Tegen de Zedeloosheid MISDAAD EN BEDROG Mi,listeria m Laadsvardediging. POLITIE-V OORSCHRIFTEN Voordeelige opofferingen In den Ministerraad Uit Congo terug GezondhsidspoSitio der Iiulsdlsrea XXVII* JAARGANG NUMMER IS9 DAGÏ3LA.D 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Qbndt ïfsrkstmt, 9 en 25, Aalst.— Tel. 114 Publiciteit bulten hit Arrondissement Aalst, zich te vendu tot het Agentieliap IUvas,6, Martelaarpl.il>, te Brussel8, Place d. la Bourse, Parijs H. Anna Zon op 4,18, onder 7,37 Laatsto Kwartier den 27 - en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 M. de volksvertegenwoordiger Bri- faut i6 door da middenafdeeling der Kamor gelast geworden het verslag op te stellen over liet wetsontwerp ter bestrijding van de openbare zeden schennis. Deze wet, vóór den oorlog voorgesteld, is in den zittijd 1919-20 terug voor de Kamer gebracht. De verslaggever berinnort de woorden van D' Bertillon, dat een volk dat door den geesel der ontvolking ge troffen is, onbewust naar bet niet verzinkt Doza plaag, zegt M. Brüaut, woedde en verergerde in België vóór den oorlog. Zij is nu opnieuw en op onrustwekkende en noodlottige wijze sinds den wapenstilstand kerontstaan. De geesel is vooral toe te- schrijven aan de publiciteit en aan de propa ganda ten voordeele van voorkomende en aldrijver.de middelen, die zonder binder en onverpoosd gedaan worden tusschen al de klassen der bevolking. De vrucbtbaarbeid die, tot in de laat ste jaren eene der kenmerken van ons ras was, verdwijnt. Ook zijn talrijke en krachtdadige prolestalies, echt lioodgeschreeuw, tot de openbare machten opgegaan, strenge straffen vragend tegen de verspreiders van de noodlottige raadgevingen cn den ver koop, zonder geneeskundig voor schrift, van zekere middelen. Die oproep moet aanboord wor den. Hot is onmogelijk dat de wetge ving doof blijve voor bet noodge- Bcbreeuw. Die wet, tot beteugeling der openbare zedenschennis, in 191B voorgesteld, moet gestemd worden; zij zal in zeer groote mate verhelpen aan den toestand. De rechterlijke macht zal voortaan krachtdadig de misdadigo en onbeschaamde propa ganda kunnen beteugelen. De oorlog heelt aan do bevolking van zekere landen ontzettende verlie- "*ea berokkend. Het kwaad dat wij aanklagen is nog veel moorddadiger dan de oorlog. De statistieken bewij- Een dat de landen, zooals Duitschland nu ook, waar de bevolkingsbeperking woedt, alle dagen verliezen ondergaan die rnet deze van een grooten veldslag gelijk staan. Eene vergelijkende studie over bet Belgisch geboorter.cijfer vroeger en thans, geeft bedroovonde cijfers op, bijzonder voor de "VVaalsche provin cies. Men mag met recht en reden zeggen Walonië sterft uit De Middenafdeeling hoeft mot alge- meene stemmen, mits lichte wijzigin gen aan den wettekst, bet voorstel goedgekeurd. De Kamer ook zal, wij twijfelon er niet aan, met algemeene stemmen do wet goedkeuren, die te recht genoemd wordt de afwering van een echt nationaal gevaar. I. In de wachtkamer der statie van den ijze ren weg le Antwerpen was het vol met per sonen van verschillenden staud, ouderdom en geslacht. In eene zoo belangrijke handelsplaats is uil niets ongewoons. Na vele stormachtige dagen scheen de son ook weer zoo helder en vroolijk, dat dit reeds de reislust van ve len moest opwekken, al was het dan ook maar voor een kleine reis in den omtrek. Een breed geschouderd matroos met door de zon verbrand gelaat, wiens gelaatstrek- kon door storm en weder verhard waren, kwam van liet plaatsenraaratje terug- Hij richtte zich tot eene dame, die voor een raam van de wachtkamer stond. Zij was zeer eonvoudig doch smaakvol gekleed, van eene hooge, edele gestalte; en mocht zij ook al geen verblindende schoon heid genoemd worden, zij was toch eene lie felijke verschijning. Alles is in or 'e, juffer Mach tel d sprak de matroos, terwijl hij de dame een plaats kaartje overhandigde. Wij willen hopen dat wij dezen keer gelukkig tehuis aanlanden. En hoé JU an ik u fgenoeg danken, Ge raré, antwoordde Machteid. Uwe trouw en edelmoedigheid zijn boven allen lof verheven. Wat zou van mij geworden zijn wanneer gij niet mijn redder, mijn beschermer waart gfétveëBl 'i Het Engelsch tijdschrift The Drapers Or ganiser deelde in zijn laatst verschenen nummer, eenige gesprekken made welke het blad gehad heeft met Amerikaansche en Ka- nadeesche handelaars, die door Engeland reisden of eene studie- en zakenreis deden in de weverijcenters. De wereldkrisis in het katoen was het voorname onderwerp der gesprekken. Wat opvalt is dat het Engelsch tijdschrift doet opmerken dat verseheidenen der perso nen met welke het een onderhoud had, hem bijna letterlijk hetzelfde hebben gezegd, na melijk dat de manier van doen van de En gelsche ny veraars heei en al verschilt van die der Amerikaansche nijveraars in dezea tijd van krisis. Ze zegden De Engelsche nijveraars zijn tö vreesach tig in het verslagen hunner prijzen. In Kana- da en in de Vereenigde Staten aarzelen de nijveraars en de handelaars niet, in goval van krisis groote verliezen aan te nemen. Het eenige middel om de voorbande zijn de koopwaren kwijt te geraken en den toe stand op te klaren is aan lage prijzen te ver- koopen en soms aan eiken aangeboden prijs Op het eerste zicht zou men zeggen, dat dergelijke handelspolitiek rampen moet voor gevolg hebben. Het schijnt nochtans niet dat zy voor de Amerikanen noodlottig is de uitslagen er van, het is te zeggen de ononderbroken en algemeene voorspoed van hunne nijverheid en hunnen handel spreken luid genoeg. Dergelijke (ekonomisohe) politiek kan maar gelukken, als men groote reservefond san aanlegt in de voorspoedige jaren. Daai ligt de knoop Is dat overal mogelijk Waarom niet Dat is eene kwestio die eene ernstige studie waardig is. De Amerikanen werken op eene andere manier dan de Europeosche nijve raars; er valt te onderzoeken welke manier de beste is. Rente voor frontstrepen. De voorwaarden vereiacht om do reute voor frontstrepen to genieten worden dik wijls uit het oog verloren. Wij aohten het dus nuttig den belanghebbenden te herinne ren 1.) Dat de rente voor frontstrepen alleen toegestaan wordt tengevolge van een aanzoek gericht tot den Minister van Landsverde diging 2.) Dat voor de gedemobiliseerde militairen rechthebbenden de rente aanvang neemt op vollen vijftigjarigen ouderdom, zoo zij dra ger zijn van 5 lot 8 frontstrepen op vollen 55-jarigen ouderdom, zoo zij drager zijn van 1 tot 4 frontstrepen. Voor de ziekenverpleegster neemt de rente onveranderlijk aanvang op 55 jarigen ouder dom. 3.) Dat, zoo de militair overleden is ofwel overlijdt, de rente mist zekere voorwaarden vergund word a) aan zijn weduwe, b) in val van overlijden van do weduwe, aan de weezen boneden de 18 jaar oud. Eveneens wordt de rente, in geval van overlijden van de rechthebbende ziekenver pleegsters, vergund aan hare kinderen bene- den 18 jaar. Er zijn geen andere rechthebbenden de aanvragen ingediend door de ouders, broe ders, zusters, enz. van een afgestorven sol daat zijn dus niet ontvankelijk. 4) De aanvragen dienen gezonden aan het Ministerie van Landsverdediging, Dienst der Pensioenen, Hulpgelden en Voorziening (S. P. S. P.), le Bureel, Berlaimontslraat, Nr. Zoo moogt ge niet spreken tegen een ouden zeeman, juffer Machteid. Wat heb ik dan meer gedaan dan mijne plicht Had ik uwe goederen ook maar kunnen redden, dat zou een aangenamer tehuiskomst zijn ge weest, maar wij moeten bij slot van reke ning nog tevredenfzrjn, dat wij er met het leven zijn afgekomen. Hot was een verschrik kelijke nacht, juffer Machteid Een vreeselijke Dacht, Gerard Ik boor nog altijd het bruischen en het hullen van den storm, het donderende klotsen der golven en het kraken der neervallende mas ten. Ik hoor nog altijd onder dit vreeselijk en ontzettend geraao de heldere stem van den gezagvoerder, het roepen en de bevelende woorden der ofljoiersn en stuurlieden en daartusschen het hulpheschei onzer reisge noten. De matroos streek met de verharde han den op hel bruine gelaat. Dat vergeet men nimmer, zeide hij. Wij kunnen wal zeggen, dat wij als door een wonder gered zijn. En is er buitea ons niemand gered vroeg Machteid ontroerd. Neen. De reddingshooter. zontfen voor onze oogen en daarna sloeg het schip uit elkaar. De Victoria was een prachtig schip, en het is met man en muis vergaan. Hebt gij uw broeders geschreven, dat gij met de- zon trein zult aankomen Ja, zij zijn van mijne aankomst onder richt. Np, het zal do laatste zeereis wel zijn, die wij samen zullen maken. Over vier wet- 10. Op deze aanvragen moeten de volgen de inlichtingen vermeld worden. a) De hoedanigheid van rechthebbende aangehaald om de reute te bekomen. b) Voor de titularissen van frontstrepen naam, voornamen, eenheid of dienst waar toe zij behoorden den dag waarop ze naar hunne haardsteden teruggezonden werden, o) Voor da weduwen jongedochtersnaam naam en voornamen var; den afgestorven sol daat, eenheid of dienst waartoe hij behoorde. d) Voor de weezen naam en voornamen van den voogd naam en voornamen der kinderenplaats en daiuiu van geboorte naam en voornamen van den afgestorven soldaat, eenheid of dienst waartoe hij be hoorde. e) De verblijfplaats der aanzoekers (volle dig adres, plaats, straat en nummer. De titularissen van frontstrepen alsmede de ziekenverpleegsters worden verzocht hun* ne vraag te zenden, in de hierboven aange duide voorwaarden, zoo mogelijk tsvee maanden voor dat zij den ouderdom berei ken die vereischt is om de rente te genieten De woelingen in Italië De gevechten tusschen Fascisten dn Ccmmonisten te Sarzana. Communistische wreedheden. De Temps verneemt dat de expeditie, door de Fascisten te Sarzana ondernomen ten doel had, twee door de communisten gevangen gehouden kameraden te bevrij den. Deze twee werden teruggevonden, opge hangen aan een boom gebonden, gedood door steken met een hooivork. De bladen meidon dat de Nationale raad der fascistische partij van oordeel is, dat de regeering verantwoordelijk is voor het drama te Sarzana en dut zij daarom beslo ten heeft, do vredesonderhandelingen met de socialisten rechtstreeks zonder bemidde ling van den minister-president voort te zetten. De Epoca verneemt uit Florence, dkt liet aantal fascisten, die te Sarzana gedood zijn, 27bedraagd. Er zouden ongeveer 100® fascisten in die strook zijn, terwijl ook com munistische benden door aet land trekken. Na de botsing brachten^dc communisten in de nabijheid van de statie eenige machienge- weren in stelling, waardoor talrijke reizigers gewond en tien fascisti gedood worden. De beide laatste wagens waren met 200 kogels doorboord. Er beerschte groote opwinding te Rome, waar dc facïsten Vrijdag avond laat door de stad irokkcu cn de schouwburgen en biosco pen ten teeken van rouw over hun gevallen geestverwanten lieten sluiten. generaal, die liet uitschijnen welk belangrijk werk verricht werd in Afrika met eon fabriek near te zetten die 4000 ton per dag bewerken kan. Hij opende de werkzaamheden namens den koning en was omgeven o. ra. van MM. de Koninck, commissaris generaal, J. Olvff, kabinetihoofd van den minister van koloniën Serruys, algemeenen bestuurder van den economischen dienst, Scheyen, algemeonen bestuurder van het bijzonder comiteit. De indruk op de bevolking teweeg ge bracht was groot. M. Lippens wenschte in het bijzonder ge luk aan MM. Sengiera afgevaardigde van de beheerraad der mijn vereqn ïgfng en schonk aan M. Cousin, algemeenen bestuurder, het ridderkruis der Leopoldsorde. De ministers vergaderden Zaterdag mor- gend in het Ministerie van Binnenlandsohe zaken voor de bespreking Aan den gang der parlementaire zaken en hej nemen van schikkingen, voor het beëindigen der grond wetherziening. M. Theunis gaf ook verslag over zijne onderhandelingen te Londen. De raad keurde zijp. verslag goed en besloot overeen komstig het voorgebrachte plan door te werken, om het prioriteitsrecht van Eelgic kraohtens het tractaat te Versailes te rege len. Een wetsontwerp zekere wijzigingen aan de wet op de hoven en rechtbanken, bren gende zal desgevallende worden neergelegd. Verder behacdelde de raad de eenvormig- making der verloven in de verschillende middenbesturen en keurde vervolgens de aanvaarding van het kasteel Gaasbeek, gift van de markiezin Visconti goed. Ten slotte werd een ontwerp van belas tingen besproken en aan den minister van openbare werken machtiging verleend om zekere werken aan het Justiciepaleis van Brussel uit le voeren. Aankomst dor 44 Anversvilla De Belgische stoomboot Anvers ville kapitein Dorchain, is na een goede reis, Zaterdag namiddag, te 2 1/2 uur, te Antwer pen aangekomen met 207 passagiers en eene volle lading allerhande koloniale waren. Ook heeft 't schip 5S1 kilo goud aangebracht. Een luipaard en een kraanvogel bevonden zich in goede gezondheid en zullen van heden nog een vast verblijf in onzen Dierentuin ver krijgen. Tijdens de reis heeft zich- een sterfgeval voorgedaan. Een dag voor de aankomst le Rutisk, is hel kind Mahi overleden. Nieuws uit Congo De koperbewerking fabrieken van Pauda op de Lesaki, werden ingehuldigd Zaterdag 11. in tegenwoordigheid van den gouverneur ken zwem ik weder in volle zee. Dat isfnu eenmaal zoo en niet anders. Een watlerrat, jelijk ik» moet in het zoute nat zwemmen, om te kunnen blijven leven. Machteid schudde bedenkelijk het hoofd; doch de matroos bemerkte dit niet, want zijn oogen waren vol verwondering en verrassiog gericht op een net gekleed heer die bij de schenktafel stond. Het was een magere, trotsche gestalte, met een scherp geteekend en door de zon verbrand gelaat, door ean zwarten baard omringd, mot donkere, schitterende oogen. terwijl de vast op elkaar gedrukte lippen de kenbare trekken van een ijzeren wilskracht aantoonden. - Kent gij dien heer, juffer, Machteid, vroeg Geraerd eindelijk op saohten toon. Wij zijn dus niet de eenigen, die hij de schipbreuk het leven gered hebben. Machteid riohlle ook nu hare donkere oogen op den heer. Ja, ik herinner mij hem, hernam zij maar toch met zeer goed. Want ik mij van dc andore reizigers steeds afgezonderd ge houden, on vooral met de haeren woinig omgang gehad. - Nu, ik herinner mij hem des te beter, hernam «ie matroos ik bid u. blijf oven hier ik zu! terstond bij tl torng komen. Hij ging haastig, in zoover althans het ge drang bij de wachtkamer hem dit toeliet, naar don hoer, en zegde vertrouwelijk tot hem - Goede reis, heer, Het verheugt mij u te zien, Eene samenzweering in Zweden Noorwegen en Finland Uit Stockholm wordt gemeld, dat eene samenzweeiïog ontdekt is gericht tegen de Zweedsche en Finsche gouvernementen. liet verslag der politie ovar de communi- stische samenzweering, tengevolge waarvan 8 personen zijn aangehouden, allen in Fin. land geboren en uitgeleverd door andere landen, bevat tal van sensalioneele bijzon derheden. Ook Zweden zijn betrokken in de samerizweering, die ook tegen de Zweedsche en Fi sche veiligheidspolitie was gericht en in die twee landen en in Noorwegen een op stand moest uitlokken, met het doel om in het Noorden een communistisch en staat te vormen, nauw verbonden met de Russische Sovjets en met dc Rooden vau Finland. In laaiBtgeuoemd land zetelde het bestuur van de samenzwering. Bij de huiszoekingen in de de wouingen der samenzweerders heeft men o. a. kaarten, gewichtige .militaire inlichtin gen ontdekt. Het rechterlijk onderzoek is nog niet gesloten. Naar men gelooft zullen de poli tierapporten, die binnen drie weken moeten verschijnen, nog andere vertakkingen van het komplot aan 't licht te brengen. IN IERLAND Aanspraak van de Valera tol het volk. De Valera is bij zijn aankomst te Dublyn door een groote menigte geestdriftig ontvan gen. Gevolg gevende aan herhaalde verzoe ken, verscheen de Valera op de stoep van het gemeentehuis. Hij hield een korte toe* spraak, waarin hij o. a. zegde De uet gekleede lieer ontstelde blijkbaar bij deze woorden. Zijn blik russtle een oogen- blik op het trouwhartig gelaat van den zee man, als zocht hy zich te herinneren, waar hij dit gezicht reeds vroeger gezien had. Geraerd kwam zijn geheugen tc hulp. Jammer van de Victoria heer, zegde hij 't was een prachtig schip. Ik had niet verwacht een reiziger levend terug te zien. O zoo gij waart, nkarik meen, raa troos op het schip, luidde het koele ant woord. Gij zyt er dus ook gelukkig afgeko men. En behalve wij beiden nog slechts eene jonge datne Dat verheugd mij. Geraerd zag den vreemdeling verwonderd aan hij begreep deze onverschilligheid niet. En hij voelde zich tevens beleedigd, dat hij met zooveel minachting werd behandeld. Gij hebt zeker ook niets als het leven gered vroeg hij. Ja, nog wel wat meer, hernam de vreemdeling wanneer gij eenige ondersteu ning noodig hebt, dan... Ik dank u. Waar reist gij heen Naar L. Zoo Wat hebt ge uit le voeren vroog de heer, terwijl hij eeu scherpen, onderzoe kenden blik op den zeeman w ierp. Ik hob daar bloedverwanten. Zult go daar laug blijven Ik dank omstreeks voertiea dagen, dan ga ik weder naar zeo, herflam de man troQa. Wij hebben in de laatste jaren een uit stekende les gehad in Ierland, n. 1. dat ons volk door daden en niet door woorden zijn vrijheid kan verwerven. Zoo wij in de toe komst op dezelfde wijze zullen handelen, als in de afgeloopen jaren, dan zullen wij nim mer over onze vrijheid behoeven te spreken, want wij zullen haar hebben l Optimistische verwachtingen wordon ge koesterd betrekkelijk de uitslag van do Iersche vredesconferentie. De voorstellen aan Ierland:, Buiten de punten, die wij gisteren reeds in de laatste lijdingen meldden, zou Engeland voorgesteld hebben con vrij tolstelsal voor de regeeringen van Zuid-Ierland en Ulster, elk een bostuursgrondgebied toe te kennen voor tol en octrooiên, elke regeering hel recht toe te kennen zekere territoriale tror* penkorpsen te vormen. betrekkelijk de dourine. MINISTERIE VAN LANDBOUW Art. 1. De dourine, bij het paarden- en ezelsras wordt gerangschikt onder de besmet telijke ziekten, waarop art. 310, 320 en 321 van het strafwetboek, toepasselijk zijn. Art. 2. Voor de uitvoering van het tegen woordig besluit wordt aanzien 1° Als besmet van dourine, ieder dier van het paarden- en ezelsras, dat levend of bij de lijkschouwing teekens of wonden vertoont van zolken aard dat er geen twijfel is nopens het bestaan der ziekte; 2° Als verdacht aangedaan te zijn, ieder dier derzelfde rassen, dat teekens of wonden vertoont die het boslaan der kwaal doen ver denken; 3° Als verdacht besmet te zijn a) Iedere merrie of ezelin die gedekt werd sinds min dan een jaar, door eenen hengst of ezel, aangedaan of verdacht aangedaan le zijn van dourine. b) Iedere hengst of ezel, die sinds min daa een jaar eene merrie ot ezelin gedekt heeft, die aangedaan of verdacht aangedaan was van dezelfde ziekte, of die sinds min dan oeo jaar in eens door dourine besmette uitbating verblevea heeft. De Minister mag de tijdsbestekken der verdenking van besmetting verkorten, indien er in den loop des jaars, erkend wordt dat da overzetting der ziekte geen plaats had. Art. 3. De dieren die aangedaan, ver dacht aangedaan of verdacht besmet zijn van dourine worden onder bewaakzaamheid ge plaatst van de gemeenteoverheid, van der. vceartsenij dienst en van de openbare maebt. Art. 4. Dezelfde dieren worden geïnven- torieerd door den veeartsopzichter of zijn afgevasrdigde en zy worden onder zijn toe zicht en volgens zijne aanduidingen gemerkt. Na het volbrengen der pleegvormen, mogen deze dieren op dej openbare wegen verkee- ren voor het werk. Art. 5. Het is verboden de gemerkte die ren tot de voorttelling te gebruiken gedu rende gansch den lijé dat zij onder bewaking zijn gesteld. Zij mogen geenszins bet voorwerp vaR handelsbetrekkingen zijn. Dit verbod kan echter voor de maunelij* ke paarden door den veeartsopzichter opge. heven worden na het snijden. Art. 6. In de streken waar de dourina besiatigd is, worden al de geïnvenlorieores hengsten en ezels alle veertien dagen dooi den veeartsopzichter of zijn afgevaardigde onderzocht. Zij mogen voor den springdienst maar be. Dan wensch ik u eene betere reis. Men moet het voor lief nemen, gelijk hel komt. Een commissionair of besteller was hem genaderd, en in oerbiedigo houding stond hij met de muts in de hand voor den heer. - Mijnheer de graaf wilde nog eeu tele gram afzenden, zegde hij, de trein zal zoo aanstonds vertrekken. O ja hernam de graaf haastig, terwijl hij een papier uit zijn borstzak haalde ik zou het bijna vergeten hebben. Hier is hel tele gram en hier is het geld wat gg terug out- vongt kuut gij voor u behouden. Vervolgen» wenkte hij groetend met de hand en ging naar buiten op het perron. De matroos zag hem hoofdschuddend achterna zeide bij zich zei ven Graaf? Wel, is dat zonderling Eensklaps zioli bedenkend, snelde hij een commissionnair na, dien hij even voorbij den ingang der wachtkamer inhaalde. JHoor eens,goede vriend,zegde hy,mijn heer de graaf gelooft in het telegram ielf vergeten te hebben geef het even hier, ik zal hel nazien. Daar de matroos ;vertrouwelijk met den graaf had staan to spreken, en de besteller volstrekt geen reden vao wantrouwen bad, voldeed hij terstond aan het hem gedan^ verzoek. Geraerd las Aan gravin A mal ia van Leeuwendael, slot Leeuwendacl bij L. Ik kom heden middag om vijf uur tc L. Ver* wacht rijtuig aan statie. Adolf. (Vervolgt.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1