Ujiii met is iMe laid LOURDES DE DUITSÉHËlEÖLEK I Zondag 24 Juli j Maandag 25 Juli 1921 Erge incidenten in Italië. Rond het Parlement Os Builsolti «ergoetünosa au het Belgisch voMfanprscfit. Ds maorddadlga ontploffing to Mo In den gemeenteraad van Antwerpen. XXVII» JAARGANG NUMMER IS8 K.rkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 A T"*fc |0 CENTIEMEN WEKELIJKS O.S3 UitgeverJ. Van Nofpbl-Db Qbndt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en CBream's Buildings Londres E.G.4 li. Christina |j Zon op 4,15, onder 7,39 H. Jucobus feon op 4,17, ónder 7,38 BLaaUte Kwartier den 27 WERK DER ARME ZIEKEN Wij doen een vurigen oproep tot alle liefdadige personen, toch de on gelukkige zieken niet te vergeten, die ten prijze van zooveel last en moei lijkheden de bedevaart naar Lourdes willen ondernemen, om daar, door Maria's machtige voorspraak, do ge nezing te hekomen die de mensckelijke kunst en wetenschap hun niet geven kan. Doch die reis is ver on vermoeiend en vele zieken hebben overvoeding noodig. Hoe zullen wij hun het noo- dige kunnen verschaffen Geeft, geeft, en met dank zal alles aanvaard worden bij M' Cercelet, Leopold straat, N'll, te Aalst, zooals, roode en witte wijn, versche eieren, gerookt vleesch, kaas, brood- en gerasptsui- kor, chocolade, dessert, koffio, sui- kerjj, gedroogdfruit, enz, enz... Oorkussens en dekens zijn ook zeer welkom. Wij nemen de gelegenheid te baat om onzen besten dank te zeggen aan do Aalstersche bevolking, die zoo goed beantwoord heeft aan onzen op roep. Dank aan do milddadigheid onzer Stadsgenooteu kunnen w ij dit jaar 45 tot 50 zieken naar Lourdes laten me- dereizen. te Göeraardsbergen. Met doeltreffendste antwoord dat aan de beruchte Duitsche rechters van Leipzig kan gegeven worden, is eeus omslaudig aan te halen hoe de gemartelde kjederen van Gce- raardsbergew, na bonna veroordeeling door de Duitsche onmeuschen behandeld werden Op eonige ki!ora<?i*r6 van da Belgische gTetift, verdoken in de vlakten van de Bene den-Schelde, ligt een uitgestrekt for!, ge bouwd na den oorlog van 1S70. Dit lort was eene vooruitgeschoven stel ling van Condé aan Schelde, en droeg den naam van Burneuville. Men kon schier niet zien waar hot fort lag, ee:;e kleine verhevenheid met Styrische deii- nefiboomen duidda slechts de plaats aan; de omtrek van het fort was verborgen jjachter aknziassen en olmen. Dit fort, dat in 1914 niet verdedigd werd, viel ongeschonden in de handen van de Buitsohers. Er waren slechts eenige lunons, zoo verouderd als de schans zelf. Deze vesting was zeer uitgestrekt en kon vier honderd man beschutten. Om het fort rond te gaan, langs de binnenaard sche wachtronde, had men 20 tot 25 minu ien noodig. Het was daarheen dat de Pruisen, moede geworden van in Duitschland eene groote menigte Belgen en Franschen le voeden, meestal politieke gevangenen, al onze Bel gische medeburgers en bondgonocten zon den, die het aangedurfd hadden hun laad te dienen. 1 Het werd het kamp waarheen men de gereformeerden van 't kamp van Sedan vond; het werd ook h6t tuchtkamp en de plaats voor dwangarbeid. Een echtjuk werd er toegepast. De Dnitsche 'cipiers onderzoch ten daar de aangebrachte gevangenen op eene zoo hatelijke als laaghartige wijze. Huur.e kleederen wirden letterlijk aan stuk ke# gescheurd om vermeende geheime pa pieren te ontdekken. Alles werd aan de ge vangenen afgenomendekens, kistjes, eten, reiszakken, tabak en geld. De ongelukkigen mochten slechts oen paar wisselschoeneh, BEVhïRKT NAAR Raoul De Naverij doer H% 20e Vervolg Gedurende deze. week sohreef zij ook haar laatste wilsbeschikking. De dood kwam lang zaam en werd door haar als een vriend be groet. De liefde van den vorst ware voor haar, zoo zij in het leven bleef, eene zoo groote verzoeking geworden, dat de edele ziel van het meieje zich bijna verheugde, dezen strik te ontgaan. Het sterfuur ging op eene waar dige wijze dit schoon en rein leven besluiten. Paler Athanasius liet geen dag na, de jonge zieke te komen aanmoedigen. Wanneer zij hem van do ontwerpen en van het aanzook van den vorst sprak, ant woordde hij Uw invloed zou weldadig op hem ge werkt hebben, maar misschien zoudt gij u te zeer aan de wereld gehecht hebben, eu de hemel vordert u op. Nochtans, zoo dc prins voor uw uiteinde zijne hand in de uwo wil leggen, voel ik den moed niet u le verbieden, daartoe uwe toestemming to geven. wrcrartgrTT-.—- urrrar-fï -vr. twee hemden en een paar kousen behouden. De horlogies werden in beslag genomen op dat de geïnterneerden geen bewustzijn van dan tijd meer zouden hebben. De behandeling was er zoo deerlijk, dat degenen die er het slachtoffer van geworden zijn, nog het schaamterood op de wangen voelen, alleen met er aan te denken. De be waking was onverbiddelijk streng. Wee den gevangene die <}en stukje papier of een pot lood in zijn bezit had. Dat kostte hem veer. tien dagen opsluiting ia een douker kot l De mannen waren met groepen van 25 tot 30 in de vertrekken van het fort samen gebracht; zij hielden op menscheu te zijn 't waren nog slechts nummers. Voor de nacht rust waren twee reeksen planken, de eene boven de andere geplaatst, aangebracht, en daarop voor ieder een zak met schavelingen die krioelde van luizen en vlooien. Nooit werden deze bedden ververscht, zelfs niet in de ziekenzaal, 't Was goed genoeg voor die varkens van Belgen zooals de bewakers, het uitschot van het Duitsche le ger, zegden. De arbeid was er verplichtend. Men moest er manden voor de houwitsers vlechten en loopgrachtendekkingen maken. Het eten was er onvoldoende en doorslecht Een groot ge tal gevangenen stierven van ontbering. Alléén degenen die in stervensnood waren, werden naar de ziekenzaal overgebracht. Men was er in 't geheim opgesloten geen brie ven, geen pakjes, niets mochten de gevange nen ontvangen; zij waren als van de lijst der levenden geschrapt. Voor de kleinste nietigheid kreeg men 8 maanden cachot op half ratioen En bet was daar dat men de kleine marte laars van Geeraardsbergen, na hunne ver oordeeling, interneerde. Zij hebben daar zwij nerijen gezien, moeten zien, voor immer hunnen geest bevlekt hebben. Wet is daar dal zij geleden hebben en de onmenschelijksto behandelingen en mishandelingen ondergin gen.... En de rechters van Leipzig hebben hunne beulen vrijgesproken. Zij zullen waarschijn lijk ook beiden vrijspreken zooals de mem schenlemmer Deuzin, die in het kamp van Sedan bet zóó aan boord legde, dat er 800 gevangenen stierven, onder andere in de maand Februari 1918 alleen 75 op de 500 opgeslolenen 1 Deuzin zal binnen kort voor de beruchte rechtbank van Leipzig verschijnen, ten ware dat de Mogendheden middelerwijl begrepen dat men, zocals het onlangs in de Belg Kamer gezegd werd, geen bandieten door bandieten meer te laten oordeelen Vele dooden en gekwetsten. Rome, 22 Juli. Te Sarzana in Toskanen hadden gisteren ernstige voorvallen plaats. Vier honderd fascisten poogden namelijk in de stad te dringen, dooh werden door cb karabiniers aangovallen en uiteengedreven Twintig personen werden tijdens het geveoht gedood en talrijke anderen liepen kwetsuren op. De fascisten vluchten naar het station waar zij in een trein sprongen. Een nieuw gevecht ontstond, waarbij een fascist werd gedood en verscheidene andere gewond wer den. Versterkingen stelden een einde aan het gevecht. In de Kamer teekenden de fascisten pro lest aan tegen het hardhandig optreden der soldaten. Te Rome en elders in Italië wer- uen de drankhuizen, schouwburgen en bios- koopzalen door de fascisten gesloten. Het kabinet Boni mi verkeert in gevaar, tengevolge van de nieuwe onlusten. Heiigs incidenten in de Italiaansche Kamer. Rome, 22 Juli. Gisteren had een woe lige Kamerzitting plaats, Tuntar, komrnu- nistisch afgevaardigde voor Juliaansch Ve netië, zegde te betreuren, dat .de politieke gevangenen meer mishandeld worden in Italië, dan in Oostenrijk het geval was. Deze uitlating verwekte stormaohtig protest bij de g'J Ik verwacht den hertog morgen zult tegenwoordig zijn, mijn vader. Werkelijk van af het aanbreken van den volgenden dag kreeg het huis van den kunst schilder een min akelig voorkomen. Men bracht rijke geschenken voor het meisje. Lidivina hield zich nog eens met de kleeding van Richard en Godelieve bezig dan wachte zij geheel in rouw gehuld en in een grooten leuningstoel als het ware verzonken met een kloppend hart de komst van den hertog af. Hij kwam niet alleen. Zijn hof vergezelde hem. Geheel de pracht van e?n vorstelijk ge volg ontvouwde zich in de schamele woning van L^jderik. De machtige heeren des rijks namen plaats op den achtergrond der kamerMark, Bavo, Godolieve en Richard schaarden zich achter den leuningstool der stervende. De biechtvader van Hendrik van Brabant en pater Athanasius stonden ter zij e. Simon verborg zich in den hoek van het venster en veegde dan met zijne ruwe banden zijne tra nen af. Lidivina, reide de vorst, voor geheel mijn verzameld hof verklaar ik u tot mijn gezellin te kiezen en ten teeken van deze facisten en nationalisten en weldra ontaarde cle heftige woordenwisseling in een handge meen. Het fascistisch Kamerlid Gupenni wierp met een stoel naar de linkerzijde en kwetste den socialist Pagella in het aange zicht. De zitting werd eenige oagenblikken ge schorst, doch bij het hervatten der bespreking verliet de rechterzijde de zaal tot na de rede van den h. Tuntar. Onderhandelingen. liet bestuur der socialistische partij heeft het voorstel van M. Bonimi aangenomen en zal aan den kabinetsoveiste voorstellen, doen welke tol basis moeten dienen eencr over eenkomst met de acdero partijen. Ook de nationalisten zullen voorstellen doen, waarna eene conferencie der vei';hillige partijen zal gehouden worden. Eon nieuw konflikt tusschen Kamer en Senaat. De samenspanning der linkerzijden in de Kamer heeft hel vrouwenstemrecht voor de provincie van kant gestold. De rechterzijde beschikt echter in den Senaat over de volstrekte meerderheid, en het is onwaarschijnlijk dat zij de rechterzijde der Kamer, die zich eenparig gunstig ver klaarde aan de kieshervormiog voor de vrou wen, in den steek zal laten. Indien dus de rechterzijde van den Senaat stemt zooals de rechterzijde der Kamer dan zal het vrouwen- stemrecht in de hooge vergadering triomfee ren, na in de Kamer eene mislukki g te hebben opgeloopèn'en geheel de wet over de samenstellingen der kiezerslijsten voor de provincie zal zonder afdoende beslissing blijven. De rechterzijde van den Senaat werd ea. mengeroepen om over het vraagstuk le beraadslagen. 250,900 fr. aandeelen gestolen TE ANTWERPEN. Een belangrijke en toch geen belangrijke diefstal is gepleegd ten uadeele van M. Hen drik Gylsen, in zijne woonst Italiëlci, 213. Bij middel van valsche sleutels werden uit eene kamer twee boeken elk 250 aandeelen bevattend der maatschappij La Compagnie Générale Anversoiso Dra', aandeelen dra gende de nommerz 24751 tot 25000 en 25251 tot 25500, hebben elk eene waarde van 500 fr., zoodat het totale bedrag van het ge- slolcne 250,000 fr. bedraagt. De schelmen hebben de stukken langs het bulcon weggevoerd en denkelijk met de gor dijnkoord die ze hebben afgetrokken naar beneden gelalen. Ook werden op het balcon nog twee dergelijke bceken gevonden door dieven achtergelaten. De dieven zullen met hunnen buit gaar niets kunnen uitrichten on zijn er uun voor hunne moeite, de aaniealen zijn niet op de markt. Niettemin is een onderzoek ingesreld om de dade:s te snappen. Ook Engeland heeft een zeker voorrange - recht voor de terugbetaling der onderhouds kosten van het bezettingsleger aan den Rhjjn. Daar de Opperste Raad en de conferentie der minister® van fmancen maar steeds ver daagd worden, heeft zulks het onzinnig ge volg, dat de tientallen miljoenen dollars, ponton sterling, franken en liras, door Duitschland gestort, in Amerikaaosche en Euro.peescbe banken blijven liggen, ia plaats van verdeeld te worden tusschen de landen die er recht op hebben. Daarenboven en de Londensc'ne finan ciers hebben het duidelijk ondervonden heeft de groote beweging van kapitalen ver oorzaakt door de Duitsche betalingen al de Europeesche wisselkoersen overhoop gewor pen, zonder dat iemand er voordeel bij bad. 't Was dan ook hoogst noodig, dat de twee landen, die er meest belang bij hebben, eens samenkwamen om den toestand te bespreken De Deutsche Allgemeine Zeitung in Laar nummer van 8 Juli 1. 1. (Ochtendblad), heeft een telegram, uit Brussel gedateerd, gepubliceerd zeggende dat tengevolge der onderhandelingen lusschen M. Jaspar en M. Briaud België zich bereid heeft verklaard aan Frankrijk zijn prioriteitsrecht op de Duit sche schadevergoeding at te staan, mitsgaden daarvoor iets andere in de plaats zou worden toegestaan Dit bericht is heelemaal uit de lucht ge grepen er is van zulke overeenkomst nooit spraak, geweest. Laatste dagen der inschrijving voor Lourdes Voor inlichtingen zich te wenden bij den heer Modeste Cercelet, Leopoldstr. 11Aalst. D0 ondorbanffslingsn van M. Theunis te Londen. M. Theunis, Belgische minister van Gnan- cen is uit Londen teruggekeerd. Hij had aldaar besprekingen gehad met Sir Robert Home, kanselier der schatkist. Deze besprekingen hadden hoofdzakelijk voor doel de beste wijze van verdeeling te vinden, van de gelden reeds door Duitsch land gestort, rekening houdend met het oorrangsrecht, door do verbondenen aan Belgie toegekend. Dit.voorrangsrecjit wordt wel door niemand betwist, doch M. Theunis tiield eraan zekere erdeelingskwes'.iën en terugbetalingen aan Amerika en Engeland, ten beste der Belgi sche belangen te regtden. verbintenis geef ik u dézen ring, waarop de leeuw van Brabant gegrift staat. Edele dochter, gij kunt er uwe hand niet mede versieren, maar ik hang hem u als een kostbaar juweel om denhals; allen hier weten waarop uwe kinderlijke liefde u is te staan gekomen. En opdat de herinnering aan uwe hel dendaad altijd in de geschiedenis des lands bewaard blijve, schaf ik van dit oogeublik het recht der doodehand in mijne staten on- meedoogend af. Lidivina's oogen sohitterden van eene he- melsche vreugde. - Edele heer, zeide zij, gij, die mijn ver loofde zijt in deze wereld voor den korten tijd, die mij nog te leven overblijft, van de zen dag ef hebt gij recht op den titel van Hendrik den edelmoedige. De handen van den biechtvader des vor sten en van pater Athanasius strekten zich uit over Lidivina en Ucndrik, die beide het hoofd bogen. Weest vereenigd in den naam van den God van Abraham Jacob, zeide da biecht- ador des vorsten. Gluistelijke ziel, stijg ton hemelj voeg de pater Athanasius er bij. Nadora bijzonderhsden De schade veroorzaakt door de ramp van Bodio, bedraagt minstens 5 miljoen frank, ajleen voor de fabrieken Nitrum. Ook de werkhuizen van Gotbard en de elektrische werkhuizen van hel kanton Tes- sia, hebben veel geleden. Donderdag avond was Lugano in duister nis gedompeld, daar het niet mogelijk was elektrick licht te krijgen. De oorzaak der ramp is onbekend. Vrijdag morgend hoeft men onder dp pui- nen de lijken gevonden van den bestuurder, de scheikundige en zijn helper en een werk man. Een gekwetste bezweek terwijl men hem naar het gasthuis bracht. Men denkt dat nog minstons een vijftiental lijken onder do pui- uen liggen. De samenstelling ran hot schepankoilegie. Vrijdag avond is de Antwerpsche gemeen teraad bijeengeweest, om het schepenkollegie samen te stellen. Er was veel volk opgekomen om die vergadering bij te woneD, daar het voorzien werd dat er incidenten zouden plaats hebben. Die verwachting werd niet teleurge steld. De inciilenlen hadden plaats, doch er waren honderden nieuwsgierigen en slechts 50 werden in de raadszaal binnengelaten.. De zitting. Het is 8 ure wanneer damen en heeren raadsleden hunne intrede doen. Aan de schepentafel zetelen M. Strauss, als voorzitter M. Gyselinck, secretaris. M. STRAUSS geeft lezing van een schrijven van M. De Vos, die verzoekt dat hij, M. Strauss, hem zou vervangen. Hij geeft ook lezing van een schrijven van M. Junes, die zijn ontslag geeft als leeraar van de Nijverheidsschool. Het huwelijk werd voltrokken op het zelfde oogenblik, dat zij den laatste# adem uitblies, Lidivina's hand werd koud in die des prinsen. Hendrik van Brabant bewaarde zorgvul dig het aandenken van de dochter des kunst schilders hij vereerde het door daden van edelmoedigheid hij vermeerderde den voor spoed en begunstigde den handel van Bra bant en verwierf zich den titel van den edel aardige, dien het volk hem weldra alge- meen toekende. Om aan de wenschen van zijn onderdanen voldoen, huwde hij Maria dochter van Filips II maar toen het keizerrijk hem bij den dood van den boheerscher van Spanje en Viaandc-ren hein dan werd aangeboden, weigerdo hij. Tien dagen, voor hij den laatslon adem uitblies, verzamelde Hendrik zijne vassalen en de prinsen van den godsdienst en ver klaarde opnieuw plechtig, dat de inwoners van zijn hertogdom voortaan van de af schuwelijke belasting der doods» hand onthe ven waren. Dat waren de vruchten van do opofferi: g van Lidivina. EINDE. Eedsaflegging. De leden leggen den eed af. Bij de eedsaflegging blijkt dat M. <le Lam- nay afwezig is; hij koral nog juist binnen als de eedsaflegging afloopt. De leden zijn bijgevolg aangesteld. Verkiezing der schepenen M. VAN CAUWELAERT verklaart nief te kunnen begrijpen, waarom er te Antwer pen geen socialisten in 't schepenkollegie zouden opgenomen worden, terwijl zij elders wel aanvaard worden. Wij zullen stemmen voor 2 katholieken, 2 liberalen en 2 socia listen. M. VERREPT legt do verklaring af, dat de liberalen bij hun besluit blijven om geen deel te maken van een college met de socia listen. M. K. IIUYSMANS verdedigt de Even redige Vertegenwoordiging bij do samenstel ling des sohepenkollegiea. M. RYCKMANS in naam der katholieks, behoudsgezinde groep, verklaart dat dezt evenals de liberalen, niet kunnen besturen met de groep Huysmans. Nu ontstaat er een hevig geharrewar. MM. Ryckmans en Straus blijven bij Iiud besluit. Stemming Eerste schepen M LEBON, met 2G stemmen, (9 katholie ken, 14 socialisten en 3 fronters) %tegeu li uitgebracht op M. Strauss (13 liberalen ea G katholieken. Tweede schepen i M. HUYSMANS met26 stemmen t^gen 19. De liberalen en 6 kathoHslcen verlaten da zaal. M. VERREPT verklaart dat de liberalen de zaal verlaien en zioh niet langer om de benoeming der schepenen bekommeren, ten aanzien van het vsrbond. M. RYCKMANS zegt dat hij geen verant woordelijkheid aanvaaidt voor de samenspan ning, die hier ontstaan is. De katholieken der groep Van Gauwelaeit hebben ons uitgesloten. M. VAN CAUWELAERT. Gij bebt ons verlaten, gij zijl gaan loopen. M. RYCKMANS. lk zeg u. M. Van Cauwelaert, persoonlijk, dat gij ons uitge- ten hebt. In die voorwaarden belet onze waardigheid nog langer hier te vertoeven en trekken wij ods terug. De liberalen en 6 katholieken verlaten da zaal. M. Cools vervangt M. Strauss in don vourzitteiszetel. Derde schepen M. JUNES met 25 stemmen en 1 wil briefje. Vic-rde schepen M. PIET SOMEPiS, met 24 stemmen en 2 witte briefjes. Vijfde schepen M. VAN CAUWELAERT telt als vijfde schepen voor M. De Lausnay liberaal alhoewel die met zijne"partijgenooten die zaal verlaten heeft. M. DE LAUSNAY bekomt 23 stemmen or zijn 3 witte briefjes in de stembus. Zesde sohepen M. LEBON. Ons voorstel was M. Wey- ler als schepen te benoemen. Doch het vertrek van de liberale groep heeft een nieuwen toestand geschapen. Daarom stellen wij voor M. Van Cauwe laert te benoemen, in afwachting dat de libe rale partij tot een beter inzicht koine. M. VAN CAUWELAERT wordt schepen verkozen mst 24 stemmen en 2 witte briefjes. Het college bestaat dus uit MM. Lebon, Huysmans, Jnoes, Somera, de Lauseay (af wezig) en Van Cauwelaert. Zij leggen den eed af. M. C joIs verklaart hen, b(j uitzondering van de Lausnay, aangesteld als schepen. M. LEBON, in naam der gekozenen uil zijne groep, bedankt voor de benoeming. Hij zegt dat zij de volle verantwoordelijk heid aanvaarden van het gebeurde. Hij zegt dal de liberalen, deen denken aai een erfgenaam die meer eischt dan waarop hij recht heeft. Wat onzi katholieke vrienden betreft, dis ons verlaten hebben, het is onwaar dat wij hen uitgesloten hebben. M. HUYSMANS bedankt de katholieks democratie, die de socialistische partij niet heeft willen uitsluiten. Want daarop ging heel liet conflict, name lijk de uitsluiting van de arbeiderspartij. De nieuwe schepenen nemen plaats aan de schepentafel. M. Lebon, eerste schepen, treedt op alt voorzitter. M; VAN CAUWELAERT. Er is bier geen spraak van eeu verbond, maar wel van eene overeenkomst, dagleekenende van 21 Juni. Die overeenkomst kende aan ieder der drie partijen twee zetels toe. De liberalen zijn op die overeenkomst niet ingojaon. NochUhs was die overeenkomst eerlij-K en oprechi. Spreker bevestigt da' hij diepen eerbied koestert voor M. Uyokman? eti betreurt wiU U' voorgevallen is.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1