M LijJerik mei de Manke taai LQURDES Congres tier Clirislen IMualisten Donderdag I Juli 1921 Aan onze Lozers Ter gelegenheid van den Na- tionalen Feestdag zal ons blad morgen, 21 Juli, niet verschynen en zullen onze bureelen gesloten 2ijn zooals 's Zondags. Marteiljk flank aan de wsldosners Een Middenstandsgroep. De duui' van den militairen diensttijd Vrouwen*» kiesrecht. Wat Amerika aan Europa verdiende. De Feesten van O. LVrouw van Peis en Vrede te Brussel De Iersche kwestie, XXVII* JAARGANG NUMMER 186 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nümsl-Dk Qbnbï H. Victor Zon op 4,12, o»der 7,42 SLaalsle Kwartier den 27 Publiciteit bulten hot Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel; 8, Place de la Bourso^ Parijs en 6, Bream s Buildings Lundres E.G.4 WERK OER AKSfflË ZIEKEK Wij doen een vurigen oproep tot alle liefdadige personen, toch de on gelukkige zieken niet te vergeten, die ten prijze van zooveel last en moei lijkheden, de bedevaart naar Lourdes willen ondernemen, om daar, door Maria's machtige voorspraak, de ge nezing to bekomen dia de menschelijke kuusl en wetenschap hun niet geven kan. Doch die reis is ver en vermoeiend on vele zieken hebben overvoeding noodig. Hoe zullen wij hun het noo- digo kunnen verschaffen Geoft geeft, en met dank zal alles aanvaard worden bi} Mr Cercelet, Leopold- straat, N' li, te Aalst, zooals, roode en witlo wijn, versohe eieren, gerookt vleesch, kaas, brood- on meelsuiker, koffio, suikerij, chocolaad, gedroogd fruit, enz. enz... Oorkussens en dekens zijn ook zeer volkom. Wij nemen de gelegenheid te haat om onzen besten 'dank te zeggen aan de Aalsterscho bevolking, die zoo goed beantwoord beeft aan onzen op roep. Dank aan de milddadigheid onzer Siadsgenooten kunnen wij dit jaar 40 tot 50 zieken naar Lourdes laten mo- dereizen. <j- t Do familie B. Goossess-De Cols, komt aan liat Bestuur van liet werk der Arme Zieken tene milde gift aan te bieden, beslaande uit 40 liters ^epaeteuriseerde melk 3 kilos beste kreemboter. Het huis Prosper Dn Saeuei.ef.ii, meubel maker, Korte Zoutetraat, Ï/S heeft op zich venomen, a[ de matrassen voor de zieken le villen, (ongeveer 33). Bruss"! 19 Juli. Heden werd een groep gevormd van rechtsche Kamerleden welke de middenstanders vertegenwoordigen. To'* voorzitter werd benoemd M. Wauwer mans onder-voorzitter, M. SilTer secreta rissen, MM. de Kercliove d'Exaerde en de Gérardou, Reeds dertig Kamerleden hebben zich als lid doen inschrijven. Alle kwesties welke de kleine burgerij, de ambachtslieden, den han del en de nijverheid aanbelangen, zullen door d6*« groep onderzocht worden. Ook hel vraagstuk der talrijke families, der huishuren en de economaten zullen bestudeerd worden BEWERKT NAAR Raoul p* Navery door II, 18' Vervolg Indien rnen hem in zijn werkkabinet had kunnen verrassen, had men gewit zijn ge heirr. kunnen raden. Maar niemand drong lot in dit heiligdom ran don vorst door, waarin hij zijn harte- rdtefm aan aller oogen onttrok. Hij wist, dat tie prinsen niet aan zioh zeiven, maar aan bunco volkeren toebehooren en dat de Haat ttaQde in hunne huwelijken gemengd is och vroeg hij zich af, of hem hem het recht icon ontzegd worden, aan zijn eigen geluk te ten ken, terwijl hij het lot der Vlamingen rerbeterde. Meer dan sens was er sprake geweest van .••be verbintenis tusachen hem hem en Maria dochter van keizer Philips II. Dit huwe lijk too zeker de wansohen van den eerzuch- tJaon bevredigd hebbep. Behalve den steun dien hij zich daardoor verzekerde, kon het «beuren, dat het keizerrijk later in de han den kwam van den gemaal van Maria. De prins had eerst geen tegenzin voor dit huwelijk betoond, dat te veel voordeeion in in zloh voroenigde om niet in aanmerking genomen te worden. Maar sedert twee maan den duldde Hendrik niet meer, dat men er rinspeeldo. Hij koesterde een droom, die uit zijn edel hart voorsprong. Hrj voelde zijne ziel door eene diepe genegenheid medege- ÏU'ejtf an da belangen der politiek moeateo Het verslag van M. Janson, oud-minister van Landsverdediging. Het wetsvoorstel Mathieu, waardoor ds actieve militaire diensttijd tot zes maand in gekrompen werd, is, zooals wij het vroeger medegedeeld hebben, in da middenafdeeling bij staking van stemmen (3 togen 3) verwor pen geworden. In het verslag van de middenafdeeling zet M. Janson de redenen uiteen, welke lot het verwerpen van het voorstel Mathieu geleid hebben. Vooraf wijst Jf. Janson er op, dat gansch de natie met een vredelievenden geest be zield is. Wij rpogen echter niet vergeten, ver volgt M. Janson, dat aan de Oostgrens een verslagen vijand woont, die zich slechts togen heug en meug neerleggen wil bij de be schikkingen van een rechtvaardig vredes verdrag. Indien wij er in toestemden ons in militair opzicht in de voorgeslagen mate ie verzwakken, zou zulks zeer waarschijnlij k den revaoobe-lust aan gene zijde der grens aanwakkeren; wij zouden er het eerst den terugslag van gevoelen, zelfs indien wij door ons goed recht en eeo dappere verdediging oen tweede maal 's lands onafhankelijkheid zouden kunnen handhaven. Bijgevolg ware het uiterst gewaagd, zoolang de politieke gezichteinder niet opgeklaard i3, da inrich ting van ons leger, de grondslagen waarop tiet gevestigd is en vooral den diensttijd, welke aan al de Belgische jongelingen op gelegd wordt, te wijzigen. De inkrimping vin den diensttijd, betoogt M. Janson, is een kwestie, welke louter door de Regeering kan geregeld worden. Wanneer een kabinet van meening is dat de internationale toestand be vredigend is, derwijze dat zonder eenig ge vaar, do militaire verplichtingen mogen in- ekrompen vvoidep, zal dit Kabinet, welke ook de samenstelling ervan weze, zonder dralen de wijziging van het thans in zwang zijnde stelsel aan het Parlement voorleggen. Verders Het zou eon grove dwaling zijn to meenen, dat door de inkrimping van den diensttijd liet onderhoud van het lager minder zou kosten. M. Mathieu zelf geeft toe; dat zijn voorstel slechts een schevs is. - Besluitende zegt M. Janson Het pa triotism® van al de Belgen blijve onbespro ken. De jongste beproeving is er een tref fend bewijs voor. Doch de smartelijke on dervinding heeft ons aangetoond, dat impro visatie op militair gebied uitgesloten is. Meer dan ooit is de inrichting van het leger een ingewikkeld, teeder vraagstuk, waarvan het raderwerk een grondige studie vergt. Elke dwaling, elke vroegtijdig ingevoerde en half overlegde hervorming zou zwaar met men schenlevens moeten betaald worden. Een nota van da mindsrheid. Uit naam van de minderheid betoogt M. Ernest (aoc.) dat de beslissing van de mid denafdeeling looter van negatieven aard is. De meerderheid heeft de kwestie van de nieuwe legerinrichting eenvoudig van de hand gewezen. Al de ontwerpen echter, welke tot dusver door de Regeering ingediend werden, rege len slechts de recruteering van de klassen tot deze van 1923. Te beginnen met dit jaar zal jaarlijks slecht één klas onder de wapens ge roepen worden. Bijgevolg zal alsdan de algemeen® legerin richting moeten gerégeld worden Waarom niet reeds thans een debat over deze zoo be langrijke kwestie Achteraf kan dan dadelijk overgegaan worden tot J* omwerking van onze legerinrichting. Wat de inkrimping var. den diensttijd tot zes maapd betreft, doet M. Ernest opmerken dat het bier niet eenvoudig gaat om een be moeiing van den diensttijd. Met dezen verkor ten diensttijd zijn onafscheidbaar verbonden voorgeoefendheid, nieuws wijze van i»truc-) tie en van recruteering, er.z. Al deze kwestiën vergen een grondig on derzoek, waarvan reeds thans de richtsnoe ren door de Kamer moeten gelogd worden Ten slotte toont M. Ernest aan, dat de zes maanden diensttijd lanps om meer blijken zal te zijn hel beste middel om met de gering ste onkosten in vredestijd, bet beste verweer in oorlogstijd mogelijk £a maken. De Kamer heeft Dir.idag avond met g4 stemmen tegen 73 het stemrecht der vrouwen voor de provincie Do ganscho socialistische en op drie stem men na beol de liberale linkerzijde stemden togen. Ziedaar wel degecslesgesteltenis der linker zijden naar waarheid geschetst voortdurend beroep doen op" do verzoeningsgezindheid der rechterzijde, maar stelselmatig alles verwer pen wat zij voorslaat. De oorlog is voor alle landen eene ramp geweest, doch niet voor allen in gelijke mate. Voor ons was de oorlog dooden, gekwetsten püiueo, vernietiging var. handel en nijver- beid, armoede, miserie ellende. Voor Ame rika was den oorlog dooden en gekwetsten doch geen juinen, geen vernieling, geen ar moede maar rijkdom. Dit zeggen wij niet om er Amerika eeh verwijt van ló maken alleen maar om aan te stippen, dat wij zoo oneindig meer hebben geleden. Amerika heelt zijne legers naar onzo slagvelden gestuurd en de Araerikaanschc jongens hebben met geestdrift hun bloed vergoten voor de Vrij. beid. Amerika lag buiten het bereik der oorlogsbarbaarschiieid, kon werken en han del drijven, cn de omstandigheden der Euro- peesche uitputting waren voor dit land eene bron van rijkdom. Nogmaals, dit is geer» verwijt, integendeel want onder den oorlóg waren wij zóó tevreden "bat we de bel» brood van Amerika in den mond kregen. De uitvoerhandel van Amerika naar Euro pa had van 1915 tot 1919 eene ongelooflijk groote uitbreiding genomen. Het Federal Reserve Bulletin licht ons daaromtrent in. Ook stippen wij er het volgende uit. Van 1910 tol 1914 beliep de Amerikaansche uitvoer 10 miljard 652 miljoen 244 duizend dollars, 't zij gemiddeld per jaar 2 miljard 130 miljoen 429 duizend dollars. Vergelijk nu den uitvoer van 1915 tot 1919 (October) Het cijfei ervan is 26 miljard 128 miljoen, 184 duizend dollars,'t zij gemiddeld per jaar 5 miljard 637 duizend dollars. In 1917-1918 alleen was het uitvoercijfer 19,139,828.000 dollars. Het gemiddeld uit voercijfer pot- jaar voor 1915-1919 overtrof 3.095,208.000 dollars dit van 1910-191-1 Dit zijn de algemeen® cijfers voor al de landen. Voor de geallieerd® landen zijn de cijfers als volgt in 1910-1914 voor 6 mil jard 751 miljoen 498 duizend dollars; in 1915-1919 voor 17 miljard 662 miljoen 244 duizend dollars; België heeft daarin alleen da volgende cijfers in 1910-1914 voop 265 miljoen 587 duizend dollars; in 1915- 1919 voor 498 miljoen 210 duizend dollars. De negen eerste maanden van 1919 beklee- den daarin het cijfer van 322 miljoen 941 duizend dollars. voor zijne ontwerpen voor de toekomst wij ken. De arme hertog weerstond déze neiging en bestreed ze, maar zijne pogingen .waren vruchteloos. Iloe meer hij haar beeld van zich trachtte te verwijderen, met dos te meer hardnekkigheid drong liet zich aan hem op. Een enkele naam kwam gedurig op zijne lippen terug .Lidivina Zij was de verloofde van mijn hart, met haar onderhield hij zich in het stille sohemeruur. Eindelijk daar hij tevergeefs beproefde haar beeld te ontwijken begroette hij hel als dat eener vriendin. lede ren Zondag zag hij haar in de kerk met Godelieve en Richard. Zij was nog altijd in rouw gekleed. Na de diensten geleidde zij de kinderen naar het kerkhof, om op het graf van Lijderik te bidden. Maar op zekeren dag zocht zij te vergeefs naar het kruis op de rustplaats van den kunstschilder. Had de wind het omgeworpen Had eene heilig- schendende hand het weggenomen Op de plaats, waar zij gewoon was neer te knielen, verhief zich een witte marmeren grafsteen. De waker riohtle zich tol haar met de woor den Se 'ert gisteren il het gedonkteeken van Lijderik afgewerkt. Het gedenteeken* mijns vaders De hertog van Brabant heeft er zorg voor gedragen. Lidivina smolt weg in trantn en had dien dag niet minder voor den hertog van Bra bant, dan voor Lijderik. Mark en Simon bemerkten weldra, dal het meisje uitvrat droefgeestig werd rnaar beiden schreféa hoi toe aaa het Yemek van TE GENT- De Landsbond der Christene Vereenigingen vau Ouderlingen Bijstand in Belgio zal zijn gewestelijk Congres voor O ost-V laan deren houden te Gent op Zondag 7 Oogst aanstaan de, in het lokaal Hét Volk, Poel, 3. Vier voorname puntea staan aan de dagor de Vrouwenmutualiteiten, verslaggeefster Mej. Tratsaert, gemeenteraadslid te Oostende; het voorstel der wel op da sociale Verzekerin gen, door M. R. Moyersoon, voorzitter van den Landsbond, door E. H. Eeekhout, be stuurder vun het Secretariaat van den Lands- boud daarna zullen belangrijke mededeel in- gen gedaan worden nopens de Pensioen kassen. De huidige omstandigheden vereischen do tegenwoordigheid van ai de leiders onzer werken op gebied van ouderlingen bijstand en vooruitziohtnooit immers werden de duurbaarste belangen onzer leden meer be dreigd door de gevaarvolle staatsinmenging, nooit stonden wij voor vraagstukken gelijk deze welke zullen worden besproken. Al de Ziekenkassen en Pensioenkassen der provincie moeten dus zorgen op 7 Oogst aan het Congres deel te nemen aan allen rich ten wij een dringenden oproep zich door talrijke afgevaardigden te laten vertegen woordigen. Elkeen begrijpe zijn verantwoor delijkheid en geve bewijs van helder plicht besef. Christene Mulpalistcn allen naar Gent op 7 Oogst aanstaande. Z. H. Benediktus XV heeft, in zijn groote liefde voor den Vrede onder de menschen den titel goedgekeurd en aan de Litanie van Onze LïGve Vrojiw doen toevoegen «0. L. V. Koningin van Vrede. Aldus werd door het hoogste kerkelijke Gezag de aanroeping goedgekeurd, die hier in onze streken is ontstaan en van in*de mid deleeuwen is gebruikt geweest. Van toen af immers dagteekent de devotie tot O. L. Vr. van Peis en Vrede in de St Niklaaskerk te Brussel. Hel volk toch heeft steeds in zijn devotie iets gezocht dat met eea of andereu bijzon deren nood övereenkwam. Door haar Goddelijk Moederschap heeft Maria tusschen God en de menschen den band hersteld, die door de zonde was gebroken, en aldus den Vrede gebracht aan de men schen. NVanneer er dan oorlogen en broedertwis ten het hoofd opstaken, nam het volk van zelf zijn toevlucht tot Maria, die den Vrede gesticht had tusschen God en do menschen, en gaf haar den titel Maria Pacis O. L. Vr. van Peis en Vrede. Aartshertogin Elisabeth liet op den gevel van het toenmalig Broodhuis te Brussel een Mariabeeld plaatsen, met de aanroeping: Van Pest, OorlogHongersnood, bevrijd ons, Lieve Vrouw van Vrede. Het beeld van 0. L. Vr. van Peis gaat nu weldra gekroond worden te Brussel. Daarom worden er aldaar groote Maria-plechtigheden voorbereid, in 't bogin van September; o. a. zal een Vlaamsoh Maria-Gongres de goleerd- ste en welsprekendste Maria-vereerders bij eenbrengen om haar iof te vieren. Men wil daardoor Maria bedanken voor al de weldaden door hare bemiddeling beko men en haar smeeken deu vrede onder ons volk te bewaren. Meer dan ooit hebben wij behoefte aan deu Vrede dien Maria ons schonk. De haat onder de volkeren is nog niet ge- Laatste dagen der inschrijving vcor Lourdes Voor inlichtingen zioh te u/enden bij der heer Modeste Cercelett Leopoldstr. 11Halst. stild; de verschillende standen van de Maat» schappij staan scherp tegenover elkaar; zelfs in den huiskring is de vrede diep geschokt Ouders vergeten hun wederzijdsche plichten, kinderen komen in opstand legen liet gezag van hunne ouders; ontevredenheid, mis noegdheid, liefdeloosheid hecrscht er overal. Laten wij dan met betrouwen Maria aanroe pen, opdat wij voor de menschen van goeden wil, vrede en broederliefde bekomen. B. Eene terechtstelling in 't bezet gebied Dinsdag morgend werd te Menlz de Ma- rokkaansch» scherpschutter Mohanacd ben Ahmed terechtgesteld. Deze soldaat was door den eersten krijgs raad van het Rlivnlecer ter dood veroordeeld om te Hoechst een Duilsch ambtenaar ver moord en uitgeplunderd te hebben. De strafuitvoering had plaats op hel vlieg- plein van Gonsenheim-Monlz. Om 4 1/2 ure waren afdeelingen van al dl regimenten van het garnizeen, evenals geheel het 63® regiment Marokkaansche scherp-, sclAitters, waartoe de moordenaar behoorde, op het vliogplein vergaderd. Om 5 ure 10 min. kwam de veroordeeld! op het vliegpleio, in gezelschap van zijfi verdediger, M. Leclercq, van de balie van Nancy. Een peloton van 50 Marokkaansohe scherpschutters begeleidde hen. De griffier gaf onmiddelijk lezing van l.el vonnis. De terdoodveroordeelde weigerde zich te laten blinddoeken. Het strafpeloton, samengesteld uit zes fransche soldaten en zes marokkauen, onder bevel van een adjudant, stelde zich in lijnen om 5 ure29 m. waa gerechtigheid geschied. De troepen defileerden voorbij hot lijk, onder het spelen der regimentmuzieken. Generaal Schmidt, militaire gouverneur van Mentz, richtte zich dan tot de Fransche gr. Duiis«the- dagbladschrijvers cc zegde Ziedaar mljnheeren, hoe bet Fransch ge recht optreedt. Het lijk van den terechtgestelde werd op het kerkhof van Mentz ter aarde besteld. Liohthart, dat baar gevoelen diep moeat ge- krenkt hebben. Geen van beiden sprak er haar over, uit vrees die wonde weder open te rukken. Zij bodragen zich echter geheel en al, want Lidivina dacht Diet meer aan haar vroegeren geliefde. De bekoorlijkheden van het leven ontvielen haar één voor ééu zij voelde, dat zij wegstierf, naarmate de na tuur met de aankomst der lente een nieuw leven ontwikkelde. Hoe onbestemd hare hoop ook was, het speet haar ze te moeten opgeven. Het gezicht van den blauwen he mel, van de met bloemen bedekte aarde, het gezang der vogelen en het gesuis van den wind xix de boomon bekoorden haar, alsof zij deze wonderen voor den eersten keer ge noot. Van tijd tot tijd kwam pater Alhana- sius haar bezoeken. Door den invloed zijner woorden werd haar moed weer opgewekt, even als een vordorde pLuat, die door de ver kwikkende zonnestralen en de zuivere dauw droppels herleeft. Meer dan eens herhaalde zij aan den raonik, dat zij voelde, dat zij veroordeeld was om jong le sterven. Pater Alhanasiua begon ernstig ongerust te wor den, toen bij baar voorhoofd gedurig meer sn meer zag verbleeken. Hij trachtte haar aan de gedaohte van den nati -renden dood te ontrukken, maar hij slaagde er niet in. De kinderen hebben mij niet meer noo dig, zeide zij. Gudula wordt binnen kort -de cchtgcnoole mijns broeders zij zal voor Godelieve en Richard zor<on. Op zekeren Zondag voelde zij zich Le zwak om naar do kerk to gaan. P« kinderen kwamen er alleen. Zij traden De ondorhandolingen. Londen 19 Juli. Niet alleen met Si» James Graig, den eersten minister van Noord-Ierland (de 6 dissidente arrondisse menten van Ulster) heeft Lloyd George dezen namiddag een onderhoud gehad. Sir James Graig was namelijk vergezeld van eenigen der ministers van het Ulstersche parlement. Sir James Graig en twee zijner ambtgenooten hebben dezen avond Londen verlaten, om naar Belfast terug te keeren. Sir James Graig heeft gezegd, dat hij zeer voldaan was over de pogingen, die men aanwendt om lol vrede in Ierland te komen. Met groot genoegen heeft hij vernomen, dat de Valera besloten is, zijne eischen te baseeren op het recht eener natie om over haai eigen lot le beslissen immers. Uister eischl dat zelfde recht en oefent bel reeds uit. Nu moeten de Valera en Groot-Britlagoe trachten, het eens te worden over het Zuiden van Ierland (de 25 arrondissementen, die uit de kapel der moeder Gods, toen Otto hen inhaalde. De prins wil u spreken zeide do jonge man. Ons!... zeide Godelieve, geheel van haar stuk af. Ben niet bang, hernam Richard. En Godelieve, die beefde, bij de baad ne mende, volgde hij met haar Otto op den slap Hendrik van Brabant wachtte aan de deur van de kerk. Weest beide gerust, zaide hij gij zijl brave kindereu en gij zijl mij dierbaar maar waarom is Lidivina heden niet met u naar de kerk gekomen Zij is ziek, antwoordde Godelieve. Erg voegde Richard er bij. Heden of morgen het moet er toch eens van komen. Ik kan dat heldhaftige meisje niet vergeten. De prins drukte dc hand van Otto vast in de zijne. Voor de eerste maal raadde de vertrouwe ling, wat er iu de ziel vau hertog Hendrik omging. Ik ga met u naar huis, zeide de prins tot de kinderen..E» als Otto verbaasd over daze handelwijze opkeek, voegde hij er hrj Toen de hertog van Brabant en zijn vriend de woning binnentraden, stond Lidivina bij liet vensier op hare gewone plaats. liet handschrift lag voor haar de oogen vol tranen, bekeek zij do platen van de missaal. Zuster, zuster, riepen Richard en Go delieve tegelijkertijd j de hertog.,.» Uier 1 Ja, Lidivina, hier. En waarover ver wondert gij u 1 Meent gij, dat ik mij vooi edeler en grooter houd, dan de dochter van Lijderik Wat ik u kom zeggen, is niet hel uitvloeisel eener onberaden geestdrift... ik heb meer dan vier maanden gewacht, voor ik het stilzwijgen brak. Ik wilde van mij zeiven zeker zijn. Voor u te zeggen, wat ik van u verlangde, wilde ik eerst beproeven, of ik sterk genoeg was, om waardig mijne plichten te vervullen. Lidivina, gij hebt gees vader, geen verloofde meer... Den Jeenen heeft God u ontnomen, da andere heeft u verlaten, omdat gij in de plaats uws vaders aan een barbaarsch gebruik voldaan hebt. Als vorst ben ik u een schitterende schade loosstelling schuldigen ik geef ze u Lidi- vioa, wilt gij de echtgenoot® worden vau Hendrik van Brabant Het meisje richtte zich op. bewogen on geheel ontsteld de stem ontbrak haar zij meende te droom en Ik vorst, ik Ja, gij, edele en heilige dochter. De hertog heeft reeds zijne schuld aar de kinderen van Lijderik voldaan, antwoord de zij. De prins boog zich naar haar over en met eene stem die van zijne ontroering getuigde, voegde hij er bij Maar mijn hart is getroffen geworden door uwe verhevene opoffering uwe held haftige zelfverloochening heeft mij een ge voelen ingoboezMncl, dat gij alleen kunt he vredigen. LidWina slwt do oogta. (VerYolgt.j

De Volksstem | 1921 | | pagina 1