21 M beshi van het einde. DE FORTUINZOEKERS De zaak van den vaisctisn check Dinsdag Juni 1921 Minislsria van Spcorwep. Uit Congo. Voor onze Landbouwers Stcatmoüiige diefstal ia vollen dag te Parijs De staking der Engeische tnijnreerkes-s Bet schrikbewind te Barcelona. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 142 r> A <r^-T=*T JK T~> 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nofpbl-Db mdt ILLodewijk Zon op3,49, onder 7,50 fraaiste Kwartier den 28 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalsl, zich levenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Breams Bufldings Loodrea E.G.4 De Sovjel-regeering van Rusland had allen eigendom aangeslagen en aan den Staat toegekend. Onlangs toonden we aan dat zij ge dwongen is geweest den grond onder de moujiks of boeren te verdoelen daar zij weigerden de hofsteden te be boeren als zij voor den Staat moesten werken. Er is nu wat anders Te Goloutviue bestaat de groote lokomotioventabriek Kolomenski. Ze was ook aan don Russiscben Staat toe gekend, maar bet werk ging er niet. Het Russisch Sovjet-gouvernement komt die inrichting nu te verhuren aan oene groep der oude beheerders evenals bot mjverheidsgesticht Sor- move, dat reeds voor de revolutie eene afhankelijkheid van bet gesticht Kolo- menski uitmaakte. Do nieuwe vergunninghouders zul len verantwoordelijk zijn, tegenover don Hoogeren Ekonomiseheu Raad, voor den regelmatigon gang der werken in de werkhtïfzen van bet ge sticht. Ze gaan de verbintenis aan binnen de 5 maanden 35 lokomotieven vollo- dig te herstellen en het maken van niéuwe lokemotieven der reeks D voor te bereiden de eerste nieuwe lokomotief moet geleverd worden in Maart 1922. De Regeering stelt ter beschikking van bet nieuw bestuur vier stoom slepers en 10 binnenschepen om de noodige grondstoffen van het Oural- gebergto, langs den Volga en de rivie ren Kama-Oka-Moskowa naar Golout viue te vervoeren Het technisch Bestuur van het go- sticht is toevortrouwd aan den gewe zen hoofdingenieur van de lokomieven makprij van Kharkoff, den heer Ki lt adze. Het' stelsel der naliohaliseering of socialiseering, in Rusland toegepast, begint af te brokkelen. Het is te voor zien dat weldra nog andere nijver- keidsgeslickten vau Rusland, door het Russisch Gouvernement zullen ver pacht warden aan bevoegde groepen om ze te doen draaien. 't Is het onwederlegbaar bewijs dat de mensch nog zoodanig niet is ge kweekt dat hij voor do, gemeenschap wil werken in plaats voor zijn eigen zeiven. Dat stolsel bestaat maar enkel in de kloosters, en bet werkt daar zelfs zeer goed. Doch de socialistische beginselen zijn weinig geschikt, meenen wij, om allo menseben aan te zetten te leven als kloosterlingen. Gezel Vauder Velde, onze minister 157 VERVOLG. Gij woel, dat Néra even goed als wij op de hoogte is dat Marrijan het guheim van een onmelelijken schat bezit, en dal zij even nieuwsgierig is om dat geheim te kennen. De Hortugees sprak hierin de waarheid, liet jonge meisje dacht onophoudelijk aan het geheim dat Marrijan weigerde haar te •zeggen.. Toen zij zag dal al haar vragen toch zonder gevolg bleef, liet zij haar misnoegen duidelijk blijken. De lezer hesft er over kun nen oordoelen door het gesprok dat zij met Hijde Marrijun er over had gevoerd, en wij biervoor broed voerig hebben medegedeeld. Apos'.oli Moroni volgde letterlijk de voor schriften op, die zijn doorslepen compagnon hem had gogoven, en de vahche Italiaan oordeelde, dat het uur om het groote vraag stuk op te lossen was gesla. cn. Hij beduidt aan Néra op bedekte wijze, bij gelegenheid dat or van den schat van We esp word gespro ken. dat Marrijan alleen uit zuizer koppig heid cn uit vrees van den schat niet geheel alleen te zullen bezitten, weigerde haar het geheim te vertellen. H«t jouge meisje ver wonderde zich, dat de Hollander, die anders nog al gematigd in al zijne eischen was, nu zoo belust scheen op den algehaelen schat, en die volgens zijn zeggen zoo groot was dat de helft voldoende was om een vorstelijk for lain te maken. Moroni eindigde met Néra over tc halen ten middel te beproeven om het geheim te van justieio, heelt onlangs in-het bui tenland gezegd dat de mensdien nog niet rijp zijn om liet socialistisch stel sel te kunnen invoeren. Het zal nog 50 100, misschien 2 tot 300 jaar duren eer ze ervan zullen doordrongen zijn, dat het voordoeliger is te werken voor rekening van den Staat dan voor eigen rekening. Het socialistenstellsel invoeren vóór dien tijd ware onvoorzichtig en zou op eene mislukking uitloopen gelijk in Rusland. Men woze dus niet te haastig, dat zal Tan zelfs komen als al de mensclien zullen overtuigd zijn dat in dat stolsel het heil der meuschheid ligt. Zetten we dus onze dagelijksche be zigheid voort. Voor de reizigers naar Zwitserland en omgekeerd. Het wordt ter kennis gebracht vau de rei zigers naar Zwitserland, Italië en omgekeerd, dat de verrichtingen van het onderzoek dei- reizigers en hei nazicht hunner paspoorten thans plaats vinden te Bazel, zoowel voor de reis van België naar Zwitserland als van Zwitserland naar Belgie. Diensvolgens is het lang oponthoud der treinen to St. Ludwig in Elzas afgeschaft en moeten de reizigers er niet meer uitstappen voor het douane onderzoek, dat thans to Bazel geschiedt. Er zou radium ontdekt zijn in Congo. Men had over eenigen tijd de ontdekking in de goudmijnen van Katanga van radium- houdend erts gemeld. Er is nu te Brussel een vijftigtal kilogram, men stalen uranium en andere tot nu toe on gekende metalen aangekomen, die nog meer radium inhouden dan het uranium. Deze stalen komen voort van andere mijnen dan die van Ludwiswishi. Eene andere bezending van stalen zal bin nen eenige weken aankomen. DaaSinaiigc besnesking. Er dient bekent dat de kennissen over he mes'ing alhier nog veel te wenschen laten. Iets dal we dikwijls hooren bevestigen en soms door slimme boeren is: al wat wij hier noodig hebben is zout. Soms voegt men er nog bij en vau tijd tot tijd wat su- peF Van kalk noch van polasch is er spraak bij vele boeren. Feitelijk is de toestand deze, zooals men het in alle meststofmagazijnen kan bestali- gen vele hoeren kennen alleenlijk zout, d. i. sodanitraat, eenigen vragen ook naar zwa velzuur ammoniak, verders spreekt men nog wat van super on ijzerslakken. Al de andere kunstmatige vetten blijven onbekend. Voegen wij er bij dat het gebruik van vele meststoffen nog zeer gebrekkig is. Zoo is 't geval, o. m. voor de kali of potaschhoudende vetten. Er zijn waarschijnlijk twee oorzaken aan het ontoereikende gebruik van polasch 1° De werking dezer stof is woinig vatbaar binst den groei en kan maar vastgesteld worden door het wegen en de ontleding der vrucht. 2° Weinige lieden gebruiken de ka- livelten op doelmatige wijze. Wij moeten ontsluieren, en deed haar behendig verslaan dat het leven van den Hollander er mode gemoeid was. In het eerst wierp zij het ver van zich af, om een strik te spannen aan den man die haar liet leven had gered in het klooster te Rio-Janeiro. Maar daar hij haar deed gelooven dat zij aldus aan Marrijan de vrijheid en de kalmte zoude wedergeven, Iietjzij zich eindelijk overhalen. Indien gij slaagt, zeide Apostolo, zullen wij, mijn vriend Narvaez en ik, den schat opgraven en eerlijk de helft aan Hijdo Marrijan tor hand stellen. Behalve dat, be- looven wij u dat hij de vrijheid zal terug bekomen. Gij zweert uwe belofte getrouw na te komen V vroeg het jange meisje. Ik zweer het voor mij zelve en uit naam van Garcilasso Narvaez. Toen deze overeenkomst besloten was, begaf Néra Ardellen zich naar den gevangene om den raad op te volgen die Moroni haar gegeven had. Zij trad als na gewoonte in de hut, praatte eenige oogenblfeken en bracht ongemerkt^het gesprek op de erfenis van Hans en Dicltmar. Zij vroeg nogmaals aan Marrijan om haarde plaats ie openbaren van den schat. Hij Jweigerde. liet jonge meisje bleef vol houden, maar do Hollander gaf niet toe. Toen nam Néra een misnoegde en gekrenkte houding aan en zeide Ik dacht mijnheer, dat gij toch einde lijk eenig vertrouwen in mij zoudt stellen, maar ik bemerk dat ik mij deerlijk in u heb bedrogen. Vraag mij iedere andere zaak maar dit niet. hierbij voegen dat zekere (ffandbouwleeraars, nopens dit gebruik, onvolledige en gebrek kige aandüidingeu verspreid hebben. Er be staan, in den handel, verscheidene kalivetten die niet allen op dezelfde wijze dienen toe gepast. De Fransche of Eizassche kalivetten be vatten géén chtoór-magnesium, die soms gevaarlijk is voor de gewassen. Dc Duilsche vellen integendeel, bevatten veel cliioorma- gnesiura. Men weet dat, vóór den oorlog, Duitschland de uilsluitelijke verkoop der kalivetten bezat. Thans is die toestand ge wijzigd en Frankrijk is met zijne mijnen van Elzas Lotharingen, de bijzonderste leveran cier geworden in België. Vele Eizassche mijnen werden door de Duitscliers stelselmatig beschoten en bescha digd en ze verkeerden, na den oorlog, in een neteligen toestand. Kommandant Bellegout, fransche ingenieur, werd gelast met hunne herstelling. Niettegenstaande zware moei lijkheden, bracht op korten tijd, liet Fransch beheer de voortbrengst van 350,000 ton onder de Duitschen tot 1,061,191 ton in 1920. Over 3 of 4 jaar zal Frankrijk jaarlijks minstens 4,000,000 ton voortbrengen. Men schat dat de mijnen van Elzas Lotha ringen 300,000,000,000 kgr. zuiver potasch bevatten, 't zij de weerde van 2,142,000,000, 000 kgr. kaïniet met 14 ®/o potasch. Deze potasch bestaat nagenoeg uitsluitelijk uit aylvïniet, die men in den handel onder twee vormen ontwaard 1® de gewone sylviniet met minstens 14 potasch; 2e de rijke sylviniet met minstens 20 °/0 potasch. Ver ders vindt nftn ook nog cbloorpotasch met ongeveer 50 °/0 potasch en zwavelzuur po tasch. Voegen wij er bij dat dc Duitsche votlen, die veel chloormagnesium bevallen, ook meer wateraantrekkend zijn en op korten tijd ver-sleenen. Vele mensclien beroemen zich nog over de gunstige werking van opgeloslen guano, zonder te weten dat die gunstige werking bijzonder te danken is aan de volledige be mesting die de guano verschaft, 't is te zeg gen dat de guano, benevenj stikstof ook phosphoor en potasch bevat, dit laatste vet in geringe hoeveelheid, 'Jdoch onder een zeer opneembaren alhoewel te duren vorm. Om gezonde aardappels met levendige groene kleur te bekomen, die weerstand bieden aan de ziekten, zegde mij onlangs een mijner vrienden, brave en verstandige boer, moet rneo klaver vet tosdienen. Hier ook is de gunstige werking van het vet nog eens te danken aan hel bijzijn van kali of potasch. Voegen wij hierbij dat de jonge planten meestal eerst en vooral opneembare potasch in den grond moeten vinden. Daar de goede ontwikkeling van den kiem van groot belang is, dient er op tijd en op doelmatige wijze potasch toegediend. Potasch is volstrekt noo dig voor liet vormen van koolhydraten, zet meel, enz., dus voor beeten, aardappels, enz. ('t Vervolgt). D. Bricout. Parijs, 19 Juni. Heden morgen, om kwaart over 8 uur, bleet een auto, waarin vijf personen zaten, voor een juwelier van de Saint-Mavtinlaan staan. Drie dier kerels stapten uit het rijtuig, sloegen dc vitrien met hamers aan stukken en maakten zich van een groot aantal juweelen meester. Zij sprongen terug in het autorijtuig, dat in volle vaart wegreed, terwijl de bandieten revolverschoten loste op dc .persouen die den weg wilden versperren. Later werd de auto in de Alboujstraat weergevonden. Het rijtuig was denzelfden dag op don Boulevard de Clichy gestolen. De diefstal wordt op 500.000 fr. geschat. Ik verlang alleen dit geheim t9 kennen. Het is noodzakelijk dat ik alleen het weet. Gij bedroeft mij. Gij zijl toch te beklagen Ach indien gij alles wist..., Ei lieve, mijnheer, geen uitvluchten. Ik kan u ongetwijfeld niet dwingen mij dat geheim bekend te maken,- gij zijt meester er van om het te bewaren. Toen zij deze woorden gesproken had be gon liet jonge meisje te weenen. Marrijan zeide mot droefheid. Dewijl gij het eischt Néra, zoo zal ik u alles zeggen. Alzoo zal ik dan dal groot geheim ken- nen Zeer zeker. Waar is dan toch die schat begraven In de lage vlakte te Weesp. Dat weel ik. Maar waar is de juiste plaats In de nabijheid van de eenigste hoogte die op de vlakte aantreft. Besiaaterook nogeea ander kenteeken Ja. Wat is dat voor een tceken. Een elzenboschje. Het is voldoende om in het midden van die boomen te graven, die Hans van Dickmar op den ingang van den kelder liesft geplant. Ik geloof dat de aanwijzingen die gij geeft juist zijn. Men kan zich onmogelijk vergissen. Do opgraving waar gij van spreekt, ^waar leidt die dan. naar too 1 Men meldt, dat de extremisteu onder de mijnwerkers voorgesteld hebben een ver scherpten veldtocht te voeren, waarbij ook bet water in de mijnen gelalen zou worden, maar dit voorstel is met klem verworpen door de meerderheid van de leiders. Ilodges wijst er op, dat alle groepen, op twee na, de voorwaarden vaa de eigenaars verworpen Lebben. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de organisaties van andore bedrijven, gezien haar slechten financieelcn toestand, zullen treden in het voorstel der mijnwerkers tot een algemeens staking. De leiders der mijnwerkers bevinden zich voor een moeilijk dilemma van wege h«t groot aantal onthoudingen bij de stemming en sommige kringen vreezen voor een moge lijke scheuring in de federatie, vooral daar een groot aantal mijnwerkers, dat gestemd heeft voor het aannemen van de voorwaarden besloten heeft Maandag 't w.erk te hervatten, Het uitvoerend comiteit van de mijnwer kers heeft zich voor onbepaalden tijd ver daagd. De berichten uit de kolengebieden melden, dat de mijnwerkers van verschillende distric ten aangenomen hebben Maandag weer aan het werk te gaan. DUIVEN NIEUWS Wij lezen iu Het Handelsblad van Ant- werpen Hieuwe Cuiventaks Eerst had men de d ui venliefhebbers ge plaagd meteen taks van 10 op de inleg- gelden, het gouvernement schijnt echter ge neigd van die taks af te zien, 't zij gedeeltelijk 't zij totaal, omdat het de overtuiging heeft, dat de uitslag niet aan de verwachtingen zou beantwoorden. Nu komt er wat nieuws en nogal van Frankrijk. Een Fransch volksvertegenwoor diger zou een projekl van wet voorgesteld hebben, waardoor elke reisduif, die in Frank rijk gelost wordt, met 15 centiemen taks zou geslagen worden 10 centiemen voor den Franschen Staat 4 centiemen voor de ge meenten waar de duiven gelost worden en 1 centiem voor de statiecommissaris en zijn ondergeschikten. n We weten nog niet, of 't ontwerp eenige kans bezit om in aanmerking genomen te worden, wel weten we dat dc heer Leroy- Beague, voorzitter van de vereenigde maat schappij van Frankrijk, al zijn invloed ge bruikt om het te doeu schipbreuk lijden. Wij, liefhebbers, vragen ons beangstigd af, vanwaar de woede komt. zoowel in Frank rijk als in Belgie, om do duivenliefhebberij te dooden. Is er nochtans schooner sport Ia er nuttiger Waren de duiven, in den groo- len oorlog, niet de eenige bemiddelaars der legers wanneer geen anders gemeenschaps middel nog denkbaar was. Van welingelichte zijde verwittigt men ons dat ons gouvernement niet zinnens is de taks van 10 0/o te laten varen, wel dat het die merkelijk wil verminderen. De minister onderzoekt thans een combi- natio, waardoor hij eeneriijds 1 fr. zou eischen per aluminium eenzeivigheidsring eu anderzijds nog een lichte taks op de inleg- gelden. Wil de minister absoluut het geldspelen verbieden Hij zal zijn doel niet bereiken.... maar zal overal speelholen doen ontstaan. Zoo gaat het gewooulijk als men den raad versmaadt van bevoegde personen en als men enkel luistert naar de bedienden van 't mini sterie, die kemel op kemel schieten. Pol A. Naar een ijzeren dour die tusschen vier hardateenen is ingemetseld. En die deur, waar gaat die naar toe Als die éénmaal open is, dan ziet men dadelijk een trap uitlooponde in een onder- aardschen gang, waardoor men in eenen ge- metselden kelder komt. Daar ligt de schat begraven. De voorzorgsmaatregelen zijn wel goed genomen, zeide Néra. Als ik weder vrij ben, vervolgde do Hollander zullen wij samen naar Weesp gaan, en die kolossale schat gaan opzoeken. Ik dank u voor het bewijs van vertrou wen dat gij mij geschonken hebt, zeide Néra Ardellen. Toch dreef een donkere wolk over het voorhoofd van bet jouge meisje, een lichte trilling beroerde haar geheel lichaam een soort van {berouw beklemde haar het hart het scheen haar toe of zij den edelmoedigen man die haar het leven gered had, bedrogen had. Nu verliet zij den {gevangene #n ging langzaam en in diepe gedachten verzonken naar de hut, waar zij wist dat zij de tweo avonturiers zou aantreffen zij vond er Apos- loli Moroni Garcillaso Narvaez, beidon rnet vroolijk opgeruimd gelaat, doch met een zonderlingen glimlach op de lippen. Néra vertelde hun met verlegenheid en stamelende hetgeen zij vernomen had. Zij luisterden mei de groolsto oplettendheid. Ik heb mijn woord gehouden, zeide zij, zult gij nu ook het uwe houden Waaraan hebben wij ons weder ook toe verplicht 1 yroeg de Italiaan* Dat i9 alles goed en wel, doch 'tis te hopen dat er dan ook een eindje wet zal gemaakt worden, waardoor de duiven zullen herkend worden als eigendom van den liefheb bei en de eerste de beste ze dus niet op de markt zal kunnen brengen. IN IERLAND Hinderlaag te Dublijn. Zaterdag avond zijn de strijdkrachten van de kroon, op het kruispunt van twee stralen, in eene hinderlaag gevallen. Up minderdan eenige oogenblikkcn kwam op heil een regen van kogels terecht. Volgens de inlichtingen, die men tot hier toe inwinnen kon, zijn 7 civiele», waartus- schen 3 mannen, 3 vrouwen cn een klein meisje, zwaar gewond in de hospitalen bin nengebracht. De verliezen geleden door de strijdkrach ten van de kroon en door hunne aanvallen zijn nog onbekend. Verscheidene aanslagen gebeurden Zater dag op verschillende plaatsen van de stad. Talrijke revolverschoten werden gelost es 3 personen gedood. Tusschen de slachtoffers is M. Eeliov Boal, secretaris van de Confederatie van den arbeid, die een der voornaamste inrichters is van de roode syndicaten.* Evelto Boal, die langen tijd opgesloten was geweest, verliet juist do gevangenis, loan hij neergeschoten werd. Een ander der slachtoffers behoort tot het roode syndicaat van den bouwstiel. De toestand van den burgemeester van Barcelona, M. Martinez Domingo, blijft be vredigend. Hij ontvangt vele brieven van deelneming. Vrouw Van Hoeren aangehouden. De vrouw van Van Ilooren werd Zaterdag morgend, ten 11 ure, naar liet kabinet van den onderzoeksrechter De Landtsheeré ge leid en opnieuw ondervraagd. Het gevolg was dat er tegen haar ecu aanhoudingsman daat afgeleverd werd, en men haar in het gevang van Vorst opgesloten heeft. Nieuwa huiszoekingen Tengevolge de nieuwe openbaring van Van Hooren, heeft de policie der rechterlijke bri gade van het parket Zaterdag morgend nog maals eene huiszoeking gedaan bij den val- sdhen beschuldiger van M. Collet. Volgende voorwerpen werden aangeslagen twee groote bloempotten, een schouwgarnituur, bureel garnituren, een rookersservies en vele andere voorwerpen het alles in geslepen koper, drie nieuwe rijwielen en een prachtige piano Dat alles was door Van Hooren aangekocht sinds de ontvreemdingen van den wissel. Een nieuwe aanhouding. Een persoon, aan wien Van Hooren een zekere som had gegeven om ze op zijn naam te plaatsen, had goed gevonden het geld op zijn eigen naam uit te zetten. Een aanhou dingsmandaat werd tegen hem uitgevaardigd, en hij is in het gevang opgesloten. Het is een vriend van M. Van Hooren, M. L..., behoorend tot eene uitmuntende|familie. Vier dagen voor de ontdekking van de ont vreemding had Van Hooren hem eene som van 105.000 fr, toevertrouwd, hem zeggende: Ge moet niet ongerust zijn. Het is mogelijk dut er eene zeer kiesche zaak in 't ministerie, van kolonies uitbreekt. Doch de som die ik u toevertrouw, om op uweu naam op eens bank te plaatsen heeft daarmee niets ge- meeus. Toen de zaak uitbrak bleef de vriend zwij. Hebt gij dit nu reeds vergeten Neen, maar herhaal het nog eens. Gij hebt mij verzekerd, dat aan Ilyde Marrian de vrijheid zoude terug gegeven worden. Ja, ja, dat is billijk. Ten slotte dat gij hem de helft van den schat zoude ter hand stellen. Uw geheugen is onbetaalbaar, gij kant op ons rekenen. Deze laatste woorden werden op zoo een twljfelaclitigen toon gesproken, dat Néra hel hart zich voelde beklemd raken en hoe langer hou ongeruster werd. Het jonge meisje had redenen om ongerust te zijn de sohelmeo aan wien zij zich had toevertrouwd, waren niet alleen te vreden met haar te bedriegen, maar hadden zioli niet geschroomd haar te bespieden. Zice niet storende aan de beloften die zij haar gedaan baddeo, waren zij haar nageslopen tot aan de deur vau de hut, en hadden het geheeU gesprek met den Hollander afgeluisterd. Hierdoor was het gemakkelijk tc begrijpen de zonderlinge [manier waarop zij" Néra hadden ontvangen, op hot oogenblik dat zij getrouw aan hare verbintenis hun kwam vertellen wat zij wist. Apostolo Moroni kende zeer goed het elenzicli boschje dat do plaats aanwees waar de schat zicht moest bevinden en heb het wel duizend maal bezocht. Zijn compagnon en hij, thans zeker van de raak zochten de eerste gelegenheid om het eskader van Du- guarij- Tiouin te verlaten, tei\ einijde naar Holland te kunnen snellen,, (Vervolgt.j

De Volksstem | 1921 | | pagina 1