17 BET GESTICHT Vlliliffl DE FORTUINZOEKERS De heal van Gseraardsbsrpn LaBdsbQfld dar Christ. Verseniginp van Ouderlingen Bijstand. Hs! hersle! der Vrijheid van don Handel. Vrijdag Juni 1921 Rond hef Parlement. XXVII" JAARGANG NUMMER 133 Kerkstraat, 9 en §2, Aam*.— Tel. .114 33^d-jE3X-J^5vE» - 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van. Norm-Da QekM 8, Place de Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas.8, Martelaarplein, te Bruisel H. MarouS" Zon op 3,18, onder 7,55 Volle Maan den 19 i la Bourse, Parijs en Bream's Buildings Londres E.G.4 Ej'mRWUWllllWWWHËBBW Moossen lag in da vuurlijn in zuid Wost-Vhanderes, tasschen Ypsr en de l'ranscho grens, Ik zeg bg op 'A front,, want daar bloot' niets over van liet ouderv.-etsuhfl.dorp. Moesson, in 't franscli Messines, bezat eone eeuwenoude kerk, -oen zwaar gebouw met plompen toren en nevens dit hei ligdom, bet gekende gestrèbt van Meessen voor do soidatondochters. Deze puike gebouwen werden op bevel van Keizerin Maria Tberesia van Oostenrijk in 1770 voltrokken, en o heimelijke spotternij dezer wereld en der tijden door de Duit- sebers. bondgeuooten der Oostenrij kers, in 1914 eii in 1915 vernield. 'tWèS eene Kostschool voor doch ters van gepensionneerde militairen, die geen fortuin genoeg bezaten om hunne meisjes eone degelijke opvoe ding te bezorgen. Ook do oorlogsvyoo; zon van vroeger endejudrouwonwiens vader in dienst zijnde verwondingen ontvingen of verminkt en kreupel bleven worden er opgenomen. De eerste onderwijzeressen waren doch ters ol weduwen van belgische offi cieren op 't slagveld gevallen.. Mui ia-Tboresia verleende do rechts persoonlijkheid aan hare stichting en tot aan don wereldkrijg kon desseltde bestuan door hare eigene inkomsten. Meer dan 500 hectaren grond behoor den aan,do school en aan 200 meisjes verschafte men het onderhoud. De in luister van Rechtswezen had het kooger bestuur iu handen en een bestuurraad moeide zich mot do zaken. Men aanvaardde meisjes van 6 tot 13 jaar, die er tot hun 18' mochten vor- blijvoti. lil Oogst 1014, toen het 011- weder losbrandde tolde men 106 kostgungstors. Op 7 October 1914 stormde een Duilsch kapitein met den revolver in de vuist het Gesticht binnen; gal aan twee moffen hot hevel de belgische driekleur, welke op 't gebouw wap perde, tieor te halen; betrok met zijn onstuimige soldaten de schoonste kamers; en speelde heer en meester, 's Anderdaags vaarde die oudgedien de roover naar A per af. Nu waren de eerste veldslagen en bloedige gevechten aan den IJzeren rond Yper aan den gang, en welhaast bleet' er nog slechts wat onafzichtelijke puinon en wat steengruis van het kei zerlijk verblijf over. De meesteressen en de leerlingen sloegen op de vlucht en kwamen tien Vrijdag 23 October rond 4 ure te Belle in Frankrijk aan, waar hun do gastvrijheid door de inwoners der stad werd aangeboden. Weinig of niets konden zij redden en meenemen. In Maart 1916 gebruikte men reeds de kapel van het gesticht van Moossen als kerkhof en thans is do plaats, waar eens de zoo bloeiende kostschool gebouwd stond, oen war boel van vernieling. De minister van rechtswezen Carton da Wiart, alsdan met ons gouverne ment in Ilavore verblijvende zorgde -natuurlijk voor zijn beschermelingen en verkreeg voor hun van de fransohe Republiek het gebruik van do prach tige zalen van het college voor jonge dochters van Sint Germain in Laye, bij Versailles. Don 28Novembor 1914 betrokken onze vluchtelingen van Meesen de kostschool van St-Gormgin. Thans is de roemrijke stichting te Lede bij Aalst overgebracht in den gezonden vermaarden en ruimen ge wezen eigendom der Dameu Kanun nikessen van den H. Augcstinus, die dazen verlieten om in Frankrijk oen nieuw verblijf te betrekken. Meesen kon niet herbouwd worden want tol bet oprijzen van zoo eon pracht Van voorheen Waren ten minste tien millioenen noodig geweest, en het cdmiteit vraagt slechts eon mil- lioen zes honderd duizend franken, als oorlogsschade, aan het meineedige Duitschland. Nu alhoewel Meesen in zulke schil derachtige en gezonde streek was ge lsgen had het ook een ongelukkig nadeel wat buiten de wereld te zijn... Thans bevindt zicb de stichting in t hert van 't land. Goedkoop kon do Staat zich do kostschool van Lede met hare afhankelijkheden aanschaffen. De gehouwen zijn zoo goed ais nieuw en do acht hectaren hof en speelpleinen zijn met muren omsloten, liet verblijf is or dus uiterst aange naam en do stroek ook zeer gezond. Wanneer de jonge dochters, die er eone goede opvoeding onlrapgen het geslicht komen te verlaten, kau men ze thans iets in de vuist, duwen dat hun toelaat op treffelijke wijze, dooi de wereld te geraken. Het kapitaal, dat deze intreston opbrengt, is te ffan- ken aan do Amerikanen en aan de Engelscben die dekostschool binst den oorlog bogifligden door hot toedoen van een daartoe gevormd belgisoh comiteit van odelnroedige damen. Natuurlijk zijn nu de aanvragen talrijker en belangwekkender dan vroeger, gezien den wereldbrand, wel ke zoovele ongelukkigen maakten. In alle geval zal de goeddoende stichting der eens zoo medelijdende keizerin Maria Tberesia immer voort groeien en bloeien. 15-1 VERVOLG. De vroegere cipier. Mior Gabéron, ■waarvan ik u gesproken hebis bij mij. hij is in de gelegenheid ons goede diensten te bewijzen, daar hij de gevangenis weet waar in hij zit opgesloten. Gij ziet dus dat do zaken thans geheel volgens naar wen ach gaan. Er is echter nog eene moeilijkheid te overwinnen. Wolke dan Hyde Marryan op te lichten. De Portugees glimlachte. IU vrees dat uwe verbeelding u te sterk maakt. Hoe zoo Met te veronderstellen dat wij bepaald rullen slagen als wij ons van den Hollander hebben meester gemaakt. Nooit zijn ons de omstandigheden gun stiger geweest dan op dit oogenblik. Dat ben ik met u eens. w— In dat geval, hoor mij dan eens even aan. Nu ik luister, spreek op Hebt gij zoo even niet gezegd, dat Hyde Mart-van daar in dat fort, op diehoogli naast dat klooster gelegen is, opgesloten. Juist. No het kan niet lang meer doren of die twee gebouwen zijn ook in handen van tleu Franscho bevelhebber. Wat ia er ons aan golegea of die (wee Vernietigde kiezingen Bij Koninklijke besluiten, verschenen in het Staatsblad van 15 Juni, zijn de gemeen- tekiczingen van Vosselaere, öorsbeke (O.-VI.) Seevergem en Temsche nietig verklaard en zal, in deze gemeenten tol eene nieuwe ge- meentekiezing moeten overgegaan worden. huizen in do macht van den bevelhebber van het eskader zullen zijn Ik geloof dat er veel aan gelegen is. Zijn zij daarom ic onze htfnden Dat is niet noodig het is voor ons ge noeg als wij maar den man waarover wij spreken in onze macht hebben. 1 De Porlugeezcn Runnen op hunne vlucht de gevangenen wel medegenomen hebben. Denk daar niet aau. Waarom niet 'i Zij zouden er te veel last van hebben. De bevelhebber van bet eskader zal ons Hyde Marryan niet uitleveren. Wij zullen uit naam van den minister Louivois sprokeu. Van Louvois Zeker Nu kan men zien dat gij velo jaren van de wereld afgezonderd zijt geweest. Is de minister dan in ongenade geval len Ne&n, hij is dood. Nu hei geval zoo is, zullen wij onze zaak bij den bevelhebber van het eskader bepleiten. Gij schijnt dezen man niet te kennen Iloo zoo Hij zal ón3 toch wol te woord staan V Ik betwijfel het het is iemand met ruwe manieren. Ik geloof zulks nu ook, zoide Narvaez lachende zio maar eens welk werk hij op het oogonbiik gaat be innen, 't Oordsel van een Belgisch deskundige M. Kirschken, een der deskundigen, die aan de Belgische regeeriug verslag zal uit brengen over de process?;!, te Leipzig tegen de Duitsehe oorlogsmisdadigers gevoerd, verklaarde aan een onzer confraters dat hij niet anders kon dan de onpartijdigheid van den president van de rechtbank en van den procureur-generaal erkennen. Hun houding was volkomen correct. Het leiden der verhoofon was bij den pre sident in goedo handen. Wat den procureur-géneraal betreft, deze had tegen Ramdohr tweè jaar geeischt omdat er geen sprake was van handelingen voor persoonlijke drijtveeren, en dwangarbeid hem niet kon worden opgelegd. Dat de eisch van twee jaar slechts een echijnvonnis zou zijn voor de publieke tribune, geloofde Kirschken niet.. l)e assessors daarentegen leverden een merkwaardig schouwspel op. Zij gaven bij de verhooien der slachtoffers en der getuigen voortdurend blijk van groot ongeduld, hieven aan onbelangrijke kleinigheden hangen, ver loren de hoofdzaken uit het oog en stelden zich tot taak, do getuigenissen der kinderen mei elkander in tegenspraak te brengen, on danks dc verklaringen der gencesheeren, die overtuigend waren. De plaatselijke bladen hadden dagen te vorou hun lezers tegen de Belgen opgezet. Zij zegden, dat het de Belgen waren geweest die hot Duitsehe leger de grootste moeilijk, heden in den weg hadden gelegd. M. Kirschken meende dat het vonnis van Leipzig was gedicteerd door een overmatige vaderlandsliefde en hij meende dan ook, dat een neutrale rechtbank Ramdohr zonder ©enigen twijfel hebben veroordeeld. In da afdeejinge.i der Kamer. Dc afdeelingen der Kamer hebben gisteren beraadslaagd over 't wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomst betreffende de toepassing van het bijzonder pensioenregiem der mijnwerkers, welke'op l i Februari tusschen Bolgie en Frankrijk gesloten werd. Het wetsontwerp ia in de aektien goedge keurd. Wat het voorstel Maenhaut tot opheffing van het Departement Van Voedselvoorziening betreft, heeft M. Maenhaut in de eerste sektie zelf verklaard, dat zijn voorstel niet ontvankelijk was, daar een Departement slechts bij Koninklijk besluit kan opgeheven worden. De afdeeling meende zulks ook en heeft onder algemeene vrooüjkheid den h. Maenhaut mot liet verslag belast, In deze afdeeling heeft M. Fischer hel voorstel Hevman ten gunste van de onder wijzers 4017-191S bestreden. Men zou hun een examen in burgerdeugd moeten doen afleggen. De h. Marck heeft aangetoond dat zulks onzin was en dat men zich eenvoudig be perken zou tot stipte uitvoering van de' be palingen van het voorstel. De h. Destrëe, minister van Kunsten o'n Wetenschappen, zegde dat het examen ernstiger wezen moet dan hetgeen de heer Heyman voorstelt. Toch zal men jegens deze'onderwijzers in breedeti geest optreden. Onder dat voorbehoud werd het voorstel aangenomen. In stede van den heer Marck word Fischer tot verslaggever benoemd. In de derde afdeeling werd het ontwerp verdedigd door de bh. Van Cauwelaert, Boucherij en Van Dievoet en aangenomen met 10 stemmen tegen zos onthoudingen. Als Portugees deze woorden gesproken had. braakten alle kanonnen van de schepen, het eilandje en de citadel een moorddadig vuur tegen de stad en de forten de landingstroe pen beproefden van hunnen kant eene be storming op eene bres die men in de wallen geschoten had. De vijandelijke forlbatteiijen beautwoor- den dit vuur krachtdadig, vooral daar, waar de Hollander Hyde Marryan was opgesloten, liet klooster der geestelijke zuster scheen aanhoudend pelieel in vlammen te staan, daar men op do terrassen kanonnen had ge plaatst, en de Franschon door een verschrik kelijk geweervuur uit de vensters werden begroet, die door Portugeesche soldaten wa ren bezet. De Fransche admiraal, ten einde dit ge ducht vuur te laten zwijgen, was verplicht oen groot fregat te seinen en voor het ge- houw te laten ankeren, dat met zijne zware stukken in de muren bres moest schieten en te gelijk brandbare projeklielen op de daken en legen d8 vensters moest werpen. Men was spoedig in de gelegenheid de gevolgen van dezo manoeuvre bezien. De Portugeezen hielden op met vuren en men zag hen het klooster verlaten. Zij hadden nauwelijks het gebouw vorlaten of de voor gevel stortte in, en door dc opening die dan hierdoor ontstond, vertoonde zich eensklaps een vuurzuil die in een oogenblik het groote klooster in een puinhoop veranderde. Het kanonvuur bleef hot overige van den verslaggever werd aangeduid de heer Van Cauwelaert. Ilct ontwerp Maenhaut werd verworpen met II stemmen da socialisten en Braun tegen 5. Verslaggever de h. Soudan. Minister Wauters deed belangrijke ver klaringen aangaande de iikwidalie van de aankoopdiensten van levensmiddelen. liet ontwerp tot goedkeuring der over eenkomst tusschen Frankrijk en Belgie te treffende de mijnwerkers werd aangenomen met eenparigheid van stemmen. Verslag gever de h. Gariier. Leerplicht voor de soldaten. Dc Kamer heeft in overweging genomen het wetsvoorstel Iluysmans om geen enkelen soldaat met onbepaald verlof huiswaarts te zenden, zoo hij niet kan lozen en schrijven De voorsteller is van meening dat door het aanwenden van dit middel de bevolking zelf dwingen zal flink onderwijs in te richten. Interpellatie. De h. Mathieu wil de minister van Kolo niën ondervragen over de politiek van zijn Departement jegens de vrijheid van vereeni- ging in Kongo. Vergadering der re chtorzijde. De rechterzijde der Kamer, heeft gister ten 11 ure een vergadering gehouden. Vooral werd de houding der groep in zako de taal wet onderzocht. Een commissie zal benoemd worden, ten einde een bevredigende oplossing te vinden en de door de Kamer en Senaat aangeuomon teksten te vergeleken. Vele Vlaamsche Kamerleden spraken de hoop uit dat de YYaalsche katholieken de reentmatige eischen der Vlamingen zouden bijtreden. Vooral vestigde een lid der regeering do aandacht op het feit dat de verwezenlijking der Vlaamsche laaleiscUcn de Walen niet in 't minst kan schaden. Ook de eerste minister sprak verzoenende woorden uit en herinnerde dat hij in den Senaat dc door de Ivamer gestemde taalwet heeft verdedigd eu in deze houding zal vol harden. Zondag 1. 1. hield de Landsbond zijn alge meene Vergadering der aangesloten Verhon den, in liet lokaal Patria, to Brussel. Allen waren door talrijke afgevaardigden vertegen woordigd. In de beide morgen.afdeelingen werd hel voor-ontwerp der sociale verzekeringen gron dig besproken met algemeene stemmen werd eene dagorde aangenomen de volkomen vrije ontwikkeling der mutualiteit en hot in richten der tegenverzekering door de bestaande Verbonden eischende het gedacht der staats organisatie, door het ontwerp gehuldigd, moet worden verworpen. Dc algemeene namiddagvergadering werd gehouden onder Voorzitterschap van M. R. Moyersoen in zijne openingsrede bracht hij hulde aan den afgetreden Voorzitter M. E. dc Pierpont en herinnerde zijne talrijke ver diensten ook heeft de Bestuurraad hem het Eere-Voorzitterschap aangeboden. Verders wijst hij op de zware taak die, in de huidige omstandigheden op al de mutualisten rust, de noodzakelijkheid der samenwerking met de christen vakvereenigingen cn liet kloek inrichten onzer maatschappijen. Deze flinke redevoering maakte diepen indruk op al de afgevaardigden. Na hem droeg E. II. Eeckhout, Bestuurder van het Secretariaat, een zaakrijk verslag voor hij handelde achtereenvolgens over de dag aanhouden. Den volgenden dag her- Eu Inderdaad, op het oogenblik dat dej^meuwde htl Fmnsei*oskaderen do batteryeu die door hen waren opgeworpen den aanval, maar zij hielden sposdig op met .schieten bij het verschrikkelijk looneel dat zich aan l.unue o ogen vertoonde. De vijand belastte zich zelf met het vreesolgk werk te vol tooien. Hij verbrandde zijne magazijnen, deed zijne kruithuizen springen, stak zijne arsenalen in brand en liet vier Portugeesche linieschepen, die in de nabijheid van een fort waren gestrand mot eenige kleinere vaartuigen zinken of in de lucht vliegen. Vervolgens zag men hem de stad verlaten en zich naar het binnenland terugtrekken. Toon de Franschen iu de stad drongen, von den zij ze geheel verlaten, do bewoners en soldaten, allen hadden naar hot binnenland de wijk genomen eu zooveel medegenomen als zij slechts dragen konden. Niettcmiu was do buit die er gemaakt werd nog aanzienlijk. Narvaez en Moroni, vergezeld van de ge vangen bewaarder Mior Gabéron wilden van de plundering niets welen, maar haastten zich naar het fort, dat aan het afgebrande klooster grensde, waar zij hoopteo Hvde Marryan nog te zullen vinden. Het fort was ledig' behalve do dooden en de gekwetsten die hier en daar verspreid lagen en eenige ongelukkigen die achter de lijken verborgen zalen. De twee avonturiers, door Mior Gabéron den weg aangewezen, spoedden zich naar de cel van den gevangene, die zij eehter lo- dig vonden. Zij zetten hunne onderzoekingen vorder in het fort voort, on zag-sm eindolijk in eene zaal den persoon diq t'n mot zoQV??i notovUo- gezooht halton, inrichting der bestendige secretariaten in den schoot der Verbonden, de regelen dor nood zakelijke tucht, het ontwikkelen der diensten, hei inrichten van leergangen voor de leiders, het samenwerken met dc andere sociale wer ken, de provinciale Congressen, de vrouwen- mutualiteiten enz. Zonder twijfel zullen ai da mutualisten dit uitgebreid verslag willen lozen in het aanslaande nummer vun de Gids van den Ouderlingen Bijstand. M. L. Gilain vertolkte de dankbare gevoe lens der afgevaardigden aan het adres van E. H. Eeckhout. Nadat M. Possez, schatbewaarder, lezing had gegeven der rekening van verloop&n jaar werden de uittredende leden van den Bestuur raad herkozen E. H. YVtiry, (Namen) word afs nieuw bostuurlid aangenomen. Volksvertegenwoordiger De Breuckor geeft eenige inlichtingen over hel wetsvoorstel ut de Kamer neergelegd betreffende de verzeke ring togen ouderdom en vroegtijdig overlij den en dat thans in dc middeusectie werdr besproken. De besluiten van bet verslag eri de dagorde door don E. H. Eeckhout neerge legd worden met algemeene slem men aange nomen, alsook het programma van den Lands bond inzake sociale verzekeringen. De kwestie der provinciale Congressen werd verders be sproken en vastgesteld wanneer cn waar deze zullen worden gehouden. Na eenjiücienjk en opwekkend woord van dank van den Voorzitter werd deze zop wol geslaagde vergadering in de gecsldriftigste stemming geheven. Maandag brachten de leden van don Ba- sluurraad een bezoek aan het Sanatorium van M,out*sur Meusc waar de christene mutu lis ten verzorgd worden, Eene diepgevoelde hulde van dank werd aan hef bestuur van deze model-inrichting gebracht en uit. den inond der talrijke verpleegden mochten wij de hooge voldoening der verpleegden, over de daaroDlvangen zorgen vernemen. Een balsngrijke verklaring van minister Wauters. Woensdag namiddag heeft M. Wauters, minister van Nijverheid cn Voedselvoorzie ning, in de 3e sectic, naar aanleiding van de bespreking van het wetsvoorstel Maenhaut tot opheffing van hel Ministerie van Voedsel voorziening, navolgende belangrijke ver klaringen afgelegd De suikerhandel vrij. Vanaf volgend jaar (dus na den nieuwen oogsi) zal er geen toezicht meer uitgeoefend worden op den suikerhandel. Alleen in ge val van sehaarschte zal de uitvoer van suiker slechts bij vergunning mogen geschieden. Ook liet toezicht op den verkoop van alcohol (de regeling van het verbruik blijft natuurlijk van kracht) ©q van gist zal opgo- heven wordsn. Dc fabricatie van alcohol zal onbelemmerd mogen geschieden. De handel in groenten wordt volslagen vrij. Ook de handel in graan. Wat de handel in graan betreft worden thans van officieele zijde onderhandelingen gevoerd met de handelaars en maalders Et zal geen beslag meer gelegd worden op inheeinsch graan. Een voorstel er toe strekkende eenige mil lioenen aan de maalders te schenken om dezen tegen mogelijk verlies J-te beschermen werd verworpen. Wal de huidige régime betreft zullen de opgeslagen voorraden geleidelijk opgeruimd worden. Zoo bijv. 80 t. h. in Augustus. De Ilyde Marryan lag geknield naast een bed, waarop een bleek, afgemat, jong raeisjo, lag. Aan het hoofdeinde stond eene geestelijke zuster die zeer bedroefd en ongerust scheer». Toen de Poriugeezen het fort ontruimden, hadden zij de gevangenen in vrijheid gesteld en den Hollander aangeboden hen te verge zellen op hunnen aftocht. Marryan had op het punt gestaan dit aanbod aan te nemen, toen hij op het oogenblik dat hij liet fort wilde verlaten, in het brandende klooster Nóra Ardellen zag zij was in flauwte ge vallen en weid gedragen door een paar zus ters, die allo moeite deden om het gebouw to veriatan. doch aan wie de krachten begon nen te ontbreken. De zusiers vau l|et klooster waren.'s mor gens vroeg door den gouverneur van do stai verwittigd, dat het fort onvermijdelijk ont ruimd zoude moeten worden zij hadden due de kweekelingen dadelijk naar huis gezon den, waarmede hunne familie in alle baast vluchtte e. Vervolgen dachten zij aan hun rui persoonlijke veiligheid. Door de verwarrii^, die in het klooster hterschl», hadden zij Néra vergeten, die in eeoe lichte koorts op do ziekenzaal lag. Tw% of drie geestelijke zusters dachten op 'net laatste oogenblik aan haar en snelden Yoe om haar te redden. Maar do overspanning en do sflirik hidden do kwaal verergerd, zij was in dc armen van die Ihaar dragon in zwijm govallen. Da religieuzen waren ten einde raad en wisten niet meer hoe aan het gevaar oot- iXomen, toen Marryan hen goïutog ter hul»? (kwam. {Vervolgt.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1