29 LOURDES Kerk van Sint Marünus MISDAAD EN BEDROG De De reispassenkwestle Erge treinbotsing te Opwycir Vrijdag Juli 19-21 WERKDER-ARME ZIEKEN Onze 2' bedevaart naar Lourdes. De geesel der eeuw Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER (72 TTT> A <T.1RT A. TT> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffzl-Db Gshdï Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentsohap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel- 8, Place de la Bourse, Parijs - en 6, Bream's Buildings Loadres E.G.4 II. Martha Zon op 4,22, onder 7,33 Nieuwe Maan den 3 Maandag, om 7 ure, H. Mis met communie, der Bedevaarders naar O. L. Vrouw van Lourdes (Frankrijk) De volgende dagen der novene, te 7 ure, II. Mis, om den zegen des Hoeren over de Bedevaart te beko- Wij doen een vurigen oproep tot alle liefdadige personen, tocli de on gelukkige zieken niet te vergeten, die ten pt'ijze van zooveel last en moei lijkheden do bedevaart naar Lourdes willen ondernemen, om daar, door Maria's machtige voorspraak, do ge nezing te bekomen die do menscheiyke kunst en weienschap hun niet geven kan. Doch die reis is ver en vermoeiend en vele zieken hebben overvoeding noodig. Hoe zullen wy hun het noo- dige kunnen verschaffen Geeft, geeft, en met dank zal alles aanvaard worden bij Mr Cercelet, Leopold- straat, N' 11, te Aalst, zooals, roode en witte wijn, verscho eieren, gerookt vleesch, kaas, brood- en gerasptsui- ker, chocolade, dessert, koffie, sui- kerij, versch fruit, enz. enz... Oorkussens en dekens zijn ook zeer welkom. Wij nemen de gelegenheid te baat om onzen besten dank le zeggen aan de Aalstersche bevolking, die zoo goed beantwoord heeft aan onzen op roep. Dank aan de milddadigheid onzer Stadsgenooton kunnen wij dit jaar 45 tot 50 zieken naar Lourdes laten me- deröizan. - Onze tweede bedevaart der Dender streek of beter gezegd, van het Bis dom Gent vertrekt naar het heiligdom van O. L. Vrouw té Lourdes, Maan dag aanstaande. Zy draagt thans'een welverdienden titel en heet tbarm de Diocesane Bode vaart van Oost-Vlaanderen. Zij zal luisterrijk geschieden. Im mers onze welbeminde en zoo hoogge achte Kerkvoogd, Z. H. Monseigneur Seghers, bisschop van Gent, reist me de en zal de plechtigheden der Bede vaart te Lourdes voorzitten. Zij aanveerdt gulhertig de geliefde zieken en kranken en durft verhopen tijdelijke gunsten en genezingen te mogen boeken. Zij rekent op de medewerking van priosters en geloovigen. Eerst en voor al maakt zij aanspraak op de gebeden eii de HH. Communiën van het zoo godvruchtig en Maria toegenegen volk en dit wel tot haar wolgelukken en tot haar afwerpen van zegeningen. Zij vaart naar Lourdes, niet uit ple zier en voldoening, maar uitsluitend bezield mot een ievervollen geest voor het afsmeeken van geestelijke genado en lijdelijke weldaden, als het zalig is. Zij beoogt slechts de glorie Gods en de eer zijner onbevlekte Moeder, die ons uituoodigde om in processie tot haar uitverkoren oord te gaan. Niet alleen de deelnemers aan de pelgrimsreis naar Lourdes maar ook de thuisblijvers zullen haar godsdien stig pogen met goeden uitslag doen bekronen. Beste bedevaarder maakt u veerdig tot den verren tocht, weest blijgemoed omdat .de H. Maagd u die genade toestaat Dus tot Maandag als God Belieft ën Maria. De leden van den Onderwijzersclub voor drankbestrijding waren verleden Zaterdag weer talrijk en.... gezellig vereenigd in het Landbouwershuis' te Aalst. Daar E. P. Groolacrt verhinderd was, had hij zijn Voordracht aan E. P. Maas overhan digd, die ze met kunst en overtuiging voor- voordroeg en er zijn eigen even rake overwe gingen aan vast knoopte. Anderhalf uur bleef de gekende spreker onze aandacht boeien en waarlijk we wisten niet dat de alkoholbestrijding zoo dringend fgeëischt wordt én voor de redding van ons land éh ▼oor de eer zelve onzer lieve Moeder de H. Kerk. Het eerste deel der voordracht handelde over de ellendige gevolgen van den drank. Maag, nier- en leverziekte, tering, hart ziekten en rasontaardingS zijn de gewone vruchten van het vele drinken. En wat een geldverkwisting beleekent het Alkoholisme in o:is land. Voor den oorlog gaf Belgie jaarlijks een half milliard aan den drank en dronk liet reeds en drinkt het TWEE maal zooveel bier als het om zijn bierdrinken be ruchte Duilachland. Proficiat 3" vervolg. Amalia was eene groole, slanke, blonde jonkvrouw in haar blauwe oogen was eene innemende zachtmoedigheid en goedhartig heid te lezen. Hare vriendin daarentegen, Alioe de Ma riemont, had zwart, naar de mode hoog opgekamd baar in hare kleine uitdagende gostalte en in haar schalksch gelaat lag een zekere stoutaoedigheid verborgen. Ik ben nieuwsgierig, zeide Alina lachend, hoe uw broeder er uit zal zien. Ik weet niet, of ik hem mij zal voorstellen als een dikken krachtigén of als een mageren Amerikaan, die van al de reizen en werken veel heeft geleden. Bovendien, zou ik ook wel willen weten, of hij aan gindsche zijde van den Oceaan goede zaken heeft gemaakt en zich veel schatten heeft verworven. Heb nu nog maar eenige oogenblikken geduld, hernam Alina. Binnen een uur zal uwe nieuwsgierigheid wel voldaan zijn. Ik ben blij, dat gij juist bij zijne aankomst bij mij zijt. Ik denk tooh niet, dat gij bang voor uw broeder zuil zijn. Hoe zou ik bang 700r hem kunnen wezen De blief, dien hij mij schreef, was inderdaad hartelijk en vol liefde. Ik verheug mij, dat ik hem weer mag zien. Hij ia als het ware door een wonder bij den schipbreuk gered. Weet gij niet welke de eigen 1o oor Dat is een rechtstreeksch verlies. Wat dan gezegd van het onrechtstreeksche, dat nog veel aanzienlijker is. De drank immers doet werk verletten, is oorzaak of rpedeoorzaak van het grootste aantal ongevallen, twisten, vechtpartijen en brengt processen, boeten en gevangenis mee. De Zondag is in ons land de Zondendag en de Maandag is, vooral io fabrieken en in de bouwnijverheid de dag der ongelukken De drank benadeeligt niet min de verstan delijke vermogens. Proefnemingen op groote aantallen van leerlingen gedaan bewezen dat een weinig bier reeds min aandachtig maak te, meer fouten deed begaan, enz. enz. De zedelijke schade door den drank ver richt is onmogelijk Van nature jaagt hij de min goede neigingen op en verslapt den vrij en wil. Volgens de verschillende soorten van mis daden zijn er van 85 tot 7^ 0/0 misdadigers die bun opsluiting aan drankmisbruik moe ten wijten. Op 100 moordenaars telt Belgie 53 drom kaards Op 100 aanslagen tegen de zeden, 53 door den drank *t zaak was, waarom hij de ouderlijke woninj verliet vroeg Aline. Ik voor mij weet er weinig van, maar indien wij dit nauwkeurig Willen weten, kunnen wij niet beter doen dan hieromtrent den ouden Vietorfte ondervragen. Mama skheen er niet gaarne over te spreken, en papa zweeg steeds, als over dit onderwerp werd gesproken. Victor is de beste die ons inlichtingen kan geven. Dan zullen wij het hem eens vragen tffet kan noait geen kwaad, dat wij dit weten. Integendeel, wij kunnen dan beter al datgene in onze gesprekken vermijden, wat hierop betrekking heeft. Gravin Amalia keurde het voorstel van Alina goed en liet den ouden bediende bij zich komen. De grijze knecht, met het zilverwitte haar naderde. Op zijn gelaat lag een zekere trouwhartigheid uitgespreid, die echter bij eone opmerkzame beschouwing wei als ge huicheld kon worden aangezien. Wij spraken zoo even van mijn broeder zeide Amalia tot hem. üe barones Alius wenschte gaarne te weten, waarom graaf van Leeuwendael de ouderlijke woning ver laten heeft. Ik weet, dat gij als de vertrouwde en oude bediende mijner ouders hierover ons de beste inlichtingen kunt geven. Victor toonde zicbh hiertoe aanstonds be reid, en terwijl de blikken der dames vol vei wachtingophem gericht waren, zeg-R hij G.aaf Ad«df kon met zijn stiel;-ieder niet i;t eer.8ge:.i ihoid leVen. Z.o ie ziet men dikwijls gvaeurgn, wanneer er een Op 100 aftroggelaara en dieven, 70 drin kers Op 100 bedelaars en landloopers, 70 drin kers Op 100 veroordeelden Yoor kwetsuren, 88 drinkers. Naarmate in ons land het aantal herbergen steeg vermeerderde zijn criminaliteit. Zoo klom bv. van 1850 tot 1880 het getal herbergen van 53,000 tot 125,000 en het getal misdaden klom met 135 per cenL En na is België gezegend met 200,000 In woners l i 4c Een statistiek door het Russisch gouver nement uitgegeven toont dat de katholieken zoowel als de schismatieken 3 of 4 maai ver oordeelingen beliepen din wel Joden of Ma- homedanen, terwijl van deze bekend is dat ze voel zeldener alkohoiische dranken drin ken dan anderen. 'l Was haast niet om te gelooven. Helaas, de statistiek der veroordeelingen door de Hollandsche regeering uitgegeven in 1902 gaf denzelfden uitslag. Tegen 37 per 10,000 van katholieken hadden de Protestantsche sekten er maar 27 op 17, de gereformeerden z.elfs maar 6 per 10,000 en de Joden 10. Anti.roomsohe bladen hebben toen de katho lieke zcdeleer aangevallen als onmachtig om misdaad en drankmisbruik te voorkomen of uit te roeien. Gelukkig ze juichten te vroeg. Mgr Ariana diende hen van antwoord, maar de slotsom De oorzaak onzer groote crimi naliteit is het drankmisbruik. Ten strijde dus voer de eer zelve onzer Moeder de H. Ilpfk. En vijftien jaar later erkenden de rech'.ers dat de katholieke drankbestrijdin het aantal misdrijven bij de katholieken mer kelijk had afgenomen, Waarom ens volk drink! Op de tweede plaats onderzocht de Eer waarde spreker eenige oorzaken dar drank- plaag. De eerste, die werd besproken, is de aard zelve der alkohoiische dranken. Bier, wijn, likeuren lesschen den dorst meer in schijn dan in werkelijkheid hoe meer men drinkt, hoe meer men drinken wil en zoowel als het rooken, wordt het drinken rap een zeer bindende gewoonte, ja een slavernij. En toch, helaas, hoev&le ouders gewennen zelf.hun kinderen aan den smaak van bier en wijn, alsof ze later nog geen verleiding genoeg ertoe zouden onTiüoeten. - Aisdus kweeken ze dikwijls zelt een zucht en ziekte die ze later met bloedige tranen beween en, maar le vergeefs. Ten tweede is de alkohol voor velen een middel tot opwekking, een verdoover van kwelling en kommer. Bij tegenslag in den handel, een moeilijkheid in het familieleven zoeken ze valschen troost in den drank. In plaats van hun verantwoordelijkheid flink op te nemen met Gods hulp, in plaats van den storm moedig het hoofd te bieden, zoeken zij bedwelming en willen niet zien dat zij hun toestand nog maar verergeren, hun uithou dingsvermogen verminderen, hun kans tot zegevieren verkleinen, en een baan nemen, die hen regelrecht naar den afgrondt leidt. Een andere oorzaak is vaak de Vlaamsohe gulhartigheid. Sommige menschen willen doen eten en. doen drinken, al heeft men er lust toe of niet, en de gastvrijheid is wei een schoon woorg, maar eon gast laat men in alles vrij, behalve als hij niet begeert te drinken. Er wordt oek wel tot ijrinken aangezet, om zelf de gelcgeoheid te hebben een glas mede te nutten en omdat men dat soms lie ver niet bekent, bouwt men heel de beleefd heid op den valschen grond der drinkge woonten. De reklaam van het alcoholkapitaal is een tweede vrouw in het huis komt. 'I Is mis schien wel waar, dat mevrouw de gravin hot haren stiefzoon nu en dan zeer moeilijk maakte, maar de jonge graaf was niet zon der schuld. Er was toen tertijd namelijk op het kasteel een boachwaohter in dienst, Van- hemelen genaamd. Hij was een ruwe en lastige kerel, maar deze man had eene doch ter, die door hare schoonheid uitmuntte. Het moet tevens een /.eer braaf en deugdzaam meisje geweest zijn en men zehde, dat graaf Adolf het voornemen had haar naar eene kostschool te zendon, om haar, wanneer zij twee jrren daar geweest was, tot gravin van Leeuwendael te maken. Noch de vader van graaf Adolf, noch de vader van het meisje schenen hiervan in 't eerst iets te vermoeden. Ik geloof, dat mevrouw de gravin deze zaak het eerst te weten kwam en hiervan haren echtgenoot onderrichtte. Zoo ontstond er een hevige twist tusschen vader en zoon. De oude heer was zeer driftig van aard en naar ik gehoord heb, heeft hij de rijzweep genomen en zijn zoon er mede een slag ge geven. Ook de boschwochter was zeer ver- vertoornd Er had ook tusschen hem en graaf Adolf eene woordenwisseling plaats. Anna, aldus was de naam van hot meisje, was der. volgenden dag spoorloos vei d wenen. Later vond men haar ia de kleine rivier bij den heuvel. Nu is mij alles duidelijk hernam, Amalia, en ik begrijp, waarom men mij over deze zaak nooit he.ft ^esproken, Omdat dn raak te onaangename here neringen had uchivreelaten, wilde maner zeer voorname oorzaak dei' drankplaag._ Het aantal stokers, brouwers en herbergiers is groot en ze beschikken over aanzienlijke kapitalen. Door allerhande printen, annoncen in de dagbladen zoeken ze een reeks valsche gedaohten bij het volk te verspreiden ol te versterken ze moeten immers van de drank zucht leven. Er zijn nog steeds in Belgie 1 herberg opN 7 huisgezinnen en nog geen on derwijzer op 100 kinderen. Arm België en vooral arm Vlaanderen L Het hooien dier droeve waarheden heeft een diepen indruk op do aanwezigen ge maakt en ze niet weinig in hun voornemen versterkt, om goede en ware soldaten van het drankbestrijderslegai' te worden. Daartoe zal machtig bijdragen de puik- voardraoht. aangekondigd voor 20Augusti, om 4 uur namiddag. Dan weze ieder op post, elke onderwijzer en elke onderwijzeres 1 friet dikwijls hebben wede gelegenheid, een man te hooren met zulk een redenaars talent en zailken overtuigingsgloed als M. De Baerdemaeker, schoolhoofd van St Lsenaarts aan de zaak der schoolbonden wijdt. Men zegge het voort 1 De Schrijver van den Onderwyzerselub, M. DE COKER. Red de Jeugddoor E. P. Maas, S. J., 2fr., te verkrijgen bij den sohrijver, St Jozefs-College, Aalst of ten bureele van dit blad. Dit boekje geeft voorlichting in heel de kwestie dor gezondheidsleer, onder de leuze Oud worden en jong blijven 1 Voor de verwoeste gewesten. Gisteren morgend kwam dejjHoogere Land bouwraad bijeen, onder voorzitterschap van M. Tibbaut, bijgestaan door MM. Gooasens, Everard, Dumont de Chassarten Claus, Ba ron Ruzette, Minister van Landbouw, woon de de vergadering bij. M. Tibbaut, na den heer Minister te heb ben begroet, sprak over dèn verwoesten land- bouw in Vlaanderen, die in de eerste plaats, dient te worden hersteld. Onze Vlaamsche landbouwers zijn er reeds in gelukt uitge strekte gronden opnieuw vruchtbaar te ma- kon. Wat het gestolen vee aangaat, Duitsch- land schenkt ons onze hoornbeesten en paarden terug. Veel* blijft er noohtaus te doen,. Den Minister van Landbouw dankte den Raad voor zijn kostbare medewerking en be loofde aat hij nieuwe toelagen zal verleenen voor het vruchtbaar maken van de verwoeste velden. De Raad onderzocht vervolgens de wetge ving op de gesloten huurovereenkomsten waarna eene bespreking plaats had over het oprichten van een instituut voor serumbehan deling en het bestrijden der besmettelijke ziekten onder de dieren. Een maatregel dis zich opdringt. Een der grootste belemmeringen Ivoor het hernemen der drukke internationale handels betrekkingen is vast en zeker het wrevelig stemmend tijdverlies, veroorzaakt voor het bekomen van het in vreemde landen toegang verleenend visa op de reispassen. Dit heeft de Belgische regeering duidelijk ingezien en het eerst schafte %ij deze forma liteit af, voor de vreemdelingen der gealli. eerde mogendheden. Met genoegen vernamen onze handelslui, dat dit voorbeeld gevolgd weid door Frank rijk en door het Groothertogdom Luxemburg voor wat de Belgische onderdanen betreft, die naar die landen moeten. niet over spreken, zegde de oude Victor. Graaf Adolf verliöt eensklaps de ouderlijke woninghij zegde, aan niemand het aller minste van zijn vertrek^; en daar hij stijfhoof dig van natuur is, liet hij tevens tot heden niets van zich hooren. Weet gij ook, waar de boschwachter is gebleven vroeg Amalia. Ik weet het niet. Na de begrafenis van zijne dochter verliet hij deze streek en men heeft niets meer van hem gehoord. Zooveel te beter voor uw broeder, zegde Alina tot hare vriendin, eene ontmoeting zou de oude herinneringen weder opwekken eo de wraakzuoht van den ruwen man doen herleven. En heeft mijn vader later geene bijzon dere moeiten aangewend, om zien weder met zijn zoon te verzoenen vroeg Amalia. Daar heb ik nooit iets van vernomen, antwoordde Victor. Indien misschien de jonge graaf minder stijfhoofdig ware ge weest en de hand der verzoening had aange- bedoden, dan zou de oude heer veel vergeten en vergeven kunnen hebban. Maar er was nu te veel tusschen hen beiden voorgevallen. Ik dank u voor uwe inlichtingen, Victor, zegde Amalia, en haar blik volgde peinzend den ouden bediende, die langzaum wegging. Al meent Victor ook het tegendeel, ging Amalia zich tol hare vriendin wendend voort, papa hoeft later toch zeer veel berouw gehad over zijn driftighei l i# ïch zeiven hierover .meermalen wrwgedaan. Zelfs nog kort voor zij dood. v!•>.-- hij mij uitdruk* jkelijk, om allo pogingen aan Iq wemion^oin Een paar dagen geleden trof ook Engeland een gelijkaardig besluit. We begrijpen best dat de naoorl ogachi toestanden en staatsgevaarlijke gedachlem> stroomiogen zekere voorzorgsmaatregelen opdringen, die overmijdelijlc der burgen individueele vrijheid beperken. Dit moet in 't bijzonder waar wezen vooil zekere landen waar de bolsjewikistischo ge-s dachten hoogtij vieren en voor onze gewezen} vijanden. Wij zijn evenwel de meening toegedaan, dat voor wat Holland betreft de visapleeg- vorm best kon verdwijnen. Dit zou heel wat bijdragen voor do uit breiding van de Bel-isciie nijverheidstakken, Het ware le hopen dat onze regeerintj andermaal in dit opzicht voetstappen mocht' aanwenden. En wie niet hel minst er om tevreden zouden wezen, zijn de beambten onzer reis- passenbureelen, die het op ver na under d« markt niet hebben. Vijf-en-twintig gekwetsten. NADERE BIJZONDERHEDEN. Zooals wij gisteren reeds meldden, had Woensdag morgend in de statie van Opwyek eene treinbotsing plaats, waarbij een 25lal personen gekwetst werden. Ziehier eenige bijzonderheden over doz< botsing, welke in| eene ware ramp hadde kunnen ontaarden. De spoorbaan Brussol-Dendermonde is op enkel spoor. Een kruising is ingericht ter statie van Opwyek. Dientengevolge moet trein nr 3429, uit Brussel Noord vertrekkend om 6 ure 27, ah daar trein nr 3440 ontmoeten, welke uit Dendermonde vertrekt om 7 ure 1 minuut. De eerste trein komt om 7 ure 19 te Opwyek aan en de tweede om 7 ure 18. Zij kruisen erzich en zetten dan hunne reis voort. Uit Antwerpen komt de trein naar Aalst in de statie van Opwyek om 7 ure 22, Woansdag morgend kwam do trein van Brussel aan den ingang der statie van Opwyek en reed over do wisselnaald naar het kruis- spoor, toen de naald schielijk wegsloeg. Het eerste deel van den trein zette zijn weg voort op het kruisspoor, terwijl het tweede deel, door hel breken der ketens vrijgeraakl, in nog tamelijke snelheid op den trein uit Den dermonde ging botsen, welke daar reedt stond te wachten. De schok was verschrikkelijk. De ruiten der treins vlogen aan stukken en twee wag gons werden in splinters geslagen. Allerwoge stegen hulpkreten op, terwijl talrijke reizi* gers bebloed en verschrikt de vlucht namen. Toen er wat kalmte kwam en de reddings werken konden aangevangen worden, stelde men vast dat er veel gekwetsten waren. Een dertigtal moesten onmiddelijk verzorgd wor den. Meest allen waren gekwetst door glas scherven. Dr Wynant van Opwyek diende hen de beste zorgen toe. Evenwel waren er vijf wier toestand on rust inboezemt. Deze moesten onmiddelijk naar het gasthuis overgebracht worden. De vijf erg gekwetsten zijn de gebroedon Van Roosbeek, en M. Van Schoor, alle drie van Opwyek Mad. Hortense Jerome en M. Guns, van Lcbbeke. Alle vijf werdpn ledema ten gebroken en bekwamen erge wonden over gansch het lichaam. De andere gekwetsten konden na verzor ging naar huis terugkeeren of hunne reis voortzetten. Het onderzoek. Het parket van Brussel evenals het spoor- wegbeheer zijn dadelijk ter plaats géeneló om een onderzoek te doen. om Adolf te doen vinden. Doch laat ons dit onderwerp niet langer behandelen, 't ls te treurig. Maar laat ons over iels anders spre ken. Ik heb sedert geruimen uw neef, kapi tein Coquille, niet meer gezien. Hij komt in don laatsten tijd niet vee! meer bij ons. Ik geloof, dat hij een kleine woordentwist met Lode wijk heeft gehad. Met uw broeder, en ik meende, dat zij beide zulke goede vrienden met elkandev waren. - Ja maar er kan toch ook tusschen d< beste vrienden weieens verschil van meenig ontstaan. Lodewijk is zeker niet eigenzinnig, hij is zelfs zeer meegaand en toegevend maar wanneer hij eenmaal iets voorgenomen heeft, dan houdt er aan vast. En dewijl iU hiervan de overtuiging heb, durf ik u ook wel met zekerheid te verklaren, dat gij weldra zijne bruid zult zijn. Een gloeiend rood overdekte de wangen van Amalia, en de blik, welke zij hare vrien din toewierp, scheen haar te willen berispen over hare zoo openhartig uitgesproken* meening. Mijoe goede Amalia, zegde Aline, wilt gij de zachtste gevoelens van uw hart verlpochenen i Ik heb het reeds lang geweten gij bemint mijn broeder en Lodewijk beant-% woordt deze liefde. Ik hoor het rijtuig het .naderen, zegde Amalir" schielijk opstaande, mijn broeder koriH, wij willen d<; eersten zijn dia hem onUangen. (Vervolgt.^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1