Lijderl iet ie Haft! M Terug naar den vrijen handel Engeland en k Donderdag Juli 1921 v n Eene belangrijke redevoering van den MerikaanssiiBs gezant te Parijs (Coups dsr ClïïisiBos Muiuaüsten Onze Vorsten op reis XX VII* JAARGANG Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 X>.A.C3-!B3Lj.A-II> S NUMMER 155 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Va» Nüffhl-Db Genot H. Willibardas Zon op 3,57, onder 7,54 Nieuwe Maan den 25 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst. t, zich te wenden tot het Agentschap B ayas, 8, Marlelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres S.G. i Eeniga herrinneringen. 0p het oogenblik dat bet Belgisch koningspaar te Londen de gastvrijheid der Britsche vorsten,en der Brilsche natie geniet, is het een plicht de gast vrijheid te herinneren, die de Bel gische vluchtelingen gedurende den oorlog op het bevriende eiland genoten hebben. Er waren in T Yereonigd Koniak- rijk gedurende dan oorlog 172,298 Belgische refugees 50,468 waren daarvan in Londen alleen. In den beginne wilden de Britsche overheden niet dat zij den eigen land genooten, 't zij in handel, 't zij in nij verheid eenige concurrentie kwamen aandoen zij boden volledige gastvrij heid aan en voorzagen in alle behoef ten. Eerst wanneer hot «grootste deel der mannelijke bevolking onder de wapens geroepen was. op de oorlogs.- nijverhctlen arbeidskrachten -begon nen to ojitbreken, werden de Bel gische refugees aangezet werk te zoeken. 't Is dan dat de Britsche reg£erin_ eene bijzondere, commissie instelde, om al de vraagstukken betreffende bet gebruik der Belgische arbeidskrach ten te onderzoeken en op te lossen 45,759 Belgische arbeiders werden door de Erfgeische werkbeurzen-alleen geplaatst, meest in de munitiefabrie ken. Wat de beoeferaars van vrije beroe pen aangaat, advocaten, professoren, enz. op 1201 officieel ingeschrevenen konden er 651 dank Britsche hulp eene positie vinden, om iti de behoefte van hun gezin te voorzien. Van af 9 September 1914 verklaar de Sir Herbert Samuel, voorzitter van de Local Governement Board dat de Britsche regeering de gastvrijheid verleende aan de uit hun land verdre ven Belgen. De regeering nam onder baar controol 'l War refugees Com mittee onder voorzitterschap van lord Gladstone, terwijl in het binnenland 1500 gelijkaardige- comitoiten werden gesticht, om de vluchtelingen cmder dak te brengen. Deze comiteiien herbergden de vluchtelingen, verleende ze hulp in species, geneeskundige en pbarmaceu- tische zorgen, naman hunne vervoer kosten ten bunnen lasten, zorgden voor kleeren, onderzoek enz Voor de soldaten die bun verlof in 'Engeland kwamen doorbrengen, werd door de vervoeratdeeling van het ■x War Refugees Committee eene bij zondere organisatie tot stand gebracht. Zullen wij spreken van de opge richte schuilhuizen in 't begin van den oorlog wanneer de vloed van vluebte- BEWERKT KAAR Raoul De Navery door II. 6® Vervolg Lidivina ontkleede langzaam Godelieve en legde haar in hare* wieg daarop deed zij lietzalfde met Richard en verliet hen eerst toen de slaap hun de oogen sloot. Dan zette zij zich bij Bavo neer en sprak pot hem met liefde eu vastheid. Hij wilde met haar en Mark blijven waken, maar Lidivina duldde niet. 2ii zeida, dat hij 's anderendaags meer kracht en moed zou noodig hebben en dat zij daarom met mark alleen wilde blijven in dien akeligen nacht. Bavo gaf toe. Vader heeft mij bevalen u te gehoor zamen, en ik doe het van nu af, zeide hij. Hij verwijderde zich. Liraon en Lichthart letten zich op eene bank en waren in eene pijolqke droefheid gedompeld, Lidivina plaatste brood, kaas en wijn op de tafel. Zij vergat niets, zelf8 te midden der hevigste smarton. Dat is het kenmerk van krachtig© en volmaakte zielen, dat zij liet ganse he overzien, zonder de bijzonderheden uit het oog te verliezen. Mark was gevoelloos, zijn geest was ala het ware door het leed ver stompt. Het eerste oogenblik in deze diepe ramp, ontwapende en brak zijnen moed en sloeg hem geheel ter neer. De ziel van het huis^esien was weg. Hij onderzoekt tot in do kleinste bijzonderheden, of hij zich niet herinnerde, zijn vader ooit bedroefd te heb ben j de goedheid van Lijderik kwam hem lingen ook in Engeland alles dreigde te overrompelen Yan de schuilverljlijven van Alexan dra Palace, Earls Court en Edmonto 2 Die waren geplaafcs onder het toezicht van de Commissie der Hospices van Londen en de Britsche regeering droeg er al de kosten van. Einde 1917 waren 73,324 Belgi sche vluchtelingen langs Earl's Court gekomen. Ieder gezin had er een ruim en confortabel vertrek en in het kamp w(aren eene school, eene avondschool, eene kapel,, eene concertzaal, een gasthuis, eene kinderkribbe, enz. ingericht. Vergeten wij niet dat Engeland tusschenkwam in de bevoorrading van bezet Belgie en dat het National Committee lor Relief in Belgium onder voorzitterschap van den lord Mayor, dank aan de vrijgevigheid der Britsche inschrijvers, 60 milltoen fr. kon afdragen aan do Amerikaansche commissie, gesticht door M. Hoover. Vergeten wij niet de wekelijksche hulpgelden verschaft aan de in Enge land. verblijvende Belgische soldaten vrouwen en gedragend 12,6 shilling in de week aan-de' vrouw, 19.6 aan de vrouw met een kind, 24.6 aan die met twee, 27.6 aan die. met drie en 3.6 per kind meer. Vergeten wij niet de Belgian Soldiers League of Friendship die oorlogsmetors bezorgde aan onzèy sol daten en do British Club for Belgian Soldiers die soldaten zonder familie of vrienden in Engeland uitnopdigde en herbergde voor een verblijf van 7 dagen het Antwerp Hospital Fund hetwelk 27,000 p. st. verzamelde voor de Belgischo hospitalen en de «Re lief for Belgian Prisoners in Germany hetwelk bevoorrading stuurde aan 6500 Belgische krijgsgevangenen. Bonkt ge dat. het al is. Bedrieg u niet, beste lezer, 't is maar een begin. Dan hadden we nog het Interned Belgian Soldiers Fund dat ruim zorgde voor de in Holland geïnter neerde Belgische soldaten het Bel gian Medical Fund dat onder de Britsche geneeshearen 400,000 fr. verzamelde voor het Belgisch Genees kundig Hulpcomiteit te Brussel hot Belgian Orphan Fund dat einde Augustus 1917 reeds 600.000 fr. had voorde oorlogsweezon; het Working Men's Fund dat 800,000 frank bij eenbracht; het Belgian Reparation Fund ingericht om de Belgen hij hun terugkeer naar het vaderland te helpen eindelijk de hulp der Engel landhouwers bij het herstel van den Belgischen veestapel. Als we dat alles herinneren, zullen wij ons aansluiten bij de woorden die Koning Albert reeds op 4 Augustus 1915 in liet Dankboek der Belgen aan de Britsche natie schreef. Ik sluit mij hartgrondelijk aan hij weer voor oogen, en hij voelde zich zwak en klein als een kind tegenover het edel- moedige ouderhart. Tot het aanbreken van den dag bleef Li divina geknield ziy beschouwde, bij het on zekere licht der kaarsen, hel gelaat van Lij derik, alsof zij zijn geliefd beeld zoocfanig in zijn geheugen wilde prenten, dat niets het meer zou kunnen ukwisschen dan sloot xij de oogen en zag zij hetzelfde beeld in de glorie der eeuwigheid van een glinsterenden stralenkrans omgeven. Het werd dag. Het was koud in het ver trek. Simon en Lichthart naderden de leger stede van hunnen vriend, wierpen er eenige druppolen wijwater op en zeiden lot het jonge meisje Wij zullen hern naar zijne laatste rust plaats! begeleiden... Zend Bavo naar ons toe. Mark stond al waggelende op. Ik moet naar het klooster teruggaan, zeide hij. Lidivina wekte en kleedde de kinderen. Zij had nog niet gedaan, toon iemand aan de deur klopte. Richard giug open doen, en kwam weldra met een schoonen, welgevorm de© jongeling terug, die eene eerbiedige buiging voor Lidivina maakte. Tk heb dieu heer bij don hertog gezien, fluisterde Richard in het oor zijner zuster. Gij zijt de dochter van Lijderik, den kunstschilder vroeg de jonge man. Lijderik, de beeldschilder, is dood, ant woordde Lichthart...», Is gisteren gestorven, heer» al do bewijzen van diepe erkentelijk- beid, die dit hoek richt tot het Engelsche volk, 'dat onze vlucbte- lingen heeft onthaald met eene liefdo en eene gastvrijheid, die eeuwig leven zullen in 't aandenken van alle Belgen, n M. Hughes Wallace, gezant der Vereenigde Staten te Parijs, heeft m den loop van een banket, gegeven door da Amerikaansche Ka- mor van Koophandel^ ter gelegenheid van den onafhankelijkheidsdag, een rede gehou den, waarin hij verklaarde dat de vriend schappelijke band tusschen de Fransche en Amerikaansche republieken rcoet worden bestendigd en dat tusschen de beide volken wier harten uitgaan naar eenheid, geen breuk mag bestaan. Hij .maakte ook een tóepassing op den Vol kenbond en zegde de. hoop te koesteren dat de Vereenigde Staten tot den bond zouden toetreden. Het was volgens den gezant ontegenzeg gelijk een anomalie, dat Frankrijk, dat over winnend uit den oorlog trad er thans bijna slechter «aan toe is, dan het overwonnen Duitschl-and. Dc zwaar geteisterde gebieden nagaande zegde Wallace voorts, dat Duitschluncl alles moet vergoeden, waartoe het verplicht is aangezien het vredesverdrag van Versailles niet gemaakt is, om te worden ontdoken of geschonden, doch integendeel, om toegepast te worden. Duilsehland's klaagliederen ma«akton geen indruk op den gezant, die bij zijn overtuiging bleef dat het vredesve«üpg op Duitschen bo dem moest worden uitgevoerd- mot dien ver stande, dat de ontruiming der bezette gebie den zich moest regelen naar den eerbied voor de bepalingen- van het verdrag van Versail les, in het. bijzonder wat betreft de betaling der aan Frankrijk en België verschuldigde sommen. Zoolang Duitschland niet zal hebben goed gemaakt, wat het aan Frankrijk, België, Ita lië ert de wereld heeft misdreven, en zoolang het niet tot dan laatsten cent zijn schuld aai de beschaving zal terugbetaald hebban, is liet niet mogolijk, dal Atoerika zich in vrede met dat land zal besBhoifwaa. Zondag werd te Hejst-aan-Zee, onder het voorzitterschap van M. Moversoen, het eer ste gewestelijk Rongresder Christene muiua- lislen gehouden. De volgende dagorde werd, met eenparig heid van stemmen, aangenomen Overwegende dat de niet gewettigde staatsinmenging volkomen strijdt met den aard en de zeden van ons volk de volkomen ontwikkeling onzer mutualiteiten, zou scha den, alle vrije ilioiatief dooden en nuttelooze en zware lasten na zich slepen daarenboven eene gedurige bedreiging voor de volkom ene gewetensvrijheid zou daarslellen PTeekenm krachtdadig verzet aan tegen de bepalingen van 't ontwerp der Kommissie van de sociale verzekeringen die op boven gemelde staatsinmenging steunen vooral wat aangaat de. verbeurdverklaring der reserven van de invaliditeitskassen in dit ontwerp voorzien 2" doen beroep op al de mutualisten van Belgie om eendrachtig en onversaagd de rechten en do belangen onzer vrije werken van ouderlingen bijstand te ver dedigen. Dat het noodzakelijk is, aan do Weest overtui d, dat ik een innig aan. deel neem aan uw verlies, hernam Otto ik was met eene zending voor hem belast... Hot oogenblik is weinig geschikt ik zal later terugkomen... Alles wat tot mijn vader betrekking heeft, is mij-heilig spreek dus, mijnheer. Hertog Hendrik wil een zijner manus cripten koopen. Hij heeft er geene achtergelaten. Hoe niet een enkel missaal I niet een enkel miniatuurbeeld 1 O zeide Godelieve, hij is zoolang ziek geweest... hij heeft alleen het handschrift van Lidivina kuanen afwerken. En dat, zeide Lidivina, zou men mij met de kroon van Brabant niet kunnen be talen. Godelieve naderde da tafel. Hier ia het, zoide zij.. Staat gij mij toe eenige bladzijden te bezien vrosg Otto. Ja, mijnheer, want dit boek is eene er fenis, waarop ik trotsch ben... Iodien ik in de porte-feuille» mijns vaders eenige bladzij den vind, den hertog van Brabant waardig, zal ik niet vergeten ze hem te doen bezorgen. Da jongeling zag met bewondering de perkamentbladen. Hij hernam aarzelende Ik heb bevel ontvangen, om tot walken prijs ook, een handschrift van Lijderik te koopen, zoo gij een geheel varmogen er voor verlangt. Neen, antwoordde Lidivina, dit werk is mijn eenige rijkdom, en ik bewaar hem. Otto boog diep en ging weg. loonwerkers de voordcelen der sociale ver zekeringen te waarborgen, bekrachtigen derhalve bijtreding tot het beginsel der ver plichte verzekering, op voorwaarde dat de wetgeving waarborg© 1. De vrije ontwikke ling der mutualiteiten, met de waarborg der volstrekte vrijheid der aangeslotenen in zake keus der verzekeringsinstelling 2. de vrij heid der innerlijke inrichting van de maat schappijen onder voorwaarde zich te schik ken naar de technische voorschriften, noodzakelijk erkend om de belangen, der leden te vrijwaren 3. het recht voor de plaatselijke mutualiteiten en de erkende.ver bonden, den dienst der tegenverzekering in te richten, zonder verplicht te zijn zich bij een officieel^ inrichting aan te sluiten 4. het recht, voor de nationale vereenigingen, in haren schoot de invaliditeitsverzekering.in te richten, mits de noodige technische waar borgen aan te bieden. Bekrachtigen eenparig het programma van den Landsbond in zake sociale verzeke ringen alsook de dagorde door de afgevaar digden gestemd in dc algemaena vergadering van 12 Juni 1.1. en doen een beroep op de krachtige medewerking aller aangesloten maatschappijen om namelijk overal de inrich tingen van mutualiteit in den geest des tijds te hervormen en te volmaken het stichten van vrouwenmutualiteiten te bevorderen de innige samenwerking tusschen mutualiteiten en vakvereenigingan werkelijk to maken de laden zien aan te sluiten bij den Landsbond,, Leveusverz ikcring het vakblad De Gids van den Ouderlingen Bijstand door al ónze leiders te doen lezen en verspreiden Drukken den wensch uit het wetsvoorstel in zake ouderdomspensioenen en verzekering tegen vroegtijdig overlijden in de Kamer neergelegd spoedig te zien stemmen en be sluiten deze dagorde aan de volksvertegen woordigers mede te dealen enhutV krachtigen steun te verzoeken voor het verdedigen der bedreigde belangen onzer mutualisten. ÏN HOOG-SILEZIE Bloedige betoogir.g Ie Beuthan Opp^ln, 5 JuliNa het ontruimen van Beuthem door de Poolsche opstandelingen en het binnenrukken van een Engelsche kompagnie infanterie, werd door de Duit- schers een betooging gehouden tijdens dewelke da bevelhebber van den Fransche afdeeling door een betoogd' met twee revolverschoten werd neergeveld. De moordenaar wist te ontkomen. De beloogers werden varvolgens door de FYar.-sche troepen verspreid. Twee Fransche sergeanten liepen verwondingen op. Onder de Duitsche hetoogers vielen ver- schiedene gekwetsten en een doode. De Poolsche politie Soznowitz, 5 Juli. De direkteuren der mijnen en van de fabrieken en bijna alle Duitschers uit de door de opstandelingen ont ruimde gebiedsn hebben tot de geallieerde kommissie een verzoekschrift gericht tot handhaving van de Poolsche politie, die door de opstandelingen is ingesteld. Brussel, 5 Juli. In ons Kamerverslag zal men kunnen lezen dat de liandel in graan en moei weer zal vrij zijn van af i Januari aanstaande. Gisteren heeft de directeur uit da bureélen vau mini ster Wautera zulks bevestigd, tegenover een aantal op zijn kantoor genoodigde dagblad schrijvers. Op 4 Mei 11. werden in het ministerie van bevoorrading besprekingen gehouden, op verzoek van een groot aantal handelaren eri Eenige schreden van de woning van den beeldschilder onfcuootte bij oen ^rechter der stad, dien hij kende. Gij schijnt droefgeestig te zijn, zeide deze tot den jongeling. Ja, ik ben bekommord al» iemand die niet weet hoe dan hartog aan te kieng8n, dat hij ©an zijner wensohen niot voldoen kan. Wat verlangt de vorst Een geschilderd liandsQhrift van Lij derik. Dat hij er zich een bestelt. Lijderik is dood. Heeft hij geen werken achtergelaten Een enkel. Welnu, koop dat. Hij heeft het aan zijn dochter laten erven. Bied er duizend dukaten voor, Ik zou de som wel verdubbeld, wel verhonderdvoudigd hebben, zoo ik het daar door had kunnen krijgen. Lidivina wil er niet van scheiden. En gij zijt zeker, dat de prins op dit handschrift gesteld is 7 Hij beeft gisteren hevig er op aange- droDgon dat men or een zou koopen en daar hij zich zelden met zulke zaken bezig houdt, heb ik er de gevolgtrekking uit gemaakt, dat hij er groot belarig in stelt. Morgen heb ik het in handen, ant woordde de recht ar. Keer naar den hertog terug en verzeker Iiera, dat voor er twee dagen voorbijgaan, het manuscript van Lij derik op zijne tafel ligt. Otto scheen nog niet, genoeg overtuigd, molenaars. Aan deze besprekingen n men ook vertegenwoordigers] van den Ant /crp- sclien handel deel. Op verzoek van de Kamer van Koophandel van Antwerpen werd, y er volgens een com missie benoemd, met het doel een verslag uit te brengen over den terugkeer naar den vrijen handel. In deze commissie waren ver tegenwoordigd de afgevaardigden van de Antwerpsche Handelskamer, van de Coöpe ratieven van molenaars, vau het Nat. Syndï- kaat van hakkers en van de christelijke en socialistische syndikuten. In de laatste zitting van deze commissie werden volgende beslui ton aangenomen De voorraad buitenlandsch© tarwe moet in Belgie steeds bed rage. i55.000 ton in de molens 45.000 ton ontscheept (e Antwer pen 40.000 ton beschikbaar te Antwerpen of varende in zee te zinnen dus 140.000 ton. Deze 140.000 ton voorraad moeten als een minimum beschouwd worden, daar de hak kers thans slechts in 'talgemoen een voorraad meel voor 5 dagen hebben, Voor den oorlog hadden de bakkers een voorraad voor een maand. Do handelaars nemen de verplichting op zich een krediet aan de maalderijen toe ta staan, tegen dezelfde voorwaarden ala voos den oorlog. Biet de opruiming der voorraden van hel departement van bevoorrading zal worden •begonnen wanneer de tarwe wederwordt ingevoerd. In tusschen zal de minister zijn aankoopeu voortzetten, opdat gr eon voldoende hoeveel heid aanwezig zij. Da opruiming zal geschieden op die w ijz.fi dat er in September aaustaande nog 80 p. h. van de behoeften zal gedekt zijn in Ooiober nog ©0 p. h. in November nog 40 p. h. 1 het overschot zou in December verdeela worden. Van af 1 Januari zal de private handel in de behoefte des lands voorzien. Met de opruiming van de voorraden van het departement zal een commissie belas* worden welke dan prijs van het graan zai vaststellen. Zulks 0111 alle mededinging te vermijden tusschen de Staat en de maatders. De vrijheid van invoer is noodzakelijk om. in de behoeften te voorzien van bijzondere nijverheden, welke met aandrang deze vrij heid èischen. Misschien echter zal de prijs van hel brood vanaf 1 Januari ietwat meer dan 1 Ir. kos ten. Sede*t 25 Mei heeft de Staat met den aankoop van graan 400 millioeu fr. verloren. Oorzaak hiervan was de daling der waarde van den Belgischen frank. Ontvangsten. Dinsdag morgend ontving Koning Albert in het paleis van Buckingham het diploma, tisch korps. Daarna werden nog verschillig« afgevaardigingen ontvangen, waaronder ook de raad van het graafschap Londen, de Lon- densche Handelskamer, enz. Om 111/2 ure verlieten de Koning en de Koningin het Paleis om zich naar hel Lon- densch stadhuis te begeven. Daar werden zij verwelkomd door den lord mayor. Op heel den doortocht van den stoet wer den zij geestdriltig toegejuicht door eene overtalrijke menigte. Een ontbijt werd den vorsten aangeboden ten stadhuize, alwaar ook hartelijke heil* dronken gewisseld werden. Deze werden ge kenmerkt door twee roerende oogenblikken. Een toastmaster n was gelaat aan te kondigen, wanneer de heildronken zouden uitgebracht worden en wanneer er moest toegejuicht worden. toch bedankte hij den magistraat, die zich verwijderde, terwijl hij mompelde Dat is een beschikking van het lot, een werkelijke beschikking van Ifet lot. Jeaa l'Ourto zal mij helpen. III. De tijd vervloog en Lidivina had geen oogenblik vrij, om aan Jhare smart te denken zqo werd zij door de veelvuldige plichten, die op haar drukten, bezig gehouden, kfoest zij niet Godelieve's droefheid sussen, aan Richard eene vroegtijdige z&lfbeheGrsc},in«- mededeelen, den moed van Bavo onder^teu^ non? Voelde zelfs Mark niet behoefte aan troost, Mark, die in zijn vader zijn bestfeq vriend verloor Deze opbeurinhen, deze zor gen, deze gebeden, deze tranen werden met kussen afgewisseld, die er het smartelijke aan ontnamen maar er bleef voor haar nog eene andere taak over, waarvan niets de bitterheid opwoog. Er moest aan de ter aarde bestelling van het lijk gedacht worden. Lidivina nam een stuk doek voor doodla ken en zette zich aan het werk. Dikke tranen biggelden op het doekvan tijd lot tijd veeg. de zij zich de oogen af en hernam haren arbeid. In een groolen leuningstoel lager* Godelieve en Richard hoofd tegen hoofd, borst tegen bor3t luid te snikken, terwijl' Mark in een duisteren hoek, met zijn degen op de knieën zat, en zich seheen af to vragen of bij moed genoeg had, om na dien slag ta» blijven leven. Bavo vormde met een onbe dreven hand een borstbeeld, dat aan hel ;elaat zijns vadera herinnerde. (.Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1