08 Dizessane BsévmiI van list Bisdom Gen! MISDAAD "ËN BËDRM NIEUWE GELDMIDDELEN Koniüklijks Gelukwaascltea. Diasdag Oogst 1921 - LOURDES - - In het bezette Duitschland. Een Reichslaglid aangehouden. GRIEZELIGE VERGISSING Rond het Parlement De zaak Coppae XXVII* JAARGANG NUMMEPv 175 Kerkstraat, 9 en SS, A at sr.— Tel. 114 T~> <T^rT=tT T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffbl-Db Qssndt F^inagaa Publiciteit bulten het Arrondissement Aaist, Heb te wenden tot bet Agentschap Hava8,8, M artels arplein, te Brussel; S, Plaoe de la Bourse, Parijs oo 6, Bream's Buildings Londres E.C.I H. Alphonsius van L. Zonop4,27, onder 7,27 Nieuwe Maan deu 3 NAAR Wie zou verleden jaar, toen DE VOLKSSTEM de eerste Bedevaart der Dendervallei naar O. L. Vrouw van Lourdes hielp inrichtten welke een ongemeonen bijval had en waar wij verscheidene genezingen konden boekon wie zou alsdan gedacht hebban, dat wij den grondslag legden voor eene Diocesane Bedevaart van het Bisdom Gent, 't is te zeggen, dat roods van af dit jaar Zijne Doorluch tige Hoogwaardigheid Mgr Seghers, Bisschop van Gent, de Bedevaart onder zijne hoogo bescherming zou nemen de bedevaart officieel uitroepen als bedevaart voor de provincie Oost- VXaanderon en het voorbeeld van aan moediging zou geven, door zelf do bedevaart mede te maken en geeste lijke bestuurders en een gekende ge leerde priester aan te stellen als pre dikant der sermoenen te Lourdes. Ook ditmaal mag de bedevaart zich in een bijval verheugen. Uit alle hoe ken van Vlaanderen, van daarbuiten en tot zelfs van Holland, zijn inschrij- vingen gezonden, alles te samen rond do 420. Maandag morgend zijn de bede vaarders, voornamelijk te Gent en te Aalst in den bijzonderen trein gestapt welke bon naar het verre Lourdes brengen zal. Hoopvol straalden alle gezichten, 't YvTas waarlijk aandoenlijk, het ver trouwen to zien, waarmede de zieken zich tot Onze Lieve Vrouw van Lour des begaven-, om zoo het hun zalig mocht zijn aldaar genezing hunner kwalen to gaan afsmeken. Dank aan de bereidwilligheid van eenige stadsgenooien konden de zie ken te Aalst in auto naar de statie ge voerd en daar door behulpzame en offervaardige jongelingen naar boven gebracht worden. Slipt op liet aangeduide uur vertrok cta trein naar Lourdes, terwijl de bede vaarders oen eerste gebed uitstortten voor het well ukken der reis. Zondag morgend had in de St- Martenskerk eene mis plaats met alge meens Kommunie ter intentie der bedevaarders. Heel den duur dor bedevaart tel kens om 7 ure 's morge.nds, zullen er in de parochiale kerken der stad- mis sen gezongeii worden ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes, om de ge nezing der zieken te bekomen en voor bet welzijn der Bedevaarders. Wij hopen vast, dat de Heilige Ge vervolg. De. boach wachter ia de oorzaak van den lood van het meisje, hernam Amalia-. Ik kan dit niot booordeelen. Ik weet niet, wat or tuesohen vader en dochter is voorgevallen'. Over onze oneenigheid han delt het eerste gedeelte van zijn schrijven, drukt papa den wensch uit, dat* ik de hand ■zal veageti van- uwe vriendin Aline-. Want zegt h-ij/eeno verbintenis der fami- liëa de M-ariemont en Vair Leeuwendeel- is immer zijn- verlangen geweest. Baron de Mariemont schijnt ook dezen weusch te koes leren. Ia u hiervan soma ook iets bekend. - Neen, hernam Aroalia, papa heeft mij nooit hiervan iets medegedeeld. - Da« verzoek ik u zelf den brief eena te willen lezen gij kent Aline en haren vader, an zult mij. in deze zaak zeker den besten' raad kunnen geven. Misschien heeft papa door dit verzoek, *<h»dö Amalia, terwijl zij een blik in den brief sloeg, u voor een verboerde neiging en oen ongelukkig huwelijk, dab benede» uwen rang zou zij», willen bewaren, Welke dö redeojk. moge zijn, die papa tot dit verzoek bewogen, wil ik niet onder- «oekeu, hervatte Adolf. Doch Let is de vraag of ik aan zijn verzoek kan voldoen. Gij kent Mine. Het is meeldijk daarop reeds een be— ;bst antwoord tc geven. Ik geloof bemerkt >e bobben dat kapitein C. quille^ de neef van Maagd Maria, in wie men nooit vruchteloos zijn vertrouwen stolde^ de gezamenlijke gebeden der bedevaar ders en der geloovigen hier ter stede, zal aanhooren. Wij meenen hier aen woord van welgemeenden dank ta moeten toe sturen in naam der zieken, aan allen die door hunne edelmoedige giften, 't zij ofwel mogelyk maakten dat arme zieken de bodevaart kunnen medemaken, 't zij toelaten zullen da t dozen onderwege zullen kunnen voor zien worden van alles wat een zieke zoozeer genoegon doet eene verfris- sching, een stuk chocolade, wat fruit, enz.... De uitslag is prachtig' geweest en eens te meer spant Aalst de kroon op gebied van wol begrepen liefda digheid. Slog troor de as-wne steken. Onbekend Voor eene genezing te beko men, en de bekeertng vau een huisvader 100 Onbekend i groot p^k suikerspekken en 5 pakken chocolade Onbekend 1 pak chocolade om van Onze L. V. eene goede geleerdheid voor 2 jongelingen te bekomen. Onbekend 1 pak chocolade om van Onze L. V. van Lourdes eeuo gunst le bekomen. De Petit Parisicn meldt dat het Duit- sche Kamerlid Erkeling te Dusseldorf aange houden werd. Deze volksvertegenwoordiger moest aan de Fransohe overheden uitleg geven over een artikel dat hij onlangs te Berlijn deed ver schijnen. In den loop van-oen onderzoek door de Fransche policie ingesteld, legde men ech ter de hand op bewijzen dat Érkeling in 'l be zette gebied gekomen was om er oproer te stoken tegen dc bezettingstroepen. Het Rijksdaglid werd onmiddelijk opgeslo ten. In andere woorden heet men dat belastin gen, een onverkwikkelijk ding. Maar zie, er moeten toch belastingen zijn, 't kan niet an ders. Iedereen vraagt van het Gouvernement dit of dat. Alle Staatsambtenaren, bedienden en werklieden, vragen vooreerst vermeerdering van jaarwedde of duurletoeslag om de wille van 't duur leven. De minister van oorlog vraagt meer geld om het leger te verbeteren, zoodat het in staat zou zijn kraqh'tigen weerstand to bieden voor 't geval dat Peetje Pruis nog eens lust zou gevoelen om bij ons in te breken; en waarlijk 't :s noodig dat we onze deuren goed sluiten tegen dien kerel, die niet te betrouwen is. De menschen vau do verwoest® gewesten en elders, die oorlogsschade geleden hebben, klagen dat ze niet rap genoeg betaald wor den, en hunne huizen, schuren en stallen niet spoedig genoeg herbouwd worden. Hun klachten zijn zeer wel te begrijpen. Er zijn dan ook menscben die klagen dat er niet genoeg treins rijden op bunnen spoorweg; dat de tramlijn die bun vroeger bediende nog niet herlegd is; dat de steen wegen niet intijds hersteld worden, dat de gesprongene bruggen niet herbouwd zijn, ena. enz. Dat alles is waar, en goed en wel, maar om jaarwedden en loonen te verheugen, om Aline, zijne scnoone nicht niet onverschillig ie, maar ik kan mij daarin ook, vergissen. Misschien zou het werkelijk zijn wanneer zij openhartig met baron de Mariemont over deze zaak spreekt, gij kunt hem. immers den brief laten lezen. Hij is een naan van. eer die gij uw volle vertrouwen kunt schenken,' en wanneer gij, hem geheel vpor u wilt in nemen bewonder dan zijn werkelijk. fraaie honden en zijne voortreffelijke jachtgeweren. Hij is dus een hartstochtelijke jager. In den jachttijd, houdt hij iederen dag verloven, wanneer hij niet met zijne honden veld en woud doorkruisen kan. Dan zal hij aan mij dikwijls een trouw medegel vinden-, zegde de graaf opgervimd. Ik zal hem verhalen van mijne jachten in Amerika waarbij een jacht in België kinder spel is. Ik kan hem avonturen mededeeleu, die. hij niet zal willen gelooven ea die men toch in Amerika heeft. Het zal mij niet moei lijk vallen, zijn gunst te winnen, maar.... Welnu dan hebt ge reeds half gewon nen hernam Amalia, hom in derede vallen de. Wat Aline betreft hangt natuurlijk zeer veel van uw houding tegenover baar af en ten slotte ben ik ook een niet gering te ach- Jeu bondgenoot®. Waar de kapitein. Kapitein Coquille is een man eer in den vollen zin des woords, maar daarbij een zeer ernstig bedaard man, die zich nic-t ophoudt. Zoover ik weet, ontbreken hém ook do noo- dfge middelen en Aline do Mariemont zou zich in eene meer eenvoudige levenswijze niet gelukkige kunnen gevoelen. Gij ziet dus dat gij dezen mededinger niet zoozeer be de verwoeste gewesten, spoorwegen, tram lijnen, bruggen en steenwegen te herstellen is er geld noodig, en 't is maar door belas tingen dat het Gouvernement aan geld kan geraken. De heer Wauwermans, Kamerlid voor Brussel, is verslaggever der middensektie, welke de begrooling van geldmiddelen beeft onderzocht. In zijn verslag zegt hij dat het langsom lastiger wordt om do menschen lasten te doen betalen, zonder dat ze al te veel schreeu wen. We hebben reeds geput, zegt hij, aan de bronnen welke wij het best kunnen be- reiken, en de tijd ia gekomen dat wij nog enkel hier of daar wat kunnen oppikken. De taak wordt nog moeilijker als ze moet volbracht worden in eenen tijd dat de bedrij vigheid der nijverheid schijnt te vertragen. Onder dat opzicht, men kan het niet ont kennen, schijnt de toekomst niet bijzonder voordeelig onder opzicht van opbrengst der belastingen. De krisis, die heerscht. dreigt in 1922 ge heel den grondslag te doen verdwijnen van de belasting op de buitengewone winsten. Indien de beroepswinsten van 1921, die berekend zijn op de voortbrengselen van 1920 nog eene klimmende opbrengst kunnen geven, moet men vreezen voor de bilans van 1921, in welk jaar veie nij verheden geheel of ten deele stil hebban gelegen. We zouden in dezen tijd aan lagen prijs moeten kunnen voortbrengen en verkoopen, en het leven moeten beterkoop kunnen ma- kon. Nu, de verhooging der belastingen blijft niet zouder invloed op dan prijs der levens behoeften. In het ekonomisch leven hangt alles aaneen. Het is met reden dat de Regeering door het ontwerp dat U is voorgelegd, do noodige geldmiddelen eischt bij middel van recht- streeksche on onrecbtstreeksche belastingen. De noodzakelijkheid geldmiddelen te vra gen door deze twee middeien, moest natuur lijk van beider kanten beknibbelingen doen ontslaan. Reeds klaagt men dat de voorafnemingen op het kapitaal belangrijker zijn dan men het voorzien had. Indien een huis of een stuk grond eenige malen van eigenaar veranderen, zal 66n groot doel van hunne waarde opge slorpt zijn door de lasten. De erfenisrechten d-yn.een steeds grooler wordende deel der erfenissen in de handen van den Staat overgaan, die aldus mede erfgenaam wordt. Het erfdeel gaat geheel in de handen van den Staat over indien de aflijvige geene andere erfgenamen hoeft dan verwanten hoven den 4® graad eigen rechlzweers en geen testament heeft ge maakt. Van den anderen kant belemmeren de voorafnemingen op de inkomsten en de rechten van overzetting van titels aan drager, do stichti g van fortuinen en zelfs het ver garen van spaarpenningen. Men he' fi kunnen vaststellen en men zal hetnc2 langsom meer kunnen vaststellen dat dezen die weigeren zich te schikken naar het gebod te werken, zich noodzakelijk zullen moeten tevreden houden met te vervallen. De oorlog heeft niet alleen de grenzen der landen veranderd, maar zij heeft den maat- schappelijken toestand overhoop geworpen. De belastingen met* hunne altijd stijgende eiecheazullen door eene trage werking, het werk der vernieuwing doen, dat de revolutie elders voltrekt door geweldige middelen. (In Rusland bijvoorbeeld). Maar de wetten der staathuishoudkunde zijn zoodanig overhoop gezet dat het onmo gelijk zou zijn met eenige zekerheid te hou- hoeft te vreezen, als het bij den eersten oog. opslag wel scheen. En vooreerst mijne lieve Amalia, denk ik aan deze vrees nog niet, zeide de graaf al lachende Ik weet immers zelf nog niet of Aline de Mariemont do hoedanigheid bezit die ik in mijpe toekomstigo eohtgenoote ver lang te vinden. En nu. verzoek ik, u mij een uurïjn alleen te later., opdat ik wat uitrusten kan. Er is in deze laatste uren zooveel ge schied, dat ik nauwelijks nog goed kan denken. Zal ik Victor roepen, dat hij u naar uwe kamer geloidt Neen, ik blijf hier. Zooals gij wilt, Adolftegen bet avond eten zal ik u laten roepen Tegen het avondeten vroeg de graaf vcrwoudord. Och, ja ging bij lachend voort, ik ben immei.3 niet meer in de prairiën van Zuid Amerika, daar kreeg men geene soupers on diners, men at daar, wanneer men wat had, en ook in dit geval alleen dun wanneer men er behoefte aangevoelde; binnen eoa uur ben ik geheel tot uwen dienst. Amalia verliet het kabinet waarvan zij de deur zacht achter zich too trok, en eenige minuten later trad zij ia hare slaapkamer. Veel had haar intusschen haren broeder niet bevallen. Hij had nauwelijks naar zijn vader gevraagd, volstrekt geen belang gesteld in da laatste uren van dea overledene en een aan tal zaken onaangeroerd gelaton, waarnaar zeker ieder ander na eene zoo lange afwe zigheid zou gevraagd hebben. den staan zooais sommigen doen dat de taks van overbrenging van aard zou rijn om don prijs van het leven te verhoogen en nog minder om den ondergang van onzen handel en nijverheid te veroorzaken. Ten andere wij hebben niet te-kiezen. We bezitten nog. de uitslagen niet der toe passing der wet van 1919, belasting op het inkomen en als het getal aangeslügenen, wegens beroepsbelastingen wegens oppertaks nog niet vastgesteld is, kan men niet zeggen of het maximum dat kan bereikt worden, wezenlijk bereikt is of niet. Het is nochtans de eenige oplossing die zou kunnen in aanmerking komen en de eenige die aangeduid werd, beneveüs. eena belasting op hél kapitaal. De heer Wauwermans zegt dus dat men nog niet weet hoeveel de nieuwe belastingen afwerpen. Men weet dus ook niet of ze genoeg opbrengen- of niet om toe te komen. Men moot dus intusschenlijd blijven voort sukkelen. Uit het bovenstaande zal men ook leeren dat men niet verder kan erven of dealen dan tot den vierden graad, zonder testament. Een kozijn of nicht Icunnon deelen van oom of moei. Deze zijn iu den vierden graad met neven en nichten. Maar een klein-neef deelt niet maer van zijnen grootoom, als deze hem niet be dacht heeft in zijn testament. Indien iemand geene andere verwanten achtergelaten heeft dan klein-neven en klein-niohlen en dat hij geen testament heeft gemaakt, gaat al wat hij bezit aan den Staat. Ter gelegenheid der stemming door de Kamers van het Koloniaal budget en hel wetsvoorstel waarbij den Minister van Ko loniën gemachtigd wordt eene leening te sluiten ten beloope van 300 raillioeu om het programma der groote werkea in Kongo uit te voeren» heeft Minister Franck het volgend sohrijvcn van Z. M. Koning Albert ontvan gen: Mijn waarde Minister, Ik ben zeer gevoelig aan het schrijven dat U tot mij richt, en, U dankende, houd ik or aan U tevens de vurigste gelukwen- schen too te sturen voor de eenparigheid waarmede uwe wetsvoorstellen iu de Ka- mers werden onthaald. Zulks is een gelukkige uitslag waarin ik mij, met U, verheug. Ik meen dat wij do overtuiging doelen dat de bestemmingen van België en Congo onscheidbaar aan elkander verbonden zijn en dat de Kolonie meer en meer de kost- baarste waarborg wordt van onzen zoo bedreigden voorspoed. U gelukwensehende voor do verstandige daadkracht welke gij uw belangrijk Depar- temont hebt ingeprent, noem ik mij steeds, waarde Minister, «Uw zeer toegenegen (gel.) ALBERT. Voegen wij erbij dat de leening der 300 millioen het grootste bedrag is ooit voor Koloniale werken bestemd. Over een 8 tal dagen bracht men in het doodenhuis van het krijgsgasthuia t© Namen hei lijk van een soldaat van bet 19" linie, aan de gevolgen van ziekte overleden. De familie-eischte het lichaam op en Vrij dagmorgen werd de doodskist per trein naar de woonplaats zijners ouders verzonden. Vrijdag avond nu werd men in het dooden huis een geweldigen stank gewaar en aan- Maar zij vond daarvoor ook weder veront schuldigingen. Hij kwam immers uit Amerika uit ecu land waarin alle andere belangen dan die om zich schatten te verwerven op den achtergrond treden, waarin de jacht naar het goud alle edele opwellingen van het hurt uitdooft. Het was zelfs een wonder te noemen dat zijn hart nog niet versteend was en hij met zulle eene warme liefde zijne hem geheel on bekende zuster le gemoet kwam. Zeker men inoet hem van harte beklagen en geduld mot hem hebben, opdat het hem gemakkelijker worde zich in de nieuwe hem geheel vreemd geworden toestanden weder te gewennen. De binnenkomst van haar kamerjuffer wekte haar uit haar gepeinzen. Bij den eer sten blik, dien zij op het gelaat vau het jonge meisje wierp, bespeurde zij dat deze haar iets bijzonders had mede te deelen zij leende bij ervaring deze geheimzinnige hou ding. Gij hebt mijn broeder zeker nog niet gezien, Jeannelte zeide hij. Ik stond hier aan liet raam teen hij aankwam, hernam dc kamerjuffer. Dat had ik ook wel kunnen denken, zegde Am dia, er zal wel niemand op het kasteel zijn die uw voorbeeld niet gevolgd heelt. Zij hebben hem al gezien hernam Jeanef Lette schielijk. Z-jo En wat zegt men van hem? Jacqu-.s zeide, dat het vreocid was, dat de graaf d..« omstrel-ioa niet meer kende. Hij had ieder oogêublik „evraagd. Daar vind ik niets vreemds in zegde gezien er enkel ledige kisten stonden, kon men niet gissen wat er plaats had. Men verzette eenige doodskisten, toen inon er eene aantrof, die heel zwaar woog en die, bij nader onderzoek, toe gesoudoerd was. Men opende haar en vond het reeds in ont binding verhoerend lijk van dsn soldaat. Man bad naar de familie bij vergissing eeneledige doodskist gezonden. Eea onderzoek is ingesteld. Het geschil tusscben Kamar en Senaat Iu de wandelgangen der Kamer liep Vrij dag avond hot gerucht dat men op het punt stond, eene fortuuud van overeenkomst te vinden tusschen Senaat en Kamer over don 'status van de llooge Vergadering. Do Kamer zou de categoriën van kiesbaren, de koppeling en dc kiezing van provinciale sonateure aanvaarden de Senaat, van zijnen kant, zou er in toestemmen dat de vergoeding voor d» seuateurs worde toegestaan door eene wot gestemd hij meerdeiheid van d« twee derden. Blijft dan nog de kwestie van de provin ciale kiezingen. Om deze moeilijkheid op ta losset! zou men er het volgende-op vinden i Men zou da tegenwoordige provincieraden in functie houden oiu hen toe te laten de se- nateura le kiezen en het gouvernemont zou ©en wetje indienen, bepalend het stelael vau E. V. hetwelk op de provincieraden zou toe* gepast worden bij dezer hernieuwing. Indien deze overeenkomst door beide Ka mers werd bekrachtigd, zou hot werk der Constituante voltooid zijn en zouden de Ka mers in den loop der week uiteengaan, na stemming der belastingwetten, der herziening en der budgetten. En de Kamerkiezingen zouden op 23 Octo ber plaats hebben. Staals mi nisier Coüaaux en ds dagbladen Le Soir en Le Peuple voor h9i gerecht. De redenen van de drievoudig» dagvaarding. Baron Evence Coppée, nijvcraar wonende te Etterbeek, heeft Le Soir Lo Peuple en Staatsminister Colleaux voor hv. gerecht gedaagd. Ls Soir wegans het public eer en m zlja nummer van 7 Maart 1919 van de ophanden, zijnde aanhouding van Baron Coppée. Door dit vaUch bericht, zoo lezen wij in 8» deurwaardersakte, is een perscampagne losgekomen, waarvan de kwaadwilligheid en hevigheid geen weerga vindt.. Twee jaar lang heeft - Le Soir op allerlei wijzen ge tracht ons le doen doorgaan voor leverancier» van den vijand en landsverraders. Na hel ontslag van rechtsvervolging op 6 Maart 1921 door het Hof van Beroep van Brussel (Kamer van in-bescliulidgingstelling) afge kondigd, werd daze beslissing afgevallen en de campagne met nog meer valscheid voort gezet. Stelselmatig worden de artikelen en de beschuldigingen uitLe Peuple en La Réveil du Luxenbourg overgenomen. Le Peuple wegens de niet minder ver woede campagne, vooral na bet ontslag van rechtsvervolging, door het publiceeren, bijna dagelijks, van lasterlijke artikelen, welke sedertdien in een vlugschrift opgenomen werden onder de hoofding L' Affaire Cop pée, liistoire d' un non-Iieu (De zaak Cop pée, geschiedenis van een ontslag, van rechts vervolging). DU vlugschrift werd met dui zenden exemplaren verspreid. Daarenboven werd op meetings ens voordr ichten, door stoeten, zelfs op 2 Mei 1921 door een pro- Amalia de wenkbrauwen fronzonde, Jacque» moest zich maar liever met zijn paard be moeien en niets zonderlings vinden in dat, dat eigenlijk zeer natuurlijk is. Sedert mijn broeder in Amerika was, is er in deze stre ken veel veranderd, en het i« toch zeer natuurlijk dat hij bij zijn terugkeer in deze veranderingen belang stelt. Maar hij moet ook den weg naar het kaeteel niet moer geweten hebben merkte Jeanette op spotten e toen aan. Amalia wierp ^een toornigon blik op hare kamerjuffer. Ilof schijnt dat de dienstboden vermoe dens koesteren die zeer bsleedigend voor den graaf zijn, zegde zij op gestrenge* toon. Het bevalt u lieden waarschijnlijk weinig, dat een krachtige band hier het beslaur wl over nemen. Men vreest zeker dat er "nu ee,i einde zal komen aan het luie leven van sommigen; doch, water van -zij, ik verbied voor eene en altijd deze lasterlijke babbelarij; mocht ik er weder iels van hooren, dan zal ik mijn heer don graaf waarschuwen. Van heden af is graaf Adolf Van Leeuwendeel hier uitslui tend gebieder, dat men in de dienslbodanka- rner daarop rek ene. Jeaanelle was geheel ter neder geslagen zoo toornig was gravin Amalia nog nooit ge weest, zoo ge.Ntiong bad hare molières nog, nog nooit gesproken. Het wae volstrekt niet kwaad gemeend zij beschroomd. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1