De schoolkwestie Lijtei iet te Me M Ministerie van Spoorwegen. Het vertrek enzer vorsten naar Engeland. 114— JS>AGWLu&.D 8 Dinsdag 5 Juli Wosnsiiag 6 Juli 1921 Oe vrouw fcurpffljaster, soiispsn, flemeenksserstans 8n Gülvanpr Vei voer en verkoop van geestrijke dranken, XXVII» JAARGANG NUMMER 154 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0=50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Grndï Kerkstraat, 9 en 22, Aalst!Tel. Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas.S, Marlelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en O, Braam's Buildings Londres E.G.d II. Zoë ÏZon op3,56, onder 7,54 j H. Godelive ÏZon op 3,57, onder 7.54 Nieuwo Maan de 5 La Libre Belgique zegt dat de redevoering van den minister Destrée, Zondag te Roux uitgesproken, over bet algemeen wel onthaald wordt door d i rechterzijde, evenals door de ka tholieke pers, en zeer slecht door de liberale pers. Esn gezaghebbend katholiek beeft aan dat blad gezegd «Ik denk dat de beer Destrée recht zinnig is en dat hij eeno rechtschapene poging doet om eens voor altijd op oene billijke wijzo de schoolkwestie op te lossen.aan welke vooringeno- nienheid der anti-katholieken altijd belet heelt eeue oplossing te geven die volkomen met de rechtvaardig heid overeenkomst. Dat een socialistische minister naar con midden gegaan is als Roux,waar het socialism niet ver is van aan bet Bolchevism te grenzen, om gedachten vooruit te zottoii die zoowel overeen komen met do onze, is eene kwestie over wolke men zooveel en zoo driftig beeft geredetwist, en dat bij die taal beeft kunnen voeren in die plaats zon der dat zulks bet minste lawaai beeft verwekt, is een feit dat niet van betoe- kenis ontbloot is en waarover ik, voor wat mij betreft, mij verheugd. Ik meen dat men zou kunnen over eenkomen met de beer Destrce. Ik vensch hot van harte. Wie weet Misschien zullen wij de verbazende zaak zien :'do schoolvrede en school- gelijk beid, verzekerd door een akkoord tusschen de partijen, na een strijd die meer dan eene halve eeuw heeft ge duurd. Die hooggeplaatste persoon maakt enkel voorbehoud ovor bijkomende zaken. «Lo People Hoofdorgaan der Bel gische Werkliedenpartij schrijft: Enkele dagen geleden zegdo de heer Woeste dat bij er in "toestemde bet ondersteund konfessionneel onder wijs aan het toezicht van den Staat te onderwerpen. Indien do katholieke partij uitdruk kelijk doze bijtreding bevestigt, mag men zeggen dat de voetbrug over dc klove geworpen is. Persoonlijk betwij felen we niet dat do werkliedenpartij, aan baar zelvcn getrouw, het woord en het gebaar zal goedkeuren van haren welsprekonden afgevaardigde by de regeering en niemand is gemachtigd dat de liberalen er zouden aan donken voor hunne afzonderlijke rekening, den ouden burgeroorlog van 1879 en 1884 te hernemen. Het vrij onderwijs is oen feit dat zich lieden zooveel te meer aan allen opdringt dat het voorkomt als een der onmisbare faktoren die moeten toe- BE WEB KT KAAR Eaoul De Navery door U. o' Vervolg Merk. kwam terug met de boodschap, dat paler Athanasius binnen eenuur daar zou zijn. De jonge man nam mot de lcinderer in stilte pkiata om de tafelLidivina bediende ben. Van tijd tol tijd zag men aan do bewe ging l.s?er wenkbrauwen, dat zij moeite had om hare tranen te bedwingen toch behield eij haren gewonen glimlach om de lippen, alt vrees-, dat men bare droefheid zou gewaar worden. Mark at weinig. De kleinen begre pen niet, wat er omging de smart der an deren maakte hen treurig. Richard boog zich van tijd tot lijd naar Godelieve, om haar «enige woorden |in te duisteren het kleine meisje gantwoord met een hoofdwenk ten teeken van goedkeuring. Nauwelijks was het maal afgeloopen. of xij liepen in den tuin om do vrije lucht in te ademen. Bavo ging niet van zijn broeder af lot op het oogenblik, waarop de pater, dieLijderik had laten roe pen, de deur binnentrad. Eon voorbijgaande gUüK vertoonde zich op het gelaat van den v.ieke bij het zien van den monnik. Hij poog de zich op te richten en strekte zijne armen naar den godagozant uit. De grijze pater nam met vaderlijke genegenheid de bandon van Lijderik in do zijnen en dan, zich tot Lidivina en bare broeder wendende zeide bij Laat mij een oogeublik met uwen vader Alleen, kinderen. laten, hoe onvolmaakt het ook zij, don schoolplicht in te voeren. We zijn aan ons zeiven verschuldigd, positieve geesten te zijn, vrij van ij del sektarism. Het is het recht der katholiekon aan hunne kinderen eene godsdienstige, opvoeding te geven zooals het 't recht dor nationalisten is aan de hunne eeno verstandelijke richting te geven buiten alle godsdienstige strekking. De katholieken hebben altijd juist hetzelfde voorgestaan de zaak be schouwende uit grondwettelijk oog punt. Da liberale Dernière Heure is voronlwaardigd Voor M. Destrce, zegt ee, is bet officieel onderwijs niet beter dan bet vrije ouderwijs. Nooit heeft een klerikale minister, zulk een kaakslag durven geven aan het officieel onderwijs. Het is onmogelijk, besluit het blad, zulke ongezonde, zulke onrechtvaar dige woorden bij te treden. «La Gazette de Liége» na gewezon te hebben op eenige bijkomende din gen van de rede van M. Destrée, die za verkeerd acht, zegt Ondanks deze voorbeboudingen, bevalthot ons de openhartigheid toe te juichen, met welke do beer Destrée, op gevaar af verloochend te worden door zekere zijner politieke vrienden, aan een Staat een volkomon recht op liet kind ontkentde vrije keus der school goedkeurt en het geven van hulpgelden rechtvaardigt aan het vrij onderwijs, dat hij eerbiedwaardig en nuttig uitroept, Le Courier du Soir zegt Ziedaar eene nieuwe taal. Het is oigenlijk de verdediging zonder voor behoud van het werk van don wetge ver van 1914. Dio verdediging, dat vertoog dei- beginselen van eene schoolwetgeving, die do vrijheid van onderwijs eerbie digt, hebben de katholieken zonder ophouden, gedurende lange jaren ver dedigd. In het tijdperk van 1910 tot 1914, hadden zij den eersten storm loop af te slaau van hel anti-klerika- lism. Daarin, zegt hot blad, waren dc vrienden van den heer Destrée niet de minst geweldigen, en het voegt erbij: Nu predikt do heor Destrée eene nieuwe leering aan do socialistische geloovigen. Dio leering, die altijd de onze was, zou bij ongetwijfeld door allen willen zien aannemen. u Le Journal de Bruxelles zegt Dat het officieoio en vrij onder wijs geene vijandige inrichtingen moe ten zijn, maar evenwijdige, samen werkende aan hetzelfde en nationale Een oogenblik lator hoorde de geestelijke de biecht van den schilder. Hij verschrik Je hem niet niet hem te wijzen op de gestreng- heid van het oordeel, hij hing geen huive ringwekkende tafereelen voor do oogon van den zieke op, maar hij herhaalde altijd -• Sterf in vrede God is geheel goedheid God is de barmhartigheid zelve De gerustheid, dio Lijderik dsn ook bezat, loen Simon en Lichthart binnentraden, kon men op zijn schoon gelaat lezen. Ik wachtte u, zeide de stervende mij ne rekening mot den hemel is verheffend ik ga mij nu nog eenige oogenblikken met dc aardsche zaken bezig houden pater, voegde hij er bij, terwijl hij zich tot den monnik wendde, troost bid ik u. mijne kinderen, die nu reeds mijn verlies beweenen, boezem hun moed in opdat zij zich geduldig aau Gods wil overgeven. Lijderik wenkte Lichthart bij hem te ko men en sprak hem met eene onderbroken stem, waarin zijno laatste krachten trilden. De jongeling bracht bewogen de hand van den schilder aan zijne lippen Simon, die vreesde, dat zulk een toonecl den zieke zou vermoeien, naderde inluaschen het beden voegde hem eenige hartelijke woorden toe. Lijderik begreep (le bedoeling van den wa pensmid en bedankte hem er voor maar hij wist ook, dat zijne oogenblikken geteld wa rren en hij vleide zich due niet met eene ijdolehoop. Pater Athanasius bracht do huisgenooten binnen. Mark was ernstig. Lidivina scheen kalm, Richard en Godelim waren ongerust doelde verstandelijke en zedelijke ontwikkeling van het volk, en dat de openbare machten dus het vrij onder wijs niet als vijand moeten behandelen is juist de grondgedachte van de schoolwetgeving, ingesteld door de katholieken, zoohaast zij in 183-1 aan het bewind gekomen zijn. n Hervatting van den dienst van uitgifte van gewone en telegrafische postwissels voor Duitschland. De Dienst van uitgifte van gewone en tele grafische postwissels in het verkeer mei Duitschland worden hervat. De titels worden opgemaakt in mark en pfennig. Het hoogste bedrag van iedere zending is bepaald op 3.200 mark. Zooals in het verkeer met de andere lan den bedraagt het recht van uitgifte" 50 cent. per 50 frank tot en met 100 frank, en 50 centiem per ICO frank hoven,de eerste hon derd frank. Do telcgraafkosten zijn dezelfde al3 in de betrekkingen met Dnitschland. De dienst van de invorderings- en ver- rekenzendingen met Duitsshland is heringe richt (hoogste bedraag 1.000 Belgische franks of 3.200 mark naar gelang de zending ter bestemming van België of van Duitsch land is.) Da teprotesleeren waarden worden even-' wel in het verkeer mot Duitschland voor- loopig niet aangenomen. Ziehier dt? tekst van hel wetsoutwerp dat door do regeering in de Kamer is neergelegd Art. 1. De vrouw kan tot het ambt van burgemeester, schepen, gemeentesecretaris en gemeenteontvanger toegelaten worden. De gehuwde vrouw kan slechts het ambt van burgemeester, schepen, gemeentesecre taris en gemeenteontvanger waarnemen mits een uitdrukkelijke machtiging van haren man. Geene machtiging Js jj^reischt, wanneer de vrouw het bewijs aanvoert dat haar man afwezig of onder interdict is, of in de onmo gelijkheid verkeert zijn wil te kennen te geven. Art. 2. De vrouw die tol het ambt van burgemeester of schepen in do voorwaarden van art. 1 of vóór haar huwelijk, geroepen wordt, mag dit ambt tijdens den duur van haar mandaat uitoefenen, niettegenstaande w eigering of intrekking van 's mans mach tiging. Da intrekking of weigering der machtiging brengt voor de gehuwde vrouw of voor deze die huwt, liet ambtshalve ontslag uit het ambt van gemeentesecretaris of van gemeen teontvanger mede. Evenwel kan do vrouw binnen de vijftien dagen na de aanzegging welke haar door liet gemeentebestuur over üe intrekking van 's mens machtiging zal gedaan worden, haren man voor den voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg dagvaarden die, na de partijen behoorlijk gehoord ot geroepen te hebben, de herroeping der machtiging zal bekrachtigen of opheffen. Het verhaal kan geschorst worden. Art. Bij afwijking van artikelen 9 en 50 van liet wolboek van lijfstraffelijk onderzoek en 153 van de wet van 18 Juni 1869 op de rechterlijke inrichting, worden, wanneer hel •ambt van burgemeester aan eene vrouw is opgedragan, de gerechterüjke policie, hst ambt van hulppolicieoffieier van den proku- reur de» Kooings en de bediening van amb tenaar van het openbaar ministerie bij de policierechlbatik waargenomen door oen .schepen van liet mannelijk geslacht, aange duid bij koninklijk besluit op voorstel van den burgemeester. Bij afwezigheid van den schepen aldus aangeduid voor hot waarne men van de bediening van ambtenaar van het openbaar ministerie, kiest de prokureur- generaal in het kanton een anderen burge meester of schepan van het mannelijk geslacht. Art. 4. Op haar aanvraag wordt de vrouw in de voorwaarden voorzien bij art. 101 der gemeentewet, in het uitoefenen van het ambt van burgemeester en schepenen vervangen hetwelk haar bij toepassing dezer bepaling zou te beurt gevallen zijn. Art. 5. Wanneer de rek<*nplichtige een gohuwde vrouw is, strekt zich de wettelijke hypotheek, voorzien bij artikels 47 en 48 der hypotheekwet, uit tot de huidige en toekomstige gonderen van den rckenplichtige en tot de goederen van den man, tenzij deze laatste ze verkregen heeft, hetzij ten titel van nalatenschap of schenking, hetzij ten bezwarenden titel zijner eigene goederen. Art. 6. De onvereenbaarheden tusschen bloed- en aanverwanten voor bet uitoefenen van lioogerbedoelde ambten vastgesteld, worden tot den echtgenoot uitgebreid. Bavo die niet genoeg geestkracht bezat, om zijne smart meester te blijven, maar groot genoeg was, om het verlies le begrijpen, dat hij ging lijden, ontveinsde zijne tranen niet. Ik kom weldra terug, zeide pater Atha nasius bij het heengaan. Ik ga mijn testament maken zeide Lij derik met zwakke stem het is noodig, zulke dingen op perkament te schrijven zij zijn voor altijd heilig. Simon, breng mij eens op mijn beddat, waar ik u van gesproken heb. Do wapensmid kreeg ocü degen en een kruisbeeld van den muur, nam eeu rcliquiecn kaatje, zocht in een kolferije een kleinood en bracht uit de werkplaats oen grooto por tefeuille, vol perkamentbladen. Mijne kinderen, zeide Lijderik, dit huis behoort ons toe en g:j zult er in bij elkander wonen mijn arbeid was mijn rijkdom, en do weinige goudstukken, die gij in deze geld beurs zult vinden, zijn mijne eenige spaar penningen. Ik ben niet over uwe toekomst ongerust Mailt is een bekwaam werkman en Lidivina is verloofd ik beveel Bavo, Godelicve en Richard aa i dor twee oudsten. Maar ik wil, dal ieder van u eene herinne ring van mij bewp.ro, wanneer ik er niet meer zal zijn. Mark, dozen degen is voor u het is hel meesterwerk van Solingeo. Dit wapen van het fijnste staal en van oene uit muntende bewerking is onvergelijkelijk. Mijn vader die schildknecht was hij een adel lijk hoer, kreeg het van zijn meester ten geschenke, toen hij hem eens het loven gered had. Dit relujuieönkasije is voor u, Bavo; Dezen morgen, rond 11 ure, is liet yacljt van den Koning van Engeland, de Alexandra vergezeld van drie destroyers, te Oostende aangekonjtn. Aan boord waren admiraal sir Hubert Brand, bevelhebber der vachten van den Koning van Engeland, en sir Charles Cust, schildknaap van Koning George. Onze Vorsten kwamen Zondag avond tc Oostende rond 9 ure aan, gaan onmiddelijk aan boord en vertrokken Maandag morgcud rond o ure. Boodschap van Koning Albert aan hel Eritsche volk. De Koning der Bolgcn heelt de volgende boodschap aan het Britsche volk gericht. Op hot oogenblik den voet op Brilleken ■grond le zetten, hond ik er aan, tolde groote en edele Britsche natie do uitdrukking te sturen mijner bewondering voor haar li eer lijk verleden en van mijn betrouwen in hare toekomst. Belgie zal eeuwig erkentelijk blijven aan Engeland, dat zoo beslist in het strijdperk sprong na de schending, van Belgie 's onzij digheid. Zij zal het broederlijk onthaal niet verge ten dat de vluchtelingen er tijdens den oor log vonden. Het Belgisch leger is fier, gevochten le hebben naast de dappere bataljons van En geland, Schotland en Ierland, en naast die der machtige dominions cn koloniën van over zee, die aan het bedreigd Europa de hulp van hun dappere jeugd brachten, onder de be scherming der roemrijke Britsche vloot. Al. len waren met een grenzènloozen ópoflerings- gflest bezield. Meer dan honderd vijftig-duizend dooaen rusten rond Ieperen. De dankbaarheid en de eerbied der geslachten blijven bij hua aan denken. Wij hopen, de Koningin en ik, dat ons bezoek bij de vorsten van de bevriende natie moge beschouwd worden als de verzekering van den wensch altijd de betrekkingen tus schen Engeland en Belgie meer en meer te zien uilbreiden. ALBERT. het besluit een stukje van het ware kruis des Zaligmakers. Godelieve. kom hier, dal ik dit kruis dat uwe moeder Margarelha gedra gen heeft, om den hals doe. Richard, aan u, mijn lieveling, geof ik dut ivoren kruis, waarvoor uwe kleine handjes zich voorde eerste maal gevouwen hebben. En nu gij, Lidivina, gij die mijn troost, mijne vreugde geweest zijt, gij, die de moe der zijt van deze onschuldige kleinen, aan u vermaak ik mijn laatste werk ik wil, dat liet schoonste manuscript van Lijderik de erfenis worde zijner dochter. Ik ben eraan begonnen, toea ik d« eerslo kiem gewaar werd van de ziekte die mij ten grave sleept. Bijna op den vooravond van mijnen dood heb ik het ten einde gebracht. Ieder stuk is eene bladzijde uit mijn leven iedere minia tuurschildering is een gedeelte van mij zel- eeu. Ziehier mijn portret iu het hoofd van dezen patriarch Isaak, dit kind, is de beel tenis van Bavo de;e engel teekendc ik naar Godelieve deze jonge vrouw bij den put gelijkt op uwe moeder; dit kind dat door Jesus geliefkoosd wordt, is mijn Richard gij, Lidinina, gij, gezegende en heilige doch ter, keert op iedere bladzijde terug. Neem dit boek, bewaar hot zorgvuldig, en laat liet van geslacht gedurende lange eeu wen op uwe kinderen voorterven. Allen knielden neer. ~lk geef u allen mijnen zogen, zeide hij stervende. Zijne handen strekten zich over zijne kin deren uit, dan lichte hij den blik op Licht hart en .Simon. De aankomst te Dover. Het Eugelsch Koninklijk yacht is om 10 1/4 ure te Dover aangekomen. Do Bel gische vorsten weiden er verwelkomd door den prins van Wallis en talrijke personali teiten uit de diplomatische militaire en zee wereld. Alle schepen welke zich in de haven bevonden zijn prachtvol bevlagd en versierd. De batterijen van het Kasteol van Dover lossen de gebruikelijke salvoschoten. Na "de voorstelling werd dc eerewacht in oogon- schouw genomen. De meier van Dover leest een verwelko* mingsadres af, waarop Koning Albert i« 'l EngclfcU antwoord.' De aankomst te Londen. Om 12 3/4 ure komt de Koninklijke trein te Londen aan De Koning en de Koningin van Engeland vergezeld door do Koningin moeder en door den hertog van Connaught wachtten hel Bel gisch vorstenpaar op. Ook MM. Lloyd George en lord Curson bevonden zich in de stad. Koning Albert cn Koning Joris drukten zich de hand terwijl de twee koninginnen elkaar omholsden. Om 12 ure 50 verlaat de stoet de statie en begeeft zicb naar Buckingham Palace, omler het oorverdoovend gejuich eener overtalrijks menigte. De geestdrift is onbeschrijtlijk. Bezoeken Na in het paleis ontbeten te hebben, brachten de Bolgiscïie vorsten opvolgenlijk bezoeken aan do Koningin-moeder Alexandra aan den hertog van Connaught, aan prinses Christian en aan den prins van Wallis. Vervolgens begaven zij zich naar de West- minsterabdij om er eene kroon neer to leggen op het graf van den onbekenden soldaat. 's Avonds had in het Koninklijk paleis een galafeesimanl plaats. Hartelijke heildronken werden er ingesteld door Koning Joris en Koning Albert. Koning Albsrt veldmaarschalk van hel EngMsch leger Koning,Joris hoeft Koning Albert veld maarschalk van hetEnuelsch leger benoemd. Volgens eene nieuwe reglerneivteering, op touw gezet door het Departement van Finan ciën en genomen op initiatief van het Ambt voor studio ter bestrijding dor genever- plaag sal van 1 Augustus J.921 af niet meer toegelaten zijn gëostrijke dranken, hoe gering de hoeveelheid ook weze, te vervoe ren dan onder dekking van bel vereischte bescheid dat, voor de hoeveelheden van 2 tot 6 liter zal bestaan uit een overigens zeer be knopt verantwoordingsbulletijn, door den ver koop er aan den kooper te verstrekken. Daarenboven zullen de handelaars die geest rijke dranken verkoopen een magazijn- en verkoopboekje moeten houden. Reeds was het kra-hiens eene van 1912 dagteekenende wet, verboden alcohol zonder verkeerbescboid te vervoeren. Maar het Be heer toonde zich toegevend voor de hoeveel heden beneden 6 liter. Welnu, er werd be vonden, dat die toegevendheid den bij dt wet verboden verkoop van alcoholische dran ken met hoeveelheden beneden 2 liter be gunstigde. De nieuwe maatregelen hebben dus ten doel de wet op bet slijten van de alcoholische dranken te doen naleven niet alleen door de herbergiers, maar ook door de likeurliande- laars, winkeliers, banketbakker», enz. De reglementeering zal eveneens kracht dadig liet afzetten van sluikalcohol be lemmeren. Andere vraagstukken liggen insgelijks ter Lidivina, stamelde hij... Dat was zijn laatste woord, zijne laats!» gedachte. Hij zocht nog eens met dc oogeu naar zijne geliefde dochter, hief de arme» op, liet ze neerzakken, slaakte oenen zucht» en gaf don geest. Een lange wijl verliep er, voor do kinde ren eu vrienden van Lijderik don moed had den, een woord uit te brengen. Lidivina stond het oerst op. Do duisternis van don avond drong in .de kamer, zij stak de lamp aan, nam van eon heiligenbeeld een gewij- pen palmtak af, plaatste hem in de handon haar» vaders, relt» aan het voeteinde van het doodsbed een wijwaterbakje en da», Gode lieve en Richard bij dc hand nemende, trok zij hen in een hoek der lijkkaoier. Mijne lieven, vader is de rust des Hee* ren binnengetreden bidt God voor hem eu voor alle weezen op aarde... Dan zal ik u in uwe bedjes leggen en dan zult gij slapen, en van engelen droomen. Lidivina, zeide Godelieve, zal vader niet meer wakker worden In deze wereld niet meer maar hij is in eene andere, vol licht en leven. Hij is dan bij onze moeder Margaretha vroeg Richard. Ja, mijn kind. Ach, Lidivina, gij hebt rader en uioh der zoo vurig lief gehad, zoo gij ons ook; gingt verlaten... Ik hel» mijne taak gniet afgedaan, zeide! het meisje. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1