Lijifflk met Se Matte kart üe reispessen voor Bedevaart naar Lourdss Emilias-Joannes SEüHERS Os Ouilsche oorioasmisdatligers Be woelinpa ia Italië Krach der Banpe Mnstnelle de OMne. Ministerie van Undöouw. Zonüag 3 Jail Maaaflag 4 Juli 1921 Herderlijke Brief Het Soon der mijnwerkers II. Ityacialhus ]Zon op 3,54, onder 7,53 H. Bertha HZ on op 3,55, onder 7,55 §j Nieuwe Maan de 5 iioiaouauk, %j w« .-wI^TTw L-rrmmi»»rmi Publlclt.it buiten het Arrondissement Aalst, sioh te tsendsn tot bel Agentschap Hatas.8, Martelaarplein, te Erosael- 8, Place de la Eourse, Parijs - en 6. Bream's Bnildiogs Londres E.C. t DE TOLK I XXVIP JAARGANG NUMMER 933 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst:- Tel. Ui - DAG-B1-.AD - 10 CENTIEMEN - WEKELIJKS @.50 - Uitgever: J. Van Nwfbl-Db Aam» floor de barmhartigheid Gods en de genade vat» dc H. Apostelijkcn Stoel bisschop van Gent Aan de geestelijkheid en de geloovigen van het Bisdom Gent, zaligheid en zegen in Onzen Heer Jesus Kristus. ZEER BEMINDE BROEDERS. Op dezen Zondag 3 Juli wordt overal in Belgic, onder de hooge bescherming van Zijn© Majesteit den Koning, een koloniale dag in gericht die ^'oor doel heeft het wonderbaar werk tot nu toe in onzen Kongo op alle ge bied teweeg gebracht beter te doen kennen en de belangstelling voor onze kolonie meer en meer te verwekken. De heerlijke bloei der katholieke zondingen, waaraan het Bisdom van Gent, van den beginne af, op aanzetten van Onzen Doorluchtig, Monseigneur Stille- mans, door zijne priesters en zijne klooster zusters zulk roemrijk deel heeft genomen 'tiet langzaam doch aanhoudend doordringen der cknstene zeden bij die heidensche bevol king hel afschaffen van den slavenhandel het uitroeien van bloedige en barbaarsche gewoonten het verspreiden van onder «vijs en konnis het ontstaan en de uitbreiding van handel, nijverheid on landbouw in die onlangs nog onbeschaafde streken het in richten van een regalmatig en geëerbiedigd landsbestuur de getrouwheid der inlandsche bevolking aan het moederlaad gedurende den laalsten vreeseiijken oorlog, betuigen wel sprekend .'e vruchtbaarheid van ons werk in den Kongo. Aan al degenen die voor onze kolonie gewerkt hebben, priesters en leeken, burgers en soldaten, willen wij onze innige dankbaar heid betuigen, en Wij verhopen dat onze iandgeoooten al langs om meer hunne mede werking zullen verleeneu aan het grootse!» werk der ontwikkeling en der beschaving van den Kongo, door de Voorzienigheid aan ons, Belgen, toevertrouwd. Op bijzondere wijze bevelen Wij het werk aan der katho lieke zendingen in dan Kongo, omdat het beschavingswerk bij uitmuntendheid het verspreiden is van onzen katholieken gods- dienst in dia streken, waar nog zoovele meuschen gezeten zijn in de duisternis en in de ac had uwe van den dood. Omöod te bedanken voor da reeds beko- mene uitslagen in den Kongo en om zijnen zegen af lo smeoken over de werking dege nen die in onze kolonie arbeiden, bevelen Wij dat vandaag in al dc parochiale kerken na de Hoogmis hot Te Deutn gezongen worde. En zal deze Onze herderlijke Brief van op den predikstoel gelezen worden in alle narochiale kerken en openbare bidplaatsen binst alle Missen op Zondag 3 Juli 1921. Gegeven te Gent, onder Ons handteeken, Onzen zegel en de tegenteekening van Onzen Secretaris den 29 Juni 1921. V EMILIUS-JOANNES, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop. A. De Meester. Kan. Secrat. Plaats f des zogeis. De zaken Strenger en Crusius. Voortzetting van het getuigenverhoor. De getuige Schwerder, ook uit den Elzas. wordt gehoord. Doze behoorde tot de kompa- gnie, aangevoerd door kapitein Crusius. De getuigt uitte de zware beschuldiging tegen Crusius dat deze, op denzelfden dag dat er gevangenen gedood waren, zelf met sijn revolver op gewonden had geschoten. Dat was op 21 Augustus geschied. Majoor Crusius springt bij deze woorden in de betichteubank overeind en roept uit Ik heb in mijn leven nog geen mensch doodgeschoten I Als |?etuige niet den majoor Crusius oog in oog staat, houdt de getuige vol, dat Crusius met zijn revolver op gewonden geschoten heeft. Nog verscheidene andere getuigen worden, jehoord. De eenen zijn zeer bevestigend in hunne verklaringen, terwijl anderen zich de feiten niet goed meer herinneren. Een getuige die eerst eene verpletterende getuigenis had afgelegd tegen generaal Strenger, loochent nu dat de generaal ooit bevel gaf de gevangenen af te maken. Hij bevestigt evenwel dat een Fransch gekwetste afgemaakt werd en verklaart dat zulks ge daan werd op bevel van majoor Crusius. DE DOODSTRAF Onlangs werd zekere Douhard, die talrijke Belgen verklikt heeft, door het Assisenhof van Luik tot de doodstraf verwezen. Volksvertegenwoordiger de Géradon had naar aanleiding van dit vonnis, navolgende vraag gestold aan den Minister van Justitie Het Assisenhof van Luik heeft den ver ader Douhard lor dood veroordeeld. Wordt de voorziening en verbreking verworpen, krijgt dan de veroordecling kracht van wet. Ik had de eer aan den Minister te vragen of hij meent dat er redenen bestaan en dewelke om den veroordeelde in 's Konings genade aan te bevelen. Indion de heer Minister acht dat de wet niet moet toegepast worden, ten minste toch om zulke erge en bewezen mis-- daden te bestraffen, zou ik hem zeer dankbaar zijn mij aan te duiden welke redenen hem beletten de Kamers de afschaffing van art. 7 primo, 8 en 9 van het Strafwetboek voor te stollen. De Minister van Justitie heeft hierop eantwoord Daar do genomen beslissing niet defini- tici is, is de vraag van het achtbaar lid op haar minst voorbarig. Hot is overigens een regel dal men dc Regeering over bare inzichten niet onder vraagt, er weze dan ook spraak van eon verandering van straf of van indiening van een wetsontwerp. Het achtbaar lid kan, indien hij het gepast oordeelt, van zijn parlementair initiatief gebruik maken om de afschaffing voor te stellen van de artikelen van het Wetboek van strafrecht, op de doodstraf, die sedert meer dan een halve eeuw niet meer toegepast worden. BEWERKT NAAR jRaoiil De Navery door H. 4° Vervolg Hij telde immers twintig jaron en, zoo het waar is, dal jongelieden dikwijls zeer veranderlijk van gemoed en zeer zwak van karakter zijn, van den anderen kant is het niet minder waar, dat zij iels levendigs, iets overtuigends hebben, waaraan men niet ■weerstaan kan. Et' ligt in hunne woorden eene verborgene kracht, die betoovert on aan bonna taal der, stempel der waarheid hecht. Hunne gebreken verdwijnen, vergeleken bij hunne hoedanigheden. Lichthart slaagde or eerst in Lidivina gerust te stollen daarna wekte hij bij haar de overtuiging op zijner liefde. Toen dan ook Bavo ruw aan de deu» kwam kloppet» en Mark in de groote zaal binnentrad, heerste do beste overeenkomst tusschen de beide familiön. Nu zijn wij broeders, zeide Mark tot den zoon van Simon. En, zich tot zijn zuster wendende, voegdo hij er bij Lidivina gij hadt nooit betere keuze kunnen doen. En toch, "toen het meisje alleen was, kon tij in gweerwil van Lichtarts beloften, van Lijderiks zegeningen en van Simons liefde rijke woorden zich niet onthouden zich op de knieën te werpen en in tranen uit te b6ia- ien. II. Men vierde het feest van Allerzielen. De De vermindering za! eerst I Augustus a. s. intreden. De Nationale Gemengde Mijnkommissie kwam nogmaals te Bi'usscl bijeen om er de toepassing der overeenkomst in zake de loonsvermindering te bespreken. Na de verlaging der loonen op i Juni was het indexcijfer 409; dit in de Revue du Travail van 15 Jaai verschonen wa? niet hooger meer dan 389, Ingevolge deze wijziging van het cijfer moest de vermindering der loonen en der kolenprijzen reeds gisteren 1 Juli ingaan. Na den toestand in de mijudistrikten te hebben besproken, besloot de Nationale Kom missie de toepassing van dezen maatregelen tot.l Augustus te verdagen. De staking der Engeische mijnwerkers is geëindigd. Het werk moet onmiddelijk hernomen worden. De federatie der Engeische mijnwerkers heeft aau al hare onderaideelingen telegra fisch gemeid, dat het werk onmiddelijk moet hernomen worden. £ene bloedige behing te Grosselo Donderdag avond was te Grosselo een fascist van Sienna door communisten gedood eworden. Vrijdag trokken een duizendtal fascitis uit Rome, Sienna en Triest naar Grosselo om or weerwraak te nemen. Alhoewel zij door de communisten op re volverschoten onthaald werden, hebben de fasciti d9 arbeidskamer, de drukkerij van het communistisch blad en verscheidene wonin gen van gekende communisten in brand ge stoken, na er alles verbrijzeld to Lebben. De openbare macht was machteloos, gezien het groot getal fascisten. Volgens berichten uit communistische bron, werden 15 communi sten gedood en velen gewond. Klacht tegan de gswazen bestuurders van ds Sooiété Centrale des banquas do provinces. Sedert eenigen tijd lispen er te Parijs ge ruchten dal men pogingen aanwendde om de Banque Industrielle da Chine die in groot gevaar verkeerde, to redden. Er word zelfs gesproken van eene uitgifte vau Fran- sc'ne Schatkistbons in ruiling van bons der Chineesche regeering maar van dit gedacht was afgezien. •Woensdag avond had te Parijs, in bet kabinet van den minister van financiën, eene vergadering van groote bankiers plaats, om te zien of eene tuaschenkomst der groote kredietinstellingen de crisis nog kon af- wendeu. Na twee uren beraadslaging bleek dat niet doenlijk. En dien ten geeolge moest er wel gevolg gegeven worden aan de aanklacht, aan 't parket gezonden door een M. Arpea, die op de Banque Inüustrielle de Chine een loopende rekening bad van 400.900 fr. en van wie een check, op 15 Juni aangeboden, onbetaald was gebleven. De vervolgingen waren uitgesteld geweest om den uitslag van do vergadering in het ministerie van financiën af te wachten. Van hunnen kant hebben de aandeelhou ders van de Sociélé centrale des Banques de province kennis genomen hebbende van de onregelmatigheden van het vroeger bestuur, eene aanklacht bij 't parket inge diend tegen do gewezen bestuurders, MM. Ranson en de Chaunal. De toestand der twee banken. Al deze tijdingen hebben te Parijs niemand verrast onder diegenen welke op de hoogte waren van de pogingen die sedert maanden in 't werk werden gesteld door beide inrich tingen om hel sedert lang verloren evenwioht te heroveren. De Banque industrielle de China werd op 5 Juli 1913 gesticht ten kapitale van vijf en veertig milliocn, waarvan 1/4 gestort, later werd het kapitaal verhoogd. De voor zitter van de beheerraad is M. Berthelot, se nator, en tot in 'l begin van dit jaar was M. Bernolte, bestuurder. klokken noodigdon met hun somber geluid de geloovigen zioh in het gebed to begeven ter'lafenis der afgestorvenen. Het huis .van Lijderik scheep verlaten. De schilder, opzijn bed uitgestrekt, was bleeker dan een wassen beeld. Mark zat bij het hoofdeinde in een leuuingstoel en las eene plaats uit hpt Evan gelio. Bavo had het gezicht naar den tuin gekeerd de dorre bladen, door den wind voortgedreven, brachten voor het eerste de verschrikkelijke gedachte bij hem op vader gaat sterven. Lidivina zat nu op hare knieën 'voor Godelieve en was bezig met het kind te kleeden. Richard speelde middelerwijl met den rozenkrans zijner zuster. Toen de klei nen gereed waren glimlachte Lidivina even tegen haar vader, zonder Mark in het lezen te onderbreken, tikte Bavo op den schouder en, Godelieve en Richard bij de liaml nemen de, ging zij de deur uit en sloeg den weg in kerkwaarts, Zij ging de laatste treden des tempels op toen een groep rijk gekloede edelen aan den voet van den trap stil hield. Zuster, zcide Richard, wacht een oogen blik daar komt hertog Hendrik ik zou hem zoo graag eens zien. Laton wij dan t8gen dezen pilaar gaan staan, antwoordde Lidivfna. Zij trok de twee kinderen naar zich toe en legde de beide handen op de schouders van Riohard en Godelieve. Zij hief de oogon niet op om den prins te zien voorbijgaan dat boezemde haar geen belang in maar, zwak als eene moeder, had zij er aiet toe kunnen besluiten, iets aan Ri- Da Société centrale des banques de Pro vince werd gesticht op 22 Mei 1911, ge volg makende aan eene bank vau den zelfden naam gesticht in 1905. De voorzitter van den beheerraad is het Kamerlid en gewezen mi nister van financiën, M. Charles Domont, die verleden Dinsdag onverwachts zijn ontslag gaf als algemeen verslaggever der begrooting men kent vandaag de reden van dit ontslag. Het bogrin—kapitaal der «Société Centrale was 100 miilioen, over een jaar gebracht op 200 miilioen, de aandeelen afbetaald lijnde a rato van een vierde. Welke zijn nu de oorzaken der tegensla gen van beide instellingen Eerstens, een algemeen feit, namelijk dat de gartsch abnor male rijzing der waarden en koopwaarden ontaard is in eene gansch tegenovergestelde daling. Maar dan volgen particuliere oorzakeD, die men bij het onderzoek heeft ontdekt, na melijk talrijke dwalingen ten laste van beide banken. Nu, voor de Société Centrale is eene gunstige oplossing niet uitgesloten, daar het een conflict kan zijn tusschen de nieuwe bestuurders en de oude en het gerecht er wol licht in zal brengen. 250 milllosn t3 kort Erger schijnt het fiuancieel gesteld met de Banque Industrielle de Chine die be stemd oui in het Verre-Oosten te werken, hare bedrijvigheid zoo wat overal schijnt verspreid en nog al roakelooze beleggingen schijnt gedaan le hebben. Kapitaal en reserve, zegt de Echo de Paris blijken verspild en volgens sommige berekeningen zou eeu tekort Van een kwaart milliard moeilijk kunnen vermeden worden. Hebben het gouvernement en hebben de banken geheel hun plicht van hulp en solida riteit verricht? vraagt vermeld blad. De fondsen sedert het begint van 't jaar ter beschikking van dc Sociélé Centrale gesteld door verschillende kredietinstellingen bedragen circa 170 miilioen, de hulp aan de -Banque industrielle de Chine* verleend be draagt 200 miilioen. Voor de Centrale is het nog te hopen dat de opoffering niet vruchteloos is geweest, maar ongelukkelijk schijnt er voor de «Banque Industrielle» geen uitweg. De maatschappelijke zetel dezer bank is Donderdag gesloten gebleven, geen enkele betaling werd gedaan, al was het personeel aanwezig. 't gedacht verkeerde dat het buisje niet meer geiaden was en het terug aan don kleine gaf.' Terwijl de vader eon naar huis ging, moot de kleine er op geklopt hebben Wullaerl hooide een geweldige knal en kwam toege- loopen. Hij vond zijn zoontje erg verminkt o» reeds een lijk. Men oordeels over lijne ont steltenis. BELANGRIJK BERICHT De ingeschrevenen voor dc diocesane be de-aart naar Lourdes, -die geen reisp3i bezitten, moeten er zoo spoedig mogelijk voor zorgen. Voor dezen behoorende tot hot arrondissement AMsl, worden.zij afgeleverd bij M. Glenisson,' arrondissements konimis- saris, Statieplaats, te Aalst; Voor het arron dissement Sl Niklaas,bij den arrondisseimnts kommissaris to St Niklaas, enz. De kosten van den reispas beloopen tot S ïi*ank. Er moeten twoe portretten ingediend wor- hij het aanvragen van den reispas. Gift das Konings, voor don aanleg van fruitboomgaarden in hot verwoeste gebied. Vele landbouwers uit het verwoeste gebied zijn begonnen met bet aanleggen van nieuwe boomgaarden. Deze kunnen een rijke bron van inkom sten uitmaken in geval zij geplant worden met inachtneming der vereischte voorzorgen. Slechts aangelegde boomgaarden daarente gen zuÜ9q den landbouwer meer last berok kenen dan opbrengst. Met het doel de nieuwe boomgaarden in d# best mogelijke voorwaarden te doen aanleg gen, heeft zijne Majesteit de Koning besloten toelagen lo verleenen aan de bewoners der verwoeste streek die zich schikken naar da raadgevingen der deskundigen van liet Mi nisterie van Landbouw Volgens het geval beloopen die toelagen» tot 30 of 40 per honderd van de waarde dar aangekocht boomen. Het gevaar der springtuigen. Vier gekwetsten te Brugge. Een schrikkelijk ongeluk is Donderdag namiddag rond 4 ure voorgevallen op de nieuwe Haven te Brugge. Eonige jongens hadden op het plein, ge legen langs do Sl-Pieterskaai, waar vroeger de herberg - De Warande stond, eene ge sloten blikken doos gevonden. Zij poogden dezelve met geweld te openen, toen opeens lene hevige ontploffing ontstond. De doos was gevuld met poier. Vier knapen van 13 a 14 jaar oud, allen wonende in de Peterseliestraat, werden min of meer erg gekwetst. Drie slachtoffers zijn naar het St-JamJiospitaal overgebrachteen hunner, de 12-jarige D. A... verkeert in stervens gevaar. Een vrseselijk ongeluk te Petegem-bij-Deinze. Op het gehucht Wijtingshoek te Pelegem bij Deinze, was de landbouwer Alois VVul- laert, bezig aan de haag, welke zijn hof om. sluit, te werken. Zijn zoontje André, oud 9 jaren, speelde daar bij hem en vond er een klein koperen buisje. Hij gal het aan zijnen vader die in chard le weigeren. De hertog van Brabant was in het midden van den trap gekomen, toen zijn blik op de drie kinderen van Lijderik bleef rusten. Hij stond een oogenblik met verwondering en eerbied voor het in rouw gekleede meisje stil en wendde zich toen tot iemand van zijne omgeving met de vraag Olto, wie is dat kind Prins, antwoordde do jonge mao, haar vader heet Lijderik met de bianke handen. Dal is de beeldschildor Juist die is het. Heden vieren wij een feest maar mor gen, zult gij voor mij van Lijderik den schoonsten zijner missalen koopen, hetzelfde aan weikeu prijs. Ik begrijp niet, hoe het komt dat Ik daar niet. eerder op gedacht heb. Maar... gij die alles weet, zog mij eens, waarom men den schilder den bijnaam gege ven heeft van Lijderik met de blanke handen Omdat zijne hanaeii zoo buitengewoon fijQ zijn, hebben |zijne ruwe vrienden, ijzer en kopersmeden, misschien uit scherts hem zoo genoemd het gebruik heeft dion naam bij behouden. Twee jaren geleden had ik de gelegenheid voor mijne moedor iets te b* stellen ik zag dat jonge meisje bij eene vrouw voor wie zij nu rouw draa t. Zedig dn goed kind, mompelde de prins God is inijn getuige, dat ik u gaarne zou wil len gelukkig maken. Hij giDg de laatste treden op en zag nog oen laatste maal om naar Lidivina zij had de oogon niet opgeheven, maar Richard en Godeliove vestigden hunne heldere blikken met kinderlijke blijdschap op hertog Hendrik. De prins trad de kerk binnen. - Lidivina, zeide Richard, hebt gij gezien hoe doedig de vorst er uitziet Neen, mijne lieven ik zag het gelaat der doode, voor wie wij heden gaan bidden bidt voor onze moeder, die in Gods vrede rust, en voor onzen lijdenden vader. Een oogenblik daarna knielden zij alle drie voor het altaar er. smeekten vurig om de genezing van Lijderik. Toen de dienst uit was, verliet hertog Hen. drik met zijn gevolg de kerk hij zocht met de oogen naar Lidivina, maar hij zag haar niet terug. Iu het huis van den schilder had Mark juist het boek, waaruit hij voor zijnen vader gelezen had had gesloten. Er haerschtle ©en diepe stilte in hot vertrek. Lijderik, door de ziekte afgemat, voelde reeds als het war9 de diepe nacht des grafs hij zag aan alle kan ten de duisternis zich om hem uiibreiden. De herinnering aan het verledeue kwam bij hem op. Hij zag zich als kind in bet klooster, waar hij zijne eerste opleiding genoten had hij zag zich als jongeling Margarelha ten altare voeren dan kwam hem den tijd voor oogen, toen Mark nog heel klein was en op zijne knieën huppelde daarna plaataen zich de blonde koppen zijner kinderen trapsge wijze naa3t elkander eindelijk zweefde de rouwengel voor zijne woning Margaretha werd na?r hare laatste rustplaats gedragen. Hij voelde, dat zijne beurt gekomen was hij onderzocht zijn geweten, maar vond cr geen enkole misslag, die bij hem ge wetens- wroeging zqu. hebben doen ontslaan, fcijq Trekking Crédit National Het nummer 2,157,112 (twee miilioen hon derd zeven-en-vijftig duizend, honderd e& twaaif), wint een miilioen franks, IN IERLAND lersehe Parlementsleden in vrijheid gesteld. Sir Arthur Griffith, do vice-president van Sinn-Fein en John Me Neill beiden leden van het Lagerhuis, zijn Donderdag avond uit de gevangenis vrijgelaten. Later wordt gemeld Na de vrijlating van Arthur Griffith en Max Neill, zijn ook verschillende andere Sinn-Feinu-parlementsledon op ^vrijc voeren gesteld. Er zijn nog meer dan 30 leden van Zuid- ïerland achter slot. Men hoopt nog op «ono schikking. De conferencie te Dublijn zal volgens de bladen gehouden worden, zelfs indien Sii Jamoa Craig het onmogelijk zou achten er aan deel le nemen. De Times «-correspon dent te Dublijn schrijft, dat de zuidolijke Unionisten alle pogingen in het werk zullen stellen, om den weg voor de Valera te effe nen, voor zoover het vereenigbaar is mei hunne beginselen. Tevens wordt gemeld, dat De ValeraV leven was altijd gelijkvormig en vreedzaam geweest iu zijne omgeving had hij altijd rein genot gesmaaktzijne werken waren goed en heilig. Het verledsne verontrustte hem dus niet, maar de toekomst Lidivina, Bavo, Godelieve en Riohard waren nog zoo jong Hij bad niet van zijn vaderlijk gezag misbruik gemaakt, door Lichthart van Eek aan lijne dochter op te dringen De afge- keerdheid van Lidivina kwam hem weer ia de gedachte hij maakte het voornemen op nieuw het geluk ran zijn kind aan haren ver loofde aan te bevelen. Mark was in eene diepe droefheid verzonken en wierp va:i tijd tot tijd een zuchtenden blik op den stervende. Toen Lidivina terug kwam, zeide Lijderik tot zijnen zoon. Ga pater Athauasius roepen. De jonge wapensmid gehoorzaamde. Godelieve en Richard klommen op eene bank, om bq het bed huns vaders le kun nee komen en om des te gemakkelijker te kun- nen liefkozen. Godelieve legde hare armen om zijnen hals, terwijl Richard rich op zijne teenen ophief, om hem te vertollen, dat hij den prins gezien fthad en, om hem de schoon* kleeding der ridders on hetrijke tuig hunner peerden te beschrijven. Lidivina verloor hare ka'1111001» harogeest kracht geen onkel oog nb :;c zij \ii& d aich met dc toebereidselen vooden maaltijd be zig. Zij zou hebben wil en alleen zijn oea aau hare droeheid vrijen lo. p t j kunnen, geven maar haar plicht gebood haar aa»v hol huis houden te denkei» nu hel arm U^d vervulde ifetipteljjk hare plicht. [Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1