Lpii net de lub laM IS Dg Paus en de Opgeelsshten. Esse terechtwijzing. Het Rooda Kruis van den Vrede Vrijdag Juli 1921 In het leger. A- Eene bande valssbmunters geknipt H.Florentius Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII» JAARGANG NUMMER 182 3DJa.C3-I3ï_<A.3I> S CENTIEMtfc - WEKELIJKS Ö«füO Uitgever: J. Van Nüffel-Db Garn» Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot hot Agentschap Havas,8, Martelaarplain, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs - en 6, Bream's Buildings Londrea E.G.4 De gedenkschriften van Erzberger, dan man die beiast word met, te Com- piegne, de overgave van Duitschland aan maarschalk Focb te bestellen, zijn zeer merkwaardig onder velerlei oog punt. Zoo onder andere betreffende de rol van Z. II. den Paus Bonedictus XV, in de zaak der door de Duitscber weggevoerde werklieden. België leed verschrikkelijk tijdens de vier oorlogsjaren, schrijft Erzber ger Ik deed mijn best om dat leed in do mate mijner krachten te vermin deren. Tegen do deportaties was ik zeer gekant. Hetis waar, de Duitscho regeering zegde Wij halen slechts de werkloozen weg, en de Engelsche bloeus verplicht ons alle werkkrachten te benuttigen, enz. enz. Ik kon die manier van inzien niet deelen. Ik ver klaarde zulks in 't Parlement en in officieels middens. Men kon den ge dwongen arbeid in 'tland zelve invoe ren, beweerde ik, maarmoestde lieden niet naar Duitschland overbrengen. Zonder keus iedereen maar aanslan, tot zelfs universiteitsprofessoren, han delaars, dio niet zonder werk waren, zou, naar ik boweerde, de wereld door de grootste opschudding verwokken. Ook de II. Stoel wondde officieele slappen aan. Dikwijls bediende do Paus zich van mijn persoon, om Zijne redenen hij de regeering te doen gel den, zoowol om do wogvoeririgon te doen slaken, als om de weggevoerden te doen terugkeeren. Ook de politie kers gaven too, dat het uitwerksel van dezen maatregel aller .cbadelijst voor hot aanzien van het land werkte maar het Hoofdkwartier, zonder de veranh woordelijkheid van dezen maatregel te willen dragen, wilde toch niet hoo- ren van zijne afschaffing. De rogeoring van Berlijn had den Paus beloofd, dat do deportatie zou eindigen, maar o»- dertusschon bleofzjj voortduren. Aldus werd de II. Stoel iu een slacht dag- tichl geplaatst. want langs diplomatie- ken weg, en bij middel der psn had hij het oinde van dozen droeven toe stand aangekondigd, en nu gaven do gebeurtenissen den H. Vader ongelijk. Ik schreef dus Ludendorff, op 10 Juni 1917. Zijn antwoord berichtte mij, dat hij bij do Buitenlandsche Za ken inlichtingen zou nomen. Luden dorff wilde nimmer bekennen dat hij voor ol tegen den maatregel in kwestie was, hoewel deze verfoeielijke maatre gelen, door het Hoofdkwartier wer den voorgestaan. Toen nu de heele wereld tegen dezen maatregel opkwam besliste de keizer dal de heengevoerde» ten onrechte opgegoyen als geen werk hebbend, onmiddelijk naar hunne haarden terugkeeren mochten, en dat de verbanningen moesten staken. On der! iissche» werd de Belgische bevol king nog tot werken verplicht, ten dienste van 't leger, in de Fransch- Belgische vecht/etappen... Ondertus- sehen deed Berlijn bij den Paus zeggen dat do Duitsche regeering zijn gevoe len deelde en men met de meeste voorzichtigheid in zake deportatio zou te werk gaan. De nuneius Pacelli zelf, ter gelogen beid van zijn verblijf te Berlijn, it krachtdadig tegen de deportaties op gekomen. Maatregelen tegen liet gevaar der groot» hitte M. Albert Devéze, minister van landsver- dediging, taeft aan alle militaire ovorbeden volgenden omzendbrief verzonden. Ik heb de eer u te verzoeken den dienst der manschappen onder uwe bcvelon derwijze t© regelen dat de gezondheidstoestand der troepen niet ongunstig beïnvloed worde door door de beorschende hitte. De oefeningen moeten dys afgelpopen zijn vóór dat de orge hitte van den dag begint en ongesteldheden, zonnesteken, enz., kun nen veroorzaakt worden. 's Namiddags mogen de lichaamsoefe ningen niet te vroeg beginnen en desnoods mag. rust verleend worden gedurende warmste uren van den dag. Gedurende die periode zal men zich ont houden van lange morschen en afmattend oefoningen mag men ook toegevingen doen in zake tenue. Schildwachten mogen niet aan de zon blootgesteld worden en maatregelen zullen genemen worden oro aan de troepen koel dranken to bezorgen Per ziekenwagen werd de vrouw naar het gasthuis, het lijkje naar de Bijloken vervoerd. De gencesheeren hebben bij de grootmoe der een dij- en een schedelbreuk vastgesteld. Haar toestond is zeer zorgwekkend. WV Zonderlinge zeeramp. Engelsche visscherssloep gezonken. Uit Heligoland wordt bericht De Engel scha visscherssloep Reeling liep Zaterdag 1.1 Geestemunde binr.ea om kolen te laden. De bemanning werd op steenworpen onthaald, door de haatdragende bevolking. Du Duitsche loods vluchtte, vreezeud voor zijn leven. Het schip liep op een klip bij gemis aan loods en zonk op ongeveer tien mijlen van Helgoland. De bemanning kon in een schuitje vluch ten en na een tijdspanne van ocht uren te Helgoland aan wal komen. BEWERKT MAAR Raoul De Navery door II. 13° Vervolg Hear beeld sleepte hem mede naar het rijk van het verhevene lot ©one zoo onge uaakbsre i.oogle, dat hij zich niet meer in a{aat gevoelde haar op de vlucht te volgen. En tcoh niet dc schoonheid van haar gelaat jiaö hepi getroffen neen het uiterlijke was wöLoig in vergelijking der ziel, dio er in woonde. Nooit had eenig schepsel den her tog zoo ontroerd. Hij wenschte haar te zien en te gelijker tijd heving hem eene huivering bij die gedachte een lievige strijd greep er in zijn binnenste plaats en gedurende geheel dien nacht, bij het verdubbeld geraas van het onweder, was het beeld van Lidivina altijd vmhouden met de ontwerpen van her vorming, waarover Baldorik hora onderhou den had. De slaap van Oilo, die minder zorgen had, was rustig, ongestoord en niet door droomen onderbroken. Bij het aanbreken van den dag stond do gastheer op, liep zacht door de hut heen en weer, om de vreemdelingen niet wakker Is maken en spande hst luik open om naarhet weer uit te zien. De wolken, dio den vorigen dag deu hemel verduisterden, waren er geheel uit weggeveegd het bosch was verfrisciit, en de eerste stralen der zou werden terug gekoetst in de regondruppe- ioij, die nog aan de boomen waren blijven langen. Vresselijk Spoorwegongeluk tusschen As ter e en De Pinie Een jongetje valt uit den trsin Zijn grootmoeder springt het kind achterna De sneltrein Adinkerke-Gent Brussel kwam gisteren te Astane, aan den overweg, botsing; met een rijtuig, dat aan splinters geslagen werd. mach in if. stopie. Van voerman paard vond men geen spoor meer zij waren er iu geslaagd zich uit de voeten te maken. De afsluitboom van den overweg stond open. Tal van reizigers hadden den trein verlaten om te zien wat er gaande was. Hot vernielde rijtuig werd weggeruimd, de reizigers stapten weer in den trein, die verder raed. In een kompanimenl 3* klas zaten de 6-jarige Albert Cobbe, wonende Raapstraat, 9, te Geut. en zijn grootmoeder, dc 59 jarig' Carolina Polffiet, insgelijks van Gent. De kleine Cobbe leunde tegen het portier; maar plots begaf hetwaarschijnlijk was het na bovenvormeld oponthoud slecht gesloten. Het jongentje stortte op da baan. Een reiziger trok het noodsein. Maar voor de trein stopte was de grootmoeder haar kleinzoontje achtarnagesprongen De trein hield dadelijk stil hij was nog op 300 ra. van het station van De Pints. Men ging een honderdtal meter» de baan op en vond or beide slachtoffers .- de groot moeder lag bewusteloos met bobloed hoofd een dertigtal meter verder lag het knaapje, levenloos en gruwelijk /vorminkt, De grootmoeder, die men tijdelijk weer tot bewustzijn brengen kon, werd, met hol lijkje van haai kleinkind, door den trein naar Gent St. Pielera overgebracht. De oplossing van het /ersche vraagstuk. Lloytl George en de leiders van Sinn-Fein Londen, 13 Juli. I)e Times meldt, dat Lloyd George de vertegenwoordigers van van Sinn-Fein alleen zal oulvangcn. Hij zal echter andere leden van de regeering bij zich hebben, als lie: wanschelijk is in den loop der beraadslagingen. Generaal Smuts zal niet aanwezig zijn bij het openen van de godach tenwisselng, maar als de Valera mocht wen- schen dat de Dominions, formeel of infor meel, vertegenwoordigd zijn, zal aan zijn verlangen graag voldaan worden. d9 Valera en Griff:,h to Londen. Londen, 13 Jtili.De lersche President do Valera en de Minister van Sinn-Fein zijn alhier aangekomen. Zij werden aan het sta tion van Euslon-Str«?et door duizende Ieren opgewacht. De geestdrift van tie menigte was zoo groot dat de Valera en Griffith door de politic moesten worden beschermd. Slechts met moeta slaagden zij er in zich naar hun auto te begeven. de Va ia re antwoordde op a! de hem gestel de vragen dat hij een gunstig verloop der onderhandelingen verwacht. Eena verklaring van Wl. de Valera. Aan con medewerker van de «Daily Mail verklaarde M. de Valera fk hoop uit gunscher harde dat wij dc kwestie op vrcdclievcnden voet zullen oplos sen. Ik wensch den vrede en ik hoop, dat mijn bezoek te Londen zal toelaten zulks te verwezenlijken. Meer kan ik u niet zeggen Ds wapenstilstand. Sinds Maandagmiddag, het uur welke de wapenstilstand moest intreden wei d geen en- kele aanslag meer vermeld in Ierland. Even wel dient hier bijgevoegd te worden, dat de aanslagen bleven voortduren, schier tot het laatste oogenblik niet alleen in de afgelegen plaatsen, waar het bericht nog nietj}oniv2ngen was, doch ook in de grooteoentrums. Zoo werden vier soldaten Zondagavond in een voorstad van Cork ontvoerd en'doodge schoten. Later vond men hun mei kogels doorzeefde lijken. Een gepensionneerd ma- oor werd te middernacht uit zijn huis ge- uaald. l)en volgenden ochtend vond men zijn lijk een eindje verder. Te Castle Island werden drie soldalen in hinderlaag gedood. Te Skikkerbeen werden ook nog een vrouw en een meisje gedood door scholen die op huizen gelost werden. Anderzijds werd lord Bundon, die op 21 Juni door Sinn-foiners opgelicht werd, in vrijheid gestald. Wij ontvangen volgend schrijven Geachte Heer Hoofdopsteller, Als gevolg aan oen artikel verscheqan in Nieuwe Gazet 24-6-21 onder hoofding Genade.verleening en amnestie en een daarop ingaand artikel in De Schelde 24-6-21 onder hoofding Een laatste woord aan volksver- tegenuwordiger Theelen Een eerste woord aan den Nalionalen Slrijdersbond en onder teekend IJzergalm werd aan den Nation alen Strijdersbond (N. S. B.) eene dagorde toege schreven in deze termen Na kennis genomen te hebben van het edel protest van volksvertegenwoordiger Theelen tegen den veldtocht gevoerd in de activistisch® per» ten voordeel© eener amne stie te verleenen aan d» verraders protesteert nogmaals togen de bezorgd heid die beloond wordt voor deserteur», die wetens en willens dc oorzaak waren van den dood onzer kameraden... enz. Geenc enkele der honderden afdeelingen die de machtige Nationale Slrijdersbond (N. S. B.-F. N. C.) over het ganschc land telt, heeft ooit zulke dagorde gestemd. Honger vermelde is de letterlijke vertaling eener motie in 't licht gezonden door de Association Nationale dos Gombattants, 25 Place St-Géry, Bimelles. Vlaarasehe ver taling Nationaal Ond-Slrijdersverbond (gemeenschappelijke verbondsnaam van ge noemde A. N. G. eu V. 0. S.) WalN. S. B.-F; N. C. betreft, onze hou ding in zake amnestie voor oud-strijders is steeds onveranderd en onverminderd ge weest De breede, ruenschelijke, kwijt schelding voor ailen. Daar de zaak der amnestie onzer oud- strijders duidelijke, afdoende verklaringen vergt, rekenen we, Geachte Heer Hoofdop steller, op uw ambtsbroederlijke hoffelijkheid om deze kleine terechtwijzing in uw geöeikl blad op te nemen, on ziju met meeste hoog achting. Namens N. S. B. en Het Strijdersblad ze nog met gansohe handvdjen nikkel tus« schen h»t volk. De boosdoeners zijn allen woonachtig t« Antwerpen. Een hunner is zeemanen de au- derene ven natuurlijk zonder beroep. Ajles bood een indrukwekkend voorkomen aan. Hel geruiscb van het gebladerte was in .wonderlijke overeenstemming'met de zwarte stammen der hoornen en ook den donkeren grond. Een frissclie koelte, die den winter aankondigde, speelde in de takken. Men voelde een onuilleschbarên dorst naar het leven, alsof men zich haasten moest om de laatste schoono dagen te genieten. Door het gezicht de» hemels gerust gesteld, trad Bal derik weder zijne hut binnen. Zullen wij heden op jacht g&au vroeg Hendrik. Het is een gunstig weer, antwoordde de straoper maar ala men denkt, dat hel leven en de vrijheid er rnede gemoeid zijn, voor een ellendigen fezant of reobok... Toozeide de hertog, het is alleen voor hel ontbijt. Ik sta voor uin Balderik verwijderde zich terwijl de jonge lieden een morgendwondeling in hel bosch maakten. Do kolenbrander kwam weldra terug mei twee stuks wild, tiio hij behendig boven het vuur braadde. Na het ontbijt vroeg OUo hem of hij hen niet tot in de omstreken van Brussel wilde begeleiden. Zeker, antwoordde Balderik, maar ik kan n;et met u in de stad gaan en gij ba- grijpt waarom. Ilc maak zeidon kennis mei destedou. Zoo gij echter voor het vallen van den avond wensoht daar le zijn, moeten wij ons onmiddelijk op wog begeven, want de afstand is to lang. Gedurende don tocht bracht Baldorik het gesprek weer op deu regeerondou hertog terug. Hendrik hoorde hem stilzwijgend aan en deed zijn voordeel met de lessen van dien an des volks hij ondervroeg die recht schapen ziel, om er de uil drukking van al ler wenscben in to vinden. Vau tijd tot tijd mengde Otto in dit ernstige onderhoud een kluchtige opmerking, een kwinkslag, waar over Hendrik glimlachte, maar die Balderik schenen te kwetsen. Gij houdt niet zooveel van uwen vorst, ah deze jonge man, zoide de kolenbrander. Ottokon zich niet weerhouden in lachen uit te bersten. Hoor niet naar dien jongen dwaas, her nam Balderik zich lot de hertog wendende, volg de betere inspraken van uw hart, spreek zoo het mogelijk is, tot den vorst, en ik ben overtuigd van, weldra zal er iols gebeu- n, dat aan vele zaken een keer zal geven. Toen de reizigers bij Brussel gekomen waren, nam Hendrik een goudstuk en gaf hel aan den kolenbrander. Kom binnen eene maand aan het paleis van den vorst, zeide hij, hij zal u ontvangen. De goede man groette met groote blijken van vreugde en verwondering en nam op een draf den terugweg naar zijne woning aan. Het was ongeveer negen uur. Hendrik zag van ver een troep ruiters en gelastte Olto nariohten iu te winnen. Wij zoeken don prins, zeide de kapi tein. De prins is fris oh on welvarend, ant woordde de gunsteling des hertog». Keert TE CONTICH. Dinsdag avond rond 11 uro word dc ker misvreugde to Conlicli f.sloord door de yanliumiiug van vier valaehnmnters. In den namiddag kwamen twee heeran en tweo daman allen aeer deftig geklaed in «ene her berg aan de Dorpstatie, zij maakten nog al g oot verleer eu betaalden uitsluitend met nikkcls van 50 centiemen. Dit verwonderde wel de herbergierster en toen het gezelschap vertrokken was ging zij de «tukken nog eons le meer daar er eenige personen de 50 een - tiemen stukken, die zij als pasmunt weergaf geweigerd hadden. Men vond dan ook dat die stukken vaiach waren. Aanstonds werd er eene klacht bij de gendarmerie ingediend. Deze ging dan ook mat ievor op zoek. Men hoorde op vele plaat, sen klachten over de 50 centiemen slakken, en weldra naa men op het spoor der velseh- munters, te gemakkelijker daar zij de onbe hendigheid zoo verre draven, dal zij in som mig8 winkels en herbergen, vroegen om gold uil le wisselen. Rond 11 ura had een gendarm ze opge merkt op do foor der St.Jausplem en toen zij ,in de herberg van M. Buntinckx-Van Weeseiu3al binnengingen werden zo dan ook aangehouden. Do gendarm liot seffens ver sterking halen en onder het geleide van 4 gendarmen werden zij voorloopig in liet gemeentegevang opgesloten. Toen zij aangehouden werden wierpen terug eu waoht u, bet gerucht te verspriideiu meesterstuk vaa ichilderkuQst, maar hij be van de groote wandeling; die hij heeft moe ten maken om zijn weg terug te vinden. Eenige oogenblikken later bevond zich de vorst in zijne vertrekken. Hij verborg het hoofd in de handen eu begon na te denken. Toen hij bij toeval eena de oogen opsloeg, viol zijn blik op eon kistje, dat met voor dacht op een tafel geplaatst was. Hij kende hot niet en daardoor werd hij nieuwsgierig, om er den inhoud van te onderzoeken. IIij stond dua op, draaide er deu sleutel van om en opende het. Dan stak hij er de hand in en haalde er oen awaar en dik pakket uit, dat hij met zorg ontvouwde ©n dat een boek van perkamentbladen bleek te zijn, met een gouden koord samengebonden. Onrniddeljjk trof hem de gedachte Het ia een manuscript van Lijdorik. En werkelijk, nauwelijks had hij eenige bladzijden geopend en bekeken, of hij waa zeker het laatst© meesterwerk te bezitten van den kunstschilder, die Vlaanderen pas verloren had. Toen hij op oane bladzijde Rebecca bij den pul voorgesteld vond, ont snapte hem een kreet van verbazing hij herkende het portret van Lidivina. Ja, hel waren hare belooverende en fijne gelaats trekken, hare lange en zijden wenkbrauwen, hare haren, dio in vlechten eene kroon om haar hoofd vormden, die hij voor oogen had. Na het boek doorbladerd en op sijde gelegd te hebben, uamen zijne gedachten eene heel vreemde wending, die ham te gelijker tijd verwonderde en bekoorde. Hij beschouwde het werk niet ah Een gebeurtenis heeft plaats gehad die in de naaste toekom? t haar overgroot praktisch n t zal laten blijken de vertegenwoordigers der vereenigingen van het Rood Kruis des vijf voornaamste verbondene landen hebben eenen Bond der Veroenigiugen van het Rood Kruis geslioht. Van waar komt die o..wenteling voor Van de gedachte om de uitkomsten niet ver loren te Utengaan van die grootse be krachts ontwikkeling der Amerikanen in dc land streken waar gedurende den oorlog, het Rood» Kruis zijn werk van hulp en algemde- ne opleiding ondernomen had. Na het Roodc Kruis van den oorlog is au het Rood© Kruis van den Vrede. Men kem genoeg de taak om zoo te zeggen boven men* schei Ijk vau het eerste werk, die de menscheu zich verheelden als <jen engel der gruwelijk heid van het bloedbad overvliegende... Maar de taak van bet tweede, wat mag die zijn Wat geeft aanleiding tot »en ltoode Kruis van den Vrede Goed bepaald en gemakkelijk om te begrij pen, zijn de doeleinden die de Bond ziek voorstelt ten geiaite van drie. Eerst in ieder land de streving van bet Roode Kruis aanmoedigen. Men moet dooi* verstaan en voornamelijk de bevolking doei? injBUMie düt de openbare gezoneüeid een erf- gocifis dat men aanwinnen eu samen verde digen moet. Het overgroot gedeelte dor sterfgevallen die voor den normalen ouderdom gebeuren, bobben voor oorzaak besmettelijke ziekten als teriag, syphilis, kanker, typhus-koorts, polder-koorts enz... Dit zijn allemaal zioklen die mogelijk en gemakkeijjk te vermijden zijn... als wanneer... gij versta mij goed? Als wanneer uwgebuur niet door zijn onwe tendheid door zijne zorgeloosheid die ziekte opdoen en ze u dan overzet. Op wat berust dus de strijd tegen onz» doodsvijanden, de besmettelijke ziekten Op de hygiënische samenwerking op de alge meenheid van de medewerking aan de gezondheidsmaatregelen op het ontwikkelen en het aanblijven van dit gevoöl van maat schappelijke verantwoordelijkheid dat ieder een van ons bindt on ons verplicht wat ia onze macht is om alle besmetting te vermijden, en bovenal ze aan zijn medemensch niet o\ei te zetten. De leden van het Roode Kruis van de Vre de zijn de ridders van de openbare gezond heid. De streving van het Roode Kruis aan moedigen, is aantoonen wat het menschtlyk veratand verbonden met de liefde vermag on» de ziekte, het lijden, dc ellende dor wereld le verdrijven. Ook heeft de Bond als tweede le verwezelijken doeleinde vooropgezet de medewerking aan het welzijn der menschheid met ter hand. der bevolking te stellen het voordeel van reeds kenende feiten en genees, kundige en wetenschappelijke ontdekkingen. Dit wil zeggen dat, in eene mtnschheid bezield met den geest van het Rood» Krui» alle kenni» nuttig voor de gezondheid in den korist mogelijken tijd verspreid en veralge meend wordt. IIooge8cholen, geneeskundig korps, laboratoria van opzoekingen eu ontle ding, Staats en Gemeentebesturen van al do verbondenilanden vormen een geheel mei eenen hoogeren geest bezield, een Komiteit der beroemdste geleerden der wereld dal maar een doel heeft .- do ziekte overwinnen. Ziedaar dus de algeheolhoid der natie» schouwde niet het dichterlijke, dat »r i:i dio niiaiatuurporlretlon verborgen lag hij hield zich alleen nog met Lidivina bozig. En altijd kwam hel verlangen bij hem terug haar gelukkig te maken, oen wensch, dien hij reeds gevormd had, toen hij baar voor het eerst gezien had. Daarbij voegde ziet dan nog do gedachte aan het verlies, dat zij pas te voren geleden had. en eene hevige on gerustheid over de wijze waarop het hand schrift in zijne handeo gekomen was. Toen hij den wensch geuit had om er een van Lijdenk te bezitten, had Otlo geant woord, dat de kunstschilder er maar een enkel achtergelaten, bgd en dat dat de erfe nis uitmaakte van zijne dochter. Iloe kwam het iqauuscript dan in zijn paleis, zonder dat Otto, die dan toch voor den aankoop moest zorg gedragen hebben, er zelfs iels scheen van tc weten Hoe was liet mogelijk dut Livina deze heilige herinnering tot eeni- gen prijs ter wereld had kunnen afstaan Daar lag een geheim onder verborgen, dat, zoo hoopte hij, de volgende dag hij wol zou ontdekken. Olto zou uaar Lidiviya gaan en zich van de waarheid overtuigen. Welke vreugde ue hertog ook over bob bezit van dien kunstschat gevoelde, hij wild» hem niet koopen ten koste van het geluk vam Lijdurika dochter. Maar, toen hij het handschrift "waor ia hel kistje wegborg, bemerkte hij op tafel ïog een andor pakket die iu eeu trooden.zij- en dook gewikkeld was, (Vervolgt.}

De Volksstem | 1921 | | pagina 1