25 DE FORTUINZOEKERS HET SCHURFT BIJ HET PAARS 114- DAGCBL- 8 Donderdag Juni 1021 Nüsiisteris van Spoorwegen. SCHATKISTBONS Verkeerde wereld 1 Ero-e Yeraïfiisfmarszaak Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. XXV11- JAARGANG NUMMER 144 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J, Van Nopfrl-Dr GbnbT^ U. Maria van 0. I Zonop3,19, onder 7,63 Laatste Kwartier den 28 Publiciteit button hot Arrondissement Aalst, yarore'.,ri.' tfl zich te wedden tot liet Agentschap Havas,8, Martelaarplein, le BruseolS, Placo do la Bourse, Parijs en G, Praam's Building» Londras E.C.I lass De kwestie van het kiesrecht der vrouwen ligt nog ton volle op do werk tafel van onze wetgevers. De vrouwen zijn reeds kiezeressen en kiesbaar voor de gemeente het schijnt wel dat ze dezelfde rechten zullen bekomen voor de provincie de liberalen toonen zich langzaam minder vijandig aan dat opzicht voor de Kamers zijn enkele uitgezonderden weduwen of weduwen-moeders van soldaten kiezeressen voor Kamer en Senaat. Maar er zijn andere burgerrechten van welke de vrouw verstoken is. Er was een tijd dat de vrouw zelfs geen getuige kon zijn bij de aangifte van een overlijden dat is nu reeds veranderd en dat is boel goed, want bet wordt langs om moeilijker, man nelijke getuigen te vinden om derge lijke aangiften tedoou, daar de buree- Ien van den burgerstand gewoonlijk maar open zijn op uren dat juist alle man op zijn werk is. Doch tot hiertoe kan goeno vrouw getuige zijn bij bet verlijden van oenen notarieelen akt. Men ziet het' gevaar of bot ongemak niet in dat zou kunnen voortspruiten de vrouw als getuige bij nolarieele akten toe to laten. Wat het recht betreft van de vrouw notarisfso) te worden, dat zal moei lijker zijn, aangezien er zooveol man nen, kandidaten-notarissen, zijn, die aan geen plaats kunnen geraken. Het placht te zijn dat gc-ene vrou wen bij do Iloogescliblen als studen tinnen aanvaard worden. Dat is sedert eenige jaren reeds veranderd. Men treft reeds vole dames- -studonten aan in do geneeskunde en die beweging schijnt to zullen toe nemen. Ook zijn dames die studeeren vóór advokaat, doch tot biertoe zijn de vrouwelijke dokters in de rechten nog niet aangenomen om voor de recht banken te pleiten zoo komt het dat en jonge dames weinig lust gevoelen voor die studiën. Zij welke de rechten studeeron, doen bet uit loutere lief hebberij. Do openbare ambten in de dionsten van gemeenten, provinciën en Staat, zijn baar ontzegd, meer door de prak tijk, dan wel door do wet. We weten niet ot de wet verbiedt eeno vrouw te benoemen tot gemeen- tesekrelaris, ontvanger van gemeente, weldadighcidsbestuur, Burgerlijke Godshuizen, enz. We meenen dat er geene vrouwe lijke gcmeontesekrelarisson te vinden zijn naar bet ons schijnt, zijn echler reeds benoemingen van vrouwelijke ontvangers vau gemeente, armbestuur, enz. door de hoogere overheid goed gekeurd. 169 rhüvoLG, Ik lieb u verleid hoe Hans van Dickmar mij aanwees en aanvankelijk vermaakte al zijne rijkdommen nabij Weesp loen ik in liet Bosch van Epénies hem een glas water ver schafte om zijn onmtstaanbareii, dorst le lesscben doeli hiermede was het verhaal niet ten einde. Wat bleef er dan nog: over om tnij te vertollen Toen ik den stervenden kapitein in liet kasteel ven St. Amand bad gebracht, zoide hij met diep bewogen slem Vriend, ik beau alles verplichtgij hebt mijne laatste uren verzacht en de troost verschaft, een van mijns gelijken en tevens een landsman, op bet oogenblik dat ik ga sterven, bij mij te zien. Mag ik nog een nieuw beroep op uw edelmoedig hart doen Ik zal mij gelukkig achten, mijnheer, antwoordde ik, indien ik u nog van dienst kan zijn. Kent gij dit kasteel waarin, wij nu zijn, Men noemt liet, geloof ik, het kasteel St. Amand. Juist, welnu dit behoort mij, en ik bewoonde liet langen tijd met mijne, geboren gravin de Si. Amand en 0113 dochterlje Néra maar toen do Fransche legers op nieuw dreigden ons grondgebied te overweldigen en ik onder de wapens geroepen werd, slak mijne vrouw met ons kind naar Amerika In soortgelijke besturen zijn echter reeds zeer velo juffers werkzaam, voor namelijk als machienenschrijfsters. Sedert do laatste kiezingen zijn een tamelijk groot getal dames tot ge meenteraadsleden gekozen en weldra schijnt het, zal Ledeberg eene dame- scbepene tellen. Als eene vrouw schepene kan zijn, waarom zou ze ook niet kunnen aan genomen worden als sok'retaris of ont vanger. Men is logiek of men is bet niet. Overigens, men ziet zoovele vrou wen die scholen besturen, en in bet algemeen wordt bun bestuur zeer go- prezen. Benovens de schoolopzieners, treft mon ook schoolopzieneressen aan, voor handwerk, huishoudelijk onder wijs, enz. en hare tus3cheakomst wordt als uiterst gelukkig beoordeeld. Het ambt van schoolbestuurstorten scltoolopzteneres is audors belangrijk dan de boekhouding van eene "kleine gemeente. Verders, in bet gowoon leven, ziet men vrouwen die met onverbeterlijke!) uitslag, winkels, boerderijen en groole ondernemingen besturen en leiden. Do gehüwdo vrouw beschikt nog over zeer weinig barer burgerlijke rechten, welke overgegaan zijn op bareu man. Een 15-tal jaren geleden word baar bet recht toegekend een spaarboekje te bezitten op baar eigen naam, aan hetwelk baar man niets te zoggen beeft. Als moeder-weduwe bekleedt ze de eerste plaats iu de voogdij over bare minderjarige kindereu. Beheer van Pesterijen. Zondaybesteling Daarliet uitsluiten van doodsbrieven uit de Zondagsbestelling: van aard is gegronde klachten le doen oprijzen wegens den spoed waarmee deze brieven dienen bezorgd, heeft het Poslbestuur besloten ze weer 's Zondags aan huis le lalon afgeven. Ontwerp van wet op de ruiling of de uitkeering der Schatkistbons 5 0/0 van de Munthersteiling en op da Loaning Het volgende wetsvoorstel is door den mi nister van financiën in de Kamer neergelegd: Sciiatkistbons voor Munthersteiling. Eerste artikel. De regeering is gemach tigd aan de houders van Schalkistbons 5 der Munthersteiling, uitgegeven krachtens het besrluit-wet van 9 November 1918, ver vallende op 1 December 1921, de ruiling aan te bieden van hunne titels tegen Belgische Schalkistbons op vijf jaar, op de bij konink lijk besluit te bepalen voorwaarden. Art. 2. De houders die op 1 December 1921 uitkeering in geldspecie van de Schat kistbons der Munthersteiling willen bekomen zijn gehouden dezelve voorafgaandelijk bin nen den bij koninklijk besluit le bepalen ter- over, en ging naar Rio.-Janeiro in Brazilië, waar zij bloedverwanten had en ik haar na afloop zoude komen opzoeken. God heeft er echter anders over beschikt. Eenige maanden geleden heb ik de tijding ontvangen dat mijne vrouw het klimaat van Brazilië niet heeft kunnen verdragen en zij gestorven is. Ster vende hoeft zij ons kind in handen van eene tante achtergelaten, deeenigste bloedverwant die haar nog overbleef en die hec-ft mijn dochtertje in een klooster van geestelijke zusters geplaatst. Begrijpt, gij nu waarde vriend, wat Ik van uzoude verlangen? zeide Dickmar. Nog, niet maar ik ben bereid alles te aocn, aulwoordJe ik. Hartelijk dank, ik verwachtte geen ander antwoordt van u. Welke naam draagt uw dochtertje Néra is bet niet zoo vroeg het meisje zacht, dat den gevangene diep bewogen en wcenend aanhoorde. Gij hebt hel geraden, zij heette Néra Ardellcti van Dickmar. Maar men kende haar in Brazilië alleen onder den naam van Ardol- Ion. Ik behoef u niet te zeggen dat Hans van Dickmar en de slotvoogdes van St. Amand, uw vader en moeder waren. Al deze bijzonderheden komen volmaakt overeen, zuchtte Néra. Ik was vier jaar toen ik in het klooster te Rio-Janeiro kwam men heeft mij verscheidene malen verteld dal mijne moeder in de 3tad is gestorven, en dat ce.e tante mij in dat klooster heeft geplaatst. Maar men kon mij niets van mijn vader ver- mijn neder te leggen, om te worden gestem peld de niet ter stempeling aangeboden bons zijn verplichtend inwisselbaar tegen de nieu we in artikel 1 vergoede bons. Artikel 3. Da uit de tenuitvoerlegging van artikel 1 voort te vloeien kosten en lasten worden bestreden uit het krediet van 152,100.000 fr. uitgetrokken onuïr artikel 1 der tabel XVII (buitengewone uitgayen) van de algemeene begrooling over het dienstjaar 1921*: Interesten en onkosten der Schatbist- bons uitgegeven met het oog op de Munt- herstelling, overeenkomstig het besluit-wel van 9 November 1918. Dit krediet wordt onbeperkt gemaakt. Art. 4. Dc betalingen le doen in uilvoe ring van artikel 2 worden bestreden uit ec-D krediet uit te trekken in „de volgende bewoor dingen e. Uitkeering der met omgezette Schatkist- bons 5 l. h. vin de Munthersteiling, Het bedrag van het krediet is beperkt tot het naanikapitaal van de ter stempeling aan geboden boas. Leaning Art. 5. De regeering wordt gemachtigd om door middel van in België of in den vreemde tegen de door haar te bepalen voor waarden uit te geven leuningen het bedrag tc dekken waarmede de uitgaven de ontvang sten van de begroolingen der dionstjaron 1919. 1920 en 1921 overtreffen do op brengst van de tot het dekken van een ge deelte van dil overschot van uitgaven, be stemde leeningen die reecis uitgegeven wer den krachtens de wollen van 1G Maart 1919 en van 27 Januari 1920. komt in mindering van de uitvoering van deze bepaling te leenen sommen. Art. 6. De minister van financiën wordt gemachtigd om, ten beloope van het bedrag dér in overeenstemming met artikel o aan te gane leeningen, Schalkistbons le verhande len welke interest opbrengen en beiaaibaar zijn na «enen vervaltermijn welke tien jaar niet mag overtreden. Hij regelt den vorm dier bons, de voor waarde hunner uilgilte en de betaalwijze der interesten. Art. 7. De binnenlandscbe Schatkist bons, met inbegrip van de bons uitgegevon krachtens artikel 1 dezer wet, in omloop op het oogenblik der uitgifte van de Schatkist- bons voorzien bij de voorgaande artikelen S en 6, kunnen ter batsJiig van dc schrijvin gen, op de door den minister van financiën te bepalen voorwaarden, worden aangeno men. Art. 8. De obligation en de Schatliist- bons die in uitvoering dezer wet zullen uit gegeven worden, moeten aangenomen wor den, voor het zuiver bedrag hunner uitgifte, ter betaling der termijnen ?ao elke geconso lideerde leening die zou uitgegeven worden iu den loop van een tijdperk van vijf jaren, te rekenen van 1 Juli 1921 af. Bepalingen van fiscalen aard. Art. 9. Zijn vrijgesteld van het zegel en van de formaliteit der registratie de inschrij- vingsbulletijns, de ontvangstbewijzen, en, over 't algemeen, al de akten of schrifturen in uitvoering dezer wet gedaan of opgemaaki. Wordt vrijgesteld van de taxa op de Beurs verrichtingen de afgifte aan dc inschrijvers van dc invoering dezer wet uitgegeven titels. Art. 10. De belasting op roerende zaken van toepassing op de in uitvoering dezer wet le maken obligation en Schalkistbons, mag hel percent van 2 t. h. vastgesteld bij art. 31, §2, lilt b. der samengeordende wetten van 29 October 1919 en 3 Augustus 1920 niet overtreffen. Die taxo is niet van toepassing op do inte resten der gedisconteerde Schatkistbons wet tellen. Ga voort Marrijan ik ben gelukkig van u nog meer nieuws le hooren. Hans van Dickmar, vervolgde dc Hol lander, zeide mij inderdaad, dat gij vier jaren o ad waart. Wat verzocht hij u ten mijne opzichte Van voor a de helft van den schat te bewaren. Waarom had hij dien schat niet uit de kelders te \Y0e3p teruggenomen tijdens zijn huwelijk Ik heh hom dezelfde vraag gedaan. Wat heeft hij u daarop geantwoord Dat die rijkdommen hem slechts zouden gehinderd hebben, daar hij cp het oogenblik toch rijk genoeg was, en dat hij zich voor stelde er zijn toevlucht lot to nemen in geval de fortuin hem eens ongunstig werd. In- hol bnsch van Epé-iios had hij u aanvankelijk den gehoelen schat gegeven. Hij handehlo aldus in eene eerste op welling van dankbaarheid en dewijl hij dacht dat zijne dochter op twee duizend mijlen van Holland verwijderd, nooit bezit er van zoude komen nemen. Ik bood mij aan zijn wil ge trouw to vervullen ik drong zelfs aan dat de schat u geheel zoude toebehooren, maar daar wilde hij niet toe besluiten. Niettemin, vervolgde de gevangene, ik beloof aan mij- zelve van niet slechts half edelmoedig te zijn, maar de dochter van Hans van Dickmar in het bezit van de geheele erfenis te stellen. Ik verbond mij nog u als eene zuster te bescher men en hij stierf in vrede in mijne armen. Hijde Marrijan hield een oogenblik op en ke krachtens voorgaand artikel G kunnen uit. gegeven worden. Art. II. Het is verboden obligation of an dere titels van leeningen, van privaten aard, uit te geven houdende beding van de betaling van eene coupon vrij van belastingen. Elke overtreding van deze bepaling kan met eene maand tot twee jaar' gevangenis en 300 fr. tot 10.000 fr. boete gestraft worden. In grootmoeders-tijd was het heel wat an ders, bet leven, en mot recht zingt men vaak liet oud bekend liodeke met 't refrein u NEEN, EB ZIJN GEEN KINDEREN MEER Gij moet naar Brussel gaan om u daar een juist gedacht van te kunnen geven. Wal men daar tegenwoordig ziet overtreft alle gedachten. Sommige jonge- en oude juf fers 'kiceden zich nu als vastcnavondzottcn. Gij ziet er die, al hebben ze 'n gerimpeld gezicht op, die over de straat loopen met de haren op den rug als kinderen van 12 en 13 jaren!.... Zijdragen 'n kinderhoedje waar aan lange bonte linte bommelen, boel lage schoentjes, korte, doorschijnende kousen bloole armen cn dito beenen als schoolgaande meisjes. Die ou' jongdochters willen weer jong worden en dat is voor deze de laatste mode. Andere juffers daarentegen apen de man nen na Zij rijden per motorwie!, geleiden z: lts den auto en snorren langs de lanen en door de stralen. Zij maken lichaamsoefenin gen en lurnspel. Ze svandelen per stok en smooren cigaretten Getrouwde damen zegt men dragen de broek. Hunne mans stoolen het kindersva- gentje en loopen 's morgens in kamerrok of pyjama om hel huiswerk to verrichten, daar het kamermeisje cn do keukenmeid er zijn van onder getrokken. O, die verkeerde we reld en dat groot Brussel BANKBRIEFJES. Er is een misverstand onder d j menschen nopens de geldigheid van zekere bankbriefjes. Eenigen tijd geleden werd gemeld dat zekere bankbriefjes van 1 fr. niet meer gel dig zijn. Er zijn 1111 menschen die meenon dat alle briefjes van één frank, uitgegeven door do Société Générale ongeldig zijn, en ze weigeren die te aanvaarden. Ze zijn mis, die briefjes uitgegeven door Sociétc Generale blijven geldig, namelijk die met do portretten van koningin Louise Marie en van Rubens. De postbureelen ondervinden vee! moeilijk heden bij die verkeerde opvatting. Het ware voorzeker niet slecht kende men de afbeel ding der geldige briefjes in de postbu reelen en andere plaatsen waar veel geld verhandeld werd uithangen. «j t' o F? TE GENT. De policie van de 3® wijk, werd Maandag nopens eene erge zaak van vergiftiging inge licht. Een aantal personen van de wijk van dc Sliipstraat en aanpalende straten, waren Zondag verplicht geweest geneeskundige hulp in te roepen, bij zoo vorre dat al de ge- neesheeren wonende op de wijk van het H. Kerst, niet meer wisten waar zij eerst hunne zorgen moesten aanbieden. Gansche huisgezinnen der Roode Lijveken- slraat, Berouwstraat, Gharlreuzenlaan, Tol huislaan, enz. waren Zondag plotseling ongesteld geworden. Zij leden aan erge maagkrampen, gevolgd van geweldige bra kingen. Bij andere zieken werden vlekken in hel aangezicht en op het lichaam waarge nomen. Nóra gaf den vrijen loop aan haro tranen. Weldra vervolgde de Hollander Den nacht die op den dood van Hans van Dickmar volgde, {bemerkte ik reels dat do schat liefhebbers of liever vijanden had ge maakt. Ilot waren drie officieren van het Fransche leger. Gedurende twee jaren heb ben zij mij zonder ophouden vervolgd en alle listen gebruikt om zich van mij meester te malten. Marrijan bewaarde een oogenblik het alil- zwijgeu- Gij waart officier in het Ilojkndsche leger, en gij kende de plaats van den schat, zeide Néra kondet gij niet de sterken arm van de regeering van uw land inroepen Daar zal ik mij wel voor wachten. Waarom Gij kent onze wetgeving niet. In der gelijk geval maakt de staal zich meester van de erfenis, en ik kon niet beproeven om in het elzenboscbje le gaan graven zonder mijn geheim bloot, te stellen, want die drie officie ren verloren mij een oogenblik uit het oog. Eindelijk, ziende dat het mij niet zou geluk ken den schat op te graven, besloot ik mijne vijanden tc verschalken en u te gaan opspo ren. Ik liet vier kisten met staven lood ge vuld, op eene postkoets ladenfen vertrouwde die aan drie agenten toe, die ik ruim betaalde geheel mijne belangen waren toegedaan. Zij moesten {Europa doorkruisen en te Smijrnu eenigen tijd stilhouden. Daar had ikjhun aanbevolen zich npbet Onder de zieken, ten getallevan G3, waren er die Zondag avond en zelfs Maandag io ergen toestand verkeerden. Dank zij de krachtdadige maatregelen dar heeren dokters zijn er tot hiertoe geen sterf gevallen te betreuren en zijn allen builen gevaar. In sommige huizen zijn thans vier lol vijl personen bedlegerig. Het ingesteld onderzoek heeit uitgewezen dat al deze personen ongesteld zijn geworden na het eter. va 1 gekapt vlcesch, gekocht bij den varkensslachter, Louis Van der Steene, wonende Slijpsiraat, 81, Gent, dio zeer goed gekalant is en 111 de gebuurte en omtrek be kend staat als een eerlijke haudelaar. Maandag avond werd de winkel door de policie gesloten en hel nog iu huis zijnda varkonvleesch, waarva i>de kala nten ziel: zijn geworden, aangeslagen om onderzocht (e v/orden. Hel parket is verwittigd men wacht dep uitslag af van het onderzoek vau het aange* slagco vleescli. Tot hiertoo heeft de policie reeds een GÖtat klachten ontvangen. Sedert weinige weken zijn ons verscheide» ne malen inlichtingen gevraagd betrekkelijk de genezing van schurftige peerden. \Y| denken dus dat dio kwaal, door de leger- paarden verspreid, niet gansch verdwenen ia en, bijgevolg, dat er belang bij is, eenige aanduidingen nopens die ziekte te ge\cn, des te meer dat wij, binst den oorlog, gelaat werden mot het verplegen van eon groot getal door schurft aangetaste paarden. Alle paarden, zelfs de gezondste, kunnen het schurft opvatten; liet is nochtans heel zeker dat dc ziekte zich gemakkelijker ont wikkeld, een hevigeren vorm neemt bij zwakke vermoeide, uitgeputte en slecht ge voede dieren. Men weet dat het schurft zich gemakkelijk voorzet door aanraking met aangetaste paar den of met voorwerpen die voor dezelfde gedieud hebben. De ziekte wordt eigenlijk voortgehold door kleino dieren van dc familie der aea- ren iu nauw verband met spinachtigen cn gelijk deze mat 8 poolen voorzien. Ze vesti gen zich onder de huid waar ;'.e een hevig juksel veroorzaken en naulste plekken teweeg brengen. Men voelt vooreerst, bij de aange taste dieren een groot getal kleine lippeitjes, als ware de huid met gierst (platte milicj bezaaid. Ze vermenigvuldigen zich met ver bazende snelheid. Men onderscheidt het drooge schurft, het natte en hel pooten- schurft. Vele geneesmiddels werden toegepast doch weinige goeden en nochtans is de genezing vau het schurft dood eenvoudig. Wij zagen gebruiken 1.) labaksap die niet het schurtt maar soms de paarden doodt. 2.) Sieenoln» of petrol die het haar der paarden doet uil- vallen eo eene ware huidziekte tewteg brengt doch het schurft blijft schier ongedeerd. Zoo hebben wij paaiden gezien die niet slecht op soorten vau olifanten geleken. 3.) Sulfergas- aen die een [goeden uitslag geven doch die op de hoeve op geene doelmatige wijze kun nen gebruikt worden. Sulfer en sulfervorbin- dingen. Ziedaar het echte geneesmiddel van alle vormen van Schurft, Binst den oorlog gingen wij op volgende wijze te werk en op meer dan 100 verzorgde paarden heeft onze doen wijze nieleens gefaald. Eerst en vooral zal men zelf de noodige sail bereiden. Men neemt daartoe. Soda carbonaat 100 gr. Sulfer bloem 200 gr. Reuzel of liesvet 300 gr. Water DO gr. Hollaudsch-Engelsch konvooi in le schepen, en de ceu in Italic, de tweede in Spanje en do laatste in Engeland aan wal te stappen ik hoopte op die manier mijne drie vijanden van elkander te scheiden, en hen le verhin deren mijne schreden te volgen. Voor mij a rersoott huurde iic eene brik, dc Witt-Marken waarop ik ook eenige kisten met koopsmans- goederen gevuld, liet inladen, ten einde mijne vijanden van den rechten weg te bren gen, en in geval zij van plan waren mij ie bespieden. Vervolgens vertrok ik eensklaps, koers zettende naar Rio-Janeiro alwaar ik hooptou te vindon en onder mijne bescher ming tc nemen, zooals ik het aan uwen ster venden vader had beloofd. Nauwelijks in volle zee of ik bemerkte dal ik achtervolgd werd. Eene brik moet zeer spoedig door mijne vijanden zijn uitgerust cn mij achterna zijn gezonden. Ik werd met drift achtervolgd- Gij weet hoe ik heb moeten worstelen in liet gezicht van de liraziliaansche kust en hoe mijne tegenpartij en ik, beiden zijn gevangen genomen door de Po: Uigee/en. Waarom, vroeg Néra, hebt gij tot he den jgewacht met mij deze geschiedenis t» vertellen. Zoolang ik in gevangenschap ben wn« liQt toch nutteloos van u ze te doou kennen. Maar later Ik ban nog niet vrij. Dat is waar. Daarenboven, ik vreemde u aan gevaren of verdrietelijkheden bloot t'e stellen, (Vert.^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1