ONWETENDHEID!!! De hittegolf. wmmm, 14 südsohoien Erge vergiftiging te Msppe Tel. li/i— :Djfe.Ca-Bll..A.I> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Noffbl-Db Genot Donderdag' Jnli 19211 Ministens van Spoorwegen. Kerkstraat, 9 en 82, Aalst.- XXVII' JAARGANG NUMMER IS) H.Bonaventurus Zon op 4,01. onder 7.49 Volle Maan den 19 -Publloltolt builen het Arrondiss.m.nt Aelst, «oh te wenden tot het AgeDtschap Havae,8, Mutekarpleio, te EruseelS, Place de Ia Bourse, Parijs ea 6, Bream's Buildings Loadres E.G.4 Smite#==x-as^ Wij ontwaren in liet verbondsblad van den christelijken Landsbond van den Belgischen middenstand, een schrijven van onzen strijd- en stand genoot Hoer J. Gobbers, van Boom, onder rubriek onverschilligheid Wij geven er den meer passenden titel onwetendheid aan en dragen bet tot overweging on aan onze Bur gerij van Aalst en Omstreken. Be Heer Gobbers drukt zich uit als volgt Ieder buis beeft zijn kruis, en het eene is al wat grooter dan bet an- dere. Iedere organisatie beeft ook bet zijt'.o. Be middenstand werd bijzon- der met onverschilligheid bedeeld 1 Is die onverschilligheid gesproten uit kwaadwilligheid, of zit er nog eene andere ondeugd achter, die onverschilligheid verwekte lk-geloofbet niet en durf ronduit zeggen, dal de grooto onverschillig-. beid der middenstanders voor hunne standsbelangen, spruit uit hunne onwe'sndheid. Baar is bet peerdje gebonden. Wee en misorie komt dagelijks den drempel van des middenstanders buis over, omdat hij onwetend is, en daarbij nog, zoo weinig doen wil, om die onwetendheid te keer te gaan en alzoo zijnen toestand te ver- verbeteren Watwasbet werkvolk vroeger 1.. Geeft bet antwoord zelf a. u. b. Wat is hot werkvolk nu En ik vraag u wederom zelf le anlwoor- den Hoe komt dal Bood eenvoudig, de groolo lioop van die menschen hooft zich weten te ontwikkolen. Bie gingen naar studiekringen die gaan regelmatig naar de vergado- ringen, en volgen ernslig de bespre- kingon Zij leeren daar wat hun te doen slaat, en daar ook worden de propagandisten van de organisa- lie gevormd En waar blijven de Middenstan.' ders Leest maar een verslag van de middenstanders vergadering en 't is altijd hetzelfdo liedeken voorzitter bedankt de aanwezigen doch betreurt dat de oproep niet heter werd beantwoord... Hoe wilt ge dan toch in Gods naam hebben dat uwe organisatie degelijk vooruit gaan 'l Hoe wilt ge op do hoogte van zaken bly ven Ge weot of doet niets En bet is nog niet genoeg, dat ge daardoor zoo onverschillig zijt tegonovor uwen stand zelve, doch daarbij nog ont- ontmoedigt gij anderen die voor uw welzijn werken, dag en nacht. Hoe droevig, en wat oen taak. aan het hoofd eensr middenstands- orgauisalie te staan Wal is er veel moed en gratie Gods noodig, om dat spel vol te houden Oh, waart ge niet overtuigd van de ver- bevenheid der werking Waart ge niet doordrongen door de ge- dachte dat bet eens, wel beteren zal, en dat de Middenstanders, eens toch samen ten strijde zullen trekken over- tuigd van bun recht, ook van hun plicht Waart ge niet gesterkt door het Kristen ideaal, door weder- - zijdsche Broederliefde, deed ge bet niet om uw socialen plicht te ver vullen, wat liet men ras hot hootd hangen, en omhelsde men een veel aangenamer en aangenamer leven Middenstanders, wanneer toch zult gij uwe onverschilligheid af- worpen Wanneer zult gij in uwe vergadering de noodige kennis ko- men opdoen, u zelvon en uwen stand ten bate wanneer zult ge oven als de werklieden dat propa- gandistonleger, gevormd hebben?... Wanneer Wanneer ?...- Gij wordt bestookt door socialen "Liberalen verlaten u, Katholieken, soms dien naam niet weerdig, ver doelen u, en gij blijft stom en pal, en laat dat alles maar begaan In vele steden en gemeenten is er gewroet en gewerkt, om u vortegen- woordigd to krijgen dank den taaien wil uwer leiders is dat ge gaan Boch steunt hun, in hunne pogingen Bat zij voelen dat ze achter hen geheel dat onwrikbare Middenstandsleger bobben. O dan, dan zullen zij tot heiligen iever de vijandelijke stellingen bestormen, dan zullen zij noch vrees, noch angst kennen, en eerst dan de wapens neerleggen, als gij, Middenstandors, uw recht zult hebben verkregen Op, Middenstanders, weg die onwetendheiddie de roden is uwer oeerschilligheid. Handen uit de mouwen, en op post waar men u roept We laten deze schetsende woorden, over onze Bendervallei scballen. Moch ten ze de lauwen wakker schudden, en aldus den ijver onzer voormannen en werkers, sterken. Klaroen Rondreisbiljelien tegen verminderden prijs Ter gelegenheid van de Tentoonstelling van Fransclio Kunst te Wiesbaden, worden eerlang ter statie Brussel-Noord rondreisbil- jetten tegen verminderden prijs te koop ge steld met bestemming naar Wiesbaden en omvattend navolgenden wegwijzer Brus sel, Parijs, Metz, Mainz, Wiesbaden, Ko- blentz, Keulen. Luik en Brussel. De reizigers mogen op den afstand tus sctiön Mainz en Kobleolz gebruik maken van de booteo van de Dusseldurpsr-Dampfsciiif (ahrtgeselischaft. Reiziger# met 2e en 3e klas biljetten moeten evenwel aan het agentschap dezer maatschappij (aan de aanlegsteiger der schepen) een bijkaarlje betalen van 13 marlt in 2e klasse on 25 mark in 3e klasse. Deze biljetten, welke in de twee richtingen mogen gebruikt worden, hebben een geldig heidsduur van 30 dogen en worden tegen vol gende prijzen afgeleverd Fr. 266.80 voor de le klasse. Fr. 174 70 voor de 2* klasse. Fr. 107.55 voor de Se klasse. Deze prijzen gelden tot 31 Juli a. s. na dien datum zijn zij onderhevig aan wijzigin gen voortspruitend uit de koerswisseling van den mark. EP. WEJS KT NAAR Raoul De Navery 4oor H. 12' Vervolg Maar Balderik (zoo was de naam var. hun geleider) was een arm, vreesechlig en droef- geestig man, die zelden zijn leed aan ainieren mededeelde en dus niet licht over zich Eeivon sprak. Ziju leven was /hard, zijn hul ledig. Nadat de eischen vau een al te siréogeo mees. ter hem in bet verderf g«3iort hadden, was hij in schijn kolenbrander geworden maar in liet geheim stroopte hij in de bosschen van den hertog in weerwil ven alle verorde ningen. üij verwachtte zich er op, den een of anderen dag betrap', u wordea.on eco voor beeldige straf te ondergam ma&v hy moest toch leven en het werk van koioabraoder leverde zoo weinig op. De hertog kent niet het ieven van arme menechen, als lk, zeido hij want dau zou alles wei anders gaan als nu. Ik heb hooren iaggan dal hij goed is, maar bij"fs nog te. jong en heeft nog te weinig ondervinding daarenboven heeft hij dog le reel vleiers om zich, wier belang het is hom over den wcr- kelijhen toestand van Let volk te misleiden. Den dag waarop hij zich tegenover èencn ongelukkige zal bevonden hebban, die ge zweet, gezwoegd on geledon heeft, zal hij meor ervaring opgedaan hebben, dan in tien iaren zijner regeering. Maar wie zou durven paar hei palels gaan en hem bij voorbeeld leggen, dat de boeschea van wild van aile Het Maria/congres te Brussel Het aanslaande Maria-kongres dat in Sep - tember eerstkomende te Brussel zal gehouden worden, bekomt buitengewonen bijval. Niet alleen de hooge kerkelijke overheid en tal rijke geestelijken, inaar ook een bijzonder aroot aantal leeken zullen eraan deel nemeD. Het geldt immers eene nationale buide te brengen aan Gods heilige Moeder. De geschiedschrijvers, dé kunstenaars, de philologen worden uitgenoodigd om hunne beste medewerking le verleenen aan de ver heerlijking der glorierijke Maagd. De vereering van Maria verheft de zielen, verlicht den geest, zuivert de harten. Zr.Iks was de overtuiging onzer kristene voorou ders, en zulks blijft nog immer een der edelste gevoelens van het Belgisch volk. soort wemelen en dat het betaamt, dat de on- gelukkigen er bun deel aan hebben Nau welijks zou zoo iemand den voet op de trap pen van het palcis gezet hebben, of de waohten zouden hern wel wegjagsn. Er bestaan verschrikkelijke misbruiken in het land, onophoudelijk worden wij verdrukt en genoodzaakt bloedbelastiugen te betalen. De tijd is gekomen, waarop men zekere barbaar- sche gebruiken moest afschaffen, en bewijzen dat de wet van Christus werkelijk eene zachte is. Denkt gij niet, vervolgde Balderik, dat hel noodig ware de lasten der onderhoorigen te verminderen, het strafreciit te regelen, de burgers van Brobandt voortaan volgens vaste wellen te oordeelen en allerlei hatelijke be l2slingen en a/poraiugen af te schaffen 'i De Hertog zal et om denken, ant woordde Hendrik ernstig. Hertog Hendrik I, de strijdzuchtige, zoo als mon hem in de geschiedenis noemt, heeft reeds veel gedaan, maar er blijft nog meer te doen overig. Lotharingen is hem veel ver schuldigd hij bevolklo de vlakten van de Kompen en begunstigde den landbouw, ter wijl hij daarenboven de sleden Leuven, Brussel en Antwerpen niet verwaarloosde. Hij was een goedvorsl en heeft eon groolen naam achtergelaten en men beeft dus rade nen oru iets van zijn opvolger te verwachten. Ongelukkiger wijze zogt men dat hij de ver maken najaagt, meer dan i betaamt, c dat bij Diet den tijd neemt om in onderzoekei: wal rechtvaardig 'en billijk ia. llij neoiu nogtam een icbooae plaate aan het hoof; Onze boerenstand is ten uiterste werkzaam, vlijtig en spaarzaam. Niemand, wat men er ook van denke brengt zooveel bij als de boer totde opbeuring ea herstelling van het vaderland, docli herkenden wij liet open. hartig hij schiet dikwijls veel te kort in zake opvoeding. Deze is nochtans van groot belang. Beter dan de wetenschap is de op voeding geschikt om het samenleven in 'tal- gemeen en het familieleven in 't bijzonder te veredelen en te verfraaien. Betreurens waardig is het dus dat niets moeielijker om versprijden is dan de opvoeding, des te meer dat, gedurende jaren en jaren de op voeding io België verwaarloosd werd. Alles voor de wetenschap, niets voor de opvoeding. Men bleef onbeurst van de maatschappelijke noodzakelijkheid der opvoeding. Zelfs in nor maalscholen en seminarian bleef dit vak de schoonste bloem der bescha felheid - dikwijls verwaarloosd groote Kardi naal heeft herhaaldelijke pogingen aanboord gelegd om dezen toestand te wijzigen. Goen wonder dus dat de volksopvoeding nog zooveel te wenschon laat, De opvoeding moet bijzonder gescbiedon in den familiekring. De uren, in de school doorgebracht, zijn te kort. worden te veel ingenomen door de wetenschappelijke oefeningen opdat de meester, in don geest van hst kind, blijvende begrippen van opvoeding zou kunnen druk ken, des te meer dat het k'nd nog te jong is en dat, buiten de school, maar al te dikwijls, alles schijnt samen te zweren om die begrip pen te vernielen. En hoo zouden de ouders den onderwijzer in die moeielijke taak kun. nen helpen. Zij zelf weten niets van opvoe ding, slechter nog, meestal hebben ze nopens opvoeding gauscli verkeerde opvattingen. Nochtans is de economische en sociale toe- stand van den boer verbeterd en indien men er geen acht op neemt, indien men er ziel niet op toelegt liet buitenleven te verhoogon en te verfraaien, zu'ien onze kinderen, die, zonder dat ze er zelf bewust van zijn, trachten naar een hooger leven en naar fijner besoha- ving, een afkeer krijgen van het huidig1© boerenleven. Meer dan do mannen kunnen de vrouwen bij brengen lot het verfraaien van het lande lijk leven. Ook konnen wij geen nuttiger seholen, scholen die weer of schoonere van zijn volk in, en God weet. hoevee! zege ningen op hem zouden neerkomen, zoo hij, voortging aan het land wetten te geven, als die vau zijn voorganger. OUo en de prins keken elkander verbaasd aan. Ik weel niet, of gij denkt, zooals ik, ging de kolenbrander voort gij zijt mij te rijk gekleed om onderhoorigen te kunnen zijn en het is mogelijk, dat zijne rondbors tigheid mij onaangenaamheden op don hals zal# halen. Nogthans, welke ook mijne straf dau moge zijn, ik zou mijne woordou niet betreu ren, zoo ih wist dat men ze hertog Hendrik herhaalde. Wees geruit, zeide Otto, de vorst heeft de gerechtigheid lief, en zal u geen kwaden dank wijten voor uwe stoutmoedigheid. Hoe kunt gij dat van hem verzekeren Wij zijn wapensmeden van het hef en spreken hem som wijlen, zeide Hendrik. Welnu, maakt van mijne openhartig, beid en van mijne woorden zulk een gebruik als ik u zal gelieven. Gij nekt mijn brood gegeten, gij zijl onder mijn dak ik durf staande houden wat ik gezegd heb en overi gens onze b - rekkingen van gastheor ec gast vrienden zij:: heilig. Et nu, moge God u in zijne hoede nemen Mijn dagwerk is m oi- lijk, uwe klederen zullen weldra voor het vuur gji.. el droog zijn, strekt u op die ma tras uil. en tracht te slapf.o. islaar gij dan vroeg Olio. -— lk hok nog een weinig slroo en dat is mij voldoende, vruchten afwerpen dan dc reizende huishoud scholen voor boerenmeisjes. Deze scholen werden ingericht door ket ministerie van Landbouw. Zij hebben voor doel de opvoe ding der buitenmeisjes. De stiehler dezer scliolen was een #chte weldoener voor ons buitenvolk en ieder boer, iedere moeder die belang stelt in hare kroost, die niet alleenlijk zwoegt om kostbaar vee te bezitten maar ook om deftige, brave,, neorstige kinderen te kweeken, zou geene moeite mogen sparen om hare dochters eenige maanden naar de huishoudscholen te sturen. Onze reizende huishoudscholen zijn Inge richt om totio de nederigste dorpen kunnen le dringen en om aldaar, onder de boeren meisjes, de nuttigste begrippen 7an stoffelijke en zedelijke opvoeding te verspreiden. Eer- biedvolle kinderen, verstandige boerinnen, goede huisvrouwen en goede moeders vor men ia de taak dezer scholen. Elke soliool beschikt over een zetr doel - matig en zeer volledig matorieel. Het onderwijs wordt gegeven door twee bevoegde onderwijzeressen die het buitenle ven grondig kannen en er zich sedert jaren, door theorische en praktische studiën, op toeleggen de buitenmeisjes een geschikt on derwijs te geven. Uit louter opgeven van het programma der boerenhuishoudscholen is voldoende om hun nut doen te doorschijnen Ziehier dit programma Beleefdheid Naai- en «oijkunatBoek houden Kinderverpleging Melkerij (kaas, bolerberoiding, enz.) j Landbouw, (korte wenken)Moesteelt Diercalear Hoender teelt Gezondheidsleer. Dit programma wordt onderwezen in vier- maandelijksche leergaangen. De lessen wor den dagelijksch gegeven, 't zij voor cn na middag, 'l zij van acht tot 13 uur. Het is dank aan de bijzondere bevoegdheid en groole ondervinding der onderwijzeressen dat dergelijk programma cp 4 maanden kan aangeleerd worden, derwijze dat vele knappe huisvrouwen onze eoholen verlaten. Wij vestigen de aandacht der HM. Burge meesters, Voorzitters van Boerenbonden, Pri sters en van al degenen die belang stellen in de welvaart van ods volk op dit zoo nuttig on tevens kosteloos onderwijs (1) D. B. (1) Om verdere inlichtingen te bekomen ge> lieve n-8n zich te wenden tot den H. Bricout, Sta&tslandboawkundige, Erembodegem. -- Elk staatshoudkundige is bestuurder en leeraar in zijne kuishoud»cbooL Men telt reeds Ddooden en 234 zieken. Dö oorzaak. De oorzaak van dc vergifliging is nog niel met zekerheid gekend. Het schijnt, dat de kinderen Iqden aan para typhus, die veroor zaakt zou moeten zijn door het gebruik van bedorven melk, die io het ijs was verwerkt. Het is ook niet onmogelijk dat daardoor een gisting ontstaan is tusschen deze melk en het zink van de bus, waardoor zinkoxyde is ge vormd en dan zouden de kinderen aangetast zijn door zinkvergifligin?. De burgemeester van Meppel, M. Cnoppera apotheker, leidt het onderzoek en heeft dea ijskreomhandel.iar opgezocht, om hem aan eeo verhoor to onderwerpen. De man bleek tuet zijn gezin, bestaande uit vrouw eti vijf kinderen, eveneens aangetast te zijn. Het parket van Assen is ter plaatse. (Holland.,) 5 dooden, 234 zieken. Eene vergiftiging door ijswafeltjea heeft heel de stad Meppel io rep en roer gebracht. In deze stad is er sleohts één persoon die ijskreem verkoopt, waarvan de omzet in den regel niet bijzonder groot is. Zaterdag echter door het warme weer, en door den grooten toeloop var. volk die korfbal wedstrijden bij woonde, werd er aan het ijtkarretje van den man bijzonder veel gedrongen om van zijne frissehe waar te genieten. 's Nachts echter deden zich bij enkel» ver bruikers ziekteverschijnselen voor, en den Zondag vielen over de twee-honderd kinde ren on volwassenen ziek. De geneesheeren konden onmogelijk alle lijders helpen, men gaf dan ouk aan vele der slachtoffers spuitwater als voorloopig genees, middel. In talrijke woningen ligt het geheel gezin ziek, sommigen zelfs na het gebruik van een klein stukje ijskreem. Op last van den burgemeester zijn de bus. schen met het overblijvende vaniile-ijs in be slag genomen en werden deze ter onderzoek naar Utrecht opgezonden. Een kwartier uurs later ronkte Dalderik luid. De hertog kon in weerwil van zyne ver moeidheid dan slaap niet vallen. Mijn waarde Olto, zeide hij, hebt gij jenoeg opoffering om mij gezelschap te ïoudan Ik weet vooraf, dat ik goen oog zal kunnen sluiten en ik kan mijne gedachten van dozen avond niet bedwingen. Balderik zal zijne mededoelingen niet betreuren. Voor ik hem verlaat, zal ik hem eene maohtiging geven, die hem van vreugde ral vervullen maar ik moet meer doen die man heeft jelijk men verwacht van mij, dat ik hot jegonnen werk mijns vaders voortzette. Zoo Hendrik de krijgszuchtige voor het volk een held gebleven is, zal ik mijn naam aan iets edels, echten en zorgeu, dat ik in die achting mijner onderdanen niet daal. Zij hebben recht, Ollo ik goniet het leven zonder mij om hunne ellende te bekommeren. Welk el lendig beslaan leidt die man niet in zulk eene hul jHoevol ellenden en rampen zijn niet het lot van duizenden Eu ik vergat dat alles om alleen aan mijn genoegen le denkes Heb ik a bij voorbeold gisteren met iets an ders belust dan met de toebereidselen van oen prachtig fe&st voor de volgende weck Ja. prins, gij hebt mij ongedragen Lij - derik met do blanke haiidon op te zoeken. Ik hoop, dat F.ij eon handschrift ver sproken hoeft. Dat is oen kunstenaar, dien tot vermogen zal helpen. Ilij iiocfi idols moor noodig, vorst. Zon hij goud co <o ij bvea, zal ik hem met eerclitela overladen. Dat is nog al een dei pliohten, die IN BELGIE. Hier in Belgie is men al niet beter gesteM. Behalve de heide- en boschbrandeu in de Kempen, waalover wij reeds spraken, slaan ook in de Ardennen uitgestrekte plaatsen in laaie vlam. Tusschen Odeigne en Dorcbamps, in de Belgische Ardennen, slaan groole uitgestrekt heden veenderijen in licht laaie vlam. Het vuur, dat eene onrustwekkende uitbreiding neemt, wordt door de boeren bestreden. In de bosschon van Esneux, Souverain- Pré en Angleur zijn ook door brand groole verwoestingen aangericht. De schrik onder de bevolking is groot, daar vele huizen zijn bedreigd. Te Houdeng Goegnies werd het bosch vau Besourieux gedeeltelijk Vernield. In de glasblazerijen van Val-Saint-Lamberl moest het werk gestaakt worden daar tal. rijke werklieden ten gevolge der hitte onge steld werden. Te Ukkel, aan den Die weg is Dinsdag morgend ook een sperrebosch in brand ge raakt en meer dan twee beklaten werden vernield. Te Piéton werden twee hektaren gerst door bet vuur vernield. Maandag namiddag ontstond brand in het bosch van Angre, bij Pioisin. Spoadig werden b.uschwerken ingericht, doch het vuur nam steeds meer e i meer uitbreiding en om 8 ure 's avonds was men er nog niet in gelukt hel le kunnen bemeesteren. In het bosch van Houthulst. Het is Zondag namiddag dat vuur uitge borsten is in het bosch vau Houthulst, 't Was hier ook het verdroogde struikgewas dat in brand geraakt was en spoedig besloegen do vlammen eenegroote oppervlakte. Het vuur kou even weldra uitgedoofd wor den, daar dc bevelhebber der munitiedepotsc de manschappen van het spoorwegbataljon, in den omtrek gekantonneerd opeischto en deze zich met iever en opoffering aan hunne taak wijdden. Thans is nacht en dag een bewakingsdienst ingericht om-alle ongevallen to voorkomen. Boschbrand te Wetteren Zondag namiddag brak in de Warande alhier op het onverwachts tengevolge de» geweldige en aanhoudendende droogte e:i hitte een groole boschbrand uit in de Waran de alhier. Op weinige stonden stonden een gar.sh kastanjebosch op eene lengte van 50 a lüd Qi. io brand en de vlammen die hoog in dt lucht sloegen liepen sissend en krakend los- door het drooge gras, aldus een bestendig voedsel vindende. Dank aan de ijverige en onverpoosde wcr- verwaarloosd heb ik vergeet den roem van Vlaanderen. Lijderik is dood, prins. Dood sedert wanneer niemand heeft er mij toch van gesproken Ik aarzelde, om u dat slechte nieuw* mede te dealen. Wat ik voor liem niet kan doen, doi k voor zijn kinderen; ik herinner mij, Otto; dat ik zijne dochter aan den ingang der kerk met hare broeders heb zien plaats nemen. Dat ia een schoon kind, dat ik tot staat zal brengen en met eene huwelijksgift voorzien. Nooit heeft een zachter gelaat mij getroflen, en de echtgenoot, dien zij zal kiezen... De prins voltooide zijne wooiden niet, ea hernam een oogenblik later Gij zult het feest afbestelleu, Otto. Go9d, prins. En gij zult narichten trachten in te winnen over den toestand van Lijderiks kin deren Ik zal u morgen genoegzame inlichting gen kunnen bezorgen. t Krijg ik enn handschrift De kunstenaar beeft er maar een acliT. tergelaten en dat is de erfenis der dochte/^ Dan is het mij heilig... tracht nu tg slapen Ollo. Wat den hertqg betreft, hy voelde mol meer lnsl om to rusten dan bij het begrn vi* dit onderhoud 't boelil van Lidivina sweof-i de hein gedurig voor den goest en de boring nering mm hp.nr kon niet anders dan goed voornemen#fo zijne rlel döea ontluiken (Vervolgt.) >ed«

De Volksstem | 1921 | | pagina 1