslag in te dienen. De bedienden in de Commissie. De commissie belast met het onderzoek van het wetsontwerp betreffende de bedien den, heeft heden een vergadering gehouden, onder voorzitterschap van M. Brunet. Het wetsvoorstel zal he.zien worden en een gansch nieuwe tekst zal worden opge steld, met behulp van de talrijke amende menten. Het vorige ontwerp zal dus groote wijzigingen ondergaan. Men is i:el reeds eens over het princiep dat de wet enkel van toepassing zal zijn op bedienden welke minder dan 12.000 fr. per jaar verdienen. De andere hebben de midde len zelf hun rechten te doen gelden. Ook zal in de contracten geen bepaling mogen opgenomen worden, waar door aan bedienden mededinging wordt verboden, nadat zij den dienst van den patroon hebben verlaten. Natuurlijk zal het aan de bedienden verboden worden ambtsgeheimen ten nadce- Ic van den patroon bekend te maken. In geval van ziekte zal de patroon gedu rende een maand het salaris moeten uitbeta len. Na 30 dagen zal hij het contract mogen verbreken mits betaling van nog een tweede maand. bestonJ. Van dit hoogland daalden de stroo men naar het meer door diepe spleten, die in de zijvlakken van de heuvels ontstaan wa ren. Nommen koos thans zijne standplaats achter een grooten tamarindeboom, welke over ©enen hollen weg hing. Het witte zand op den bodem van deu pas droeg diepe in- diukken van de poolen der groote olifanten, die zich nu in de dichte bosschen hadden te ruggetrokken, van waar men hen in de verte duidelijk kon hooren brullen. Meer dan een uur verliep er, zonder dat men een enkel dier zag verschijnen en men begon reeds te denken om terug te keeren, toen hij eensklaps het rollen van steentjes hoorde, veroorzaakt door bet een of ander hardhoevig dier, dat langs den hollen weg naar beneden ging. Kort daarop sag hij ver scheidene spookachtige gedaanten naderen hare koppen waren nu en dan met den rand der overhangende rotsen gelijk, hst waren kameelpar dels, die naar het meer afdaalden om er hun dorst le lesschen. Toen zij Nommen op een paar voet af stand» voorbijgingen, mikte hij op den kop van een dier, dat hem bijna aanraakte, dit viel op het schot en dadelijk liep de troep mot verbazende snelheid weg, spoedig school hij den anderen loop op den schouder van een tweede af, doch schijnbaar zonder ge volg, daar het met de overigen wegsnelde. Nommen had dus die nacht zes olifanten on een kameelpardel godood en hesloot thans terug tc koeren naar de plek waar de wilden hun nachtleger haddon opgeelag-en. Do ge makkelijkste weg liep doocAle engte, waar- De gesloten overeenkomst mag verbroken worden, wanneer bewezen Is dat het loon 50 p. h. lager is, dan het loon 't welk volgen» de gewoonten der streek wordt uitbetaald. Overal deze punten is er overeenstemming lusschen de leden der commissie. De overige bepalingen zullen later beepro* ken worden. AN V- Belangrijke redevoering van M. Briand in den Senaat. Maandag namiddag heeft Briand in de Senaatszitling, tijdens een besproking van het werk van de commissie van herstel hel woord genomen. Hij zegde niet bovrees-J te zijn te verklaren dat de commissie van herstel .slecht gewerkt heeft ten tijde der bespreking over dc be- taalkcachl van Duitschland.Maar toch brengt hij hulde aan dc werkzaamheid van Dubois. Hij zette eveneens uileen waarom Dubois ten slotte genoegen heeft genomen inet het be drag van 432 milliard en hij zegt verder Zonder een zeer heldhaftige daad m verwachten, daar het.mij slechts een telefoon gesprek zou hebben gekost om Essen a. d. Roer te doen bezetten, zou ik mij hier een grootepopulariteit hebben kunnen verwer ven. n Daarop wacht hij even en vervolgt lichtelijk ironisch Ja, minstens voor acht dagen. Een gejuich van alle banken volgt hierop. Hij zet op dezelfde wijze als in de Kamer uiteen waarom hij eene andere politiek heeft gekozen en voegt er aan toe lk kan niet vinden dat Frankrijk bferou w moet hebben over zijn houding, nu de daad jan Frankrijk in alle landen goedkeuring ondervindt. Een land als Frankrijk wenscht niemand te vernederen. llij spreekt verder zijn vertrouwen uit in de Duilsche regeering. Wanneer daarop van eenige banken geprotesteerd wordt, vervolgt. Briand •Zelfs indien dit juist was, zou ik. de wereld niet de mogelijkheid willen geven, legelooven, dat wij lot iederen prijs voldoe ning hebben gewenscht. Dit ontlokte weer een levendig applaus en opmerkenswaard is, dat Poincaró daarbij hot voorbeeld gaf. Wij- kunnen ons geluk wenschei», vervolgde Briand, dat alleen het oproepen van de lichting 19 ons reeds vol doening heeft gegeven. Hij is verder van meening dat de eensge zindheid onder de geallieerden uitstekend is gehandhaafd kunnen blijven, zonder dat Frankrijk daarvoor iels heeft moeten op offeren. Als hij zijn rede, die ongeveer dezelfde van inhoud is, als die. door hem in de Kamer gehouden, beëindigd heeft, valt het weer op dat Poincaré opnieuw het sein geeft tot een geestdriftig applaus, dat erop wijst dat ook de Senaat Briand een volledig votum vau vertrouwen geeft en indien de een of andere politieker misschien een schermutseling ge wenscht had, zal liij teleurgesteld zijn, daar deze waarschijnlijk geheel achterwege zal blijven. Daarop spreekt Ribot, die eveneens van meening is, dat Frankrijk een le groote ver antwoordelijkheid op zich zou hebben ge laden als het alleen het Ruhrgebied zou heb ben bezet. Hij wenscht, dat do verhouding met Engeland zeer vriendschappelijk bliju en hij verklaart zich tegenstander van elke politiek, die de isolatie van Frankrijk ten gevolge zou hebben. Ten slotte brengt hij hei debat op het financieels terrein terug. door de olifanten waren gekomen Nommen klauterde daarom van de rots, totdat men den zandachtigen bodem van den pas be reikte en zoo bij de doode olifanten kwamen. Men sneed hun den staart af, gelijk hij het even te voren den kameelpardel had gedaan cn met die zegoleekenen vervolgden zij hue weg. Nadat zij door een gedeelte van het donker woud gegaan waren, zagen zij de vuren, rondom welko de inboorlingen angstig hunne terugkomst verbeidden, daar zij duidelijk de schoten en het gebrul der olifanten gehoord hadden. In zegepraal toonde men hon de staarten en vertelde de gebeurtenissen van den nacht tot de niet geringe verbazing var» de inboorlingen, die thans in een enkelen nacht een even grooten voorraad vleesct» verkregen hadden, als zij aeders gewoon waren te verzamelen op eene jacht van mins. tens veertien dagen. Zij besloten voor het aanbreken van den dag naar de plaats te gaan om het vleesch le bereiden en voor bederf te bewaren. Tegen 4 uur in den morgen gingen zij op weg, voorzien van messen, bijlen en zakke* oin er het wild, nadat het in stukken zo* gesneden zijn, in te doen met groote be hendigheid sneden zij het vleesch in lange dunne reopen, die dadelijk aan de lakkei»; van hoornen werden opgehangen om ta droegen, terwijl daaronder vuren werdont onderhouden, om de vliegen te verjagen, terwijl zij dus bcaig waren, ging Nommcc^ mei den hond «aar den kameelpardel, reed* door h/ona 's, was aangevallen 'ge-

De Volksstem | 1921 | | pagina 1