DE FORTUINZOEKERS Os kweslis van Moog-Sllszli Bosd der Eatuolisks Krlügss Treurige streek Erg iucidenl in hel bezelle Duilschlaurï Aasslag op dea gawszan kesiipias van Wartem&srg Vsrschrifckelijks overstraoiaissea iii Colorado- Voor onze Geteisterde^ Rsrkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 130 33^0-E£Hj^.ÏZ> 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS Q.2'3 Uitgever: J. Van Ncppkl-De Gbnst Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zieh te weuiien lot het Agentechsp IJavas.S, MarlelaarjiUin, Ie BrusselS, Piece de la Bourse, Parijs en C>, Bream's Buildings Londres E.C.i II. Paulina Over enkele dagen bezochten wij nog eens voor do zooveelste maal het Wsstvlaamsche slagvcdd van 1914- 1918. TZiet er immer erg treurig uit. De trein welke ons van Piousselaere naar Yper voert doorloopt nog altijd eeno puinenstreek waar thans de gronden meor en meer geëffend wor den en de roodo pannendakkoa van verre te zien zijn. Alhoewel er hier nog tamelijk veel werk op den winkel ol' boter op het platteland is, staan de vruchten die feeds' gezaaid of geplant werden op dien talrijko keoron omgèwoeldon grond zoor schoon. Alle obusputtan zijn nochtans niet gevuld, allo pikkersdraad is niot op- rold, alle ijzerwerk is niot van kant gezot. De link of pik en de punthou- weal of pioehe kotnon meer dau van pas. In, do plaats van henden strijders dia vooruit willan en al hun kamplust inspannon om den vijand te overmeos toren, ziot men thans meer dan ooit en vroeger logers van werklieden die zich allo moeite geven en de zweet- diuppolou over 't aangezicht voelen rollen om. do oneffen grond een beta melijk uitzicht to doen verkrijgen on iets of wat van vruchten 'to naaste jaar misschien te doon opbrengon. Hier en daar werden reeds huizen in steen opgetrokken, doch de meeste woningen zijn in hout. Do zoogezegde barakken zullen nog lang moeten dienst doen en nochtans in zulk ver blijf- en schutplaatson is het bitter koud in don winter en stikkend lieot in don zomer. Wal ons meest treft hij hot binnentreden on bezoeken van •zulke huizen is de krakende notheid en do in 't oog vallende ordo, wolka er heerschon. De Westvlaamscha bewoners zijn "toch propere on ordeliovepdo man- schen De houten kerken van Passclien- daeie, Moorslodo en Zonnebeke ruim en netjes opgetrokken zien we van verre. Te Zonnebeke zijn reeds het klooster en de zustorsscholen in blik steen opgerezen.Puike gebouwen waarvan bouwkundige en bouwmees ter eere halen O thans zoo droeve gouwen wan neer rijst ge eens volkomen genezen uit uw puinen op. Deze eerde dror.k eens bloed en riep om wrake, en Abc!» bloed, vier duizend jaar, bad wrake, dan dronk weèr de eerde bloed en riep om wrake, maar Jesus bloed wiepd, is en blijft genade 1 Nu verlaten wij don Leiekom van 't Roussolaerscke on hegevon ons langs don anderen kant van de heu velketen in 't Ypersche waar Engel- scken, Franschen en Belgen samen en 145 VFRVOLG. Reap 200 laid gij kunt, zeide Nomnaen tegen Klapdorper, dit is het werk vau den Groeten Geest, dien de blanke man aanbidt dit is de hand van zijn God Deze herhaalde die woorden zoo duidelijk mogelijk in zijne teal de geheele menigte liet eeno kreet van verbazing hooren. Roep thans: Slaat opende zon zal baar laister hernemen Op die woorden stond de koniog met eeni- ge van zijn volk bevend op, doch de meesten bleven liggen. Nomnaen ging toen naar den koning en liet hem zijne aandacht vestigen ap de zon, die langzamerhand haar luister terugkreeg, naarmate de eclips ten einde ■Uep. Daarop gaf de koning eenïge inlichtingen »an zijn voornaamsten beul en voor Nom- aaen tosscbenbeide kon koineD, waren de 'oovenaara, die zijn dood hadden aangeraden gegrepen en verworgd hunne liohamen werden buiten het dorp gesleept om versloo. den te worden door de hyena 'a. Nommen ward van af dien dag besohouwd als de grootste toovenaar die er ooit geleefd had van dien dag af was hij de voornaamste man rn den staat, en ieder uur werd hij door mannen en vrouwen lastig gevallen om ta- lismans tegen allerlei kwalen. Oodauks al zijn invloed was Nommen niet in staat geweest, hun de waarheden van den godsdienst in het gemoed te prenien. Enkele vereetiigd toch zoo heldhaftig streden. Daar verre slaat dö Kemmelberg te pronken, tevreden zijne volle vrijheid te genieten. We draaien rond Yperen en we riekten onze schreden naar Brieion. De kerk is ei- weggevaagd zoowel als de huizen dor dorpplaats. In de verte zien we do puinen van VlamerUnghes kerktoren in asch gelegd door do Duitsche brandbommen. De verwoes ting is langs deze zijde van de gewe zen gevechtslijn zoo erg niet als langs Duitsche zijde, want de Engelschen spaarden geen obussen en zonden er tien tegen een moffonboinT Een massa afsluitings- hinder- en getandendraad staat nog indeonbo- ploogde landen en in de met onkruid vervulde weiden, langs de grorde baan naar Veurno en naar de zee. Die broedt» weg naar de zee waar langs liet vriendenfront werd voorzien, van mondbehoeften en schietvoorraad, herinnert ons G. Gezelle's krachtige dich treken Ach hoe dikwijls ben ik toch gegaan Waar de zee beur groole baren slaan, Waar het al zoo kleon wordt rondom mij, Waar mij niets te binnen komt als Gij Groote God, oneindigheid, onmeetbaar En van dit mensehenhert, hoe broos ook [onvergectbaar We bereiken Elverdingko met zijn stukgeschoten toren en woningen. Hier bloei do onderpastoor gedurende gansch den oorlog thuis. Hij vluchlte niet doch stond enkele inwoners en de troepen hij. Hij kreeg daarvoor een welverdiend ecreteeken. Woeston is ook tamelijk gehavend. De Duitsclien hadden het op de forten van kerkto rens dezer streek gemunt, gelijk later bij hun aftocht. Geen een staat nog recht. Een prachtig parochieheiligclom. verhief zich eens in elk dorp van don Yzerkom En nu^ Poperinghe weinig ge kwetst toont van verre zijne machtige torons. Wij trekken naar Zuidscbote. Tus- schen deze gemeente, waarvan niets meer overblijft en Bixschoote, insge lijks volledig verdwenen, stappen we voorbij de in de oorlogsberichten ge kende wijken Lizerne, Steenstraete, 't Smisken, waar zoo lieldkaltig door de onzen en de fransche hulptroepen gevochten en overwonnen werd. Duizenden sneuvelden in deze sek- lors en duizenden franschen werden op alhier aangelegde uitgestrekte kerk hoven begraven. Nog geen steonen huizen zijn lo bespeuren, alhoewel do streek reeds tamelijk bevolkt is. Alles plat overal. Van Bixschoote tot Langemarok werd nog geen stuk land omgespit, geen oorlogsbinderpalen en stukken hout en steenen geweerd en geruimd. 't Naakte front gelijk op 't einde van den kamp, met hoogton en leegten is zoo dor, zoo verwilderd, zoo ver- bekenden te gelooven in don Grooten Geest, die de zon had verduisterd, doch de dood van eeoe koe was voldoende om bun geloof in 66ö God, die bun vee liet sterven, weg te namen. Thans moeten wij van Nommen en Klap dorper afscheid fieracn, en ons begeven naar Weesp, de geboortegrond van Klapdorper, welke plaats hij als gevangene onder da wilden, misschien nooit meer zal zien. Onbekenden uit Weesp. Jaren zijn er verloopeo sedert Klapdorper zijn geboorteplaats verliet, om zich geheel en al toe te wijden aan de erfgenaam van d.n overleden kapitein Dickmardat zijne moei te vruchteloos is geweest in Amerika hebben wij gezien, daar hij thans als een gevangene op een eiland zit gelooveog wij niet, dat hij machtig genoeg zal zijn den toestand van zaken te kunnen regelen. Terwijl hij de schatten aan da étfgenaam wilde doen toekomen, werd zijne moeder in rcole ellende gedompeld. De weduwe klapdorper stond als wezen loos na het vertrek van haar zoon eerst was zij een zwartlijvige vrouw, thans was zij zoo meger als een geraamte, door deze overstelpende droefenis teweeggebracht zij kwijnde weg al hare diorbara verwacht tingen, waren de bodem ingeslagen. Het duurde niet lang eer zij kon weenen en dagen achtereen zat zij op de muur van het terras en staarde naar de zee, alsof zij nog de stille hoop bad, dat het wolbekende zeil weder verschenen zou eu z(j nogmaals haren bc- laten. Droevige lieldcngrond hoe zijt ge verwoosl Te Langemarck is er meer leven alhoewel er geen twee steenen op malkaar bleven rechtstaan. Poelcapelle en West-Roozebeke zien er nog immer treurig uit. Nochtans veel volk kwam weer, redelijk veol grond were geëffend on schoone vruch ten staan te groeien. Zoo zetten wij onze navorschende wandeling naar Kousselaere, de Han delstad voort. 't Is do Mandel, die, in 't stilte, varend door den zomernacht, waakzaam is cn, omJGods wille, loopt en liebt «oorbg ons lacht, lacht omdat hij blank en blij is, lacht omdat hot maanije sciungt, lacht, omdat hij vrank en vrij is en hij zelf zijn wegen vindt. «s>— Het Journal de Liège verhaalt dat Don derdag avond te Eschweiler, bij Aken, een Duitsch burger zich. ondanks het verbod, op een militair terrein had begeven en dat de Fransche schildwacht, na de gebruikelijke sommatiën, een sciiot loste en deu Duitsciier oene doodelijke wond toebracht. Andere Duitsche burgers traden nu op en bedreigdeiv den soldaat, die iu het gewoel gekwetst werd door oenen Duitschen politic- agent. Dan is de sergoant van de wacht toege sneld en die heeft den agent niet een-pistool schot gedood. Ook werd nog een andere Duitsche burger gekwetst. Ofschoon Eschweiler in de Belgische zone gelagen is, zijn bet de Fransche koloniale troepen, die er garnizoen houden. De Belgische krijgsauditeur heelt een on. derzook »eopend, iu afwachting der kemst van de Fransche overheden. Het incident wordt door het publiek veel besproken. Stuttgart, 4 Juni. De gewezen kroon prins Albi'cciit van Würtenbcrg werd hol slachtoffer,vau ecpaanslag,lorwijl -hij van ecu jachtpartij weerkeerde. Een onbekende vuurde verschillende malen een revolver op hem af. Een der personen die den prins vergezelde werd licht gewond. Uit Pueblos wordt geseind Een geweldige en langdurige storm heeft groote overstroomingen veroorzaakt in hel Oosteu van Colorado Hel vee en de oogst hebben veel geleden. Honderden liedeu moesten op booten een toevlucht zoeken. Men vreest dat de afdammingen van hot. Marshalle meer elk oogenblik zullen toegeven Deze afdainmiugen weerhouden een water- hoeveslheid die meer dan 400 heet. opper vlakte bedekt, op oen diopte. van 63 voet. De schade wordt op 4 millioenen dollars geschal. Zij werd gedeeltelijk te weeg ge bracht door de overstroomingen van de Arkansas en do Fountain. Volgens latere berichten beloopt de scha de tien millioen dollars, en zouden er 1500 tot 3000 dooden zijn. Deze cijfers der slachtoffers schijnen even wel overdreven, daar uit Denver officieel 1 .SI" i afgekondigt wordt dat 132 lijken van onge lukkiger. waren terug gevonden. De wateren beginnen zich langzamerhand ter tig te trekken. Hel schouwspel is akelig. Op de banen ziet men een groot aantal karren voorbij trekken, die verdronken lieden vervoeren. minden zoon in de armen mocht drukken. En dan weder liep zij naar hare hut eu opeu- de de laden en zag na de kleeren, die hij zoo dikwijls gedragen had alles wal het zijne was geweest, werd haar nu dierbaar en heilig daar lag den wollen bouffant, dia zij voor hem had gebroid zij nam die in bare handen, liet hem op den grond vallen, knielde neder en verborg haar aangezicht in de kussens van het bed, terwijl zij bitter weende. O God mijo jongen is weg riep zij terwijl zij in hare zielesmart Hen om troost bad. In de ure van droefeuis was ze niet alloen zij had eene allesopofferende, ware vriendin in Theresia, die haar innig liefhad en haar lijden poogde te verzachten. Theresia, wie oen eveu bitter lot bad getroffen, bejegende haar mot de meeste gvriendelijkheid. Na'verloop van een paar jaren, toen de smart van den eersten schok voorbij wae, wijdde de weduwe Klapdorper zich in hare droefheid aan de zaken van haren zoon. Drie jaren daarna werd de hut met den inboedel te koop gebracht, de geheele buurt kwam bijeen. De notaris had niet alleon alle noodigo schikkingen daaromtrent gemaakt, maar zelf besloten do but to koopen, om daardoor het onaangename te ontgaan vau geld te moeten ontvangen uit de banden van de weduwe van een vriend. Hij bood daarom boven hel hoogste bod en dus eigenaar niet alleen van de hut, maar ook van de voor naamste stukken van de den inboedel. Toon alles door de van don notaris te De erge zaak te Borgerhout. De lijkschouwing. De wetsdokters, MM. Van Deuren en Le- clef, zijn tot de lijkschouwing overgegaan van liet meisje, dat in de Geyselstraat te IJor- Gorhout, dood op den openbaren weg werd gevonden. Het is nu uitgemaakt, zooals overigens le vermoeden was, dat het meisje tengevolge misdadige handelingen overleden is ook dat bet slachtoffer reeds dood was toen - men het te vinden heeft gelegd. Geen geld werd in haar be&it gevonden, alhoewel, volgens dc verklaring barer ouders die in Womrnelghem cenen winkel houden, was zij met 52 fr. Donderdag naar de stad gegaan zoogezegd om enkeie aaukoopeu te doen. In haar handzakje weid nog enkel een pak chocolade gevonden d;it ze in de Mon- lensstraat had gekocht en slokken jap die ze in eenen winkel ter ilandelsst.-aat had aan geschaft. Het onderzoek wordt ievorig voortgezet. De politieofficier Manaerts heeft liet spoor van het meisje Jozefa Herman, van den dag van hare aankomst met don stoomtram aan de Turnlioutscliebaau kunnen nagaan, tol Donderdag namiddig, doch sedert weet men n ot meer waar ze verbleven is. In een vier tal huizen werden huiszoekingen gedaan, waar verschillende personen verdacht waren in betrekking te zijn geweest mot Jozefa Herman, doch nergens werd iets verdacht ontdekt of ondervouden. Het staat vast dat er misdadige behande lingen zijn geweest, doch hoe iict meisje om liet leven kwam en wie haar behulpzaam was in deze behandelingen Is nog niet uitgemaakt. Nieuwe gsvachten. Berlijn, 5 Juni.Het Acht Vhr Abend- blutt meldtAan het geheele jfront werd gis teren levendig gevuurd, waarbij door de .opstandelingen mijn werpers en artillerie werden gebruikt. De opstandelingen hebben weer nieuwe versterkingen gekregen. Het schijnt, alsof zij zich tegen een verder op rukken der Engelscheu met do wapenen zullen verzetten. Het staat ten minste vast, dat zij in het gebied, waarheen men verwacht dal do Engelschen zullen oprukken, hun stellingen hebben versterkt. Iu den afgeloopen nacht hebben hevige gevechten lusschen opstandelingen eo afdee- lingen der Duitsche Selbstschütz plaats gehad. De Polen deden een aanval op de Duitsche stellingen bij Annaberg, waarbij zij acht kanonnen gebruikten. De Duiischers sloegen den aanval af. Ook bij Leschnitz is er lievig gevochten tusschan Polen en Duit- schets. Een botsing te Beuthen. Berlijn, 5 Juni. Volgens ue Vossische Zeilung zou er te Beulhen een botsing plaats gehad iiebben tusschon liet garnizoen der Geallieerden en de Duiischers die weigerden de wapens neer te leggen. Van beide zijden zouden er scholen gelost zijn. Volgens inlichtingen uit Duitsche broo zouden de Duiischers de haven van Kosel bezet hebben. Nieuwe gevechten zijn geëindigd melde nederlaag der Poolsche opstandelingen in de streek Annaberg. Oe voorschotten voor het herstel d& landelijks gebouwen. Het Staatsblad Van 5 Juni, bevat een kot ninklijk besluit dat, in overweging genomes dat er aanleiding beslaat bet heroprichten va* de landelijke gebouwen le bevorderen toe einde het spoedig herstel van den landbouw in de verwoeste gewesten le verzekeren^ luidt als volgt Artikel 1. Bij het koninklijk besluit var 30 Augustus wordt er een artikel 3bis gei voegd, houdend 1. Iu de aangenomen gemeenten en voor de landelijke gebouwen zal bet voorsciiul 150.000 frank mogcu bereiken; in dit geval wordt bet berekend door als grondslag di warrde van 191-1 te uemen, vermenigvuldigd met een koëfficient die door Onzen Mioistoi van Ekonomische Zaken op geregelde lijd» Slippen zal vastgesteld worden. 2. Dergelijk voorschot zal slechts mogen toegestaan worden voor zoover de geteisterde in bezit weze van de plannen, ramingen en laslkohieren van het le herstellen of herop ta richten gebouw, goedgekeurd door don Koninklijken Hoogkommissaris en voor zoo ver bij een aannemer gevonden heelt (dooi dezen aangenomen) die er tin toestemt vooi een op voorhand overeengekomen prijs ten bedrage van het voorschot der werken uit la voeren. 3. In overleg met den geteisterde zullen deze voorschotten voor zijn rekening en ta zijner ontlasting uitbetaald worden in bandon van den aannemer, naarmate liet vorderen van bet werk. geldon was gemaakt, bevond Poily zich in het bezit van ongeveer 4006 fr. Hoewel de rente van die kleine iodi maar om en bij de 200 fr. bedroeg, was zulks voldoende voor hare eenvoudige behoeften. Eenige jaren verliepen er en do weduwe Klapdorper bad roeds lang baren rouw afge legd en de overtuiging gekregen, dat de me nigvuldige bezoeken vuil den notaris haar bepaald golden. Al dien tijd was Theresia in den rouw gebleven hoewel zij stil eu afge trokken iri baren omgang wae geworden, behield zij nog de lieftalligheid barer jeugd en veel van hare eerste schoonheid zij wijd de zich hoofdzakelijk aan het bezoeken der armen en dor dorpschool, vertrouwende dat dit werk der liefdadigheid haar eenigermate vergoeding zou schenken voor het verloren geluk, dat niet weer hersteld ken worden. De wereld zou hebben kannen denken dal Theresia door niets aan da herinneringen van liet verledeue gekweld werd, doch wer kelijk was er behalve dat nog eene andere oorzaak van aanhoudende bezorgdheid, Klip dorper beminde haar. Zij was de uitverko rene zijner jeugd, en hij had zijn geheele leven haar standvastig zijnen genegenheid getoond gedurende de afwezigheid van haar vader was hij haar raadsman on gids geweest, en sedert zijn dood had hij zeer veel verplichting aan hem, omdat hij haar altijd meer als broeder dan als vriend had behan deld. Natuurlijk toonde Klapdorper veel genegenheid jegens Tiiersia aan den ande ren kant durfde hij, hoowtil hij haar zijne gevoelws aiot tawteibeM* om haar: «iet in Algem88;i0 vergadering van Zaterdag Zaterdag te half vier werd de algeaieen* vergadering geopend van de federatie dei Katholieke Kringen en Vereenigingen. Vele afgevaardigden uit 'tganeche laud zijg samengekomen. Op hel bureel hebben plaats genomen MM. Segers, voorzitter Dubosl en Ryckmans, senatoren Pussomier on Wouwermans, volksvertegenwoordigers, enz. De voorzitter. M. SEGEBS, spreekt eenige woorden van welkom, in 't FranscU en'm 't Vlaauiscb, en herinnert dal het gebruik der talen vrij is. Het woord woj/dt vervolgens verleend aan M. REN'ERT, S3cretaris dar Federatie van Katholieke Kringen, welke over de work-, zaamheid der federatie sinds de jongste zïl^ ting spreekt. De federatie telt thans Go aan? gesloten vereenigingen meer dau in 1919. leuze der federatie is De vcreeniging vaa alle katholieke krachten. M. Segers leest daarna telegrammen vooi welke vorzondon worden naar Z. TI. de* Paus en de koninklijke familie. Rede van M. Segors Handelend over 's lands polilieken toe-» stand, zegde Staatsminister Segers De twee ministeries welke gevormd vserden ingevolge de te Lopkem genomen beslissingen, hebban velen iu t.et land niet voldaan. De invloed der socialistische partij is te groot in dos® combinaties. M. Segers brengt hulde aan de regeering van 31. Carton de Wiart, die met gevaarlijka hinderpalen te kampen had. Hij hoopt noch* tans na de volgende kiezingen nog een meec krachtdadige regecring to zien. Het socialism is thans opzijn hoogste ga- komtu. Zijne kracht is echter ondermijnd eu zulks dooi hun eigen schuld, daar het socia listisch programma gebaseerd is op klassen^ strijd en de socialsten zich steeds aanstelden als tegenstrevers vinden sociale rede eu van de orde. de noodzakelijkheid te brengen zijn aanzoek aao le nemen om de vele verplichtingen, dio zij aan hem had. Eindelijk behaalde zijn® zeer kiesche gevoelens looh de overhandoa en Klapdorper boop haar eeu hart aao, zo® eerlijken mannelijk als er ooit een ia de borsB van een man had geklopt. Zij weigerde* Met ougeveiusd verdriet zag Thereeia d® uilwerking van hare weigering. De werkza^ me en levendige Klapdorper werd een ge-? heel ander mensch zijn eerste hoop was vervlogen door hare weigering toch had hij zijne genegenheid voor haar behouden in de treurigheid van baar weduwstaat had hij haar trooster geweest en hij had zich et in het verschiet mede gevleid zijn eigen ge luk volkomen te maken cn haar hare vroa* gere opgeruimdheid terug te geven. Theresia had zijne verklaring met innig leedwezen aangehoord hem van hare lief la en baren eerbied verzekerd en baar diepte- voelden dank betuigd voor al de bewijzen van vriendelijkheid en genegenheid, die ha haar had gegeven, doch als haar getrouwstom vriend smeekte zij hem, nooit weder van trouwen te spreken, daar zij besloten had« ongehuwd to sterven. Te vergèefs trachtte Klapdorper haar op» dit besluit le doon terugkomen. Theresia beminde hem als een broeder, doch wild®, van een huwelijk niets weten. 1 Dikwijls had zij hem betuigd, ilat zij in haren tegenwoordigen staat goluklsrlg waa, •o dat zij het als haren plicht bes&frouwdo^ ongehuwd te blijven»

De Volksstem | 1921 | | pagina 1