Hei Weezenblosmpje OE FORTUINZOEKERS Ministerie va» Financiën. Ministerie van Landsverdediging. Os zaak van den vaischen check BELGEN, yeösnkt onze IieMeaS KOOPT Zondag 19 Juni 3 Maandag 20 Juni 192! BELACHELIJK E9@9 eesse 1 Esn vraagsken aan M. Mrs. Rond het Parlement Eens akelige vondst te St. Jans Molenbeek. 'O" it; Congo Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. XXVII- JAARGANG NUMMER 141 114 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nbftbl-Ds Gkhm 11% Gervatius Zon op 3,48, ouder 7,55 I II. Florentiaa i/'on op 3,48. onder 7.55 Volle Maan den 40 Publiciteit buiten hot Arrondissement Aalst, zich te wenden lot het Agentschap Havab,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place dè la Bourse, Parijs eu 0, Bream's Buildings Londre3 E.G.4 aAsrga^ir.iMiSiWina-*->: De Duilschcrs houden ons nog voor den itot Ge hebt de verslagen van hel Leipzigsch 'gerechthef gelezen in de bladen en kranten Vindt ge dat tribunaal niet belachelijk En de uitspraken dan, zijn ze niet wraakroepend en menschentergend 'i De verbondenen zullen er zich mede be moeien zegt men. 't Geloot het wel 't is niet ie veel van eens duchtig die stoute en valsche boclien op de vingers te tikken. Sedert zeven 'jaren hielden die grijze duivels ons voor den kot En dan vindt ge nog mannen die hun gei ijk geven en van achter de schermen toe juichen. Schande der schanden. De huiche laars in 11* 11 bij hunnen inval in België en naderhand ten tijde der bezetting vonden allo middelen goed en bedekten al hun schandda den met het God met ons. Hun God of beier hun afgod, was 't voldoen van al hunne slechte driften ori neigingen. Zulks onder vonden wij genoeg. In Juni 1921 te Leipzig op 't gerechtshof, liet hoogbefaamde Duitsohe hof der mollen gerechtigheid daar luidt we derom en daar weerklinktAlle middelen in den oorlog gebruikt waren goed als ze maar dienden om het kwade ingezette spel te winnen. De geestesrichting van die schootjes rn schobbejakken is dus niet veranderd. Hal tegenovergestelde zou eerder waar zijn. Het slechtste werk wanneer het door de Duitsche overheid werd bevolen in het voordcel van den Duilschen staat, alhoewel het eëne af schuwelijkheid, eene moord is ia niet strafbaar. Verre boven do Tien Geboden Gods, verre boven hel 11. Evangelie heerscht de slaat als 'een aloverheerschende meesterDe Duitsche slaat schijnt alle recht en alle plicht - te ver delgen. Een bijzonder, een persoonlijk recht mag niet bestaan. Een plicht blijft in voege, 't is déze van aan den staat toe te hooren. Dit is de pi achlige zedenleer der Duitsche schwein- liuhdliullur. Dc H. Kerk en hare wetten van naastenliefde en onscfauldigenbeschermiag kennen die boeven niet. De Kcmmandant van een onderzeëer Keu- man genaamd, heeft oen hospitaalschip de Dover Castle'» tot zinken gebracht en hij leverde de ongelukkiger], die zich trachtten te redden aan don dood over. Hierbij b os ta lige n wij overtredingen \an een rechtschapen geweten, van de natuurwet en van allo inter nationale wetten, oorlogswetlen daarin bcgre- .4)011. Dit alles werd op bevel des Duitschen y-oeruad ten. uitvoer-gebracht, dus do moor denaar té onplichlig omdat hij zijn zoogezeg de plicht heeft gekweten. Wc wisten sedert lang dat de moffen naai de barbaarschheid overgingen en met haar meespanden maar we dierven zulke redenee ringen toch niet van hunnentwege veronder stellen. De vrijspraak van Raiadohr, De beul van Dendermonde en de kinderpijr.iger van Geeraardsbergen, die bloem der Duitsche hoogescbcolkullur, heeft ons allen met ver baasdheid geslagen. Dc Belgen zijn allen leugenaars l zoo bo sluiten de rechters van Leipzig. Juist zooals ce:i3 dc zoogezegde officieren rechters van Geeracrdsbergen op een ander Duitsch tri bunaal waar ik zelf persoonlijk als getuige optrad binst den oorlog in eene nooit klaar gekomen zaak, uitriepen Al de getuigen liegen Eu men strafte een onplichtige en men zette dc getuigen ook vast. To Leipzig kwamen die oolijkaards van gotuigen ten onlaste Ramdohr verschoonen en wit wasscheti alhoewel de getuigenissen der geneeebceren van Gscraardsbergen en der kinderen verpletterend waren. Do fameuze komraandant Schwartz, de smokkelaar en oogjestrekker wist van nie- 156 Y'URYOLQ, Lever ons het geheim van den schat Tan Hans van Dickmar. Nooit Hoe, gij weigert Ja, ik verlang nog liever mijne ketenen te blijven dragen. Gij zult er nog wel eens over naden ken Doch, ik wil de zaak .bijleggen. Ik luister. Goof ons da helft van den schat. Niets. Zijt gij Diet over te halen Gij zult er geen penning van hebban, En echtor ging Garcilusso met woe den uc slem voort, eu echter zijn deze rijk dommen zoo groot, dat men ze gemakkelijk kan deelen en ieder dan toch nog genoeg heeft. Spaar u dc moeite nog InDger hierover te spreken ik laat mij toch niet overhalen. Is dat uw laatste woord Ja. Narvaez, doodsbleek, mat gerimpeld ■voorhoofd en de armen gekruist, zag don Hollander met een vurigën blik aan.' Ver volgens do deur van de hut openende, zeide liij op kooien toon bij het heengaan Vaarwel, mijnheer blijf dan gevan gene indien gij daar zooveel genoegen in vindt. De ichat zal ik alleen blijven behouden raenda! op 't tribunaal van Leipzig, tenzij, al wat kon dienen om Ramdohr te verontschul digen. De gewezen feldwebel der feldgendarmerie van Geertshergen dierf getuigen te Leipzig, dat nooit een kind werd mishandeld en noch tans drie geneesheeren moesten de mishan delde kleinen verzorgen. De gewezen kriegsrechter Von Gaszoer van van do Geeraardsbergeahe Kommandantur maakte de belgische kinderen als domkop pen uit en de belgische getuigen als omtrent geheele zotten, die niet weten wat ze vertellen. Eindelijk een raadsman der policie van Munchen, Bauer genaamd, wist te getuigen dat een valachen eed op een Duitsok tribunaal afleggen voor Belgen en Franschen noch eene zonde noch eone fout is, dat de kleine kinde ren zich plichtig maakten aan bespieding binst den oorlog on dus dat indien Ramdohr zulke kinderen deed aanhouden en straffen men hem niet hel minste verwijt mag toe sturen. Doet hem decoreeren 1 Trekt nu de ladder op en laat die potjes gedekt Verbondenen de duitschers hebben er een handje van om ons zelfs na den oorlog nog te foppen en belachelijk te maken. Hoelang zal dat spelletje nog duren 1 (I&X.) Bshear der Rechtstreeksolia belastingen. Douanen en Accijnzen. Op 31e Mei 11. hadden meer dan 11/2 mil- lioon personen hunne aangifte onderschreven betreffende de belastingen op do inkomsten over 1920. Nochtans hebben zekere belas tingschuldigen lot nog toe aan hunne ver plichlingen in dit opzicht niet voldaan. Ten einde hun alle onaangename verras sing te vermijden, verwittigt het Departement van Financiën de achterblijvers dat bevelen uitgevaardigd zijn opdat de voorziene straffen streng worden toegepast op al degenen die niot voor I® Juli aanstaande hunne behoorlijk ingevulde en onderteekende aangiften zullen ingediend bobben. Die straffen zijn 1.) Da aanslag van ambtswege. 2.) llot verdubbelen dor belasting. 3.) Eene boeto van 50 lot 1000 fr. Do belastingplichtigen die geene aangifte ontvingen of die zc verloren hebben, kunnen een formulier vragen aan den ontvanger of den Toeziener der belastingen van hunne woon- en verblijfplaats. D6 gemeenteraad van Brussel heeft zijn schepenkollegie vernieuwd en daar de socia listen weigerden deel te maken van eon kollcgie waarin de drie groole partijen ver tegenwoordigd waren, hebben katholieken en liberalen do zaak samen beredderd. Het ge volg was, dat de socialistische schepene van weldadigheid, «gezel Pladet, een vet betaald plaatsken moest missen. M. Yandor Velde heeft echter een plaaster op die wonde gelegd en hem opzichter der weldadigheidsgestichten benoemd met eene aanvangsjaarwedde van 16.000 ft'. Zooals men weet was gezel Pladel reeds door minister Van der Velde benoemd lot gouvernementsraad in het ministerie van justicie. Daar trekt hij 6000 fr. jaarwedde, zonder de reiskosten natuurlijk. Nog eene voor de kategorie Bertrand, Anseeie, Coppieters, enz. zeide Marryan met zachte stom, toen de Por tugees was vertrokken zij zullen mijn ge heim niet kennen I Wat is dat toch voor een schat of wat zijn dat voor rijkdommen vroeg eon liefe lijke slem, die zonder twijfel de woorden van den gevang'erio had gehoord. Ilyde Marryan zag op on bemerkte dat Nóra naast hem stond. Het belieft, antwoordde hij, een on metelijke rijkdom die u eens zal toebehoo- ren, dit hoop ik ten minste mejuffrouw Ar de llen. Wat gij vertelt mij daar wonderlijke dingen. Ik overdrijf echter niets. Waar komt die schat van daan Dat heb ik u reeds gezegd eou onge lukkige grijsaard heeft mij dïo stervende vermaakt, in ruil voor een glas water dat ik hem bezorgdo om zijn brandende dorst te lessenen. Waar is die schat Ik kan u dit thans nog niet openbaren. Waarom wilt gij mij dat genoegen niet doen Later*zult gij alles weten. Waarom nu niet Ik kan en mag niet. Dan stelt gij ook geen vertrouwen in mij, zcide Nóra en verwijderde zicli. De Hollander riep haar terug, maar zij kwam niet Narvaez had den Italiaan opge zocht en hem zijn wedervaren met Marryan medegedeeld. Dut verwondert mij in het geheel niet, Het Belgisch detachement van de Roer Kort geleden heeft de Minister van Lands verdediging erin toegestemd de miliciens die tot de klasse 1916 der bijzonde lichting 1919 behooren en deel uitmaken van het Belgisch Detachement der Roer naar hunne haardste den terug te zenden. Een nieuwe ministerieele aanschrijving ge- dagteekend op 14 Juni schrijft voor de hier- navermelde militairen behooronde tot het Belgisch detachement der Roer naar huis te zenden. 1.) De gehuwde miliciens behooronde tot de klasse 1917 der bijzondere lichting 1919. 2.) De miliciens in den echt getreden vóór 15 Juli 1919 en fctuoorende tot de klasse 1918 der bijzondere lichting van 1919, die voordeel trokken ofwel zich in de voorwaar den bevinden om voofdeel te trekken uit een verlof zonder soldij. 3.) Da beroepsvrijwilügers met verlof zon der soldij in afwachting van hunne wegzen ding met onbepaald verlof. De Minister van Landsverdediging heeft bovendien voorgeschreven het voordeal der gunst verloven, voorzien voor de troepen van het Bezettingsleger, insgelijks te verleen en aan de militairen die deel uitmaken van het Belgisch detachement der Roerook heeft hij aan do echtgeooote en kinderen der offi cieren en geg'rideerden van voormeld deta chement toegestaan zich bij hun famiüehoold in Bezet Duitschland to gaan vervoegen, be halve dat hen nicl toegelaten is zich op den Rechter Rijnoever te vestigen. Anderzijds, walde officieren betreft, heeft de Minister van Landsverdediging reeds op 6 Juni besloten hun aantal voorts te vermin deren, eerst door bet afdanken der reserve- officieren die op hun aanvraag teruggeroepen worden vervolgens, door het terugzenden naar hun oorspronkelijk regiment, van de officieren der werkdadadige kader die als versterking genomen werden uit de in België verblijvende korpsen of diensten. De gedeta cheerde officieren, die organisch behooren tot de eenheden welko naar Duitschland ge zonden werden met het oog op de gebeurlijke bezetting van het Roerbekken, zullen hun bijzondere betrekking weer mogen innemen zoodra hel wegens de onslandigheden toege laten is. Toelagen aan da oud-strijders. liet Ministerie va'.r--"Landsverdediging is bevoegd om vast te stellen met welk recht de oud-strijders van dan Oorlog 1914-1918 mo gen aanspraak maken op toelagen, overeen komstig do schikkingen der wet van 25 Augustus 1920. Hoewei dit werk heel omvangrijk is, gaat het snel vooruit. Tot hiertoe worden 106.000 gevallen opgelost en de inlichtingen aan het Strijdersfonds verstrekt met het oog op het ogmaken der bogiftigingsboekjes. Naar alle waarschijnlijkheid zal het onder zoeken dezer rechten vóór einde October klaar zijn voor al de oud-strijders, hetzij voor een totaal van 350.000 voorstellen. Eeno onvoorziene wending. Van Holen do3t nadere bekentenissen. Gaston Coliet volkomen onplichtig Vrijdag heeft do zaak van den ralschen check van 475.000 fr. eene onvoorziene wending genomen. Het onderzoek geleid door M. De Landts- hee;\ onderzoeksrechter en M. Van der Slricht, officier der rechterlijke policie, had aan 't licht gebracht, dat Van Ilolen eenige schulden terugbelaad en geidplaalsingen ge daan had. had Aposlolo Moroni hem geantwoord die man, waarvan wij dc geslepenheid onder vonden hebben, is tevens begaafd met eene vastheid van karakter dat dat geen weerga heeft. Hij zal ons nog den schat voor den neus wegkapen. Dat zullen wij dan nog eens zien. Wij zijn al meer dan eens gefopt. Wat er ook nog mag gebeuren, ik wenschle wel le weten, wat toch in die kis ten zou hebben gozQten, dio in do WitLMar- ken ziju geladen goweost. Dat is gemakkelijk te raden. Ik kan mij maar niet verbeelden, dat zij een g9deolte van die rijkdommen zouden hebben bevat. Het was weder een lokaas. De Hollan der wilde ons in de val laten loopen. Neen, zeide Moroni ik kan niet aanno- men dat voor ean zoo wisselvallig iels, hij een brik zou gehuurd of gekocht hebben on eene zoo langdurige ongevaarlijke reis be gonnen zijn. Hij had immers niet noodig om naar Amerika over te steken om ons van den rechten weg te brongen Europa was voorzeker groot genoeg I)c vergeefsohc jacht die gij tot Smyrna op die drie conducteurs van de potskoe,!s hebt gemaakt, moesten u overtuigen dat mijne veronderstelling wel waar moet zijn. Daarenboven, herinnert gij u niet dat wij hem twee jaren lang alle hinderpalen in don weg hebben gelegd, ten einde hij maar niet le Wecsp zou komen 'l Hij had soldaten mede kunnen brengen. Vrijdag morgend werd Van Holen naar het kabinet van den onderzoeksrechter ge bracht en er ondervraagd in aanwezigheid van zijn broeder. De ondervraging werd om 1 ure geschorst en om 3 1/2 ure hernomen. Tegen avond eindigde Van Holen, op aan dringen van zijn broeder, met bekentenissen te doen. Het was een gansche ommekeer. Van Holen, bekende dat hij Gaston Collet, de algemeene bestuurder in het ministerie van koloniën valschelijk beschuldigd had en dat hij alles verzonnen had. Van Holen had den cbeck uit het check- boekje getrokken, hem ingevuld, de hand teekens nagebootst en ook den brief, welko zoogezegd uit Londen aan Gaston Collet ver zonden was, zelf geschreven. Deze brief heeft Van Ilolen aan de Finels laten zien en 't is zoo dat hij er in gelukte hen te overtuigen, dat zijn overste eene fout had begaan en hij hen dus niet zou verklik ken. Ook is er geen spraak meer van een onbekende die als lusschenpersoon zou opge treden zijn. Van Holen duidde dan de plaatsen aan, waar hij hel geld had geborgen. M. Van der Slricht trok er dadelijk op af, en da 250.000 fr. werden bijna volledig teruggevonden Er ontbrak slechts een 50 tal frank. De onderzoeksrechter begaf-zich dan dade lijk bij den prokureur-generaal om dozen op de hoogte te brengen van den nieuwen toe stand. De hooge magistraat gaf bevel Gaston Collet onmiddelijk in vrijheid te stellen. Daarentegen werd een persoon, die eene belangrijke geldsom, hem door Van Holen toevorlrouwd, op zijn eigen naam in eene bank geplaatst had, aangehouden en onder betichting van verheling, in het gevang «van Vorst opgesloeln. Zooals men weet werden de 225.000 fr., het aandeel der gebroeders Finet reeds terug gevonden. Nu men ook, op eeniec franken na, de andere 250.000 fr. terug in handen heeft, zal de schade betrekkelijk goring zijn. De boterkwestie. M. Maenhaut heeft aan den minister van bevoorrading volgende vraag gesteld Aangezien liet ministerie van bevoor rading geene boter meer verkoopt, zou de achtbare minister ons niet willen zeggen, aan welken prijs en welke hoeveelheid boter bij gekocht hooft,hoeveel boter hij verkocht heelt en aan hoeveel en of alle boter is ver kocht geweest. - Het ware belangrijk om welen hoeveel winst het ministerie van bevoorrading daar aan verwezenlijkt heeft, nu voorai dat onze schatkist in zulken nood verkeert. De Status van den Senaat De afgevaardigden van Kamer en Senaat, wieu het opgedragen was naar du middelen te zoeken tot bij legging van het geschil, het welk met betrekking tot de samenstelling van den Senaat opgerezen was, zijn Donderdag bijeengekomen. Als-afgevaardigden van den Senaat waren aanwezig MM. de Favereau, Braun, Rijckmans, Speycr, Goblet d'Alvielia Coppieters en Vinck als afgevaardigden dei- Kamer MM. Brunei, Tibbaut, Lcmonnier, Masson, Troclet en Huysmnns, aan de dagorde de ouderdom, do vergooding der Senators, de coöptatie en het referendum. Het ia bij een gedachten wisseling over deze kwestiën ge bleven. De vergadering echter bleek geneigd nog den ouderdom, noch dc vergoeding in de grondwet op le nemen, wel in een wet. Wal do coöptatie betreft, zouden de Senatoren de zienswijze der Kamer bijtreden, mits de Ka- De regeeriog van ziju land zoude hem die niet geweigerd hebben. Voorzeker niot, maar hij zoude met oen leelijk geval kennis gemaakt hebben. Waarmede dan In Holland behooren de op deze wijze gevondene of verkregene schatten aan het gouvernement. Nu is het gemakkelijk le be grijpen welk groot belang hij er bij had om ons te vorwijderen, om na ons vertrek alleen en in het diepste geheim te kunnen hande len. Moroni antwoordde niet en de Portugees voegde er nog bij Wij hebben thans geen tijd te verlie zen. Wat wilt gij doen liet is noodzakelijk dal wij het geheim van Ilyde Marryan kennen, voor «vij in Frankrijk den voet aan wal zetten. Dat zal moeilijk gaan. Ik belast er mij mede. Kent gij dan oen middel Een prachtig. Dan wcnsch ik u geluk. Voordat or veertien dagen verloopen zijn, zullen wij cr moer van welen ton minste ik heb reden om het te gelooven, do zaak gaal goed. Mocht gij da waarheid sproken, zuchtte de Italiaan. Het is nu bijna twintig jaar dat ik om dat goud de straffen der voroordeelden bob ver duurd. Ik heb moor geleden dan gij. Ik geloof dat het uur vaa iu het bezit er van te gera- mer van haar kant het referendum goedkeurt! zooals het onlangs door den Senaat aangeno men werd (het kiezerskorps wordt geraad pleegd slechts in geval van geschil tusscher beide Kamers). Do bespreking wordt over fecht dagen voortgezet. De geamnestiëerde deserteurs en de Dotatie De Senaatcommissie van Justitie en var Landsverdediging, welke belast worden met het onderzoek van hot wetsontwerp tol her ziening van art. 4 on 5 van de wet van 2E Aug. 1920, krachlens dowelke een blijk var. erkentelijkheid- geschonken wordt aan de olid-strijders 1914-1918 heeft na eene lange bespreking besloten art. -1 aan le vullen uli volgt Wat de deserteurs betreft, die van de ajn- uestiewet genieten, mogen deze voor 1 Januari 1922 aanspraak maken op eerherstel ovei dit onderzoek wordt uitspraak gedaan door de Ministers van Justitie en Landsverdediging. Op art. 5 van voordoemde wet hebben beide commission navolgend amtnendomen! voorgesteld Ü9 soldaten, die wegens desertie veroor deeld werden eu wier misdrijf door de amnes tiewet zou gedekt zijn, kunnen van de voor- len dezerwetgenielen, indien zij hun eerherstel verkregen hebben, op dc wijze voorzien door de gewijzigde Dotatiewet. ZONDAG 10 JUNI In ce.Stad Aalst, moge.i de bloempjes uitsluilelijh verkocht worden door de leer lingen der Pupillenschool. Sinds verscheidene dagen 'zijn aardewer. kers bezig te graven in de Scbeldestraat U St. Jans Molenbeek, alwaar eene reeks werk- mans woningen moeten gebouwd worden. Vrijdag namiddag legden deze werklieden verscheidene groole steencn bloot en onder deze sleeuen-votid men vier menachelijke ge raamten. Do policie van den post der RebaucourL slraut werd verwittigd, ovenals he! parket. Leden dei' oudheidkundige Koüimfssiii werden ter plaats ontboden en dezen oordeel den, dat men hier waarschijnlijk met vier Romeinsche krijgslieden. Ondanks nauwkeu rige opzoekingen, heeft men niets gevonden, dat zou toelaten het tijdstip der begraving vast te stellen. Zooals wij gisteren reeds meldden is c!e Congoboot Albertidle Vrijdag morgend na een zeer voorspoedige reis te Antwerpen aan gekomen. Er waren 14S passagiers van eerste en 97 van tweede klas aan boord. Benevens eene volle lading allerhande ko loniale waren had het schip do bijzondere aangekondigde lading goud aar. boord lei gezamentlijk gewicht van 647 kilos. In een kort ouderhoud mot den ondergoe- verneurM. Rullen, vernamen we mot genoe gen dat de opstand onder do negerbevolking in de streek van den Equateur als geëindigd mag beschouwd worden. Opruiing der nogerbevolking Te Kinachancha en omliggende streken heb ben de overheden hel een en ander bij do in- lar.dschebevolking bcstatigd, dat hoegenaamd geene reden lot geruststelling geeft. Men ken isgokomen. Mijn leven is nutteloos voorbijgegaan ik ben half versleten en zal spoedig vijf en vijftig jaar oud zijn. Ilior eindigde het gesprek van onze twee. avonturiers, maar Garcilasao zette zich da delijk aan liet werk. Ilij had een duivelsch plan ontworpen. Na het terrein goed opge nomen te hebben en verzekerd to zijn dat hij oenige kans van slagen had, legde hij hert plan aan ziju vriend bloot. Apostolo, zeide hij, het is nu aan n om de onderneming tot oen goed einde te brei» gen. En gij dan, ziet gij er dan van af on» den hoofdrol te spelen. Indien ik alleen was zoude ik het zeli beproeven, maar gij zult beter slagen dan ik. Waarom Uwe manieren zijn innemender dan dc mijne en gij zijt beter bespraakt. Gij vleit mij. Neen, ik zeg alleen mijne gedachte. Nu, wat moet er gebeuron Wij raoelon Nóra Ardellen trachten te winnen. Néra zien over to halen van .baar een medeplichtige maken, waar denkt gij aan Ik ineen het goed, doch ik heb mij ver keerd uitgedrukt. j Leg mij het dan eens goed uit. Het zal voldoende zijn haar mok ons dr08l to mislokïenr Ver volgons. En zo 7,ion 07er te halen om aan don Hollander zijn goheira te ontrukken on hol aan ons later overbrengen, le dit allta X (.Vervolgt^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1