eer i ftesrt achteruit. u 12 lüistsrie van Landsvertiadiging. Weg met Se kapitalisten Kongres van den Middap.siBndsbonti 114 X>^L.CÏ30Ï_.^30 - 8 Dinsdag Juli 1921 DE VERDWENEN SCHEPEN. Uitvoer van aardappslen- Dltvoei' van eenhoevige dieren naar Engeland. Ben verdragendDuitschkanon ontdekt Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. XXVII* JAARGANG NUMMER1S9 CENTIEMEN WEKELIJKS O.SO Uitgever: J. Van Npffel-Db Qbnpt H. Joanr.es-Gualbertus Zon op 4,02, onder 7,50 Volle Maan den 19 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst. MS zich te wonden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de ■i "11 t 'frï la Bourse, Parijs —-en 6, Bream's Buildings Xjondres E.G.4 Onze minister van financiën is 'n bol een knappe kerel, een ge- wiksle cijferaar, een behendig finan cier. Hij werkt zich schier de handen van 'l lijf om do krakende Staatskas maar eenigszins te herstellon. Nauwe lijks gehikt hij er in 'teene gat op d'eene plaats te stoppen of 't andere, soms veel grooter dan het eerste, komt op eene andere plaats te voorschijn. 't Is 'n miserie moet hij laatst aan een zijner trouwste medewerkers gezegd hebben, dat spel begint mij te... walgen Mijnheer Theunis, ik geloof u De lieer Theuuis mag overigens hij eenen braven oppasseuden huisvader met verscheidene zonen vergeleken worden. De vader zwoegt 011 zweet van 's morgens tol 's avonds. Ilij loopt zich do beonen krom om alle kaars- ken huil licht te geven, doch de zonen daarentegen zijn niet allen even oppas send en wijs Vader is een spaarder doch som mige der zonen zijn verspillers en ver- teoren hot gold met voile handen. De vader is een voorbeeld van zuinigheid; een zwavolstoksko zal hij in vieren klieven zóó zuinig dat hij is 's Weikendags en 's Zondags loopt hij mot dezelfde broek en denzeifden jas. 't Is geen verteerdor en ook geen verbrassor, want voor do café's doet bij liever in 't voorbijgaan don hoed ai dan er binnen to gaan Met sommigen der zonen is 't eilaas boel anders gesteld. Die zijn aan den loop en aan do:i drank. Als za tien franken op zak hebben dan hebben zo voor twintig dorst, /te tollen veel slechte zoogenoemde vriendjes en nog ai meor slechte kameraadjes, die op hunne beurs schuilen. Vader sermoont daartegen heele dagen, gansche weken Hij preekt dag en nacht aan zijne zonen over spaarzaamheid on bezuiniging, over verval en bankroet Dit laatste zegt hij moet ko- mou, want wij booreu alle jaren meer en meer achteruit 1 Dit is ook het geval met onzen goe den heer Theunis, minister van finan ciën. Twee druppelen waler kunnen zich niet heter gelijken Arme, brave heer Thennis Hij ook heelt verkwistende zonen onze ministers wol te verstaan, die niet van do spaarzaamste blijken to zijn. In plaats van inkrimpingen, be zuiniging en spaarzaamheid, geven deze zich aan grot spel over on bevoor- deeligen hunne vriendjes on kame raden. Allo dagen komen niouwe uitgaven de oude vergrooten. De benoemingen zijn nooit talrijker geweest. Het getal beambten klimt van maand tot maand, van week op week, alle dagen, alle uren I Minister Theunis moet maar beta len Geen geld dat helpt Waar er vroeger een, twee of drie bedienden op een bureel zaten, daar vindt g'er vandaag zes, acht, tien eer der meer dan minder Niéuwe postjes worden uitgedacht om vriendjes onder te brengen en kameraadjes goed en vet te kunnen betalen. En de heer Theunis kan maar kip- sen u Hier oen voorbeeld onder hon derden In een klein provinciestadje in een onzer kleinste provinciën, die van-den oorlog niot veel heeft geledon zoo schrijft mij een vriend is een bureel voor 't regelen dor oor logsschade. Daar zit 'n zwerm beamb ten die als ze 's middags hun kantoor verlaten doen denken aan 'n fabriek, waar ze met tachtig en honderd werk lieden aan den -arbeid zijn Een lijstje komt hier juist te Pas. Lees maar eventjes Hoofdstaafscommissarissen, Staats- commissarissen, commissarissen, se cretarissen, bijgevoegde secretarisson, niot geteld de voorzitters, ondervoor zitters en '11 mengelmoes van hooge en lage beambten, deurwaarders, poorliors en andere agenten, te lang veelvuldig om hier opgesomd to wor den, die allemaal dienst doen voor hot regelen der oorlogsschade in een klein stadje oener provincie, waar do gelo-: den schade onbeduidend is in vergelij king mot die onzer heide Vlaanderen. Welnu, daar is zelfs geen werk schrijft men mj voor vijf manen toch zitten daar zooveel hoofden en bedienden aan 't cigarotten smooren dat g'er zoudt hij flauw vallen. Dagelijks worden er nog nieuwe agentenpennelikkers, bedienden bijgevraagd en bijbenoemd. Zoo gaat dat overigens in do meeste steden onzer negen provinciën niemand vraagt zich al wie al die hoerkons en zelfs jufferkens betaalt om leèg te loopen. Bezuinigingis nochtans de leuze waarmoe onze Minister Theunis triom fantelijk zijne intrede deed in ons par lement. Bezuinigingen roept men langs alle zijdaflpvan alle kanten, doch dat zijn woorden in den wind. Ik noem dat praatjes voor den vaak, en praat jes zegt de Nederlander vullen den buik niet Dus nogal minder de ledige kas van onze Belgischen Staat. De heer Theunis zal al te waar schijnlijk sohripbreuk lijden. Van wel- BpWERKT NAAR Raoul De Navcry door H, 10® Vervolg Toen tij alleen was, ging zij in Let aan grenzend verleek don ring halen, dion ds toon van Simon haar een maand geleden ter band gesteld had, eu beschouwde hem lang nxet oen weifelenden en hitteran glimlach. Een uur later kwam Mark met zijne broe der* jen Sjimon .en Lichthart terug. Alias is gedaan-, alles 13 ton einde vroeg Lidivina. Ja, antwoordde Mark met eene som bereslem... tusschen ons en onzen vader en tuaschen u en mij bestaat er geone d8 min ste betrekking meer. Ach, Mark, Mark wat 7,ijt gij hard voor uwe zuster Mijn broeder, wat zoudt gij dan in mijne plaats gedaan hebben Ik had mij zèlven dc vuist afgehouwen VVolnu, ziedaar zeide 't jonge meisje, en to gelijkertijd baalde zij van onder haar kleed haren arm te voorschijn, dien zij se dert gisteren gedurig verborgen had gehou den eri toonde, 0 onuitsprekelijke zelfopof fering, 0 roemvolle wonde dat lichaams deel onbewegelijk, afgestompt en in bebloed linnen gewikkeld 1 Mark slaakte eenen gil en wierp zich voor hare voeten. O Lidivina, z-idebii, vergeef my, gij zijt eene heilige Lidivina rlcutie hom op met de hand die ingelichte zijde verneem ik dat hij 't spelleken moede is. 't Zou niemand verwonderen zoo hij vroeg of laat den ploeg aan den wand hing, want hij heeft gezegd d-sai ©peElekesi avaSg-J mij En moest hij ontmoedigd de pijp aan Marten geven dan stelt zicL de vraag wie er zal gevonden worden om in te spannen, waar 'n man van do waarde van den heer Theunis, na rijp overleg en klaar gezien te hebben, heelt uitgespannen Laat ons voor oen oogenblik terug- keeren bij ons voorbeeld van zooeven Die arme vader, die zich bekloeg over het wangedrag en den verspil geest zijner zonen, die ook niet luiste renwilden. t Die vader ook stond voor eene ge wichtige zaak en. liever dan bankroet te gaan, liol bij zijne ontaarde zonen onder voogdij zetten Dat is misschien ook een uitweg voor den lieer Theunis en voor de Belgische laslenbetalers Dat zij de geldverkwisters uit het ministerie 011 van het Parlement dood eenvoudig onder voogdij plaatsen, liever dan zóó te blijven achteruit boeren haar nog overbleef, en verborg op nieuw haren arm in de plooien van haar wijdkleod. Richard en Godelieve sloegen hunne arm- tjes om haar heen en verborgen het gelaat in baar japon. Simon de ruwo wapensmid, wen de het hoofd af, om een dikken traan te ver bergen, die over zijne» wang afrolde. Licht hart beefde aan al zijne ledematen. Hij voegde zijne stom, niet bij de hartstochte lijke woorden van Mark hij kwam niet als Bavo eerbiedig do vingeren kussen, waarin Lidivina nog altijd den verlovingsring hield; hij schrikte hij stond van zoo'11 groote zelf. opoffering, waarvan hij geen begrijp had, verbijsterd. Allnen eene zaak zweefde hom voor den geest en behield hij altijd voor oogen het was die verminkte arm, dat be bloede lijnwaad.... Nooit, hij voelde het, nooit zou hij kunnen er toe besluiten dat be wonderenswaardige meisje tot vrouw te ne men. Lidivina van haren kant doorzag zijne ziel en verbleekte boe langer hoe meer, naar mate zij er duidelijker zijne gedachten in lus. Lidivina, zeide Simon met oone van ontroering gesmoorde stem, vroeger hield ik veel van u, maar nu boezemt gij mij een ge voel van eerbied in, gelijk aan dat, hetwelk men hoeft bij bel boschouwen van het gelaat eens heiligen. Ik wil niet ondorzoeken of gij in uwe achting voor den overledene niet te vec gegaan zijt. Lijderik was uw vaderen uw hart gebood u te doen wat gij gedaan hebtik vraag naar niets anders... Wat mij betreft, ik verklaar dat gij het edelste en heldhaftigste meisje in Brabant zyt eu dat Een kaperschip. Verdere verdere ver klaring van esn gezagvoerder. De draadlooze staties van de Amerikaan- sche regeering hebben radiogrammen uitge zonden waarin den schepen op zee gevraagd wordt.-of ze een dergelijk soliip hebben waar genomen, als door de Munalbro gesigna leerd is. Tot nog toe zijn gocn nieuwe inlich tingen ontvangen. I)e gezagvoerder van det «'Munalbro verklaarde nog het volgende Wegens den dichten mist kon hel geheim zinnige schip eerst opgemerkt worden, toen het aan bakboordzijde gekomen was. Het stuurde op.den. acbieïsUivcu ..aaD^ veranderde toen van richting, en kwam aan stuurboord zijde. Het zette daarna de machienen op een halve mijl stop. Hot schip weigerde de signa len van de «Munalbro te beantwoorden. Het kwam na enkoio minuten weer in bewe ging, kruiste den boeg van de Munalbro en verdween daarop in den mist. De scheepvaartcommissie van het Ameri- kaansche ministerie van handel verklaarde, dat de mededeel in gen van den gezagvoerder van de Munalbro lot nog tóe het beste bewijs "toverden voor de aanwezigheid van oen kaperschip in de wateren tegenover de kust van New-Jersey, en dat een ervaren gezagvoerder geen lichtvaardige verklaring zou afleggen. Het recht der moeders. Daar zekere dagbladen de aandacht gelrok ken op klachten geuit door moeders van gesneuivelde militairen, dewelke to vergeefs zouden wachten op de toelating om de eei-e- teekens te dragen welke aan hunne kinderen toegekend werden, laat de Minister van Landsverdediging weten dat het recht der .moeders om de eer.eteekens te dragen, welke aan bvn voor het Vaderland gestorven kinde ren toegekend werden, onbeperkt is krachtens de wet van 17 Maart 1920. uw geluk mij dierbaarder is dan mijn eigen. Hob dank, mijn oude vriend ik dank u uit mijn naam en uit dion van mijnen vader. Maar gij begrijpt, Simon, dat ik nu eene arme gebrekkige' ben geworden, en dat alle arbeid mij onmogelijk is; mijn plicht ge- biedj. mij dus van het voorrecht af te zien van in uwe familie in to treden. Zeg mij niets ik ken uwe edelmoedtghoid. Overigens toen ik toestemde de verloofde van Lichthart te worden, vergat ik. dal Godelieve en Richard het recht hebben, mij van al mijne oogen- blikken rekenschap at' te vorderen. Ik ben mooder en van nu af wil ik niets anders zijn dan dat God wil het zoo... Lichthart neem dezen ring terug hij moge de hand vau eene gelukkigere vrouw versieren. Gij zijt mijne dochter, herhaalde Si mon, mijne nog eens zoo waardige dochter door uw ongeluk zijt gij mij nog dierbaarder geworden. En dan zich tot Lichthart keerende 1 Zeg haar dan... Hij voleindigde zijne woorden niet, maar liet het hoofd inismoodig op de borst zakkon, toen hij zag dat Lichthart den ring, dien Lidivina hem terug gegeven had, wederjaan ziju vinger stak. God heeft het niot gewild, mompelde het meisje... Maar dat is niets, Simon, ik zal u toch als een vader lief hebben. De grijsaard schuddo hel hoofd hij voel de zich vernederd. Gegriefd en rnet een ge broken hart, drukte bij Mark in zijne armen, kusto Lidiviua op het voorhoofd eu verliet liaasiig het vertrek, terwijl Lichthart hem Voor deze zaak dient men dus geene aan vraag om toelating in te dienen bij het Depar tement van Landsverdediging. Militaire vliegschool De eerstkomende ingangsexamen voor kandidatan leerlingen-vliegers bij de Mili taire vliegschool zullen in September aan staande afgenomen worden 30 militaire kandidaten of oud-militairen en 40 burger- lijko kandidaten kunnen aangenomen worden. De voorwaarden op bet programma der examens zullen aan eenieder gezonden worden die een schriftelijke vraag zal sturen aan den Bevelhebber der Militaire luchtvaart, Jan Linde 1 laan, 3 te Brussel. Boricht aan da miliciens der klas 1920. Het Staatsblad van 7 Juli verkondigt eene lijst der beroepen die in de inrichtingen diensten en eenheden van het leger benuttigd worden. De miliciens der klas 1920, die een dei' in de lijst vermelde beroepen uitoefenen, kun nen volgens de noodwendigheden, voor een der inrichtingen, diensten of eenheden aan gewezen worden, mits aan eene bekwaam- heidsproef te voldoen. Te dien einde moeten de betrokken mili ciens voor 31 Juli 1921 aan de militaire overheid, aangegeven in de laatste kolom van de lijst waarvan sprake, oen aanvraag sturen, erbijvoegende naam, voornamen, beroep, insohrijvingagemeente voor de mili tie en juist adres (gemeente, straat, nummer). Voor aardappelen van den nieuwen oogst is een vergunning noodig. Dit besluit wordt morgen Dinsdag van kracht. Op 19 November 1919 kwam een naam- looze vennootschap tot stand onder den naam van Anciens Etablissements Grondel Fró- res Kapitaal 2 millioen. De eerslo bilan is een triomfkreet Op 31 December 1920 wordt een zuivere winst vastgesteld van 1.469.000 frank. Het bestuur beeft opgestreken 236,480 fr., do beheerders 125,458 fr. d. i. te samen 361,938 fr. of 25 t. h. van de winsten. Wij hadden dan ook reeds verwacht dat Lc Pouplc een hevigen uitval zou gedaan hebben op deze kapitalistische uitbating van de armoede van het volk-en dat ciloyeu Ber- irand er een hoofdstuk van zijn reeks Le Gapitalismc contre la Nation» zon aan ge wijd hebben. Dit is niet gebeurd, wij begrepen zulks toen wij lazen In den raad van beheer werden onlangs opgenomen M. Coppietcrs, senator, co-ad ministrateur met den minister van Openbare Werken, Anseele, van de Société Filatures et Tissages Réunis en de Banqne Beige du Travail te Gent. Et voiju Volgens een besluit van den minister van Landbouw en Visscherij van Engelad mag er te beginnen van 1 Augustus 1921 in dit land geen eenhoevig dier meer ingevoerd worden -/«onder vergezeld te wezen van een getuigschrift afgeleverd door den veearts. De tekst van vernield besluit, alsmede for mulieren voor het opmaken van de af te leveren getuigschriften kunnen door al de belanghebbenden bekomen worden bij het ministerie van Landbouw, Quetelelplaats te Brussel. als een misdadige in stilte volgde. De lafaard riep Mark uit. Neen, mijn broeder, zeide Lidivina, hij is niots anders dan zwak. lieden zal ik mij over zijne minachting nog kunnen troos ten, later, indien ik zijne vrouw geworden ware, ware mij dat misschien moeielijk ge weest zoo ik eens, na een of twee jaren ge huwd te zijn, bemerkt had dat Lichthart een zekeren afkeer voor mij gevoelde, hoe onge lukkig zou ik dan Diet zyu Afkeer waaraan denkt gij Ja, zeker, alkeer. Uit plichtgevoel heb ik mij zeiven verminkt ik ben nu kreupel en ik kan mij niet ontveinzen dat ik een voorwerp van walging kan worden. Niet voor u, niet voor Bavo, niet voor de kinde ren wanneer gij dezen arm zult zien, zult gij u herinneren, dal Lijderik in zijne dood kist, met de handen op de borat gekruist, ligt. Uw medelijden zal de overhand behou den over uwen afkoer, mijn lieveu. En daar enboven, gij zijt mijne kracht, Mark de kinderen zullen met vreugde mij honderd kleine diensten bewijzen, en op die wijze zult gij mij noodzaken den slaat van afhankelijk heid, waarin ik mij len uwen opzichte bevind te zegenen. Godelieve zal de naald voor ons beide banteeren Richard zal mij tot page dienen. God weet hoeveel vreugde ik zal smaken, wanneer ik, eens genezen zijnde, zal bemerken dat ik nog niet geheel onbruik baar geworden ben. Wanneer gij huwt (en misschien zult gij algauw huwen mot de goede Gudula, die zoo sterk bloost, wanneer gij voorbijgaat), dan neemt gij mij in uwe le Oendermonsse Het Kongres vau don middenstandsbond dat alhier op Zondag 17 dezer zal gehouden worden, is van nu af verzekerd een grooten bijval te genieten. De werkingen der twee Afdeelingen zijt* volgender wijze geregeld Eerste afdeelisg De/.e zal zetelen in da Bovenzaal van «Het Vaderland», Groot* Markt, onder bet Voorzitterschap van der heer Osoar Vermeersch, eerevoorziller van den Bond. Volgende verslagen zullen er uitgebracht worden M. Emiel Van Haver, StNikoJaaa «Wal de middenstand is en wat hij worden moet.» M. Arm. Dubois, senator, Lebbeke «ovei vergoeding der oorlogsschade. M. Maurits Orban, advocaat, St. Nikojaas Middenstand' en verzekeringswezen. Tweede Afdeeling in de Raadzaal van hef Stadhuis, onder voorzitterschap van deii heet' Ajb. Van Stappen, Burgemeester. Verslagen doorM. Pr. Thuyskaert, Nota ris, Lokeren Krediet voor den Middenstand E. H. Leo Jooc, onderpastoor te Gent c Over sociale verzekering togen ziekte vooi de middenstanders. M. Juul Van Lantschoot, Drukker Deodei mondeHet Leerlingenwezen. De afdeelingen vergaderen om 10 uur. Om 1 uur heeft het Banket plaats in -di zaal der manscongregatie achter de Groota Reik, en om 3 uur zal de Algemeens, verga dering gehouden wordeu in de Groote zaal van denltlariaskring. Op de algemeone vergadering zullen hel woord nemen M. Alberic Lirapenis, advocaat, Voorzitte» van den Middenstandsbond, Volksvertegen woordiger Duyalers van Antwerpen ovei do noodzakelijkheid der veroenigmg ea d« gevaren die don Middenstand bedreigen. M. Oscar Vermeersch, notaris. M. Emiel Tibbaut. volksvertegenwoordi ger, onder-voorzitter der Kamer. Armand Dubois, Senator. E. H. Joos, Bisschoppelijk bestuurder de# middenstandsinrichtingen te Gent. v/V* De H. Stoel en Italië Eene logenstraffing. Er wordt officieel gelogenstraft dal Z. H de Paus liet Vatikaan zou verlaten om zich ie de stad te Rome te begevcu, en het stoffel tji overschot van wijlen Z. H. Loo XIII, bij d« overbrenging naar dc basieliek van Latera» nen to vergezellen. Er wordt niettemin erkend dat de onder handelingen tusschen het Vatikaan en d« quirinaal, voor het ernemen der onderlinge betrekkingen eon gunstig en bevredigend verloop nemen. Z. H. de Paus ontving Vrijdag in bel Vatikaan Mgr T'Serclaes, rektor van hel Belgisch seminarie. VVS Parijs 10 Juli. De Pelil Parisian meld? dat genietroepen in een verlaten steengroef op don zoom van een boscli in de Ardennen een verdragend Duitsch kanon ontdekt heb ben. De loop was gewend naar het Zuid- Westen. Ilct kanon werd bloot gemaakt tot aan den bekleedingsring. Naar de meening van tech nici is het kanon geen Berhtha Verdors zou blijben, dat bet kanon nooit gebezigd werd. woning en dan zal ik het huishouden bestie ren, bet oog op de dienstboden houden eu getuige zijn van uw geluk. O goed en heilig schepsel, zeide Mark» gij wilt zelfs niet dat wij uwen moed be wonderen Ik wil, dat gij mij lief hebt. Gij moet voor mij dan de plaats vervangen van onze oudes, r die ons verlaten hebben, en vaa Lichthart, die niet meer zal torugkeeren. Lidivina bewaarde een oogenblik het stil zwijgen, want do tranen oventiktea hare stem. Haar broeder verliot haar niet gedurende dien geheelen dag. 's Avonds kwam Simon j bij was diep bedroefd. Ik heb ueeive nieuwstijding le verkon digen, mijne vrienden, die voor mij heel treurig is gij ziet, dat ieder zijn deal krijgt van het leed. Wat is er dan, Simon Lichthart gaat mij verlaten. De eor- zucht heeft zich van zijnen geest meester ge maakt hij gaat naar Frankrijk... nu blijf ik alleen, gansch alleen Ik heb er aan ge- daoht, Mark, dat ik niet moer in staat beu de wapenfabriek eu den winkel te blijven bestoren ziehier wat ik n kwam voorstel len van vandaag af aan zult gij mijn deel genoot worden en gij zult u mot die zaken belasten, die mijne kraohten to boven gaan. Den maaltijd zal ik, zoo gij or mede tevreden^ zijt, hier met u komen nemen. Op die wijze zal ik niet zonder kinderen en gij niet zonder vader achterblijven, ftecrat gij mijn voorstel aan, (Vèrvolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1