Hst honderdjarig jubeifesst der Koninklijke Harmonia Ministerie van Spoorwegen. De lersche kwestie, De bandieterij op don sneltrein Parijs-Marseille- De moord op den politiecommissaris De toestand in Spaansclt-Marokko t wis't king togen voornoemd verslag: opgc- irtdetï. Staatsminister Colleaux beeft in Le Réveil du Luxembourg een artikel gepu- pliceerd onder de hoofding J' accuse waarin gezeid werd, dat de Barons Coppée sdvckaten gevonden hadden om ben ie ver dedigen, rechters om ben vrij le spreken, waarin de Barons Coppée beschuldigd werden van handel met den vijand, van den dood van duizenden soldaten, waarin tegen do Barons Coppée de straf gevorderd werd voor woe keraars en verraders, enz. Ce vordering van de barons Coppée. Als eerherstel vorderen de Barons Coppée drie honderd inlassohingen van bet vonnis, een half millioen exemplaren van een vlug schrift, getiteld De Zaak Coppée, rech terlijk eerherstel «en ouillioen frank lot dekking van de onkosten van voornoemde publicatie- vijftig achtereenvolgende inlas- achiugen op de eerste bladzijde in Le Soir en Le JBeuple van liet eerherstel. Een open brief uit Le Peuple In zijn nummer van 29 Juli heeft Le Peu ple een open brief aan den procureur generaal gepubliceerd, waarin o. a. gezeid wordt on der de handteekening van M. Frederic Denis, redacteur Ik beschuldig MM. Coppée van versland houding en handel met den vijand. Ik be- •chuldig hen er van, tijdens de bezetting den vijand geholpen te hebben, door het leteren van producten, onmisbaar voor het voort- vetten van den oorlog, schoon tij wel wisten waartoe de vijand deze producten kon ge bruiken. Ik weet wel, dat MM. Coppée beschermd worden door een ontslag van rechtsvervol ging. Ik beschuldig hen ondanks dit ontslag, fk meen bew ijzen te bezitten welke tijdens het onderzoek niet voorgebracht werden. lli verzoek U mij te vervolgen wegens jaster krachtens art. 445 van het Strafwet boek en mij in de gelegenheid te stollen aan het gerecht de betrouwbare bescheiden voor te leggen, waarop m^n beschuldiging be rust. Te beginnen van 1 Augustus 1921 zullen ie gewone Belgische postfrankeerwaarden worden gebezigd voor het frankeeren van de poststukken op de postkantoren van het grondgebied Eupen-Malmédy bezorgd. De posizegela met overdruk Eupen of Malmódy zullen echtor geldig blijven, totdat de bestaande hoeveelheden uitverkocht sij». Overval van een kamp Dublijn, 31 Juli. Gisteren'avond is de aoiilie te Howtck een kamp binnengevallen, iraar talrijke personen kampeerden. Vijf Hunner, die in het kamp vernachten, werden ingerekend, daar zij wapens, ammunitie en verdachte papieren bij zich hadden. Alle vijl Honden heden terecht. Het bleek, dat zij be trokken zijn in e..-n diefstal weike onlangs gepleègd werd in twee banken. Burgerlijke tegen militaire rechters Dublin, 31 Juli. Overeenkomstig het tiobeas corpus had de burgerlijke rechtbank van de Britsche militaire overheid geëischt dat twee Ieren, die door de militaire overheid tot de doodstraf verwezen werden, voor haar «touden terechtstaan. Daar de militaire over heid weigerde in te gaan op dit bevel der rechtbank heeft de rechtbank een aanhou dingsmandaat uitgevaardigd tegen de drie voornaamste genrraals van het bezettingsle- ger onder de beschuldiging van het vergrijp, bet welk men in de Engelsche wetgeving miskenning van het gerecht noemt. De drie generaals zijn in beroep gekomen van de b> slissing van de burgelijke rechters en hebben middelerwij! de gevangenen op vrije voeten gesteld. Van hun kant hebben de burgerlijke rechters iiel aanhoudingsman daat ingetrokken, daar zij van meening zijn dat dezen zich geenszins voorstelden hel be tel der rechters niet te ontzien, dooh een ver keerden weg ingeslagen hadden. 9e dramatische aanhouding der daders. Dood van den getroffen policieopzichter. Ziehier nog eenige bijzonderheden over de dramatische aanhouding der bandieten, die in den nacht van 25 Juli verscheidene reizi gers uitplunderden in den sneltrein Parijs- Marseille, en een reiziger doodden. Twee policieopzichters bespiedden de omgeving van het hotel gelegen, 2, ruo des Fossés St-Jacques, in het kwartier van het Pantheon te Parijs, waar een der kerels, die sinds velschillende dagen werd opgezocht zloh verscholen hield. Hij deed zich doorgaan als Menclas Cher- rier, 26 jaar oud, student in geneeskunde. Zoodra Cherrier over den dorpel van hei hotel schreed om de straat in te gaan, richt ten de twee inspecteurs hun revolvers op tem, bevelend dat hij de handen op zou steken. De bandiet kon geen weerstand bieden. Men deed hem de boeien aan, wierp hem in een auto, en voerde hem naar het bureel der rechterlijke policie, waar hij volledige be kentenissen ailegde, die toelieten zijne mede plichtigen te arresteeren. Cherrier is ongeveer 1 m. 70 groot en Bterk gebouwd. Een toezicht werd op verschillende plaat sen van Parijs ingericht, in bet bijzonder in de Thermenwijk. Rond half één ontmoetten de inspecteurs pp den hoek der Xteriue Wagram, uit den Faubcurg Erin: ilonoré on de Aw Termes, de tsvoé bandieten, modeplicin.w van Cherrier, Zij wierpen zich op lien, tnhar reeds had den de schurken hun voorzorgsmaatregelen getroffen, hun revolvers getrokken, die zij op de agenten afvuiirdeii. De policieopzichter Cornier werd door een kogel in den buik getroffen en stortte neer. Op heizelfde oogenblik weerklonken nog verscheidene revolverschoten, 't Waren de andere polioiemannen die op de bandieten vuurden en beiden, getroffen door verschei dene kogels ploften dood ten gronde. De policieopzichter werd in der haast naar het gasthuis overgebracht. Zijn toestand was echter hopeloos en Zondag morgend is hij overleden. Hel kruis van het eerelegioen werd hem toegekend. De lijken der twee bandieten weiden naar het doodenhuis gevoerd. Onnoodig le zeggen, dat dit dramatisch tooneel, in vollen dag en onder da oogen van talrijke toeschouwei's, «ene groote op schudding verwekte. Hoe de aanslag gepleegd werd. Zaterdagavond heeft Cherrier aan den in- structierechtor uiteengezet hoe op 24 Juli j.l. de stoutmoedige aanslag gepleegd werd. Vooraf zij hij, dat hij zijn medeplichtigen had leeren kennen in de gevangenis te Gre noble. Daar hij teringlijder was, werd hij opgenomen in hot sanatorium van Tronche, nabij Grenoble. Hij waa echter in betrekking gebleven met zijn kameraden. Na de amnestiewet vonden zij elkaar we der te Parijs, waar zij een groote inbraak le Marseille beraamden. Dit plan hebben zij dan uitgevoerd. Op 22 Juli j. 1. waren zij wederom bijeen gekomen. Thomas kwam er voor den dag met hei plan de reizigers van een sneltrein uit te schudden. Aldus werd besloten. Tho mas zou de expeditie leidea en naar wapens uitzien. Dergelijke operaties, zei Thomas val len zeer dikwijls voor in Amerika. Op 23 Juli giDgon zij hun plaats bespreken in de Rue St-Anne. Zondagavond om 7 u. 55 m. namen zij plaats in den trein. Cherrier was in het eerste rijtuig en zijn medeplichtigen in het tweede ingestapt Te Dijon kwam*!) zij samen in de spijs/aal en besloten hun plan uit te voeren. Cherriei stond op loer in den gang terwijl zijn mede plichtigen de compartimonten afliepen. Cher rier beweert, dat hij niet deelgenomen heeft aan den aanslag op luitenant Caborelli. Na het onderzoek van het rijtuig, hebben zij het alarmsein getrokken. Toen de trein vertraagde zijn zij uit het rijtuig gesprongen. Cherrier was hierbij gestruikeld en had zich aan de knieën bezeerd. Rond 1 uur 'a nachts hadden zij te voet Noliet bereikt waar zij den eersten trrin genomen hebben tot Etang. Van daar hebben zij zich over Nevers, Montargis naar Charentoil begeven. Een weinig later kwamen zij met de tram te Parijs aan. Dade lijk bij hun aankomst hebben zij een ver schillende richting ingeslagen, na eenige koffiehuizen aangewezen te hebben, waai^zïj zouden bijeenkomen. Met de opbrengst van den roof hadden zij ieder een nieuw pak gekocht. 4000 fr. en eenige juweelen waren de l uit, Elk hunner had voor zijn part 1400 frank. TE B3ELLE Vrijdag versohenen niet min dan 16 leden van de bende Verstuyft voor 'de kamer van inbeschuldigingstelling van het hof van be roep. De bende Verstuyft waarvan er niet min dan lt aangehouden zijn, hebben buiten de moord op den heer politiecommissaris De Meyer te Melle, talrijke inbraken en dieflen in villa's rond Cent gelogen, op hunnen kerf. stok. De gansche bende werd nu verzonden voor het assisenhof van Oost-Vlaanderen, terwijl de-aanhoudingsmandaten van de reeds aan gehouden personen werden bekrachtigd. Mogelijk zullen de verschillende zaken waarin de bandieten betrokken zijn, gesplitst worden. Algemeen© opstand. Nadat de opstandelingen hun eerste voor- deeien op de Spaansche troepen hadden be haald, sloten zich verscheidene volksstammen bij hot oproer aan, dat nu algemeen is ge worden. De gansche landbouw- en mijnstre ken Kert en Marchica zijn in opstand en worden van Spanjaards gezuiverd. De Riffbewoners hebben een heiligen oor log op touw gezet, om de Spanjaards te ver drijven uit het grondgebied, dal hun door de conferoncie van Algesiras was toegekend. De oproerlingen hebben de zee bereikt nabij de Kaap Agua, de oostelijke punt van de Melilla-baai. Het vuur der Marokkanen beheerscht de reede, zoodat de in- en ont scheping van de Spanjaards, die de stad be zetten, met groote verliezen gepaard gaat. Van de Spaansche posten in het veld kwa men geen berichten meer toe. Het laatste draadloos bericht van generaal Favarro meldde, dat hij te Dar Driss geen weerstand meer kon bieden en zich strijdend terugtrok op Badel, alhoewel hij gebrek had aan le vensmiddelen en munitie. De opstand bréidt zioh uit over de Moe- loeja-valei en meer naar het Oosten, tot nabij de Algerijnsche grens. De huidige toestand. Uit Madrid wordt op 30 Juli gemeld De laatste officieele berichten uit Marokko melden, dat de kolonne van San Jurgo ver sterkingen heeft opgeworpen ter versteviging van het front Atalaion Sidrideb. Bij deze verrichtingen leden de «Spanjaar den eenige verliezen door vijandelijk mitrail- ^Ui'SvQik'- De stellingen van Zeloean, Nador en Mont ArroC.'t houden hun ^tegenstand vol. Van do overige Stangen Tail geen wijziging in den toestand te metu*'?.- Lnter wordt nog gemeld dat generaal San- jurjde stelling Sidibamed el Hoch bezette; het vreemdelingen legioen bezet.ie Nador. De Fransohe troepen tot alle gebeurlijk heden voorbereid; Uit Algiers wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat in oostelijk Marokko alle Euro- pecsche hoeven aan den Spaanschen oever van de Moeloeja geplunderd zijn door Maro- lcanen. De bewoners, aan wie de plunderaars lie leven lieten, zijn naar Berkane gevlucht. Een aanzienlijke Fransche troepenmacht is te Berkane aangekomen, hoewel er tot dusver geen gevaar voor de zone van het Fransche protectoraat schijnt te dreigen. De troepen zijn er heen gevoerd om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Bij koning Alfonso. De Spaansche koningin moeder heeft aan hel Roode Kruis de instalatie aangeboden van een hospitaal te St Sebastiaan. Koning Alfonso die nog steeds te Madrid vertoefd, heeft een directe telefoonlijn laten aanleggen tusschen zijn paleis en hel minis terie van oorlog ten einde het nieuws uit Marokko zoo snel mogelijk te ontvangen. Al Groeiend Bloeiend Zondag werden de feestelijkheden inge. richt door do Koninklijke Harmonie Al Gro'eiünd Bloeiend ter gelegenheid van baar honderdjarig bestaan, besloten met een banket, in de bovenzaal van hel Landbouw- comice. Toen staatsminister Woeste de feestzaal binnentrad, werd hij op ecne langdurige ova tie onthaald. Aan de eeretafel namen plaatsgraaf Woeste, hebbende aan zijnd rechterzijde, MM. L. Gheeraerdts, oud-burgemeeste, oud voorzitter der HarmonieVincent Diericx en R. Moyersoen, oud volksvertegenwoor digers Dr Jules Schelfhout, ondervoor zitter der Harmonie Van Sohuylenbergh, volksvertegenwoordiger baron Louis de Bethune, oud volksvertegenwoordiger. Aan de linkerzijde MM. O. Van der Haegen, voorzitter der Harmonie L. de Sadeleer, senatorFelix De Hert, burge meester de Kerchove d'Exaerde, senator Abel de Clippele, eere-arrondisseméntskom- raissaris; Gleniason, arröndissementakom- missaris Amand D'Hondt, oud-scbatbe- waarder der Harmonie. Daar hel bereiden der spijzen toevertrouwd was aan het beaamde huis Temmerman, hoeft het niet g®®egd te worden dat hel puik was en alle aanzittedeu het zich goed lieten smaken. Doch daar breekt het uur der heildronken aan. M. O. VAN DER HAEGEN, voorzitter, opent bet vuur met een heildronk op ons vorstenhuis, door alle aanwezigen rechtstaan, de aanhoord en eindigt met den kreet «Leve de Koning Leve de Koningin I Toejui chingen en Brabanfonne), Daarna spreekt de voorzitter volgende redevoering uit Sedert 400 jaap dat onze Harmonie-maat schappij bestaat heeft eenereeks uitmuntende voorzitters aan haar hoofd gestaan eu ze met schanderheid en geluk geleid in hare loop baan en om van enkel diegene te gewagen, die door de nog in leven zijnde geslachten gekend zijn geweest, hoef u slechts de namen van Victor Van Wambeke en Leo Ghee raerdts (toej.) uit te spreken om onmiddeÜjk in onze geest de gedachten le doen ontstaan van vurige kunstliefde, standvastige bekom mernis om de belangen der maatschappij, innige verkleefdheid tolhare werkende leden, vrijgevigheid zonder puien telkens hot de ontwikkeling der muziekkunst betrof. De dood alleen heeft .den eersten kunnen ont rukken aan de leiding der maatschappij een gevorderde ouderdom en de kwellingen eener lange ballingschap hebben den twee den aangezet aftocht teuemen van het voor zitterschap. En aldus komt het dal ik, ganscl» verdienst- loos, nog niets bezonders hebbende verricht ten voordeela der maatschappij, slechts sedert twee jaren tot voorzitter gekozen, mij de oer en het geluk zie te beurt vallen den honder sten verjaardag van de stichting onzer Har monie-maatschappij in te huldigen. Kon ik dit op heerlijker wijze dan door eerst en vooral u\Ve herinnering in te roepen aan onze laatste voorzitters, die, de meesten onder ons, aan het werk hebben gezien en, onder welker beheer, de maatschappij, men mag het zeggen, zooveel bloeiende jaren heeft doorgebracht? Kon ik het doen zonder mijn genoegen en voldoening uit te drukken van in ons midden en aan onze vreugdeiatel le zien zitten onzen loalsten voorzitter, M. Leo Gheeraerdts, die op zulke zwierige wijze de sporen is ingetreden van zijn doorluchtigen voorganger en de maatschappij op dé hoogte heeft gehouden waarop de eerste ze had ge laten. Ik wonsch hern geluk over den ge zondheidstoestand die hem zulks nog toelaat, en bedank hem over het belang dat bij, na zijn altreden, heeft blijven stellen in onze dierbare maatschappij. Een tweede hulde breng ik onmiddeÜjk aan het puik onzer werkende leden. Ik be doel die twee hunner die, in een gevorderden oudordom en na 50 jaren medelidmaatschap, nog hun vaao niet hebben afgegeven en nog altijd do eersten op de bres staaii om de maatschappij te doen vooruitgaan; gij hebt reeds allen .genoemd MM. Edrhond iVan de Maclo en Frans Boibpp. (Toéjuïchiiigöó). nél betaamt dat wij op dezên grooten dag hunnen fever toejuichen en ophemelen. Zij zijnj steeds van de meest-oppassenÜen' en, wan peer zij van do. wekelijksche herhalingen afwezig zijn, mag men zijn dat zij door érge bdelsejs zijn .leruggehoudejn. Op dei hërha- ljng'pn.nemen zij de eerstenjplaais aan hunnen lessenaar alsof waren zij ongeduldig de oefe ningen te beginnen, .waarin zij, ten allen tijde zooveel smaak en voldoening hebben gevon den, ik weivsck hun-nog,vele jaren goede gezondheid en deelneming aan de werkzaam heid der maatschappij. Mijne hecren, even nis de menschen hebben de maatschappijen hunne wisselvalligheden. Hun bloei, hun vooruitgang, hun bestaan zelf gaat niet altijd zonder tegenkantingen en ongevallen van allen «aard. Aan dit lot heeft ODze maatschappij niet ontsnapt en in hare loopbaan hebben zich meermaals feilen en omstandigheden voorgedaan die haar in groot gevaar hebben gesteld. Zoo was het gelegen in 1869, wanneer, het zoogezegde liberalis- mus meer om meer naar ongedienstigen strijd afwijkende, alle samenwerking tusschen zijn aanhangers en diegene, (le katholieke begin, solen belijdende, onmogelijk was geworden en eene scheuring in de maatschappij zich heeft vooi^gedaan. Edoch die crisis is zij meester geworden en van dan af is zij, onder het opvolgende voorzitterschap van MM. Van Wambeke en Gheeraerdts, niet opgehouden regelmatig haar nog voorts te zetten, gaande van succes in succes, de bewondering van al de Aulstenaars afdwingende, ondanks den bijnaam van fluitjes muziek die haar, se dert de politieke gebeurtenissen hierboven aangehaald, door de liberale pers uit loutere spotternij werd gegeven. Hare overleveringen zijn, om zoo te zeggen, van vader tot zoon overgegaan talrijk zijn de werkende leden wier vader ook muzikant w sin de Harmonie zelf zijn er leden die zich nog kunnen roemen over het werkend medelidschap van een grootvader, ja wier grootvader stichter der Harmonie is geweest namelijk de HH. Demette en Cammaert, onzo tegenwoordige ondervoorzitter, Jules Schelf hout, was zijn grootvader niet benevens stich ter de eerste en zijn groot-oom niet di tweede kapelmeester der maatschappij met welk talent zij beide dit ambt hebben bekleed, tijd genoten zijn er nog die er met konnis van zeken kunnen over spreken, (toejaiohingen). Wanneer de liefde tot de kunst jtldus do harten bezielt, en door de vaders in de harte hunner kinderen wordt ingeprent, is de toe komst eener muziekmaatschappij verzekerd. Wel kunnen moeilijkheden ontstaan die ha ren vlucht wat inhouden, haar zelf mst tij delijke lamheid slagen, en haar verplichten vreemde hulp te gebruiken, niettemin heeft de drang naar het schoone het laatste woord, en naar het middenpunt komt alles terug en lossen zich eindelijk alle tegenkantingen op in eene prachtige samenwerking. En daaruit komt het dat onze Harmonie- maatschappij heden steeds aan het hoofd staal op muzikaal gebied in onze stad Dat wordt door eenieder erkend 1 Zelfs denken anderen er over, op eene wijze die wij bij ons zeiven ais verwaandheid zouden aanzien Wanneer wij ons klein achten in vergelijking met die heerlijke vreemde muzieken, waarvan wij er, in den loop van dezen zomer, het geluk heb ben gehad eenige te aanhooren, dan zeggen die anderen, na alle loftuigen te hebben uit geput over die muzieken, dat onze Harmonie zich ook inag laten hooren met volle bewust heid een goeden indruk achter zich te laten. En het kan toch niet anders, wanneer men over solisten beschikt zooals Prosper D'Hoir, Edmond De Clippele, Frans De Bruecker, Karei De Mette, Leon Gossey, Frans Clot- man, om enkel diegenen to noemen die het meest te voorschijn komen, en in 't algemeen over werkende leden die <fe maatschappij ge heel en gansch zijn toegenegen en, zooveel huil bezigheden het hun toelaten, oppassend zijn in het bijwonen der herhalingen. Eene bijzondere dankbaarheid zijn wij verschuldigd aan diegenen die, gedurende eene lange reeks jaren, van die standvastig, heid onophoudende blijken hebben gegeven, en daarom heeft het Comileit beslist aan de volgende werkende leden die op dezen dag meer dan 25 jaren medelidschap tellen een prachtig diploma aan le bieden tot herinne ring aan hunne tot heden zoo getrouwe mede werking. De werkende leden zijn MM. Vande Maele Edmind, Bomon Frans, D'Hoir Prosper, Lenssens René, Macs Cèsar, Buys Prosper, De Naeyer Karei, Van Droo- gc-nbroeck Louis, Blommaert Jozef, Temmer man Jan, Van Cauwenbergh Jozef, Eeinans Theodoor Woulff Petrus, De Winter Auguste Rombaut Emile, Kieckens Serafien, Barrez Polidoor (To 'juichingen). Is het ons mogelijk hier niet den naam uil te roepen van een eerelid dat sedert meer dan 50 jaren deel uitmaakt der maatschappij en lot vóór den oorlog altijd de eerste en de laatste aanw zig was bij de herhalingen Ik bedoel den heer Abel De Clippele. Hem ook bidden wij een diploma te aanvaarden evenals do heer Geeraerdls voornoemd die sedert 64 jaren eerelid is. (Toejuichingen) Maar wanneer eene maatschappij achter zich een schitterend bestaan heeft van hon derd jaren, indien dit reden geeft lot fierheid, brengt het ook zijne lasten mede; en, de voornaamste is van te blijven bestaan in de zelfde voorwaarden; te dian einde zijn bloei te vernieuwen, nog altijd meer samenwerken, nieuwe leden aan te winnen om diegene te vervangen die tooh vroeg of laat moeten verdwijnen. Welnu onder de werkende leden zijn er voor wie de toekpmst een ijdel woord is zij zijn in hunne volje jeqgd, ze beschik ken over de noodige lichaamskracht en over genoegzam.an lijd om zioh met den meesten vlijt in de kunst te. ontwikkelen en te bevor*. deren. Wat die heerlijke solisten, die ik daareven opnoemde, tot stand bebben ge bracht, waarom zouden zijniet niet kunnen doen Enkel hunne standvastigheid en de oefe ningen hebben die solisten .op zulke hoogtfr gebracht dat op de zomerconcerts het publiek nijgend, naar hun artistyol gespeel luistert Welnu dat middel is,.in het hereik van een ieder die zich wil do moeite geven het te gebruiken. Ik wend mij dus tot die joDge muzikanten, tot die beginselen en roep hun toe Moed en volharding Laat niet weder* houden, door wat er in alledaagsche oefenin gen lang, wijlig isweerstaat die aangenamere tijd verdrijven waarvan de jeugd zoo menig vuldige gelegenheden ontmoet denkt aan het genoehen dat er later voor u zal van voortspruiten wanneer gij ook het handgeklap van het publiek zult verwekken, ja zelfs eer volle onderscheidingen, zoo als die welk® onlangs M. Dhoir als liefhebber muzikant is te beurt gevallen, zult bekomen denkt bij zonderlijk dat van u het voortbestaan der maatschappij afhangt 1 Gij hebt een schande- ren en verkleefden leider in den heer Renó Lenssens (toejuichingen) wiens iever en. talent men niet hoog genoeg kan schatten. Hij zal u raad geven telkens gij het verlangt hij vraagt niet beter. Want, hij ook heeft, om zoo te zeggen, zijn lot gebonden datgene der maatschappij voor haar leeft hij, voor haar al zijne bekommernissen. Ja, M. Lens-1 sens, op dezen heugelijken dag, is het meer dan onzen plicht al wat gij doet voor de Har monie in het licht te stellen. Wij wetea onder ander hoe gij werkt om nieuwe leden aan te werven en te drillen en aldus de toe komst der maatschappij te verzekoren. Wij van onzen kant vragen u ons niet te sparen en, telkens gij onze medewerking le dien einde noodig hebt, hoeft gij enkel het ons le laten kennen opdat deze u onmiddeÜjk ten goede koine. Trouwens hoe meer goede werkende leden onze maatschappij zal, bezit ten koe meer gij aw talent van leider zulf kunnen doen gelden. Ik ben verheugd, Mijne Heeren, over uw talrijk samenkomen van heden het is een bewijs dat de Harmoniemaatschappij nauw aan het harte ligt der eereleden dit is het bewijs dat wij allen er aan houden dat do maatschappij blijve bestaan en het pad dee vooruitgangs steeds betrede I Maar daarvoor is er iets meer te doen dan in sommige om standigheden aan tafel plaats te nemen en ons op lustige wijze te verzetten. Herdenken wij al de moeite welke de werkende leden zich getroosten om de maatschappij recht te houden en op stevige grondvesten te vesti* sen. Wekelijks vergaderen zij 's avonds na het lastig werk van den dag ten einde de openbare concerten voor te bereiden. Dil vraagt arbeid, last en zelfs geldelijke uitga ven daarenboven die leden aan bezondere prestaties onderworpen, zooals de solisten, moeten zicli ten huize oefenen. En voor wia doen ze dit Voor het Aalstersché volk !i voor den luister van de katholieke partij Wat kunnen de eereleden doen om die zelfopofferingen een weinig na le volgen ten zij andere personen aanzetten om eevelid te worden van de maatschappij, ja zelfs aan d ze geldëlijken onderstand te verkenen. En men mag zich afvragen oi iedereen on der dit opzicht wel doet «val hij zou moeten en wat hij zou kunnen doen om te beletten wat niet mag geschieden, waarvan zelfs het eenvoudig gedaht moet verstoolen worden de val en het verdwijnen der Harmonie* Maatschappij, want eene muziekmaatschap< pij eens tot niet gebracht komt niet gemakke lijk meer lot het bestaan terug *0m dit onheil te weeren, is bij ons, zooals elders noodig, vrijgevigheid en mildheid I En daarop rekenen wij En wanneer elk op zijne wijze, werkende en eereleden, samenwerken, dan zal de maatschappij niet alleen in het leven blijven, maar, getrouw aan hare leus, zal zij groeien en bloeien dan zal zij nog lange jaren den scepter houden der muziekkunst in de stad Aelst; dan zal zij pronken als de schoonste perel in de kroon der katholieke partij dan zullen onze nakomelingen haren tweeden hondersten verjaardag kunnen vieren. Op de verwezeetlijking van dit schitterend vooruilzioht laten wij den beker ledigen. M. Felix DE HERT, burgemeester, brengt hulde aan de eereleden, die steeds met de meeste bereidwilligheid ten dienste waren der werkende leden en zich nooit lieten zoe ken voor het bekomen van gunsten ten voor- deele der leden. Hij bedankt de heeren Senators en Kamer, leden, in naam der maatschappij voor hunne toewijding en de menigvuldige blijken van genegenheid aan de Harmonie. Die blijken zijn ontegensprekelijk allen zijn een lid der Harmonie en allen rekenen net zich ten plicht steeds het feestmaal der Harmonie bij le wonen. Wij zijn er hun dankbaar om, en bij zonderlijk moeten wij hier een woord van dank sturen aan den nooit genoeg geprezen, nooit genoeg gevierden, nooit genoeg bemin den volksvertegenwoordiger, staatsminister graaf Woeste. (Stormachtige ovatie). Die toejuichingen zijn een bewijs, dat gij allen waardeert, wat M. Woeste voor het arrondissement Aalst en voor de katholiek# partij gedaan heeft, dank zijn ongemeen ta lent, zijne welsprekendheid en zijne belang- looze onbaatzuchtigheid, waardoor hij den eerbied beeft weten af te dwingen van zijne sterkste vijanden en tegenstrevers. De be sprekingen.in de Kamer mogen nog zoo hevig en woelig zijn, wanneer M. Woeste het woord neemt, heerscht eene eerbiedige oplettend heid, opdat geen woord zou ontsnappen van wal hij zeggen wil. Dat woord is mot altijd aangenaam, niet altijd vleiend, zelfs niet voor zijne vrienden, dool), door zijne uitge breide wetenschap en ondervinding, is dat woord altijd een woord van vrijheid en een woord van waarheid. (Toejuichingen). Het gezag van M. Woeste in de Kamer ie

De Volksstem | 1921 | | pagina 2